Londen aan de vooravond Dr Kortenborst verdedigt samen werk ins: met PvdA Eerste toeschouwers hebben reeds hun plaatsen ingenomen Herhalingsoefeningen niet best gestart Eisenhower heeft zich tot Rhee gewend Want zij zullen berooider zijn dan wie ook Dagblad voor Alkmaar en omgeving Kardinalen danken 114,7 Millioen stadseditie Officieren aan 't bedelen om eten Op zettelijk in het water gereden? Zandbak sloeg om Waar Duitsland wordt verdedigd Drie doden op Staatsmijn Emma BREUK IN KOREA? Wee de spaarzamen Geld-„zuivering" in Tsj. Slowakije Stakingen in Oost-Duitsland in Rampenfonds Vrouw verbrand NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per J| week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, Mê minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; £B9 familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Heider, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. y> Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 1 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12792 LONDEN, 31 Mei Hedenmorgen nam dm 7 uur aan de voet van een standbeeld op Trafalgar Square de 73- jarige weduwe Mrs Zoe Neame plaats uit Speen, ongeveer 40 kilometer ten Noorden van Londen, gewapend met dekens, een kleedje, thermosflessen en een voorraad voedsel. Zij verklaarde voornemens te zijn te blijven tot Dinsdag nadat de kroning zou zijn afgelopen en de stoet voorbijgetrokken. Zij had ook de kroning van Koning George VI gezien en had daarvoor slechts een nacht bij Buckinglianj Palace zitten wachten. Niemand van haar buren of vrienden had met haar mee wil len gaan ze hadden haar voor gek verklaard. Maar als ze maar stil zat. flink at en zo nu en dan een tukje deed, zou ze het best uithouden. Drie uren later kwamen twee echtparen bij haar zitten met het zelfde doel Die hadden regen jassen en dekens bij zich voor het geval het koud mocht worden. Een der mannen, Robert Kellie uit Preston in Lancashire vertel de, in Londen de overwinningspa rade na wereldoorlog I te hebben gezien, daarna de begrafenis van koning George V en de kroning van Koning George VI. Het was vandaag „Trinity Sun day" en in alle kerken van En geland, die overvol waren, is ge beden voor Koningin Elizabeth II. De katholieken zijn drie gebeds dagen begonnen, die Maandag avond eindigen, wanneer in elke katholieke kerk in Engeland een H. Mis zal worden opgedragen. Aanstaande Zaterdag zullen in alle synagoges bijzondere Joodse diensten worden gehouden. Nederlands katholieken DEN HAAG. De Kardinalen Frings uit Keulen en Griffin uit Westminster hebben na hun terug keer uit Nederland, waar zij de herdenking 100 Jaar Kromstaf hebben meegemaakt, een schrij ven aan de Katholieken van Ne derland gericht. „Diep onder de indruk ben ik van de verheffende plechtigheden in Utrecht teruggekeerd", zo schrijft Joseph Kardinaal Frings. „Wat mij vooral ontroerd heeft, was de blijde fierheid van de Ne derlandse Katholieken, leden van de Heilige Katholieke Kerk te zijn, hun "trouw jegens de Heilige Vader, jegens het Episcopaat en vooral jegens hun grote Kardi naal de Jong, en tenslotte de uit nemende prestaties van de Neder landse Katholieken op het gebied van het .onderwijs tot aan de Ka tholieke Universiteit toe. Wij Duitse Katholieken voelden ons in velerlei opzicht beschaamd en aangespoord tot bredere krachtsinspaning, maar evenzo gesticht en gesterkt, daar wij za gen, wat met Gods genade kan worden bereikt. Gods zegen over de Kerk in Nederland!" t JOSEPH KARDINAAL FRINGS. „Het verheugt mij deze gelegen heid te hebben om de Katholieken van Nederland hartelijk geluk te wensen met het prachtige succes va?) de jongste viering van het Eeuwfeest van het Herstel der Hiërarchie. Ik was diep onder de indruk van de prachtige geloofsmanifes- tatie in het Stadion te Utrecht en ik feliciteer van harte de organi satoren van deze bezielende plechtigheden. Ik was opgetogen tijdens mijn verblijf in Utrecht de gelegenheid te hebben een be zoek te brengen aan mijn beste vriend, Kardinaal de Jong, met wie ik een zeer gelukkig half uur doorbracht. Ik ben er zeker, van, dat de Katholieken van Utrecht mijn vreugde deelden, toen zij Zijne Eminentie zagen in de ka thedraal bij gelegenheid van de ontvangst van de Legaat en toen zij zijn bezielende radiorede tot de in het Stadion aanwezigen hoorden. Tenslotte was ik zeer blij, Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbisschop-Coadjutor en vele van de priesters van het diocees te ontmoeten. De wonderbaarlijke gastvrijheid, die mij door de Ple baan van de Kathedrale Kerk werd verleend, was kenmerkend voor de vriendelijkheid, welke ik steeds van het volk van Neder land heb ondervonden. Ik hoop het genoegen te hebben in een met al te verre toekomst naar Nederland terug te keren." t BERNARD KARDINAAL GRIFFIN Aartsbisschop van Westminster. De Koningin verliet kort na elf uur met haar echtgenoot per auto het Buckingham paleis en begaf zich naar haar kapel in Marlbo rough House, waar zij de dienst bijwoonde; zij was gekleed in donkergroen, met een klein groen hoedje en een broche van ame- thysten en diamanten op haar lin kerschouder. De Koningin Moeder was bij de dienst aanwezig. Te land, over zee en door de lucht stromen personen van ko ninklijken bloede, adellijke figu ren, regeringsleiders en hoogwaar digheidsbekleders uit vele landen naar Londen. De stroom is zo groot, dat de echtgenoot van de Koningin, de Hertog van Edin burgh en andere koninklijke her togen op verschillende punten in en buiten Londen waren gesta- tionneerd om de aankomenden te begroeten. Televisie over West-Europa Ter voorbereiding van de grote televisie reportages over de En gelse kroningsplechtigheden op Dinsdag 2 Juni a.s. zijn de geza menlijke West-Europese televisie stations inmiddels gestart met de laatste serie proefuitzendingen. Nadat in de afgelopen week de technische verzorging van de 1500 kilometer lange verbindingslijn tussen LondenParijsBrussel- BredaHamburg nog eens extra was nagezien, hebben thans ook de Nederlandse kijkers op het te levisiescherm de eerste uitzending van de BBC uit Londen kunnen ontvangen. De verbinding bleek zonder storingen te functionneren wat de verwachting wettigt, dat ook Dinsdag de plechtigheden' in Engeland door vele duizenden kij kers op het continent kunnen worden gevolgd op het moment, dat deze gebeuren. Dinsdag, op de kroningsdag, be ginnen de TV-uitzendingen om 10.15 v.m. (Van een onzer verslaggevers) De reserve-officieren die dit jaar als eerste ploeg voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn geweest (16 April12 Mei) hebben kunnen vaststellen, dat de na de herhalingsoefeningen van 1950 en 1951 geuite rechtvaardige critiek slechts zeer ten dele tot verbetering heeft geleid, aldus blijkt uit een publicatie in het orgaan van de algemene vereniging van Nederlandse reserve-officieren. De organisatie rond deze oefe ning heeft een beslist onbevredi gende indruk achtergelaten, om dat men omstandigheden als te velde voor de duur van vier weken heeft willen opleggen binnen de omheining van een daartoe niet bestemd barakkenkamp, de oude munitiedump te Rucphen (N.B.). De legering liet veel te wensen over. Gedurende de hele herha lingsoefeningen voor zover deze te Rucphen werd doorgebracht zijn officieren, onderofficieren en man schappen in een en dezelfde loods gelegerd geweest, de officieren in kribben, de onderofficieren ten dele eveneens en de manschappen in het stro. In diezelfde loodsen waren ook de „bureaux" geves tigd. De officieren kregen her haaldelijk te weinig eten en drin ken uitgereikt en waren daardoor gedwongen bij de onderofficieren en manschappen te gaan bedelen, een situatie, die allerminst bevor derlijk was voor een goede krijgs tucht. Het uitreiken der maaltij den duurde per persoon 28 tot 63 minuten. Hierin kwam eerst ver andering toen met de opkomst der manschappen de eigen compagnie keukens in bedrijf werden gesteld. Een dag voor er tenslotte met het pistool kon worden geschoten werd ontdekt, dat de pistoolbaan niet voldeed aan de veiligheids eisen. Het bleek nodig een stoet van auto's samen te stellen, waar mee van Rucphen naar Ginneken werd gereisd om aldaar 12 scho ten af te geven. Deze oefening kostte een hele dag en 400 1. ben zine. De regelingen ten aanzien van de bewegingsvrijheid lieten eveneens veel te wensen over. Er waren door de Koninginnedag en bevrijdingsdag vijf dagen van be- Verdachte wordt niet verder vervolgd HELMOND, 30 Mei. In Aug. 1952 is de heer S. J. S. uit Ha- mont (B.) in Nederland gearres teerd, nadat hij met zijn auto, waarin zijn vrouw en kinderen zaten, op weg van Helmond naar Hamont in de Zuid-Willemsvaart is gereden, waarbij zijn vrouw en kinderen omkwamen. S. werd ver dacht van moord op zijn vrouw en kinderen, door de wagen op zettelijk- in het water te rijden. Na behandeling van een verzoek tot invrijheidstelling heeft het ge rechtshof te 's Hertogenbosch hem destijds uit de voorlopige hechte nis ontslagen. Thans heeft de officier van Justitie bij de arron dissementsrechtbank te 's Herto genbosch besloten S. niet verder te vervolgen, op grond van onvol doende aanwijzing van schuld. wegingsvrijheid maar de reiskos ten, die op een keer zelf betaald moesten worden, waren voor ve len een ernstig bezwaar om naar huis te gaan. Men kon die dagen natuurlijk ook in het kamp blij ven maar er waren daar behalve in de cantine geen stoelen en ta fels, zodat de manschappen de hele Zondag in het stro konden gaan liggen. Rucphen was voor hen verboden en naar Roosendaal konden zij slechts op bepaalde uren gaan Vele klachten waren er ook over de nieuwsvoorziening. Brieven en kranten kwamen da gen te laat aan. Opvarende vermist A. Visser uit Lemmer MIDDELHARNIS, 30 Mei Bij het herstelwerk aan de dijken aan de noordkant van Goeree-Over- flakkee, bij de haven van Mid- delharnis, is door de harde Noor denwind en de sterke stroom een zandbak van de aannemersmaat schappij fa. Boltje omgeslagen. Hij was bemand met twee personen. Een van de opvarenden wist zich na het kapseizen op de omgesla gen bak te werken. De andere is vermoedelijk verdronken. De ver miste is de 47-jarige A. Visser uit Lemmer (Fr.). „AAN EIGEN GRENZEN" DUSSELDORF, 31 Mei. Theo- dor Blank, de West-Duitse fede rale commissaris voor de veilig heid, heeft op een openbare bij eenkomst van de christen-demo cratische partij te Gvelsberg (Westfalen) verklaard, -dat de re gering de verzekering had ontvan gen, dat Duitsland niet „aan de Maas of aan het Kanaal" verde digd zou worden, doch „aan zijn eigen grenzen". Zaterdag verklaarde Blank op een bijeenkomst van de C.D.U. te Gladbeck, dat een dienstplicht van 18 maanden voor „elke jonge Duitser" in de bondsrepubliek zou worden ingevoerd. Met een Duits land, dat 460.0000 tot 480.000 man onder de wapenen had, zou Euro pa verdedigd kunnen worden, zo zei hij, zonder Duitsland niet. Mendes-Frauce zal investituur vragen PARIJS, 31 Mei. Pierre Men- des-France zal Woensdag 3 Juni in de Franse Nationale Vergadering verschijnen om de investituur te vragen. MAASTRICHT, 30 Mei. Van ochtend is een ingebouwde com pressor ontploft bij de zuurstof- fabriek van de Staatsmijn Emma II in Beek (L.). Hierbij zijn drie personen gedood. Het zijn de 53-jarige J. H. Frans- sen uit Maastricht en de 41-jarige J. H. Rouschoo uit Meers-Elsloo, beiden gehuwd. Zij waren in dienst bij een aannemingsmaat schappij uit Amsterdam. Het der de slachtoffer was de 36-jarige M. Noppeney uit Brunssum. ge huwd, bedieningsvakman bij de cocesfabriek van de Emma II. De grote dag van de kroning van koningin Elisabeth van Engeland staat voor de deur en in de Britse hoofdstad heerst deswege enorme drukte. Grote menigten verzamelden zich gedurende de afgelopen dagen rond Buckingham Palace en Westminster Abbey. Hoe druk het was bij Buckingham Palacete Londen blijkt wel duidelijk uit deze foto. Bestandsbesprekingen uitgesteld SEOEL, 31 Mei. De Noorde lijken hebben Zondag de verbon denen in Korea verzocht om ver lenging van de schorsing van de wapenstilstandsonderhandelingen te Panmoendjon tot Donderdag 4 Juni. De verbondenen willigden het verzoek in. WASHINGTON, 30 Mei President Eisenhower heeft Zaterdag gedurende 20 minuten met Minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles, de Minister van Defensie Wilson, de Stafchef van het leger Lawton Collins en een aantal anderen over Korea gesproken. Volgens persberichten is op de bijeenkomst van Zaterdag gespro ken over de dreigende breuk in de geallieerde eenheid als gevolg van de Zuid-Koreaanse oppositie tegen de jongste voorstellen der verbondenen. Amerikaanse functionarissen zeiden, dat het voornemen der Zuid-Koreaanse regering om de strijd voort te zetten indien er een wapenstilstandsovereenkomst wordt gesloten op voor haar on aanvaardbare voorwaarden, een zeer ernstige crisis heeft gescha- jen. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken ontkenden, dat Eisenhower had gedreigd de Amerikaanse strijdkrachten uit Korea terug te trekken, tenzij Syngman Rhee zijn standpunt zou wijzigen, aldus de berichten. President Syngman Rhee heeft het Zuid-Koreaanse kabinet bijeen geroepen voor een „crisis-zitting" op morgen over de wapenstil standsbesprekingen, na, zoals ver- luidte een ontwerp antwoord te hebben opgesteld op een bood schap van president Eisenhower. Tijdens de politieke studiedagen van de Ned. R. K. Middenstands bond in het Kurhaus te Scheve- ningen heeft ook dr. I. G. Korten- horst, voorzitter van de Tweede Kamer gesproken over „Katho lieke staatkunde in Scbaepmans tijd en nu". Politiek, aldus betoog de dr. Kortenhorst, is niet alleen een hard bedrijf, maar zij is er ook om de plaats te bepalen van de mens in de samenleving. Met nadruk betoogde dr. Kor tenhorst dat de huidige sociale wetgeving, waarvoor vooral No- lens en Aalberse gevochten heb ben, het product is van de chris telijke coalitie en dus niet het re sultaat van een socialistisch stre- Nolens heeft destijds gezegd, dat alleen in uiterste noodzaak de katholieken in een kabinet zouden gaan zitten met de sociaal-demo craten, In die tijd waren de socia listen echter niet alleen theoreti sche maar zelfs ook practische re publikeinen. Zij stonden op het standpunt van klassenstrijd en historisch materialisme. Thans hebben de socialisten de klassen strijd afgezworen, en men zou kunnen stellen, dat ze in de prac- tijk min of meer de paden van de katholieke sociale leer bewande len. De socialisten zijn langzaam aan in zekere zin naar de katho lieken toegegroeid. Daarom, aldus dr. Kortenhorst, kan er thans eigenlijk geen bezwaar meer te gen bestaan, dat de P.v.d.A. sa men met de K.V.P. en andere par tijen in één brede-basis kabinet zit. Er is intussen uit deze nieuwe coalitie veel goeds gegroeid. Dr. Kortenhorst meende stellig, dat de socialisten er zeker thans wei nig voor zullen voelen afstand te doen van de door hen verworven positie. Overigens achtte de spreker het geven van verantwoordelijkheid aan de P.v.d.A. de beste manier om met hem samen te werken. In zijn slotwoord betoogde dr. Kortenhorst, dat de les, die de ge schiedenis ons geleerd heeft, moet zijn, dat de katholieken verplicht ter ter van een zijn de eenheid te bewaren wille van hun zieleleven en wille van het herstel christelijke maatschappij volgens de leer van het evangelie. In de slotvergadering sprak mr. F. J. H. Bachg, raad-adviseur van de N.R.K.M., over middenstands- politiek. Hij stelde o.a. dat de P.v.d.A. thans een groeiende be langstelling heeft voor de mid denstandszaken. Hij vreesde dat de intrinsieke zelfstandigheid wezenskenmerk van de midden stand door deze belangstelling van de zijde der socialisten ge vaar zou lopen opgeofferd te wor den aan het collectivistische ge meenschapsbegrip van de Partij van de Arbeid. „Voor ons katholieken hangt de middenstandspolitiek rechtstreeks samen met onze opvattingen over de structuur van de gemeenschap. De gemeenschap is niet, zoals de socialisten dit verkondigen, een optelsom van individuelen. Wij dienen er daarom voor te zorgen, dat aan de thans geringe meerder heid van de P.v.d.A. een einde komt", aldus mr. Bachg. WENEN, 30 Mei. Maandag 1 Juni zal de regering van Tsje- choslowakije overgaan tot een in grijpende geldhervorming en te gelijkertijd de rantsoenering van alle landbouw- en industriepro ducten opheffen, zo werd Zater dagavond door radio Praag be kend gemaakt. Er zullen nieuwe kronen in omloop worden ge bracht en de Ioontrekkenden zul len 300 oude kronen mogen inwis selen in de verhouding van 5 oude kronen voor een nieuwe. Verder zal al het oude geld kunnen wor den ingewisseld in de verhouding van 50 oude kronen voor een nieuwe. Voor de particuliere spaarte goeden, die voor 16 Mei beston den, is een speciale regeling ge troffen. Deze tegoeden kunnen worden ingewisseld in de verhou ding van 5 staat tot een voor de eerste 5.000 kronen, 6,25 staat tot een voor de volgende 5.000 kro nen, tien staat tot een voor de volgende 10.000 kronen, 25 staat tot een voor de volgende 30.000 kronen en 30 staat tot een voor alles boven de 50.000 kronen. Voor spaergelden, ingelegd na 16 Mei, geldt een inwisselingsverhouding van 50 staat tot een. De waarde van de nieuwe munt is vastgesteld op 0,12342 gram fijn goud voor een kroon. Een Russi sche roebel is gelijk aan 1,80 kro nen. Alle lonen en salarissen worden met ingang van Maandag met 80 pet. verlaagd. De rekeningen, die onder de geldhervorming van 1945 werden geblokkeerd, vervallen geheel aan de staat. De eigenaars van contant geld moeten dit persoonlijk komen in leveren, waarbij zij een certificaat van hun districtscomité moeten overleggen. BERLIJN, 31 Mei. In ver scheidene Oost-Duitse industrie centra is gestaakt uit protest te gen de onlangs verhoogde presta tienormen voor de arbeiders, al dus heeft het West-Berlijnse blad „Telegraf" Zondag gemeld. Volgens „Neue Zeitung", het orgaan van de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, zou on langs te Prenzlau (Brandenburg) een eenheid van de volkspolitie gemuit hebben wegens intrekking van verloven en verzwaring van de dienst. 52 officieren en 500 onderoffi cieren en manschappen zouden zijn gearresteerd door de veilig heidspolitie, die tussenbeide was gekomen om de orde te herstellen. 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. Bij het Nationaal Rampenfonds is sinds gister weer honderdduizend gulden binnengekomen. Het to taal bedrag is nu f 114.7 millioen. VIANEN, 30 Mei. Te Vianen is vanmiddag omstreeks 15.30 uur de 49-jarige vrouw L. Neijendam- van Driel in een schuurtje bij haar woning verbrand. De vrouw was aan het werk in het schuur tje, waar een brandend petroleum stel stond. Door onbekende oor zaak kwamen zij boven op het toestel te vallen. Onmiddellijk vatten haar kleren vlam. Buren, die rook uit het schuurtje zagen komen, snelden toe, maar konden haar niet meer redden. ZEVEN GEWONDEN BIJ BOTSING 's-GRAVENHAGE 31 Mei. Vanochtend omstreeks 9 uur is op het Hildebrandplein te 's-Gra- venhage een personenauto met zeven inzittenden met een vaart van omstreeks 60 km tegen een lichtmast gereden. De bestuurder en de overige passagiers werden uit de wagen geslingerd. Allen werden vervoerd naar het zieken huis Westeinde. Drie personen, onder wie de bestuurder, hadden een schedelbasisfractuur opgelo pen en waren bij aankomst in het ziekenhuis buiten kennis. GROOT VERLOF KON. LUCHTMACHT 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. Voor de dienstplichtigen van de le, 2e, 3e en 4e ploeg van de lich ting 1952 dpr Kon. Luchtmacht is de tijd vastgesteld waarop zij met groot verlof zullen gaan. De korporaals en dienstplichtigen van de le ploeg zwaaien 30 September van dit jaar af, die van de 2e ploeg 31 December, die van de 3e ploeg voor 31 Maart 1954, die van de 4e ploeg op 31 Juni 1954. Voor sergeanten en korporaals der le klasse zijn deze data resp. 31 December 1953, 31 Maart 1954, 30 Juni 1954 en 30 September 1954.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1