Feest in twee parochies Grote oefening van B.B.-brand Kring Alkmaar in Koedijk Eerste ff. Mis in Bergen van neomist B. Thomas Ti Bond Alkmaarse neomisten dragen eerste plechtige H. Mis op Eerste wens van „Terriers": een eigen speelveld Een middag van ruitersport Matig HET VAN Dl Viering bevrijdingsdag in Heiloo Raad De Rijp (v. Fanny is Pagina 2 MAANDAG 1 JUNI 1953 kwam deze Zaterdagavond om streeks zeven uur in Alkmaar aan, onbewust van de feestelijke ont vangst, die de Spoorstraatbewo- ners hem hadden bereid. Hef mu ziekcorps St. Cecilia uit Heiloo ging voorop door de Spoorstraat, en daarachter volgde de jonge priester met zijn moeder en ver dere familieleden, nog weer voor afgegaan door bruidjes in smette loos wit. Vele Spoorstraat-bewoners be groetten de neomist. Bij het ouderlijk huis boden de bruidjes haar witte bouquetj es aan de ont roerde neomist aan, die daarop de woning binnenging, en zich met zijn familie in het gebed bij ontvangst van de wijdeling in het ouderlijk hui^ verenigde, waarna hij hen zijn priesterlijke zegen gaf. De heer Stadegaard sprak namens de buurtvereniging en kele woorden, en bood vervolgens een horloge aan als gedachtenis aan deze blijde dag van de bewo ners van de Spoorstraat. Zondagmorgen om half tien droeg de neomist zijn eerste H. Mis op in de parochiekerk van de H. Dominicus op de Laat. Tus sen een dubbele rij van bruidjes met opgeheven palmtakken, en voorafgegaan van de geestelijken, die hem zouden assisteren, betrad ALKMAAR Voor de parochies van Sint Laurentius en Sint Dominicus was het gister een heugelijke dag. In bei de parochiekerken droeg een pasgewijde priester van het bisdom zijn plechtige eerste H. Mis op; in de deke nale kerk de W.E. Heer Koos Kraakman en in de Domi- nicuskerk zijn klasgenoot, de W.E. Heer A. Bruin. Al moge dan een priesterfeest op een dorp met meer ver toon naar buiten gevierd worden, de beide parochies in Alkmaar hebben toch van hun grote belangstelling blijk gegeven bij de plechtigheden, die hier tot de parochie kerk beperkt bleven. In de St Laurentiuskerk droeg de W.E. heer Kraakman om half tien zijn plechtige Eerste H. Mis op. 's Avonds tevoren was hij in zijn ouderlijk huis aangekomen, waar bruidjes kinderen van de buren hem voorafgingen naar de kring van zijn naaste familie leden. Een dertigtal bruidjes ging hem en de assisterende geeste lijkheid vooraf, toen hij de paro chiekerk van het Verdronken- oord binnnen ging. Buiten vorm den de meisjes van de vrouwe lijke jeugdbeweging een erewacht. De parochianen zongen hem bij zijn intrede een welkomstlied toe. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld. De neomist werd bij het H. Offer geassisteerd door twee oud-kapelaans der parochie, de W.E. heer M. C. van Stijn als diaken en de Z.E. rector D. de Wit als sub-diaken; de Hoog- eerw. deken J. Th. Jacobs was presbyter assistens; de oudste ka pelaan der parochie, de W.E. heer N. Tromp, ceremoniarius. Het hoofdaltaar en priesterkoor waren op rijke wijze met bloe men en groen versierd. Het mannen- en knapenkoor van de parochie gaf door zijn uitnemende zang, aan het klank rijke orgel begeleid door de heer Kiebert. grote luister aan de plechtigheid. Het koor zong voor af het Veni Creator van Jan Nie- land en vervolgens, onder leiding van de dirigent, de heer C. Hof, de prachtige mis van Lorenzo Perosi. De Z.E. heer H. A. Bots, pas toor te Halfweg, die 46 jaar ge leden in dezelfde parochiekerk zijn Plechtige Eerste H. Mis op droeg hij is een broer van de moeder van de neomist hield een treffende predicatie, waarin hij de waardigheid en de beteke nis van het priesterschap uiteen zette. Vooraf betoogde de gewijde spreker, dat de priester slechts door de genade van God priester is. Hij schetste de idealen, die de pasgewijde priester koestert idealen, die vaak door de harde realiteit van het leven verbleken. Slechts de waarheid, dat Christus getrouw is en Zijn woord houdt, maakt de priester in dit leven gelukkig. Wijzende op de grote macht, waarmee de priester bekleed is, een macht die zich o.m. open baart op het altaar, waar God op het woord van de priester neer daalt en in de biechtstoel, waar de priester zijn evenmens van de last der zonden bevrijdt betoogde pastoor Bots, dat deze macht voor de priester zelf alleen maar een reden is tot diepe oot moed en grote dankbaarheid. Priesters, zo vervolgde hij, zijn mensen, door God uitgekozen uit ons midden; wij dienen echter de priester allereerst te zien als een andere Christus en dat te tonen door onze eerbied. Na een opwekking tot de neo mist, om zijn leven lang een bloeiende getuigenis te zijn van Christus, wenste de feestredenaar hem, zijn moeder, zijn broers en zusters, verdere familieleden en heel de parochie van Sint Lauren tius geluk. Voor de moeder, wier verlangen naar deze dag haar staande hield, was dit de mooiste dag van haar leven; immers: het geluk van haar kind is de weelde voor de moeder. Wijzende op de grote verant woording, die de priester draagt, wekte pastoor Bots tenslotte de parochianen op voor de priesters en voor de neomist in het bij zonder te bidden. Indrukwekkend was 't moment van de H. Communie, toen de neomist voor het eerst zijn be jaarde moeder en zijn broers en zusters Ons Heer uitreikte. In drukwekkend was ook 't moment, waarop hij voor bet eerst de pa rochie, waaruit hij voortkwam, zijn priesterlijke zegen gaf. Het koor zong tenslotte de vreugde over deze dag uit in een feestelijk „Jubilate" van Eiblin ger. Voorafgegaan door de bruidjes met bloemen, verliet de nieuwe priester weer het kerkgebouw. Des middags was er ten huize van zijn moeder een receptie, die zeer druk bezocht was eh des avonds celebreerde de neomist in de parochiekerk een plechtig danklof. Ook voor de familie Bruin uit de Spoorstraat was het Zondag een heugelijke en onvergetelijke dag. Nadat hun zoon en broer, de weleerwaarde heer A. Bruin Za terdag tot Priester was gewijd, de neomist de kerk, en begaf zich naar het altaar. Voor de H. Mis werd het Veni Creator gezongen, en het mannen- en jongenskoor zong vervolgens, met aan het orgel de heer Kloeg, de 4-stemmige mis Benedicamus Domini van L. Perozi. B;j het H. Misoffer werd de neomist geassisteerd door kape laan H. Roosen als Diaken en de weleerwaarde pater J. Colbe als subdiaken; de zeereerwaarde heer pastoor J. L. Biesta was presby- ter-assistens. De weleerwaarde pater H. Men del ging er in zijn predicatie van uit, dat de priester, volgens de H. Schrift, een andere Christus is. Wij moeten dankbaar zijn, al dus de predikant, dat wij als kin deren Gods zijn uitverkoren, en het moet ons tot nog grotere dankbaarheid stemmen, dat het God in zijn almachtige goedheid behaagd heeft, een zoon van onze parochie uit te verkiezen tot het priesterschap.' Hij sprak de wens uit, dat de neomist een rijk en vruchtbaar priesterleven tege moet zou gaan. De predikant wenste op de eerste plaats de neomist zelf alsmede zijn familie, doch ook de gehele parochie ge luk met deze uitverkiezing tot een zo hoge èn vdorname roeping. Tijdens de H. Mis reikte de neomist allereerst aan zijn moe der, en vervolgens aan de zeer talrijke familieleden de H. Com munie uit. Toen de neomist zijn „Ite Missa Est" had uitgesproken, zong het koor tenslotte een jubelend Can tate Domino. 's Middags had er in de pasto rie op de Breedstraat een druk bezochte receptie plaats, waarbij velen de jonge priester geluk kwamen wensen. Van zijn moeder, zusters en broers en verdere familieleden kreeg de neomist een prachtige miskelk ten geschenke, terwijl hem verder nog een huiskamer ameublement met bureau en bid- stoel werden toegezegd, dat in de fabriek van de familie gemaakt zal worden. Des avonds celebreerde de jon ge priester een plechtig lof, dat tevens het sluitingslof van de Meimaand was. ALKMAAR Zaterdagavond hield de R.K. Hockeyclub „de Terriers" in de bovenzaal van res taurant Koekenbier een algemene ledenvergadering, die tevens be doeld was als sluiting van het seizoen 1952'53. Tijdens deze geanimeerde ver gadering, die door een behoorlijk aantal leden werd bijgewoond, werd uitvoerig van gedachten ge wisseld over de moeilijkheden, die deze jonge, doch bloeiende ver eniging, waar een prima geest heerst, op het ogenblik heeft. De grootste zorg van het be stuur en van alle leden is nog steeds het veld. Voor dit kardi nale punt wordt nog steeds naar alle kanten een oplossing gezocht. Het is jammer, dat zelfs de ge meente Alkmaar, in welke ge meente de club toch thuishoort, hier geen oplossing kan of wil geven, hoewel de laatste tijd di verse sportvelden zijn aangelegd of in aanleg zijn. Het afgelopen seizoen heeft men, om te kunnen blijven spe len, zijn toevlucht moeten zoeken In Heiloo, waar men grote steun ondervond van de St. Willibror- dusstiehting en de voetbalvereni ging H.S.VV Het is te hopen, dat men spoe dig tot een bevredigende oplossing komt voor dit speeiveld-probleem de prestaties in de weinige be staansjaren rechtvaardigen dit zeer zeker. Het is bovendien be grijpelijk, dat de groei van de vereniging, die toch zeker, aldus de G. A. Rector v. d. Zalm, in een behoefte voorziet, door het ontbreken van een eigen home geremd wordt. Het ligt n.l. ook in de bedoe ling, het volgend seizoen met meerdere elftallen uit te komen, doch dan moeten er ook velden zijn. Diverse andere punten, zoals training, financiën en ledenwer ving, werden eveneens onder de loupe genomen. Na het officiële deel van de vergadering volgde tenslotte de huldiging van het onlangs naar de 3e klasse gepromoveerde he renelftal. Rector van der Zalm sprak zijn waardering uit voor dit in zo wéinige jaren, behaalde suc ces „Het is verheugend", zo zei hij „temeer omdat de club de Alkmaarse vereniging is, die het meest met moeilijkheden heeft te kampen, doch die desondanks is blijven groeien". Van de voetbalvereniging H.S.V. waren bloemen gekomen, welk symphatiek gebaar bijzonder op prijs werd gesteld. Na de officiële huldiging bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. „ST. CAECILIA" ALKMAAR Op het gisteren gehouden concours te Schiedam behaalde St. Caecilia in de afd. Uitmuntendheid een tweede prijs met 262 punten. Dit was slechts 2 punten te weinig voor een le prijs. In de mars- en tamboer wedstrijd behaalde St. Caecilia eveneens een 2e prijs resp. met 78 en 75 punten. HEILOO In de raadsvergade ring van Vrijdag j.l. heeft de heer Bosma middels een aantal vragen de viering van de jongste bevrij dingsdag aan de orde gesteld. Hij zei, dat die onvoldoende was ge vierd. Er is niets van betekenis georganiseerd en hij deed een beroep op de raad, de viering van de vijfde Mei te propageren. De heer Vahl zei, dat dit een kwestie was, die de Overheid aanging, die de suggestie heeft gedaan in de viering van de Koninginnedag tevens die van de bevrijding te betrekken. De Burgemeester meende echter, dat het de ge meente vrijstond te doen wat zij wilde. Hij vond het tragisch, dat reeds na acht jaar het vieren van de bevrijding onder de tafel is gewerkt. Hij herinnerde eraan, dat de dankbaarheid om de be vrijding zo enorm groot is ge weest, dat die altijddurend moet blijven. De heer Groot, voorzitter van het Comité tot Viering van Oranje en Nationale feesten deel de mee, dat er voor beide dagen een programma samengesteld was. Toen echter van Overheidswege de suggestie werd gedaan, de vie ring èn van Koninginnedag èn van de bevrijdingsdag op éen da tum te vieren, is het dagprogram ma van de 5e Mei overgeheveld naar 30 April. Het comité viert echter veel liever twee dagen. Maar dan moet ook het gros van de bevolking vrij hebben. Van de andere kant is het echter zo, dat men over het algemeen geen vrij neemt of geeft, wanneer er geen feestelijkheden worden georgani seerd. De conclusie is nu, dat men propaganda zal maken voor de viering van de 5e Mei afzonder lijk, dat men zal zorgen, dat er die dag feestelijkheden georgani seerd worden en dan hoopt men, dat het gros van de bevolking vrijaf zal nemen. Wellicht zal in middels een verordening tot stand komen, waarbij ook aan het per soneel van de gemeente die dag vrijaf gegeven wordt. Lichtprocessie HEILOO Het Genade oord van Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo was giste ren, op de laatste dag van de Maria-maand een oord van voortdurend gebed. Terwijl des morgens honderden leden van de K.A.B. hun jaarlijkse bedevaart hielden, begon in alle vroegte in de Genadekapel het rozenkransgebed, dat on ophoudelijk tot de avond zou voortduren. En de avond bracht een grandioos slot met zich mee: het plechtig Lof, waaronder een Mariapredicatie van Pater Bernards, waarna de (derde) lichtprocessie, waar ongeveer 1500 mensen uit Heiloo en na bije omstreken aan deelnamen, zingend het Ave Maria, dat onder de hoge boomgewelven honderdvoudig werd uitgeju beld uit de honderden kelen van telkens andere groepen, die een stoet vormden, die noch een begin noch een einde scheen te hebben. KOEDIJK. Zaterdagmiddag werd langs het Noord-Hollands Kanaal in de gemeente Koedijk een grote brandweeroefening, te vens -wedstrijd gehouden door een veertien-tal brandweercorp sen uit de kring Alkmaar van de Bescherming Burgerbevol king. De deelnemende corpsen kwa men uit Alkmaar, Bergen, Koe dijk, Schoorl, Oudorp Heerhugo- waard, Noord-Scharwoude, Ur- sem, Uitgeest, Akersloot, War men en Beets. De diverse corpsen werden op geroepen in de diverse plaatsen en reden vervolgens met een maximum snelheid van 50 km per uur naar een drietal concen tratiepunten. Het aantal deel nemende corpsen was namelijk ondergebracht in drie peletons. ieder bestaande uit vier corpsen. De corpsen uit Warmenhuizen en Beets namen buiten neletons- verband aan de oefening deel. Vanuit het concentratiepunt reden de peletons op een vast gestelde tijd naar het terrein van de oefening. De bepaalde tijden waarbinnen een en ander moest geschieden, alsmede de rijsnelheden. werden onderweg gecontroleerd. In feite werden de bluseenheden dus via oproepen en formeren in peletons naar de plaats van de „ramp" gediri geerd en daar werd de oefening omgezet in het houden van diverse wedstrijden. De wedstrijden zelf waren on derverdeeld en gericht op diver se doelen. Het eerste gedeelte van de wedstrijd werd uitgevoerd per blusgroep en het tweede gedeelte per peleton. Waarderingspunten werden voor de onderscheidene gedeelten van het programma gegeven. De verschillende doelen waren: het volspuiten door een gat van een in het kanaal liggende kuip. totdat deze zonk: het uitleggen van een slang vanuit de water- winplaats in het kanaal, over de weg naar een sportveld, waar een opening in een richter over een sloot met een batting, waar aan een touw. gedicht moest worden, waarna met een straal een bal uit een paal moest wor den gespoten; een bal door een gat in een vierkante omheining spuiten, waarbij water moest worden betrokken uit een m de berm opgesteld bassin. Vanzelf sprekend moest het materiaal weer keurig opgeruimd worden en de gebruikte slangen moesten na gebruik watervrii worden ge- nisskt Na 'dit gedeelte van de wed strijd moesten de peletons zich in aaniaagverband opstellen, met een onderlinge afstand van 45 meter, zodat water over een BERGEN Het feest van de voetlicht wat zeer werd gewaar- Wielrennen ALCMARIA VICTRIX ALKMAAR Zondag heeft Alcmaria Victrix haar derde rit der Zanercompetitie gehouden. Deze besloeg voor de A-klas 46 K.M., B-Klas 37 K.M. en voor de C-Klas 27 K.M'. De uitslagen zijn als volgt: A-Klas: 1. M. Hoogschagen, 2. E. Belles, 3. Jac. Schutmaker. B-klas 1. K. Zandbergen, 2. J. Belles, 3. A. Roele, 4. C. Prins, 5. K. Kalis. C-Klas: 1. H. Brammer, 2. G. Kesselaar, 3. M. Lichthart, 4. J. Verduin, 5. K. Bobeldijk. Bedrijfssport ALKMAAR Na 1 maand be drijfssport zijn de standen in de verschillende afdelingen als volgt: Voetbal: Afdeling A. Ringers I 3—5, S.O.V.A. 2—4; B.B.C. 2—3; Centra 2—2; Licht- bedrijven 22; Blackboys 32; Reiniging 32; Povay I 21; Postilion 31. Afdeling. B. A.P.S.V. II 35; Hulskampboys 24; Telefonia 34; P.O.A. 33; Stoel 22; 't Hooge Huys 10; Krom 20; Melkboeren 20. Afdeling: C. Kofaboys 36; Ringers II 24: Lastinaboys 24: Alkm. Courant 1—2; A.P.S.V. III 3—2; Notenkra kers 10; Povay II 30; Nagen- gast 30. Handbal: Afdeling: A. Lastinagirls 24; Milfleur 24: Zwaluwen A 2—2; Krom 22; H.V.B. 1—0; Jong Holland 3—0. Afdeling: B. De Wild 2—4; K.H.C. 2—2; S.V.G. 22; Tubantia 10; Zwa luwen B 10. De uitslagen van de vorige week gespeelde wedstrijden zijn: Afdeling A: ReinigingRingers I 13 PostiljonBlackboys 02 Afdeling B: P.O.A.A.P.S.V. II 0—0 KromTelefonia 12 StoelHulskampboys 05 Afdeling C: PovayKofaboys 15 A.P.S.V. III—Nagengast 4—1 Afdeling A: LastinagirlsJong Holland 40 Afdeling B: S.V.G.—K.H.C. 5—8 eerste plechtige H. Mis van de neomist, de Weleerwaarde heer B. Thomas, is in de parochie van Bergen op zeer vreugdevolle wijze gevierd. Zaterdagmiddag werd hij aan de grens van de kom van het dorp verwelkomd door het kerk bestuur en de Eerw. geestelijken van de parochie. Daarna zette de imposante stoet, bestaande uit de landelijke ruiters. Bergens Har monie. de Gidsen, Kabouters, D.I.O. gymnastiek en handbal, Verkenners en Berdos-junioren, zich in beweging en ging via de Dorpsstraat, Loudelsweg en langs de ouderlijke woning in de St. Antoniusstraat naar de kerk. Tussen een erehaag van bruid jes, vergezeld van zijn familie, ging de neomist naar het altaar voor het plechtig Lof en het geven van zijn eerste zegen. Pastoor Th. v.Beers sprak een welkomstwoord. Zondagmorgen om half tien was de plechtige Hoogmis met assistentie van kap. Drost, en prof. Louter, en als presbyter- assistens pastoor van Beers, en kap. Appelman als ceremonia rius. Het koor met medewerking van het jongenskoor zong onder leiding van de dirigent C. Mole naar de Missa Pontificalis I van Perosi. Om 3 uur volgde de recepte voor de genodigden. Hierbij merkten we op dr. C. J. C. Ar nold en J. L. Küppers, rector van het R.K. lyceum van Alk maar en de burgemeester dr. W. Huygen.s pater Hildebrand van het Retraitehuis. De heer J. de Koning verwelkomde alle aan wezigen en zag in de aanwezig heid van de 'burgemeester een bewijs van erkentelijkheid voor het katholieke volksdeel. De heer De Koning merkte voorts nog op de spontane medewerking van de parochianen en bracht hun dankbaarheid over. Hij ken- sohetste de eerste pagnia van 't brevier dat vermeldt dat de pries ter dient te zijn, zachtmoedig, ootmoedig en nederig van harte. Woorden die de grondwet voor de priester zijn .Hierna over handigde hij een couvert met inhoud, een geschenk van de parochie. De heer G. Stockman bracht vervolgens een declamatie ten ge hore. De schoolkinderen zongen deerd. De burgemeester feliciteerde de neomist en zeide dat hij als niet- katholiek niet intens in de vreug de kon delen, doch vond het in drukwekkend de liefde en eerbied van de parochie voor de ouders en priesterzoon. Hij bood ook na mens de gemeente de gelukwen sen aan. De heer Blankendaal voor Ber gens Harmonie bracht de felici taties van de vereniginé over en hoopte dat de neomist nog veel tot stand mocht brengen. De gid sen zongen enige vlotte liedjes en de kabouters lieten een ka- bouterdans zien. De neomist dankte alle paro chianen zeer hartelijk en stelde zeer op prijs de door pastoor van Beers ingestelde misintentie van de eerste Zondag van de maand voor priester en klooster roepingen. Dit had hem met het gebed van de parochianen zeer veel steun gegeven. In het bi zonder dankte hij het uitmunten de kerk- en jongenskoor, en de parochianen voor dit grandioze feest, en hun Voortdurend gebed. Want zelf voelde hij zich onwaar dig en klein en zonder de genade van God zwak. Voorts deelde hij mede, dat hij Woensdag weer naar het semenarie vertrekt en Zondag a.s. aldaar de Hoogmis zou op dragen tot intentie van de paro chie met assistentie van de Za terdag gewijde subdiaken Heinz Kollmer ook uit Bergen. Hij vroeg de parochianen vooral te bidden voor vele priester- en kloosterroepingen. v Schoorsteenbrand BERGEN Om half acht werd de brandweer gealarmeerd voor 'n schoorsteenbrand in de Beems- terlaan nr. 7 en 9 dat door 2 gezinnen wordt bewoond. Er bleek gloeiend roet door de schoorsteen in de keuken terecht te zijn gekomen. De brandweger heeft de schoorsteen geraagd. V erkeer sexamen op de scholen OUDORP. Voor het schrif telijk en practisch verkeers- examen zijn aller leerlingen van de eerste klasse der R.K. jon gens- en meisjesschool geslaagd. Woensdag a.s. worden in het Harmonie Theater in Alkmaar de diploma's door inspecteur Haverlag uitgereikt, waarbij de een tweetal liederen. D.I.O. trad kinderen een filmprogramma zal met haar kleutertjes voor. hetI worden vertoond. Burgerlijke stand OUDORP. Geboren: Geer- truida Maria. d. v. J. F. Wortel en C. M. Mol; Anna M. M.. d. v. G. J. Bos en J. G. Neefjes: Mar griet. d. v. N. A. Swaerts en G. T. Kloosterboer: Albertus J„ z. v. T. A. de Goede en M. Groot; Maria A. M„ d. v. T. Bal vers en M. M. Bot. Ondertrouwd: Cornells Petrus Koomen. 26 jaar, te Ede. en Johanna A. Admiraal. 29 jaar: Jacobus Cornelis Koenis. 25 jaar. te Heerhugowaard. en Afra An na Venneker. Gehuwd: Lourens van de Peet. 27 jaar. te Alkmaar, en Catha- rina Wester. 23 jaar; Johannes van Brederode. 33 jaar, en Maria Josefa Althaus. 33 jaar; Cornelis Petrus Koomen. 26 jaar. te Ede. en Johanna Anna Admiraal. Overleden: Cornelis Frederiks. 70 jaar. gehuwd met M. Hoek: Nicolaas Smit. 73 jaar. ongeh Hans Nauta. 74 jaar. gehuwd met Elisabeth de Graaff. OUDORP. Zaterdag werden te Oudorp rui ter wedstrijden en -demonstraties gehouden. uit gaande van de landelijke rii- verenigingen van de L.T.B. uit verschillende plaatsen. Nadat in de morgen individuele oefenin gen waren gehouden, opende de burgemeester van Oudorp om twee uur deze sportmiddag met een woord van welkom. Hij zei. verheugd te zijn deze middag te mogen openen omdat hij. even als zovele anderen, grote belang stelling voor deze mooie snort heeft. Voor de winnaars waren een aantal prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen en medailles, door verschillende firma's uit Alkmaar en Hoorn beschikbaar gesteld, alsmede door de afdeling Oudorp van de L.T.B. en het café Meereboer te Oudorp. De jury bestond uit de heren De Boer uit Rotterdam en Dui- neveld uit Lisse. Aangevangen werd met acht- tallen-dressuur afdeling Alkmaar en omstreken en Ursem. De eer ste prijs hiervoor werd toege kend aan Alkmaar en omstreken met 731/2 punt; Ursem werd tweede met 71 punten. Hierna volgden de vier-tallen- dressuur. De prijzen werden toegekend aan afdelingen Scher- merhorn eerste. Alkmaar en om streken tweede. Zuid-Schermer derde en Ursem vierde. De pun ten waren resp. 75 1/2. 68 1/2, 63 en 621/4. In het z.g. klavertje drie was de uitslag als volgt: 1. Alkmaar en omstreken, heren: 2. Ursem. heren: 3. Alkmaar en omstreken, heren; 4. Ursem. dames: 5. Zuid- Schermer. heren. Hierna volgde het interessante spel hindernis-springen, waarbij de eerste prijs te beurt viel aan IJ. Zwart afdeling Alkmaar met 0 fouten; 2. J. Welboren: 3. J. Vlaar; 4. P. J. Vlaar: 5. H. Veldt. Groepsspringen: 1. J. Vlaar: 2. C. Boots; 3. J. Welboren en 4. H. Veldt. De prijzen werden door de burgemeester van Oudorp. aan de winnaars uitgereikt. On danks het gure weer was de be langstelling groot. Men kan op een geslaagde dag terugzien. grote afstand werd aangevoerd, zonder dat een groot aantal slangen behoefde te worden uit gerold. Het tweede voertuig leg de een slang uit voor de bestrij ding van een nevendoel, terwijl het laatste voertuig, de blusser, water moest geven met vier stra len. Het geheel had een vlot een bevredigend verloop en gaf een goede indruk van de paraatheid en de capaciteit van de diverse corpsen uit de kring. Vele be langstellenden sloegen de wed strijd gade. De uitslagen van de wedstrn- den waren als volgt: 1. Corps Langediik 16 min.. 20 sec.; 2. Corps Koedijk 16.59; 3. Corps Heerhugowaard 18.27: 4. Corps Kwiek. Alkmaar 20.02: 5. Corps Beets 20.05. De prijsuitreiking vond plaats in café Butter, en werd ver richt door burgemeester Schel- linger van Koedijk. Tevoren had de voorzitter van de wedstrijd- commissie. de heer E. A. Beste man uit Heerhugowaard. de man schappen van harte welkom ge heten. alsook de aanwezige bur gemeesters van de deelnemende gemeenten. IN MEMORIAM C. LAAN OUDORP. Alhier overleed in de ouderdom van 57 jaren de heer C. Laan. een bekende per soonlijkheid in deze omgeving. Hij had een groot veehouders- bedrijf en vervulde in het open bare leven verschillende func ties, o.a. was hü sedert 1936 kerkmeester der Sint Lauren- tius-parochie te Oudorp. Hij was hoofdingeland en poldermeester van het waterschap „De Scher- meer" en voorzitter van de pol der Oudorp. terwijl hij tevens deel uitmaakte van het vaste comité voor ouden van dagen. De heer Laan stond bekend als een goed, eenvoudig mens. altijd bereid hulpbehoevenden te ont vangen en te steunen. Slechts korte tijd heeft hij zijn nieuwe hofstede mogen bewonen. Een slepende. ongeneeslijke ziekte maakte een einde aan zijn vruchtbare leven. De uitvaart en begrafenis zijn bepaald op Woensdag 3 Juni a.s. om tien uur. MEVR. KOKKES WINT TIENDE DAMESRIT K.N.A.C. VIERHOUTEN De tiende da- mesrit van de K.N.A.C., Zaterdag op de Veluwe gehouden, met als startpunt en finish het gehucht Vierhouten, werd geheel tegen de traditie in, ditmaal niet begun stigd door mooi weer. 's Middags, toen het weer iets was opgeklaard, werden de dames onderworpen aan een rijproef, over een door de bossen uitge stippeld circuit, waarbij een tien tal behendigheidsproeven moest worden afgelegd, terwijl het tra ject hier en daar enige handig heid in terreinrijden vereiste. De uitslag van deze K.N.A.C.-dames- rit luidde: 1. Mevrouw E. A. v. d. Heyden- Ras (Wassenaar)Mevr. A. C. Kokkesgodün (Alkmaar) met volkswagen, 162 V, punt; 2. Mevr. B. Henderson-Kuipers (Rotterdam)Mevr. H. Sollart Meyaard (Rotterdam) met Pan- hard, 182 V, punt; 3. Mevr. A. Stibbe-Peereboom (Vught)Mevr. T. van Bommel- Kordelaar (Oisterwijk) met Ford 283 punten. V eetentoonstelling en Districts-Fok veedag PURMEREND De Commissie voor de -Veetentoontstelling en Fokveedag heeft vergaderd ter vaststelling van het Vraagpro gramma. Bij vorig jaar onderging dit weinig verandering. Besloten werd wederom paarden en han delsvee te vragen, maar bij on voldoende deelname zullen deze rubrieken geannuleerd kunnen worden. Fokvee en handelsvee zal voor zien moeten zijn van witte of wit groene t.b.c.-certificaten. Voor wat betreft de afdeling vette schapen, zullen niet gevraagd worden de tot heden gebruike lijke zestallen maar viertallen, terwijl een nieuwe rubriek zal worden ingelast en wel viertallen slachtlammeren. De bekroningen van het vetvee zullen gewijzigd worden. Er wor- en toegekend: ereprijzen, eerste prijzen en eervolle vermeldingen. Per rubriek zal een bedrag aan geld beschikbaar worden gesteld, te verdelen door de Jury. Ten slotte is de mogelijkheid bespro ken attractiever prijzen uit te lo ven dan de gebruikelijke medail les, waaromtrent eventueel nadere mededelingen zullen worden ge daan. OUDEN VAN DAGEN GAAN UIT AKERSLOOT. Woensdag a.s. is het weer de grote dag voor de ouden van dagen van Akersloot. Zij zullen dan weer hun jaarlijks uitje gaan maken. Dit keer gaat de rit vanaf café Verduin naar park Groenendaal. vervolgens naar Den Haag. waar men een rondrit houdt en dan via Dierenpark Wassenaar naar huis. Het vertrek is gesteld op 's morgens half tien. Men gaat deze keer met onge veer 120 personen in drie bussen op reis. 's Avonds besluit men de dag in café Verduin met een kleine samenkomst. Alle ouden van dagen zullen genieten van de goedgeefsheid van alle Akersloters. die ook dit jaar weer naar vermogen heb ben bijgedragen. Mèt de oudjes hopen we nu maar op zonnig weer. W eersverwachting medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond. AFNEMEND BUIIG Wisselend bewolkt met enkele buien voornamelijk in de nacht. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Naar Korea GRAFT. Naar wij vernemen zal de heer M. Portier, afkom stig uit deze gemeente, zich deze maand met een detachement van de Verenigde Naties inschepen naar Korea, teneinde de aldaar gelegerde Nederlandse onderde len af te lossen. Vooruitlopende op dit vertrek, wensen wij de heer Portier een goede reis en een behouden thuiskomst. Otto van Habsburg vader van dochter Prinses Regina van Saksen-Mei- ningen, de echtgenote van de Oostenrijkse troonpretendent aartshertog Otto van Habsburg, heeft Zaterdag in de Universi teitskliniek te Wuerzburg is Beie ren het leven geschonken aan een dochter. Moeder en dochter ma ken het weL DE RIJP. Dezer dagen kwam de raad van deze gemeente in spoedeisende vergadering bij een. Naar aanleiding van een van Gedeputeerde Staten ont vangen bericht, dat een extra bouwvolume voor twee wonin gen was verstrekt, besloot de raad overeenkomstig het voor stel van B. en W. tot de bouw van vier woningen over te gaan. De bouw van een viertal wo ningen is namelijk mogelijk, doordat van het bouwvolume voor de jaren 19511953 nog twee woningen resteerden. De woningen zullen dezelfde inrich ting krijgen als die. welke kort geleden in gebruik werden ge nomen. De hiervoor benodigde credieten werden door de raad aan burgemeester en wethou ders verstrekt. Voorts besloot de raad tot overname van een perceel grond van de kerkeraad van de Doops gezinde Gemeente voor de totaal prijs van 1.Door deze over name kan het gemeentebestuur een fraaie verruiming bereiken van de Middelstraat en de Sint Jacobsbuurt. Tevens zal hierdoor een gelegenheid worden gescha pen te zijner tijd eventueel een nieuwe parkeerplaats voor de autobussen aan te leggen. Met de aan deze overname verbon den voorwaarden van demping van een sloot en een bouwver- bod kon de raad zich verenigen. In de plaats van de te dempen sloot zal een riolering worden gelegd. Nadat de raad de voor deze investeringen benodigde gelden had verstrekt, sloot burgemees ter Dalenbergh met een kort woord deze korte maar belang rijke vergadering. Burgerlijke stand LANGEDIJK. Geboren: Nicolaas Willem, z. v. K. Kaan en M. Greeuw; Adrianus Corne lis, z. v. C. Ëliileven en Bos: Marianne, d. v. A. P. Keeman en Tr. Schoenmaker; Dorothea Maria en Hendricus Josephus. d. en z. v. R. Kuin en H. Bruin: Marianne Thea. d. v. J. Koning en M. Keizer: Anthonia Jacoba Agatha Maria. d. v. G. de Moei en C. Beers; Andries en Nellv. z. en d. v. C. Bak en T. Lolke- ma. Ondertrouwd: Michiel de Kra ker. 23 jaar. te Sint Maarten, en Marie Dekker. 23 jaar: Vonke- man Cornelis. 26 jaar. en Johan na Melenberg. 26 jaar. Gehuwd: Klaas Jan Volkers. 28 jaar. en Dora Kniin, 29 jaar: Jacobus Theodorus van Diepen, 27 jaar. en Elizabeth Maria Ap pel. 23 jaar; Albertus de Bree, 22 jaar. en Grietje Stins. 2l jaar: Petrus Johannes Bleeker. 25 jaar, te Nieuwer-Amstel en An na Bet. 23 jaar. Overleden:Jacoba Wit, 66 jaar. echtg. van Dirk Chatillon. Uitbreiding kerkhoven GRAFT. Door Gedeputeerde Staten is goedkeuring verleend aan de door de raad aangegane onderhandse aanbesteding van de uitbreiding van de kerkhoven te Graft en West-Graftdiik. De aannemer, de firma Nieuwenhuis te Heiloo. heeft inmiddels een aanvang met de uitvoering van het werk gemaakt. Geslaagd N.-SCHARWOUDE. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor -het candidaats- examen theologie de heer D. Barten. alhier. V estigingsvergunning verleend SCHAGERBRUG De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar heeft aan de heren C-. Kuiper. S. P. de Wit en Th. J. de Wit vergunning verleend tot uit oefening van een motorrijwielbe- drijf in het perceel E 191 alhier, onder beheer van de beide eerst genoemde heren. Gekomen en gegaan ANNA PAULOWNA. Geko men: C. Wei van Zijpe (N.H.); W. G. Zeinstra van Nibbixwoud. Gegaan: H. Luik en gezin naar Barsingerhorn; K. Daalder naar Wieringen; Wed. Walraven-Duyser naar Meppel; M. de Ridder naar Texel. Geslaagd DEN HELDER Aan de Bij zondere Kweekschool voor On derwijzersfessen) te Den Helder zijn op 30 Mei geslaagd de heer S. A .Schutte, te Den Helder en de heer L. J. Bakker te Sloot- dorp. Een candidaat werd afge wezen. MARKTOVERZICHT LANGEDIJK 7500 aardappe len 4250, kleine 4553; 4000 ra barber 9.3011.30. Doorgedraaid: 19000 kg rode kool; 13000 kg bie ten. ALKMAAR. 7 paarden 700 1100; 105 vette koeien 6001100 110 nuchtere kalveren 3065; 14 vette schapen 90125; 200 var kens 1,801,90 per kg. WOGNUM, 1 Juni. Vr. aard appelen middel 3238, drielingen 3339, kriel 3138, aardbeien I 160—240, II 130—190; bloemkool 13—30, rabarber 10—11.20, sla 2.502.70, bospeen 3844, poste lein 14. De circa vijfti daar de voor woon lege piel kunnen vullen voorgevoel vai zouden zien, w, denkt en sprei sche Dag imme een angstaanj; ieder ogenblik De hoofdschot strijd tegen een i een Bondselftal Britten konden winterde profs vaak en zó pijnl balliefhebbers sc waarnaar men i helemaal. Want voetbal voor, di Het was een dei Slechts één lid elftal heeft zijn met b ij n a geliil streden: blonde uit Venlo. Met zij zijn ietwat gespa wonderlijk gevoel positie was de linkshalf steeds W' nis in de soms als de combinaties v rers. De Venion, bovendien niet beeld van zijn teg rigens zijn 1 in de weegschaal Eén uitblinker ieder al wist, dat den" voetbaltoeko: sige Jan van Schii aan de andere ka evenaren. De la: mer begon iiseliik na zorgde Hassell, Bolton-linksbinnen de rechtshalf niet kon komen. Ja, 1 man in de Engel smalle ex-interna gedurende tweern: tier als een bii ov veld: steeds posi door naar openh en de ballen als naar zich toetrekl tweede minuut n flegmatieke Brit tie. Hij pikte „zorr bal op. dribbelde door en loste verv- dat van Raalte (1—0). De roodbaadjes nes maakten ziel deze stormachtige daar immers niet in de verdediging, rijke zware Haarli En werd hij nie' door een Odenth: ziin trouwe verdei Even leek het ei „Bondself' inderd; waren gebleven, zorgde van Overbi van een pass. die i verknoeide en me ten doorgaf. De schoot uit moeilijl over. „Genoeg" Wanderers toen a dacht. Fraai ei combinerend stom zilverige Engelsen van van Raaite af Het venijnige sc ton afvuurde, wa: van een ware ka: stelde de kleine Raalte nog eens o daarna, in de der was het weer raak welijks zichtbare joeg rechtsbinnen met zó'n ontzaglijk doel, dat de Boni le klasse Frisia—VSV NECSn eek Wageningen-Herj RCH—GVAV ■Hingen 25 25 25 25 25 25 25 25 25 25 RCH vsv A 4-]X EDO Heracles Ensch. Boys 25 GVAV Sneek NEC Volewijckers 25 Zwolse Boys 25 Frisia 25 le klasse C BWSittardia MVVEmma Sparta Willem 2 BW Excelsior VW MW Emma Sittardia Longa SW Braibantia Juliana HBS Theole 25 25 25 25 25 26 26 25 25 25 25 25 25 25

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2