tste an TERSCHELLING, RADIO Prinsen, stamhoofden en n! tans logeren in Londen de Hand eiland van bezinning Nieuwe taak voor K.F.A. de blauwe Saffier programma maandag 1 juni 1953 Pagina 5 man a is Ie klasser ;en zetel )r 3/7 stem Pijn, die U overval Naar wij vernemen: OP TERSCHELLING MOET DE DUIVEL EENS EEN GEDUCHTE NEDERLAAG HEBBEN GELEDEN DE FILMKEURING Thans los van de K.F.C. „jeugd en muziek" Scheepsberichten HOOFDPIJN !*e- FEUILLETON 1 1 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 1 Door P. C. WREN naai wisten zij het jraak te brengen, die iet een safe onscha- aken. e roodzwarten geens- aen en even fel als ;gen" zij terug. Bui de ene kant naar de r de spil kende zijn ijkbaar te goed om ïg te laten gaan. wakend oog van de een fractie van een n de midvoor af. Z'n den dat in de gaten juweel van een kop ij hem de kans om de doelpunt SVA op brengen, 33. ;te krachtinspanning im de voorsprong te ocht niet meer baten. isie-verzoek l afgewezen idag gehouden verga de protestcommissie ïeidsrechter, op wiens het revisie-verzoek deze verklaring niet n bevestigd, zodat de het revisie-verzoek ezen. is voor Alcmaria de 5 om aan degradatie verkeken. —WBSV 1 3—1 ,—IW 1 6—0 Is 1Limmen 2 2—1 2 2—St. Bavo 1 9—1 1—Kolp. Boys 1 1—2 1Zeevogels 2 1—1 KSV 1 2—1 -Vrone 2 7—0 2—Hugo Boys 2 3—3 -SVW 2 7—2 SRC 2 4—2 Schagen 3 0—6 2—Holl. T. 1 0—3 -Winkel 1 2—1 rw. 1Kaagv. 1 410 Succes 2 1—1 2Kaagv. 2 2—1 lCall.oog 1 5—0 N. 1Dirkshorn 1 2—3 -ZAP 2 6—0 irp 1Waterv. 3 5—1 -Helder 3 1—3 Waterv. 2 1—3 rw. 2—RK VVS 1 5—3 O 1Zwaluwen 2 2—0 or 1—Holl. 3 0—2 ut 1Sporters 1 4—1 W. Friezen 1 1—5 Strandv. 1 7—0 Spartanen 1 5—3 od 1W. Frisia 4 3—2 2HEO 1 2—2 Zouaven 2 1—2 ijk 1Valken 1 4—3 1Blokkers 1 25 Andiik 2 2—3 r. 2Wit Rood 2 3—4 ;-elftallen K.N.V.B. motie naar 2 B 2—HRC 2 2—2 Competitie 2—BI. Wit 4 2—2 tesse 2 2—3 elder 2 3—0 Helder 2 degradeert 4—HRC 4 2—2 op v. HRC 4 '.d.A. van Callantsoog jn vierde zetel, en de onbetwiste meer- in de raad, te danken 1 3/7 deel van een et overschot van de ïdroeg nl. 7 3/7, het t van de onafhanke- oep 7 6/7 en van de as dat overschot 8 2/7 ;er èr één PvdA-er sk geweest was, zou- onafhankelijken dus gehad hebben, of één KVP-er minder /eest, dan zou de KVP ee zetels in de raad ;omen. Maar diezelfde n had de communisten ;ies aan de zetel kun- pen, die ze nu kwijt aakt. Krasser zal geen eau het ooit beleefd en een spannender de zetel is volslagen >aar. er konden ingrijpen. Het nu en dan benauwend HSV-veste. Toch wisten ërs zich staande te hou- bij vooral doelman Apet- iortreffelijk werk ver- Toch kwamen de Hei- g dicht bij een doelpunt, bal in de doelmond ge- ■d en 3 tot 4 maal werd en. Er was steeds weer dat redding bracht. De :inuten verstreken onder ning. Vooral de gasten :r nog alles uit voor de ing. De verdediging wist ter staande te houden. goed leidende arbiter aankondigde, waren de a een faire en sportieve oederlij'k gedeeld, waar- HSV zich gelukkig mag Wij wandelen door het vredige dorp West-Terschel ling. Wij lopen door de vrien delijke Torenstraat de hoofd straat van het dorpvoorhij de geïmproviseerde Katholie ke Kapel, een hakkerswinkel en een fotozaak. Voorbij een boekwinkel met buitenlandse tijdschriften, de laatstversche nen werken van onze Neder landse auteurs en met een ge heel nieuw merk ballpointpen. Voorbij een bazaretalage, waaruit wij zo voor een maandsalaris zouden willen kopen. Wij dwalen om de vuurtoren Brandaris heen en wandelen over de havenkaden met ge meerde redding- en bergingsbo- ten. Wij schuifelen door de nauwe .galoppen en drinken in een achteraf gelegen zeemanskroegje een glas bier. Wij hebben een gesprek met een oude gebaarde zeeman. Hij draagt een donker blauwe schipperstrui en heeft gouden oorringen. De klep van zijn zeemanspet is gebarsten. De stormband hangt wat te slap. Maar zijn ogen hebben nog de vitale tinteling van die van een jonge kerel. Zijn ietwat zangerig stemgeluid verraadt de invloed van alle winden van de kompas roos. Van de Noordoostpassaat en vande venijnige Noordwester. Van de storm en de milde koelte. Hij vertelt ons over de onder gang van een Amerikaans stoom schip, terwijl hij voortdurend een pijp rookt. Wij luisteren naar de man en zonder dat hij er iets van merkt, voert hij ons de histo rie binnen. Als wij dan het dorp uitslenteren, de duinen, de den nen en de heide opzoeken denken wij aan veel. Aan de onverschrok ken walvisvaarders en roemruch te commandeurs. Wij denken aan Willem Barentsz. Aan de Engelse oorlogen en aan de vele zee- en stranddrama's welke zich in de wateren rond het eiland hebben afgespeeld. En ook denken wij aan het schone verzinsel rond Jannes Schitter en Wietse van Lidlum. Wellicht slechts figuren der verbeelding, maar deson- (Advertentie) IJ en de rest van de dag nutteloos dreigt te maken, kunt U terstond stillen. 't Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! jf Honderden, duizenden, zul len de komende maanden als vacantiegangers voet aan land op het eiland Terschelling zet ten. Men zal ze in de. natuur rijke uitgestrektheid niet te rugvinden. Het hyper moderne vacantie-amusement laat hier gelukkig verstek gaan. Geen mondaine casino's en witgepleisterde luxe strandho- tels. Geen boulevards met fla nerende badschonen en met geld smijtende adonissen. Men vindt er wèl de zilte verkwikking der zeelucht, de welriekende geur van bossen en heidevelden. De zon en de rust. En juist deze zijn het die Terschelling maken tot een eiland van bezinning. Want vacantie op Terschelling is bovenal een vacantie van de geest danks kerels die ons wat te zeg gen hebben. Lees hieronder het verhaal van hun ontmoeting met de duivel zelf. zal de prijspuzzle, die Zaterdag j.l. in die krant van ons niet mee kon, a.s. Zaterdag op de gewone plaats weer verschijnen kunnen de inwoners van Rilland Bath en omgeving (wonende ten Oosten van de nooddijk, vierde weg) met ingang van 3 Juni weer in hun woning terugkeren werd Zaterdag op het oorlogs kerkhof te Margraten, waar 8300 Amerikaanse soldaten begraven liggen, de Memorial-Day gehou den. Duizenden schoolkinderen legden bloemen op de graven hebben de Prinsessen Beatrix en Irene Zaterdag in Den Haag het huwelijk opgeluisterd van hun gouvernante jkvr. C. J. L. M. Sickinghe met de burgemeester van Markelo, jhr. A. J. de Beaufort zijn tot nu toe op de Muziekhof te Den Bosch, de grote parkaan- leg, waar dezer dagen tal van mu zikale manifestaties worden ge houden, 75.000 bezoekers geteld. 1400 zangers gaven gisterochtend een uitvoering aan de voet van de St. Jan. LONDEN, 28 Mei. Prinses Margherita van Baden heeft haar gesteven verpleegsterskap voor een avondrobe verwisseld en zich zonder veel ophef naar Bucking ham palace begeven. De sultan van Perak kan maar niet beslui ten of hij zijn blauwe dan wel zijn purperen gewaad zal aan trekken. Mwanawina de derde van Barotseland borstelt een vaal gala-uniform op, dat ten minste 50 jaar oud is. En Sobhuza de tweede van Swaziland probeert een bijzonder soort bier, dat spe ciaal voor hem gebrouwen is. Om kort te gaan vorsten uit geparfumeerde paleizen en hoofd steden die uit lemen hutten be staan, maken zich op voor de kroning van Elizabeth II en zij zijn daar net zo verlangend naar als de cockneys uit de Oostelijke wijken van Londen. Er zijn bijna voldoende konin gen, prinsen enz. om een zo om vangrijke menigte te vormen, dat DINSDAG 2 JUNI 1953 HILVERSUM 1, 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Jongenskoor; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 „Licht baken", causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Amusementsmu ziek; 10.45 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.30 Land- en tuinbouwmede- lingen; 12.33 Gram.; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Gram; 13.45 Kroning van Konin gin Elisabeth van Engeland; 17.00 Gram.; 17.15 Felicitaties v. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitzen ding: „Nederlanders in Australië en Nieuw-Zeeland", vraaggesprek met dr. E. Emmen; 18.00 Zang en hammondorgel; 18.20 Sportpraatje 18.30 Voor de jeugd; 18.52 Actua liteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.15 Uit het Boek der Boeken; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man zegt er het zijne van; 20.30 Radio Philharmonisch orkest; 21.30 Gram.; 21.40 Radio dokter; 21.55 Omroeporkest en sol.; 22.30 Gram.; 22.45 Avond gebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM 2, 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00 —24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Religieuze liederen; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Gram.; 9.45 Kroning van Koningin Elisa beth; 13.45 Gram.; 14.00 „Zeg eens, Amerika...."; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 Voor de huisvrouw; 15.45 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Gram.: 17.50 Idem; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel: 18.30 Reportage of gram. 18.35 Lichte muziek; 19.00 .Paris vous parle"; 19.05 Koorzang; 19.30 Pianorecital; 20.00 Nieuws; 20.05 Lichte mu ziek; 20.30 „Een kroningskroniek" klankbeeld; 20.55 Tiroolse mu ziek; 21.25 Kroning van Koningin Elisabeth; 21.55 Gram.; 22.00 Mandoline-orkest en instrumen taal kwartet: 22.30 Buitenlands overzicht: 22.45 Gram.; 23.00 Njouws; 23.15 New York calling; 23.2024.00 Gram. Tplevtsip.prosramma TT. DINSDAG 2 JUNI 1953 Uit Londen: 10.15—13.50: 14.20 —16 35 en 17.0017.20 Kronings plechtigheden. 20.00—21.00 Tele film Kroningsuitz. 21.0021.15 v. H.M. de Koningin. 21.15 —2220 Kroningsfeesten. 22.20 23.30 Vuurwerk. Enige tijd terug zijn ons de rudimenten ter ore gekomen van een zeer waarschijnlijk door de volksmond verminkte en wellicht ook wel verdraai de, wonderlijke Ter schelling er historie uit lang vervlogen dagen en nachten. Dat ver haal dan hevat een belevenis van een strandjutter, in de tijd dat Terschelling nog een vrijplaats voor uitgewekenen was. Terschelling is een vrijplaats geweest. Men kan het in authen tieke geschiedenisboeken lezen. Dat er zich bovendien heroïsche gebeurtenissenhebben afgespeeld kan men heden ten dage nog proeven uit de aan mystiek ver wante sfeer, welke van Noord- vaarder tot Bosplaat over het eiland ligt uitgespreid. Als door een ondefineerbaar fluïdum er vaart men er de romantiek van het verleden, waarvan trouwens gelukkig nog voldoende resten voorhanden zijn. Een forse romantiek overigens, goeddeels getuigende van wils kracht en doorzettingsvermogen. Van moedige trouw en gewaagde durf. Een romantiek tenslotte, welke een gelijktijdige afspiege ling is van zowel de degelijke in borst als de ijzeren constitutie der bevolking. De jutter. Jannes Schitter, trok op een donkere stormachtige na jaarsnacht, in gezelschap van een Wietse^van Lidlum, belust op buit naar het strand. Deze Wietse was geen Terschellinger van ge boorte, maar een vogelvrij ver klaarde een soort middeleeuws displaced person dus en af komstig uit het Friese land, waar hij tot op een ongelukkige dag het eerzame beroep van klooster tuinman moet hebben uitgeoe fend. Het tweetal zocht zich in de duisternis van die gedenkwaar dige stormnacht door duinen en heidevelden een pad naar het strand. Vrouwe Fortuna scheen hen welgezind te zijn. Een grote eikenhouten zeemanskist vonden ze, zó zwaar van inhoud, dat ze hem getweeën met moeite over het duin kregen. Daarna sleepten ze de kist naar een verscholen duinhut en ontstaken licht ten einde vast te stellen waaruit de inhoud wel zou bestaan. Dat ging echter niet zo gemakkelijk. De kist bleek op een hechte wijze gesloten te zijn. Eindelijk werden hun pogingen beloond. Tot hun begrijpelijke ver bazing en groot ongenoegen, stapte, nadat het deksel open geklapt was, in hoogst eigen persoon de duivel zelf uit de kist. Wietse van Lidlum, die reeds eerder in de netten van dit on gure heerschap verstrikt was ge raakt, koesterde ogenblikkelijk wraakgevoelens tegen de grootste verleider aller tijden. Jannes de jutter voor geen kleintje ver vaard voelde meer voor een spelletje van kat en muis. Hij wist zich zo zeker van zijn zaak', dat hij de duivel, die gedurende «zijn lange reis in de zeemanskist moe en huiverig was geworden, eerst een stevig ontbijt en een kan bier aanbood. De vorst der duisternis aanvaardde het gast maal dankbaar en deed de primi- +;ef gedekte tafel alle eer aan. Toen hij de laatste slok bier door zijn dorstig keelsgat had gespoeld, informeerde Jannes Schitter naar het doel van zijn zeereis. De dui vel verklaarde zich bereid hem zijn plannen te ontvouwen, maar eiste eerst een warm voetbad. De grand-seigneur had koude voeten opgelopen! Terwijl hij met zicht baar genoegen hiervan gebruik maakte, deelde hij zijn gastheren zijn bedoelingen mede: Het voe ren van besprekingen met de overheid, ten einde te komen tot opheffing van het verlenen van asylrecht. Iedere zondaar, zo voeg- de de schijnheilige booswicht er aan toe, iedere zondaar moet zijn gerechte straf ondergaan, ook een zekere kloostertuinman Wietse van Lidlum Wietse werd hierop zo giftig, dat hij in één greep een ketel kokend water boven het vuur vandaan griste en de inhoud er van bij het voetbad ingoot. De duivel verbrandde daardoor zo hevig zijn voeten, dat ze boven de enkel moesten worden afgezet. Janner Schitter verrichtte de amputatie en naaide daarna twee bokkepoten aan des duivels been- stompen, opdat voor alle tijden deze gevaarlijke plaaggeest der mensen door een ieder zou kun nen worden herkend. De duivel schaamde zich zo diep, dat hij haastig de aftocht blies. Sindsdien is hij nimmer meer op Terschel ling gesignaleerd. de burgerij er helemaal niet aan te pas behoeft te komen en ieder hunner heeft een of ander dringend probleem wat betreft kleding, eten en protocol. Maar de Londense autoriteiten en hoteliers die menu's voor Arabische potentaten en Afghaan se tolken te voorschijn weten te toveren zullen de hele stoet ongetwijfeld keurig op tijd klaar hebben staan. Dertig vertegenwoordigers van de koninklijke families der we reld zullen als officiële gasten van Koningin Elizabeth van Bucking ham Palace. naar de abdy van Westminster gereden worden. Ve len hunner zullen van hun gades vergezeld zijn. Tientallen andere vorstelijke personen van Afrikaanse stam hoofden tot Oosterse prinsen zullen voor de kroningsplechtig heid zetels in de abdy krijgen. Van souvereine mogendheden zullen geen koningen of konin ginnen aanwezig zijn; aangezien het tegen de traditie is, dat een onafhankelijke monarch de kro ning van een andere bijwoont. Daarom zullen zij door prinsen van den bloede verte genwoordigd worden, zoals Bel- gië's prins Albert van Luik, prins Axel van Denemarken, prins George van Griekenland, prins Charles Alfred van Liechtenstein, groothertog Jan van Luxemburg, prins Bernhard der Nederlanden, prins Pierre van Monaco, kroon prins Olav van Noorwegen en prins Bertil van Zweden. Enkele koninklijke bezoekers brengen echter een omwenteling in de ouderwetse ideeën over ko ninklijke pracht en praal teweeg. Een aardig jong Duits meisje met golvend haar en lachende ogen is een hardwerkende ver pleegster in het Londense St. Thomas ziekenhuis. Vandaag heeft zij haar gesteven uniform echter opgeboren en haar eenvoudige slaapplaats in het ziekenhuis voor een pompeuze slaapkamer in het Buckingham Palace verwisseld. Zij is de 21-jarige prinses Mar gherita van Baden, dochter van de markgraaf en markgravin van Baden. Verder is zij een nicht van de hertog van Edinburgh, die haar voor de kroning uitgenodigd heeft. Als persoonlijke gast zal de jonge verpleegster wel een plaats in de abdy krijgen, maar niet in de officiële stoet door de Lon dense straten meerijden. Een andere Duitse prinses was niet zo gelukkig. Zonder uitno diging zal de 24-jarige prinses Maria Josefa van Saksen, klein dochter van de laatste koning van Saksen, met honderden andere verslaggevers de grote gebeurte nis moeten verslaan. Zij werkt als een free lance en fotografe voor twee Duitse tijdschriften. „Ik werk omdat ik aan de kost moet komen en omdat ik het pret tig vind", zei ze. Een groep koninklijke bezoe kers uit Britse protectoraten zal meerijden in de stoet van Buckingham Palace naar de abdy van Westminster. Deze vorstelij ke gasten krijgen een eigen be reden escorte. Het zijn de vijf sultans van Malakka, de sultans Zanzibar en Lahej en de enige andere regerende koningin, die op 2 Juni in Londen aanwezig zal zijn, koningin Salote Tupou van de Tonga-eilanden in de Stil le Oceaan. Koningin Salote, die de schep- ter zwaait over een rijk van wui vende palmbomen en koraal- stranden, is van plan in de abdy van Westminster de ceremoniële dracht van de Tonga-eilanden te dragen een losse felkleurige blouse en sandalen van boom schors. Rondom haar lange rok zal zij een tao vala draperen, een kleed, dat van gedroogde blade ren gemaakt is. Koningin Salote zal een rijtuig delen met de sultan van Kelan- tan, een van de staten op Ma lakka. De anderen zijn de sul tans van Selangor, Brunei, Joho- re en Perak. Zij zullen een van de kleurigste onderdelen van de schitterende stoet vormen. Verder zullen aanwezig z ijn, sjeik sir Salman bin Hamad al- Khali Fah van Bahrein, prins Abdul Illan uit Irak, sjeik Al Salim al Saban van Kuweit, prins Al Islam al Hassan van Jemen en Amir Fahad van Saoedisch- Arabië. Ethiopië zal vertegenwoordigd zijn door kroonprins Asfa Was- san, de oudste zoon van keizer Haile Selassie, Afghanistan door maarschalk Shal Wali Khan en Thailand door prins Chula Cha- krabongse en zijn vrouw. Uit Japan komt kroonprins Akinito. De Indische prinsen, die vroeger zoveel luister bijzetten aan kro ningsfeesten, zullen ditmaal slechts als niet-officiële toeschou wers in de Abdy van Westmin ster aanwezig zijn. En uit Khatmandoe, de hoofd stad van een rijk aan de voel van 's werelds hoogste bergen, komt zijne koninklijke hoogheid Bir Nikram Sah Nimalya, kroon prins van Nepal. Hij zal even als de drie prinsen avn Indo-Chi- na prins Bao Long van Viet nam, prins Sisowath Monireth van Cambodsja en de kroonprins van Laos in de stoet meerijden. Met vrijwel elke boot en vlieg tuig komen potentaten met vreemd klinkende titels uit Afri ka. Zij zullen in de abdy zitten met hun vrouwen maar het ministerie van koloniën heeft hen wat dit betreft gerantsoeneerd: één per stuk. Dezer dagen heeft men kunnen lezen, dat er een scheiding tot stand is gekomen tussen de K.F.C. (Katholieke keuring) en de Katholieke Filmactie. Beide werkten tot nu toe ten nauwste samen op het gebied van de keuring. Terwijl de K.F.C. negatief keurde, dus geen oordeel uitsprak over de artistieke en culturele waarde van de films hetgeen op grond van de Bioscoopwet eveneens niet geschiedt door de rijkskeuring maakte de K.F.A. gebruik van de mogelijkheid om de katholieke keurders speciale rapporten te laten invullen op grond waarvan een z.g. positieve keuringkaart tot stand kwam, waarin dus wel een oordeel werd uitgesproken over de artistieke en culturele betekenis. Het practische resultaat hiervan was, dat vooral in het Zuiden sommige exploitanten een film niet in hun theaters namen, indien de positieve keuringsuitspraak van de K.F.A. bijzonder slecht was. Uit een en ander is een conflict ontstaan met de Nederlandse Bioscoopbond, deze plaatst zich formeel terecht op het stand punt, dat ook de z.g. Zuidelijke nakeuring (de taak van de K.F.C.) zich dient te onderwerpen aan de bepalingen van de Bioscoopwet en gelijk de rijkskeuring uitslui tend een negatief oordeel dient uit te spreken. Van de ervaringen der keurders moet niet gelijktijdig gebruik worden gemaakt voor het samenstellen van een positieve keuring, aldus de Bioscoopbond. Uit het feit, dat de K.F.A. thans gaat werken volkomen los van de K.F.C. moet worden afgeleid, dat de katholieke keuring zich voortaan strikt tot het systeem van de negatieve beoordeling zal beperken. Het eerste nummer van „Jeugd en Muziek" dat verschenen is bij de leiding van de nieuwe direc teur de heer Max Vredenburg maakti zowel naar inhoud ais naar opmaak een uitstekende indruk. Vanzelfsprekend werd aan de ex- directeur, de heer Sem Dresden, de man die zo'n grote plaats m de organisatie en in de harten van de leden van „Jeugd 'en Mu ziek" innam, een zeer waarderend artikel gewijd door Dr. J. M. van Buiitenen. De nieuwe directeur Max Viedenbure, zit boordevol ideeën, zoals blijkt uit een artikel van Piet Möhringer secretaris van de Stichting Als componist die zich ook voor de functie van de muziek bij de film interesseert, denkt hij ook aan het wekken van belangstelling voor goede filmmuziek. Verdere penne- vruchten hebben als onderwerp „Muzikale Geheimenisseneen korte verhandeling over flageolet- en boventonen, en Benjamin Brit ten's Sint Nicolaascantate, het laatste "an de hand van Marius Monnikendam. Berichten uit bin- nen-en buitenland besluiten dit aantrekkelijk tijdschrift, dat eens in de twee maanden verschijnt. Tankvaart Etrema 30 Fanara/Berre, Pa- oendrecht p. 28 Gibraltar/Pt Said. Cleodora 29 Caracao/Landsend, Chama 31 Stanlow verw., Clavella verm. 30 R'dam/Oslo/Curacao, Coryda 6/6 Yokohama verw., Ena 28 San Juan, Hilversum 29 p. Gibraltar/Menalahmadi, Macoma 29 Singapore/Miri, Malea 2/6 Berre verw., Marisa 30 Kobe verw., Mirza 2/6 Stamlow verw., Omala 31 Spezia verw., Ondina 3/6 Bombay verw. Oranjefontein 29 Pt Elizabeth, Oranjestad 30 Curacao verw., Wa terman 30 R'dam verw., Veendam 30 R'dam verw., Rijndam 29 Lis sabon/Londen 4/6 R'dam verw., Nieuw Amsterdam 1 R'dam verw., Aldabi 30 Montevideo/Paranagua, Alhena 1 Rio de Janeiro verw., Bloemfontein 9/6 Southampton verw., Bonaire 1 Barbados verw., Boschfontein 29 Pt Sudan, Cottica 6/6 A'dam verw., Groote Beer 3/6 Montreal verw., Indrapoera 2/6 Genua verw., Maasdam 4 Now York verw., Oranje 30 Southamp- ton/Pt Said, Sibajak 7 Welling ton verw., Westerdam 7/6 R'dam verw., Willem Ruijs 1 Colombo verw., Willemstad 4 A'dam verw., Zuiderkruis 6/6 Halifax verw. Heemskerk 29 Lorenzo Mar ques, Oberon 30 Pt au Prince/Pto Plata, Phrontis 29 Suez, Ampenan 30 Boston, Bengkalis 30 Suez, Dngedijk 30 New York verw., Kota Baroe 30 Padang, Jupiter 29 Lissabon/R'dam, Kedoe 30 Tj. Priok verw., Talisse p. 30 Gibral tar/Halifax, Tegelberg 29 Kaap- stad/Rio de Janeiro, Tibia 28 Ba- likpapan. 1 y.*.I.V:x Koninklijke belang stelling bij huwelijk van burgemeester van Markelo. De prinsessen Beatrix en Irene waren bruids meisjes bij het huwe lijk, dat Zaterdag in Den Haag werd vol trokken tussen de bur gemeester van Mar kelo, Jhr. mr. A. J. de Beaufort en Jkvr. C. J. L. M. Sickinghe, tot voor kort verzorgster van de prinsessen. De burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking (rechts) die als ambtenaar van de burgerlijke stand fun geerde, spreekt het bruidspaar toe. Links op de foto de prinses sen Beatrix en Irene. Naar ons bekend is zal de katholieke filmactie haar werk van positief keuren voortzetten. Dit zal echter geschieden langs andere wegen, waarbij het oor deel van deskundige critici bij de katholieke pers een belangrijk aandeel zal hebben. Men heeft nu en dan wel eens de mening gehoord, dat de katho lieke filmactie weinig van zich laat horen. De grootscheepse paro chiële acties, die men zich herin nert uit de periode van voor de oorlog, vinden niet meer plaats. Het is zelfs zo ver, dat van „klein- scheepse" acties in parochiever band zo goed als geen sprake meer is. Desondanks valt het niet te ontkennen, dat de film. in ons moderne stoffelijke en geestelijke leven een zeer belangrijke rol speelt. We hebben het sterke vermoe den, dat de huidige leiding van de Katholieke Filmactie in Ne derland op grond der ervaringen de mening is toegedaan, dat groot opgezette propaganda voor „de goede film" weinig uithaalt. Ook het katholieke publiek ziet de film in de eerste plaats als een amusement en reageert dienover eenkomstig. Wil men zedelijk en artistiek besef bijbrengen, dan dient er in klein verband theore tisch en praktisch filmvoorlichting te worden gegeven. En de jeugd dient besef te krijgen van het wezen van de film. Het is deze taak, die de Katholieke Actie on der leiding van pater Jac. Dirkse o.a. zal trachten te volbrengen en hopelijk zal deze arbeid met meer élan worden volbracht nu de K.F.A. geheel los staat van de K.F.C. Het is alleen te hopen, dat in de hogere verantwoordelijke kringen, die de beslissingen moe ten nemen en eventueel geheel of gedeeltelijk voor de financiën moeten zorgen, niet te lang wordt beraadslaagd. (Advertentie) Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 47 et. Mijnharde Hoofdpijntablenen. Koker 80 ct. „Wij gaan ze in ieder geval aanvallen, en wie meedoet, deelt in de buit." Dat deed de deur dicht. De buit zou uitstekende geweren en onvervangbare kamelen behel zen. We kwamen tenslotte over een dat de dorpelingen ons zou den helpen, als zij de gehele buit kregen, met uitzondering van twee kamelen, die wij nodig had den. We verkenden eerst het kamp van de Touareigs. De rovers waren er zo van overtuigd dat ze niets te vrezen hadden, dat ze volstaan hadden met een wacht bij hun kamelen te zetten, en twee bij de verover de dieren. De rest lag bij een paar vuren en sliep. De wachten waren eerder herders dan schild wachten daar de Touaregs niets te vrezen hadden. Dorpelingen vallen geen zegevierende Toua regs aan. Dat hoort niet, en het gebeurt niet. Ze moesten alleen oppassen dat de kamelen niet wegliepen, en uitrusten voor ze hun inzameling in het dorp be gonnen Ons plan was heel eenvoudig. Een stdk of zes uitgezochte Az- zizig'se helden zouden de suffen de wachten bij de kamelen voor hun rekening nemen, - zo moge lijk zonder geluid. Daarna zou elk geweer dat Azzizig rijik was van zo kort mogelijke afstand op het kamp leeggeschoten worden. Wanneer de Touaregs naar het ravijn vluchtten - en ze zouden dit zéker proberen - zouden ze hun weg versperd vinden door het gehele Franse leger, in uni form, en de hoornblazer zou met zijn signalen nog duizenden an deren naderbij roepen. De dorpelingen weerden zich prachtig. Ze waren geboren woestijnstrijders, en we hadden ze moed gegeven. Na een enorm salvo van ongeveer veertig me ter afstand, vielen ze als wolven op hun prooi aan, en toen wij van achter onze rotsen omhoog rezen en de Touaregs in dode lijke verschrikking terugtrok ken, werden ze door de Azzizigers bloedig afgemaakt. In een paar minuten van hak ken, steken en schieten leefden ze een wrok van eeuwen uit. Ze waren sterk in de meerderheid, en maakten schoon schip. Of misschien is „schoon" toch niet het juiste woordwe pro'beerden in ieder geval mar teling te voorkomen, waar we geen levens konden redden. We begrepen dat de verdrukten ein delijk hun kans hadden en deze ook gebruikten. Het eind van 't lied was dat we Azzizig verlieten op vier prachtige mehari kamelen, en elk van ons gestoken in een complete Touareig-uitrusting door de dorpsdames welwillend voor ons gewassen. De mannen lieten zich ook niet onbetuigd en deden wat ze konden. We kregen een gids mee, om ons naar het vol gende dorp in onze richting te brengen, en tevens een reserve- kameeï, be'aden met voedsel en water. We zager, er precies als Toua regs uit: geen onderdeeltje van de uitrusting ontbrak. Hank en Buddy zagen er met hun tanige gezichten als echte Arabieren uit. en hadden plezier als kleine jongens om het „Indiaantje spe len". Ze leerden snel hoe ze alle kle dingstukken gebruiken moesten: de meeste moeite gaf nog de blauwe gezichtssluier, maar op de duur raakten ze ook hieraan gewend. De enige voorwerpen, die we van onze oorspronkelijke uitrus ting behielden, waren onze ge weren, en Digby's hoorn, die ons nog van pas zou komen HOOFDSTUK IX. Ik zou een dik boek kunnen schrijven over onze avonturen als Sahara-Touaregs op deze tocht, die begon bij Azzizig, in de Franse Soedan, en die (voor enigen van ons) eindigde te Kano in Nigerië, in Brits West- Afrika. Het was misschien de langste en moeilijkste tocht ooit door Europeanen in de Sahara vol bracht; er zijn er trouwens maar weinigen die de .woestijn in noord-zuid richting zijn doorge trokken, zonder een goed-geor- ganiseerde karavaan. Waar we konden, reden we naar het Zuidwesten, en waar we moesten naar het Noord oosten, zoals toen we ten Noor- den van Aïr gevangen genomen werden door Touaregs, die op weg waren naar hun land, aan de grens van Marokko. Gedurende één verschrikke lijk jaar maakten we bijna een complete cirkel, toen we op één tijdstip in El Hilli waren, minder dan driehonderd kilometer van Timboektoe, en daarna in Aga- dem, evenver van het Tsaad- meer; daartussen waren we nog in Bilma, achthonderd kilometer verder naar het Noorden. Soms werden we door honger en dorst gedwongen, ons bij zout-lkaravanen aan te sluiten, en soms bij slaven-kara vanen. We ontdekten dat de slavenhan del nog een grote omvang heeft en goede baten afwerpt in Cen traal Afrika. In 't algemeen gin gen die karavanen in een rich ting, tegengesteld aan de onze of omkomen in de droge woes tijn. Soms werden we door grote benden achtervolgd; soms wer den we bij dorpen verwelkomd met geweersalvo's (wanneer de dorpelingen meenden dat we roofzuchtige Touaregs waren): soms kwamen we bij een oase om te ontdekken dat Franse Se negalese troepen er kampeerden veel gevaarlijker voor ons dan de zwervende rovers, die we noc wel aan konden als ze niet al tc grote overmacht hadden. Wordt vervolgd

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5