Regen kon de jubel niet blussen 4 Dagblad voor Alkmaar en omgeving Triomftocht door Londen De krant voor dit gewest Kroning Kabinet-Wilopo 60-100 cm. kwaliteit haircord. losse ero. Frisse Ui) drukte zomer- t ;sins. 75 cm. iderjurken 60-1 00 cm. de ijzersterke wasechte oen. In de mo- ne streep des- Frisse zomer- inten. 65 cm. inella" 45-55 cm. kwali- Apart mo- ~m AA etje. Leuke C OQ nering. Alle maten erglaze" 60-100 cm. 3 modernste Amerikaan uitvoering. Fraai ver- kt. Aparte lering. Vele ||7r\ 70 cm /eaters" 3-13 jaar. velours r~ n liteit. Pool- Ohfl Vele tinten. V 8 jaar 3-13 jr. In zware gabardi- Vele kleuren. .echt en ïpvrij. 8 jaar nbeurs Rotterdam ERDAM 1 Juni Bin- e granen, officieuze no- per 100 kg franco Rot- Tarwe naar kwaliteit 26 Voedergranen nog met lanbod en voor gerst en ts beter. Zomergerst 26.50 grove daarboven; haver om te punten tot 28.-, tot 26.-; rogge 27.50 lis, geschoond 3132.50. ;hten kalm, groene erwten lohokkers 4057.50; brui- niet meer genoteerd. Blikseminslag tICUM Tijdens 'n he- eer op Maandagmorgen bliksem in de R.K. kerk lorpsstraat: de electrische e van het orgel werd gd. Ook van huizen na rk moesten de electrise ne en het ontgelden. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Woensdag 3 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12794 NOORDHOILANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. EEN WERELDGEBEURTENIS van bijzondere betekenis is de plechtigheid der kroning van Koningin Elizabeth van Groot Brittannië geweest. Door radio en televisie is ze bijkans geheel de wereld nader gekomen, en ook daardoor heeft deze kroning anno 1953 een veel diepere indruk gemaakt dan an ders mogelijk is geweest. Wat het meest trof, was het uit gesproken godsdienstige karakter van het hart van de plechtigheid. Engeland en Londen zijn maan denlang in de weer geweest voor de toebereidselen van dit feest. Er was een enorme „entourage" van protocollaire bedoening, van technisch-organisatorische maat regelen en allerlei zorgen, van festiviteiten, enz. Maar boven dat alles uit zag men telkens weer voor zich, soms even op het televisiescherm, en anders in de geest, als men de verslagen las of de goedverzorgde en welgeslaagde reportages van de radio hoorde, de aanvallige, jonge Koningin, die, mèt een grote eer, een enorme last op haar schouders kreeg. Deze Koningin zag men bid dend, om Gods zegen te vragen voor de verantwoordelijke taak, welke haar is toebedeeld in een tijd vol zwarigheid en wangunst, voor haar eigen rijk en voor ge heel de wereld. Men las en hoorde, men zag en wist, hoe zij, volgens het geloof van haar vaderen, de kracht zocht bij Hem, die de uitdeler is van macht ook aan Vorsten, Die de steun is van regeerders en vol keren, Die de bron is van alle gezag, dat over mensen en landen gesteld is. De nieuwe Koningin heeft zich, in het al-oude Engeland, getoond als een Christen-vórstinne, die weet, waar zij sterkte en steun moet vinden voor het succesvol volvoeren van haar buitengewone taak. Zij heeft (en dat kon dankzij de wonderen van de moderne techniek) a.h.w. aan héél de we reld, aan alle volken, stammen en talen, doen zien, dat er voor de wreed-geslagen mensheid nog hoop is, als men die stelt op „de Hoeksteen, Christus". Gelukkig het volk, gelukkig het land, dat zijn Koningin zo ziet vóórgaan. Gelukkig een wereld, waar dit nog mogelijk is. Gelukkig een volk, een Rijk en een wereld, dat voor deze waarheid en deze opbeurende gedachten nog open staat. Een jeugdige, biddende Koningin door het volk zo toegejuicht, en op de handen gedragen, naar de beste tradities van een grote na tie, is zeker een vreugdevol sym bool van vrede, waarnaar de gehele mensheid snakt. Moge, die gedachte opnieuw gewekt zijn door de wereldwijde roep van de grote Kroningsdag van Londen en allerwegen de har ten verwarmen en de daden rich ten op die christelijke vrede on der de mensen, die rijke vruchten kan dragen, als hij, naar dit vor stelijk voorbeeld, Christus aan vaardt als de Hoeksteen van aller bidden, werken en denken. IN INDONESIË afgetreden DJAKARTA. In de nacht van Dinsdag op Woensdag plaatselijke tijd is het kabinet-Wilopo afge treden. President Soekarno heeft de teruggave van het mandaat aanvaard. n Volk begroet sijn Vorstin LONDEN, 2 Juni In de hofcireulaire van het Buckingham paleis wordt het volgen de laconieke verslag gegeven van de gebeurtenissen, die vandaag in Londen hebben plaats gehad„De kroning van de Koningin heeft zich vandaag in de Abdijkerk van Westminster voltrokken. Hedenmorgen om 10 uur 29 verliet Hare Majesteit het paleis, vergezeld van de Hertog van Edinburgh. Zij begaven zich in staatsie naar de Abdij, geëscorteerd door een escorte van de „Household Cavalry", met standaard, onder commando van luitenant-kolonel D. de C. Smiley van de Royal Horse Guards. Om 4 uur 59 keerden de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid op het paleis terug. Op de voorhof van het Buckingham paleis en buiten de Abdij van Westminster stonden gecombineerde erewachten van de drie onderdelen van de strijdkrachten opgesteld. Hare Majesteit heeft hedenmiddag op Buckingham paleis een parade van vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht gadegeslagen." In frappante tegenstelling tol deze flegmatieke mededeling staal het niet-te-beschrijven enthousiasme, waarin het Britse Gemenebest, en vooral de hoofdstad van het Verenigd Konink rijk vandaag heeft verkeerd. Dit enthousiasme bereikte ivel zijn hoogtepunt, toen de Koningin haar triomftocht door Londen maakte. Een orkaan van gejuich heeft urenlang geloeid langs de route, die de prachtige stoet volgde. Met de kroon op haar hoofd en de rijksappel en de scepter dra gend, verliet Koningin Elizabeth de Tweede vanmiddag de West minster Abdij om haar triomf tocht door het hart van Londen te beginnen. Toen zij door de koninklijke deuren van de abdij naar buiten kwam, brak er een storm van gejuich los. De lijfwacht van de Koningin stelde zich op en de staatsiekoets reed voor. Het eerst stapte de Hertog van Edinburgh in en toen deKoningin in de koets ver scheen, zwol het gejuich opnieuw aan. De koets zette zich in bewe ging en opnieuw werd het volks lied gespeeld. Men kon zien, hoe de Hertog de ramen van de koets dicht deed en hoe de Koningin hem hierbij hielp. Tot dat moment had het gestortregend en geweer- licht, maar als op koninklijk bevel hield de regen op en brak de zon door. De triomftocht ging beginnen. De Hertog nam de rijksappel uit de linkerhand van de Koningin en legde hem op een armsteun tussen hen in. De menigte juichte wild op de tribunes, in de straten en van de daken der huizen, waar velen ondanks de regen op hun plaatsen waren gebleven. Toen het koninklijke paar zich in de koets had geïnstalleerd, scheen-het zich te ontspannen en glimlachte. De Hertog salueerde toen de koets zich in beweging zette. De grote parade, waarvan de kern werd gevormd door 9400 leden van de gewapende strijd krachten te voet en te paard, was bijna vier kilometer lang. Weer regen. De zonneschijn duurde niet lang. Een kwartier nadat de zon was doorgekomen, ging ze weer schuil achter grauwe wolken en begon het op vrijwel de gehele route weer te regenen. Doorweek te manschappen langs de Mali buiten Buckingham Palace kon den in de korte poos van droog weer enigszins op hun verhaal komen. Hun officieren gaven hun verlof hun beremutsen, die zwaar van het regenwater waren, uit te schudden. Stromen water, dropen uit het ruige bont op straat. Tientallen menselijke spinnen hingen aan de gevels van de hui zen langs Hyde Park en Oxford street. Ze waren uit de ramen ge kropen op smalle vensterbanken en veel houvast hadden ze zes en zeven verdiepingen boven de straat niet. Het schouwspel der uniformen was verblindend. Ruigharige man nen met blote benen van Fidzji wedijverden in volmaakt marche- den met Pakistani's, die hun ghg- gri's droegen een soort tulband uitgespreid achter hun hoofden als duiven die met hun staarten pronken. De stromende regen werd na de korte poos van zonneschijn steeds erger. De Koningin van Tonga, een schoonheid, liet haar koetsiers desondanks de kap van haar koets openmaken. Ze reed voorbij, de regenstralen van haar fraai ge zicht wissend, waarbij ze tegen de mensen grinnikte, die haar luide toejuichten en „goed zo" schreeuwden. Aan de voet van Marble Arch viel een vrouw flauw. Zij werd op een brancard gelegd om de eerste hulp van het Rode Kruis te ont vangen, maar zij worstelde zich in een zittende houding, duwde d» mannen van het Rode Kruis op zij en smeekte hun haar toch de stoet te laten zien. Zij zat ten slotte boven op de brancard, en ondersteund door de Rode Kruis mannen kon zij de stoet door de poort zien trekken. De staatsiekoets van de Konin gin naderde nu Marble Arch en de door de regen doorweekte menig te werd volkomen wild. Het volk ging vrijwel schuil onder een zee van wuivende en wapperende zak doeken. Gelukkige vorstin. De Koningin, wie de rijtoer na de vermoeienissen in de abdij kennelijk goed gedaan had, glim lachte en beantwoordde gelukkig de haar betoonde toegenegenheid. Ook de Hertog weerde zich ge ducht. De Koningin scheen steeds vro lijker en onbezorgder te worden op haar rit door Oxford street, waarvan de winkelramen met lui ken waren gesloten en waar tien duizenden op tijdelijke houten tribunes zich schor juichten. Wie een goed kijkje had in het bin nenste van de koets zag, dat de Koningin de rechterhand van de Hertog met haar linkerhand stijf vasthield. De menigte voor het paleis die het langst gewacht had en daarom de natste toeschouwers vormde, gaf lucht aan een hese donderen de kreet toen de parade eindelijk terugkwam. Zij scheen er een spe ciale eer in te zien om daar nog steeds te staan om de Koningin weer te verwelkomen na een dag dat de ogen der wereld op haar gevestigd zijn geweest. Met een stralende glimlach dankte de Koningin voor de ova ties, die de menigte haar bracht toen zij in het koninklijke rijtuig bij het paleis aankwam. De Her tog van Edinburgh leunde op zijn zetel naar voren en glimlachte breed. Prins Charles en prinses Anne kregen hun moeder en vader in de gaten en hun gezichten straal den. Wild sloegen ze tegen de ra men toen de koets door de hek ken het plein voor het paleis op reed. De menigte bij Canada Gate, voor het paleis, brak de houten omheining af, die de stenen mu ren beschermde, en drong naar voren om beter te kunnen zien. Eerst trachtte de politie de men sen tegen te houden, doch toen gaven de agenten het op en be gonnen gemoedelijk vrouwen op leeftijd en gezette heren met bol hoeden te helpen om door de om heining te kruipen. Intussen was het weer begonnen te regenen. Om 17.43 uur verscheen de Ko ningin, die nog steeds de kroon op haar hoofd droeg, met de Her tog van Edinburgh, prins Charles en prinses Anne en zes eredames op het balkon van Buckingham Palace, klaarblijkelijk om de luchtparade gade te slaan. De menigte die voor het paleis stond te wachten, verbrak de af zetting en stormde naar het pa leis, om de koninklijke familie zo goed mogelijk te kunnen zien. Kort na zeven uur gaf Koningin Elizabeth gehoor aan het aan houdend gejuich van de menigte voor het paleis, en zij verscheen nogmaals op het balkon. (Zie vervolg pag. 3) /Vief alleen m Engeland heeft gisteren de kroning van Koningin Elizabeth II in het middel punt van de belangstelling gestaan, over de gehele wereld hebben pers en radio uitge breide reportages van dit unieke gebeuren gegeven. Werelds beste persfotografen maakten de foto's, die wij naast de uitgebreide reportages van onze verslaggevers in dit ,nummer publiceren. De foto hierboven toont de jonge vorstin, in haar statiekoets op weg naar de Westminster Abbey, waar zij gekroond zal worden. De foto hieronder is genomen vanaf het Buckingham Palace. Duizenden en duizenden juichten de Konin gin toe. die hier in de Gouden Koets rond het Victoria Memorial rijdt. De foto links beneden toont het moment waarop de Hertog van Edinburgh als eerste zijn gemalin en vorstin trouw betuigt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1