Ar ie Sniorenberg 90 jaar A f scheid hij Spoorwegen VOLGENDE WEEK BEGINT DE AARDBEIEN-CAMPAGNE Zilveren priesterfeest van pastoor J. Karskens Pagina 2 Woensdag 3 Juni 1953 Feest in Alkmaar*s Huis van Zessen Eén der oudste inwoners was 52 jaar kaasdrager Harmonische lichaams- ontwikkeling Agenda Drie mannen gingen heen ATHLETIEKNIEUWS „OLYMPUS" „Kunstenaars Helpen" Uitspraken Meervoudige Kamer Alkmaar MEISJE GEDOOD BIJ AANRIJDING WETHOUDER BAKKER JUBILARIS Beevaart naar Wittem ALKMAARSE BALLETSCHOOL Geslaagd Burgerlijke stand Glasaardbeien zo goed als op HSV-nieuws Wie helpt mee jeugd uit Rampgebieden onvergetelijke week te bezorgen? ALKMAARSE SCHAAKCLUB V.Y.V. Kampioenschap Alkmaar e.o. Burgerlijke stand Burgerlijke Stand T entoonstelling J. H. Roggeveen Onvoorzichtige autobestuurder Burgerlijke stand CASTRICUM KRIJGT R.K. MULOSCHOOL Middenstands Borgstellingsfonds ALKMAAR. Een der oudste inwoners van Alkmaar op één na de oudste Lewoner van het Huis van Zessen in de Schoutenstraat, de heer A. A. Sniorenberg, hoopt Dinsdag 9 Juni zijn 90ste verjaardag te vieren. Toen wij ons aan het Huis van Zessen vervoegden, om de oude baas een bezoek te brengen, was hij niet thuis; dat is hij bijna nooit, want hij is voor zijn jaren buitengewoon kras en is alle dagen aan de wandel. Elke Vrijdag kan men hem op de kaasmarkt vinden, want daar heeft hij een belangrijk deel van zijn leven gesleten. Hij was bijna 52 jaar kaasdra ger; op 7 Juni 1937 kreeg hij bij zijn gouden jubileum als lid van het wereldberoemde gilde de zilveren legpenning van de ge meente. Hij was kaasdrager van het gele veem en is ook nog enkele jaren tasman geweest, zo wel van het gele als van het oranje veem. Hij kan de kaas markt nog niet vergeten en toen hij begin Mei hoorde, dat de kaasdragers naar de Flora gingen, vroeg hij aan „vader" Lutje- harms, of er nog een gaatje voor hem open was. En zo ging hij mèt zijn 80-jarige gildebroeder, Klaas Dingerdis, die óók zijn gouden kaasdragersjubileum mocht vieren en thans óók bewoner is van het Huis van Zessen ge stoken in een geleend wit kaas- dragerspak mee met de kaasdra gers naar Flora. Het was hem best bevallen, want het was een gezellige dag. Arie Smorenberg is nog een krasse man; hij geniet een be nijdenswaardige gezondheid en leest de krant nog zonder bril. Hij liet ons een krant zien uit 1863, waarin wij onder de Bur gerlijke Stand lazen: geboren: Arie Adrianus Smorenberg, z.v. Arie Smorenberg en Johanna Fortuijn. Zijn moeder, vertelde hjj, kwam van Hoorn en hij her innerde zich nog, dat hij met de trekschuit naar Hoorn reisde. De schuit vertrok van de Voordam via het Noordhollands Kanaal naar de Hoornse vaart; er was bijna een dag mee gemoeid; in het roefje, waar de passagiers zaten, stonden de koperen com- foren op de tafel met de gloei ende kolen er in, waaraan de rokers hun pijp aanstaken. Ook naar Den Helder ging toen een trekschuit. Als 10-jarige jongen kwam Arie Smorenberg van school, de z.g. armenschool in de Sint Anna- straat. Hij werd toen sigarenma ker bij Stemler op 't Hof, doch vanaf zijn 12de jaar tot zijn 45ste jaar was hij borstelmaker (met de hand) bij de bekende firma Boom in de Kooltuin. Intussen had hij een café met vergunning aan de Oudegracht, hoek Groot Nieuwland, welk café hij tot 1919 exploiteerde. Toen verhuisde hij naar de Oosterkolkstraat, vanwaar hij vier jaar geleden naar het Huis van Zessen kwam. Hij heeft de kaasmarkt nog in zijn oude glorie gekend, toen er op het pleintje ten zuiden van de Waag nog circa 100 stapels boerenkaas werden aangevoerd door boeren van om de Zuid; Kennemerland en de Zaanstreek. Het Waagplein had toen nog niet die oppervlakte van nu; het stond nog gedeeltelijk volgebouwd met oude huizen. Tegenover de ALKMAAR. Na het beëindi gen van de schooltijd doen veel mensen niets meer aan hun lichaamsontwikkeling. Sommigen beoefenen nog wel één of andere tak van sport, maar op oudere leeftijd wordt over het algemeen weinig aandacht geschonken aan de lichaamsontwikkeling, die toch zeer belangrijk en tevens een prettige vrijetijdsbesteding is. Het is van het grootste belang het lichaam blijvend in conditie te houden; dit is dan ook het streven van de H.L.O. (De natio nale vereniging ter bevordering van Harmonische Liehaamsont- wikkeling). Deze vereniging stelde om dit doel te verwezenlijken een minimumeis op voor de nodige vorm van lichaamsoefeningen: zo als wandelen, springen, werpen, fietsen en zwemmen, ingedeeld volgens leeftijdsklassen, zodat jong en oud er aan mee kunnen doen. Ook dit jaar wordt men in de gelegenheid gesteld te oefenen voor een H.L.O.-diploma en wel op de in te stellen wekelijkse trainingsavond op het Sportpark gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus. Er wordt geoefend onder lei ding van een leraar M.O. Gym nastiek. terwijl de kosten hier voor zeer laag zijn. Na 10 of 12 weken is men in staat om zonder bezwaar aan de diploma-eisen te voldoen. Deze vaardigheidsproeven worden meestal eind Augustus of begin September afgenomen, op het Sportpark, terwijl het wandelen als regel gedaan wordt op de tweede Zaterdag in September, door de duinen te Bergen. Men kan zich voor verdere informaties en deelname vervoe gen bij de onderstaande adressen. Bestuursleden: J. v. d. Grient, Overdekte Bad- en Zweminrich ting, Alkmaar; mej. J. Crombosch, Bergerweg 51, Alkmaar; G. Dil- ling, Fnidsen 52, Alkmaar. Schapebrug liep het Moordenaars steegje met op de hoek de tabaks winkel van Helling; verder woon den daar Paleari, de broodbakker en de Jong, de touwslager. Deze laatste wilde zijn huis eerst niet aan de gemeente verkopen en zijn huis was het laatste, dat werd weggebroken, om het Waagplein zijn tegenwoordig aanzien te ge ven. Het was in de tijd, dat de boeren met hun gele bakwagens de kaas naar de markt brachten. Die karren stonden op de Dijk en de Handelskade. Het was in de zomer van 1919, dat Smorenberg de kaasmarkt met de grootste aanvoer in de geschiedenis van de kaasmarkt beleefde; hij werkte toen van 's morgens 10 tot 's avonds 10. Ja meneer, zei hij, ik heb m'n leven lang hard gewerkt; we moesten de kaas soms met de berrie naar de pakhuizen in de Pieterstraat en Handelskade brengen. Ook in vroeger dagen kwamen er in de zomer kijkers naar de markt zo vertelde ons de heer Smorenberg doch het haalde niet bij tegenwoordig; de buiten landers zag je toen nog maar sporadisch. Hij heeft vijf kaas- vaders meegemaakt en wist de namen nog: Meulen, Oosterveld, Bosman, Oolders en de tegen woordige kaasvader, de heer Lutjeharms. Zoals andere kaasdragers was de heer Smorenberg ook jaren werkzaam bij het wegen der var kens op de Maandagse vetmarkt. 30 Juni 1937 overleed zijn vrouw, die hem tien kinderen had geschonken; daar zijn er nog vijf van in leven; die hebben samen 9 kleinkinderen en 4 achterklein kinderen; van deze laatsten is de jongste alweer 20 jaar. Het rustige leven in het Huis van Zessen bevalt de heer Smo renberg uitstekend; hij is geen straffe roker; nooit geweest. Hij rookt niet meer dan 'n drie pijp jes per dag. Hij is niet de oudste bewoner van het huis; dat is de heer Ranzijn, die 91 is en die zegt zich nog de demping van de Laat te herinneren. Arie Smoren berg weet daar niets meer van; maar hij woonde dan ook niet op de Laat, zoals de heer Ranzijn, die, naar hij zegt, drie jaar was, toen de Laat gedempt werd. Met zijn oud-gildebroeder, de heer Dingerdis, die ook tot de be woners van het Huis van Zessen behoort, haalt hij vanzelfsprekend menig oud verhaal uit hun beider 50-jarige kaasdragerservaring op. Wij namen afscheid van de bijna 90-jarige met de belofte over tien jaar, als hij z'n 100ste verjaardag viert, terug te komen. „Ik hoop 't te beleven", zei de opgewekte heer Smorenberg, toen hij ons uitliet. Het zal hem 9 Juni niet aan belangstelling ontbreken. (Advertentie) ALKMAAR. Gistermorgen om kwart over tien hadden zich vele spoormensen in de wacht kamer aan het Stationsplein ver zameld, om mede afscheid te nemen van een drietal scheiden de collega's. De hoofdconducteurs T. de Lange, M. Jansen en Fr. Vermeulen gingen wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd de maatschappij verlaten. Allereerst werden zii toege sproken door de heer H. A. Ver maas. stationschef te Alkmaar. Deze memoreerde de prettige samenwerking, die er altijd had bestaan, waardoor het afscheid enigszins zwaar zou vallen, voor al ook omdat de scheidende spoormannen mensen waren, op wie men altiid kon rekenen en die dag en nacht klaar stonden. In de loop der iaren verwier ven zij zich vele vrienden, zo wel onder hun collega's als on der de reizigers, en ook dankte de chef hen voor de adviezen die zii gegeven hadden. De da mes werden ook niet vergeten, want ook deze „spoorvrouwen" droegen er altiid het hunne toe bij. dat hun mannen keurig voor de dag kwamen en opgewekt hun werk konden doen. De heer Vermaas wenste hen met hun mannen nog een prettige tiid toe. Vanzelfsprekend ontbrak ook het stoffeliik bliik van waar dering niet en het aardige was, dat de scheidende hoofdconduc teurs wat dit aanging, zelf hun wensen kenbaar hadden kunnen maken, zodat de cadeaux zeker wel in de smaak vielen. De heer De Lang had een prachtige wortelnoten wanddoek verkozen, de heer Vermeulen een radio-tafel als een waardig voetstuk voor ziin radio, terwijl de heer Jansen waarschijnlijk aan ziin gemak had gedacht, want hij ontving een gemakke lijke lederen fauteuil als af scheidscadeau en aandenken. De voorzitter van de Neder landse Vereniging Vervoersper- soneel. waarvan de heren De Lang en Jansen lid waren ge- Wedstrijdagenda Juni '53 ALKMAAR De junioren competitie 2e dag is op Zondag 14 Juni a.s. in Hoorn. Deelne mersisters) moeten zich vóór Vrijdag a.s. opgeven bij het W. S, Nieuwstraat 21. Na deze datum is het niet meer mogelijk. Districtskampioenschappen he ren op 20 en 21 Juni a.s. in Be verwijk (D.E.M.) Heren: 20 Juni: aanvang 16 u., 100 M„ 1500 M„ 4 x 100; 21 Juni 200, 400, 800 M., 5000 M., 4 x 400, plus technische nummers. Jun. A, 20 Juni: 300, 1500 M.; hoog, discus, kogel. 21 Juni: 100, 800, 3000 M., 4 x 100 en ver springen. Opgave vóór 8 Juni a.s. Districtskampioenschappen da mes op 21 Juni 1953 te Amster dam (Olympiaplein), aanvang 1.30 uur. Dames: 100 en 200 M., ver, hoog, kogel, discus, 4 x 100 M. estafette. Meisjes A: 80 M., hoog, ver, kogel, discus, 4 x 80 M. Opgave vóór 7 Juni a.s. weest. herinnerde aan vroeger tiid, toen de spoorman. wanneer hij ziin laatste dienst had ver richt, zonder meer voor goed uitgerangeerd was. Hii bedankte d.e hoodfconducteurs voor hun medewerking, waardoor zii een voorbeeld waren geweestvoor de jongeren. De secretaris van dé Neder landse Katholieke Bond van Ver voerpersoneel „Sint Raphael", de heer B. ten Broeke. bedankte de heer Vermeulen voor diens iiver voor deze organisatie en voor ziin vele tips. die de bond ten goede waren gekomen. Namens de jongeren dankte de conducteur Beentjes de scheiden de spoormannen. die met hun ervaring en iiver een voorbeeld waren geweest voor hun leer lingen. Tenslotte dankten de scheiden de hoofdconducteurs voor de hartelijke woorden en de mooie afscheidscadeaux, waarna velen hen persoonlijk de hand kwamen drukken. Expositie Stedelijk Museum ALKMAAR. Door zeer vele kunstenaars in Nederland en ook door een aantal buitenland se kunstenaars, o.a. Chagall. Morgenthaler. Tytgat, zijn na de stormramp van 1 Februari i.l. spontaan een groot aantal kunst werken afgestaan voor een ver loting ten bate van het Rampen fonds. In Alkmaars Stedelijk Museum is een deel van deze kunstwer ken thans bijeengebracht en van 4 tot en met 21 Juni voor het publiek tentoongesteld. Het is een zeer aantrekkelijke expositie van schilderijen, aauarellen, tekeningen, grafisch werk. en kele kleine beeldhouwwerken en voorts nottebakkers-, edelsmeed- en weefkunst. Hedenavond (Woensdag) om acht uur zal deze buitengewone expositie ten stadhuize door bur gemeester mr. H. J. Wytema worden geopend. De heer J. J. Voskuil zal het woord voeren als voorzitter van de Stichting „Kunstenaars hel pen" en een trio. bestaande uit de heren N. Akkerman, W. F. Dorgelo en J. van Lienen. zal zorgen voor een passende muzi kale omlijsting. Moge deze tentoonstelling, op gezet voor een zo goed en nobel doel, een meer dan gewone be langstelling trekken. In de Bruinviskamer wordt speciaal werk geëxposeerd, dat dit jaar werd vervaardigd door enkele kunstenaars in en van het watersnoodgebied. Ook dit werk is beschikbaar gesteld door de verloting. J. B., de Beemster, wegenbou werdiefstal van pl.m. f 65.na inbraak; eis: 8 maanden; op vrije voeten gesteld. Stukken in han den gesteld van de Rechtercom missaris voor het uitbrengen van een voorlichtingsrapport. E. de J„ vrachtrijder te Lip- penhuien. Na autobotsing ver oorzaakt te hebben, doorgereden, zodat hij niet door de politie kon worden geïndentificeerd. Eis: f 60.— subs. 30 dagen. Uitspraak f 40.— subs. 20 dagen. H. H., Alkmaar, Naco-chauf- feur, idem als vorige zaak, eis: vrijspraak. Uitspraak conform. WOENSDAG 3 JUNI Bioscopen: CINEMA AMERICAINThe Greatest Show on earth, 14 j. REX: Tanzende Sterne. HARMONIE: Ik beken, 18 jr. VICTORIA: Verboden injectie, 18 jaar. Voorstellingen om 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond zes uur af voor spoedgevallen te bereiken Apotheek Wanna, Mient C13 Apotheker mej. F. Schuitema 14.30 bij slecht weer in het Wapen van Heemskerk, anders op het Waagplein: Biertap wedstrijden, Centraal Brouwerij Kantoor. WAPEN VAN HEEMSKERK: 15.00 Vergadering Provin ciale Bakkerspatroonsbond. STEDELIJK MUSEUM: 8 u.: Opening tentoonstelling Kun stenaars Helpen; (binnen plaats stadhuis bij minder goed weer in de Raadzaal). ALKMAAR. Hedenmorgen om kwart voor acht reed de 18- jarige Maria Kamp. wonende aan de Karei Doormankade 14, per rijwiel uit de Corn. Evert- senstraat naar de Uitenbosch- straat. Voor haar naderde van rechts over de Uitenboschstraat een vrachtauto van de gemeente- reinigingsdienst. waarmee het meisje in botsing kwam. Ten gevolge van de aanrijding is zij overleden. Vermoedelijk was zii op slag dood. De politie stelt nog een onderzoek in. ALKMAAR. Donderdag 18 Juni aanstaande zal wethouder R. Bakker zijn 25-jarig ambts jubileum vieren als landmeet kundig ambtenaar bij het kadas ter te Alkmaar. ALKMAAR Het bericht, dat de beevaart naar Wittem (L.) niet Zondag 21, doch 7 Juni zal worden gehouden, geldt niet de bedevaart van Alkmaar en Om streken. Deze blijft bepaald op Zondag 21 Juni a.s. ALKMAAR In het „Wapen van Heemskerk" heeft de Alk- maarse Balletschool van Anne- rnarie Kühne en Marinus van den Nieuwenhoof m.m.v. Jan Visser, piano, gisteren een leerlingen avond gegeven. De heer v. d. Nieuwenhoff gaf in zijn openingswoord een korte uiteenzetting van het klassiek ballet, en wees er op, dat er in ons land weinigy.begrrp is voor deze uiterst moeilijke kunst. Een van de leerlingen demon streerde en spr. besprak de 5 posities, welke aan het klassiek ballet ten grondslag liggen en gaf in het kort de gebruikelijke in houd van een les. „Partie des Poupées", bestaan de uit verschillende korte tafe reeltjes vormde het entrée van de jongste leerlingen. Vooral de stukjes „Poppenfee", „Midinette" en „Vagebondje", waarin slechts door eén leerling tegelijk gedanst werd, kwamen het best tot hun recht, daar de kinderen zich hier choreografisch konden vergissen zonder dan dit hinderlijk werkte. Het zeer moeilijke samendan- sen en toch ongedwongen tege lijk blijven werd door Lotty Nij- man en Els Schaak bereikt in „Springdans" van R. Planquette. De leerlingen van groep C lie ten zich op hun best zien in „Au Pays des Rêves" van J. Deschaux De posities waren keurig gelijk. De eigen choreographie was het meest geslaagd in „Von Fremden Landern und Men- schen"' van R. Schumann waarin door Corry Krouwer en Tineke Heidemann uitdrukkingsvol ge danst werd. Vooral de nog zeer jeugdige Tineke heeft veel talent. Van de oudere meisjes is Meta de Vries ongetwijfelld de beste. Van „La Douleur et 1' Espéran- ce" van Debussy wist zij samen met Annemarie Kühne een boeiend geheel te maken, waar bij zij zeer zeker gestimuleerd werden door de Choreographie van Marie Jeanne van der Veen. Met „Danse des Heures" van A. Ponchielli oogstte Annemarie Kühne terecht veel succes en bloemen. In „C'est toujours la mème chanson" van L. v. Beethoven konden we nogmaals genieten van haar samendansen met Meta de Vries. Het welslagen van deze be schaafde avond was in niet ge ringe mate te danken aan de pianist Jan Visser, die niet alleen voor een muzikaal verantwoorde en accurate begeleiding heeft ge zorgd, doch die bovendien enkele pianowerken speelde waarvan vooral het verstillende „Moment Musical" op 92 no 6 van Fr. Schubert, door hem zonder over- dreven pathos en in de juiste sfeer werd voorgedragen. G. v. d. I. ALKMAAR. Dezer dagen slaasde aan de R.K. kweekschool te Neerbosch onze plaatsgenote J. M. R. Hes voor onderwuzeres. ALKMAAR. Geboren: Jo hannes E. F„ z. v. J. J. Leeuwen kamp en J. H. Kaag: Pieter. z. v. G. de Kroon en E. Dral: Cor nells. z. v. J. S. Bartels en W. C. Dingerdis: Catharina J. M„ d. v. J. C. Oud en A. J. Verhaar: Eli sabeth G„ d. v. D. Raven en A. E. Kooy. Gehuwd: A. H. de Raadt en M. Tervoort. Overleden: C. Stoop. 60 jaar. geh. met F. J. Streefkerk. HEILOO De aardbeiencam pagne van de volle grondcultuur zal in de week van 714 Juni a.s. schuchter beginnen, om tus sen 10 en 15 Juni van betekenis te worden. Dat betekent, dat het publiek zich binnenkort de eer ste aardbeien voor f 2.50 a f 3. per mandje kan verschaffen. De aanvoer komt dit jaar echter ruim een week later dan in vo rige jaren het geval was. Dit wordt veroorzaakt door het af vriezen van de eerste bloesems en het gebrek aan zonnewarmte. De oogst staat er nu nog ten minste goed voor. Het is mo menteel nog de hoeveelheid, waaraan door afvriezen en ge brek aan zonnewarmte afbreuk is gedaan. Aan kwaliteit is nog niets verloren maar het is wel zaak dat de planten, die op Hei- looër zandgronden weliswaar nogal wat water kunnen „heb ben", wat meer door de zon worden gekust! De aanvoer van glasaardbeien (bakaardbeien) wordt iedere veilingsdag minder. De oogst is redelijk goed geweest. De prij zen lagen gem. om de 4570 ct. per do'osje van ruim een half pond. Zoals gezegd, is het niet zo, dat er dit jaar meteen de volle grond aardbeien achter aan komen. Thans is een „aard beienloos" tijdperk van omstreeks 14 dagen reeds begonnen. Gedu rende de Meimaand werden pl. m. 3905 kg. glasaardbeien ter veiling Heiloo aangevoerd, die 'n gezamenlijke opbrengst hadden van pl.m. f 9.009. Over de opbrengst van de grondcultuur valt nog niets te zeggen, noch over het prijsver- loop. Men hoopt echter op een totale omzet van f 140.000.a HEILOO. In verband met het uitstellen van de wedstrijd tegen Monnikendam, kunnen de supporters, die reeds van een plaatsbewijs waren voorzien, dit Zondagmorgen in de bibliotheek inleveren, waarna ze het betaal de geld zullen terug ontvangen. BERGEN Zoals bekend, gaat de traditionele uitwisseling van de leerlingen der beide Openbare Lagere Scholen dit jaar niet door en komt in de plaats daarvan een groep kinderen uit de Rampgebieden een week in Bergen doorbrengen. Elke groep gaat dan gedurende deze week met een van de Ber gense klassen op stap. Er is een bijzonder interessant programma opgesteld, zodat het voor beide partijen een prettige en leer zame tijd kan worden. Het vrij aanzienlijke bedrag, dat met een en ander gemoeid is wordt in hoofdzaak opgebracht door de dubbeltjes en kwartjes, die door de leerlingen van de genoemde scholen gedurende een heel jaar moeizaam bijeen zijn gegaard, terwijl ook het Centrale Adoptie Comité een gedeelte bij draagt. Onze kinderen brengen dit offer echter graag, omdat ze we ten, dat ze hun zo zwaar ge troffen landgenootjes een onver getelijke week bezorgen. Vele ouders hebben zich be reid verklaard een of meer kin deren in hun gezin op te nemen. Het is te begrijpen, dat niet iedereen dit kan doen en het is daarom, dat ik in wijder kring een beroep doe op de gastvrijheid der Bergenaren. Wie in een of meer der weken resp. van 8 tot 15 Juni, van 15 Juni tot .22 Juni, en van 22 tot 29 Juni een of meer kinderen of leider(sters) wil opnemen, wordt verzocht dit liefst zo spoedig mo gelijk te berichten aan de Afd. Algemene Zaken ter Gemeente- Secretarie, tel. 2147 of aan de heer S. J. Nijdam, Wilhelmina- laan 5, tel. 2754. Waar de kinderen hier een goed voorbeeld geven, willen de oude ren zeker niet achterblijven. Dr. W. HUYGENS, Burgemeester van Bergen N.H. ALKMAAR. Eergisteren zijn de wedstrijden om boven genoemd kampioenschap weer begonnen. Er werd gespeeld in hoofd-, eerste- en tweede klasse in groepen van vier spelers. Evenals vorige iaren zal het wel weer een felle strijd worden tussen de kampioenen van des tijds: Kaiser. Seewald. Appel ir. en Kwak. Bovendien zal C. Lan- gediik van Nrd-Scharwoude voor Schaakmat en ir. M. P. Suiker van Beverwijk voor Pat-Mat wel in aanmerking komen voor het kampioenschap van Alkmaar en omstreken. Hier volgen de uitslagen: Hoofdklasse: I. C. Langediik—J. de Ruiter 10; P. DeugdP. Seewald II. D. Appel srE. G. Kaiser 01; A. TegelW. Kwak afgebroken: III. M. P. Suiker J. Jongejans 10; D. Appel jr. —A. Vis 1—0. Eerste klasse: I. P. v. d. StuupG. van Brenk 10: C. Rus—J. Schuur man 01; II H. Dageletmej. Bouwman 01: F. v. d. Vliet G. Groenewoud 01: III. A. SchaapsJ. Bakker 10: G. BoonF. Hol n.g.: IV. P. Groe- nenbergF. Faber L. NijmanF. Bosch afgebroken. Tweede klasse: J. v. EekerenI. Wortel 01: T. ZanenC. Schaaps 01. Derde klasse: I. H. LanzenJ. Sostman 01; P. ObdamP. Genee n.g.: II. N. Breebaartmej. Groothof 10; N.N.P. Ooyevaar n.g. f 150.000.De 50 aanvoerders uit Heiloo en gedeeltelijk uit de Egmonden zien de „toekomst" optimistisch tegemoet. Werd het vorig jaar een heffing van 4 ct per kg. verplicht gesteld, dit jaar meende het C.B. met 2 cent per kg te kunnen volstaan. De op- houdprijs staat op 45 cent. De vergoedingsprijzen voor le en 2e kwaliteit (zonder dop zijn even eens 45 ct. met dop 35 ct. De in dustrie, die de voorraden ge ruimd heeft, zal weer heel wat aardbeien afnemen. Er is ex portmogelijkheid van verse aardbeien op West-Duitsland. Ho pelijk zal Engeland om aardbeien- pulp vragen. Voorlopig hebben we dus het prettige vooruitzicht binnen kort weer te proeven van de aardbeien, die even goed sma ken als ze klinkende namen heb ben: Juvenda of Amazone, de Climax, een nieuw soort, waar men verleden jaar mee begonnen is, of de Moulin Rouge, allemaal vruchtgeworven zonnestralen, berstend vol vitaminen, een lust voor het oog en een streling voor de grage tong W eersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond. OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met opklarin gen en hier en daar enkele buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Dezelfde temperatuur of iets hogere. BERGEN Geboren: Arthur Jacques en Yolanda Jacqueline, z. en d. v. E. de Tourton Bruyns en J. Meuleveld; Cornelis Arie Jacob, z. v. J. C. Bruin en M. de Geus; Jacobus Dirk, z. v. J. A. Serpenti en N. Oukes. Ondertrouwd: C. E. Slinger, 24 j„ Alkmaar en T. L. Bor, 25 j. Getrouwd: H. W. Helsdingen en N. Compas. AKERSLOOT Geboren: Froukje Fransien, d. v. P. Nijen- huis en G. F. Noordhoff; Hein, z. v. T. Dil en M. E. Kriek. Overleden: Paulus Nicolaas v. Diepen, oud 31 jaar, echtgenoot van C. M. Broersen. BURGERBRUG. Zondag vierde pastoor Karskens zijn zil veren priesterfeest. Reeds Zater dag had de bliide inkomst in de parochie plaats. Aan de grens daarvan, in Krabbendam, werd de jubilaris opgewacht door een stoet van ruiters, fietsers, praal wagen. het harmoniegezelschan „St. Caecilia" uit Alkmaar en vele parochianen. Een heraut las de jubilaris een oorkonde voor, waarin hij wel kom werd geheten op de voor avond van zijn feest. Daarna vertrok de lange stoet onder de vrolijke klanken van „St. Caecilia". Dicht bij de kerk voegden zich nog bruidies in de stoet en voor de kerk verwel komde de heer P. Bosman, in zijn functie van kerkmeester, de jubilaris, waarna de schooljeugd een welkomstlied zong. Voor de kerk was een versiering aange bracht: het weer stond helaas geen enkele vlag toe. In het lof en ook Zondag werd de jubilaris geassisteerd door de hoogeerw. heer J. Brinkmann. deken van Noordwiik. en kape laan Groen uit Amsterdam. Het koor zong Zaterdag de Priester cantate van pater Dobbelsteen en terecht bracht de jubilaris des Zondags dank aan het koor voor de luister ziin feest bijgezet. Pastoor Drost uit Schoorl hield Zondag de feestpreek. Deze ving aan met een sublieme om schrijving van het grote geheim der Goddelijke Drieëenheid. Diep werden allen weer doordrongen van de grootheid van God. En daaraan ontleende de predikant de kracht van ziin bewijs, hoe groot het priesterschap is. De Allerheiligste Drieëenheid legt immers de uitoefening van Haar macht in de handen van Haar schepsel. Ja, eenieder was aangegrepen door deze treffende predikatie en de jubilaris had zeker zijn parochianen een groot plezier gedaan door deze predikant uit te nodigen naar het kleine kerk je van Burgerbrug te komen. Het koor zong de mis ter ere van de. Heilige Jeanne d'Arc van H. Kuiper, die zeer goed werd uitgevoerd. Na de plechtige hoogmis had een drukbezochte receptie plaats in café Visser. Hier werd o.a. het woord gevoerd door de heer P. Bosman, kerkmeester, die in ronde, klare taal alle lof en dankbaarheid schetste die de parochianen voor de jubilaris ge voelen. Ook overhandigde hij het feestcadeau. Burgemeester Breebaart haal de de preek van pastoor Drost nog eens aan en zei, dat hij niet de priester in de mens wilde BERGEN De jubileum-expo sitie van aquarellen en bouw ontwerpen van de heer J. H. Rog geveen zal wegens grote belang stelling ook in het komende weekend Zaterdag 6 en Zondag 7 Juni a.s. des middags in de Kunstzaal van „De Rustende Ja ger" te Bergen te bezichtigen zijn. EGMOND AAN ZEE Gis termorgen heeft de Officier van Justitie bij de Alkmaarse Arron dissementsrechtbank, Mr. J. C. V. Meischke een boete van f 60. subs. 30 dagen geëist tegen een autobestuurder J. J. G. alhier, die op 25 Maart j.l. te Alkmaar een botsing met een wielrijder veroorzaakte, zodat deze vrij ern stig lichamelijk letsel bekwam. Hij kwam die dag van de Ka naalkade het Heiligland oprij den, doch deed dit met te grote snelheid, terwijl hij ook de bocht niet ruim genoeg nam. De wiel rijder I. die van het Heiligland kiwam aanrijden, kreeg geen ge legenheid meer de auto te ont wijken en werd op de grond ge worpen. Een en ander werd door een viertal getuigen nader be vestigd. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Dinsdag 15 Juni. LANGEDIJK Geboren: Bas- tiaantje, d. v. Pieter Bak en Maria Slot. Ondertrouwd: G. Strijbis, 23 j„ en H. E. Slot, 25 j.; P. M. Kool- aard, 26 j. en A. A. te Kronnie, 26 j.; M. Goedhart, 43 j. en E. Bouma, 32 j.; N. H. Schuit, 39 j. en W. E. E. de Jong, 25 j. Getrouwd: K. M. Pos te Alk maar en G. Leijen, 44 j. beoordelen, maar de mens in de priester wilde huldigen om zijn meelevendheid. ziin goedheid en ziin hartelijkheid en als de man. die in de rampnacht Petten op belde om alle hulp aan te bie den die hij geven kon als het nodig mocht ziin. Hij zag in de jubilaris de bewerker van de goede verhouding die er is tus-' sen katholieken en andersden kenden. En als burgemeester was hij dankbaar voor de prettige verhouding in dat deel van zijn gemeente. Als laatste spreker bood het hoofd van de openbare school namens de niet-katholieken een cadeau aan. In zijn dankwoord betrok de jubilaris o.a. de meisjes, die de prachtige altaardwalen aan de kerk geschonken hebben bii dit feest en waaraan zij zo lang ge werkt hebben. Ook het danklof des middags was druk bezocht ondanks het aanhoudend slechte weer. CASTRICUM De reeds lang verwachte Mulo-school in Cas- stricum zal thans werkelijkheid worden. Dat deze school op een bevol king van 10.000 inwoners, waar van 60 pCt. katholiek is in de behoefte zal voorzien, is zekér. Op 8 Juni a.s. zal er een open bare aanbesteding plaats vinden van een te bouwen L.O. jongens school. De aanbesteding wordt gehouden in het Jeugdhuis aan de Overtoom. Bestek etc. zijn ter inzage bij architect Keesoom te Alkmaar en C. de Groot, Bakkum Door de bouw van deze nieuwe school komen er enkele lokalen vrij voor de op te richten Mulo- sohool. Daar men venvacht dat de nieuwe school niet voor 1 Sept. klaar zal zijn, wordt de Mulo-school voorlopig onderge bracht in de St. Cunera school te Bakkum. Als hoofd van de Mulo is door het R.K. Kerkbestuur van de St. Pancratiusparochie te Castricum benoemd de heer Th. Baling, thans hoofd van de R.K. Mulo- sohool te Rijssen. De heer Baling is geboren te Winterswijk. Hollands Noorderkwartier (1952) ALKMAAR Uit het verslag over 1952 van de Stichting Borg stellingsfonds voor de Midden stand, District Alkmaar, nemen wij het volgende over: In de aangesloten 34 gemeenten kwam in bet verslagjaar geen wijziging; de gemeenten Graft en Wiermgen zijn niet bij het Fonds aangesloten. Het aantal inwoners in de aangesloten gemeenten be droeg per 1 Januari 1952: 204.267 zijnde 96.3 pCt. van het totaal aantal inwoners van het gehele district. De heer F. H. Ringers, die sinds 1 Januari 1948 het voor zitterschap bekleedde, zag zich om gezondheidsredenen genood zaakt deze functie neer te leggen. Onder zijn leiding heeft het werk zich in deze periode sterk ont wikkeld. De heer J. F. le Blansch volgde hem op. In het verslagjaar is in de eco nomische positie van de midden stand een zekere stabilisatie in getreden. Voor de kleine onder nemers is de toestand zeer moei lijk gebleven. De aanvragen bij het Fonds zijn tenminste belang rijk toegenomen. Velen kunnen hun bedrijfje niet meer rendabel krijgen. Slechts omzetvergroting kan verbetering brengen, doch veelal is hiertoe geen mogelijkheid aanwezig. Met credietverstrekking zijn deze bedrijven niet geholpen, zo dat men vele aanvragen heeft af gewezen. Door de instelling van het Be- drijfsuitrustingscrediet kunnen thans ook voor de financiering van de niet-technische bedriifs- uitrusting, zoals winkelpui en interieur credieten worden ver- ètrekt. In 1952 werden 141 aan vragen ingediend. Hiervan werden 127 afgewikkeld. Borgstelling werd verleend in 59 gevallen. Af gewezen werden er 64. Het totaal bedrag van de 59 verstrekte borg stellingen bedroeg f 74.515,Het gemiddelde bedrag per verstrekt crediet bedroeg f 1.262,97. De ba lans per 31 Dec. '52 sloot in activa en passiva op een bedrag van f 135.262,61. De exploitatiereke ning over 1952 in lasten en baten op f 6.997,19. f

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2