Londen op de kroningsavond „Denk eraandat wij Engelsen Heel de metropool drong rond Buckingham Palace samen Prins Bernhard en Churchill 'n Volk begroet zijn Vorstin Woensdag 3 Juni 1953 Pagina 3 Aan de ketting, die door de pre mier wordt ge dragen, hangt de historische „Great George" het insigne van de „Order of the Garter", die hem werd ge leend door de „Victoria en Al- bert Museum". KONINGIN ELIZABETH II VAN ENGELAND GEKROOND Dit is het moment, waarop de Aartsbisschop van Canterbury tioningin Elizabeth II van Engeland de kroon op het hoofd zal plaatsen. De Bisschop staat voor de zetel van de Koningin, zijn mantel bedekt haar geheel, en heft de St. Edward's Kroon, die liefst 3 k.g. weegt, hoog boven het hoofd. Winstons kinderen, Arabella chill, de ter van klein- n.l. Chur- doch- zijn zoon Randolph en Nicholas Soames, zoon van zijn dochter Mary, doen hem uitgeleide. KONINGIN VAN „RECHTVAARDIGHEID EN BARMHARTIGHEID De Koningin, gezeten op de Troon, en zojuist gekroond met de St. Edward's Kroon, houdt in hdar handen de Scepter, teken van de Koninklijke Macht en de Rechtvaardigheid en de Roede met de Duif, teken van Barmhartigheid, terwijl zij zich gereedmaakt om de eerbewijzen in ontvangst te nemen. LONDEN, 2 Juni. Terwijl de fraai uitgedoste Londense dames en heren hun tribuneplaatsen, tvaarvoor zij veertig of tachtig gulden hadden betaald, verlieten, dromde het volk reeds door de straten om alle beschikbare ruimte voor het paleis in te nemen. Het hele plein voor het paleis leek één woelige vrolijke mensenzee. Ondanks de reusachtige ver moeidheid toonden allen, van wie velen meer dan 48 uur regen en koude getrotseerd hadden om een glimp van de stoet op te vangen, blijde gezichten. Toen honderden trachtten zich een weg te banen door Canada Gate, waardoor vanaf Green Park de voorkant van het paleis be reikt kan worden, kwamen kleine kinderen en ouden van dagen in het gedrang. Een flinke, geüniformeerde Rode Kruisman echter hield de menigte in bedwang, door luid te roepen: „Kalm aan, mensen, denk er aan dat .we Engelsen zijn, denk er aan dat we Engelsen zijn". Onmiddellijk hield het ge drang op en konden de ouden van dagen en de kinderen onge hinderd een goed heenkomen zoeken. Toen de luchtparade was afge lopen stroomden tienduizenden mensen, met zware oogleden van de doorwaakte nacht en door- (Vervolg van pag 1.) Nauwelijks een uur later ver scheen de Koningin nogmaals voor de aangroeiende menigte. Zij was nog steeds gekleed in haar kro ningsjapon. De Hertog was in marine-uniform. De vermoeidheid onder het publiek begon zich ech ter te doen gelden. Hier en daar hoorde men roepen om brancards. Om kwart voor tien verscheen Hare Majesteit ten derde male op het balkon, dat baadde in het licht der schijnwerpers. De menigte juichte uitbundig. De Hertog van Edinburgh die zijn admiraalsuniform verwisseld had tegen een smoking, stond glimlachend een pas achter haar. De Koningin glimlachte stralend en zag er veel minder vermoeid uit dan de vorige malen dat zij op het balkon verscheen. Zij droeg geen kroon meer en in heur haar flonkerde een dia deem, bezet met talloze diaman ten. De Koningin had een shawl om haar schouders geslagen, om zich tegen de avondwind te be schermen. Slechts enkele minuten toefden de Koningin en de Hertog van Edinburgh op het balkon, maar de toeschouwers waren nog niet te vreden en bleven juichen en roe pen om hun Koningin toen de balkondeuren reeds lang weer gesloten waren. Volgens schatting van de politie stonden vanavond minstens 100.000 mensen voor het Buckingham Pa lace om een glimp van de Konin gin op te vangen. weekt van de regen, naar de ondergrondse stations en de bus halten. Voor sommige stations van de ondergrondse stond een rij van een halve kilometer lengte. Onder de vrolijke tonen van een mars begaven de troepen zich naar hun kazernes of tijdelijke verblijfplaatsen in de omgeving van Londen. Prins Charles was kennelijk nog zo onder de indruk van alle pracht en praal, dat hij om kwart over zes weer voor een raam ver scheen en een gordijn optilde om de menigte toe te wuiven. Door een kinderjuffrouw werd hij snel aan het oog van de juichende menigte onttrokken. De menigte, die voor het paleis stond.opgesteld ongeveer twin tigduizend mensen in getal weigerde naar huis te gaan. Eerst werd het Britse volkslied gezongen en daarna aanvan kelijk aarzelend, maar steeds in kracht toenemende zwol de bekende kreet „We want the Queen" Wij willen de Konin gin zien aan. Reeds lang voordat het konink lijk paar voor de eerste maal op het balkon verscheen, dromden de mensen samen op het plein voor het paleis. Het duurde niet lang of iedere vierkante centi meter was bezet. En nog steeds stroomden de mensen toe. Zij drongen op in de straten die op het plein uitkwa men, zij klauterden op de tribu nes die voor de kroningsplechtig heid opgericht waren en zij ver spreidden zich in de parken die het paleis omringen. En nog steeds groeide de me nigte. Zij kwamen, de mensen, juichend en zingend en voortdu rend schreeuwend: „Wij willen de Koningin zien". Het meest opvallende van deze massa-demonstratie was de vro lijke en disciplinaire wijze waar op het volk reageerde op ver maningen van de politie. De politie was de toestand niet meer meester en zocht haar toe vlucht tot de luidsprekers om de menigte tot bedaren te brengen. „U loopt gevaar dat u niet lan ger onder controle gehouden kunt worden", daverde een rustige stem over de duizendkoppige me nigte. „U moet niet over hekken en afzettingèn klimmen. Gaat u alstublieft naar het park of ach ter de tribunes. Het wordt ge vaarlijk wanneer nog meer men sen samendrommen om het Vic- toria-gedenkteken en de politie is daar de toestand bijna niet meer meester. Maakt u het ons alstu blieft gemakkelijk ons werk te doen". En de menigte toonde zonder morren dat de Britten de wet respecteren; duizenden wandelden naar de parken, hoewel ze van tevoren wisten dat ze daar niets van de Koningin zouden zien. Vijf minuten voor de Koningin voor de derde maal op het balkon versoheen, flitsten de schijnwer pers aan. De menigte schreeuwde. Toen verscheen het Koninklijk Paar. De menigte juichte. Enkele minuten stond de Hertog onbewegelijk naast de Koningin, toen boog hij zich over de balu strade en fluisterde de Koningin iets toe, terwijl hij naar de me nigte wees. Aan de uitbundigheid van het volk scheen geen einde te komen. Vervolgens trad de Hertog ach teruit en gedurende een minuut stond een ranke jonge Koningin in het felle licht van de schijn werpers, terwijl het leek alsof duizend vonken spatten van haar diamanten diadeem. Toen, nadat het vorstelijk paar zich teruggetrokken had. een in livrei gestoken paleisknecht de balkondeuren sloot, begon de menigte zich te verspreiden. Na het invallen van de duis ternis hebben de Britten in het gehele land, trouw aan een van de oudste Engelse tradities, dr vreugedevuren ontstoken, ah uiting van hun blijdschap. Het vuurwerk, dat in de hoofd stad werd afgestoken, duurd' bijna een uur. Een van de grot' stukken toonde de Koningin, dr Hertog van Edinburgh, Prinv Charles en Prinses Anne. In Aberdovey in Wales steej een reusachtige vlammenzuil ter hemel toen een op juiste schap vervaardigd model van een 12C ton metend Spaans oorlogsschip in brand werd gestoken. Het originele schip ontsnapte tijdens de regering van Koningin Elizabeth I, nadat het een aanva op de stad had gedaan. Dat wa in November 1597. LONDEN, 2 Juni. Het was Prins Bernhard die vandaag op gracieuze wijze hulde bracht aan de grote Britse oorlogsleider pre mier Winston Churchill. De Nederlandse prins zat tij dens de kroningsplechtigheid in het koor tegenover het altaar. Toen Churchill langzaam de kerk uitliep, maakte Prins Bernhard een buiging voor hem. Een ogen blik werd Churchill door dit on verwachte eerbewijs in de war gebracht. Hij bleef staan, aarzelde een ogenblik en boog toen terug. Daarna vervolgde hij zijn weg naar de uitgang. Churchill's binnenkomst in de Westminster Abbey was bijna even spectaculair als zijn vertrek. Een van de aanwezigen merkte op toen hij naar zijn plaats schreed: „Wat ziet hij er prachtig uit; even indrukwekkend als een vol opge'tuigd zeilschip". En inderdaaad, de 78-jarige pre mier had iets van een zeilschip uit vroeger jaren, dat met volle zeilen de oorlog tegemoet vaart. Zelfs Sow jetambassadeur Jacob Malik toonde dat hij onder de in druk was en een glimlach gleed over zijn gelaat toen Churchill passeerde. Wat Malik hierbij dacht is echter een geheim, dat alleen hijzelf kent. Het hoogtepunt van de plechtigheid had plaats, toen de bisschop de eeuwen-oude St. Edwards-kroon op het hoofd van de Koningin plaatste. Foto: De pas gekroonde Koningin op haar Kroningszetel. De eerste-mini- ster van Groot- Brittannië Sir Winston Chur chill woonde de kroningsplech tigheden in de Westminster Abbey bij in het uniform van Lord War den of the Cin que Ports. De foto toont hem bij het verlaten van zijn ambts woning, Dow ning street 10, naar Bucking ham Palace, vanwaar hij zal meerijden in de Kroningsstoet naar de Abbey. OP WEG NAAR DE WESTMINSTER ABBEY Lachend neemt Ko ningin Elizabeth, met haar gemaal, de Her tog van Edinburgh ge zeten in de Gouden Koets, op weg naar de Westminster Abbey, de ovaties van het publiek in ontvangst.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3