800 Kinderen kregen Veilig Verkeersdiploma Vier opvoeringen ran Suuske Pe Zilveren priesterfeest pastoor J.Veerman Sportavond Rode Kruis Zelfs die ene, die Slot van het priesterfeest De watersnood voor Pagina 2 Donderdag 4 Juni 1953 ALKMAAR. Gistermorgen was de bioscoopzaal van de Har monie geheel gevuld met kinde ren van de lagere scholen, die allen enige tijd geleden met goed gevolg het Verkeersexamen had den afgelegd, en nu het Veilig Verkeersdiploma in ontvangst kwamen nemen. In totaal waren er 800 kinderen, waarvan 640 van Alkmaarse scholen en 160 van 9 scholen uit de omgeving. Waren er vorig jaar ongeveer tweehonderd kinderen, die niet slaagden, dit jaar was het maar het tiende deel daarvan. Slechts ongeveer 20 kinderen kwamen niet voor een diploma in aan merking. De uitreiking van de diploma's ging natuurlijk niet zo maar zon der meer. Het werd voor de kin deren een ware feestmorgen. Inspecteur Haverlag van de Alkmaarse Gemeentepolitie hield eerst een kort praatje tegen de kinderen, waarin hij zei, dat hij bijzonder tevreden was en de jeugd op het hart drukte, nu ook altijd het geleerde in de praktijk toe te passen, in het belang van een grotere veiligheid langs de weg. En daarna gingen de lichten uit en genoten de kinderen eerst van het Nederlands Nieuws en daarna van een lange Veilig Ver- keersfilm, die buiten dat zij bij zonder leerzaam was, ook op ver dienstelijke wijze werd gespeeld. Vol aandacht volgden de kinderen INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR Ingekomen: Sj. van Riessen, van Ooststelling werf n. Kinheimstr. 21; T. A. Vegter, van Egmond a. Zee n. Varnebroek 5; J. A. v. d. Broek met gezin, van Baarn n. Anna Bijnstr. 23; N. Kaandorp met ge zin, van H.H. Waard n. Anna Bijnstr. 26; W. Klarenbeek. van Heiloo n. Groot Nieuwland 43; G. Langeberg, wed. Schuffel, van Avenhorn n. Snaarmanslaan 125; M. H. A. M. Linsen, van Maas- niel n. J. v. Scorelkade 49a; P. v. Vulpen, van Arnhem n. Em- mastr. 19; C. A. Weenk, van Cas- tricum n. Kennemerstraatweg 101 C. v. d. Peet géb. Wester, van Oudorp n. Anna Bijnstraat 30; J. Bebingh met gezin, van Scher- merhorn n. Omval 33; A. P. v. Beek, van Apeldoorn n. Eikelen- bergstr. 51; M. A. Redeker geb. v. d. Hoogen, van Amsterdam n. Anna Bijnstr. 22; R. Eikelboom geb. Kramer met kind, van Gou da n. B. Bottemannestr. 12; C. M. Kruijsveld ,van Bergen n. Akers pad 3; H. M. Lieuwma, van Am sterdam n. Gasthuisstr. 1; J. de Mat, van Maassluis n. Forestus- straat 37; Fr. Sijtsma, van Hil versum n. Veerstr. 1; C. C. Roodt geb. van Zwieten. van Ter Aar n. Anna Bijnstr. 18a; M. M. Bak ker, van Haarlemmerliede naar van Everdingenstr. 19; C. M. Fi- larski wed. Entken van Amster dam n. Voordam 12; F. H. van Laaren en A. J. Mazereeus, van Sydney (Austr.) n. Popelmans- laan 17; M. N. Nannes, van War- menhuizen n. van Everdingen- straat 18; W. T. Passer, van Hil versum n. P. Julianalaan 14; H. J. Strijk, van Groningen n. Ly- ceumstr. 29; N. Dekker, van H.H. Waard n. Wilhelminalaan 11; F. A. Lammerschop van Huissen n. Westerweg 130; M. M. Nieuwe- boer van Hoorn n. St. Annastr. 6; A. M. Stoop, van Harenkars pel n. v. Everdingenstr. 18; A. I. W. Zonneveld, van Ursem n. Oorfstr. 59; G. Baars, van Heiloo n. Pr. Julianalaan 14; L. Bakker en kind, van Den Haag n. Ver- dronkenoord 7; G. Brouwer van Langedijk n. Wilhelminalaan 11; W. S. Bussen var. Apeldoorn n. Stationsweg 72; C. T. Herbrink, geb. Bezuijen, van Koudekerk n. Oudegracht 197; T. J. Dekker, van Egmond a. Zee n. Nieuw- poortslaan 190; J. Schuijt, van Nijmegen n. Rozenstr. 22; J. P. Smit, wed. Pothoven, van Zwolle n. Grensstr. 6; W. Vertelman, v. Wervershoof n. Houttil 14; M. A. Wester, van Nwr. Amstel n. Nieuwlandersingel 62; C .D. J. Beisser, van Haarlem n. Marnix- straat 14; J. Houtzager met gez., van Soest n. Rozenstr. 15. Vertrokken: H. te Kiefte, van C. W. Bruinvisstr. 53 n. Assen delft; N. A. M. Kloet, van Oude gracht 253 n. Den Haag; M. J. G. Leinarts, van Oosterburgstraat 15 n. Den Helder; J. Mooy met gezin, van Trompstraat 54 n Am sterdam; W. Poelman, van Raaksje n. Amsterdam; H. G. Reitsma, van Westerweg 86 n. Zijpe; G. v. d. Voet met gezin, van Spoorstr. 47 n. Velsen IJmuiden; L. D. Appelman met gezin, van v. d. Woudestr. 35 n. Amsterdam; C. M. Zonneveld geb. Erkamp, van 2e Landdwars- straat 19 n. Castricum; L. B. T. M. Kersting, van Ridderstr. 46 n. Weert; E. Stiemens, van Wilhel minalaan 11 na Arnhem; A. E. Balder, van Pr. Hendrikstr. 46 n. Beverwijk; E. Banning, van Breedstr. 41 n. Blaricum; J. A. Blaauw, van Westerweg 86 naar Zijpe; C. A. Vervelde geb. Lan- gereis, van Metiusstr. 10 n. Rot terdam; J. G. Nieboer geb. van Oijen, met kind. van Rozenstr. 16 n. Veendam; A .v. Wingerden m. echtgen. van B. Bottemanne str. 40 n. Bussum; G. Wij dogen en echtgen., van Coornhertkade 102 n. Leiden; C. G. J. Brekel- mans met gezin, van Groene- laantje 21 n. Den Helder; G. v. d. Meulen en echtgen., van Pr. Hendrikstr. 40 n. Apeldoorn; G. J. Bas, v. K. v. 't Veerstraat 30 n. Egmond/Zee; J. v. d. Berg geb. Brinkman, van Dahliastr. 14 n. Harderwijk/Hierden; J. M, Wokke, van Omiwal 53 n. Soest; F. v. Dijk, van Doelenstr. 11 n. Wateringen. de belevenissen van twee jongens, die een dag met hun oom in diens auto mee mochten. Hierna volgde de uitreiking per school van de diploma's en tenslotte volgde nog een komisch filmpje over een aap, die ook de Veilig-Verkeer-regels had geleerd en ze op zijn fiets toepaste. Vanzelfsprekend was er ook een tractatie. En laat er nu bij de eerste groep kinderen, die om 8 uur in de Harmonie moest zijn, een jon gen zijn, die waarschijnlijk bang was dat hij te laat zou komen, en daarom, al het geleerde verge tend, achter aan een vrachtauto ging hangen, er af viel, en pas om 9 uur, met zijn hoofd in het verband, naar de film kon komen kijken. Openbare' verkoping ALKMAAR. Ten overstaan van notaris mr J. G. C. Zijnen had gisteravond in het Gulden Vlies een openbare verkoping plaats bij afslag van de volgende percelen: 1. Overdiepad no. 14, verkocht voor f 1805.2. Nieuw landersingel 22, f3510.3. P. C. Hooftstraat 9, f 3404.4. Stuart- straat 38, f 2690.5. Willibror- dusweg 14, was inmiddels uit de hand verkocht. K.A.J.-nieuws ALKMAAR. Hedenavond worden alle Kajotters verwacht op het AOG-terrein aan de Wes terweg. Sportbenodigdheden mee brengen. Geslaagd Rijkskweek school Alkmaar ALKMAAR. Voor het onder wijzersexamen zijn geslaagd de heren: B. J. Brouwer, Oostwoud; H. A. van Heerden, Alkmaar; K. Houtman, Hoorn; J. M. de Jong, Opmeer; J. H. C. Knook, Alkmaar. Afgewezen 1 candidaat. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Renée C., zn van H. G. J. Eljon en C. C. van Truijen; Petrus C. N., zn van N. J. Oud en G. J. H. Stoelinga; Rita, dochter van M. Hemels en S. Moes. Gehuwd: P. v. d. Brink en H. J. J. Groen; G. C. Graas en A. M. Blankendaal; J. Talens en C. Heesbeen; A. H. J. Eeftens en T. M. Heemskerk; P. Roos en G. H. Olthoff; G. G. Schipper en A. C. J. Kramer. A <rPt 1(1(1 DONDERDAG 4 JUNI Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: The Greatest Show on earth, 14 j. REX: Tanzende Sterne. HARMONIE: Ik beken, 18 jr. VICTORIA: Verboden injectie. 18 jaar. Voorstellingen om 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond zes uur af voor spoedgevallen te bereiken Apotheek Wanna, Mient C13 Apotheker mej. F. Schuitema WAPEN V. HEEMSKERK: 8 uur, .,Waar gaan we heen"????! 9 uur 's morgens: Kappers examens. CAFE SCHARLEWI, Houttil, 7 uur n.m., Diploma-uitrei king Naco-chauffeurs. VRIJDAG: hoog water 1.05 en 13.05 uur; laag water 6.55 en 20.00 uur. Excursie Werknemende Middenstand ALKMAAR De Katholieke Werknemende Middenstand Sint Stephanus voor Alkmaar en Om streken gaat het winterseizoen be sluiten met een excursie naar Eg mond aan den Hoef. Onder lei ding van Ds. E. A. J. Plug zal men een bezoek brengen aan de over blijfselen van het kasteel van de Graven van Egmond, om daarna een kijkje te nemen in wat vroe ger de slotkapel van het kasteel was, het kerkje, waarover' Ds. Plug is aangesteld. De leden die met de fiets naar Egmond aan den Hoef willen gaan, moeten samenkomen voor de Ambachtsschool, Bergerweg te Alkmaar, morgenavond om kwart voor acht. De overigen kunnen met de bus naar Egmond gaan, die om kwart over acht van het Stationsplein vertrekt (lijn Z). De wielrijders zullen in Egmond aan den Hoef op de buspassagiers wachten. Het bestuur rekent op een flinke opkomst. De leden van de buitengemeenten kunnen zich in Alkmaar aansluiten ofwel op eigen gelegenheid naar Egmond aan den Hoef gaan. Men kan in- troducees meenemen. Geslaagd ALKMAAR Onze stadgenoot, de heer Jan Kapteijn, is te Am sterdam geslaagd voor het krui deniers-vakdiploma. Benoemd aan R.K. Lyceum ALKMAAR De heer Dr. A. J. M. Bus, leraar in de Duitse taal- en letterkunde aan het R.K. Lyceum voor jongens te Leiden en het R.K. Lyceum voor meisjes te 's-Gravenhage, is met ingang van 1 September in dezelfde functie benoemd tot leraar aan het R.K. Lyceum alhier. BURGERBRUG Ter gelegen heid van het Zilveren Priester feest van de Z. E. H. J. Karskens werd door een aantal parochianen het Brabantse spel „Suuske Per daems" van Ko Kupers in studie genomen. De regie werd verzorgd door de heer Boll, te Burgerbrug geen onbekende. Op een viertal avonden na de feestdag wordt dit stuk nu voor de parochianen en voor vele genodigden, waaronder alle plaatsgenoten, opgevoerd. Het stuk is in dit gewest al meermalen opgevoerd en we mo gen het als bekend veronderstel len. Het ademt een geest van groot Godsvertrouwen en van een rekenen op de hulp van Maria, „Ons Lieve Vrouwke". Maandag avond ging voor een bijna geheel bezette zaal de eerste opvoering. Welnu men mocht tevreden en meer dan dat zijn. De spelers vormden immers geen vast to neelgezelschap. Er was een debu tant bij en enkelen hadden sedert jaren niet op de planken gestaan. En toch was het geheel een gave vertoning, met veel spanning, met vaak aangrijpend spel. De zaal leefde hoorbaar mee. De kleine weifelingen van een première werden rustig overspeeld. De pas toor was een pracht van een fi guur, een waardige verschijning die reeds dadelijk boeiend de aan dacht trok. En Miebeth, zijn huis houdster deed zeker niet voor hem onder. Uitstekend werd deze overigens dankbare rol door Th. de Boer gespeeld. De zaalhouder en voorzitter van het feestcomité speelde zelf Suuske. Hij had even als van Schaik, de pastoorsrol, se dert jaren niet op de planken ge staan. Hij heeft zijn figuur voor deze rol niet mee. Maar hij gaf een prachtige weergave van de rol te zien. Ook over de andere rollen mocht men zeer tevreden zijn. Annie Verduijn gaf een lief tallige Vonneke weg. Jan Ver duijn was een bleue, nerveuze Freek, overrompeld door wat zich over zijn hoofd heen in het drama afspeelde en waarvan hij wel de dreiging ondervond doch niet de oplossing leerde kennen. Het happy end. namen ze wel wat koel op. Dokter Frangois was zeer R.K. SPORTDAG ALKMAAR De Katholieke Sportdag is dit jaar vastgesteld op Zondag 21 Juni a.s. en wordt gehouden in het gemeentelijk sportpark; het programma hopen wii binnenkort te kunnen publi ceren. Zaterdag tevoren zal de traditionele voetbalontmoeting plaats vinden tussen RKAFC en HSV, met als inzet de dekenale wisselbeker, welke vorig jaar door AFC werd gewonnen (na penal ty's). goed, mevrouw Frangois redelijk, maar te jeugdig. Dat kan ook moeilijk anders in een kleine ge meenschap waar een jong meisje belast wordt met de rol van een oude dame. omdat er geen spelers meer zijn. Wat zij er van maken kon, dat heeft mej. Dapper ge daan. De grimeur had er mis schien nog iets meer aan kunnen doen. P. de Boer was een bela chelijke veldwachter, wat hij ook net moest zijn. En die toch Suus ke nog de stuipen op het lijf joeg, door zijn procesverbaal. We kun nen voor spelers en regisseur slechts lof hebben en het spel vormt een waardig slot van de priesterfeesten in Burgerbrug. Maandagmorgen had de jubila ris de kinderen van zijn school onthaald op een gezamenlijk ont bijt, waarna een goochelaar, buik spreker, poppenkast-filmexploi tant de gehele schooljeugd uit het dorp de verdere ochtend vermaakt heeft. A.F.C.-nieuws ALKMAAR De volgende week verschijnt de AFC-er; copie voor dit nummer, dient zo spoe dig mogelijk, uiterlijk Maandag in het bezit te zijn van de redactie. RAAD BERGEN BERGEN De raad van de ge meente Bergen zal Dinsdag 9 Juni a.s. des namiddags om half één in vergadering bijeenkomen. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een beroepschrift van Mevr. N. Stroomer-Spaan te gen de aan haar gerichte aan schrijving ingevolge art. 23, 2e lid, van de wederopbouwwet, dat B. en W. voorstellen te verwerpen. Voorts zullen de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden worden onderzocht en omtrent hun toe lating worden beslist. B. en W. stellen verder voor, een geldlening aan te gaan groot f250.000 koers pari, rentende 3% pet af te lossen in 40 gelijke jaar lijkse termijnen, datum van opne ming 1 Juli a.s., provisie 1/8 pet. Door de opneming van deze le ning en de ontvangst van de door het Rijk en de Provincie toegezeg de subsidiën in de aankoopkosten van het Oude Hof zal het totaal der opgenomen kasgeldleningen kunnen worden ingekrompen tot f150.000. Ten 'behoeve van de bouw van een transformatorstation door het electriciteitsbedri.jf stellen B. en W. voor tot aankoop van een stukje grond langs het Smalle- pad. Dit terrein, groot 40 M2 zal dan aangekocht worden van de heer J. A. Dalloyaux, Breelaan 7, voor de som van f400. De geraamde bouwkosten en de kosten van de centrale verwar ming voor de Van Brederode- school moeten resp. worden ver hoogd met f3.500 en f3.000. B. en W. stellen voor, deze verhogingen goed te keuren. ZUID-SCHERMER Zaterdag- ivond werd sedert het bestaan /an de St. Michael-parochie voor de tweede maal een zilveren priesterjubilaris ingehaald en overal zag men de driekleur wap peren. De stoet werd vanaf de Laanbrug voorafgegaan door een heraut, gevolgd door de „R.K. Harmonie" van Uitgeest en vele leden van de J.G. en L.T.J., en gesloten door 11 ruiters, waarvan enkele leden van de landelijke rijvereniging „Zuid Schermer". Langs een dichte haag van jui chende parochianen bereikte pas toor Veerman het portaal van de kerk, waar hij werd toegesproken door de heer Pronk, voorzitter van „Parco". Bruidjes van de kleuterschool boden gelukwensen en bloemen aan en een ander bruidje het feestprogramma, dat op kunstzinnige wijze was ont worpen door een parochiaan. Daarna volgde een plechtig Lof, gecelebreerd door de jubilaris. Plechtige Hoogmis Zondag 10 u. ,was er geen plekje in de mooi-versierde kerk van Zuidschermer onbezet gebleven. Het koor voerde onder leiding van dirigent C. Louwe de 3 stem mige „Missa Salve Regina" van H. Stehlen uit, aan het orgel de heer G.'Keijzer. Het meest in drukwekkende van deze plechtig heid was wel het moment, waar op de jubilaris de H. Communie uitreikte aan zijn ouders. Voordat hij, voorafgegaan door tientallen bruidjes het altaar ver liet, klonk de machtige Cantate „Priesterglorie" van H. Strategier. De jubilaris werd geassisteerd door Prof. K. Steur, leraar van het seminarie Hageveld, als dia ken en rector Slijkerman van de St. Jozefstichting van Bergen, als sub-diaken. Feestpredicatie De feestpredicatie werd gehou den door Prof. Steur naar de tekstwoorden: „Breng dank aan God in de hemel, want Hem is alle macht gegeven". Hij gaf een treffende uiteenzetting over de waardigheid en de betekenis van het priesterschap. Ook richtte hij zich tot de ouders van de jubi laris, die dit gebeuren op hun hoge leeftijd nog mochten bele ven. Welk een vreugde moet het voor hen zijn, twee zonen te héb ben, die tot het priesterschap ge roepen zijn, waarvan één in de Missie. Receptie Na het plechtig Lof waarin o.m. tegenwoordig waren burgemees ter van den Heuvel van Akersloot, burgemeester Posch van Oter- leek en burgemeester Driessen van Zuid- en Noordschermer, was er receptie in café van Saase, dat tot in de uiterste hoeken met pa rochianen en belangstellenden was gevuld. De heer Pronk, voorzitter van „Parco" sprak namens de gehele parochie een welkomstwoord en herinnerde aan de eerste H. Mis van de jubilaris in zijn eigen pa rochiekerk te Volendam. In de l1'" jaar dat U in Zuidschermer bent, aldus spr., hebben wij U als een gul en gastvrij mens leren kennen. Namens de parochie werden de jubilaris een tafel en 4 fauteuils aangeboden. De heer P. Groot sprak namens het kerk- en armbestuur een woord van hulde. De voorzitter van de L.T.B., de heer J. van Baar, gaf in oprechte bewoordin gen uiting aan aller dankbaarheid. Mej. A. de Reus, voorzitster van de J.G. sprak haar grote dankbaarheid uit voor de stuwen de kracht van pastoor Veerman als moderator. En wat zou onze vereniging bereiken zonder Uw invloedrijke kracht en vinding rijkheid! aldus de voorzitter van de L.T.J., de heer L. Groot. Door beide jeugdverenigingen werd een couvert met inhoud aangeboden. De heer C. Louwe, hoofd van de St. Michaëlschool sprak zijn grote waardering uit voor de wijze, waarop de jubilaris zich gedurende die 1V- jaar ontpopt had als een zeer bekwaam gods dienstleraar voor de kinderen. Namens het zangkoor sprak di recteur G. Keijzer op humoristi sche wijze zijn dankbaarheid uit. Als blijk van erkentelijkheid werd een prachtig theeservies aangeboden. De misdienaars ga ven een wekker en mevr. Groot- Slachtoffers mogen van schade niet de dupe tvorden DEN HAAG, 2 Juni. De commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer staat op het standpunt, dat de oorlogsslacht offers niet de dupe mogen wor den van de schade, die door de watersnood is veroorzaakt. De commissie is dan ook van oor deel, dat niet getornd moet wor den aan het bedrag ad f 50 mil- lioen, dat voor uitkering aan oorlogsslachtoffers voor 1953 in het vooruitzicht was gesteld. Zoals bekend heeft de regering aangekondigd, dat in verband met de inflatoire werking van de uit kering. voortvloeiende uit het herstel van de door de water snood aangerichte schade, het wetsontwerp tot versnelling van uitkering aan oorlogsslachtoffers zal worden ingetrokken. De commissie acht het niet bil lijk, dat slachtoffers van de oor log, welke toch ook een grote nationale ramp was, nu maar weer moeten wachten op hun uitke ringen. Het leek hun psychologisch juister, de gevolgen van deze ramp toch zo snel mogelijk af te wikkelen. de Wit namens de Vrouwenbewe ging een couvert met inhoud. Burgemeester van den Heuvel sprak ook namens zijn collega's zijn waardering uit voor de goede samenwerking van de jubilaris met de gemeenten en onder streepte nog eens wat door vorige sprekers zo spontaan naar voren was gebracht. Namens de buurtvereniging van Zuid Schermer sprak de heer Boldewijn en de heer J. C. Serra- réns namens de K.A.B. Zeer getroffen bracht tenslotte pastoor Veerman zijn dank aan alle sprekers. Hij sprak de hoop uit, dat h;j aan alle verwachtin gen die geuit werden zal kunnen voldoen en nog lang temidden van zijn parochianen zal mogen zijn. Maandagmiddag was geheel de schooljeugd samengekomen in café van Saasse waar de jubilaris werd verrast door het kostelijk spel van de kinderen. Zelfs de kleuters zetten hun beste beentje voor. Dinsdag, de eigenlijke feestdag, werd begonnen met een plechtige gezongen H. Mis. 's-Avonds om 8 uur werd in de goed-gevulde zaal van de heer van Saase een feestavond aan geboden door de jongeren van de parochie. Zang, voordracht en de clamatie werden op vlotte wijze o.l.v. de heer Jac. Kraakman af gewerkt. Alleraardigst was het een-actertje: „Hoe Peerke Kuster- mans toch nog in de hemel kwam". Na afloop sprak de jubilaris een woord van dank tot allen, die hadden medegewerkt aan het wel slagen van zijn zilveren priester feest. „Ik heb er erg tegenop ge zien, aldus spreker, maar met zo'n energie en wilskracht als in Zuid Schermer door groot en klein aan de dag gelegd is, kan geen feest mislukken. Het is onvergetelijk geweest. Woensdagavond werd hetzelfde feestprogramma herhaald. (Advertentie) R. S. STOKVIS ZONEN 'n Van der Heem fabrikaat Jan Moej es - Alkmaar Nieuwesloot 46, telef. 2243 R.K. SPORTBEWEGING TER BEDEVAART ALKMAAR Evenals vorig jaar organiseert de Ned. Kath. Sportbond, afd. Alkmaar een be devaart naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo; de beevaart wordt gehouden op Zondag 14 Juni a.s. en het programma is weer aldus samengesteld, dat de deelnemers om 12 uur weer thuis kunnen zijn. Om half 9 wordt door de dis trictsadviseur, de Z.E. Rector J. v. d. Zalm in de beevaartskerk een gezongen H. Mis opgedragen: na het ontbijt wordt gezamenlijk de kruisweg gebeden. Uitvaart en begrafenis C. Laan OUDORP Woensdag had onder grote belangstelling de uitvaart en begrafenis plaats van de heer C. Laan, in leven kerk meester der parochie. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor Polder met assisten tie van de weleerw. heer Groot- scholte oud-kapelaan van Oudorp, vriend van de overledene en rector Adank van het Augusti- nushuis te Alkmaar. Het zang koor voerde o.l. van de heer Jac. Meijering op voortreffelijke wijze de Requiemmis van Reijniers uit. Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich de burgemeester van Oudorp, leden van het kerkbe stuur, parochiaal armbestuur en verschillende afgevaardigden van de besturen van de waterschap pen „de Schermeer" en de pol der en banne Oudorp, in welke college's de overledene zitting had. De kist was met verschil lende kransen gedekt o.a. een fraaie krans van het waterschap „de Schermeer". De absoute werd verricht door pastoor Pol der met dezelfde assistentie. Met het bidden van vijf Onze Vaders werd deze plechtigheid besloten. O.L. VROUW TER NOOD TE HEILOO HEILOO De Rector van het Genadeoord O. L. Vr. ter Nood schrijft ons: De grote Biddag bij O. L. Vr. ter Nood op Zondag 31 Mei mag wel prachtig geslaagd genoemd worden. Het is een grootse mani festatie geweest van vertrouwen, liefde en verering voor Maria. De gehele dag door was de Ge nadekapel vol met mensen en de hele dag door klonk de bede tot O. L. Vrouw ter Nood voor al de intenties, opgegeven voor die dag. Op het altaar vóór het Genade beeld lagen de pl.m. 500 intenties, ingestuurd door mensen, die zelf wegens omstandigheden niet naar het Genadeoord konden komen. De deelname aan de Plechtige Rozenkrans was ook zeer groot. Luidsprekers, buiten de Kapel op gesteld, stelden de gelovigen, die niet meer binnen konden, in staat, deze verheven Plechtigheid, ge leid door 3 priesters als Diaken gekleed, te volgen. Indrukwek kend was hoe ingetogen-god vruchtig de menigte luisterde, bad en zong. De grote Bedevaartskerk voor het Sluitingslof kon ook de me nigte niet bevatten. Het Zangkoor van het Rectoraat/versterkt door edelmoedige zangers van de Paro chiekerk voerde vol wijding de Lofstukken uit. De Lichtprocessie, die daarop volgde, dreigde in het water te vallen, maar de pl.m. 2000 Maria- vereerders schaarden zich onver schrokken achter het Kruis en misdienaars en zongen hun Ave, Ave, Ave Maria, O. L. Vrouw ter Nood ter eer. Moge de intentie van de Bisschop: „Dat de katho lieken, als echte kinderen van Maria, een voorbeeld zijn in het beleven van hun H. Geloof", z'n volle vruchten afwerpen. W eersverivachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond. KANS OP ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien en een kans op onweer. Dezelf de temperatuur als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen west en zuid. Avontuurlijke zeilers van boord gehaald Dinsdagmiddag zijn de vijf overgebleven opvarenden van het jacht Edith", dat met de Pink sterdagen op de Maasvlakte in nood kwam en later naar de Berg- haven te Hoek van Holland werd gesleept om gerepareerd te wor den, door de politie van boord gehaald en naar het hoofdbureau te Rotterdam gebracht, waar zij ter beschikking van de vreemde lingendienst werden gesteld. De toestand aan boord was bijna ho peloos geworden. Men at beschim meld brood. De opvarenden waren inmiddels wel tot de overtuiging gekomen, dat een poging om met het vaartuig naar Spanje te zei len schier gelijk zou staan met zelfmoord. Het jacht ligt nu bij de rivierpolitie in Rotterdam ge meerd. Geslaagd TUITJENHORN. Mei. Gré Bleeker slaagde in de Rosa Stichting te Neerbosch bii Nij megen voor onderwijzeres. HEILOO Het Rode Kruis heeft de belofte ingelost, twee bijzondere avonden te geven om de jaarlijkse col lecte wat meer kracht bij te zetten, omdat de geldmidde len waren uitgeput na de grootscheepse hulpverlening bij de Februari-ramp... Vooral die van gisteren, in Ter Coulster, was bijzonder attractief. Er was vrij veel be langstelling voor, doch gezien het effect, dat het vlot afgewerkte programma maakte, verdiende het Rode Kruis nog meer belangstelling voor deze avond, die op zijn beurt weer een herhaling verdient, bijvoorbeeld in de vorm van een zomerfeest voor vacantiegangers.... Om het nodige volk te trekken maakten de helpsters en helpers van het Rode Kruis onder bege leiding van de padvindersband van de N.P.V. uit Alkmaar een muzikale rondgang door het dorp. Onmiddellijk na aankomst van de kleine stoet in Ter Coul ster, dat met een platform en rijen stoeltjes en schijnwerpers de indruk maakte van een goed ingericht Openluchttheater, be gon met de vaart, sportmensen eigen, de afwerking van het grote programma, dat geheel de avond op attractieve wijze vullen zou. De avond werd bijgewoond door de wethouder J. Schuijt en de plaatselijke politieautoriteiten. Met charmante bewegingen maakte een groepje Dovesmeisjes knotsoefeningen op het platform, gevolgd door Doves-jongens en -heren met eenvoudige en meer ingewikkelde paard-sprongen. Een en ander onder leiding van de heer C. Spaans en mej. R. van Geene. Meisjes en dames deden daarna oefeningen aan de ringen, waarbij zeer goede prestaties te bewonderen waren, die ook het publiek telkens waardering ont lokte, want telkenmalen gingen golven klaterend handgeklap op, alsof het een circursprogramma gold.... Onder de heren van Doves bevonden zich ook enkele leden van De Halter uit Alkmaar en leden van de Nederlandse keurploeg, die met lenigheid in gewikkelde oefeningen deden aan rekstok en salto-mortales maak ten, zodat circusartisten het hun niet hadden kunnen verbeteren. Later op de avond gaven de meisjes en dames nog enkele vrije oefeningen te zien. Bijzonder attractief bleken wederom de „gooi- en smijtpartijen" van de Alkmaarse Judoclub. Schermer dansers Intussen popelde men alweer van het verlangen, de befaamde Schermer Dansers te zien optre den. Men kon al ongeveer op de vingers natellen wat men te zien zou krijgen, doch telkens als deze groep, gekleed in de echte origi nele Westfriese costumes, zoals ze niet zo heel land geleden nog gedragen werden en die met de grootste zorg intact zijn gehou den, optreedt, gaat er een aparte bekoring van uit. Dansen is nu eenmaal iets, waar ieder wel van houdt. Men kan het niet genoeg zien. Op de melodieën dansten de paren enkele oude Westfriese dansen, o.a. een heel oude „Het Slaapmutsje", dat uit 1870 stamt. Voorts nog een Franse dans er tussen door, of een die uit meer Oostelijk Nederland afkomstig was. Dat men wederom, zoals bij elk optreden in binnen- of bui tenland het geval is, groot suc ces oogstte, spreekt haast vanzelf. Gelijk de groep zelf min of meer uniek is in Nederland, is ook wat men brengt welhaast uniek. Gekleed in Hongaars costume en onder pianobegeleiding van Tony Willemsen bracht mej. Tiny Burgerlijke Stand HEILOO. Geboren: Paulus J. F. M., zn van G. J. Hergaarden en T. A. Vernooij; Elisabeth M., dochter van H. Korthouwer en A. J. de Roode; Johannes A. G., zn van G. A. op de Weegh en L. Vrouwe; Michaël J. M., zn van C. B. l'Abée en J. Tak; Leo, zn van E. Dekker en J. C. Andréé; Johannes C. S., zn van N Mole naar en C. de Boer. Gehuwd: A. H. Godijn en H. M. Blankendaal; C. Denneman en P. Zoon; C. Kruit en M. W. ten Broeke. van Heugten, balletdanseres uit Alkmaar, na een monumentaal muzikaal intermezzo van de Pad vindersband een Czardas uit „Zigeunerliefde" van Frans Lé- har en een acrobatische dans (Tango Jalouzie). Deze twee num mers en die van de Schermer Dansers deden het goed; in het witte vallicht van de schijnwer pers en tegen de levende blader coulissen van het donkere bos op ■de achtergrond die in de lichte avondbries op en neer gaan, op en neer, op dezelfde rhytmische cadans schiepen ze een sfeer, die de toeschouwers iets van het oude Westfriesland en.... van Hongarije deden proeven. Damkampioenschap ALKMAAR Vooral in de hoofdklasse, waar drie spelers gelijk bovenaan staan, heerste na de vierde ronde grote spanning. Door de nederlaag van Kiewitt tegen Tuinman is de strijd in de eerste klasse echter ook volkomen open geworden. In de tweede klasse staat Jorna thans stevig bovenaan. De uitslagen waren: Hoofdklasse: J. MekkenH. Kruider 11; N. OudJ. Schuit 02; M. OudP. Smolenaars 20; G. Woon ijkM. Langras 1—1. Eerste klasse: C. BijwaardD. Stam 02; D. J. HeyesJ. Slij kerman 11; D. KiewittK. Tuinman 02. Tweede klasse: N. LengersA. Bosman 02; A. MoskD. Brug- geman 20; N. VisserJ. Kool 20; D. KornG. Sijm 20; J. JornaJ. Helder 20. De standen zijn thans: Hoofdklasse J. Schuit G. Woonijk J. Mekken H. Kruider M. Oud M. J. Langras Jr. N. Oud P. Smolenaars Eerste klasse D. Kiewitt D ,J. Heyes K. Tuinman J. Slijkerman D. Stam C. Bijwaard Tweede klasse J. Jorna A. Mosk D. Kom J. Helder A. Bosman K. Meyer N. Visser G. Sijm J. Kool D. Bruggeman N. Lengers R.K. Ned. Esperantobond ALKMAAR Ten behoeve van de Alkmaarse leden van de R.K. Nederlandse Esperanto-bond laten wii hieronder een kort verslag volgen van de jaarlijkse ledenver gadering in Den Haag, die dezer dagen werd gehouden en waarop afgevaardigden uit ongeveer 20 afdelingen tegenwoordig waren. De dag werd begonnen met een H. Mis opgedragen door de wel eerw. Heer Thomas uit Leiden tot intentie van de leden. Deze hield tevens in het Esperanto de predi cate. Op de vergadering werd bet woord gevoerd door Pater Wannemakers S.J. over de tegen woordige taak in de Esperantp- vereniging. Tenslotte werd Mej. Simonis uit Rotterdam gekozen tot lid van het Hoofdbestuur in de vacature van de heer Nijhuis. Geslaagd ALKMAAR Aan de Bis schoppelijke Kweekschool te Be verwijk slaagde voor het onder wijzersexamen onze plaatsgenoot, de heer F. M. Ursem. 4 2 1 1 5 4 1 3 0 5 4 1 3 0 5 3 1 2 0 4 3 1 1 '1 3 2 0 2 0 2 3 0 2 i 2 3 0 0 3 0 4 3 0 1 6 3 2 1 0 5 3 2 0 1 4 4 1 2 1 4 4 1 0 3 2 4 0 1 3 1 4 4 0 0 8 4 2 2 0 6 5 2 2 1 6 4 2 1 1 5 4 2 1 1 5 4 2 0 1 4 5 1 2 2 4 3 0 2 1 2 4 1 0 3 2 5 0 2 3 2 3 0 0 3 0 In Alkmaar i tot de 39 deel Klepper uit ALKMAAR, porteert 500.01 naar het buiti eerste bier-exp tie wereld; een Nederlandse bi land een goed In Amerika dr keur Hollands er zelfs meer 1 bevolking dan In Nederland bruik per hoofi per jaar; dat minder. Doch 1 kele cijfers nc jaren: 1914: 37. 34.2 en 1926: 2! oorlogse jaren verbruik; de 1 zo best en als jarige beperkii de oorlog naar borrel, zodat h' de eerste jaren langrijk was. Zoals in 191! eerste wereldoc het bierverbru hoofd per jaar. punt; dat voor bierbrouwerijen aanleiding was campagne. In 1 bruik tot 11.1 I stegen. En dat is met het bierg' landen: Frankri Amerika 66, De geland 88 en B hoofd. In Belgi ongeveer 12 ma in ons land. voorbeeld van moeten volgen, hoofd per jaar weinig. Wanneer wij week een litert; bruiken, zou n wat het bit een matig vol In het kade) W oensdagmorc Groothandelsg op een knop, ti.M. Koningir de Meidagen i welke fluit st Rotterdam. Di gebouw v<

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2