Oude Herbergwon tap- en serveertvedstrijd De Benelux-landen thans gelijkivaardige partners Liet landbouwer zijn vee verhongeren? Enorm Grootliandelsgebouw officiëel geopend Koningin bezocht Rotterdam Naar wij vernemen: Prof. van den Brink: Korreltjes Donderdag 4 Juni 1953 Pagina 3 In Alkmaar werd een biertap- en serveerwedstrijd gehouden; tot de 39 deelnemende teams behoorde ook W. Binken en Willy Klepper uit Volendam; laatstgenoemde voor de jury. ALKMAAR. Nederland ex- ganda voor het biergebruik orga- porteert 500.000 hectoliter bier naar het buitenland; het is het eerste bier-exporterende land van de wereld; een aanwijzing dat het Nederlandse bier in het buiten land een goede reputatie heeft. In Amerika drinkt men bij voor keur Hollands bier; men drinkt er zelfs meer bier per hoofd der bevolking dan in Nederland. In Nederland bedroeg het ver bruik per hoofd in 1900 41.9 liter per jaar; dat is thans heel wat minder. Doch laten wij eerst en kele cijfers noemen van andere jaren: 1914: 37.7, 1918: 10.4, 1919: 34.2 en 1926: 25.8 liter. In de na oorlogse jaren daalde het bier- verbruik; de kwaliteit was niet zo best en als reactie op de vijf jarige beperking greep men na de oorlog naar de prikkel van de borrel, zodat het jeneververbruik de eerste jaren na de oorlog be langrijk was. Zoals in 1918, het jaar na de eerste wereldoorlog, was in 1949 het bierverbruik 10.4 liter per hoofd per jaar. Dat was 't diepte punt; dat voor de gezamenlijke bierbrouwerijen (zo'n 50 in totaal) aanleiding was tot een reclame campagne. In 1952 was het ver bruik tot 11.1 liter per hoofd ge-' stegen. En dat is weinig vergeleken met het biergebruik in andere landen: Frankrijk 18, Zweden 41, Amerika 66, Denemarken 72, En geland 88 en België 123 liter per hoofd. In België drinkt men dus ongeveer 12 maal zoveel bier als in ons land. Niet dat wij dat voorbeeld van onze zuiderburen moeten volgen, maar 10 liter per hoofd per jaar is toch wel wat weinig. Wanneer wij Nederlanders elke week een litertje bier zouden ge bruiken, zou men ons toch nog wat het bierverbruik betreft een matig volk kunnen noemen. In het kader van de propa- niseren de gezamenlijke bierbrou werijen tap- en serveerwedstrij: den. Alkmaar beleefde gisteren de 9de wedstrijd en had een record aantal deelnemers, nl. 39. Om half twee begon het feest in het Wapen van Heemskerk en het duurde tot 7 uur voor de eind beslissing was gevallen. Na de eerste ronde bleven er 32 teams over; de derde ronde ging tussen 16 teams, de vierde tussen 8 teams, de vijfde tussen 4 teams. Daarna volgden de demi-finale en de finale. De deelnemers kwamen uit heel de kop van Noord-Holland; uit lendam, Heiloo enz.; zelfs van Texel. Het was een geanimeerde wedstrijd, waarbij het meer om het spel dan om de knikkers ging- Jury Achter de tafel zat een jury, gevormd door vertegenwoordigers van de brouwerijen en de vak genoten, de heren K. de Vries, Hoogkarspel; W. Wayboer, Anna Paulowna; C. J. Blokdijk, Bree- zand; C. Liefhebber, Nrd-Schar- woude; B. de Vries, Callantsoog en P. Ooteman, Enkhuizen. Ook bij de tapkasten aan het andere eind van de zaal zaten juryleden, om de handelingen aan de tap kraan aan een critische blik te onderwerpen. Er waren deftige kellners in rok; er waren kellners in een wit jasje; er waren er ook in een doodgewoon confectiepakje; maar er waren ook dames; de ene in een witte jas, de ander in een snoeperig blousje, de derde in een authentiek Westfries costuum en tenslotte een serveerster uit Volendam in de schilderachtige klederdracht van dit vissersdorp. Het bier is weer best, is een leus, die niet altijd opgaat; het nationale vocht wordt nu een maal niet altijd en overal onder de beste condities geserveerd. Het moet op de juiste temperatuur (10 gr. C) worden geserveerd en met de juiste koolzuurdruk wor den getapt. De manchet moet twee vingers hoog zijn, koolzuur- vasthoudend en voorts dicht en romig; tenslotte moet het bier in wat men noemt een „bierschoon" glas geserveerd worden. Over het tappen zal de jury niet veel aanmerkingen gemaakt hebben, maar de wijze van ser veren liet nogal te wensen over; daar wordt van de zijde van de bierschenkers in de café's wellicht te weinig aandacht aan geschon ken. Met veel animo De wedstrijd werd met veel animo „gespeeld" en met belang stelling gevolgd. Peter Knegjens, de reporter van de radio, hield met zijn vlotte praatje over het verloop van de wedstrijd de be langstelling gaande. De spanning steeg, naarmate de finale eindigde. Na de vierde ronde was de vijfde prijswinnaar bekend; das was het Berger Wa pen te Alkmaar, met Ed. de Jager aan de tapkraan en Jan Kluft als serveerder. De demi-finale ging tussen de vier eerste winnaars, met als resultaat: 1ste prijs (f 150) De Oude Herberg, Heiloo. team Chris Jansen en L. Heinis; 2de prijs (f 100) Hotel de Graaf, Texel, team Niek de Graaf en Luc Kellner; 3de prijs (f50) De Magneet. Hoorn, team G. Appel man en Max de Goede; 4de prijs (f25) Restaurant Schuyt, Alk maar, team Rie Kraakman en Henk van Dam. Er waren dus 5 op de 39 prijs winnaars; waarmee nog niet ge zegd is, dat het biertje bij de niet-prijswinnaars minder goed zou smaken dan bij de gelukki gen in deze tap- en serveerwed strijd. In Augustus wordt te Amster dam de wedstrijd om het kam pioenschap van Nederland ge houden, waaraan de le prijswin naars van de voorafgaande wed- Enkhuizen, Hoorn, Schagen, Vo- strijden deelnemen. Om kwart voor elf gistermor gen loeide hoog van het dak van het nieuwe groothandelsgebouw nabij het station Delftse Poort in Rotterdam, het grootste handels gebouw van Europa, met een in houd van 460.000 m3, de stoom fluit van de in de Meidagen van 1940 uitgebrande „Statendam". De vlaggen van Nederland en Rotterdam gingen in top, met de vlaggen van de vele landen waar mede Rotterdam via dit gebouw handelsrelaties onderhoudt: het gigantische bouwwerk was offi cieel geopend. Het was H. M. -de Koningin die deze plechtigheid verrichtte door in de maquette van hetg ebouw Woensdagmorgen heeft H.M. de Koningin officieel het Groothandelsgebouw te Rotterdam geopend. Met een druk op een knop, die was aangebracht op een maquette, stelde H.M. Koningin Juliana de stoomfluit in werking van het in de Meidagen van 1940 uitgebrande stoomschip „Statendam", welke fluit staat opgesteld op het Groothandelsgebouw te Rotterdam. Dit betekende dat het eerste Europese collectieve gebouw voor de groothandel, officiëel was geopend. op een knop te drukken en de' stoomfluit loeide daarmee tege lijk het beginsignaal van het be zoek, dat Hare Majesteit gisteren aan de Maasstad heeft gebracht. Wegens ziekte van burgemees ter van Walsum die in op dracht van de Koningin een bou quet bloemen aan zijn bed be zorgd kreeg aan de grens van de gemeente begroet door wet houder J. van Tilburg en door mr. K. P. v. d. Mandele, Kamer heer in buitengewone dienst, werden H. M. bij het betreden van het gebouw bloemen aange boden door de 14-jarige dochter van de heer A. H. Vegter, voor zitter van de Raad van Beheer, terwijl de 12-jarige Jola Pot, een dochtertje van de pl.v.v. voorzit ter de Koningin een pop schonk voor Prinses Marijke. Ook de Commissaris der Koningin, mr. L. A. Kesper, minister ir. H. B. J. Witte en Staatssecretaris dr. G. N. J. Veldkamp waren ter begroe ting aanwezig. Na entre-acte mu ziek van de Marinierskapel merk te de heer Vegter in een korte toespraak op, dat in het Groot handelsgebouw, uit de samenwer king van velen gegroeid, 160 fir ma's een onderdak hebben ge vonden. Hij noemde het gebouw een monument van het streven de in ons land en elders gepro duceerde goederen zo efficiënt mogelijk in distributie te brengen. Na de openingsplechtigheid ge bruikte H. M. in de daktuin de koffie, waarna zij een rondgang maakte door het gebouw, harte lijk toegejuicht door vele honder den leden van het hier in de ver schillende zaken werkzame per soneel (5000 man!), dat zich rond de binnenpleinen van het gebouw op de galerijen had opgesteld. De Koningin bracht vervolgens een bezoek aan het Bouwcentrum waar dr. ir. Z. Y. van der Meer en prof. ir. H. T. Zwiers haar begroetten en de directeur, ir. J. van Ettinger een uiteenzetting gaf over de hier thans gehouden ex positie „De sociale problemen en hun bouwkundige consequenties" die daarna door de Koningin werd bezichtigd. De lunch werd ge bruikt ten stadhuize, terwijl de Koningin des middags bezoeken bracht aan het St. Claraziekenhuis in Rotterdam-Zuid en aan de on langs geopende blindeninrichting in de binnenstad. Het bezoek trok duizenden belangstellenden, die Hare Majesteit hartelijk toejuich ten. is de 84-jarige dirigent Fred. Roeske, sinds 1897 directeur van de Amsterdamse mannenzangver- eniging „Apollo", ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van deze vereniging, benoemd tot Of ficier in de Orde van Oranje Nassau keert de gouverneur van de Ne derlandse Antillen, mr. A. A. M. Strycken, die enkele weken voor besprekingen in Nederland ver bleef, vanavond om 20.45 uur van Schiphol weer naar de Antillen terug. De minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. Kernkamp, zal hem persoonlijk uitgeleide doen hebben de Zweedse verenigingen „Redt de kinderen" en „Hulp voor Holland" besloten een hulp actie te beginnen om ongeveer 60 kinderspeeltuinen in Noord- Brabant, Zuid-Holland en Zee land, die werden vernield tijdens de watersnoodramp, te herbou wen heeft het Utrechtse raadslid mr W. H. H. Dcrks tot B. en W. de vraag gericht of het college be reid is te onderzoeken of het wenselijk is ook de gemeente Utrecht in te schakelen als lan dingsplaats voor een verbinding per helicoptère van België uit. is Woensdagmorgen, doordat een rekje met wasgoed tegen een brandende kachel viel. brand uit gebroken in een kleine woning aan de Wassenaarsestraat te Den Haag. De woning brandde nage noeg uit. Ook een naastgelegen woning liep schade op. De totale schade wordt geraamd op 4000 gulden. „Enige gedachten inzake Bene lux" geeft onze oud-minister van economische zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink, thans al gemeen adviseur van de Amster damse Bank-Incassobank, in het economisch kwartaalovcrzicht van deze instelling, dat wegens het honderdste nummer een extra cachet heeft gekregen. Samenvattend kan worden vastgesteld, aldus prof. Van den Brink, dat de grote mate van vrijheid in het handelsverkeer tussen de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie en Nederland gedurende de afgelopen jaren beide partners tot voordeel heeft gestrekt, met dien verstande, dat het totale bedrag van de toene ming van de Belgisch-Luxem burgse uitvoer naar Nederland de aanzweling van het verkeer in tegengestelde richting verre overtrof. Dit laatste had tot gevolg, dat in het Inter-Beneluxverkeer een aanzienlijk saldo ten voordele van België-Luxemburg ontstond, hetwelk in het bijzonder gedu rende de jaren 1950 en 1951 zeer "rote afmetingen aannam. Ook indien men de invoer en de uit voer omrekent in prijzen van 1953 blijkt, dat het voordelig saldo voor België-Luxemburg tot voor kort aanmerkelijk boven het saldo was gelegen, dat in 1938 bestond Uit een en ander blijkt duidelijk, dat beëndiging van de bestaande vorm van samenwer king, d.w.z. opzegging van het voor-ur.ieverdrag en van de dou ane-overeenkomst voor beide landen nadelig zou zijn doch dat de schadelijke gevolgen voor België-Luxemburg op de duur het grootst zouden zijn. Gedurende de afgelopen jaren Vanwege het feit dat hij zijn vee zou hebben laten verhonge ren werd de landbouwer-veehou der, B. V. te Wolddijk, gemeente Bedum door de Groninger Politie rechter tot een geldboete van flOOO.veroordeeld. Van dit vonnis kwam verdachte in appèl. Het Gerechtshof te Leeuwarden had zich al eens eer der met deze zaak bemoeid, maar toen een nader getuigenverhoor gelast. Thans verklaarde een ge wezen arbeider van verdachte, P. de Wit te Doesum, dat de koeien per dag ieder een vork hooi kre gen en per 4 koeien een kruiwa gen rapen. Het hooi was ingewa terd, terwijl vele rapen waren ingerot. De beesten zagen er ver magerd en zeer slecht verzorgd uit. Het drinkwater ontvingen ze uit een gracht, waarin ook de gier uitliep. De getuige-deskun- dige J, Haks, directeur van het Openbaar Slachthuis te Gronin gen oordeelde, dat de beesten niet voldoende gevoerd en ver zorgd werden. De getuige-deskun- dige J. H. Vierdag, veearts te Be dum heeft de dieren op tbc on derzocht, maar geen zieke dieren gevonden. Ook hij was van oor deel, dat de boer de beesten meer voedsel had moeten verstrekken. De Procureur-Generaal, mr. Besier, zeide, dat de wet niet strafbaar stelt het verwaarlozen en laten vervuilen van een vee stapel. Wel het aan een dier het nodige eten onthouden en dat is hier gebeurd. Met het vonnis van de Politierechter kon spreker zich volkomen verenigen, zodat de eis bevestiging luidde. De verdediger, mr. Siebers, be toogde, dat de Politierechter na het requisitoir van de Officier van Justitie de dagvaarding niet meer had mogen aanvullen en dat op die grond reeds vrijspraak zal moeten volgen. Wat de feiten be treft zeide de verdediger, dat in de Memorie van Toelichting slechts gesproken wordt van laten verhongeren en verdorsten: in casu is hiervan geen sprake, zo dat ook op deze grond verdachte zal moeten worden vrijgesproken. Uitspraken Meervoudige Kamer ALKMAAR. G. J. T. uit Hees. directeur N.V. Bouw- materialenhandel v.h. firma C. de W. en Zn. te Alkmaar, be schuldigd van het niet volgens de letter van de wet nakomen van een arbeidscontract en een huurcontract met een schipner. werd wegens gebrek aan over tuigend bewijs vrijgesproken. De officier van justitie had 750 gul den subs. 3 maanden geëist. J. H„ makelaar te Hoorn, tegen wie door de officier van justitie wegens valsheid in ge schrifte bij het opmaken van een voorlopig koopcontract 2 maan den onvoorwaardelijke gevange nisstraf was geëist, werd ver oordeeld tot een geldboete van 300 gulden, subs. 1 maand hech tenis. M. M. uit Oostwoud. ambte naar der P.T.T., beschuldigd van verduistering van een geld bedrag. welke volgens verdachte te wijten was geweest aan een niet goed doorgedrukte staat, werd eveneens bij gebrek aan overtuigend bewijsmateriaal vrij gesproken. vormde hef aanmerkelijk vel schil in financieel-economische kracht van de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie ener zijds en Nederland anderzijds de steeds terugkerende belemme ring bij de uitbouw der Benelux samenwerking. Omstreeks 1949 en in het be ging van 1950 ontstond echter geleidelijk een zekere verbete ring in de Nederlandse positie, terwijl de voorsprong van België als gevolg van een zich aankon digende verslapping in de inter nationale conjunctuur geringer werd. Eigenlijk kan men thans, na ruim 8 jaar Benelux-samenwer- king, voor het eerst van een „grosso m-ido" gelijkwaardige positie der partners spreken. Deze komt o.m. tot uitdrukking in de omvang van de monetaire re serves, die sedert kort aan el kaar gelijk zijn. De taak waarvoor Nederland zich ziet geplaatst is zwaarder dan die, waarvoor de Belgisch- Luxemburgse Economische Unie zich ziet gesteld. Dit verschil vindt voornamelijk zijn oorzaak in de uiteenlopende bevolkings ontwikkeling van België-Luxem burg en Nederland. Ook de ge wijzigde verhouding tot Indone sië heeft echter duurzame gevol gen. De financieel-economische politiek in Nederland zal er ook in de komende jaren op gericht moeten zijn het voortgaande be volkingsaccres op te vangen. Wat nu de arbeidsproductiviteit be treft, liggen de zaken voor Ne derland niet zo gunstig. Dit moet waarschijnlijk voor het overgrote deel worden toegeschreven aan het reeds genoemde feit. dat ten onzent de verhouding tussen de ter beschikking staande hoeveel heid arbeid en kapitaal thans aanmerkelijk ongunstiger is dan vóór de oorlog. Ons land kan zich derhalve geen belangrijke verhoging van het algemene loon. niveau, veroorloven zonder de be. reiking var, de met de bevolking toeneming samenhangende doel einden ernstig in "evaar te bren- "en. Verhogin" van, de arbeids kosten in Nederland tot het Bel gische niveau zou Nederland in snel tempo wederom tot de positie van onvolwaardige Benelux-part ner terugdringen. Het betalings balans-evenwieht zowel als het evenwicht op de arbeidsmarkt zouden vrijwel onmiddelijk wor den verbroken. Naast de bezwaren van het sedert de bevrijding in Neder land toegepaste systeem van loon. vorming, heeft dit stelsel een aantal voordelen aar, het licht gebracht, die men ook onder ge wijzigde omstandigheden moet trachten te behouden. Uit het bovenstaande vloeit voort, dat de huidige moeilijkheden in het Nederlands-Belgische handelsver. keer slechts zeer ten dele speci fieke Benelux-moeiliikheden zijn. Een stijging van het Nederlandse or"S. en loonniveau van enige betekenis zou het betalingsbalans- evenwicht, dat met moeite werd bereikt, wederom verstoren en tot toenemende structurele werk. loosheid ten onzent leiden. De Beneluxlanden staan thans als gelijkwaardige partners naast elkaar. De basis is aanwez' waarop de steeds weer naar de toekomst verschoven beslissingen kunnen worden genomen. Een lange weg werd afgelegd. De enig juiste houding Hikt mij te zijn, aldus prof. van den Brink dat men zich ofwel de Benelux- organen verschaft, die vereist z"n om de gemeenschappelijke markt goed te doen functionne- ren. ofwel overgaat tot minder stringente vormen van samenwer king. Verkocht BROEK OP LANGENDIJK Het woonhuis met erf van W. Balder, Dorpsstraat 141 is aan gekocht door Jn Kostelijk Jbz., Dorpsstraat 126a. Overheidsuitgaven De interessante studie- dagen van de Katholie ke Middenstandsbond hebben ook buiten de kring aer genodigden, (dat was het kader van de Bond) wel iets te zeggen. Zo bijv. de schets van prof. Smeets van Tilburg over de hoge belastingen. Op zichzelf is het natuurlijk geen nieuws, dat de hoge belastin gen veroorzaakt worden door het te hoge niveau van de overheidsuitgaven. Ook kan natuurlijk niet ontkend wor den, dat, sinds de bevrijding, hoge overheidsuitgaven, en dus hoge belastingen, onver mijdelijk zijn geweest. Maar wel is het zo, en dit is eigenlijk het grote zèèr, dat de belas tingheffing te gelijk en dat wel in onevenredige mate, is- aangewend, om een verschui ving in de inkomens als zo danig te bewerkstelligen. Hier openbaart zich een diepgaand meningsverschil, tussen ver schillende groepen, waar we vandaag of morgen toch nog eens uit moeten zien te komen. Intussen verdient het ook de aandacht, dat nog steeds van verschillende kanten geroepen wordt om maatregelen, die on getwijfeld verhoging van over heidsuitgaven ten gevolge zul len hebben. Wie bezwaar heeft tegen het huidige hoge niveau van die uitgaven zal dus, wil men tot een practische oplos sing komen, ook eens moeten aangeven, wélke overheids uitgaven verminderd zullen kunnen worden. Met de P.v.d.A.? Tot de interessante op- Ie merkingen, welke op deze studiedagen ge maakt werden, behoort ook die van dr. Kortenhorst, die het nogal opnam voor de be staande samenwerking van K.V.P. en P.v.d.A. De voorzit ter van de Tweede Kamer was van oordeel, dat de socialis ten min of meer naar de ka tholieke opvattingen toe groeien. Zo iets is in de hui dige verhoudingen wel ge schikt, om de tongen los te maken, en dit is dan ook be reids hier en daar geschied. Zo is de opmerking gemaakt, dat de K.V.P. in bepaalde opzich ten ook wel gegroeid is naar de P.v.d.A. Ontkennen zal hier weinig baten. Dit punt maakt stellig een der ogenblik kelijke crisispunten in de poli tieke verhoudingen uit. Aan genomen, dat er op het ogen blik weinig anders op zit, dan een samengaan met de P.v.d.A. te aanvaarden, gelet op de con crete verhoudingen zoals die zijn, moet met overtuiging ge zegd worden, dat dit samen gaan steeds duidelijker ver schillende bezwaren daartegen in het licht stelt. Het is een zware taak, hier steeds de juiste koers te houden. Critiek in deJe dagen eist ook ernstig beraad. Met alle respect voor de verhoudingen van dit ogenblik, moet dan ook ge zegd worden, dat een „ogen blik" snel kan vergaan Het Eindhovense spoorwegplan loopt precies volgens het schema. Bij de voltooiing van het plan zal de ellende van de beruchte overweg, in het hart van de stad, de Woenselse overweg, tot het verleden behoren. Op de voorgrond de Woenselse overweg, een lange file auto's, wielrijders en voetgangers wacht op het opene n van de spoorbomen. De nieuwe verhoogde spoorbaan met de nieuwe overkapping in aanbouw op de achtergrond. Belangrijk feit Dat niemand minder dan de Koningin-zelf een gebouw opent, wijst er al op, dat het hier iets be langrijks betreft. Dit is dan ook zeker met de officiële ope ning van het Groothandelsge bouw te Rotterdam het geval. Het is reeds enige tijd in ge bruik en bewijst het succes van zijn opzet. Hier zijn in een enorme inrichting, waar van de opzet en het totstand komen getuigen van buitenge wone durf en ondernemings geest van de vrije maatschap pij, een groot aantal belang rijke handelsondernemingen samen gebracht, dit is een feit van grote betekenis in onze va derlandse economie. En het is terheugend, vast te stellen, dat bij de opzet en uitvoering getuigd kon worden van har telijke samenwerking tussen het particulier initiatief en de Overheid. Hier is een stout plan uitgevoerd, dat getuigt van die verbèèldingskracht van vrije bedrijf, welke wij in onze tegenwoordige samenle ving maar al te vaak missen. Het nieuwe Groothandelsge bouw te Rotterdam bewijst op nieuw de waarheid van het woord, dat een levend volk aan zijn toekomst bouwt. Een „paradepaard" van de Neder landse wederopbouw is het ge noemd. Het zij zo.. Maar het is ook een werkpaard, als wij letten op een woord van de di recteur van deze gigantische instelling, die zei, dat dit bol werk van de Groothandel van Rotterdam ook ten voordele wil strekken van heel wer kend Nederland!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3