I d DAMESHOEDEN Gevarieerde expositie in Stedelijk Museum Een woord je aan onze katholieke moeders Akersloot beleefde weer tocht Ouden van Dagen Bu Patrina 2 Vrijdag 5 Juni 1953 Kunstenaars helpen 4 trpndfl Gevonden voorwerpen Max Woiski ook op de Braderie EVENALS „THE HODLARS" EXTRA AANBIEDING KINDERJURKJES INGEZONDEN OVER DE KLEUTERSCHOOL ALKMAAR IS NEMOGRA VOORGOED KWIJT VOOR VEERTIG JAAR Levensmiddelenbedri j f Haytema gemoderniseerd Geslaagd Nutsspaarbank Alkmaar Kampioensfeest L.S.V.V. VOOR DE VIJFDE MAAL R.K. MIDDENSTAND VERGADERDE OPENING ZAAK Reeds veel gasten Geslaagd Burgerlijke stand MOTORONGELUK IN WEST-BEEMSTER Geslaagd Jubileum Hou en Trouw AANBIEDING van de week! 23.90 24.90 39.85 Sidonius de Jong Zwarte lijst Burgerlijke Stand Tragisch sterfgeval Dijkgraaf polder van Alkmaar Zware vlucht ONDERTEKENING BESTAND OP 25 JUNI? WESTHAVENDIJK IN ZIERIKZEE GESLOTEN K.F.C.-KEURINGEN VOLDEED STEMMING AAN WETTELIJKE BEPALINGEN? ATLAN hebben atoombi of meer ductie- de mees ma. Zij Conn ALKMAAR De stroom van edelmoedigheid die na de waters noodramp in Zuid-West Neder land het hele Nederlandse volk beroerde, is niet zonder meer aan de Nederlandse Kunstenaars voorbijgegaan. Nu behoren de kunstenaars niet bepaald tot de categorie, die rijk met aardse goe deren is bedeeld; zij konden niet zo gemakkelijk het chequeboekje hanteren als zovele andere Neder landers. Maar zij bleven niet achter; zij stelden een of meer van hun kunstproducten voor het Ram penfonds beschikbaar: een schil der;!, een ets, een tekening, een aquarel of pastel, een beeldhouw werk of een product van edele sierkunst. In samenwerking met het Nationaal Rampenfonds orga niseerde de Stichting „Kunste naars Helpen" een grote loterij ten bate van de zwaargetroffenen in het door watersnood geteister de gebied. Ook buitenlandse schilders bleven niet achter en zo kwam de Stichting in het be zit van niet minder dan duizend originele kunstwerken. De loterii omvat 200.000 loten; men heeft dus met één lot één kans op de 200, om een kunstwerk te winnen. In verschillende plaatsen van ons land, te beginnen Amsterdam werden tentoonstellingen gehou den, waarop een deel van het be schikbaar gestelde werk werd ten toon gesteld. Ook Alkmaar kwam in aanmerking en tot 21 Juni a.s. kan men in het Stedelijk Museum een zeer gevarieerde collectie van kunstwerken, hoofdzakelijk van Nederlandse kunstenaars, doch ook van enkele buitenlanders be zichtigen. Er gaat van zo'n tentoonstelling, waar een groot aantal schilders is vertegenwoordigd, een grote be koring uit. Er hangt werk van zeer uiteenlopend karakter; het z.g. acceptaJbele werk heeft geluk kig de overhand en maar klein is de collectie z.g. moderne kunst, waar het grootste deel van het publiek nog steeds afwijzend te genover staat. Het is natuurlijk ondoenlijk een volledig overzicht te geven van de paar honderd werken, die hier geëxposeerd zijn. Wij moeten dus een greep doen en zouden dan allereerst de aandacht willen vra gen voor de collectie litho's, teke ningen, etsen en schilderijen, welke in de Bruinviskamer een plaatsje kregen en speciaal de watersnood-1953 tot onderwerp hebben. Wij zagen daar een serie uit stekende iitho's van H. Bayens en Th. Kurpershoek, een gevoelige droge naald-ets van Cor de Wolf, een tekening van de Italiaan G. Mucchi en een tweetal realistische schilderijen van Jaap Praag en Meine Jansen (pastel). In de grote zaal troffen wij werk aan van enkele prominenten van de Bergense School, als Piet Wieg man (kerkje bij Groet), Leo Ges tel, (paarden en mannenfiguren). Jaap Weyand (landschap bij Schoorl), en John Raedeker (mas ker in brons). Van Coba Ritsema, van de Amsterdamse School hangt er een aardig bloemstilleven, zo als ook van de bekende Jan Sluy- ters. Van het geëxposeerde beeld houwwerk noemen wij nog de markante kop van de Marker Vrouw door W. v. Kuilenburg en Moeder en Kind in steen van Fri Heil. De buitenlander Chagall stond een bloemstilleven met figuren af (gouache); de Zwitser E. Morgen- thaler een aardige pastel en een aquarel. Van de overige Nederlandse schilders, die een behoorlijk stuk (Advertentie) "Sefsr G/enre 4.95 5.95 6.95 Laagste prijzen 9 Steeds reclame-aanbiedingen werk afstonden, noemen wij: E. Reitsma-Valenga uit Bergen met een gevoelige gravure; N. Hatte- ma met een monumentaal inte rieur; M. G. Willemse met een landschap; W. v. Nieuwenhoven met een bloemstilleven, H. Meurs met een goedgetroffen landschap uit Spanje; Bob Buys met een stadsgezicht, Kuno Brinks met enkele rake etsen. Ook van Mau ve zagen wij een fraaie ets en een tweetal gravures; gevoelig getrof fen is het stadje aan de zee van A. v. d. Feer. J. Voskuil gaf een gouache, voorstellende een land schap in Zuid-Frankrijk. In vitrines ligt een fraaie col lectie potterie en edelsmeedwerk, alsook borduurwerk. Van Dirk Hubers, de pottenbakker uit Ber gen o.a. een mooie schotel. Ditmaal willen wij niet vol staan met onze lezers aan te spo ren de expositie te gaan zien, doch daarbij de loterij van de Stichting „Kunstenaars Helped" van harte aan te bevelen. De lo ten, één gulden zijn in het mu seum verkrijgbaar; het zien van de tentoonstelling zal de bezoe kers zeker tot het kopen van een of meer loten stimuleren. De tentoonstelling is Woensdag avond ten stadhuize officiëel ge opend met toespraken van burge meester Mr. H. J. Wytema en de heer J. Voskuil, voorzitter van de Stichting; er was een muzikale omlijsting. Na deze bijeenkomst werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling, die in de week ook in de avonduren is geopend. De leden van de Vrienden van het Museum zijn ditmaal de geringe entrée van 25 ct. verschuldigd, ge zien het liefdadig doel van deze expositie. VRIJDAG 5 JUNI Bioscopen: VICTORIA: De dief van Da mascus. HARMONIE: Het barre Noor den. CINEMA AMER1CAIN: The greatest show on earth. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna, Mient C 13. Apotheker mej. F. Schuitema. Medische hulp Heiloo, Lim- men en Akersloot: Dokter C. A. van Hoolwerff van Aostastraat 15, tel. 3887 K 2200. Retraitehuis Bergen: 5 tot 8 Juni: NDSM Amsterdam. 9—12 Juni: Gereserveerd v. dames. WAPEN VAN HEEMSKERK: 18.30: Vergadering Ned. Aan nemers Patroons Bond. WERKNEMENDE MIDDEN STAND: 7.45 (wielrijders Am bachtsschool) en 8.15 (bus passagiers Stationsplein): ex cursie naar Egmond/Hoef. Waterstanden: Hoog water: 2.10 en 14.20 u. Laag water: 7.55 en 21.00 u. ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 28 Mei t.m. 3 Juni 1953 en te bevragen aan het Bu reau van Politie te Alkmaar op Kamer 14, le étage, iedere Maan dag, Woensdag en Vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur Dames- en herenhandschoenen, regenjas, onderbroekje, riem, za deldek, rozenkrans, kindervest, benzintankdop, sandalen, kwilan- tiebloc, broche met stenen, sleu tels van diverse soorten, aanste ker, vulpennen met en zonder houder, étui met inhoud, bid prentje, medaille, kindervest, geldsbedragen, insigne, alpino muts, actetas, portemonnaie's m. en z. inhoud, capuchon's, gereed schapstas, ceintuur, deel van hen gel, armband, rijwieltas, gebit, wantje, ballpoint, ijzeren steun. ALKMAAR De attractie- commissie van de Braderie heeft weer iets meer van de attracties bekend gemaakt. Zo zal direct na de feestelijke opening van de Braderie, welke Dinsdag 30 Ju ni, des morgens om 10 uur zal plaats vinden en waarvan nadere bijzonderheden nog zullen volgen, hét gerenommeerde Surinaamse radio-show ensemble onder lei ding van Max Woiski op een Show-wagen door de Alkmaarse Braderiestraten trekken en op verschillende punten zijn popu laire muziek ten gehore breij/gcn. Op de verschillende dagen, zo wel des middaig3 als des avonds zal men dit ensemble in de open lucht op de Braderie kunnen be luisteren. Op de Laat zal een po dium opgesteld worden, waarop verschillende variété-attracties zullen plaats vinden, waaronder de zeer bekende „Hodlars", de Corty's, the falling man, en een rijwiel-acrobatieknummer van Fred Johnsen; alle eerste klas wereldattracties, welke er zeker toe zullen bijdragen de feest vreugde tijdens de Braderie te verhogen. Door de Braderiestraten zal, evenals vorig jaar door luidspre kerinstallaties de gehele dag mu ziek uitgezonden worden en van zelfsprekend zijn ook de twee Braderiei-treintjes weer van de partij. Zoals de Modeshow éen van de attracties voor de dames zal zijn, zo heeft de attractie-commisie dit jaar ook voor een extra attractie voor de voetballiefhebbers ge zorgd. Met medewerking van de Voetbalver.„Alemaria" is de v.v. Stormvogels met spelers als Kraak, Angenent e.a. bereid be vonden een wedstrijd op net (Advertentie) in leuke katoenen ruitjes, rood, blauw, groen, 40 tm. 50 cm lang, maat 404.10 60 t.m. 105 cm. lang, lengte 606.50 met 25 ct. stijging per maat. 19 PAYGLOP ALKMAAR ALKMAAR Na de liquidatie van de „Nemogra", montage- grafkistenindustrie op het Indu strie-terrein „Noord" is Alkmaar een industrie kwijtgeraakt. De „Nemogra" zal niet meer in onze stad terugkeren. Na de liquidatie heeft het bedrijf als zodanig el ders in het land een nieuwe ves tiging gevonden en draait op volle toeren. Het fabrieksgebouw, thans eigendom van de Herstelbank zal, naar verwacht mag worden, in andere handen overgaan, hetzij door onderhandse, hetzij door openbare verkoping. In ons blad van 5 Juni 1913 lazen w;j: FEEST TE CASTRICUM Voor de gemeente Castri- cum is 't heden feest. Zoals wij reeds meldden worden héden de feestelijkheden ter gelegenheid van net zilveren ambtsfeest van den E.A. Heer J. Mooij, burgemeester der gemeente, gevierd. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris teneinde ieder in de gelegenheid te stellen hem te feliciteren, ook de oude mensehen te Bak- kum, maakte hij met zijne echtgenoote een rijtoer door de gemeente. Nu het nieuwe schooljaar weer aanbreekt, wil ik 'n kort woordje richten tot de ouders van onze kleuters, de kinderen dus van 4 tot 6 jaar, die in aanmerking ko men om de kleuterschool te be zoeken. Vele ouders zijn tegen 't kleuteronderwijs, tegen het al zo \jong op school zijn, met het oog op het gevaar van kinderziekten en dergelijke argumenten meer. Maar zijn deze argumenten werkelijk gegrond? Dit wil ik juist met u bespreken, het voor en tegen van een bezoek aan een kleuterschool. U ziet waarschijn lijk alleen het tegen, maar de voordelen wegen werkelijk op tegen de nadelen. U denkt toch niet aan vroege re tijden, toen we de school, be waarschool noemden? Het woord zelf zegt het u al, hier was het de bedoeling om üe kinderen werkelijk voor de ge hele dag, zelfs tussen de middag, in bewaring te geven. Hoe de kinderen daar werden .bewaard en op welke manier zij zoet gehouden werden, weet u waarschijnlijk ook wel. Neen, 'het is sinds jaren heel anders geworden, zoals alles op onderwijsgebied, is het ook met het kleuteronderwijs. Wij spre ken hier wel van onderwijs, maar neemt u d'it ruim op. denkt u niet aan de lagere school waar het onderwijs verplichtend is. Op de kleuterschool geeft men het kind al spelend onderwijs, dit is iets geheel anders. Bezoekt uw kind enige tijd het klasje, is hét daar geheel inge burgerd, dan behoeft u het er heus niet heen te sturen, het kind gaat er gaarne uit zich zelf heen. Is dit met zo, dan moet de oorzaak ergens anders gezocht worden. Vele söholen stellen uitsluitend gediplomeerde fröbelonderwijze ressen aan, krachten dus met meerdere jaren praktijk. Is u bang voor z.g. kinderziek ten? Het is inderdaad waar, dat kin deren op school eerder een ziek te kunnen oplopen dan thuis, maar wie zegt u, dat zij deze, wanneer u ze thuis gehouden .had, ook niet gekregen hadden? Oudere zusjes en broertjes kun nen de bacillen ook van de la- fere school op de kleuters over- rengen. Zeker de leidster van de klas moet geheel berekend zijn voor haar t'aak, zij moet ook bij de geringste aanwijzing strenge ■maatregelen nemen en de school arts ofwel de ouders spoedig op de hoogte brengen. Heeft u verdere bezwaren te gen het bezoeken van de kleu terschool? Mag ik u in het kort de voordelen onder uw aandacht brengen? Fröbel zelf noemde z'n klasje „een inrichting tot zelfon derricht, zelfopvoeding en zelf ontwikkeling van de mens door vrije bezigheid". Maar laten we het eens heb ben over ons eigen Katholiek Onderwijs. Natuurlijk niets gaat boven de opvoeding van het kind in ons mooi Katholieke gezin: den dan de moeder. Is er wel 'n schonere taak dan het kind de handjes te doen vouwen en te leren bidden? Het godsdienstonderwijs neemt op de kleuterschool een voorname plaats in, dat wat de moeder nel wie kan het kind beter leren bid- fijt uit trekken. __ind in beginsel geleerd heeft, kan de onderwijzeres tot verdere ontplooiing brengen. Het kind leert reeds jong me deleven met onze mooie feestda gen. Is het niet schattig, wan neer de kleuter ons een op school geleerd Marialiedje voorzingt (liever geen liedje, waar 't kind niets van begrijpt, maar een kin derlijk begrijpelijk coupletje). Is het geen lust te zien, hoe onze 5.-jarige de oogjes sluit, de handjes stevig vouwt en zijn ge bedje prevelt? Maar komt het kind op 4-jarige leeftijd, dan zijn er misschien weer jongere kinderen, die de volle aandacht van de ouders vragen en heeft deze kleuter thuis de gelegenheid om zijn be hoefte aan spel en bezigheid uit te buiten, heeft het middelen om echt te kunnen spelen. Dit alles vindt men op de kleuterschool. Alle kinderen hebben speel goed thuis, hetzij bouwdozen, poppen e.d., maar zjjn ze hier niet al te gauw mee uitgespeeld; is er iemand thuis, die het kind tijdens het spel leiding kan ge ven en het kind kan leren spe len? Begint het speelmateriaal te vervelen, o wee dan jongere ■broertjes en zusjes, veelal wordt dan vermaak gezocht in plagen en streken uithalen. Zo zijn er op de kleuterschool middelen, die het kind al spe lende verstandelijk ontwikkelen, middelen, die mede kunnen wer ken aan de zedelijke opvoeding van het kind. Om een voorbeeld te noemen. Wordt het enigst kind thuis niet verwend, moet 't kind ziöh thuis wel eens aanpassen of doen de ouders datgene wat het kind gaarne wil? Dit kind leert ziöh op de kleu terschool al spelende aanpassen, hier zijn meerdere kinderen bij een, kinderen van verschillende standen en met sterk uiteenlo pende karakters; het is hier aan passen, ook eens de zin doen van anderen, leren gehoorzamen aan degene, die hier de leiding heeft. Alle kinderen hebben hier ge lijke rechten. Door het omgaan met 'n groot aantal kinderen wordt het ka rakter gevormd, de lust tot zelf standig werken wordt opgewekt, ■de fantasie wordt ontwikkeld. Het kind leert orde en netheid behulpzaan zijn, verdraagzaam, het kinderlijk egoïsme maakt plaats voor mededeelzaamheid en zo zijn er nog veel meer fac toren, die op de kleuterschool 't karakter van het kind doen vor men. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! Ouders geeft daarom uw kind aan voor het Katholieke Kleuter onderwijs in uw woonplaats, U en Uw kleuters zullen nier pro A. S. ze avond worden. De voorbereidingen voor het grote bloemencorso zijn in een vergevorderd stadium. Hierover hopen wij één dezer dagen iets meer te kunnen publiceren, even als over de andere nog in voor bereiding zijn attracties. ALKMAAR Voor vele voet gangers is het min of meer een sensatie door te kunnen lopen onder het poortje op de hoek van de Langestraat, dat ontstaan is bij de verbouwing Van de winkel van de heer P. Haytema. Deze winkel voor levensmidde len en comestibles is uitgebreid met een afdeling fijne vleeswaren en een afdeling chocolaterie, ter wijl een. aparte vitrine de aan dacht vestigt op rijsttafelgerech- ten. De winkelruimte zelf is met 12 M2 vergroot, geheel nieuw be schilderd, terwijl een nieuw pla fond en nieuwe verlichting zijn aangebracht, die het geheel een propere, frisse, hygiënische in druk geven. Door de verbouwing aan de buitenzijde is het over zicht op wat de winkel te bieden heeft, veel ruimer geworden. Het voetgangersverkeer op de hoek is er ook in belangrijke mate van ontlast, een omstandigheid, waarmee de heer Haytema, als liefhebber van zijn stad, wel de gelijk rekening heeft gehouden. Enige tijd geleden bestond de zaak 50 jaar. Deze verbouwing zal er stellig aanleiding toe geven, dat ook de volgende 50 jaar in voorspoed zullen verlopen. ALKMAAR Bij het heden ■te Amsterdam gehouden examen ter verkrijging van het diploma Soc. Verzekering slaagden onze stadgenoten, de heren A. Bra- kenhoff en C. H. M. Schilder, beiden ambtenaar bij de Raad v. Arbeid te Alkmaar. Maandoverzicht Mei ALKMAAR In de loop van de maand Mei werd bij de Nuts spaarbank alhier op de spaar bankboekjes ingelegd f565.375,23 en terugbetaald f428.293,56. Het aan de inleggers verschul digde kapitaal bedraagt thans f12.163.048,02. Het aantal in de loop van Mei nieuw uitgegeven boekjes be draagt 107. Ingetrokken werden 127 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 28.636. Van dit aantal behoren 17.338 aan personen of instellin gen te Alkmaar gevestigd; 7106 aan personen of instellingen el ders gevestigd en 4192 aan school- spaarders. Onder de in Mei nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 14 boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van fl. De lediging in de loop der maand Mei van 576 spaarbusjes leverde een bedrag van f9.257,11 aan kleine besparingen op. Jaarlijks in het midden der tweede maand van een kwartaal, dus ook in de maand Mei, worden de inleggingen bij de Spaarbank gunstig beinvloed door de stor tingen van Rijkspensioengelden op een aantal van de inleggers rekeningen. Vanzelfsprekend worden daar van in de daarop volgende weken geregeld weer belangrijke bedra gen teruggenomen. Intussen is het verheugend te kunnen opmerken, dat het totaal bedrag der inleg gingen bij de Spaarbank in de maand Mei ruim f106.000 hoger en dat der terugvragingen f20.000 lager is dan in Mei van het vorig jaar. De stijging in Mei van het spaarderstegoed met ruim f137.000 steekt gunstig af bij de toename in Mei 1952, welke toen slechts f12.000 bedroeg. LANGEDIJK Zondag 14 Juni a.s. zal het Langedijiker cabaret gezelschap optreden in de Burg met een programma van West- friese humor-sketches, een lach en een traan. Een en ander zal in het teken staan van de viering van het kampioenschap dat de voetbalver. LSW in haar afde ling heeft behaald. AKERSLOOT Woensdag J.l. zijn de Ouden van Dagen van Akersloot voor de vijfde achter eenvolgende maal uit geweest. Ter gelegenheid dus van dit eer ste lustrum heeft het actieve co mité getracht hier iets bijzonders van te maken en naar het oor deel van de oudjes zijn ze hier volkomen in geslaagd. Hoe dank baar zij waren bleek wel uit de woorden van de ruim tachtigja rige heer van der Schaaff, die aan allen, die deze dag voor hen zo onvergetelijk hadden gemaakt, zijn hartelijke dank uitbracht. Het begon des morgens goed. De donkere, zware regenwolken, die toen nog boven Akersloot hingen, weken, als geschrokken van de blijmoedige gezichten der oudjes, .plotseling uiteen en maak ten ruim baan voor een zonnige wolkenloze hemel. De route, welke grqter was dan ooit tevoren, leidde eerst naar het crematorium nabij Velsen. Verder via Santpoort, Kopje van Bloemendaal, Groenendaal, Noordwijkerinout, Noordwijk aan Zee en vliegveld Valkenburg naar Wassenaar. Dan ging het naar Den Haag, alwaar de oud jes konden genieten van een rondrit. En via het Dierenpark te Wassenaar, waar ook enige uur tjes werden versleten, ging het daarna weer op huis aan, waar bij café Verduin een grote schare mensen de oudjes opwachtten. Eerst mochten zij allen echter nog even aanzitten aan een fees telijk versierde tafel. De voor zitter, de heer Blokker, die deze bijeenkomst opende, sprak zijn dank uit namens allen. Hierna volgde het eerste optreden van de R.K. Gem. Zangver. „Amici- tiae", die als elk jaar, ook nu weer enkele nummertjes ten bes te gaf. Achtereenvolgens spraken nog vborz. Blokker die nogmaals zijn dank uitbracht aan burgerij, middenstand, klaverjasclub „On der Ons", de chauffeurs (A. Ver duin), N. Vermeulen en de lei der A. J. Karsten) die de oudjes vertelden over hun ervaringen. LANGEDIJK De afdeling Lan.gedijk van de Ned. R.K. Mid denstandsbond hield Woensdag avond een vergadering in hotel de Burtg. Nadat de voorzitter, de heer A. Henseimans, de vergadering met een woord- van welkom had ger opend- werd het punt besproken waarvoor deze vergadering was bijeengeroepen n.l. de bespreking van een borgstelling van f 2000 ten behoeve van het te stichten tehuis voor ouden van dagen. Dit tehuis zal waarschijnlijk ge bouwd worden vlak over de brug v.an de Kerkelaan ten Noorden van de straat, dus met het front naar het Zuiden. Evenals vorige week in de vergadering van de KAB ontmoette dit punt ook in deze vergadering geen weerstand In de stichtin;gsco.mmissie voor het tehuis van ouden van dagen werd namens de Middenstand benoemd ais lid de heer G. J. Dongelmans. De bedevaart naar Heiloo zal dit jaar worden gehouden op Dinsdag 9 Juni a.s. Voorzitter spoorde de leden aan tot deelna me. Eveneens spoorde voorzitter de leden aan om op 21 Juni a.s. de Katholieke Landdag te Blok ker bij te wonen. In de rondvraag werd nog eens .gewezen o.p het besluit om voor verlotingen, bazars etc. geen ■gratis prijzen beschikbaar te stel len. Als er een huis-aan-huis- collecte gehouden wordt laat de Middenstand steeds zien dat hij er is. Dat soms echter alleen op de Middenstand een beroep wordt gedaap om een gratis .prijs, vond men niet juist. Hierna sluiting onder dank. BERGEN De heer Witte brood die reeds jaren lang in zijn kruidenierszaak aan de Leo Ges- telweg met ruimtegebrek had te kampen, heeft thans een nieuw modern winkelpand geopend aan de Jb. Weijandweg. Deze practisch ingerichte zaak, gebouwd door de fa. Boomsma uit Sneek onder architectuur van de Vries uit Amsterdam is voorzien van de nieuwste snufjes op het gebied van winkelinrichting. La den voorzien van wielen die een baal suiker kunnen bevatten, een moderne electrische vleesmachine en talrijke practische opbergvak- ken doen de helder geschilderde zaak een verzorgd aanzien geven. Ruim 80 bloemstukken sierden de winkel. Wij wensen de heer Wit tebrood veel succes toe. BERGEN Hoewel het hoog seizoen pas 15 Juli een aanvang neemt, zijn er voor de maand Juni reeds talrijke gasten. De eerste dagen van hun verblijf in Bergen konden z;j helaas nog niet spre ken van een „Zomervacantie" om dat in de pensions en gemeubi leerde huizen de kachel nog node gemist kon worden. DE RIJP Bij de gehouden examens voor onderwijzer slaag de een dezer dagen onze plaats- fenoot de heer W. Blokdijk aan e kweekschool van de broeders van O.L. Vrouw van Lourdes te Dongen. ALKMAAR Geboren: Leen- dert R„ z.v. S. Plug en K. G. G. Alders: Afra W.. d.v. R. R. Fraaii en G. R. Huisman. Ondertrouwd: Hendrik de Vries en Catharina C. Folmer. Gehuwd: Abraham Pronk en Antje N. v. d. Stelt. Overleden: Leentie van Maar- leveld. 70 jr.. geh. met H. Stoor vogel: Arend Bood. 72 i.. geh. met T. Ruiter; Hendrik Pruime- boom. 80 ir., wednr. van J. Cre- feld; Maria A. Kamp. 18 jr. Ook de heer Verduin werd hierbij niet vergeten. Zijn zaal was werkelijk schitterend ver- I sierd. Verder no.g de Zuster en 1 de burgemeester van Akersloot, de heer v.d. Heuvel,, die ook blijk van belangstelling had ge toond. Hierna gaf Amicitiae nog enkele nummertjes „weg" en ver volgens sprak ook de heer v.d. Heuvel, die zijn waardering voor het bijzonder actieve comité ook niet ondier stoelen of banken stak. Tenslotte sprak dan nog de ■heer' van der Schaaff namens al le Ouden va,n Dagen. BEEMSTER Donderdagavond omstreeks 5 uur reed de ambte naar bij het Pensioenfonds voor de Landbouw J. B. uit Zuidoost Beemster op zijn bromfiets langs de Jisperweg, nog al dicht achter de vrachtwagen van de bestel dienst C. R. zodat hij vermoede lijk niet heeft gehoord dat de chauffeur van de Tijd, N, O. die op zijn motor naar zijn werk ging ook vlak achter hem reed. Bij de woning van zijn ouders wilde J.B. de weg over steken, hij gaf daartoe nog wel signaal doch te laat en een aanrijding met N. O. die toen reeds vlak achter hem zat, was onvermijdelijk. De heer J. B. kwam onder de motor ter- recht en liep enige verwondingen op, terwijl zijn kleding gehavend werd. De motorrijder kwam er beter af, hoewel ook hij gekwetst werd en zijn motor nogal mate riële schade had. BEEMSTER Woensdag 3 Juni slaagde onze plaatsgenoot de heer N. Dekker, kruidenier te Beemster voor het vakdiploma. H.H. WAARD Zaterdag 6 Juni a.s. komt des avonds om 8 uur de R.K. Muziekvereniging Muzieklust uit Obdam in Heerhu- gowaard aan de jubilerende ver eniging „Hou en Trouw" 'n con cert aanbieden. Het is een prima corps o.l.v. Leo Koning en zal zeker veel publiek trekken ook uit Obdam. Maar niet alleen het concert maar ook het vuurwerk dat om 10 uur wordt afgestoken zal be langstelling trekken en daarna is er dansen in de grote tent op het terrein. Toegangsprijs 75 cent p p. voor concert, vuurwerk en dan sen. En dan Zondag de 2e Concours dag. (Advertentie) DIVANBED 1-pers 1-pers. MATRAS prima gevuld 2-pers„ 3-delig KOORSTRAAT hoek Laat ALKMAAR TEL. 2726 SCHERMERHORN Op haar dezer dagen gehouden vergade ring heeft de bakkersvereniging „De Schermer en Omgeving" be sloten tot het aanleggen van een z.g. zwarte lijst van wanbetalers. Dit houdt in dat de betreffende bakkers de afspraak hebben ge maakt niet te leveren aan iemand, die b;j een collega in het be treffende rayon in het krijt staat. OUDE NIEDORP Geboren; Franciscus H. zv. C. Ooteman en J. Bakker; Agatha E. M. dv. S. van Schagen en G. M. Mes; Ma rianne M. M. dv. P. G. M. Mirck en M. J. v. d. Kroon; Theodorus J, M. zv. A. T. v. d. Kroon en A. Beemsterboer. Overleden: Anna Winder 67 jr. echtg. v. W. Ligthart. Gehuwd: Hendrikus T. Bram- mer 26 jaar wonende te Koedijk en Maria S. Ursem, 25 jaar. NW. NIEDORP De 70-jarige heer J. Koster viel gistermiddag van z;jn fiets in de Dorpsstraat. Een medisch onderzoek consta teerde de dood. De oorzaak is waarschijnlijk hartverlamming ge weest. HEERHUGOWAARD Bij enkele candidaatstelling is de heer H. Stuijt uitverkoren tot het ambt van dijkgraaf der Polder Heerhugowaard. De heer Stuijt werd geboren te Uitgeest op 19 Oct. 1897. In 1922 trouwde hij wel in Heerhugowaard, maar pas in 1928 vestigde hij zich in deze gemeente. De heer Stuijt is een krachtige figuur op alle terrein. In het parochieleven neemt hij een voorname plaats in, maar ook in andere organisatie's be kleedt de nieuwe dijkgraaf vele functies. Hij was reeds heem raad van de polder, waar zijn waardevolle adviezen zeker werden gewaardeerd. DE RIJP De op Zondag j.l. feihouden wedvlucht van de.post- uivenver. „De Reisduif" is op zeer onregelmatige wijize verlo pen. Door de slechte weersin vloeden werden de eerste duiven, die des morgens te Orleans wa ren gestart, eerst laat in de avond feklokt. De overige duiven meld en zidh pas in de loop van Maandag, terwijl enkele nog op Dinsdag terugkeerden. In vergelijking met het aantal gesneuvelden van de zusterver enigingen moet de vlucht van de Reisduif echter niet als ongun stig worden beschouwd. In de loop van de week keerden n.l. zo goed als alle duiven terug. Door de grote onregelmatig heid der tijdstippen, waarop de duiven terugkeerden, werd geen uitslag vastgesteld. W eersvericachtinft Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond: IETS HOGERE TEMPERATUREN Droog, wisselend bewolkt en overdag weer Iets hogere temperaturen. Matige tot zwakke veranderlijke wind. TOKIO. 5 Juni. Volgens te Tokio ontvangen berichten ver wacht men in officiële Zuid- koreaanse kringen, dat een be stand in Korea o n 25 Juni zal worden ondertekend. ZIERIKZEE, 5 Juni. Het gat in de Westhavendiik In Zlerikzee is in de afgelopen nacht gesloten. In totaal zijn hier 48 caissons tot zinken gebracht. Alkmaar: Cinema Americain: The greatest show on earth. 14 jaar; Harmonietheater: De dief van Damascus. 18 jaar. Waar de wet faalt; Harmometheater: Het barre Noorden, 14 jaar. Andiik: Sarto-theater: Paula, alle leeftijden. Enkhuizen: Munt-bioscoop: Des nachts langs de weg. 18 iaar: In gerukt. mars. Hoorn: Victoriatheater: Verbo den snel, 14 jaar: Winston: Het eiland van begeerte. 14 iaar. Lutjebroek: City-theater: High Noon, 14 jaar. (Ingezonden) Heerhugowaard. 31 Mei Oo klachten van de heer A. R. Molenmaker te Heerhugowaard- Nrd. hebben wij op de i.l. ver kiezingsdag. met de kieswet en het kiesbesluit in de hand. een bezoek gebracht aan het stem lokaal te Heerhugowaard-Nrd. in café „De Koffiemolen". Het liikt ons. ter bevordering van een goede stemming, geenszins onre delijk hieromtrent enkele regels te schrijven. Allereerst ziin wii zo vrij een aanmerking te maken op het stemlokaal aldaar. Op de spits uren kwamen wel degelijk de nadelen van het gemis van een voor het publiek bestemde ruim te. zoals vereist ingevolge arti kel I 5 van het Kiesbesluit, aan het licht. Volgens genoemd arti kel van het Kiesbesluit wordt deze voor het publiek bestemde ruimte op een door de burge meester vast. te stellen wiize af gescheiden van het overige deel van het lokaal. In Heerhugo waard-Nrd was geen enkele af scheiding aanwezig, met het ge volg. dat van tiid tot tiid de 20 a 30 wachtende stemmers precies konden gadeslaan wie en hoe er in de hokjes gestemd werd. Dit is geen overdrijving, doch wer kelijke en objectieve weergave van geconstateerde feiten. Wat blijft er op deze wiize over van de in artikel I 18, le lid van de Kieswet vereiste „geheime" stem ming? Wij hebben stemmers 't Heerhugowaard-Nrd gesproken, die hun grote ergernis over deze feiten uitspraken en terecht! Als gevolg van deze overstel pende drukte bij en rond de ta fel van het stembureau en de stemhokjes, kon de voorzitter van het stembureau in Heerhu gowaard-Nrd onmogelijk het in artikel I 27. 3e lid van de Kies wet vereiste toezicht uitoefenen op de inlevering van het stem biljet. U dacht van welEen stemmer uit Heerhueowaard-N. stak het stembiljet, na invulling, bij zich en begaf zich buiten het stemlokaal en.... niemand die enige aanmerking maakte. Het was ook ten enenmale onmoge lijk om het vereiste toezicht uit te oefenen op zulk een chaos. Dan nog verbleef een partij- bestuurslid de gehele dag in het stemlokaal, a.antekening houdend van opkomende leden-stemmers. Hij nam echter zulk een plaats in ten opzichte van de stemhok jes. dat het hem zonder enige moeite opgevallen moet ziin, wie en hoe ziin partijgenoten stem den. evenals wii dit met gemak konden constateren. Immers wie het stembiljet gezien heeft en de liistnummers kent, kon zeer dui delijk zien of een stemmer links of rechts op het biljet stemt, om niet te zeggen welke persoon er gestemd werd. U vindt het gezochte feiten? Niets is minder waar dan dat. de wet immers stelt. o.i. zeer minie me, eisen, waaraan bij een stem ming moet worden voldaan. Gaat men deze belangrijke voorwaar den verwaarlozen, wat zal er dan over enige tiid van onzq geheime stemming overblijven? Nog een enkel feit. Mei. X.. stemgerechtigd in stemdistrict I. meldde zich bii het stembureau te Heerhugowaard Nrd.. stemdis- district 3. Hoewel een aanwezige secretarie-ambtenaar protesteerde tegen de gang van zaken, stond de voorzitter plechtig toe. dat de genoemde mejuffrouw mocht stemmen in stemdistrict 3. Zii was pas verhuisd. Dit slechts voor ingewijden: doch hoe zal het kloppen met het vaststellen van de verkiezingsuitslag in dit district? Over het algemeen is onze conclusie: Veel te gemoedelijk in Heerhugowaard-Nrd en minach ting voor wettelijke bepalingen. Van de bevoegdheid, ingevolge artikel I 34. 3e lid der Kieswet, n.l. om bezwaren in te brengen tijdens de stemming, omdat deze niet overeenkomstig de wet ge schiedde, heeft de heer Molema- ker geen gebruik willen maken, om niet de indruk te vestigen enige verandering in de uitslag der verkiezing aan te brengen. Immers deze uitslag stond tevo ren toch reeds vast. Mogelijk zullen deze regels bijdragen tot een verbetering in dit opzicht te Heerhugowaard Nrd. INZENDER Dean niet te om atoom] maar hij een mijlpa zeide: een burger op de lang. en aantrek}* tot hiertoe Dean ces is uitgei proefstation voor de Idaho. Ver hiez De pari de ko worden van grote niet meer vuurproef worden staatsbestei- ook de evenals de onbelemmer bestuur der ning van Kerkvervols terwijl een cistische grc bedreiging een spannin wordt geziei dat de H naar de uitgesteld ticaan wac de dingen De Gasperi democrat ben 5 jaar oefend. Zij gelukkig ge op het rege gang van deze critiek de gemeen van 1951 en 1 de landszaken Italiaan laat i raadsverkiezini ting over ties de doo stemt ook monarchie, lantisch Pac: tuatie, maar niet anders, van de gem gen. in Mei en 10 ander Plaatsen in ten-democrate van linksen Zuiden, waar ri nimmer ere Na de gemt gen werd vai tische zijde djend. dat 5.1 pet der ste: tri of groep derde van bare zetels deeld. Het voorjaar in vaardigden en genomen, om stand van de N enni-socialist weerden, dat van de evenre diging de den gerand. De op hun beu dat met de r democratie v de regeerkrach: fiens de christe ren de commui die recht van iets te zeggen van de democr in het staatsre selen zij in feit Ma deze nede: 7 ment ziin tot een andere Zti hebben in ken elke moge ben, om de gen zich met laten. Een st; op niets is u schoppen heb; niet gestoord voorgehouden, de communiste: is, omdat deze en atheistisch van de Kerk ze woorden v voor hen, die de kaart hebbe figuren. waar. katholieken. be\ de rechtse groe nis ten geven de hoe tegenstrj g* zijn om t craten afbreuk dat het Italiaans Wem heeft aan; gtem uit te bre: dengroepen. waa democratische ste is. pen tussenverl raden van 3 verspreide geme April j.l, aan 1 cnristen-democra oende hand war dere tekenen. S het Italiaans belangen in Daarom is. het w dat de middeng winning zullen meer dan 51 p( 5?eP:. Het zou italie zijn. maar de gehele Vrije

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2