Een revolutie op 't gebied der atoomenergie Aanzienlijk grotere aanvoer van eieren en varkensvlees De dag na het feest „Geldsanering" brengt onrust in heel Tsjeclioslowakije Faillissement „Ommelanden" Broedprocedélevert nieuw splitsbaar materiaal Buitenlandse notities Zelfs communisten ontevreden Naar wij vernemen Overstromingen in de V.S. Geen al te grote ongerustheid over exportmogelijkheden DEMOCRATIE ZOEKT VORM Korreltjes Vrijdag 5 Juni 1953 Pasriiin 3 werieachting ld door het K. N. De Bilt. geldig van nd tot Zaterdag- lOGERE RATUREN sselend bewolkt en weer Iets hogere ren. Matige tot eranderlijke wind. ERTEKENING 3ESTAND 25 JUNI? 5 Juni. Volgens te rangen berichten ver- in officiële Zuid kringen. dat een be- o p 25 Juni zal idertekend. THAVENDIJK ZIERIKZEE iESLOTEN 5EE, 5 Juni. Het gat thavendiik in Zierikzee gelopen nacht gesloten, lin hier 48 caissons tot bracht. :.-KEURINGEN Cinema Americain: est show on earth. 14 nonietheater: De dief scus. 18 jaar. Waar de Harmometheater: Het rden. 14 iaar. Sarto-theater: Paula. en: Munt-bioscoon: Des igs de weg. 18 iaar: In- mars. Victoriatheater: Verbo- 14 iaar: Winston: Het n begeerte. 14 iaar iek: City-theater: High jaar. (Ingezonden) EED STEMMING WETTELIJKE EPALINGEN? Heerhugowaard. 31 Mei :hten van de heer A. R. ier te Heerhugowaard- ben wii od de i.l. ver- ag. met de kieswet en >esluit in de hand. een ebracht aan het stem- Heerhugowaard-Nrd.in Koffiemolen". Het Inkt bevordering van een imming. geenszins onre- eromtrent enkele regels zen. rst ziin wu zo vrn een ng te maken ot> het al aldaar. Ot> de snits- amen wel degelnk de van het gemis van een publiek bestemde ruim- vereist infisvolfie arti- het Kiesbesluit, aan Volgens genoemd arti- het Kiesbesluit wordt het publiek bestemde een door de buree- vast te stellen wiize af- en van het overige deel lokaal. In Heerhugo- 'rd was geen enkele af- z aanwezig, met het ge- t van tiid tot tnd de 20 chtende stemmers precies gadeslaan wie en hoe er okies gestemd werd. Uit overdriiving. doch wer en objectieveweergave teerde feiten. Wat op deze wiize over van :tikel I 18. Ie lid van de vereiste ..geheime stem- Vii hebben stemmers 't waard-Nrd gesproken. grote ergernis over deze litspraken en terecht! evolg van deze overstel- Irukte bii en rond de ta- het stembureau en de -.ies. kon de voorzitter t stembureau in Heerhu- 1-Nrd onmogelnk het in I 27. 3e lid van de Kies- reiste toezicht uitoefenen inlevering van het stem- J dacht van welEen r uit Heerhugowaard-N. t stembiliet. na invulling. en begaf zich buiten het ;aal en.... niemand die lanmerking maakte, tiet ik ten enenmale onmoge- i het vereiste toezicht uit nen op zulk een chaos, nog verbleef een oartu- slid de gehele dag m het :aal. a.antekening houdend ikomende leden-stemmers, m echter zulk een plaats opzichte van de stemhok- t het hem zonder, enige opgevallen moet zun. wie ziin nartiieenoten stem- /enals wii dit met gemak constateren. Immers wie mbil.iet gezien heeft en de nmers kent. kon zeer dui- zien of een stemmer links lts op het biljet stemt, om zeggen welke persoon er indfV liet gezochte feiten? s minder waar dan dat. de ïmers stelt. o.i. zeer mints- sen. waaraan bii een stem- noet worden voldaan. Gaat leze belangriike voorwaar- Twaarlozen. wat zal er dan nige tiid van onze geheime ing overblijven? een enkel feit. Mei. X.. jrechtigd in stemdistrict f. a zich bii het stembureau irhugowaard Nrd.. stemdis- t 3. Hoewel een aanwezige irie-ambtenaar protesteerde de gang van. zaken, stond irzitter plechtig toe. dat de nde mejuffrouw mocht en in stemdistrict 3. ZU >as verhuisd. Dit slechts ingewiiden: doch hoe zal lopnen met het vaststellen e verkiezingsuitslag m dit t? r het algemeen is onze sie: Veel te gemoedelnk in ugowaard-Nrd en minacn- /oor wettelijke bepalingen. de bevoegdheid, ingevolge 1 I 34. 3e lid der Kieswet, m bezwaren in te brengen s de stemming, omdat deze ivereenkomstig de wet ge- de. heeft de heer Molema- een gebruik willen maken, iet de indruk te vestigen verandering in de uitslag ■erkiezing aan te brengen, rs deze uitslag stond tevo- och reeds vast Moseliik deze regels bil dragen tot erbetering in dit opzicht ugowaard Nrd.^^ ATLANTIC CITY, New Jersey, 4 Juni De Ver. Staten hebben heden bekend gemaakt, dat men er in geslaagd is atoombrandstof te „broeden", d.w.z. minstens evenveel of meer splijtmateriaal te produceren als bij het pro ductie-proces wordt verbruikt. Deze prestatie is een van de meest revolutionnaire in het gehele atoomprogram ma. Zij werd bekend gemaakt door de voorzitter van de Commissie voor de Atoomenergie, Gordon Dean. Hij lichtte het als volgt toe: „Om u te doordringen van het be lang van deze nieuwe mijlpaal zou ik een analogie willen gebrui ken, al is dat ook een buitenge woon vereenvoudigde voorstelling van zaken. „Stel u een wereld voor, waar- In slechts 500 liter benzine aan wezig zou zijn. Als die hoeveel heid op was, zou de benzine voor altijd van de aarde zijn verdwe nen. „Laat ons nu aannemen, dat we benzine zouden kunnen maken uit water, door de benzine, die wij hadden, in de nabijheid van water te verbanden en dat we door onze 500 liter benzine te verbranden b.v. 450 liter water zouden kun nen veranderen in nieuwe ben zine en vervolgens door opnieuw benzine te verbranden in de buurt van water steeds maar weer nieu we benzine zouden kunnen ma ken tot 90 procent van de ver brande hoeveelheid. Daardoor zou den we het ligt voor de hand onze voorraad benzine veel langer doen strekken, maar wij zouden niet kunnen verwachten die voorraad eeuwig te doen du ren, want we zouden altijd wat minder maken dan we verbruik ten. Tenslotte zouden we eerder onze benzine dan ons water heb ben verbruikt en al het water, dat op aarde over zou zijn, zou nut teloos voor ons zijn voorzover het de productie van benzine betrof". „Maar om onze zeer vereenvou digde analogie voort te zetten willen we nu aannemen, dat we er in zouden slagen een middel te vinden om voor elke 500 liter verbrande benzine 500 liter of meer nieuwe benzine uit water te produceren. Dan zouden we het Dean waarschuwde zijn gehoor, niet te menen dat het hier gaat om atoomkracht uit atoomenergie maar hij noemde wat bereikt is een mijlpaal in de vooruitgang en zeide: „Het houdt de belofte in, een burger atoomenergie-industrie op de lange duur gemakkelijker en aantrekkelijker te maken dan tot hiertoe mogelijk scheen". Dean deelde mee, dat het pro ces is uitgewerkt op het reactor proefstation van de commissie voor de atoomenergie te Arco, Idaho. Verkiezingen in Italië De parlementsverkiezingen, die de komende Zondag in Italië worden gehouden ziin ditmaal van grote betekenis, omdat zii niet meer en niet minder als de vuurproef beschouwd mogen worden van het democratisch staatsbestel. En daarmede staat ook de godsdienst op het spel. evenals de mogelijkheid van een onbelemmerde uitvoering van 't bestuur der Kerk. Een overwin ning van de communisten zou 'n Kerkvervolging kunnen inluiden, terwijl een zege van de neo-fas- cistische groepen al evenzeer een bedreiging betekende. Met welk een spanning de uitslag tegemoet wordt gezien bewijst wel het feit. dat de H. Vader zijn vertrek naar de zomer-residentie heeft uitgesteld tot na 7 Juni. Het Va- ticaan wacht dan ook de komen de dingen in grote spanning af. De Gasperi en zijn christen democratische vrienden heb ben 5 jaar lang 't bewind uitge oefend. Zij ziin daarin niet altijd gelukkig geweest. Er was critiek op het regeringsbeleid en op de gang van zaken in de partij. En deze critiek doet nog opgang. Bii de gemeenteraadsverkiezingen van 1951 en 1952 bleek hoe over de landszaken werd gedacht. Een Italiaan laat bii een gemeente raadsverkiezing niet ziin opvat ting over de plaatselijke kwes ties de doorslag geven, maar hii stemt ook dan voor of tegen de monarchie, voor of tegen 't At lantisch Pact. Een vreemde si tuatie. maar het is nu eenmaal niet anders. Bij de laatste ronde van de gemeenteraadsverkiezin gen, in Mei 1952, bleven Rome en 10 andere provincie-hoofd plaatsen in handen van de chris ten-democraten. De extremisten van linksen rechts wormen in 't Zuiden, waar premier de Gaspe ri nimmer erg geliefd is geweest. Na de gemeenteraadsverkiezin gen werd van christen-democra tische zijde het voorstel inge diend. dat bij het behalen van 51 pet der stemmen aan een par tij of groep van partijen twee derde van het aantal beschik bare zetels zou worden toebe deeld. Het voorstel werd dit voorjaar in de Kamer van Afge vaardigden en in de Senaat aan genomen. onder hevige tegen stand van de communisten en de Nenni-socialisten. De laatsten be weerden. dat met het verlaten van de evenredige vertegenwoor diging de democratie werd aan gerand. De christen-democraten, op hun beurt, betoogden juist dat met de nieuwe maatregel de democratie werd beschermd en de regeerkracht versterkt. En vol gens de christen-democraten wa ren de communisten de laatsten. die recht van spreken hadden iets te zeggen over de waarde van de democratische beginselen in het staatsrecht, welke begin selen zij in feite verwerpen. KIa deze nederlaag in het parle- 'ment zijn de communisten tot een andere actie overgegaan. Zij hebben in de afgelopen we ken elke mogelijkheid aangegre pen. om de Kerk te beschuldi gen zich met de politiek in te laten. Een stunt die overigens op niets is uitgelopen. De bis schoppen hebben zich hieraan niet gestoord en de gelovigen voorgehouden, dat stemmen op de communisten een doodzonde is. omdat deze anti-katholiek ziin en atheistisch en zij de rechten van de Kerk niet erkennen. De ze woorden waren ook bedoeld voor hen, die de communisten in de kaart hebben gespeeld. Deze figuren. waaronder zeer vele katholieken, bevinden zich onder de rechtse groepen. De commu nisten geven deze partijen steun hoe tegenstrijdig het ook mo ge ziin om de christen-demo craten afbreuk te doen. Vandaar dat het Italiaanse Episcopaat met klem heeft aangedrongen om de ptem uit te brengen op de mid dengroepen. waarvan de christen democratische partij de groot ste is. Cen tossen-verkiezing voor de raden van 38 over het land verspreide gemeenten bracht in April j.l. aan het licht, dat de christen-democraten aan de win nende hand waren. Er ziin meer dere tekenen, die erop wijzen, dat het Italiaanse volk weet wel ke belangen in het geding ziin. Daarom is het wel aan te nemen, dat de middengroepen de over winning zullen behalen met meer dan 51 pet van de stem men. Het zou een zegen voor Italië zijn. maar niet minder voor de gehele Vrije Wereld. A plotseling mogelijk hebben ge maakt, geleidelijk alle water ter wereld in benzine te veranderen en er zou geen sprake meer zijn van een benzinetekort". Dean verklaarde, dat dit in we zen is wat te Arco is geschied. Potentieel is hierdoor de moge lijkheid geopend, de wereldvoor raad van uranium-238, waarvan 140 maal zoveel bestaat als van het splijtbare U-235, als een bron van energie of voor bommen te gebruiken. Bovendien kan er wellicht de mogelijkheid door worden ge opend, al wat er is van het ele ment thorium te gebruiken, dat in nog groter hoeveelheid voor komt dan uranium-238. Bij het uiteenzetten van het proces in de speciale reactor te Arco zei Dean: „De reactor werkt op zodanige wijze, dat uranium 235 wordt verbrand en daarbij niet splijtbaar uranium (U-238) wordt veranderd in splijtbaar plu tonium in een mate, die op zijn minst gelijk is aan die van het verbruik van uranium 235". Hij verklaarde dat dit „een nieuwe mijlpaal" betekent, doch voegde hieraan toe: „Ik ben even wel van mening, dat wij er voor moeten zorgen, dat deze gebeur tenis op de juiste waarde wordt geschat. „Dit nieuws betekent niet, dat men te doen heeft met economi sche energie uit atoombrandstof fen. Het betekent niet, dat wij nu in eens alle splijtbaar materiaal hebben dat wij wensen of nodig hebben. „Het betekent niet, dat ura nium thans kan worden be schouwd als een zo goed als kos teloze brandstof. Het is heel goed mogelijk, dat het „broei-principe" niet eens zal worden toegepast in de eerste atoomenergiefabrieken". Dean verklaarde verder: „In het kort zou ik willen zeggen dat de ontdekking van het broeden van uranium wel belangrijk is maar geen revolutionnaire wijzi ging zal brengen in de economie van de atoomproductie. Het is een belangrijke factor die samen met de vele andere vindin gen zal bijdragen tot het ontwik kelen van de atoomenergie op zo goedkoop mogelijke schaal. WENEN, 4 Juni. Communis tisch Tsjechoslowakije heeft heden officieel toegegeven, dat de dras tische „geldsanering" van het af gelopen weekeinde in het gehele land onrust en ontevredenheid heeft doen ontstaan. „De overblijfselen van de bour geoisie", aldus een artikel in het officiële orgaan van de commu nistische partij, de Rude Pravo proberen zelfs tegen de staat te ageren en exploiteren de moei lijkheden, die de sanering mee brengt". „Zelfs de vele communisten, die beweren zwaar door de sanering getroffen te zijn, hebben zich in de rijen van de ontevredenen ge schaard en zich daardoor zelf bui ten de communistische partij ge sloten." is benoemd een commissie van onderzoek naar de mogelijkheid om deze zomer het Amsterdamse Leidse Pleintje in te richten als openluchtmuseum met schilde rijen aan de bomen in de geest van de Place du Tertre te Parijs; overleed ten huize van zijn vader te Zeist, waar hij na het onder gaan van een operatie vertoefde, op 42-jarige leeftijd dr H. A. var Beuningen, directeur van de Steenkolen Handelsvereniging te Rotterdam en van het administra tiekantoor „Unitas"; eiste de Officier van Justitie bij de Rotterdamse Rechtbank giste ren tegen twee Rotterdammers, die een douane-ambtenaar hadden aangezet een document vals op te maken, ieder een maand ge vangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen; is het uitgestrekte rangeerterrein hij Maarn, dat sinds jaren niet meer in gebruik is, in eigendom gevorderd door het ministerie van Oorlog. Op een deel van het terrein zullen barakken worden gebouwd voor bewakingsperso neel; overleed op 36-jarige leeftijd te Rotterdam mr H. J. Kreulen, ver moedelijk als gevolg van verstik king. Waarschijnlijk heeft mr Kreulen op bed liggen roken en is hij daarbij in slaap gevallen. In de bezettingstijd speelde de overledene een actieve rol in het verzet. Dit artikel werd geciteerd in een uitzending van rado Praag, waarin werd betoogd, dat de „sa nering" het land ondanks de klachten vele voordelen had ge bracht. Inmiddels bereikten Wenen tal van geruchten, volgens welke vele zelfmoorden hebben plaats gevon den onder onafhankelijke boeren, die door de „sanering" zo goed als al hun spaargelden hebben ver loren. Volgens een ander gerucht was Zondag de dag na de afkondi ging van de „sanering" de politie in de straten van Praag verdrievoudigd en heeft de poli tie moeten ingrijpen in fabrieken, waar de arbeiders uiting gaven aan hun ontevredenheid en wei gerden te werken. Nieuwe rector- magnificus Y.U. De directeuren der Vrije Uni versiteit te Amsterdam hebben overeenkomstig de voordracht van de Senaat Prof. Dr. J. F. Koksma voor de cursus 1953'54 benoemd tot Rector-Magnificus der Vrije Universiteit. Het enige technische probleem dat thans nog opgelost moet wor den is de vraag hoe de productie van atoomkracht zo georganiseerd kan worden dat deze ook wat prijs betreft tegen de andere brandstof fen kan concurreren. SAN FRANCISCO, 4 Juni A.P. De Missouri heeft gedeelten van Great Falls. Montana en 49 tot 64 km van de omgeving over stroomd. Dit werd heden bekend gemaakt door het Rode Kruis. De eerste berichten waren afkomstig van amateurzenders te Great Fals. Zij hielden in., dat andere verbindingen waren verbroken. Mccarthy weer thuis DALLAS. 4 Juni (AP) Ge bruind door de zon is senator Joseph Mccarthy, wiens vertrek uit Washington onlangs een ge heimzinnig karakter droeg, na 'n bezoek van verscheidene dagen 'aan de Mexicaanse boerderijen van de oliemagnaat Clint Mur- chison in Dallas, Texas terugge keerd. TTicarthy vertelde, dat hij in Mexico gevist heeft. Hii gaat van daag naar Washington. VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V.AIV AN A - DEN HAAG (Van onze parlementaire redacteur). De productie van varkensvlees zal in de tweede helft van dit jaar 5 hoger zijn dan in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. De eierenproductie zal in nog veel beduidender mate stijgen, n.l. met 30 Dit deelde minister Mansholt gister middag in de Tweede Kamer mede in antwoord op mondelinge vragen van ir. Vondeling (P.v.d.A.). Zal deze verhoogde productie tegen redelijke prijzen kunnen worden afgezet? De ongerustheid, die uit een desbetreffende vraag van ir. Vondeling bleek, kon de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening tot op ze kere hoogte wegnemen. De bacon- export naar Engeland is van be- -I SU •**"*- i; - j ''lip Woensdagmorgen in alle vroegte, toen de meeste Londenaren nog op een oor lagen, na de vermoei ende feestelijkheden van de voor afgaande avond, waren de arbei ders van de stadsreiniging reeds begonnen met de „grote schoon maak" van Londen, een werkje, dat hen, na het Kroningssprookje, weer met beide benen in de ont nuchterende werkelijkheid plaats te. En de werkelijkheid viel voor de schoonmakers in het geheel niet mee: de duizenden feesten den hadden de stad verre van ordelijk achtergelaten. Foto links: zo zagen de volgen de ochtend de tribunes, die langs de Mali waren opgericht er uit, lege bierflessen, dozen, schillen, papieren, alles bleef liggen voor de schoonmakers. Voor het Buc kingham Palace hadden tot diep in de nacht de Londenaren in spreekkoren om hun Koningin geroepen. Velen hadden de stoe len uit de Koninklijke Parken genomen, waarop ze gingen staan, als de Koningin op het balcon verscheen. De stoelen werden te ruggevonden in het bassin van het „Victoria Memorial". Uit veilig heidsoverwegingen had men het bassin drooggemaakt. Slechts een laagje regenwater bedekte de bodem (foto rechts). tekenis, m'aar beperkt. Minister Mansholt kon echter mededelen, dat Engeland heeft toegestaan, dat boven het kwantum van 28.000 ton nog 7.500 ton extra zal mogen worden ingevoerd. Daarnaast gaat het ook met de export van vlees waren iets beter, vooral de ham men-export naar Amerika neemt toe. Zonder tegenvallers uit te sluiten, meende de minister tot de conclusie te kunnen komen, dat voor de 3 millioen in dit tweede halfjaar te produceren varkens tegen 2.650.000 in '52 wel een afzet tegen redelijke prijzen zal zijn te vinden. Dis is echter ook wel het maximum. Met de Stichting van de Landbouw en andere instanties wordt overleg gepleegd hoe de productie binnen redelijke perken kan worden ge houden. Ir. van Meel (K.V.P.) vroeg de minister of een schade- loossteling mogelijk zou zijn voor fokkers, die met duurder voer ge voederd hebben. Dit kon de minister echter niet in uitzicht stellen. Hij stelde zich op het standpunt, dat het veevoer ook goedkoper is geweest. VACANTIETOESLAG RIJKSPERSONEEL 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. Het Tweede Kamerlid Lucas (K.V.P.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken schrifte lijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat voor het rijkspersoneel de vacantietoeslag in 1953 wederom is vastgesteld op 2 pet. van het salaris tot een ma ximum van f 50 voor ongehuwden en f 75 voor gehuwden? 2. Is ook de minister van oor deel, dat de onder 1 genoemde maxima een nivellerende strek king hebben? 3. Is ook de minister van oor deel, dat het stellen van maxi mumgrenzen met een dergelijke strekking in de huidige tijdsom standigheden ongewenst is? 4. Is de minister bereid te be vorderen, dat bij het verlenen van een vacantietoeslag aan het rijkspersoneel in 1953 geen maxi ma worden gesteld? Met betrekking tot de eieren moet op een aanvoer van 325 mil lioen meer eieren worden gere kend. Dit wil zeggen, dat de ex port 50 pet. hoger zal moeten zijn. Voordeel is echter, dat er voor de eieren een geliberaliseerde markt aanwezig is. De Nederlandse en Duitse markt zijn een en op die grote markt zal ook het beduidend groter aantal eieren wel kunnen worden afgezet. Het is van be lang om de eieren zoveel moge lijk in het najaar af te leveren. Voor het komende jaar gaat het er om de productie in overeen stemming te houden met de afzet mogelijkheden. Ook hiervoor wordt overleg gepleegd. DE KABINETSCRISIS IN INDONESIë DJAKARTA. In een voor de radio uitgesproken verklaring over het ontslag van het kabinet-Wilo- po zegt de demissionnaire rege ring o.a., dat het kabinet zijn mandaat heeft teruggegeven, om dat er de laatste tijd nieuwe moeilijkheden waren gerezen, welke van dusdanige aard waren, dat het kabinet die slechts te bo ven kon komen met de steun van de grote partijen, die de regering droegen. Het bleek echter, dat deze verlangde steun zeer moei lijk te verkrijgen was. Verder wordt in de verklaring o.a. ge zegd, dat evenals dit in het verleden enige malen het geval was ook dit kabinet zich terug trok tengevolge van meningsver schillen tussen de partijen, welke de regering dragen. Het is derhalve duidelijk voor ons, aldus de verklaring, dat het Indonesische volk zich nog be vindt in het proces van zoeken naar een vorm van democratie, welke met zijn geestesgesteldheid overeenkomt. HELPER ZELF SLACHTOFFER AMSTERDAM De 28-iarige heer H. O. Kaak uit Den Haag. die op de Haagseweg nabii Am sterdam wandelde en een aan rijding zag gebeuren tussen een personenauto en een weifelende wielrijder, aarzelde niet 't slacht offer te hulp te snellen. Hii stak echter zo onvoorzichtig de weg over dat hij zelf werd aange reden door een personenauto. Met een gebroken knieschijf werd hii naar een ziekenhuis in ziin woonplaats overgebracht. Slavernij In het ongelukkige Tsje- cho-Slowakije is thans de „onbeperkte werk tijd", lees: slavernij, ingevoerd. Dat is vermoedelijk wel de laatste dwangmaatregel, welke daar mogelijk is. Tegen veel, wat de regering daar invoerde, bestond reeds geruime tijd lij delijk verzet. Van de laatste ste tijd herinnert men zich de devaluatie, en de practische onteigening van het gespaarde bezit. De vervallenverklaring van de binnenlandse schuld treft niet alleen de bezitters, maar ook de werknemers, die een maand loon ongeveer, per jaar in staatspapieren moet be leggen. De rantsoenering is af geschaft, zodat veel artikelen voor de massa onbereikbaar zijn. Bleef de mogelijkheid open van extra-toewijzing voor hen, die extra prestaties leverden. Mocht dit niet vol doende baten en de productie, geen nood: thans is een wet aangenomen, waarbij alle vol wassen mannen beneden de zestig jaar en alle vrouwen beneden vijftig jaar, gedwon gen kunnen worden, boven hun normale dagtaak van 48 uur per week, een onbeperkt aantal uren perk week te wer ken, indien er zich buitenge wone moeilijkheden voordoen. Bovendien kunnen arbeiders op bevel van de regering in andere ondernemingen te werk gesteld worden en als in een of ander bedrijf het ver langde productiecijfer niet ge haald wordt, dan wordt er zo lang overgewerkt, tot het doel bereikt is! Het „werkende volk", waarvoor o.a. de com munistische pers hier te lande het zo gaarne opneemt, is in het land, van Praag tot volle dige slavernij gebracht. Mede ten bate van Rusland, waar van het arme land feitelijk 'n wingewest is! Het, stembiljet In verschillende plaat- sen is het voorgekomen, dat de P.v.d.A. met twee (verbonden) lijsten uitkwam, omdat zij meer dan 20 candi- daten nodig had, en aangezien 20 het maximum toelaat bare is, moest er in die geval len een lijst bij. Het ging hier om lijsten, die genummerd waren met 1, zodat de bijlijst nummerl B kreeg. Dan volg de, natuurlijk, lijst 2, hetgeen in bijna alle gevallen de lijst van de K.V.P. was. De uitslag heeft bewezen, dat door deze wijze van doen verwarring is ontstaan. In heel veel gevallen, soms honderden, in Den Haag meent men zelfs wel van dui zenden, werden stemmen, ken nelijk bedoeld voor lijst 2, uit gebracht op de twééde lijst, maar die tweede was dan de bij-lijst van de P.v.d.A. Nu kan men daar veel over zeggen, en men kan ook beweren, dat de kiezer maar goed moet uitkij ken, maar het voornaamste is toch wel, dat de inrichting van het stembiljet zodanig moet zijn, dat het redelijk mogelijk is, de volkswil in de uitslag juist te doen weerspiegelen. Het stemkarweitje moet een voudig, simpel en overzichte lijk zijn. Dat is niet het geval, als men zich moet verdiepen in het verschil tussen de twee de lijst en lijst 2! Het mag geen puzzle zijn. Tenslotte is het geen belastingbiljet! Men moet dus eens opnieuw gaan puzzlen, om de gebleken fout te herstellen. Het stembiljet moet voor een ieder hanteer baar zijn, dat behoort ook bij de veelgeroemde democratie van ons kiesrecht! aangevraagd van GRONINGEN. Bij de arron dissementsrechtbank te Gronin gen is het faillissement aange vraagd van de coöperatieve fa briek voor zuivelproducten „de Ommelanden" te Groningen. Van de zijde van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond vernemen wij, dat door haar niet dit faillissement is aangevraagd. Van de zijde van „de Ommelan den", verklaarde men dat men van niets wist. DEENSE GIFT VOOR JEUGD IN RAMPGEBIED KOPENHAGEN, 4 Juni. In tegenwoordigheid van de Neder landse gezant te Kopenhagen, mr Luden, heeft de voorzitter van het Deense jongerenverbond. Proost Valentiner, een cheque van 180.939 kronen overhandigd aan de heer Shoch, de voorzitter var het Deense Rode Kruis, ten bate van de slachtoffers van de wa tersnood in Nederland. In overleg met mr. Luden is besloten, het geld te gebruiken voor een in stelling voor de Nederlandse jeugd in het rampgebied.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3