NOORDHOLLANDSI Nederlandse zaakgelastigde uit Bulgarije teruggeroepen Communisten stemmen in met vrijlating gevangenen Meloenen voor de kolonel... Tweede Kamer aan het pandverbeuren Voorstellen der roden zelfs nog iets gunstiger dan plan der Twee mannen bedwelmd Nederland in 1980: 12 Millioen inwoners Dagblad voor Allernaar en omgeving Beschuldigd van deelname aan spionnage-activiteit 115.2 Millioen Hoop gloort over Korea Na vier maanden vrij in een neutraal land Overbevolking en emigratie in Rampenfonds Om de vrijlating van de Jonge Het nieuwe Burgerlijk Wetboek Bij schoonmaken van droogstaande waterput te Klazienaveen Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 6 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12797 Donderdagavond 21.34 heeft men de ringdijk om de haven van Zierikzee door het invaren van de laatste twee pontons, welke uit vier en uit drie caissons bestonden, afgesloten. Door deze afsluiting is de haven van Zierikzee veiliggesteld. BELGRADO, 5 Juni. Volgens het semi-officiële Joegoslavi sche persbureau Joegopres heeft Nederland besloten om de diplomatieke vertegenwoordiging in Bulgarije op te heffen. Het besluit vloeit voort uit het Bulgaarse verzoek om de heer A. M. E. Brink, de Nederlandse zaakgelastigde in Sofia, terug te roepen als persona non grata. Hij zou volgens de Bulgaarse autoriteiten betrokken zijn bij spionnage-activiteit. Een woordvoerder van het de partement van Buitenlandse Za ken deelde ons mede, dat de Bul gaarse autoriteiten inderdaad heb ben doen weten, dat de heer Brink als persona non grata wordt be schouwd, zodat de Nederlandse regering volgens internationaal gebruik de heer Brink heeft doen terugroepen. De gronden door de Bulgaarse regering voor haar beslissing aan- Katholieken? PROTESTANTEN? Broeders! HAMBURG, 5 Juni. De Ka tholieke bevolking van Hamburg zal haar huizen openstellen voor de deelnemers aan de Duitse ..Evangelische Kirchentag", die in Augustus in de Hanzestad zal worden gehouden. De Katholieke geestelijkheid heeft van de preek stoel een daartoe strekkend ver zoek tot haar gelovigen gericht, omdat van de zijde der Protestant se bevolking niet voldoende ka mers voor haar geloofsgenoten, die aan het komende congres zul len deelnemen, werden aangebo den. Zoals men weet is de onker kelijkheid en het moderne heiden dom onder de Protestantse bevol king van deze wereldstad schrik barend groot. De Katholieken wil len thans, zoals in de oproep van de Katholieke geestelijkheid wordt gezegd, door hun hulp hun ver verbondenheid met de Evangeli sche broeders in het geloof aan Jezus Christus nadrukkelijk on derstrepen. 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. Tot vandaag is in het Nationaal Rampenfonds in totaal bijeenge bracht f 115.2 millioen. Gisteren was de stand f 115.1 millioen. MIDDENGROEPEN Er heerst ontstemming in de kringen van hogere rijksamb tenaren en er zijn nieuwe ge luiden gehoord in de kringen Ier intellectuele vrije beroe pen, die deels behoren tot de middengroepen. De salarisbe sprekingen met de regering zijn andermaal vastgelopen en de vrije beroepen zien door de belasting-van-nü, de mogelijk heid niet meer, zelf voor hun toekomst te zorgen. Een en ander moet gezien worden in het kader van de actie voor salarisverbetering voor de middengroepen in het alge meen, waaromtrent een grote politieke partij onlangs een geweldige „salto" maakte. Over dit alles leest men een beschouwing in De Kroniek van Zaterdag in dit nummer. gevoerd, zijn van dien aard, dat Harer Majesteits gezant in Sofia, die te Belgrado resideert, reeds een voorlopig protest tot de Bul gaarse regering heeft gericht. Vooralsnog kunnen verder geen mededelingen worden gedaan om trent de nader door de Nederland se regering te nemen stappen. GEDULD VAN U.S.A. RAAKT UITGEPUT BONN, 5 Juni. Staatssecreta ris Hallstein heeft Vrijdag op een persconferentie verklaard dat het geduld van Amerika uitgeput be gint te raken wat betreft de een wording van West-Europa. Het gevaar bestond dat Amerika in haar Europese politiek van koers zou veranderen. (Ontsnapte uit Breda) OLDENBURG, 5 Juni. De Duitse verdedigers van de Neder landse poltieke delinquent de Jonge, hebben er bij de West- Duitse regering op aangedrongen de Nederlandse regering om in vrijheidstelling van de Jonge, een van de uit Breda ontsnapte gevangenen, te verzoeken. Zij wijzen erop dat de Jonge, zoals uit de uitspraak van het gerechtshof te Oldenburg zou blij ken, door de Nederlandse gerech telijke instanties uitsluitend wegens collaboratie met de vijand en niet wegens mishandeling of andere misdaden, veroordeeld is. WASHINGTON, 5 Juni Van gezagheb bende zijde is Vrijdag te Washington ver nomen, dat de communistische onderhan delaars te Panmoendjon hebben ingestemd met het gealliëerde voorstel dat alle krijgs gevangenen, die niet naar hun gebied van herkomst teruggezonden willen worden, na verloop van vier maanden in een neu traal land op vrije voeten zullen worden gesteld. Hieraan wordt toegevoegd dat deze „aanzienlijke concessie" der Chinese en Noordkoreaanse onderhandelaars de aan leiding is tot deze golf van optimisme, die nu op het Witte Huis en de Amerikaanse ministeries van Buitenlandse Zaken en landsverdediging valt waar te nemen. In de communistische tegenvoorstellen wordt ingestemd met de door de geallieerde legerleiding voorgestelde periode van negentig dagen, gedurende welke de krijgsgevangenen, die niet teruggzonden wensen te worden, onder toezicht van een neutrale commissie zullen komen. (Van onze parlementaire redacteur). Bij de gisteren in de Tweede Kamer voortgezette discussie over punten, die in het nieuwe door prof. Meijers te ontwerpen bur gerlijk wetboek anders geregeld zullen moeten worden, ging het vooral om een speciale vorm van verpanden. De pandwet eist, dat het pand, waarop men een crediet ontvangt, onder beheer van de credietgever komt. Desondanks is zich echter in de loop der jaren een andere prac- tijk gaan ontwikkelen voor cre- dieten, die op onderpand van be- drijfs en beroepsgoederen worden verstrekt. Het onderpand blijft in gebruik bij degene die daarop crediet ontvangt, hetgeen dus eigenlijk in strijd is met de pand wet. Desondanks is echter bij twee arresten van de Hoge Raad deze z.g. „eigendomsoverdracht tot zekerheid" toegelaten en sinds dien wordt hiervan een druk ge bruik gemaakt. De vraag is nu hoe deze aangelegenheid in het nieuwe burgerlijk wetboek gere geld moet worden, een vraag waarover men het niet eens kon worden en waarbij a.s. Woensdag over de ingediende amendemen ten te houden stemming de beslis sing moet brengen. Drie andere conclusies werden z.h.s. aanvaard. Een heeft betrekking op het aanwasrecht. In het nieuwe B.W. zal worden vastgelegd, dat aanwas van land, veroorzaakt door aan leg van werken in openbare wa teren, niet aan de betrokkenen, maar aan de Staat zal toevallen. De tweede conclusie gaat er van uit, dat bij het eindigen van de erfpacht een vergoeding zal moe ten worden gegeven aan de erf pachters voor de opstallen. En volgens de derde conclusie zal het nieuwe B.W. mogelijk maken, dat in bepaalde gevallen opdracht van bewind over eigen goederen kan geschieden. Met andere woorden lijken de volgende algemene beginselen door de communisten aanvaard te zijn. 1) Indische soldaten zullen de naar schatting 48,500 communisti sche krijgsgevangenen bewaken, die niet naar huis willen terug keren. V" 2) Een Indisch-Tsjechoslo- waaks-Pools-Zwitserse commissie zal het toezicht overnemen over de gevangenen, die niet bereid blijken te zijn naar huis terug te keren. Gedurende 90 dagen zullen de communisten in de ge legenheid gesteld worden hen op vreedzame wijze te trachten te overreden terug te keren. 3) Indien er na die 90 dagen nog krijgsgevangenen over zijn. zal hun lot in handen gelegd worden van een politieke con ferentie. welke intussen gevormd moet ziin. De communisten hebben er thans mede ingestemd dat. indien na dertig dagen ter conferentie geen overeenkomst is bereikt over het lot dezer krijgsgevan genen. laatstgenoemden in een neutraal land op vriie voeten zullen worden gesteld, waarbij de communisten zich verder niets meer aan hun toekomst gelegen zullen laten liggen. De Algemene Vergadering der Verenigde Naties zal verant woordelijk blijven voor het wel zijn en de kosten van levenson derhoud dezer (na uiterlijk vier Vrijlating Duitse oorlogsmisdadigers in Noorwegen OSLO, 5 Juni (Reuter). Het te Oslo verschijnende dagblad „Verdens Gang" meldt dat alle Duitse oorlogsmisdadigers die zich nog in Noorse gevangenissen be vinden, binnenkort op vrije voe ten zullen worden gesteld. Het aantal Duitse oorlogsmisda digers, waar het om gaat, ligt be neden de twintig. Enkele hunner waren aanvankelijk ter dood en de meesten tot levenslange gevan- genenisstraf veroordeeld. maanden) voormalige krijgsge vangenen. zolang laatstgenoem den <nog niet in hun eigen onder houd kunnen voorzien. Zii ziin dan echter vriie mannen, die niet meer gevangen zullen ziin en evenmin kunnen worden ge dwongen naar hun communis tische landen van herkomst terug te keren. De communistische tegenvoor stellen zijn zelfs gunstiger dan de jongste voorstellen der Ver bondenen, die, in een poging om tegemoet te komen aan hetgeen men „de communistische wen sen" veronderstelde, voorzagen in een uiteindelijke beslissing door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties over het lot van de krijgsgevangenen, die, na een wapenstilstand, niet zou den willen worden terugge zonden. De communistische tegenvoor stellen hebben op het eerste ge- „HOU JE GEDEKT" SEOEL, 5 Juni. In de communistische frontlinie op gestelde luidsprekers lieten vandaag de volgende waarschu wing, bestemd voor de geal lieerde soldaten, horen: „Hou je gedekt. Over een paar dagen is er een wapenstilstand. Die zal dan worden getekend. Stel je zelf niet bloot aan ons mor tiervuur". De uitzendingen ge beurden in de Engelse taal en in het Koreaans. Een paar we ken geleden vertelden de com munisten door de luidsprekers dat de wapenstilstand 20 Juni getekend zou worden. Waarom zij deze datum kozen is niet bekend, maar het zou kunnen omdat dit de dag is, dat de Koreaanse oorlog is uitgebro ken. zicht de indruk gewekt dat zii zelfs nog verder gaan om aan de wensen der Verbonder in tege moet te komen, dan aanvankelijk was gehoopt. KLAZIENAVEEN. Bij het schoonmaken van een droogstaan de waterput van acht meter diep is gistermiddag om half vijf de 62-jarige H. Groen, wonende aan de Bladdersdijk onder Klaziena veen, door giftige aardgassen be dwelmd geraakt. Toen zijn zoon, de 32-jarige A. Groen geen geluid meer vernam onder in de put, ROME, 5 Juni. In het overbevolkte Nederland wordt de bevol kingsaanwas slechts voor een derde door de beperkte emigratie mogelijkheden ongedaan gemaakt. Dit probleem is vandaag voor gelegd aan de zesde algemene zitting van het internationale verbond van landbouwproducenten, dat negen dagen te Rome bijeen is om oplossingen te vinden voor de honger, welke in sommige delen van de wereld heerst, en het vraagstuk van de markten en zekerheid der hoeren. De stichting voor de Landbouw uit Nederland deelde mede, dat de bevolking van Nederland in 1980 tot 12.000.000 zielen toegeno men zou zijn, hetgeen in verge lijking tot het begin dezer eeuw een stijging met 7.000.000 zielen betekent. Per jaar emigreren ongeveer 50.000 personen, maar de bevol king stijgt door een constant ge boortecijfer van 22,5 per duizend, hetgeen het drievoudige van de afvloeiing door emigratie is. FAIRFORD BASIS, Engeland, drie leden. De B-47's hadden alle vergezeld door twintig tankvlieg- 5 Juni Drie Amerikaanse B-47 de standaard uitrusting. tuigen om indien nodig de brand- De geregistreerde maximum stof in de lucht aan te vullen. stratosteer-bornmenwerpers met gngj^gid Van de B-47 is 1277 km De tijd van de B-47 is ongeveer straalaandrijving hebben het snel- per uur. Deze, snelheid werd ge- de helft van het snelste vliegtuig heidsrecord AmerikaEngeland durende een half uur bereikt op met schroefaandrijving, welke van gebroken en de afstand in iets 16 April j.l. tijdens een vlucht bo- New York naar Londen vliegen. f.lt ven Amerika. Charles Lindbergh had tijdens meer dan vijf en een half uur af- ziin beroemde vlucht van 20 en gelegd. Hun tijden waren resp. r-21 Mei 1927 33,5 uur nodig om de 5 u. 36 min., 5 u. 36 min. en 5 u. 3600 mijl van Long Island naar 37 min. Het oude record, gevestigd III D MiltDO 111111, Parijs af te leggen, op 7 April door twee andere B-47 ^pitem A. M. Willoughby heeft 7 m het bommenruim van zijn B-47 toestellen, was vijf uur 38 min. de (JCeUail OVeV watermeloenen uit Florida mee- De gemiddelde snelheid van van- genomen. Hij zei vernomen te daag was ongeveer 900 km per hebben, dat de commandant van 1IIir de basis te Fairford, kolonel Je- 26 Aug. j.l. heeft een Britse rome Tarter, van watermeloen Canberra bommenwerper, uitge- hield. Vijftien van de zilveren reuzen, rust met twee straalmotoren, in welke een kruissnelheid van meer één dag van Noord Ierland naar „Ik geloof dat er in de hele ge- dan 1000/km u. hebben, zijn hier Gander op New Foundland en te- schiedenis nog nooit zo snel wa- gisteren aangekomen. Vandaag rug gevlogen. De gemiddelde snel- termeloenen afgeleverd zijn", zijn er weer 15 aangekomen en heid tijdens deze gehele vlucht grapte Willoughby. Alle drie arri- morgen zullen er nog 15 volgen, was 662 mijl/uur, maar op de veerden in goede staat. Op 11.000 Elk toestel vervoert namaak terugweg lag tengevolge van de meter boven de Atlantische atoombommen om een werkelijke sterke wind mee deze op 973 Oceaan vroor het 45 graden en gevechtsvlucht te imiteren. Elk km/uur. de meloenen waren lekker ijs- toestel heeft een bemanning van De bommenwerpers worden koud. De beste gebieden voor Neder landse emigratie, aldus het rap port, zijn gebleken Canada, Australië en Zuid Afrika te zijn. Verder worden er koloniën ge vestigd in Zuid-Amerika. In het raport wordt er op ge wezen, dat de vestiging van der gelijke emigrantenkoloniën een goede methode vormt om een gro tere handel met Nederland te drij ven. Vo:r de jaren 1946 tot 1952 werd de volgende specificatie van de aantallen emigranten gegeven: Canada 2.653, Australië 15.828, Nieuw Zeeland 4.575, Argentinië 134 en andere landen 408. De grootste exodus had verle den jaar plaats. 48.690 personen. Dat betekent een geleidelijke stij ging ten opzichte van vijf jaar geleden, toen het totaal 13.837 personen bedroeg. BONDGENOOTSCHAP IN STILLE OCEAAN WASHINGTON, 5 Juni. De republikeinse senator Robert Taft heeft vandaag voorgesteld in het gebied van de Stille Oceaan een militair bondgenootschap met Groot-Brittannië te sluiten ten einde het recht van veto der Ver. Naties in dit uitermate belang rijke gebied te omzeilen. DE DOMINEE REED.. ODENSE (Denemarken). Een verstrooide dominee heeft vandaag bijna een half uur rondom zijn parochie bij Oden- se of Funen gereden. Hij keerde naar huis terug na zijn rijproef met goed ge volg afgelegd te hebben maar was „vergeten hoe hij zijn wagen tot stilstand moest brengen." daalde hij daarin af om zijn vader te helpen, doch ook hij raakte buiten bewustzijn. De echtgenote van de oude man riep de hulp in van arbeiders die in de buurt aan de bouw van een nieuwe sluis werkten. Twee van hen, de heren Minke en Wever probeerden achtereenvolgens de beide mannen te redden, maar zij slaagden daar niet in. Toen kwam iemand op het goede idee om een zuurstofcylinder, welke bij de slui zenbouw werd gebruikt, in de put te laten leeglopen. Nadat dit was gedaan, kon de heer Minke tou wen om de lichamen van de be wusteloze mannen bevestigen en zo werden zij naar boven gehesen. Intussen waren uit Emmen gearri veerd een Rode Kruiswagen en de brandweer met zuurstofappa raten. Op de plaats van het onge luk heeft men lange tijd getracht de levensgeesten weer op te wek ken, maar deze pogingen bleven vruchteloos. Tenslotte heeft men de slachtoffers naar het Diacones- senhuis in Emmen vervoerd. Gis teravond hadden zij het bewust zijn nog niet herkregen, doch de doktoren achten geen levensge vaar aanwezig. Hier ziet u Rodney Dee Brodey één van de Siamese tweeling, die op 16 September 1951 in de V.S. werd geboren. Rodney is herstellende van een zeer ris kante operatie die op 17 December 1952 werd uitge voerd, waardoor de twee jon getjes, wier schedels waren saamgegroeid, werden geschei den. Het broertje van Rodney, Roger Lee, stierf na de ope ratie, op 20 Januari 1953 na in een coma te hebben gelegen. Op het ogenblik dat deze foto werd gemaakt, speelde Rod ney in de tuin van het Illinois Ziekenhuis, waar hij werd ge opereerd. Het was de eerste maal na de operatie, dat men de fotografen toestond foto's te maken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1