Beroering onder arbeiders in Praag neemt steeds toe ZATERDAG Bidault aangezocht als formateur Nederland en Australië werken inzake Nieuw-Guinea samen President Rhee geeft toe DE KROMEK VAN Tsjoeikof uit de gratie? De valuta-hervorming in Tsjecho-Sloivakije Communistische pers geeft groei van onrust en verzet toe Naar ivij vernemen: Binnenkort ondertekening contract Zaterdag 6 Juni 1953 Pasrii ersverivachting ïeld door het K.N.M.I. ilt, geldig van Zater- l tot Zondagavond. )ROOG WEER n het zuiden en het van het land zonnig, loorden wat meer be- Dezelfde temperatu- 'andaag of iets hogere, tot matige wind tus- rd en Oost. «HANDELINGEN ITGESTELD )T ZONDAG 10ENJ0N, 6 Juni. aunisten hebben ver- wapenstilstandsonder en tot Zondag IX uur ireken. Het verzoek is d. De pauze ging in na g van 19 minuten, die r plaatselijke tijd was Er is nog niet be- laakt, wat in de confe- heeft plaats gevonden. Senoemingen Christelijk Lyceum dAAR. Aan het c Lyceum te Alkmaar benoemd tot lerares j. dra. J. B. Heukels te n tot lerares Duits mej. ng uit Utrecht. iAR GAAN WE HEEN?" 1AR Voor de jongens !S vanaf 17 jaar van de licus parochie geldt het tste ontwikkelingsavond Woensdag 10 Juni ge- de zaal van het Wapen askerk. r van Berkum zal spre- het onderwerp: „Be en kwezelkens dansen pkomst wordt verwacht! [ruis en Kaasmarkt VAR Van gisteren af Rode Kruis voor de gende drie maanden op iagochtend in het reken- van de kaasvader de hr. as een ambulancepost in baar slachtoffers van zo gen en drukte zich gratis laten behandelen. Deze zal ongetwijfeld door prijs worden gesteld, ijk zal er geen gebruik akt behoeven te worden, a gezondheid kan men bischuitje met kaas „op- angrijk nieuws voor A.O.G. VAR De trainings an de senioren wordt ze week verschoven naar dagavond. Dus de iunio- n C. en de adspiranten 3p dezelfde tijd, maar )insdagavond. Niet ver- eisjes. A.s. Zondag gaat i 3e elftal naar Amster- deel te nemen aan het urnooi. Vertrektijd met l bus om kwart voor elf t Canadaplein. De opstel- het le elftal is iets ge- RGSE BEDEVAART AR LOURDES eft een donatie iehoeve van zieke zdeparochianen AAR Dinsdagmorgen n uur zullen zieken uit en Omstreken van het ier Nederlandse Spoor- ;e Alkmaar vertrekken bedevaart naar het Ge- van Onze Lieve Vrouw rdes. Dit is de jaarlijkse >e bedevaart, i is de zieken gratis aan- In talloze parochies wer- rices achter de schermen esultaat van haar mooie dat telkenjare verschil- ken uit de kop van Nrd. in aanmerking kunnen gebracht, de bedevaart ïaken. cmaarse zelatrice van de se bedevaart is Mevrouw ien-van 't Hoff, Laat, die sinds 1933 verricht. Tus- jaar en de oorlog is er e gelegenheid een zieke naar ter bedevaart naar geweest. Daarvoor moest •ag van f 100.worden Na de oorlog heeft oomen dit werk weder- ïand genomen en ook in logse jaren zijn verschei- ten uit Alkmaar mee ge- echter dient dit werk kendheid te krijgen. De orden geleidelijk aan ho moeten dus meer dona- men, personen, die mid- jaarlijkse gift, van ten en gulden de zieken van n parochie ofwel van de haar geheel in de ge- i willen stellen, in Lour- jln en steun naar lichaam an Maria te vragen. VqI- 'eek gaat wederom een t Alkmaar de bedevaart :n. Het is een moeder van deren, die aanvankelijk >od had willen weigeren te van haar zieke broer ;n, die op zijn beurt in ichie door het lot werd zen en zijn plaats aan ;r in Alkmaar had willen en die dus nu tezamen i haar heiligdom kunnen i. le zelatricen is het jaar moeilijker, het nodige geld Ier te brengen. Overigens meestal de zieken van ïicusparochie geweest, die gelegenheden hebben ge- d, omdat de donateurs itrices bijna uitsluitend gevonden onder de paro- van de St. Dominicus- anneer echter die van de parochie en de parochie H. Joseph zich ook als opgeven, zullen ook de it deze parochies de kans eenmaal een bedevaart irdes te maken. Wij doen oeroep op Katholiek Alk- or een bescheiden bijdra- aar hun zieke medeparo- dat aan te bieden, dat even van een langdurige bijzonder goed en geluk Opgaven Mevr. Koomen ïoff, Laat 144, Alkmaar. WENEN, 5 Juni (A.P.) Voor de tweede achtereen volgende dag hebben de Tsjechen officieel toegegeven, dat er een ernstige crisis in het land is ontstaan tengevol ge van de het afgelopen weekend doorgevoerde valuta- hervorming. Bij deze hervorming werd de Tsjechische kroon aan de Russische roebel gekoppeld. Het gevolg was dat de arbeiders plotseling hun spaargeld verdwenen zagen en de prijzen van voedsel en kleding bijna werden verdubbeld. Het orgaan van de communis tische partij „Rude Pravo" deed een beroep op de communisten om hun eigen ontevredenheid met de maatregel te vergeten en ge meenschappelijk de „provocaties" van „de staat vijandelijk gezinde elementen" te bestrijden. „Rude Pravo" gaf geen aanwij zing van de omvang van deze „provocaties", doch uit de toon van het artikel, dat door radio Praag werd aangehaald, bleek duidelijk, dat er onder de com munistische leiders van het land ernstige bezorgdheid heerst. Volgens onbevestigde berichten uit Tsjecho-Slowakije, die in We nen zijn ontvangen, zouden de Tsjechische politie en de commu nistische partij-functionarissen in het gehele land de grootste moei te hebben om de toorn van de arbeiders in fabrieken en op boerderijen in bedwang te hou den. In de „Rude Pravo" van van daag werd gezegd, dat talloze communisten „in deze critieke tijden" vergeten, de nodige dici- pline te bewaren. „De partijleden, die de disci pline uit het oog verliezen, scha ren ziohzelf in de rangen van de bourgeosie", aldus het blad. „Verscheidene de staat vijandig gezinde elementen pogen te pro voceren en tegen de staat gerichte acties te organiseren. De Tsjechi sche communisten moeten deze ordeverstoorders onverwijld be strijden". ONDERTEKENING NIEUWE DEENSE GRONDWET KOPENHAGEN, 5 Juni (A.P.) Koning Frederik de Negende heeft vandaag de nieuwe Deense grondwet, waarbij de 13-jarige dochter van de Koning prinses Elizabeth troonopvolgster wordt, ondertekend. Tot dusver was de broer van de Koning prins Knud erfgenaam van de troon. De grondwet zal in een glazen kast in de wandelgangen van het parlement worden tentoongesteld. De Denen hebben vandaag een halve vrije dag. Vijf en twintig tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelden hebben gratie gekre gen en zijn op vrije voeten ge steld. Aanvullingsdetachement naar Korea Een aanvullingsdetachement voor het Nederlands detachement Ver enigde Naties op Korea, ter sterk te van 201 man, zal Maandag 8 Juni uit Roosendaal naar Mar seille vertrekken, om aldaar te worden ingescheept met bestem ming Poesan. In de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal zal een afscheidsplechtigheid wor den gehouden, welke Maandag morgen te 11.15 uur aanvangt. PARIJS CONFERENTIE-OORD VOOR GROTE VIER? LONDEN, 5 Juni. In Indische kringen van de Gemenebest-con ferentie te Londen deed Vrijdag ochtend het gerucht de ronde, volgens hetwelk de Sowjet-Unie te kennen zou hebben gegeven te zullen instemmen met een even tuele keuze van Parijs als plaats voor een conferentie van de vier grote mogendheden. In gezaghebbende kringen heeft men geen enkel commentaar op dit bericht willen leveren. THAILAND BEROEPT ZICH OP VEILIGHEIDSRAAD PARIJS, 5 Juni (A.F.P.). In gezaghebbende .kringen te Parijs wordt bevestigd, dat Thailand heeft besloten de kwestie der aan wezigheid van Vietminhtroepen in Laos, die het als een gevaar voor zijn grondgebied beschouwt, aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Thailand heeft Frankrijk evenwel doen weten, dat het zal wachten tot de regeringscrisis in dit laat ste land voorbij is. Besmettelijke ziekten 's-GRAVENHAGE. In de week van 24 tot 30 Mei zijn in ons land 12 gevallen van paratyphus aangegeven, waarvan 1 in Gronin gen, 2 in Drente, 3 in Gelderland, 2 in Zuid-Holland, 3 in Noord- Brabant en 1 in Overijsel. Voorts drie gevallen van kinderverlam ming, waarvan 1 in Noord-Bra bant (Werkendam) en 2 in Lim burg (Kerkrade). „Vele kameraden denken alleen maar aan zichzelf, niet aan het welzijn van het volk en voldoen derhalve niet aan de eisen, die een ware communist gesteld moe ten worden", aldus het artikel. Westelijke waarnemers in We nen zijn van mening, dat het van grote betekenis moet worden ge acht, dat de Tsjechische regering binnen twee dagen vrijwel gelijk luidende artikelen over deze kwestie heeft gepubliceerd. Gisteren deed de „Rude Pravo" officieel mededeling van wijdver takte onrust onder de arbeiders. In Wenen en New York liepen geruchten dat talloze Tsjechen zelfmoord plegen. BERLIJN. 5 Juni (Reuter). De Sowjet-XJnie heeft de benoe ming van generaal Wassily Tsjoei kof tot opperbevelhebber van de Sowjet-bezettingstroepen in Duits land ingetrokken en generaal Andrei A. Gretsjko in zijn plaats aangewezen, aldus heeft het Oost- Duitse persbureau A.D.N. Vrijdag gemeld. Het persbureau voegde hieraan toe, dat Tsjoeikof een andere functie zou krijgen. Generaal Tsjoeikof had reeds zijn politieke positie in Duitsland als hoofd van de Sowjet-contröle- commissie verloren door de be noeming van Semjonof tot Sow- jet hoge commissaris, waardoor Tsjoeikof's gezag tot zuiver mili taire aangelegenheden werd be perkt. PARIJS, 5 Juni (A.P.). Presi dent Vincent Auriol heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault vandaag verzocht te proberen een nieuwe Franse regering te vormen. Bidault is lid van de M.R.P. Hij is reeds tweemaal premier geweest, vijf maanden in 1946 en acht maanden in 1949'50. De 53-jarige vroegere leraar, jeugdleider en journalist, was tij dens de tweede wereldoorlog een van de vooraanstaande leiders van het Franse verzet. Hij en zijn mede M.R.P.-lid Robert Schumanhebben sinds de oorlog afwisselend vrijwel voort- derend de functie van minister van Buitenlandse Zaken bekleed. Bidault heeft Auriol meege deeld, dat hij morgen zou zeggen, of hij kans ziet een nieuw kabinet samen te stellen. Volgens vrien den zal hij het aanbod van de president zeker aanvaarden. In de kringen der Nationale Vergadering is men van mening, dat Bidault, wiens partij 89 zetels bezet, een goede kans maakt. De M.R.P. is op twee na de grootste partij. De socialisten hebben 105 zetels, de communisten 96. Bidault's vrienden zeiden, dat hij waarschijnlijk a.s. Dinsdag de assemblee zal vragen hem als premier te willen aanvaarden. zal op 13 Juni de Intendance van het Rode Kruis voor de hongeren de bevolking van India 75 dozen met elk 24 blikjes volle melk poeder verzenden.... heeft Ede, dat de gemeente Strijen in het rampgebied adop teerde, thans 489 kinderen uit Strijen een gratis vacantie van tien dagen in Ede aangeboden is Mr. A. A. M. Struijcken, gou verneur van de Nederlandse An tillen, Donderdag, na eerder op de dag door H. M. de Koningin in audiëntie te zijn ontvangen, 's avonds weer naar de Antillen vertrokken werd gisteren de 39-jarige smid H. C. K. uit Werkhoven door het Gerechtshof te Amsterdam we gens meineed veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. zijn in de dagen, voorafgaande aan de kroningsfeesten in Enge land, vanuit Nederland door de lucht niet minder dan 2000 kg bloemen, hoofdzakelijk rose an jers en rozen, naar Londen ver voerd gingen er eind Mei al acht ton bloemen door de lucht naar Scan dinavië, waarmee niet alleen de ruimen van de vrachtvliegtuigen, maar zelfs de bagage-afdelingen van de passagiersvliegtuigen wa ren bezet. Nederlandse fruit- en groentenuitvoer naar West-Duitsland BONN. De reeds enige ma len verhoogde bedragen voor de invoer van groente en fruit uit Nederland zijn door de West- Duitse autoriteiten opnieuw ver hoogd en wel met vijf millioen D.M. voor fruit en met tien mil lioen D.M. voor groente. Directeur „De Maasbode" onderscheiden 's-GRAVENHAGE. De heer J. Kuipers, directeur van „De Maasbode", heeft uit handen van de ambassadeur van België in ons land. de heer E. Graeffe, de versierselen van Ridder in de Kroonorde van België ontvangen. De „Mid-Ocean Club" te Hamilton, de hoofdstad van Bermuda, in welk gebouw naar verluidt President Eisenhower, Premier Churchill en de Franse Minister president in de tweede helft van Juni bijeen zullen komen ter bespreking van de internationale situatie. Viswinkels tot 7 uur open vanaf Maandag a.s. 's-GRAVENHAGE. Op grond van de winkelsluitingswet is bij Kon. Besluit bepaald, dat winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak vis en viswaren plegen te worden verkocht op werkdagen tot des avonds 7 uur geopend mogen zijn. Dit geldt van Maandag a.s. af. DEN HAAG, 5 Juni (A.P.) Deze maand zal een ver drag ondertekend worden voor vergaande samenwerking tussen Nederland en Australië in Nieuw-Guinea, zo heeft een Australische woordvoerder hier vandaag meegedeeld, een samenwerking op economisch en strategisch terrein. Minister M. A. H. Luns, die een bezoek aan Australië en andere landen in het Verre Oosten en Zuidoost-Azië brengt, zal voor Nederland het verdrag in Canberra ondertekenen. Ondertussen hebben zegslieden het einde van de eerste wereld oorlog onder mandaat van Aus tralië. Indonesië heeft herhaaldelijk de Nederlandse souvereiniteit over het eiland betwist. Onlangs heeft de Nederlandse regering in een officieel communiqué geklaagd over infiltratiepogingen van In- Reeds Donderdagavond om zes uur hadden zich gegadigden voor kaarten voor het Holland Festival, waarvan de verkoop eerst op Vrijdagmorgen om 10 uur zou beginnen, voor de loketten van de Stadsschouwburg te Amsterdam opgesteld en hun aantal was tegen middernacht reeds aanzienlijk toe genomen. Sommigen hadden ligstoelen en dekens meegesjouwd om het zich gedurende de nachtelijke uren enigszins behaaglijk te maken. van de Nederlandse regering van daag tegengesproken, dat werke lijk een pact ondertekend zal worden, zij zeiden echter, dat tij dens het bezoek van minister Luns aan Canberra overleg over samenwerking op het eiland ge pleegd zal worden. Australische staatslieden en re geringsfunctionarissen hebben de laatste tijd regelmatig bezoeken aan Nederland gebracht, en het is bekend, dat zij de toekomst van Nieuw-Guinea evenals de Ne derlands» emigratie naar Austra lië besproken hebben. Sir John Storey, de voorzitter van de Australische raad ter re geling van de immigratie, heeft vandaag op een persconferentie over de Nederlandse emigratie verklaard, dat de samenwerking tussen Nederland en Australië op Nieuw-Guinea van „vitaal" belang genoemd mag worden. Australië wenst geen Indonesisch bestuur De Australische regering heeft altijd het eiland van het hoogste belang voor de verdediging van Australië beschouwd en haar standpunt is, dat de Indonesische republiek geen aanspraken kan doen gelden op het Westelijk deel van het eiland, dat onder Neder lands bestuur staat. Dit gedeelte heeft een opper vlakte van 375.000 km2 en een bevolking van 1 millioen men sen, hoofdzakelijk papoea's. De oostelijke helft staat sinds donesische strijdkrachten, hetgeen door de Indonesische regering tegengesproken is. Voor Nederland duur Economisch heeft Westelijk Nw Guinea Nederland geen grote voordelen gebracht. De Neder landse regering geeft jaarlijks on geveer 50 millioen gulden uit voor het bestuur en de exploitatie, ter wijl de inkomsten nauwelijks de helft bedragen. De voornaamste bron van in komsten is de exploitatie van olievelden door de Shell en de Standard tezamen. De Shell is van plan 40 millioen pond sterling uit te geven voor de exploitatie van olievelden op de Australische helft van Nieuw Guinea. Indien de exploitatiekosten dit lonend maken, dan zou het eiland in de toekomst bauxiet, nikkel en steenkool kunnen voortbrengen. SEOEL, 5 Juni (AFP). Presi dent Syngman Rhee heeft ver klaard, dat zijn regering de hui dige V.N.-voorstêllen voor een bestand zal tekenen, „omdat wij daartoe door de Ver. Staten zijn gedwongen". Rhee verklaarde te verwachten, dat de Verenigde Naties de Korea- nen aanvallers zouden noemen, indien deze zouden trachten zich tegen communistische uitdagingen en infiltraties na een bestand te verzetten. Het enige middel om Korea te verenigen was volgens hem de Koreanen de strijd onder ling te laten beslechten. „Als wij slagen, zal de eenheid tot stand komen onder Zuid-Koreaans be wind, indien wij falen, onder communistisch", zo voegde hij hieraan toe. De Koreanen moesten het recht krijgen, aldus de president, om zelf hun eigen zaken te regelen. Hij meende dat de Zuid-Korea- nen de Chinezen uit Korea kon den verdrijven en zij waren in staat alleen te strijden, als een niet-eervol bestand zou worden getekend. „Ik weet", aldus president Rhee „dat alle soldaten en officieren van de Verenigde Naties, die in Korea strijden, de strijd door een overwinning willen beslechten. Maar als de staatslieden van lan den op duizenden kilometers van het slagveld die soldaten willen terugtrekken, wat kunnen wij dan doen? Wij zullen ze niet vragen hier te blijven en hun bloed voor ons te vergieten. Wij vragen al leen het recht om zelf te strijden". Duitsland wordt gehoord BONN, 5 Juni. President Eisenhower heeft de West-Duitse regering verzekerd, dat de Weste lijke geallieerden geen beslissin gen over Duitsland zullen nemen zonder Bonn te raadplegen. De hogere rijksambtenaren zijn zeer teleur- gesteld. En dit wel, omdat de onderhande lingen met de regering in het georganiseerd overleg over een bescheiden salarisverhoging voor middelbare en hogere ambtenaren (weer) vastge lopen zijn. Men is daar zeer verontwaardigd, dat jaar op jaar vergaat, zonder dat een (hoognodige) verbetering in de salarissen van deze groepen tot stand kan komen. Er is „totaal-onvoldoende aan passing", zo heet het en „van alle beschaafde lan den behandelt Nederland zijn hogere ambtenaren het slechtst, wat de pensionnering betreft". De Ver enigingsraad van de Centrale van Hogere Rijks ambtenaren heeft een bespreking over deze punten gevoerd „in een zeer ongewone sfeer" en men heeft aan de Ministerraad telegrafisch medegedeeld, dat de ambtenaren slechts onder zeer scherp protest hun taak zullen kunnen blijven vervullen! Ook dat is, gelet op de gezagsverhouding tussen Overheid en ambtenaren, wel een zeer ongewone figuur! Maar de omstandigheden zijn dan ook buitenge woon. En enkele dagen later kwamen een aantal intellectuelen ook al met een adres bij de Raad van Ministers, om uitdrukking te geven aan hun bezorgdheid over de toenemende bezwaren welke verbonden zijn aan een behoorlijke oude-dag-voor- ziening van intellectuelen, als daar zijn advocaten, architecten, doktoren, tandartsen e.d. Gevraagd wordt om een oplossing in de fiscale sfeer. Hoewel niet alle groepen van de hier besproken personen behoren tot de z.g. middengroepen, brengen deze adressen ons toch wel weer op dit terrein Daar is onlangs iets gebeurd, waaraan nog ie wel even nader aandacht mag worden ge schonken. Niet dat een oplossing voor een betekenende tegemoetkoming aan de getroffen middengroepen in het zicht is, maar van de zijde van een politieke partij, de Partij van de Arbeid, heeft men, „toevallig" pal vóór de verkiezingen voor de gemeenteraad, een verklaring gepubliceerd. Dat was zeer typisch. Toen in begin November van verleden jaar het befaamde (en hier meermalen besproken) derde rapport van de K.V.P.-commissie voor de Middengroepen verscheen, had de P.v.d.A. in pers en redevoeringen daar overwegende bezwa ren tegen. Het rapport, zo werd gezegd, beloofde „gouden bergen en denkbeeldig geld" en was niet meer dan een „kaartenhuis". Het verweer van de zijde van de K.V.P. leek afdoende, maar toch zeide de heer Hofstra, socialistisch Kamerlid en belas- tingspecialist, nog op het P.v.d.A.-congres van Maart j.l., „dat weliswaar de nood van de Middengroepen niet kon worden betwist (hoe is 't gosmogelijk!), maar dat de gegevens, om tot een oplossing te komen, nog niet voldoende zijn doordacht". Er werd, zo zei Hofstra toen, rondom de middengroe pen een agitatie bedreven, die niet helemaal zake lijk kan worden genoemd. Er was aan de werke lijke grondslagen van dit probleem nog niet ge raakt (maar er waren dan ook slechts drie rappor ten van de K.V.P., die de aspecten diepgaand be handelden!) en „waarop berust de morele en maat schappelijke aanspraak van deze groepen", vroeg de heer Hofstra (alsof deze ook in die rapporten niet duidelijk werden aangegeven!). Intussen moest er, ook volgens de socialisten in Maart, wel iets gebeuren. Er ging een commissie aan het werk. (De K.V.P. was al met een volledige studie, na bijna anderhalf jaar sinds 1951, gereed!) In af wachting van de resultaten van die commissie zou het bekende rijtje van verlangens moeten worden afgewerkt: tegemoetkoming in de belastingen, studietoelagen e.d Er was ongeveer terzelfder tijd een congres van intellectuelen in Amsterdam. Daar werd van socialistische zijde betoogd, dat men de nood van de middengroepen niet moet overdrijven, en dat de „stand" der intellectuelen verschrikke lijk veel pretenties had! Nauwelijks zes maanden na deze verschillende verklaringen kwam het Partijbestuur met een verklaring, waarin de tot dan toe ten aanzien van de middengroepen gevoerde politiek radicaal werd omgezwenkt. Niet, omdat de studiecommissie, op wier resultaten men zou wach ten, tot een conclusie was gekomen, maar omdat er verkiezingen voor de gemeenteraad in het zicht waren en je nooit kan weten, hoe een rode koe een haas uit de middengroepen vangt! De P.v.d.A. heeft déze omzwaai wél doordacht, want het partijbestuur verklaart, dat het zich „in een aantal vergaderingen" met dit vraagstuk heeft bezig gehouden. Thans betoogt men, dat voor ver schillende groepen loon- en salarisverbeteringen noodzakelijk en sociaal gewenst zijn, waarbij in Mei 1953 precies hetzelfde wordt beweerd, als in November 1952 in het K.V.P.-rapport geschiedde. Toen waren het gouden bergen en denkbeeldig geld, een kaartenhuis, enz. En zes weken geleden waren de denkbeelden van de K.V.P.-rapporten nóg niet voldoende doordacht en verwerkt, zo meenden de socialistische woordvoerders. Er werd, toen nog, een agitatie bedreven, die niet zakelijk meer was. Maar nu was dat ineens allemaal anders. De in het zicht zijnde verkiezingen waren uiter aard een bron van rustig overleg en beraad (in- stede van agitatie te zijn) en de verkiezingspropa ganda is stellig een zuiver „zakelijk" iets! En ook was er nu plotseling wél „aan de grondslagen van het probleem" geraakt, en dat niet alleen, maar de oplossing lag „ineens voor de hand! Geen nood meer over de volgens de rode heren nog onopgeloste vraag van de „morele en maatschappelijke aan spraken van de middengroepen", geen zorg meer over de grote pretenties van deze lieden Intussen zou er, werkelijk zakelijk gezien, ie slechts reden zijn, om over de bekering van de P.v.d.A. verheugd te zijn, indien de inhoud van deze verklaring maar voldoende houvast bood. Dat er gezegd werd, dat „voor bepaalde groepen van salaristrekkenden een achteruitgang is ontstaan, welke als volstrekt onevenredig moet worden be schouwd", is een erkenning, die al héél wat lijkt, en die trouwens een half jaar tevoren, tegen de mening van de socialisten in, duidelijk al in het K.V.P.-rapport was uitgesproken! De loon- en salarisverbeteringen, die nu ineens noodzakelijk worden geacht, moeten geregeld worden „op de zelfde wijze, als dit, binnen de geleide loonpolitiek, geschied is voor verschillende categorieën van hand arbeiders", een toevoeging, waarvan wij nog niet weten, in hoeverre zij beschouwd moet worden als een voorbehoud, dat de gehele schone opzet weer teniet zal doen. Voorts wordt de nadruk gelegd op de noodzaak van verbetering van de sociale positie van de middengroepen, hetgeen kan geschieden, zegt de verklaring, door het ontwikkelen van een geëigend systeem van sociale voorzieningen, o.a. op medisch gebied en t.a.v. de ouderdomsvoorzie ningen en het verlichten van de lasten door af schaffing van schoolgelden, ruimer verstrekken van studiebeurzen, tegemoetkoming in de studie kosten en bijzondere fiscale maatregelen, o.a. door vermindering van de progressie voor middenin komens Dat ziet er dus op het oog niet kwaad uit, en nu de P.v.d.A. zich gedeeltelijk tot het standpunt van de K.V.P. heeft bekeerd, moet er toch op vertrouwd kunnen worden, dat er in de richting, welke de katholieke rapporten al zeven maanden geleden hebben uitgestippeld, werkelijk eerstdaags iets gebeuren zal. Want dat is zeer nodig. Zowel op het terrein van de Overheid, als op het terrein van het particuliere bedrijfsleven. Merk waardig is, dat de socialisten nu ook geporteerd zijn voor een hoger loon voor de geschoolde arbei der. Wie zei dezer dagen ook weer, dat de socialis ten toegroeien naar het katholieke standpunt? Maar er zullen ook nog wel verschillen zijn. Een redelijke oplossing moet gevonden worden in ver betering van de loon-en salarispositie van de mid dengroepen, meer dan in de sfeer van door de Overheid bezorgde sociale zekerheden, waarop de verklaring van de P.v.d.A. kennelijk doelt. In dit verband verdient het adres van een aantal intel lectuele groepen, (ook al behoren die zeker niet alle tot de „middengroepen") aandacht, waar ge zegd wordt, dat degenen, die een vrij beroep uit oefenen, principieel geheel op zichzelf zijn aange wezen voor het treffen van hun individuele ouder domsvoorziening en de zorg voor hun naastbestaan- den. „De omstandigheid echter zo zeggen zij dan bitter en veelzeggend! dat zij anderzijds tot de intellectuele bevolkingsgroepen behoren, is ge bleken in toenemende mate tot gevolg te hebben, dat een behoorlijke ouderdomsvoorziening in het gedrang komt." Daarom willen deze groepen de oplossing zoeken in de fiscale sfeer.... De gedachten gaan daarbij uit naar een re- geling, overeenkomende met die, welke is ge troffen in de inkomstenbelasting (en de loon belasting) met betrekking tot de oudedagsvoorzie ning van werknemers door een pensioen. De strek king van deze regeling is, dat niet tot het loon in fiscale zin gerekend wordt, hetgeen een werk nemer verplicht stort voor een dergelijke oude dagsvoorziening, zo mede, hetgeen zijn werkgever daarvoor stort, waardoor de belastingheffing over dat deel van het in feite verdiende loon wordt uitgesteld tot hij het pensioen gaat genieten. Hoe dan ook, het vraagstuk van de loon- en salaris regeling en van de sociale verzekeringsmogelijkhe den voor de middengroepen staat nog in het cen trum van de belangstelling. De merkwaardige be richten over de wensen van de hogere ambtenaren en van een commissie uit de intellectuele vrije beroepen betreffende het openen van mogelijkhe den voor zelfvoorziening voor de oude dag, hebben dit probleem, en de noodzaak van een spoedige oplossing ervan, nieuwe actualiteit gegeven. Van de politieke partijen mag worden verwacht, dat zij op reële wijze aan een goede oplossing zullen mede werken!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3