NOORDHOLLANDS i Vrede in Korea-strijd elk uur te verwachten Rhee blijft weigerachtig kondigt staat van beleg en af Italiaanse hebben een verkiezingen rustig verloop Accoord Vestiging atoomcentrum toch nog in Nederland? N.A.V.O. pijpleiding voor Nederlandse vliegbases Dagblad voor Allernaar en omgeving a voeding I" acantiehuizen srgen Centrale ïisver. voor RK. mrte Dolf i IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIK- Eisenhower stelt pact voor Typhoon teistert Zuidelijk Japan krijgsgevangenen Zwitsers hebben bezwaren Uitslag nog onberekenbaar Boesman steeg op in Londen „De Ommelanden" Tandarts gedood tijdens jacht West-Europees televisie-net RAMP IN TEXAS Encycliek over St. Bernardus Ier in de weer is. vrije dagen trekt I Melk geeft voor waardige eiwitten, les. Driekwart liter it lichaam krachtig. klasse 17e lijst O 12881, 16287; 200 1689, t premie van 3UUU. 9 11045 11217 11536 12629 20520 20952 21005 21986 3 3803 3882 4149 4421 5 8390 8883 9535 10030 13239 13272 13330 15408 3 19255 19615 21032 21041 WI/llll/HUIIIJIIIIIIIIIfIM/l. n Nederland o.a. de Ve- imburg, Texel Ameland, me maaltijd f 1.10, brood eerde folder op aanvrage 60bis, Utrecht, tel. 20756 kredietbank N.V. 1UWSTRAAT 4 5DREIS (18—25 jaar) and f 99. vanaf 2 Juli. •z f 107.50 f232.50 f 105.— f215.— f 60.— island f 80. f 40.— na's en inlichtingen: JREAU NRD.-HOLLAND Telefoon K 200-2716 lllllllllllllllllllllllilHS: tuin van de oneerlijke tdekking kreeg Sijmen in zijn keel, toen hij n. Maar het volgende ook de tweede „hard de. Weinige seconden >mlaag, maar nog voor men al op de begane een fikse buiteling te >n fikse buil aan zijn rap weer overeind te aarde liggende vriend moddersloot gekleuterd ijn natte kledij, op een en lette daardoor niet ewoog. Trouwens, dat <en zaten dichtgeplakt het, dat hij op een e armen van Sjef viel. Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 8 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12798 De spanning in Korea neemt met hel uur toe, zo berichtten gisteravond A.P. en Reuter. De bestandsonderhandelaars zijn gisteren opnieuw bijeen geweest. Vandaag worden de besprekingen voortgezet. Algemeen wordt aangenomen, dat een algehele overeenstemming inzake de Koreaanse wapenstilstand is te verwachten, binnen de komende 12 uren. Intussen heeft president Rliee de staat van beleg in Zuid-Korea af gekondigd. Hij stelde een ultimatum aan president Eisenhower. Direct daarop werd een antwoord van Eisenhower gebracht door generaal Clark, geallieerd bevelhebber. Terwijl de onderhandelaars vergaderden stelde Rhee zijn ulti matum op. Alle Zuid-Koreaanse officieren, die zich in het buitenland bevinden, zijn terug geroepen. Wanneer president Kisenhoiver het ultimatum niet zou aanvaarden, zouden tie Zuid-Koreanen optrekken om alleen de strijd tegen de vijand voort te zetten. Rhee wilde, zo verklaarde hij na een lange kabinets-zitting, dat alle buitenlandse troepen Korea zullen verlaten, dat de V.S. en Zuid-Korea een tvederzijtls veiligheids verdrag zullen tekenen en dat als deze voorwaarden worden verworpende Zuid-Koreanen het recht wordt gegeven verdek te strijden. Het antwoord van Eisenhower teriaal zijn zonder twijfel duide- liet niet lang op zich wachten. Eisenhower liet Rhee weten, dat de V.S. bereid zijn, na de onder tekening van een wapenstdistands- verdrag. een wederzijds defensie- pact met Zuid-Korea te sluiten. Dit zou een pact zijn op de grond slagen van de verdragen die de V.S. reeds met Australië en Nw.- Zeeland en de Philippijnen heb ben gesloten. De middelen om Noord- en Zuid-Korea te vereni gen moeten aangewend worden. Dit moet ook het streven blijven van de V.N., aldus Eisenhower. Hij waarschuwde Korea, de dreigementen de oorlog te zullen voortzetten, niet uit te voeren. Geen nieuw conflict Eisenhower zei, dat het doel van vrede en een vrije natie niet kan v/orden bereikt door „het verlengen van het huidige con flict door het roekeloze avontuur van een nieuw conflict". „Na het sluiten van een wa penstilstand zijn de Ver. Staten bereid, zich bij de republiek van Korea aan te sluiten om te trach ten voor Korea dit doel te berei ken". „Zelfs de gedachte aan een scheiding op dit kritieke uur zou een tragedie betekenen. Wij moe ten verenigd blijven". „De wijze waarop de Ver. Sta ten tot nu toe zijn opgetreden ert de grote kosten aan bloed en ma- Tof 4 Juli a.s. is de West minster Abbey geopend voor het publiek, waar de situatie, zoals die was tijdens de Kro ning, intact is gelaten. Men mag de Annexe, die speciaal voor de Kroning werd ge bouwd, het middenpad van het schip en het koor bezich tigen. Men loopt rond de plek waar de Kroning werd vol trokken, waar de troon staat, en wandelt naar buiten door de Oostelijke deur. Een lange rij nieuwsgierigen dromt de hele dag de kerk binnen. Op de achtergrond de roon. lijke bewijzen van de Ameri kaanse gezindheid en de Ameri kaanse bedoeling, een herhaling van een niet geprovoceerde agres sie niet te dulden". De brief van president Eisen hower werd door president Rhee voor publicatie vrijgegeven. De Zuid-Koreaanse autoriteiten zijn het met dit antwoord niet eens, omdat Eisenhower een pact wenst na de ondertekening en Rhee voor de ondertekening van een be standsovereenkomst. Er liepen gisteren geruchten, dat president Rhee overwogen zou hebben de hulp in te roepen van Tsjang Kai-Sjek en hem te vra gen met nationalistische Chinese troepen een inval in China te doen, gelijktijdig met een aanval van de Zuid-Koreanen. Een be vestiging van deze geruchten kon gisteravond nog niet worden ver kregen. Generaal Clark heeft een drin gend beroep gedaan op Rhee aan een wapenstilstand mede te wer ken. Hetzelfde deed ook Eisen hower in zijn brief, met de woor den „het is mijn diepe overtui ging", dat, gezien de voorwaar den van het wapenstilstandsvoor- stel der communisten, het aanne men daarvan door de V.N. en de republiek van Zuid-Korea een vereiste is". Eisenhower wees er nogmaals op, dat de 48.500 gevangenen, die weigeren naar hun communisti sche vaderland terug te keren, niet onder dwang teruggezonden zullen worden. „Ter handhaving van dit beginsel geen gedwon- ges repatriëring hebben wij gezamenlijk vele duizenden man nen verloren". Bij geen bestand Indien de vredesconferentie niet zou slagen, aldus Douglas, sena tor in de V.S., dan zou de Ver. Staten niets anders overblijven dan „een aanval op grote schaal" tegen de communisten in Korea te beginnen. Gevraagd of dit' in deze vorm zou gebeuren, dat de oorlog zou worden uitgebreid zo als twee jaren geleden voorge steld door generaal Mac Arthur, antwoordde Douglas: „Iets in die richting zou het moeten zijn". Dit standpunt komt ongeveer overeen met dat van senator Knowland (Californië), voorzit ter van de republikeinse politieke commissie van de senaat. Over het algemeen zijn de se natoren het er over eens, dat Amerika niet kan verwachten, troepen op enigszins belangrijke schaal uit Korea terug te kunnen trekken na het sluiten van een wapenstilstand. TOKIO, 7 Juni (Reuter) Een wervelwind heeft Kijoesjoe, het meest Zuidelijke Japanse eiland, getroffen. 21 personen zijn om 't leven gekomen, terwijl er vijf worden vermist. De aangerichte schade beloopt ongeveer 75.000.000 gulden. Nader wordt gemeld dat een tweede typhoon Kijoesjoe en het Japanse eiland Honsjoe heeft ge troffen. met betrekking tot PANMOENDJON, 8 Juni. Het hoofd van de delegatie der Verenigde Naties, luitenant-gene raal Harrison, en het hoofd van de Noordelijke delegatie, generaal Nam II, hebben een overeenstem ming getekend over de repatrië ring van de krijgsgevangenen. Overeenstemming op dit punt is de laatste voorwaarde voor een wapenstilstandsovereenkomst. Naar Reuter meldt zullen nog drie of vier vergaderingen nodig zijn om tot een definitieve be standsovereenkomst te geraken. Het betreft hier dus geen wapen stilstandsovereenkomst, doch een overeenkomst over de repatrië ring van de krijgsgevangenen. Thans zijn nog slechts admini stratieve zaken te regelen. Zo dient men nog de demarcatielijn vast te stellen. Naar het A.N.P. uit betrouw bare bron verneemt, bestaat nog altijd de mogelijkheid, dat Neder land plaats zal mogen bieden voor het atoomcentrum, waar voor aanvankelijk Genève werd uitgekozen. In Zwitserland zijn n.I. bezwaren gerezen tegen het feit, dat het atoomonderzoek ook ten dienste zou staan van mili taire doeleinden. Men vreest in sommige kringen, dat hier de neu traliteit van Zwitserland geschon den zal worden. Aan deze vrees heeft een groep inwoners van het kanton Genève, waar het centrum gevestigd zou worden, uiting gegeven in een petitie, welke 7.000 handtekenin gen droeg. Deze is aangeboden aan de kantonnale regering. Door de indiening van deze petitie is het bestuur van het kanton thans verplicht een referendum De stembureaux gingen gistermorgen om zeven uur open in geheel Italië, om het Italiaanse volk gelegenheid te geven de nieuwe volksvertegenwoordiging, Kamer en Senaat, samen te stellen. De bureaux gingen gisteravond om tien uur dicht, maar zijn vandaag tot vanmiddag nog open. Eerst dan is de stemming achter de rug en kan een begin gemaakt worden met de berekening van de eind uitslag. Kort na liet middaguur begon het Zondag in Rome te regenen en verminderde het bezoek. De verkiezingen hebben tot nog toe over het algemeen een rustig verloop gehad. De eerste kiezer, die echter in arrest werd geno men, was een jonge communist in de stad Civitavecchia. De man verscheen met twee verschillen de identiteitsbewijzen op een zelf de stembureau. In Lecci drongen communisten een stemlokaal bin nen en eisten de verwijdering van een kruisbeeld. De politie zette de indringers op straat. De langste reis, die vermoede lijk ooit door een Italiaan is on dernomen voor het uitbrengen van een stem was die van de Italiaanse 28-jarige mevrouw Ab- bertani uit Perth in Australië, die onmiddellijk na haar aan komst haar stem uitbracht. Het aantal mannelijke stemge rechtigden is anderhalf millioen kleiner dan het aantal vrouwe lijke. Gistermiddag hadden onge veer ruim 45 kiezers van de totaal 30.348.789 Italianen hun stem uitgebracht. De ruim 48.000 stembureaux werden door politie en militaire troepen bewaakt. In de Zuid-Italiaanse havenstad Molfetta zijn Zondag 107 perso nen, dank zij de verkiezingen voor verwondingen of erger letsel ge spaard. Er stortte een groot flat gebouw in, terwijl het merendeel van de bewoners naar de stemlo kalen was getrokken. Enkele kin deren wisten zich in veiligheid te brengen, toen het gebouw begon te schudden. De oorzaak is tot nog toe onbekend. LONDEN, 7 Juni (Reuter) Drie Nederlanders, de heer en mevrouw J. Boesman en de heer C. de Vos, zijn Zaterdag te Lon den met 's werelds grootste wa terstofballon, de „Henri Dunant", opgestegen op een feest ter gele genheid van de kroning van Ko ningin Elizabeth. De ballon, die Donderdag naar Engeland is overgebracht, is het eigendom van de Haagse ballon club. De drie Nederlandse ballon- vaarders hopen de terugreis naar Nederland met de ballon te kun nen maken. De Nederlandse bloemen- kwekers nemen met een bloe mententoonstelling deel aan de feestelijkheden van de kroning van Koningin Eliza beth II van Engeland. Deze tentoonstelling, waar meer dan 12.000 Nederlandse bloe men zijn te zien, wordt gehou den in het Victoria en Albert Museum te Londen. De Nederlandse ambassa deur in Londen, Mr. D. U. Stikker, heeft de expositie, die tot 15 Juni zal zijn geopend, officieel opengesteld voor het publiek. Van links naar rechts: Mr. Stikker, zijn echtgenote, en Sir Leigh Ashton, de directeur van het Museum. JACQUES VAN GENT OVERLEDEN Na een kortstondige ziekte is te zijnen huize in Den Bosch Za terdag overleden de heer J. A. M. van Gent; hij bereikte de leef tijd van bijna 74 jaar. De heer van Gent, die in Schiedam werd w_geboren, vestigde zich in 1901 als deze aangelegenheid te doen hou-uitgever in Den Bosch. Hij is o.a. - oprichter geweest van de R.K. Vereniging van Boekhandelaren en Uitgevers „St. Jan", waarvan hij tot 1946 penningmeester was. De heer van Gent werd o.a. on derscheiden met de titel: „Uitge ver van de H. Stoel". den. Als dètum daarvoor is thans 28 Juni a.s. vastgesteld. Dan zal de gehele bevolking van het kan ton dus kunnen uitmaken of het centrum al dan niet in Genève zal worden gevestigd. Volgens onze zegsman is de petitie van communistische opzet. In totaal kunnen in het kan ton Genève 20.000 stemmen wor den uitgebracht. Spreekt de bevolking zich uit tegen vestiging van het centrum in Genève dan zouden de elf Europese landen, die deel uitma ken van het centrum, wederom een vestigingsplaats moeten zoe ken. Volgens Nederlandse deskundi gen is er geen sprake van mili taire belangen bij dit onderzoek. Men rekent er niet direct op dat Nederland aan de beurt zou ko men voor vestiging van het cen trum. En de faillissements aanvraag Het bestuur van „De Omme landen", zo vernemen wij, zal niet ingaan op het aanbod van de pro cureur der Semarangse Admini stratie Maatschappij om f 51.000 te deponeren, teneinde de faillis sementsaanvrage van „De Om melanden" in te trekken. Tijdens een jachtpartij te Doorn is Zaterdagavond de tandarts J. H. Lunshof uit Amerongen door een schot hagel uit zijn eigen jachtgeweer in de buik getroffen en kort daarop overleden. Zijn geweer brak in twee stukken, waardoor het ongeluk gebeurde. Duits protest tegen uitlevering van De Jonge BONN (Reuter). Prof. Hall- stein, hoofd van het West-Duitse ministerie van buitenlandse za ken, heeft schriftelijk bij de Brit se hoge commissie geprotesteerd tegen de uitlevering op Brits be vel van de Nederlandse oorlogs misdadiger de Jonge. De Britse woordvoerder, die dit Zaterdag meedeelde, verklaarde, dat het schrijven wordt bestu deerd en dat Sir Ivone Kirckpa- trick, de Britse hoge commissaris binnenkort erop zal antwoorden. (Van onze parlementaire redactie) Op de N.A.V.O.-conferentie te Parijs, die onlangs is gehouden, is definitief besloten zo ver nemen wij dat in Nederland pijpleidingen voor het transport van vliegtuigbenzine naar de vliegvelden zullen worden aan gelegd. De eerste pijpleiding, waaraan wellicht dit jaar nog zal worden begonnen, zal van Rotter dam via Ypenburg naar Valken burg lopen. Deze leiding zal verder worden doorgetrokken, zodat op den duur nagenoeg alle voor militair ge bruik van belang zijnde vliegvel den door pijpleidingen verbonden zullen worden. Zeer waarschijn lijk zal dit pijpleidingennet ook op het buitenland worden aan gesloten. Ontvangst voor Nederland uitgebreid Nog dit najaar zal het West- Europese televisienet, dat voor de uitzendingen uit Engeland op zulk een bijzonder verrassende wijze heeft gefunctionneerd, grotendeels een- definitieve vorm aannemen. Zodra België een aanvang maakt met televisie-uitzendingen, hetgeen eind September zal zijn, zullen de Nederlandse toestelbe- zitters naast de eigen program ma's ook die van Brussel-Vlaams, Brussel Waals en de Franse pro gramma's kunnen zien en beluis teren. Voor dit doel wordt een definitieve verbinding tot stand gebracht. Technisch zijn er geen bezwaren om ook de Duitse pro gramma's binnen het bereik van de Nederlandse kijkers te bren gen, terwijl er gegronde verwach tingen bestaan, dat de verbinding met Engeland permanent zal kun nen worden, aldus meldt Philips. Het pijpleidingennet in Neder land vormt een onderdeel van het veel grotere net, dat op het ogen blik door de N.A.T.O.-landen in West-Europa wordt aangelegd om een snel transport van benzine in oorlogstijd mogelijk te maken. Men is in Frankrijk begonnen met de aanleg van dit net. De eerste pijpleiding loopt van St. Nazaire naar de vliegvelden rond Parijs. De financiering van de aanleg van deze transportleidin gen gebeurt in het kader van de Infra-structuur, d.w.z. uit het ge meenschappelijk N.A.V.O.-fonds voor de financiering van vlieg velden, pijpleidingen e.d. De pijp leidingen zullen waarschijnlijk eerst in geval van oorlog benut worden, tenzij men zou besluiten ook andere dan vliegtuigbenzine voor militair en burgergebruik door de leidingen te pompen. Be nutting van de leidingen voor burgergebruik lijkt echter niet waarschijnlijk. Minister Beyen naar Rome De minister van buitenlandse zaken, mr. Beyen, zal in de och tend van 11 Juni per vliegtuig naar Rome vertrekken ter bijwo ning van de zeslandencon'ferentie over de Europese politieke ge meenschap. De minister wordt in de avond van 14 Juni terug ver wacht. HOUSTON (A.P.) Tenminste vier personen zijn in de Houston (Texas) bij een ontploffing in een vuurwerkfabriek om het leven gekomen. Na de ramp brak nog een enorme brand uit, waarbij 50 personen zwaar gewond werden. Bij de explosie ging meer dan 20 ton vuurwerk de lucht in. Nederlandse, sleepboot helpt Duits seliip SOUTHAMPTON, 6 Juni (Reu ter). De Nederlandse sleepboot „Rode Zee" heeft Zaterdag assi stentie verleend aan het Duitse motorschip „Spika" (499 ton), dat in het Kanaal, dertig mijl ten Zuiden van het eiland Wight, te kampen had met motorstoring. VATICAANSTAD, 6 Juni 1953 (K.N.P.) Naar aanleiding van het achtste eeuwfeest van het heilig afsterven van St. Bernar dus van Clairvaux, heeft Z.H. de Paus Zaterdag een nieuwe ency cliek uitgevaardigd, welke begint met de woorden: „Doctor melli- fluus" (de honingvloeiende le raar). In deze encycliek geeft de H. Vader een meesterlijke karak tertekening van de persoon van Bernardus en van diens betekenis, zowel voor zijn tijd als voor de dag van vandaag. Zijn grote per soonlijke heiligheid, aldus de Paus, deed hem van overwegende invloed zijn voor geheel Europa. De Paus toont dan aan, dat St. Bernardus' leer over de volmaak te liefde tot God, die de mense lijke werkzaamheden op alle ter reinen van het leven moet bezie len, de reden en bron is geweest voor de verbazingwekkende ar beid, die deze heilige mysticus in zijn leven heeft kunnen verrich ten. Bernardus heeft ook altijd een wonderlijk tedere devotie tot de H. Maagd gepredikt, bevorderd en in practijk gebracht De Paus spoort alle Christenen aan over eenkomstig hun staat, stand en roeping St. Bernardus na te vol gen, omdat de gevaren, die heden ten dage Kerk en maatschappij bedreigen niet geringer zijn dan in de twaalfde eeuw. Daarom juist kent de moderne wereld zo vele kwalen en noden, omdat ve len hun God en Schepper niet zo beminnen als zij dit zouden moe ten doen. Het beeld van de huidige sa menleving toont aan, dat haat, vijandschap en tweedracht veld winnen instede van liefde, vol maaktheid en vrede, zodat in gees ten en harten van de mensen angst en vrees en bezorgdheid binnen dringen. Als het licht van het Evangelie begint te verduis teren in de geest van velen en door anderen zelfs in het geheel niet wordt erkend, worden daar mede de grondslagen van de bur gerlijke en huiselijke samenleving ondermijnd. Daarom eindigt de H. Vader de encycliek met de wensen, dat de achtste eeuwfeest viering van de dood van de Doc tor mellifluus mag leiden tot over vloedige en rijke vruchten voor de mensheid. Denemarken heeft geen V.S.-hulp meer nodig KOPENHAGEN, 7 Juni (A.F.P.) De Deense regering zal bin nenkort de Amerikaanse regering doen weten, dat Denemarken geen Amerikaanse hulp meer nodig heeft, omdat de opbouw in hei land zeer ver gevorderd is, aldus deelde Zaterdag de Deense mi nister van Visserij, Knud Ree, mede.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1