Ook brommerskregen hun verkeersdiploma Toneelbeoefening in Heerhugowaard Gemeenteraad Oudorp Prof. Eyskens is het eens met prof. van den Brink Dodelijk motorongeval Bid a uit stemt toe Raadsvoorstellen Agenda Commentaar uit België Eiiklmizer Courant in andere handen Markt en Beurs Pagina 2 Maandag 8 Juni 1953 ALKMAAR Na de school jeugd en de NACO-chauffeurs waren Zaterdagavond de leden van de Alkmaarse Solexclub sa mengekomen in het Wapen van Heemskerk om het verkeersdi ploma in ontvangst te nemen. Na een cursus., die zowel de theorie als de praktijk omvatte, en waarbij men aan de techni sche kant aandacht had geschon. ken. maakten de deelnemers, waaronder vooral ouderen Zater. dagmiddag hun examenrit door de stad. Inspecteur Haverlag, die de brommers theoretisch en prak tisch had klaargemaakt, gir..g nog even in het kort het verl-oop van de cursus na, en tevens wees hij op verschillende punten, zoals zenuwachtigheid, onzekerheid e.d. verschijnselen, die hij had opge merkt. Hij drukte de brommers op het hart om in het drukke verkeer op een vervoermiddel als de bromfiets de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. De heer Reurslag. leraar aan de Ambachtsschool, had de deel nemers vertrouwd gemaakt met de technische problemen van hun brommer en sprak zijn vol doening uit over de levendige belangstelling bij zijn lessen. Uit afzonderlijke cijfers voor de techniek, de theorie en het practische gedeelte was tenslotte een eindcijfer bepaald en slechts één deelnemer kwam niet voor een diploma in aanmerking. Na uitreiking der diploma's HOOFDINSPECTEUR PIJL ONDERSCHEIDEN ALKMAAR Zaterdagmorgen ontving hoofdinspecteur C. Pijl van de Alkmaarse gemeentepolitie uit handen van dr F. J. Frederikse uit Alkmaar de bronzen medaille met oorkonde ,hem verleend door de Mij. tet Redding van Drenke lingen van 1767. Op 19 Februari j.l. slaagde de hoofdinspecteur er in, bij een 2- jarig meisje dat te water was ge raakt, en dat schijnbaar reeds dood was, door deskundige toe passing van kunstmatige ademha ling de levensgeesten weer op te wekken. Dr Frederikse deelde bi.i het uitreiken van de medaille mee, dat slechts in gevallen, waarbij schijndood voorkomt na een on geluk, deze premie wordt uitge reikt. In andere gevallen, zoals bijvoorbeeld een redding met ge vaar voor eigen leven.verleend het Carnegie Heldenfonds een onderscheiding, doch een voorval als dit is van een heel andere be- tëk^nis Deze' onderscheiding van de Mij. tot Redding van Drenkelingen wórdt slechts uitgereikt wanneer de redder er door zijn deskundig heid in slaagt iemand, die men al verloren acht, wiens levensgees ten reeds bijna zijn geweken, uit een toestand van schijndoodheid tot het leven terug te roepen. Voor de hoofdinspecteur was het weer tot leven komen van het kleine meisje de grootste genoeg doening geweest, en het had hem met zeer grote dankbaarheid ver vuld, temeer daar hij bij 'n ander verdrinkingsgeval óndanks zijn uiterste inspanning er niet in ge slaagd was een jongen te behou den. Deze medaille was voor hem meer een symbolische beloning, daar het behouden leven voor hem de grootste beloning was ge weest. die men had kunnen ge ven. Ouden van Dagen naar Afsluitdijk ALKMAAR De autotocht voor Ouden van Dagen, waaraan dit jaar ruim 700 personen deel nemen. zal plaats hebben op Don derdagmiddag 11 Juni a.s. 1 uur. De deelnemers hebben ieder een briefkaart ontvangen, waarop vermeld staat, waar ze door de bus worden afgehaald. Óm 1 uur vertrekt men van de muziektent voor een tocht door West Friesland. In Middenmeer staat de thee klaar; dan gaat de rit naar het Monument op de Af sluitdijk. Daar wordt gekeerd en rijdt men langs het nieuw opge bouwde Petten, Camperduin, Groet, Schoorl en Bergen terug naar Alkmaar, waarin de restau rants Het wapen van Heemskerk, het Gulden Vlies en de Muziek- tuin een koffiemaaltijd is klaar gemaakt voor alle deelnemers Na afloop wordt men per bus weer teruggebracht naar het punt vanwaar men is afgehaald. Vakdiploma kruidenier ALKMAAR Bij de op 2, 3 en 4 Juni j.l. te Amsterdam ge houden examens, ter verkrijging van een Vakdiploma voor het Kruideniersbedrjjf, slaagden uit Alkmaar de heren J. J. Kaptein en F. A. Boon; uit Bergen de heer J. L Bakker; uit Oudorp de heer J. Berkhout; uit Heerhugowaard de heer P. Groot; uit Beverwijk de heer Th. H. Jansen; uit Beem- ster mer. P. A. Rol- Muntjewerf en de heer N. Dekker en uit Waarland de heer P. Zutt. VOOR VEERTIG JAAR In ons blad van Maandag 8 Juni 1913 lazen wij: BAD- EN ZWEMINRICHTING Bij adres d.d. 28 November 1911 heeft de Vereeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer te Alkmaar, ge naamd Alcmaria, zich tot den Raad gewend met het verzoek middelen te beramen ten einde het baden en zwemmen in Alk maar moogelijk te maken zon der dat dit gevaar oplevert voor de gezondheid. B. en W. stellen den Raad voor: te berichten dat, in af wachting van de aanhangige plannen tot liquidatie van den bestaande bad- en zweminrich ting en het daarop door de af- deeling Alkmaar der N.H. ver eeniging „Het Witte Kruis" ge vormde plan deze zaak ter hand te neemen, van gemeen tewege voorhands dienaan gaande geene voorstellen kun nen worden verwacht. dankte de voorzitter de heer J. Brul, inspecteur Haerslag en de heer Reurslag voor hun lessen. De heer J. Moeijes, Solex dealer in Alkmaar, wees, met voorbeelden uit zijn voormalige belevenissen als motorrenner op de verbeterde verstandhouding tussen verkeerspolitie en pu bliek. Na dit officiële deel van de avond bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Padvindersband behaalde prijs ALKMAAR Op het te Rot terdam gehouden Nationaal Band concours behaalde de band van de Ned. Padvinders Ver. al hier in de 2e afdeling de 3e prijs. Het was de eerste keer, dat de band aan een concours deelnam. Gister maakte de band een mars door de stad, waarbij aan de voor zitter, de heer Kaper een sere nade werd gebracht. Excursie werknemende Middenstand ALKMAAR. Dat het van het bestuur van de W.M. een goede gedachte is geweest, voor de leden een excursie naar Eg- mond aan den Hoef te orga niseren, bewees wel het grote aantal deelnemers, dat oer fiets, bus of auto naar Egmond was gekomen om onder leiding van ds. E. A. J. Plug een bezoek te brengen aan de overblijfselen van het kasteel van de Graven van Egmond. Allereerst werd door de domi nee een historische uiteenzetting gegeven van de geschiedenis van Kennemerland beginnende van 922 tot heden en waarin ook de Graven van Egmond en Hoorn 'n grote rol hadden gespeeld. Mede werd in de uiteenzetting betrokken de geschiedenis van de Abdij en de strijd, die ge voerd was tussen de Abten dezer Abdij en de Heren van Egmond. Spreker vond het een verheu gend verschijnsel, dat steeds meer belangstelling ontstaat voor de geschiedenis van Egmond. Het was van het Provinciaal Beheer van Nrd Holland goed gezien, dat in de werkloosheidsperiode van kort voor de oorlog, de huidige opgravingen etc. ter hand waren genomen, waardoor men zich beter kon oriënteren, hoe het kasteel er vroeger had uitgezien. Na rondwandeling over de ter reinen van het voormalig kasteel werd een bezoek gebracht aan het kerkje, dat eens de slotkapel van het kasteel was. en in 1422 in zijn huidige vorm werd opge trokken: ook hier gaf Ds Plug de nodige voorlichting waarbij bleek dat hij zich een grote kennis van de geschiedenis van Egmond had eigen gemaakt. Het was voor de voorzitter dan ook een aangena me taak aan het einde dezer leer zame excursie, Ds Plug de dank der deelnemers over te brengen; het dankwoord ging vergezeld van een gift voor de onderhouds kosten van de kerk. hetgeen door Ds Plug hooglijk werd gewaar deerd. Tenslotte wekte de voorzitter de leden op. deel te willen nemen aan het landelijk W.M. Congres van 21 Juni e.k. Opgave dienen vóór of op 10 dezer bij de secre taris (A. v. Delft. Stationsweg 138, Alkmaar) te worden gedaan. In de kosten wordt, per deelne mer. 3.- reisgeld gerestitueerd. Uit het politierapport ALKMAAR De laatste dagen zijn er bij de politie verschillen de aangiften binnengekomen van diefstallen uit kledingstukken in de Overdekte en in de kleedka mers op het Sportpark. De dief of de dieven hebben het vooral voor zien op waardevolle eigendom men. zoals portemonnaies met in houd, polshorloges e.d. De politie heeft een ernstig onderzoek inge steld. Tevens heeft de politie een vrouw van 49 jaar aangehouden ter zake van oplichting van een schoenwinkelier. De vrouw had zich twee paar damesschoenen op onrechtmatige wijze toegeëigend. Vrijdagmorgen tijdens de Kaas markt werd een in de Veerstraat geparkeerd staande Franse auto bij het passeren van een zware vrachtauto door deze aangereden en beschadigd. De Fransman had zijn wagen aan de linkerkant van de straat neergezet, maar te dicht bij de hoek. Ernstige botsing ALKMAAR Vrijdagmorgen om half twaalf reed een perso nenauto over de Kanaalkade in de richting van de Tesselse Brug. Bij de Nieuwesloot wilde de be stuurder linksaf slaan. Een an dere, hem achteroprpdende auto ging hem echter juist op dat mo ment, passeren, waardoor de beide wagens met elkaar in botsing kwamen. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor, doch beide wagens werden ern stig beschadigd. Beide chauifeurs zijn door de politie opgeroepen, daar de be stuurder van de voorste wagen niet uitweek naar de linkerzijde van de rechterrijbaan, waardoor de andere chauffeur in de war werd gebracht. ALKMAAR In de raadsver gadering van Donderdag komen o.m. de volgende voorstellen aan de orde: subsidiëring van be- röepstoneelgezelschappen over '52 tot 'n bedrag van f 4400, benoeming van K. Nijder te Nieuwe Pekela tot onderwijzer aan de Kohn- stammschool en van H. Boorsma te Rijssen tot onderwijzer aan de van der Leeuwschool; tot ver lening van een crediet van f 25.524 voor de inrichting van de handelsschool en handelsavond school aan de Berger weg; tot bouw van een schuurtje aan de El. v. Calcarschool, waarvoor een crediet gevraagd wordt van f 1750; tot onbewoonbaarverklaring van de woning Overdiestraat 1 en tot verhuur van grond op het indu strieterrein aan de fa. Maasdam en Dekker. Tenslotte komt aan de orde een voorstel met betrekking tot het verzoek van enige belanghebben de industriëlen tot demping van de Schelphoek en de Sanders- buurt. MAANDAG Bioscopen: VICTORIA: De dief van Da mascus, 18 jaar. HARMONIE: Het barre Noor den, 14 jaar. CINEMA AMEK1CA1IMThe Greatest Show on earth, 14 j. Voorstellingen 7 en 9.30 uur. Apotheken Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotneek „De Bever", Emmastraat 36, Apotheker P. J. Meurs. BIOSCOPEN en APOTHEKEN zie Zaterdag. Victoriatheater echter: „Waar de wet faalt". Dinsdag 9 Juni: Jaarvergade ring van A.R.K.A. 's avonds 8 uur in de Margrietzaal van Hotel „Victory". A.F.C.-nieuws ALKMAAR Jammer, dat het 3e elftal na verlenging met een 1-2 uitslag de eer aan USVU 2 moest laten en zich maar net aan het kampioenschap zag ontgaan. Het elftal van adsp. b was geluk kiger en won de kampioenswed strijd tegen LSVV a Proviciat jongens. Het 2e won de wedstrijd (Gou den Kruis) tegen Ursem met 14. Een mooi resultaat. De AFC-er verschijnt niet deze week, maar de volgende week SUPPORTER Hond in hertenkamp ALKMAAR Zaterdagmiddag was er sensatie in de hertenkamp Een zwarte bouvier was over de omheining gesprongen en joeg achter de herten aan ,die op de vlucht sloegen. De hond viel de vluchtende reeën en herten aan, waarvan er een zijn heil zocht in de sloot, die rond het kamp loopt. De bewaker van de hertenkamp wist tenslotte de bouvier met behulp van een padvinder de sloot in te jagen, waarna een wandelaar het dier bij zijn nekvel greep en wegjoeg Eigenaars van dit soort honden deden beter hun huisdier vast te houden. Naspel interpellatie Hoytink ALKMAAR In de Donderdag a.s. te houden raadsvergadering komt het brandweerconflict weer in spreking: als punt 11 prijkt op de agenda een nadere beant woording van de vragen, door het raadslid G. H. Hoytink in de Mei vergadering gedaan in verband met de voorziening van personeel bij de brandweer. Het betreft hier vanzelfsprekend de vraag, waar om de uitgetreden brandweerlie den. die 30 Dec. j.l hun diensten weer aanboden, nog steeds niet in de brandweer zijn teruggekeerd. Reis Ouden van Dagen OUDORP De ouden van da gen hebben weer een buitenge woon mooie dag gehad, Om 8 uur 's morgens vertrok men per auto bus en werd gereden via Amster dam, Utrecht naar Austerlitz v;aar de lunch gebruikt werd. Vervolgens ging men langs de mooiste plaatsen o.a. Soestdijk Hoge Vuurse naar Ankeveen waar de thee gebruikt werd en men enige tijd gezellig verbleef. On derweg werden verschillende be zienswaardigheden in ogenschouw genomen. Daarna trok men naar het Groenendaalsche bos bij Heemstede, waar in het hotel een keurig verzorgd diner klaar stond. Na het diner sprak de voorzitter de heer G. Meijering een af scheidswoord. De dag mag weer buitengewoon geslaagd heten en alle deelnemers waren onverdeeld vol dankbaarheid en lof voor wat hen geboden was. Binnenkort zien de toneelver eniging PIUS XI en Jeugdtoneel zich wederom voor het nieuwe speelseizoen geplaatst. Deze ver enigingen, waartussen in het af gelopen seizoen enig gekrakeel is geweest vanwege de te geven op voeringen, hebben beiden een flinke spelersgroep ter beschik king en zullen in het a.s. seizoen ook onmogelijk kunnen voldoen aan het verlangen dezer leden om meer toneelstukken te spelen. Twee toneelverenigingen in een parochie van 1500 zielen is, indien deze verenigingen beiden tenmin ste 3 maal willen spelen, o.i. ook wel wat overdadig. Daar onze vorige inspiratie om tot samen voeging over te gaan en hierdoor verbrokkeling van krachten te voorkomen, niet is aanvaard, heb ben wij getracht een andere, beter aanvaardbare, oplossing te zoe ken. Hoewel geenszins de mindere in het spel, lijkt het ons redelijk dat het Jeugdtoneel naar andere expansie-mogelijkheden gaat uit zien. Pius XI immers verzorgt reeds gedurende bijna 25 jaar de parochiële toneelontspanning in Heerhugowaard-Nrd. en niet zon der reden kunnen wij zeggen „met succes". Indien nu deze 2 verenigingen elkaar op dit gebied gaan beconcurreren, krijgen de toeschouwers teveel van het goe de en komen beide toneelvereni gingen zonder twijfel in finan ciële moeilijkheden door het ge ringe bezoek der uitvoeringen. De plaatselijke omstandigheden kennende, zijn wij ons ten volle bewust van de moeilijkheden welke geopperd zullen worden, na het kennisnemen van even tuele voorstellen. Doch bij het schrijven van deze regels hebben wij slechts voor ogen de bevorde ring van de toneelkunst in deze parochie en het verkrijgen van een harmonieuze band tussen ge noemde verenigingen. Immers, in dien deze band tot stand kwam, zo zij niet reeds ten dele tot stand gekomen is, zou een uitwisseling van spelers over en weer geen enkel bezwaar meer ontmoeten en zouden de resp. regisseurs ook meer stukken van zwaar-speel- kaliber voor het voetlicht kunnen brengen. Burgerlijke Stand WINKEL Geboren: Fokke z.v. Klaas Kamp en Wipkie de Jager. Getrouwd: Bastiaan Visser 24 jaar en Christina E. Dekker 19 i. Roelof Veldhuizen 25 j. en Anna M. van Peenen 22 j. Jacobus Fijnheer 27 j. en Maria Koning 18 jaar. Overleden: Jacob Blokker 72 i. echtgenoot van Neeltie Krap. Nellie A. Blom 16 j. Cornells Jes 82 j. weduwnaar van Jantje Krap. Schoolreisjes WINKEL De kinderen van de lagere scholen van Winkel en Lutjewinkel gaan op 24 Juni een schoolreisje maken. De eerste en tweede klassen zullen een be zoek aan de duinstreek brengen. De derde en vierde klassen gaan naar Amsterdam met een bezoek aan Artis. De vlifde en zesde klas van Lutjewinkel gaan een vier daags bezoek brengen aan de jeugdherberg Koningsbos te Cas- tricum. terwijl dezelfde klassen van Winkel een tocht naar Arn hem ondernemen. Drie opvoeringen per jaar schijnt de gevoelens der spelers te bevredigen. Indien het Jeugdtoneel nu hier van 2 openluchtspelen gaf in de zomer en 1 cabaretavond in het eigenlijke toneelseizoen, is het gehele toneelprobleem Heerhugo- waard-Noord van de baan. Open luchtuitvoeringen immers zijn in Heerhugowaard-Nrd. nog nooit gegeven, zodat de belangstelling verzekerd is. Het Jeugdtoneel kennende, kunnen wij zeggen dat het met de beschikbare krachten dit zeker kan doen, terwijl het terrein nabij het voormalige sta tion Noord-Scharwoude zich voor deze gelegenheid uitstekend leent. De kosten zijn onherroepelijk minder, doch hier tegenover staat het weer-risico. Laat het Jeugd toneel op dit gebied echter het bekende spreekwoord „Wie waagt, wie wint" indachtig zijn. D.A.W.-NIEUWS ALKMAAR. D.A.W. heeft op de Utrechtse polodagen twee goe de overwinningen behaald. Op dit grootste polotournooi ter wereld wist D.A.W. het sterke A.Z. met 64 te kloppen. En daarna de eerste klasser Zwemlust met 53. Hoopgevend was dat de invallers Blank, Voort en Besijn goed werk lieten zien en dat zij wanneer zij eenmaal ingespeeld zijn, de plaats in het eerste zeker waard zullen zijn. Omdat enkele spelers niet langer konden blijven moest de beslissingswedstrijd tegen Nereus helaas afgelast worden. De D.A.W. dames die niet op hun sterkst uitkwamen, verloren van A.D.Z. 2 met 20. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Lau rens A., z. v. P. van Duijn en G. Genet; Johanna G. M., d v. P. Andriessen en G. Pels. Overleden: Elisabeth Hoek, 71 jaar, geh. met T. D. Brinkman. Trap van een paard BERGEN Zaterdagmorgen om ongeveer 9 uur werd de 20- jarige zoon van de heer Kaan dorp, wonende aan de Zuidlaan, in toet land aan de Kerikedijk be wusteloos gevonden. Hij had een trap van een paard gehad. In z'n gezicht was hij ernstig gewond. Per Rode-Kruisauto werd hij naar het St. Elisabethsziekenhuis ver voerd waar bleek dat hij een ernstige kaakontwrichting had opgelopen. Zijn toestand is be vredigend. Dat kwam goed af ST. PANCRAS Tijdens het afgelopen weekend raakte het 11- jarige zoontje van de fam. Ho- man spelenderwijs bij de Spoor brug in het water. Een der om wonenden wist de jongen met be hulp van een ihaók, toen hij reeds enkele minuten onder was ge weest, op het droge te brengen. Dokter Destree wist met behulp van een zuurstofapparaat de le- Het vogelleven ST. MAARTENSBRUG. Op uitnodiging van de oudercommis sie heeft de heer J. Ivangh, de bekende vogelkenner, een buiten gewoon interessante causerie ge houden over de vogels in de vrije natuur. Hierbij trad wel in het bijzonder aan het licht hoe groot de mogelijkheden zijn die een na tuurvorser moet overwinnen om tot zijn studiemateriaal te gera ken. Men moet een schier einde loos geduld hebben om iets op film of geluidsstrook te kunnen vastleggen. Maar de heer Ivangh slaagt daar toch telkens weer in, getuige de leuke plaatjes en de bijzondere vogelgeluiden die hij zijn aandachtig publiek kon voor houden. In het verder verloop van de avond werd nog een geheel an der onderwerp aangesneden. Er bleken n.l. veel voorstanders te zijn van een schoolvoetbaltour- nooi. Het ontbreken van een ter rein zal wel een ernstige handi cap blijven, maar toch zullen de heren J. Dekker en Stolkenbrock trachten een elftal samen te stel len dat aan het eerstvolgende schoolvoetbaltournooi kan deel nemen. AANBESTEDING Zaterdagmorgen werd door de Rentmeester der Domeinen te Wierinigerwerf aanbesteed het herbouwen van een door brand verwoeste boerderij aan de Ul- keweg in de Wieringermeer. In geschreven werd als volgt: J. Geusebroek. Medembl. f 32.275,- Fa. A. Groot Zoon. Lambert- schaag. f 32.490.— Th. A. Hoo- gewerf, Ursem, f 38.000,N. V. v. h. A. Kingma Zoon. Leeu warden. f 29.990,Fa. J. King ma Zoon. Middenmeer f30.388 K. Koopman. N.Niedorp f 30.955 H. Lont, Hippolytushoef. f 30.480 L. Schotten. Wieringerw. f 32.270 H. Toes. Schagerbrug f 32.470.— Fa. Wassink-v. Garderen, Mid denmeer. f 30.492.— Begroting: f 28.950,De gunning werd aangehouden. AANRIJDING ST. PANCRAS. Omstreeks half 10 Zaterdagavond kwam een motorrijwiel in botsing met een kleine Fiatauto, bestuurd door de 16-jarige B. Wiering alhier. De auto wilde de Laan in bij de rij wielzaak van 'Dekker. Juist op het moment dat de motorrijder Th. Lodewijk uit Heiloo naast hem was, sloeg de auto links af. Een Botsing was onvermijdelijk. De duo-passagiere mej. Beers uit Langedijk, viel over de auto heen en kwam in de berm van de weg terecht. Zij kwam echter met de schrik vrij, zonder enig letsel. De bestuurder van het motorvoertuig liep een gekneusde hand en enige schaafwonden aan zijn been op. De nieuwe B.M.W. motor werd ernstig beschadigd. De auto werd licht beschadigd doordat hij door het hek van de heer Dekker reed. De verkeerspolitie heeft proces- W eersverwachting Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond. VRIJ VEEL WIND Tamelijk veel bewolking met enkele verspreide buien en een kans op onweer. Matige tot krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. Weinig veran dering in temperautur. vensgeesten weer op te wekken, verbaal opgemaakt. De raad der gemeente Oudorp vergaderde Vrijdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Bakker. Na opening herdacht de voorzitter in warme bewoordingen wijlen de heer C. Laan, die verscheidene jaren lid van de raad dezer gemeente is geweest. De woningbouwvereni ging te Oudorp verzocht haar bouwvolume toe te wijzen om t.g.t. een paar ivoningen te kunnen boutven. Van het Kraamhulpbemiddelingsbureau „Het Wit-Gele Kruis" was een verzoek ingekomen om een bijdrage van f 1.50 per verzorgingsdag. Het verzoek werd ingetvilligd met als datum van ingang 1 Mei 1953. Op een verzoek van het fan farecorps „Wilhelmina", dat in financiële moeilijkheden verkeert, werd besloten de subsidie van f 50.op f 100.te brengen. Ook de Zangver. „Sursum Corda" had een verzoek om financiële steun. Aangezien de zangvereniging niet de dure instrumenten nodig heeft als de fanfare, besloot de raad deze vereniging f 25.toe te kennen. Besloten werd de kas geldlening, welke Oudorp aan Castricum heeft verstrekt, groot f 50.000.te verlenen. De R.K. Meisjesschool verzocht voor haar school een stofzuiger te mogen aankopen, de kosten bedragen f 460.De heer Buren vond het een hoog bedrag voor een stofzuiger. De voorzitter zei, dat gebleken is dat voor een der gelijk gebouw een apparaat van die prijs nodig is. Besloten werd het verzoek toe te staan onder voorwaarde, dat deze ook voor de jongensschool zal worden ge bruikt. B. en W. stelden voor een voor schot te verlenen aan twee in gezetenen die een eigen woning zullen bouwen met rijkspremie. Aangezien bedoelde premie dan pas wordt betaald wanneer het gebouw er staaf, zouden deze mensen tijdelijk hoger hypotheek moeten sluiten, wat veel kosten medebrengt. Besloten werd voor schot te verlenen gelijk aan de ontvangen premie ter betaling van de bouwkosten, om bij het ontvangen der premie terug te betalen. Aan het einde van de Burg. G. Bosstraat ligt 44 c.A. grond, eigendom van het Hoog heemraadschap en in gebruik bij de gemeente. Besloten werd deze grond te kopen voor de prijs van Vervolgens kwam ter tafel de uitbreiding van de O.L. School aan de Munnikenweg. Het ligt in de bedoeling deze school met 4 lokalen uit te breiden, de kosten zijn geraamd op f 15.000.— per lokaal. Behoudens goedkeuring van ho gere instanties besloot de raad tot deze uitbreiding over te gaan. De heer Buren vroeg of er geen gevaar bestaat dat deze school weer eens ontvolkt kan worden. Voorzitter zei daar geen vrees voor te hebben. Bij de rondvraag zei de heer Buren, dat de straatverlichting vele uren nodeloos brandt o.a. des morgens, de lichten gaan dan om 5 uur uit, terwijl het om 3 uur al voldoende licht is. De, heer Buisman merkte op, dat de lampen ook 's avonds dik wijls te vroeg branden. Voorzitter zou er met de ver tegenwoordiger van het P.E.N. over spreken. Verder vroeg de heer Buisman of de „Stad Alkmaar" het perceel aan de Frieseweg al spoedig zal verlaten. Voorzitter zeide dat men met de inrichting van een nieuw pand te Alkmaar bezig is. Ook de heer Buisman vond het niet juist, dat een gedeelte van de te bouwen woningen voor in woners is, die uit andere gemeen ten afkomstig zijn, hij wilde deze woningen alleen voor ingezetenen bestemmen. De voorzitter ant woordde, wat door weth. Tuijn- man werd toegelicht, dat twee woningen door ingezetenen zullen worden gebouwd, doch dat voor de andere woningen geen gega digden zijn, omdat de huizen om te verhuren te duur worden. Het ligt op de weg van het gemeente bestuur het bouwen van wonin gen te bevorderen. In een commentaar op het arti kel van prof. dr. J. R. M. van den Brink in het kwartaaloverzicht van de Amsterdamse Bank, schrijft de Belgische gewezen eer ste minister prof. G. Eyskens in „de Nieuwe Gids", dat hij diens opvatting over het al dan niet laten voortbestaan van de Bene lux volkomen kan onderschrijven. Men moet of wel de bestaande voor-Unie systematisch uitbouwen tot een doelmatige economische Unie of wel eenvoudig vaststellen dat men naar een te hoog ideaal heeft gegrepen en dan zoeken naar practische formules voor een economische samenwerking met beperkte doeleinden, aldus prof. Eyskens. Hoe dirigistischer in het econo mische leven wordt opgetreden, zo merkt hij verder op. des te sterker de feitelijke coördinatie van het economische en sociale politiek moet zijn der landen, die toetreden tot een of andere vorm van een gemeenschappelijke markt. Men moet daarbij niet uit het oog verliezen, dat een land als België niet meer eigenmachtig kan beslissen aan welke graad van dirigisme het de voorkeur geeft. In feite wordt voor een land als België dat een uitvoerhandel heeft waarvan de waarde 40 procent van het nationale inkomen be draagt, de economische politiek in hoge mate bepaald door hetgeen in de rest van de wereld en met name bij zijn handelspartners ge schiedt. Prof. Eyskens blijft de overtuiging toegedaan dat de ver ruiming van de markten en de organisatie van een vrij verkeer van goederen, kapitalen en per sonen binnen grotere geografische gebieden dan thans het geval is, een weldaad is voor de betrokken bevolkingen en tot een grotere welvaart moet leiden. Zulks moet op de duur ook het geval zijn in Benelux-verband. Na de uitlating van prof. v. d. Brink beaamd te hebben dat opzegging van de Be nelux inderdaad nadeliger voor België en Luxemburg dan voor Nederland zou zijn, wijst de heer Eyskens erop, dat wil men thans sommige Belgische bedrijven voor de ondergang behoeden, het niet temin noodzakelijk is bepaalde maatregelen te nemen. Dit is een volstrekte noodzakelijkheid om de Benelux-samenwerking en de Be- nelux-idee te redden. Het is moeilijk te zeggen welke economi sche politiek, die van België of die van Nederland, de juiste is ge weest en de beoordeling hiervan kan, aldus prof. Eyskens, beter aan de tijd worden overgelaten. Wat de industrialisatie van Ne derland betreft, merkt de vroe gere eerste minister op, dat met of zonder Benelux België in de toekomst rekening zal moeten houden met de Nederlandse con currentie op' industrieel gebied. In zijn commentaar betoogt prof. Eyskens verder dat men zich van Belgische zijde niet moet voor stellen dat indien Nederland plot seling tot een vrije loonvorming zou overgaan, de lonen aanzienlijk zouden stijgen. In een land met een bevolkingsaanwas als de Ne derlandse bestaat namelijk een natuurlijke druk op het loonpeil. Tenslotte schrijft de heer Eyskens dat indien al bepaalde overgangs maatregelen de bestaande moei lijkheden uit de weg kunnen hel pen, de toekomst van de Benelux niettemin verbonden blijft aan de oprichting van een gemeenschap pelijk gezagsorgaan, dat een geza menlijke economische politiek kracht kan bijzetten. BRAND IN HOUTEN NOODWONING HOORN. Om ruim zeven uur Zaterdagavond, ontdekten omwo nenden dat er rook kwam uit het dak van een houten noodwoning aan het Keem en bewoond door de heer P. Bouwman. De heer en mevrouw Bouwman waren beiden afwezig. De gewaarschuwde brandweer was spoedig present en kon de brand tot materiële schade beperken. Het achterge deelte van het huis is bewoonbaar gebleven. Vermoedelijk is de brand door kortsluiting ontstaan, daar het rondom de electriciteits- meter flink gebrand heeft. Het huis was verzekerd. „Het Voorntje" WIERINGERWAARD Hen gelsportvereniging „Het Voorn tje" organiseerde Zondagmorgen de eerste wedstrijd. Het aantal deelnemers bedroeg 36. De vangst was niet groot. Ie Prijs met 7 stuks R Spaans: 2e met 6 st. R. Gerritsen; 3e met 5 st. J. v. Zoolingen: 4e met 4 st. S. Hoogeveen; 5e A. Rob; 6e R. Blaauboer; 7e J. Kuiper; 8e H. v.d. Heide. Bij de adspiranten was de le pr. voor H. v.d. Hoek; 2e Jb. Kaan; 3e O. Helinhorst; 4e W. de Vos; 5e S .Donker. De eerstvolgende wedstrijd wordt gehouden op Zondag 5 Juli a.s. ZUID-KOREA VECHT DOOR SEOEL, 8 Juni Het Zuidko- reaanse kabinet en de Zuidko- reaanse Nationale Vergadering hebben vandaag besloten de oor log voort te zetten en de op han den zijnde wapenstilstand niet te erkennen. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Kapelaan te Amsterdam (Slo ten, H. Pancratius), met de op dracht de oprichting van een nieu we Parochie in Slotermeer voor te bereiden, de Weleerw. Heer L. J. Nijs, die Kapelaan was te Am sterdam (H. Vincentius). Tot Kapelaan te Vlaardingen (H. Joan, de Doper), met de op dracht de oprichting van een nieuwe Parochie voor te bereiden in Vlaardingen-Oost, de Weleerw. Heer L. M. Sluijs, die Kapelaan was te Leiden (O. L. Vr. Hemel vaart en H. Joseph). Naar wij vernemen zal de Enk- huizer Courant, die thans haar 81e jaargang uitgeeft en onder directie-hoofdredactie staat van de heer P. Honij'k, per 1 Juli overgaan naar de Verenigde Noordhollandse Dagbladen, de combinatie die na de oorlog met de Nieuwe Ènkhuizer Courant is uitgekomen en de „oude" heeft opgekocht. De naam Ènkhuizer Courant" blijft gehandhaafd. in Heerhugowaard HEERHUGOWAARD. Gister middag te omstreeks half vijf is de 53-jarige motorrijder P. van Stipriaan, geboren te Anna Pau- lowna. doch reeds enige jaren in Duitsland woonachtig, op de Mid denweg te Heerhugowaard, ter hoogte van de Stationsweg, zoda nig met zijn motor komen te val len, dat hij aan de gevolgen van het ongeval is overleden. De heer van Stipriaan, die een vrijwel nieuwe motor bereed, kwam bij de wegkruising op tot nu toe onverklaarde wijze ten val. In zorgwekkende toestand werd hij naar het St. Elisabeth zieken huis te Alkmaar overgebracht, waar hij Zondagavond overleed. PARIJS, 6 Juni (A.P.) De voormalige premier Georges Bi- dault heeft er heden in toege stemd Franltrijks 19e regering sinds het einde van de tweede wereldoorlog te vormen. Hij heeft medegedeeld dat hij Woensdag a.s. voor de Franse na tionale vergadering zal verschij nen. Hij zal, evenals twee zijner niet geslaagde voorgangers, om speciale volmachten verzoeken ter behandeling van de toestand op economisch en financieel ge bied, waarvoor Frankrijk zich thans ziet geplaatst. Gezant van Nederland in Wenen overleden De Oostenrijkse kanselarij heeft medegedeeld, dat Zaterdagavond tijdens een avondpartij te Wenen plotseling is overleden jhr. P. A. van Buttingha Wichers, Neder lands gezant aldaar. Hij bereikte de leeftijd van 63 jaar. AANBESTEDING Zaterdagmorgen werd door 't Heemraadschap „De Wieringer meer". aanbesteedde uitvoering van oppervlakte behandelingen op diverse wegen en bruggen in de Wieringermeer. De in schrijving was als volgt: H. Boe sewinkel. Nijmegen f 87.500.— K. van Barneveld. Zeist, f 87.660 N. V. Nrd. Ned. Wegenbouw Mij. te Harlingen 89.300,C. V. Aan- nemings- en Expeditiebedrijf G. J. Lak te Geldermalsen, f 92.200 V.O.F. A. Groot en Zoon te Wou- de. (N.H.), f 92.797,— P. Daal der, Aannemersbedrijf te Alk maar. f 93.500.Fa. J, Ooms. Avenhorn, f 93.600,N. V. Alg. Aannemersbedrijf A. Ooms Zn te Sneek. f 94.750,Raming: f 90.000,De werkzaamheden werden gegund aan de laagste inschrijver. ALKMAAR, 8 Juni. 8 paar den 7001000; 115 vette koeien 6001100; 100 nucht. kalv. 30 68: 13 vette schapen 85120: 200 varkens 1,851,95 p, kg. WOGNUM, 8 Juni 1953. Vr. aardappelen 2330; slabonen 2. bloemkool 1252; bospeen 20-38; sla 3.106.60; postelein 19; rabar ber 12; bosselaene 3; aardbeien: A 2.10—2.50; B 1.50—2.00. LANGEDIJK. 8 Juni. 60.000 kg aardappelen 24.3027,20 klei ne 23,20—25.90. MEDEMBLIK, 6 Juni. Vroe ge aardappelen. Aanvoer: 21.850 kg. Groot 26.50—28.10; kriel 25.10 —26.40.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2