Twee steden en haar relaas RADIO Het Wonder van Fatima Adu verz< Gent en Bruggestem van 't verleden A f geknapt of gedrost? stem van de Middeleeuwse Nederlanden Militairen onttrokken zich aan de dienst tijdens rampvloed België roept de Noorderbuur (I) Gentde fiere programma Scheepsberichten Bruggede schone JSnnr wij vernemen Slachtoffers watersnood Bedri VEILIG VERKI RECHT E GAAT VC Pasrina 4 Woensdag 10 Juni 1953 Ge behoeft om f terug te vinden in het verleden wel te verstaan in dat van de veertiende, dertiende, twaalfde eeuw en van nog vroeger niet ver te gaan. Een bewijs van Nederlan derschap, een spoorkaartje of enkele liters benzine brengen U binnen luttele kilometers van Roosendaal midden in het land van 1 laanderen, midden in de oude graafschappen, waar de cultuur van de lage landen ontstond, groeide, bloeide, verscholen werd en in de jongste tijd weer te voorschijn kivam als een verbazingwekkend monument. Hier zijn in Gent en Bru88e en in de krans van nijvere stadjes, die deze beide parels als in een diadeem om sloten houdende middeleeuwen blijven voortbestaan. T)e vroege middeleeuwen, vierkant en donker,, de latere spitser en licht. Hier getuigt het machtige Gent opnieuw een forse, bedrijvige stad van 160.000 fiere Vlamingen van een strijd van eeuwen tussen burgers en edelingen. Hier heeft het schone Brugge zijn historie geschreven in iedere lijn en iedere steen van zijn kerken, zijn koopmanshuizen, zijn Belfort. Dit is het land van de van Artevelde's, van Breijdel en de Coninck. Van een welvaart en een rijkdom, die uitstak boven alles, wat de lage landen gezamenlijk konden opbrengen, maar ook van de onver zettelijke wil van vrije burgers om hun vrijheid te bewaren en de bereidheid om er met bloed voor te betalen. Op weinige kilometers van de Zeeuws-Vlaamse grens ligt Gent. Van verre al zijn de drie stoere torens, die de oude stadskern do mineren, zichtbaar: de toren van de St. Niklaas uit de dertiende, die van het Belfort uit de veer tiende en die van de St. Baaf uit de vijftiende eeuw. Ze staan vlak bij elkaar, deze torens en hun massieve vormen konden een symbolisering zijn van het karak ter van deze stad: nuchter, ge drongen en waakzaam. De stad ligt aan drie rivieren: de Schelde, de Leie en de Lieve en dit feit verklaart gemakkelijk, waarom het deze oude nederzet ting uit de zevende eeuw wel naar den vleze moest gaan. De Schelde braoht koren en wijn uit Frankrijk, de Leie het goede graan uit het land van Atrecht, terwijl langs de Lieve goederen binnenkwamen, die van Damme en Sluis de zeehavens uit vreemde landen waren aange voerd. Van de welvaart, die deze verbindingswegen brachten, spreekt, ja spréékt de Graslei, vlak bij de St. Niklaas. Hier staat in alle gothische pracht het Gil- d'ehuis der_ Vrije Schappers schippers, die niet gebonden wa ren aan het gebruik van een be perkt aantal waterwegen ge bouwd in 1531, daarnaast het Gildehuis der Graanmeters uit 1698 en het Tolhuisje uit 1682. En merkwaardig exempel uit de tijd van hertogelijke privile ges, die zeer veel voor een oude stad betekenden het Spijker- of Koornstapelhuis uit het jaar 1200, waarin alle schepen, die langs de Graslei passeerden, een deel van hun lading moesten lossen. Het graan, dat op deze wijze werd verkregen, diende om gedistri bueerd te worden in tijden van schaarste. Aan de Graslei zitten meer merkwaardigheden vast. Zo b.v. het middeleeuwse gebruik om er des Zondags degenen, die op godslastering betrapt waren, in een mand te water te laten De gestrafte kreeg een mes mee en moest zich onder water zien te bevrijden. Helaas gebeurde het meermalen door onnaspeurlijke oorzaken, dat de godslasteraar al door de mand viel, vóór hij on dergedompeld was. Van de Gras led in Gent stamt derhalve de uit drukking: „door de mand vallen". Vanaf de twaalfde eeuw nam de welvaart van de stad met sprongen toe door de vervaardi ging van en de handel in wollen lakens. Gent was onbetwist de hoofdstad van Vlaanderen, sinds het graafschap een leen van de Franse kroon was geworden; de graven van Vlaanderen werden eerst recht machtige vorsten, toen Henegouwen ook werd toege voegd aan hun domein, Uit deze tijd dateert het Gravensteen, een hoge, donkere vesting in het hart van de stad. Het werd gebouwd in 1180 en het ontwerp is ken nelijk geïnspireerd door de ver sterkte kastelen, die de kruisvaar ders op hun tochten in Syrië had den opgericht. We zitten hier trouwens midden in de tijd van de kruisvaarders. Kijk maar eens naar de begijnhoven, die bevolkt werden door de weduwen en verloofden van omgekomen kruis vaarders. Gent telt nu nog bijna driehonderd begijnen en over de begijnen van vandaag, streng ge organiseerd in verschillende or den, ieder met een Juffer aan het hoofd, zou een verhaal apart te schrijven zijn. De graven van Vlaanderen, on gemakkelijke heren overigens, moeten zich niet al te veilig heb ben gevoeld in deze stad, die zo strekt op haar rechten en privi leges stond. Het Gravensteen is dan ook een vesting van jewel ste. Hoge torens geven een ruim uitzicht over stad en land en het water van de Lieve spoelt traag langs de hoge, massieve muren. Na 1350 werd het door de graven van Vlaanderen niet meer ge bruikt, maar in 1455 gaf Philips de Goede, hertog van Bourgondië en g'raaf van Vlaanderen, er nog een luisterrijk banket ter gele genheid van het zevende kapittel van de Orde van het Gulden Vlies. Nadien zetelde er de Raad van Vlaanderen en de vele ver trekken en krochten in het be- neden-deel van het slot deden dienst als kerkers en folterka- mers. In het zomerseizoen maakt des avonds de floodlight-verlichting van deze hoge er. zware burcht een onvergetelijke indruk. Gezicht op het centrum van Gent vanaf de St. Michaels- brug. Hoog rijzen de stoere torens van het Belfort, de St. Niklaas en de St. Baaf boven deze oude en toch jonge, bedrijvige stad uit. DONDERDAG 11 JUNI 1953 HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 11.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.45 Morgengebed en lit. kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35- Waterst; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gramo foon; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoon; 11.50 „Als de ziele luistert", cau serie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunch concert; (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Sopraan, fluit en piano; 13.55 Gramofoon; 14.00 Metropole-orkest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Lichte mu ziek; 15.35 Tenor, hobo en orgel; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gramo foon; 17.00 Eben Haezer, hoorspel voor de jeugd; 17.30 Zang en pia no; 17.45 Voordracht; 18.05 Ka mermuziek; 18.35 „Op de stelling" 18.45 Gramofoon; 19.00 Nieuws; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.25 Gramofoon; 19.30 Idem; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio- Vossenjacht; 21.15 „Good old Eng land", klankbeeld; 21.45 Prome nade-orkest; 22.15 Pianorecital; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00— 24.00 AVRO; (7.50—8.00 VPRO) 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Gym; 7.30 Gramofoon; 7.50 Dag opening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek 9.00 Morgenwijding 9.15 Liederen; 9.25 Voor de vrouw 9.30 Gramofooh; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kamerorkest; 11.45 Voor de vrouw; 12.00 Musette-or- kest; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gev. muziek; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoon; 13.20 Promenade-orkest; 14.00 Gevar. progr.; 14.35 Cello en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gramofoon; 16.15 „Van Pepita's en Mantilla's; 16.30 Gramofoon; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gramofoon; 17.45 Regerings uitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Reportage of gramofoon; 18.30 Lichte mu ziek; 19.00 Gesproken briefuit Londen; 19.05 Amusementsmu ziek; 19.40 Rondetafelparlement; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philh. orkest en solist; 21.25 „Kommer Kleyn 60 jaar", vraaggesprek; 21.35 Voordracht met muziek; 22.20 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.30 Gramofoonmuziek; 23.40—24.00 Zang en orgel. HET SLUITINGSUUR VOOR VISWINKELS Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Cornelissen betref fende het spoedig tot stand ko men van een algemene maatregel van bestuur tot toepassing van artikel 3, tweede lid, van de Win kelsluitingswet 1951 t.a. viswin kels heeft de staats-secretaris van Economische Zaken het volgende geantwoord: 1. De voor het tot stand komen van een algemene maatregel van bestuur tot toepassing van artikel 3, tweede lid, van de Winkelslui tingswet 1951 voorgeschreven pro cedure heeft ten aanzien van vis winkels meer tijd gevergd dan aanvankelijk was te voorzien. 2. Inmiddels is bedoelde alge mene maatregel (waarbij het slui tingsuur voor viswinkels op 19 uur wordt gesteld) tot stand ge komen en afgekondigd in St.bl. 256 van 5 Juni j.l. Tankvaart: Caltex Delft p. 9 Kp de Gata, Malea 9 La Mede/Tripoli, Ondi- na 10 Mormugao verw., Taria 9 Sidney/Miri, Caltex the Hague 9 Sidon verw., Clavella 8 R'dam/ Petit Couronne, Esso Amsterdam 9 Aruba verw., Myonia p. 8 Aden /Beyrouth, Thalatta 9 Pt. Said verw., Hilversum p. 8 Perim. Passagiersschepen Bloemfontein p. 9 Vlissingen/ Antwerpen, Rijndam 9 Le Havre/ Southampton, Boschfontein 8 Mombasa/Aden, Noordam 8 New York, Joh. v. Oldenbarnevelt p. 9 Kp Bon/Southampton, Sibajak 9 460 OZO Sidney, Willem Ruijs 8 Suez/Pt Said, Groote Beer p. 8 Miquelon/R'dam, Indrapoera p. 8 Brothers/Aden, Maasdam 8 300 ZZW Kp Race/Cobh, Oranje p. 8 Pt Sudan/Colombo, Veendam 8 320 W. Scilly eil, Waterman 8 180 W. Lands End. Vrachtvaart: Kota Gedeh 9 Calcutta, Nestor p. 9 Flores, Roebiah 9 Hoogly River/Penang, Sumatra 8 Sout hampton, Helder Barranquilla/ Tela, Gaasterland 8 Paranagua, Abbedijk 8 Hamburg, Algenib 10 R'dam verw., Laurenskerk 8 Ka rachi, Muiderkerk 8 Marseille, Saparoea 9 Hamburg verw., Zee land S.S.M. 10 A'dam verw., Leo- poldskerk 9 Dumman verw., Stad Dordrecht 11 Setubal/A'dam, Tiba 10 Santos verw., Blijdendijk 9 New York, Hoogkerk p. 9 Vlissin gen, Kota Inten 11 13.00 uur Hoek van Holland verw., Modjokerto 15 R'dam verw., Oberon p. 9 Flo res/Antwerpen, Salatiga 9 Los Angeles, Talisse 9 Halifax/Bos ton, Tosari p. 9 Key West, Celebes 8 Singapore/Tj. Priok, Rijnland 8 Las Palmas/A'dam, Tarakan p. 8 Finisterre/A'dam, Tomini 8 La- buan. meer een museumstad. Wie in Gent stil heeft gestaan bij het drieluik van de gebroeders van Evck waarvan één paneel nog altijd spoorloos is hoeft welis waar niet te denken, dat hij hier mee alles gezien heeft wat de beeldende kunst in deze stad heeft te bieden, het is tooh waar, dat u in Brugge 'n hele dag kunt besteden met het „aflopen" van musea, tenvijl u dan nog andere musea hebt moeten overslaan. En van -Brugge is het de verdienste, dat u het werk van de middel eeuwse kunstenaars terugvindt in de sfeer, waarin zij tot stand zijn gekomen. Jan van Eyck, Hans Memlinc, Hugo v. d. Goes en Jeroen Bosch komen in deze stad tot leven. Brugge is een zeer oude stad, die al in de negende eeuw haar eigen geld muntte. Het Zwin gaf zeevarende schepen gelegenheid tot midden in de stad te komen en er ontwikkelde zich al zeer vroeg een bedrijvige nanaei. Geldstukken, die in Brugge wa ren gemunt, ziin teruggevonden, tot zelfs in Lithauen toe. Daar naast floreerde de lakenhandel meer en meer. Het geld stroomde er binnen en met het geld ont stond ook de behoefte het te be steden aan dingen, die onvergan kelijk zijn. Zo kreeg de beeldende kunst in Brugge zijn kans. De stad had een cosmopolitiseh aan zien, al direct omdat tal van bui tenlandse handelshuizen er geves tigd waren. In de straatnamen van vandaag is nog terug te vin den, waar de Duitsers woonden, waar de Oosterlingen, waar de Italianen, de Spanjaarden, de Portugezen. Evenmin als Gent had Brugge het gemakkelijk tegen de vorsten, die begerig waren naar en af gunstig op de rijkdom van de stad. Brugge was lang bereid ge weest de Franse vorsten conces sies toe te staan, wanneer het daarmee zijn handel en nijver heid tot hoger bloei kon opvoeren. In het begin van de veertiende eeuw echter waren de gemoede ren zo geprikkeld, dat een bot sing niet kon uitblijven. Pieter de Coninck en Jan Breijdel namen de leiding en in de vroege mor gen van de 18e Mei 1302 sloegen de Bruggenaren de hand aan. het Franse bezettingsdetachement in de stad. Niemand ontsnapte aan de woede van het vrije Vlaamse volk. Op Groeninghe. Op 11 Juli van dat jaar stond de manschap van Brugge met die van Ieperen en Gent aangetreden op het Groeninghe-kouter. Gewa pend met bleijde en goedendag bonden zij de strijd aan tegen de Franse edelingenTe voet, slechts bewapend met knotsen, trokken zij op tegen de linie van bewe gelijke Franse cavalerie: en wat niemand verwacht had. gebeurde hier: de bloem van de Franse adel ging in een gruwelijk bloed bad ten onder. Ieder heeft wel oens het verhaal van de Gulden Soorenslag gelezen, dat Henri Conscience schreef. Het beschrijft dat deel uit de historie van Brug ge, waarin de stad op het hoogte punt van haar macht en haar bloei stond. Hoewel de luxe in de stad bleef bestaan en zelfs nog toenam. b°- leefde Brugge in de 15e eeuw ongemerkt het keerpunt. De stad had zich altijd afzijdig gehouden van het omringende land, haar kracht zoekend in isolatie. In de tweede helft van de vijftiende eeuw kwamen echter andere ste den op, die de oude Hanzestad spoedig voorbijstreefden. Tekenend voor de zelfvoldaan heid van de stad is b.v. het feit dat omstreeks 1470, toen onge- kend-grote bedragen werden ver spild aan vorstelijke huwelijken, Brugge geen eigen handelsvloot ^ezat. De verzanding van het Zwin voltrok tenslotte het vonnis over de stad. Brugge, wier historie in menig opzicht parallel loopt en zelfs --amenvalt met die van Gent, heeft toch een geheel verschil lend karakter. Bezit de stad aan de Leie een forse, mannelijke schoonheid, Brugge is lichter, sierlijker en misschien iets „zui delijker". Het is bovendien veel zal het dit jaar honderd jaar ge leden zijn, dat de paters Francis canen zich voor de vierde maal in Maastricht vestigden. Dit feit zal in September worden gevierd, waarbij de paters een geldbedrag wordt aangeboden voor de restau ratie van hun kerk en klooster... bedroeg het totaal aantal geëva- cureerd en in de provincie Noord- Brabant als gevolg van de wa tersnoodramp per 1 Juni 2925. Naar schatting kunnen 1490 eva- cué's eerst over geruime tijd naar hun herkomst-gemeente terug keren veroordeelde het Hoog Militair Gerechtshof de 29-jarige sergeant P, O. B. uit Semarang tot vijf jaar gevangenisstraf met ontslag uit de dienst, omdat hij destijds in Indonesië, tezamen met een Am bonees, onder bedreiging met ge weld geld en goederen had ge stolen had onder grote belangstelling op de Joodse begraafplaats te Mui- derberg de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Dr. E. Slijper, oud-conrector van het Utrechts Stedelijk Gym nasium en een bekend schrijver van klassieken A TRAVERS LA BELGIQUE A travers la Belgique, dwars loor België, heeft een onzer redacteur zich laten rondleiden ioor het Commissariaat-Gene raal voor Tourisme. Een com missariaat tussen haakjes, dat door de overheid is opgericht en dat de belangen van het Tourisme behartigt op een wij ze, waarvan de regering in ons eigen goede land gerust eens het een en ander mag afkijken. Een commissariaat, dat in vele landen zijn agentschappen heeft; 'in Nederland b.v. in Amsterdam, aan het Rokin. België biedt de Nederlander heel veel. Veel meer dan in weinige artikelen te vertellen is. Wanneer wij U hiernevens medevoeren langs enige plek ken in dit aan natuurschoon en cultuurmonumenten zo rijke land. dan doen wij dat in het besef, dat wij veel voorbijgaan, zonder er over spreken. Laat het voor zichzelf spreken! Bel gië, dat nog niet zo lang gele den voor de meesten van ons tot het „buitenland" behoorde, is^ in de laatste jaren zeer veel dichter bij gekomen. Zeker, er is nog een grens. Maar ge voelt die grens bijna niet meer, wan neer ge de vriendelijke, be hulpzame Belgische douane passeert. En om nog eens iets tussen haakjes te zetten: van die Belgische douane mag óók de Nederlandse marechaussee gerust eens het een en ander afkijken. Eeuwen-lang heeft Brugge ge slapen. Eerst in het begin van deze eeuw is het opnieuw ont waakt. En wat een geluk, dat deze stad niet in de negentiende eeuw de schokkende ontwikkeling van de gemechaniseerde massa productie heeft meegemaakt. Wat zou er veel moois ten offer zijn gevallen aan fabrieksbouw en wegenaanleg. Nu is bijna heel deze stad nog, zoals zij was in de 15e eeuw. Er zijn gedeelten, waar letterlijk niets is veranderd. Stap eens de binnenplaats van het Gruuthusepaleis op en ga eens in de zon pp een muurtje zitten. Dit zijn de middeleeuwen. De reusachtige toren van de Onze Lieve Vrouwekerk staat er als 'n veilige wachter pal-bovenop. De zelfde sfeer vindt u ook in de crypte van Sint Basilius, onder de H. Bloedkapel, waar het de hele dag door een défilé is van honderden en honderden, die de reliquie komen kussen. Een merkwaardige kapel. Beneden donker- en sómber-romaans. Bo ven speels, licht en gothisch. Maar mooi! Neem eens de moeite van een wandeling door dit oude kwar tier. Langs de vishal en de Ro- zenhoedkaai, over de kasseien langs de kanalen, langs het min newater, door het Bagijnhof. Het hindert niet, of de dag wat drui lerig is. Dat maakt deze stad no-g ingetogener dan zij al is. Dat maakt ook u ingetogen, al was het alleen al om het besef, dat uw hand bij het betasten van die verweerde en toch nog zo levende steen, vijf, zes en meer eeuwen terugreikt Vergeet niet een bezoek te brengen aan de Sacramentskapel van de O.L. Vrouryekerk, waar het Madonnabeeld van Michel Angelo wordt bewaard. U hebt alleen kans, dat u het gedurende de maanden Juli en Augustus van dit jaar niet zult aantreffen. Het zal nl. met „Het overlijden van Maria" van Hugo van der Goes naar Florence worden gezonden. Florence stuurt in' ruil daarvoor bijdragen voor de grote expositie „Het oude Nederlandse portret", die van 28 Juni tot 30 Augustus in het Stedelijk Museum aan het Groeninge wordt gehouden. Een belangrijke concessie van die van Brugge, als u bedenkt, dat alleen al voor de Madonna vanuit de U.S.A. vóór de oorlog twee mill, dollar werd geboden. En dan te bedenken, dat het beeld op een haar na gered is van de volkomen vernietiging, nadat de Duitsers het tijdens de laatste oorlog had den geroofd en in een zoutmijn opgeslagen Er is veel te zien in Brugge en veel te genieten. U bent misschien net zo min kunstcriticus of his toriekenner als wij. Maar wan neer jè alleen langs dat drome rige water wandelt, waaruit hoge vestingmuren onverzettelijk op rijzen en je luistert dan naar de stem die vertelt van Jan Breij del, Pieter de Coninck, van de graven en hertogen, van bloei en verval en je hoort dan de jaar tallen: 823 Karei de Kale, 988 Baldwin de Vierde, 1302 Gu'.den Sporenslag, dan gaat deze oude stad leven. Dan spreekt deze schone, trotse nederzetting in het vlakke West-Vlaamse land een taal, die wij licht verstaan. Want het is onze taal, de taal van het Dietse land. 89ste lijst 's-GRAVENHAGE, 9 Juni De 89e lijst van geborgen en ge- identificeerde slachtoffers „wa tersnood, vandaag uitgegeven door het Informatiebureau van het Ned. Rode Kruis, bevat de volgende namen: NIEUWERKERK Kik, Jan Jacobus, geb. 3-6-'49 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Stoofweg 410. Van der Straten, Anna Johanna, geb. 23-6-1946 te Zierikzee. Laatste adres: Zwanen- burgseweg 24. Van der Straten- Berrevoets, Pieternella Catharina, geb. 24-7-1925 te Zierikzee. Laat ste adres: Zwanenburgseweg 24. Syriër, Willemia Cornelia Fran- sina, geb. 23-11-1936 te Nieuwer kerk. Laatste adres: Burg. Bou- manstraat 37a. Hammerskjoelfl te New York aangekomen NEW YORK, 9 Juni (Reuter). De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham- merskjoeld, is Dinsdag per vlieg tuig uit Stockholm te New York aangekomen. Hammerskjoeld verklaarde, dat zijn terugkeer geheel volgens plan was, en geen verband hield met de ontwikkelingen in Korea 's-GRAVENHAGE. 9 Juni He t hoog militair gerechtshof be handelde hedenmorgen de zaken tegen drie sergeanten, twee van de K.L. en een van de Kon. Luchtmacht, die zich tiidens de watersnoodramp aan de dienst onttrokken zouden hebben. Het waren de sergeanten L. v. d G. uit Middelburg. C. J. uit Souburg en J. K. uit Souburg. De eerste twee waren door de krijgsraad te velde Zuid veroor deeld tot vijf maanden gevange nisstraf met aftrek. K. had drie maanden met aftrek gekregen. Zij waren op 1 Februari 1953 te Ritthem (Z) met hun onder delen ingeschakeld bij het dich ten van een diik. en zouden in de nacht hun posten hebben ver laten. De advocaat-fiscaal was van mening dat, hoewel de inlichtin gen over de beklaagden zeer gunstig waren, zij hadden ge faald op het moment dat het er op aan kwam. Hij vorderde tegen de G. en J. zes maanden met aftrek en teruzetting tot de rang van soldaat laagste klasse en tegen K. 3 maanden met aftrek en terugzetting. De raadsman le It. W. G. Tib- ben uit Kapnpen, zeide. dat de drie tot een uur of twaalf des nachts gewerkt hadden en toen waren „afgeknapt". Ze waren toen inderdaad weggegaan en hadden de fout gemaakt de commandant niet te waarschu wen. Ten aanzien van K. over wie een zeer gunstig rapport was uitgebracht, zeide hij o.m. nog dat op een gegeven moment een waterschout bij T. gekomen was, die zeide „het is nu wel aardig wat jullie hier doen. maar het is niet nodig". PI. was van mening dat hier militaire detentie op zijn plaats was en geen gevangenisstraf. DE RANGLIJST voor het wereldkampioen schap voor autocoureurs Na de vijfhonderdmijlenrace van Indianapolis (U.S.A.) en de race om de Grote Prijs van Ne derland op Zandvoort is de stand voor het wereldkampioenschap voor autocoureurs: 1. Ascari (It.) 17 pt„ 2. Vuko- vitch (U.S.A.) 9 pt„ 3. Gonzales (Arg.) 8 pt„ 4. Villoresi (It.) 7 pt. 5. Hawthorn (Gr. Br.), Farina (It.) en Cross (U.S.A.) ieder 6 pt„ 8. Hankes (U.S.A.) 4 pt„ 9. Aga- bashian-Russo (U.S.A.) 3 pt„ 10. Grath (U.S.A.), de Graffenried (Zwitserland) en Galvez (Arg.) ieder 2 pt„ 13. Trintignant (Fr.) en Behra (Fr.) ieder 1 pt. Zoals bekend krijgt de eerst- aankomende in een wedstrijd om een Grote Prijs 8 pt„ terwijl de na hem geklasseerden in volg orde 6, 4, 2 en 0 pt. krijgen toe gewezen. Een snelste ronde van een race levert 1 extra punt op. De volgende race, geldend voor het wereldkampioenschap, wordt verreden op het circuit van Fran- chorchamps, nabij Spa, op 21 Juni, om de Grote Prijs van België Naar de gelijknamige Warner-Bros-film III. Met grote kinderlijke ogen keek Jacinta haar Die middag van de 13e Mei liep Hugo da Silva oudere vriend aan. door het gehucht Aljustrel, waar de ouders woon- „Wij zagen een heel mooie Dame in de Cova...." den van Lucia, Jacinta en Francesco. Een brede antwoordde het meisje. Maar Hugo lachte luid. „Dan moet je mij toch eerst maar eens vertellen wat zo'n mooie dame in de Cova doet." Hij nam Jacinta op en zette haar op zijn ezeltje. „Zij kwam uit de Hemel," zei Jacinta vol ontzag. Hugo lachte zo luid, dat het sigareneindje uit zijn mond viel. „Maar mijn kleine JacintaUit de Hemel? Nou, een vreemdelinge dus in deze streek. Mis schien dat ze iemand nodig had, om haar de om geving te laten zien, hé?" Jacinta zette een pruillipje: „Zij kwam in een lichte wolk en ze keek heel droevig, omdat de mensen zo slecht zijnen wij moeten heel veel bidden en Hugo krabde zich eens onder zijn hoed. „Wat moet ik daar nou allemaal van denken? Wolkbreuk boveu Berlijn Hevige wolkbreuken hebben Berlijn in de nacht van Maandag op Dinsdag geteisterd. In een pe riode van 12 uur viel er meer dan 39 m.m. regen, dat is de helft van de neerslag die nqrmaal over de gehele maand Juni Wordt geme ten. randhoed beschermde zijn ongeschoren gezicht te gen de felle zonnestralen en achter hem aan sjokte het ezeltje Lucifer. Hugo knabbelde op een zwarte sigaar, die hij niet had gekocht, had een appel in zijn broekzak, die hij had „georganiseerd" en bo vendien had hij geen last van een volle geldbuidel of een overmaat van zorgen. Hugo floot een oud volkswijsje tussen tanden en sigaar door en ondertussen keek hij argeloos rond naar enige gelegenheid, om zijn inkomsten zonder al te veel inspanning te vermeerderen. Met een engelachtige uitdrukking op zijn vage bondgezicht knikte hij Pastoor Manuel Marques Ferreira goedendag, die juist de trappen van het kerkje opging en stak tegelijk achter diens rug om een paar goudblonde Portugese appels in zijn zak. Goede middag! riep hij joviaal tegen de fruit handelaar, die zich eveneens had beijverd, om de Mooie dames in wolken, die met jullie praten...." Pastoor te groeten en de aandacht voor zijn handel Hij nam Jacinta weer van zijn ezeltje af. „Jullie een ogenblik had verwaarloosd. hebben te lang in de zon gezeten!" lachte hij. Hela! Nee maar, daar zijn warempel mijn „Wij hebben haar echt gezien, Hugo," antwoordde kleine vriendjes! Met de handen op de heupen bleef nu ook Francesco. Hugo midden op het hellende pad staan. De kleine Jacinta begon plotseling te huilen. „Jij Als wezentjes uit een andere wereld liepen Lucia, gelooft er niets van.snikte zij. Jacinta en Francesco langs hem heen. Hugo haalde gauw een knalrode zakdoek uit de Met ongehuichelde verbazing schoof Hugo zijn zak. Een wolk van een appel tolde over de hobbe- vettige hoedje achter op zijn hoofd. lige dorpsweg. „Hey, hey, dat gaat zo maar niet! Ik ben het, „Maar kleine baby," suste hij, terwijl hij haar Hugo. Wat is er met jullie aan de hand? Ben ik traantjes wegwiste. „Goed, als jij het zegt, geloof sinds vanmorgen zo veranderd, dat jullie mij niet ik je. Je hebt een dame gezien? Goed. Ze kwam uit meer kennen? Of zijn jullie plotseling zo rijk ge- de hemel? Fijn zo. Je hebt mij overtuigd. Maar worden, dat alle belangstelling voor je oude vriend ehlaten we het voor onszelf houden. Vertel er niet meer telt?" aan niemand iets van, behalve aan Hugo. Neem dit Liefkozend legde hij zijn hand op Jacinta's hoofd- appeltje maar, kleine deugniet." doek. Lucia had al die tijd stil toegekeken. In gedach- Wat scheelt eraan?" Is er iets verkeerd?" ten schikte zij haar hoofddoek een weinig en trok toen Jacinta en Francesco met een moederlijk ge- baar tegen zich aan. „Hugo heeft gelijk," zei ze. „Juist zo.... De mensen zouden dat toch niet begrijpen. Ze zouden zich vrolijk maken over jullie. En ga nou maar mooi naar huis. Hier, Francesco. Lucia.voor jullie ook een appel." Met een sprongetje zat Hugo op zijn ezeltje. Met de hoed in de hand wuifde hij zijn beschermelin- getjes goedendag, terwijl hij de weg insloeg naar het marktpleintje van Fatima. De dagen in Fatima gleden gelijkmatig voorbij en elke morgen klepte het klokje van de dorpskerk de gelovigen naar de Mis. De kleine Jacinta echter kon het geheim niet bewaren en weldra lachte heel Fatima met de verhalen rond de Cova-vallei. De mensen die in Porto-de-Mos naar de markt gingen vertelden er van de wonderbaarlijke gebeurtenis tot de geruchten binnenvloeiden binnen de grote gebouwen van de Staats-politie in Lissabon, waar de waakzaamheid geen minuut inzonk. Eind Mei 1917 zond Jodo Sousa, Minister van Justitie, een speciale koerier naar Arturo, de wrede administrateur van het district Villanova de Ourem, waarin Fatima was gelegen. De boodschap behelsde weinig goeds voor de kleine zienertjes van Al justrel (Wordt vervolgd! „De mensen zouden dat toch niet begrijpen. Ze zouden zich maar vrolijk maken over jullie". ti (Vt DEN HAAG, 9 len aangebode langrijke vere< de Staten-Gene een dergelijke bij werd dan langrijk deel dienst moester administratie. De ministers v ken en Financic advies gevolgd v< sie. die voorstelle: eenvoudiging ht Wanneer de goedkeuring aan pen hechten zul gevers van een bt nistratieve last wc De vele verschi nog toe tussen c zekeringswetten wetten bestaan, grondslag voor de oorzaak, dat de 1 ding volgens de li sociale verzekerir belangrijke punte die volgens de loi loonbelasting. De zullen voor een worden weggenoi gestelde unificatie grip loon schept heid over te gaa: stellen van'een e forme, gecombine Verder zal de et vereenvoudigd. H worden, dat belas de gegevens, die derzoek van loc hebben verkreger •ganen van de s> ring kunnen doorj De voorgesteld van bepalingen v zekeringswetten n loonbelasting en c heffing is samen drie punten: 1. Alle verschil begrip loon. dat ligt aan de heffi de sociale verzeke het besluit op de fing. vervallen. 2. De verschill begrip loon voor ingevolge de so ringswetten en d heffing enerzijds begrip voor de anderzijds, worden 3. De bepaling talingstermiinen. a< dergelijke zullen den afgestemd. Een samenwerk uitvoerende organc toepassing zal wor B I( Coördinatie van bleek over de h op dezelfdi FIETSER B GA FIETSER GAA AUTO A GAA -.VEILIG VE

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4