a Administratie voor sociale verzekering vereenvoudigd Duizend middenstanders smeken om eensgezindheid Franse bisschoppen pijnlijk verrast door Joodse aanval De „Koninklijke" boekte in 1952 een hogere winst PEGRUYTER VERLAAGT VE KOFF/EPR'JZEN 250 9ram -J VERLAAGDE KOFFIEPRIJZEN NET BOVENWEN 10/. KORTING edrost? Grootse bedevaart naar O.L.Vrouw ter Nood M BANDEN Financiën en Economie goudmerk koffie k zich aan ip vloed mbii liir i ^ME^KOFFIe' I <0^ van 218 ct. wordt 210 ct. van 205 ct. wordt 200 ct. k van 195 ct. wordt 190 ct. per 250 gram „aP 950 aram H noP 950 qram van 230 ct. wordt 225 ct. k chtoffers tersnood Voorstellen aan Tweede Kamer Bedrijfsleven in grote mate tegemoetgekomen ^'gtersj LOPEND DE KINDEREN FINALY Beschuldiging van Opper-rabhinaat op feiten weerlegd VEILIG VERKEERSWEEK In sommige landen werd stijging olieverbruik vertraagd Benrso verzicht Woensdag 10 Juni 1953 Pagina 5 9ste lijst MHAGE, 9 Juni van geborgen en ge- 3 slachtoffers ,wa- andaag uitgegeven formatiebureau van ode Kruis, bevat de men: UWERKERK Jacobus, geb. 3-6-'49 cerk. Laatste adres: 0. Van der Straten, na, geb. 23-6-1946 te latste adres: Zwanen- 4. Van der Straten- Dieternella Catharina, 5 te Zierikzee. Laat- 1 wanen burgseweg 24. smia Cornelia Fran- -11-1936 te Nieuwer- e adres: Burg. Bou- (a. lerskjoeld te •k aangekomen K, 9 Juni (Reuter). 5-generaal van de Naties, Dag Ham- s Dinsdag per vlieg- kholm te New York oeld verklaarde, dat r geheel volgens plan verband hield met ingen in Korea 'eaeven moment een bii T. gekomen was. et is nu wel aardig ier doen. maar het in mening dat hier sntie op ziin plaats gevangenisstraf. ÏANGLIJST fereldkampioen- >r autocoureurs ijfhonderdmijlenrace olis (U.S.A.) en de ïrote Prijs van Ne- mdvoort is de stand wereldkampioenschap ■eurs: !t.) 17 pt., 2. Vuko- 9 pt., 3. Gonzales Villoresi (It.) 7 pt. (Gr. Br.), Farina (U.S.A.) ieder 6 pt., S.A.) 4 pt., 9. Aga- (U.S.A.) 3 pt., 10. de Graffenried en Galvez (Arg.) 3. Trintignant (Fr.) ieder 1 pt. id krijgt de eerst- n een wedstrijd om ijs 8 pt., terwijl de asseerden in volg- n 0 pt. krijgen toe- snelste ronde van rt 1 extra punt op. race, geldend voor npioenschap, wordt et circuit van Fran- abij Spa, op 21 Juni, Prijs van België e Warner-Bros-film :eek Jacinta haar me in de Cova. naar eens vertellen va doet." ïaar op zijn ezeltje. Jacinta vol ontzag, t sigareneindje uit Uit de Hemel? deze streek. Mis- i, om haar de om- „Zij kwam in een droevig, omdat de ii moeten heel veel zijn hoed. maal van denken? t jullie praten i ezeltje af. „Jullie n!" lachte hij. Hugo," antwoordde ïling te huilen. „Jij zij. ide zakdoek uit de 1de over de hobbe- terwijl hij haar ii.i het zegt, geloof Soed. Ze kwam uit overtuigd. Maar 1 houden. Vertel er an Hugo. Neem dit «keken. In gedach- ien weinig en trok 3en moederlijk ge- den dat toch niet maken over jullie, s. Hier, Francesco, pel." ip zijn ezeltje. Met zijn beschermelin- weg insloeg naar jkmatig voorbij en n de dorpskerk de Jacinta echter kon Idra lachte heel e Cova-vallei. De r de markt gingen rli.jke gebeurtenis binnen de grote in Lissabon, waar zonk. :a, Minister van Arturo, de wrede llanova de Ourem, aoodschap behelsde zienertjes van Al- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG, 9 Juni De Tweede Kamer heeft voorstel len aangeboden gekregen, die voorzien in een zeer be langrijke vereenvoudiging van de loonadministratie. Uit de Staten-Generaal zijn reeds vele stemmen opgegaan om een dergelijke vereenvoudiging te bewerkstelligen. Hier bij werd dan aangevoerd, dat de ondernemers een be langrijk deel van hun werkkracht als „ambtenaar" in dienst moesten stellen voor het bijhouden van de loon administratie. De ministers van Sociale Za ken en Financiën hebben het advies gevolgd van een commis sie. die voorstellen voor een ver eenvoudiging hebben gedaan. Wanneer de Staten-Generaal goedkeuring aan de wetsontwer pen hechten zullen de werk gevers van een belangrijke admi nistratieve last worden ontheven. De vele verschillen, welke tot nog toe tussen de sociale ver zekeringswetten en de fiscale wetten bestaan, wat betreft de grondslag voor de heffingen, ziin oorzaak, dat de loonverantwoor- ding volgens de loonlijst voor de sociale verzekering op vele en belangrijke punten afwijkt van die volgens de loonstaat voor de loonbelasting. Deze verschillen zullen voor een belangrijk deel worden weggenomen. De voor gestelde unificatie van het be grip loon schept de mogelijk heid over te gaan tot het vast stellen van-een eenvoudige, uni forme, gecombineerde loonstaat. Verder zal de controle worden vereenvoudigd. Het zal mogelijk worden, dat belastingambtenaren de gegevens, die zii bii het on derzoek van loonadministraties hebben verkregen, aan de or ganen van de sociale verzeke ring kunnen doorgeven. De voorgestelde coördinatie van bepalingen van sociale ver zekeringswetten met die van de loonbelasting en de verevenings heffing is samen te vatten in drie punten: 1. Alle verschillen tussen het begrip loon, dat ten grondslag ligt aan de heffingen ingevolge de sociale verzekeringswetten en het besluit op de vereveningshef fing. vervallen. 2. De verschillen tussen het begrip loon voor de heffingen ingevolge de sociale verzeke ringswetten en de verevenings heffing enerzijds en het loon- begrip voor de loonbelasting anderzijds, worden sterk beperkt. 3. De bepalingen inzake be talingstermijnen. administratie en dergelijke zullen op elkaar wor den afgestemd. Een samenwerking tussen de uitvoerende organen bij de wets toepassing zal worden bevorderd. Bijzonder tarief loonbelasting Coördinatie van het loonbegrip bleek over de hele lijn niet mogelijk. De oplossing is gezocht in de invoering van een bij zonder tarief voor de loonbelas ting. Deze oplossing houdt in. dat in een bijzonder tarief de premiebiidragen van de werk nemer ingevolge de ziektewet en de werkloosheidswet en die van de werkgever, voor zover betrek king hebbende op het zieken - fondsbesluit. alsmede de aan spraak op kinderbijslag, worden verdisconteerd. Dit is aldus uit gewerkt. dat in het tarief de loonbelastingbedragen, die cor responderen met een bepaald loon, na aftrek van de werk nemersbijdragen in de premie en bijtelling van de werkgevers bijdrage, alsmede van de aan spraak op kinderbijslag, worden opgenomen naast het loon, zo dat het luidt zonder deze aftrek en bijtelling. Het resultaat hiervan zal ziin. dat de werkgever voortaan, na dat hij het loon voor de sociale verzekeringswetten heeft be rekend aan de hand van de bij zondere tabel der loonbelasting meteen de verschuldigde loon belasting zal kunnen aflezen. Wijziging kinderbijslagregeling Tot nu toe geldt de regeling, dat kinderbijslag in hoofdzaak wordt verleend voor kinderen, die jonger zijn dan 16 jaar, als mede voor kinderen van 16 tot 21 jaar die studerend of niet valide zijn. Aanspraak op kinder aftrek bestaat voor kinderen, die jonger dan 17 jaar zijn, alsmede voor gebrekkige kinderen, die ior.ger dan 25 jaar ziin. Boven dien wordt, indien aldus voor ten minste drie kinderen aftrek wordt genoten, voor een ander kind tussen 17 en 21 jaar aftrek verleend. In deze regeling ziin enige wijzigingen aangebracht. In de eerste plaats is in het besluit op de loonbelasting 1940 en daar mede tevens in het besluit op de inkomstenbelasting 1941 en in de wet op de vermogensbelasting 1892 de algemene leeftijdsgrens teruggebracht van 17 naar 16 jaar. De regering gaat hierbij uit van de gedachte, dat het ver lenen van kinderaftrek alleen dan aannemelijk is. indien de last. die op de ouders drukt deze rechtvaardigt. Daarbij wordt aangevoerd, dat vele zelfverdie- nende 16-jarigen reeds een in komen genieten, dat in niet on belangrijke mate het gezinsinko men versterkt. Voorts is voorgesteld in de kinderbijslagwet de grens voor studerende kinderen te verhogen van 21 jaar naar 25 jaar. De kosten aan deze maatregel ver bonden worden op 1 millioen gulden begroot. Tenslotte zal de eerste Januari peildatum worden, zowel voor de kinderaftrek als 'voor de kinderbijslag. Dit betekent dus. dat kinder aftrek en kinderbijslag voor een zelfde kind tegelijkertijd zullen aanvangen en eindigen. Tot nu toe was de peildatum voor de kinderbijslag 1 Januari en die voor de kinderaftrek 1 Decem ber. (Advertentie) RIJWIEL s MOTOR PARIJS. Nadat de Katholieke hiërarchie en het Joodse opperrahbinaat in Frankrijk drie maanden geleden vriend schappelijk waren overeengekomen gezamenlijk de opsporing van de kinderen Finaly ter hand te nemen en de beslissing inzake de godsdienstige opvoeding dezer kinderen na hun mogelijke terugkeer geheel over te laten aan hun eigen keuze, heeft het Franse opperrabbinaat plotseling in een opzien barend communiqué de kerklijke hoogwaardigheidsbekleders ervan beschuldigd opzettelijk de opsporingswerkzaamheden te belemmeren, teneinde Robert en Gerald ten koste van elke prijs voor het Katholieke geloof te behouden. Deze daad van het opperrabbi naat heeft bij het Franse episco paat verwondering en ontsteltenis verwekt, omdat zij de indruk maakt met boosaardige bedoelin gen te zijn uitgegeven. Kardinaal Gerlier heeft is een verklaring zijn diepe teleurstelling uitgespro ken over de Joodse handelwijze en beloofd, na oplossing van de zaak, volledige openbaarheid van de pogingen der Katholieken te geven om de kinderen terug te krijgen. Gedurende de drie maanden, die tussen de overeenkomst en de verklaring van het opperrabbinaat zijn verlopen aldus verneemt hét K.N.P heeft het episcopaat alles in het werk gesteld om de verdwijning der kinderen tot klaarheid te brengen, volgens de préambule van de overeenkomst: „De hiërarchie verbindt zich al het mogelijke te doen om de kin deren zo spoedig mogelijk in Frankrijk te doen terugkeren". Pater Chaillet, die speciaal door het episcopaat met de afwerking van deze zaak is belast, heeft tij dens een persconferentie reeds zekere feiten over de werkzaam heden tot opsporing der kinderen bekend gemaakt. Hij ging uit van het gegeven, dat de kinderen Fi naly op 21 Februari uit het kloos ter van Lascanau in het Spaanse Baskenland door een onbekende zijn ontvoerd. Hoewel niemand thans over nadere gegevens be schikt, heerst algemeen de veron derstelling, dat kinderen bij een Spaanse Baskenfamilie ver toeven. Naar pater Chaillet verder me dedeelde, is een week geleden aan de Spaanse minister van Buiten landse Zaken, Artajc, een brief overhandigd van Kardinaal Ger lier, waarin de kardinaal vraagt een spoedige terugkeer van de kinderen te willen bevorderen. Ook de vertegenwoordigster van het Franse episcopaat, die met het onderzoek is belast, Germaine Ri- bière, bevindt zich reeds enige tijd in Spanje,. Op 10 Mei en daarna heeft kardinaal Gerlier reeds stappen gedaan bij de H. Stoel, welke de overeenkomst tus sen de kerkelijke hiërarchie in Frankrijk en het Opperrabbinaat heeft goedgekeurd. Teneinde de nasporingen van het Franse episcopaat te doen slagen, is Germain Ribière in con tact getreden met de kardinaal van Toledo, primaat van Spanje, en met de aartsbisschop van Saint Sebastiaan. Tot zover de gegevens over de stappen, die van kerke lijke zijde gedaan zijn om het onderzoek te bespoedigen. In aansluiting hierop verneemt het K.N.P. van bevoegde zijde: In tegenstelling met de onbe wezen beweringen van de propa- gen feit gestaan. Ook zij verkeert tevens in volslagen onwetendheid over de verblijfplaats van de kin deren. De Spaanse kerkvorsten hebben geen enkele rol gespeeld in deze zaak en hebben er slechts kennis van gekregen door de dag bladen en later door het verzoek uit Rome. Daarbij komt, dat de Spaanse regering zich met enige restricties tegenover de zaak Finaly stelt, echter allerminst uit motieven, die de Fransen haar al te snel toe dichten. Het schijnt echter, dat de Spanse regering er wel eens voor kon terugdeinzen ontevre- Verzending zeepost Met de volgende 'schepen kan zeepost worden verzonden. De da ta, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nw. Guinea m.s. Willem Ruys (22 Juni), Ned. Antillen s.s. Breda (16 Juni). Su riname m.s. Nestor (24 Juni), Su riname m.s. Nestor (24 Juni), Ca nada s.s. Grote Beer (17 Juni), Zuid-Amerika m.s. Presidente Peron (13 Juni), m.s. Alnati (17 Juni), Australië m.s. Strathaird (13 Juni), Nw. Zeeland via En geland (13 Juni), Unie van Zuid- Afrika en Z.W. Afrika m.s. Pre toria (13 Juni). denheid te wekken in de Baski- sche provincies. Tenslotte vestigt men er de aan dacht op, dat het uitgangspunt en de kern, waarom deze hele zaak draait, noch een kwestie van ge loof, noch een kwestie van doop sel is, maar de wil van een pleeg- ganda heeft de Spaanse hiërarchie van het begin af voor een voldon- moeder, de kinderen, die zij gered en opgevoed heeft, voor zich te behouden. Het zou onzinig zijn, nu de kwestie wordt afgewikkeld, dit uitgangspunt uit het oog te ver liezen. HEILOO Meer dan 1000 R.K. Middenstanders uit Noord- en Zuidholland hebben gevolg gegeven aan de oproep van het hoofdbestuur van de R.K. Middenstands bond in het Diocees Haarlem om deel te nemen aan de Bondsprocessie naar Maria's Genadeoord te Heiloo. Gis teren, op een zonovergoten stralende lentedag, is deze bedetocht één groot pleidooi geworden voor eensgezind heid onder alle katholieken. Onze verscheurde wereld roept om eensgezindheid en zéker onder de broeders van het ene geloof. Dat was de algemene intentie welke, gestoeld op de harte- wens van Z.H. Exc. Kardinaal De Jong, al die mannen en vrou wen, jongemannen en iongedoch- teren uit de uithoeken van het diocees hier rond Runxputte bijeenbracht. Zii zouden het hart van Onze Lieve Vrouw ter Nood geweld aandoen, opdat Zii in de Hemelse Bruiloftszaal bii Haar Zoon zal bemiddelen. Dergelijke gevoelens kwamen boven tijdens de plechtige hoog mis die gecelebreerd werd door de bondsadviseur. rector Kraak man, met assistentie van pater Rembertus. de kernleider van de R.K. Middenstandsbond als dia ken en kapelaan Nieuwenhuizen uit Zoeterwoude als subdiaken. De wisselende gezangen werden daarbij uitgevoerd door het paro chiaal zangkoor van Obdam. De bondsadviseur wees er de bedevaartgangers in zijn predi katie op, dat een bedetocht een wezenlijke boete- en verster vingselement behoeft om effec tief te ziin. Reeds de Heilige Thomas a Kempis zei. dat wei nigen door ziek zijn heilig wor den of door te gaan bedevaar ten zalig. Het gaat er slechts om in welke gesteltenis men ter beevaart trekt. Reeds in de oud- zich door de verstorvenheid, de boetplegingen en de ingetogen heid der deelnemers. Hoevelen hebben niet weken, ia maanden, barrevoets tochten ondernomen om ergens een genadeoord te kunnen bezoeken. En niet zel den ging men kruipend meer malen om de plaats. Het reizen is tegenwoordig zo gemakkelijk geworden, dat de bedevaart meer en meer dreigt te verworden tot een vorm van plezierreis of ontspanning. Er zijn er gelukkig nog, die te voet of per fiets over grote afstan den komen. Maar over het alge meen moeten wii méér zin en inhoud aan onze bedetochten gaan geven. Eenieder bezorge zichzelf een of meerdere verstervingen uit de vele gemakken die hem om ringen en worde alzo een kracht figuur in het gebed. Hoe groter de prijs die persoonlijk voor de bede is gebracht, hoe eerder die in de hemel verhoring zal vin den. Een dergelijke geest onder Kaasmarkt Bodegraven BODEGRAVEN, 9 Juni Aanvoer 174 partijen, notering le soort 2.122.17; 2e soort 2.07 2.11, zwaar 2.25, extra 2.32. heid kenmerkte elke pelgrimage Overzicht handel matig. onze pelgrims zal de Heilige Maagd, die zelve tijdens haar leven uitermate moeite volle bedevaarten heeft gedaan, zéker welgevallig ziin en de bedevaart naar Heiloo zelve op hoger niveau brengen. Pater Lohuis preekt Tijdens de Heilige Kruisweg hield de vermaarde predikant pater Lohuis een predikatie, waarin hij er op wees dat ieders weg in deze wereld een kruis weg is. Men moet. als een an dere Christus. Diens voetstappen drukken en alle zorgen van deze wereld lijden in huis en straat en dorp om zo de heerlijkheid Gods te kunnen ingaan. Christus' woorden zijn nooit vastgelegd op de geluidsband en geen steno graaf maakte er verslag van Toch klinken zii tot de uitein den der aarde, wanneer rijken en machten vergaan zullen ziin. Zijn „Zoon. zie daar uw Moeder" legt getuigenis af van Ziin mate loze liefde. Hij voorvoelde dat er velen zouden ziin die niet goed voor hun moeder zouden zijn. En toch is het hart dat leven brengt in Christus' Kerk het Heilig Hart van Maria. Alle huiskamers dienen geheiligd te worden door de geur van het dagelijks rozenkransgebed. Doch ziet, juist in de huiskamers van vele beter gesitueerde midden standers ontbreken Kruis en Mariabeeld. Zijn zii goed voor Moeder? Toch is Zii al zovele malen onze voorspraak geweest. Weet wel, die op Haar vertrouwt, overwint. Op hoeveel plaatsen kwam Zijzelf al in haar Bruids kleed naar haar kinderen toe om tranen te drogen en ziele- nood te lenigen? Wii zullen onze aardse pelgrimage voortzetten onder de schutse van Haar kleed en met Haar lied op de lippen om vrede, eensgezindheid en ge luk te kunnen winnen. Later werd in de grote kapel nog een plechtig lof met Te Deum gehouden om God te dan ken voor de genaden die deze grootse bedevaart, de R.K. Mid denstandsbond in het bisdom Haarlem, met al haar instellin gen en neven-organisaties, be stuursleden en stille werkers, ongetwijfeld zal hebben laten verwerven. De N.V. Koninklijke landse Petroleum Maatschappij heeft over 1952 een winst geboekt NED.-IND. STEENKOLEN HANDEL-MAATSCHAPPIJ De resultaten over 1952 van de N.V. Nederland-Indonesische Steenkolen Handel-Maatschappii zijn slechts iets gunstiger geweest dan over 1951. Door totstandko ming van de „regeling vlootre- constructie 1952" was het moge lijk de post „claims inzake oor logsschade" grotendeels af te wikkelen. De boekwinst, ont staan uit het afgewikelde deel. groot f 1.121.522. werd overge boekt naar het „Vernieuwings fonds". Het saldo der exploita tierekening bedraagt f 203.483. De interestrekening sluit met 'n batig saldo van f 53.195. Op het effectenbezit werd een koers winst behaald van f 32.864. Hier door steeg het saldo tot f 289.542. Hiervan kwam in mindering f 100.000.voor sociale voorzie ningen ten behoeve van het In donesische personeel. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 9 procent in contanten. KAPITAALSUITBREIDING TWENTSE OVERZEE De directie van de N.V. Twentse Overzee Handel-Maat schappii te Enschede heeft mede gedeeld. dat het in verband met de toegenomen omvang van za ken wenselijk was geworden het kapitaal uit te breiden. De di rectie is er in geslaagd het ge plaatste aandelenkapitaal der vennootschap te verhogen, met nominaal f 1.500.000.aandelen, welke onderhands in de beleg gerssfeer werden geplaatst tegen een koers van 125 pCt. exclusief dividend over 1952, zodat het geplaatste aandelenkapitaal thans f 6.200.000.— bedraagt. Voorts werden eveneens onderhands ge plaatst nominaal f 750.000.— in aandelen converteerbare 4% pCt. rentende obligaties met een loop tijd van 15 jaar en een conver- sierecht geldig gedurende de eerste vijf jaren tegen een koers van 150 procent. INDONESISCHE FONDSEN GEVRAAGD AMSTERDAM. 9 Juni Bii kalme affaire werd de vrii gun stige ondertoon van de effecten beurs vandaag goed gehandhaafd Vooral Indonesische fondsen trokken meer dan anders de aan dacht. Het heeft er alle schijn van, dat de dividendhervatting door de Javase Cultuur-Maat schappij daartoe de stoot heeft gegeven. Suikerfondsen wisten dan ook het gros van de kopers naar zich toe te halen en in H.V.A. ontstond een drukke open hoek. waarin de koers opliep van 97 tot een fractie boven pari. Een nieuwe aanzienlijke sprong maakten aandelen Java Cultuur, die weer 5 pCt. aan de koerswinst van gisteren toevoeg den. Ook N.I.S.U. en Vorstenlan den waren vast gestemd, alsmede Cultuurbank en Nationale Han delsbank. alle derhalve onderne mingen die bii de suikercultures betrokken ziin. Opnieuw is gebleken, dat het vredesnieuws uit Korea de markt onbeinvloed laat. zoals trouwens ook op de buitenlandse beurzen het geval is. In Wallstreet was de reactie gisteren maar uiterst matig. Hier bleven de meeste toonaangevende fondsen betrek kelijk vast gedisponeerd. Ook rubbers en tabakken ontmoetten vraag, maar Amsterdam Rubber wist de parikoers nog niet te be reiken. Ter beurze meende men de vraag naar Indonesische fond sen mede te kunnen toeschrijven aan de mogelijke benoeming van Hatta tot kabinetsformateur. Scheepvaartpapieren bleven op het verhoogde peil van gisteren maar nauwelijks gehandhaafd. Dit was ook het geval voor de oude en nieuwe aandelen Hol land Amerika Hin. Het gunstige jaarverslag van Koninklijke Olie had wel geen grote uitwerking maar was toch de oorzaak, dat de notering tot 308 opliep. De handel was echter van beperkte omvang. Philipsaandelen goed prijshoudend, certificaten Unile ver werden gevraagd en liepen tot 192V2 op. A.K.U. bleef op de achtergrond maar handhaafde zich volkomen. In het verdere verloop behield de markt de vrii gunstige ondertoon. Neder-van f 165.612.349.80 tegenover f 127.034.126.61 in het voorafgaan de jaar. Zoals bekend wordt 4 pet. dividend op de preferente en 16 pet. op de gewone aandelen voorgesteld. Er blijft dan een on verdeeld saldo van f 33.596.240.99 over. De Koninklijke Shellgroep heeft na aftrek van belastingen en van het gedeelte toekomende aan de minderheidsbelangen een netto-resultaat geboekt van ruim 125 millioen pond, hetgeen ten opzichte van 1951 een toene ming betekent van circa 5 mill, pond. Hiervan werd 22.168.883 pond als dividend gedeclareerd, uit te keren aan de beide moe dermaatschappijen, te weten de Koninklijke en „The Shell Transport and Trading Company In het verslagjaar daalde door omzetting in aandelen het bedrag van de uitstaande 3 y2 conver teerbare obligaties 1951 van f 218.363.900 tot f 151.967.700.—. Tezamen met de in verband met het stockdividend 1951 uitgegeven nieuwe aandelen steeg daardoor het geplaatste gewone aandelen kapitaal van f 917.432.000.tot f .959.388.000.— per 31 Dec. 1952. De geconsolideerde opstelling is dat jaar in het typografisch zeer goed verzorgde verslag weer aanmerkelijk verbeterd. Alle olie maatschappijen, waarin de groep voor meer dan 50 pet. deelneemt, zijn thans in de consolidatie ver werkt. De belangen van derden in deze maatschappijen, de zoge naamde minderheidsbelangei zijn in de financiële overzichten ver meld. Door de nieuwe wijze van consolidatie komen de belangen, die de groep in bepaalde grote ondernemingen heeft en die een aanzienlijk deel van het totaal der investeringen vormen, duide lijker tot uitdrukking. De opbrengst van verkopen en andere inkomsten over 1952 van de groep bedroegen ruim f 1.616 millioen tegenover circa f 1.424 millioen over het voorgaande jaar. De hogere bruto-inkomsten zijn voornamelijk een gevolg van de verkoopstijging met 11 pet. Hiertegenover staat echter een toename van de bedrijfslasten met ruim 943 millioen pond. Met ingang van 1952 is over gegaan tot een geleidelijke af schrijving van het agio, vermin derd met boekwinsten, ontstaan bij het verkrijgen van' maatschap pijen. Hiermee is dit jaar circa twee en een half millioen ge moeid. De investeringen over schreden de door afschrijving vrijgekomen bedragen in belang-, rijke mate. In het verslagjaar be droegen de afschrijvingen 136 millioen pond tegenover 188 mill, pond aan kapitaalsuitgaven, ter wijl voorts de deelnemingen met 9 millioen pond zijn uitgebreid, zodat uit de inkomsten nog 61 millioen pond moest worden aan gewend om deze investeringen te financieren. De grotere omzet van de groep en de gestegen materiaalprijzen, maakten een groter bedrijfskapi taal noodzakelijk, dat met 63 mill, pond steeg. Ook de internationale betalingsmoeilijkheden zijn hier oorzaak van. De schaarste aan ka pitaal maakt dat de financiering aleen kan worden gewaarborgd, indien in belangrijke mate op in terna financiering wordt gesteund. De productie van de groep en de met haar verbonden maat schappijen van circa 66 UJ mill, ton was ongeveer 10 pet." hoger dan in 1951. De totale hoeveelheid olie, waarover zij de beschikking kregen, bedroeg bijna 84 millioen ton tegenover circa 77 millioen ton in 1951. Aan het eind van het jaar had de eigen scheepsruimte een totaal draagvermogen van 2.5 millioen ton, terwijl de totale ton nage onder het beheer van de groep en de met haar verbonden maatschappijen, met inbegrip van tankschepen op tijdcharter, 6.8 millioen ton bedroeg, tegenover 6.3 millioen in het vorige jaar. De economische moeilijkheden in een aantal landen, waar Shell- producten aan de markt worden gebracht, heeft er toe geleid, dat de stijging van het olieverbruik werd vertraagd. Dit vormde, met een ruimer aanbod dan in vooraf gaande jaren, de achtergrond voor de gewijzigde marktverhoudingen die zich in 1952 ten aanzien van de voornaamste olieproducten, met uitzondering van vliegtuigbenzine voordeden. Minister Cals stelt twee beurzen beschikbaar Door de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen worden een tweetal beurzen ter beschikking gesteld ten behoeve van jonge schilders, beeldhouwers en grafici, die na een degelijke studie van enkele jaren aan een instelling in Nederland door een verblijf in België hun opleiding zouden willen voltooien. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de afdeling buitenlandse be trekkingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. PWWWIK—MM (Wordt vervolgdi

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5