[AAR NYLONKOUSEN dagen us-evenement brengen ons soms tot wanhoop Voeding moet evenwichtig zijn Onze confectie is Over handschoenen gesproken »laatseiï~^l :\n festijn r;lGl\TlSCHE SPEL l»ER ginele EIXSE Uü\.\E\ ixtra goedkope vis DOELTREFFERS Korte levensduur komt voort uit te grote nonchalance bij het kopen en dragen Grote elasticiteit door twisten nog zo gek niet. VINGERHOEDSPLANT Eén record was niet genoeg Ontwerpers ontsluieren onuitputtelijke fantasie )cman door Wi'm Knipjcheer 'en £005 F I U P A M R E N A E D A S B I JUNI 1953 -Circus de Ringersfabrieken 1G 13, ZONDAG 14 dere avond 8 uur. 13. Zondag 14 en Aanvang 2.30 uur. ld) :e circuscassa's; id, Waagplein telef. lagneet". Laat 212, 1ST. 1901) ikke schol .schar of ijting 4 of 5 p. 1. :helvis v.a. 0.50 p. p. lanke filet 60 ct. p. p.; e allerfijnste stoofpa- ng v.a. 85 ct. p. p., de lerbeste Holl. nieuwe iring uit het vat 10 >or 1.-. schoongemaakt ct. per stuk. d. STOK's Paling- en :evishandel Hekelstr. tel. 3195, Alkmaar Eigen palingvisserij z. a. R.K. werkster v. Donderdag. Br. no. 1696 NHD. kp. w. plaatsgebrek ima schrijfbureau iterstraat 4, Alkmaar. il. 3191. 5 kp. Batavus JLO, 5 cc. Goede conditie, anonkelstr. 20 Alkm. a 7 uur. kp mooie wieg 12.50; nderst. 15.kl. bur. 5; 1-p. led. m. sp. 30. aormeer 31. Alkmaar. kp. Old Fin. dressoir theemeubel. Tevens aoie kinderw. Oude insweg 19, Bergen. kp. gr. kinderledikant at z. g. a. n. matras. no. 18694, NHD kp. z. g. a. n. kirw- rwagen. Koelstra, Hoe- rweg 21, Alkmaar. Kousen brengen ons soms tot wanhoop. Andere dingen of kwesties kunnen dat ook wel doen, maar die ragfijne been omhulsels maken het soms wel wat al te bont. Een ongelukje is gauw gebeurd en voordat we er erg in hebben zit er een flinke haal in met een rits ladders. De schram of het wondje dat we daarbij oplopen aan het been is helemaal niet van betekenis. Dat heelt vanzelf, maar o die nylons. „Pas op mijn nylons," is al zo ingeburgerd, dat straatjongens van dertien, veertien jaar zelfs al de draak steken met deze hoogst ernstige zaak en ook al zo'n coquet gilletje slaken. Ondanks de „nachtmerrie" die nylonkousen geven, zouden we ze toch niet meer willen missen, want ze geven onmiskenbaar ook vele voordelen. Kousen stoppen is bij voorbeeld taboe. Komt een van onze tien tenen er eens doorgluren, dan zitten er natuurlijk ook een tiental ladders in en dan kunnen we ze beter in een speciale zaak, welke de afgelopen jaren als paddestoelen uit de grond zijn gekomen, laten maken. Het beste is als we niet plotseling voor een kousentekort geplaatst willen worden om twee paar van dezelfde kleur te kopen. Dan is het niet zó erg als er eens een kous weigert om heel te blijven. Overal komt een huisvrouw te genwoordig leuzen tegen, waarin een of ander voedingsmiddel als „gezond" wordt aangeprezen: Eet fruit omdat het zo gezond is! Melk drinken is gezond. Peul vruchten zijn voedzaam en ge zond! enzovoort. Zo'n leuze kan op zichzelf nóg zo juist zijn, toch hebben we er betrekkelijk weinig aan. Maar men kan zich ook niet voorstellen, dat een gezin gezond zou blijven als het de hele dag niets dan erw ten en bonen zou krijgen of alleen maar melk, of uitsluitend fruit? Neen immers; een en hetzelfde voedingsmiddel kan ons niet alle stoffen leveren die we dagelijks nodig hebben, al is dat artikel op zichzelf nóg zo kostelijk en goed. Het gaat erom, dat onze voeding als geheel „gezond" is, dat er ge regeld alle stoffen in voorkomen die ons lichaam nodig heeft. Die stoffen moeten dan ook evenwich tig over de dagelijkse maaltijden verdeeld zijn. Niet alleen het warme maal, maar ook de dagelijkse brood maaltijden moeten onze honger stillen (met meelstoffen en vet ten) en ons daarnaast nog eiwitten en vitamine C leveren. Dat zijn n.l. belangrijke beschermende stof fen, waarvan ons lichaam geen voorraad vormen kan. Eiwit vindt men in melk, karnemelk, yoghurt, kaas, eieren, vlees, vis en peul vruchten. Vitamine C komt vooral in groente en fruit en ook in aard appelen voor. Hebben we dus een warm maal van bijv. bruine bonen of rijst of macaroni met vlees en jus of saus, dan hoort daar nog een groente, bijv. sla, bij om het menu volledig te maken. Eten we aardappelen en groente met fruit toe, dan moet dat maal worden aangevuld met vlees (geen vet spek, <3at- is eiwit-' arm), vis of ei met pap toe, omdat anders het eiwitrijke gerecht ont breekt. Het fruit kan dan beter bij de broodmaaltijd worden gege ven anders tussen de maaltijden of voor het naar bed gaan. Als eiwitrijk gerecht bij de broodmaaltijden kunnen melk, karnemelk, pap, yoghurt, een be legging van kaas, vlees, vis of ei dienst doen. Hier volgen enige voorbeelden van de warme maaltijd. Warme maaltijd: Aardappelen, gebakken vis, bruine boter of margarine, veldsla; aardappelen, winterpeen met uien havermoutpap; rijst met vlees en ei, knolselderij vruchtensla; aardappelen, haring, bieten drie-in-de-pan; boerenkoolstampot (met spek) yoghurt; stoofscho tel van aardappelen, prei en blok jes kaas. Het is bijna vanzelfsprekend dat de Zwitsers veel yersey dragen, omdat de industrie van dit mooie 'bergland dit materiaal in grote hoeveelheden vervaardigt. Heel vreemd is echter dat een yersey- costuumpje daar vrij kostbaar is. Voor een modieus model betaalt men ruim honderd vijftig gulden. Daardoor maakt de Hollandse confectie in Zwitserland een goede beurt. Voor f39,50 kan men reeds een aardig wollend jurkje van Nederlands fabrikaat bemachtigen. Een Zwitserse wollen mantel kost nog altijd om en nabij de twee honderd gulden, terwijl de prijs van een „Hollandse" mantel daar ver beneden ligt. De Zwitsers wil len dus maar wat graag een kle dingstuk hebben van onze con fectie. De helaas maar al te korte le vensduur van ae nylon Komt vaak voort uit het feit dat de nylons met een te grote nonchalance wor den gekocht enbehandeld. Soms weet men niet eens wat men koopt, omdat men de bedoeling van de fabrikant met de gestem pelde opschriften als „fully fash ioned, reverse knit, denier en gauge" niet volledig begrijpt. Fully fashioned geen aan, dat de kous een geheel geminderde kous is. Zo vaak wordt gesproken over linksgeweven kousen en dat is een grove fout, want een kous wordt niet geweven maar gebreid. Als nu de linkse kant als goede kant wordt gekozen, bevat het Stempel de bemerking „reverse knit". In de toekomst zal men ook de woorden getwist of ongetwist kunnen aantreffen. Een getwiste kous kan men aanmerken als een kous met een enorme elasticiteit en ideale pasvorm en een die veel sterker is. Dit alles vloeit voort uit een bewerking van de draad, waarop een bepaald aantal draai ingen worden aangebracht. „On getwist" mist genoemde voordelen en heeft meer glans. En dan de woorden gauge en denier, waar we zo dikwijls mee in de knoop Een oneffenheidje aan de handen en het onheil is geschied Deze week in de tuin bruik in nylonweefsels ook nylon garen en -treksluitingen, dan ge draagt al het materiaal zich op dezelfde wijze. Maak in nylon uit sluitend dunne rolzoompjes of boor het materiaal om met nylon- boorlint. Nylon rafelt werk na den dus af. Waarschuw de che mische wasserij als u ze iets te „stomen" stuurt, dat het kleding stuk nylon bevat. Pers nylon met een lauw ijzer en aan de verkeer de kant. Zorg dat bij de nylon blouses, die zo prettig zijn, omdat ze niet gestreken behoeven te wor- n. den, de randen van kraagjes, man en het verwerken er van is heus 20 dun en ®lad mo" niet zo moeilijk. Maar toch willen seiyk zijn. we u nog enkele raadgevingen aan de hand doen voor het verwerken en het onderhoud van nylon. Al lereerst een lijstje wat men er niet mee mag doen. Probeer nylon niet te scheuren. Trek nylongaren niet af, maar knip het. Wind spoeltjes nylongaren niet af, maar knip het. Rek het weefsel tijdens het naaien niet uit. Koop geen nylonweefsel van een stuk, dat gekreukt is; het gaat er namelijk nooit meer uit. hebben we de afgelopen winter reeds gezien en op iedere mode show en in iedere etalage tonen de mannequins nu gezellige zomertoi- letjes, gemaakt van deze myste rieuze, doorschijnende stof. Sinds kort zijn er zelfs nylon regenjas sen in de handel, welke slechts 85 gram wegen. Zo zouden we wel door kunnen gaan met opnoemen van kleding van nylon en daarbij zouden we beslist het ondergoed niet mogen vergeten. Nylon is ook per meter te koop In vel'e tuinen zien wij momen teel de rijzige stengels van de Vin- gerhoedsplafit zich uitrekken. De dikke knoppen, waarmee het bo venste deel van de stengel is be-, zet, vormen een mooie belofte voor de komende weken, die ko men gaan. Het zal niet zo heel lang meer duren, voordat de bloe men, waar de plant haar naam aan ontleent, zich zullen ontplooien. Wij kennen ze in witte, gele, rose en purperen tinten, maar welke Jacqueline doorbrak driemaal de barrière Jacqueline Cochran, de eerste vrouw die de geluidsbarrière door zitten. Gauge, geeft een bepaald -Droog „nylon niet in-de zon, vlak brak, heeft fai een Sabre-straalja- aantal naalden aan op een be paalde breedte. 60 gauge wil bij voorbeeld zeggen 60 naalden op anderhalve inch (38 mm). Met de nier bedoelt men de dikte van net garen. 30 denier wil zeggen dat 9000 m garen 30 gram weegt. Voor een ragfijne avondkous nemen we een zo laag mogelijke denier. Hier in Nederland is dat 15 en 60 gau ge. In het buitenland worden reeds spinragfijne weefsels van 12 denier gemaaktEen sterke kous voor de dag is die van 30 denier en 51 of 60 gauge. Een degelijke wan delkous is die van 50 denier en 42 of 45 gauge. Koop vooral nooit kousen, die te lang zijn, want er zijn ook in Nederland drie verschillende kouslengtes verkrijgbaar. Korte kousen hebben onnodig te lijden, doordat ze te hoog opgetrokken moeten worden en te lange kousen verliezen de proporties op een kort been. Men moet vooral ook letten op de boorden en wel of ze breed ge noeg zijn en in beide richtingen rekken om een maximum aan be wegingsvrijheid zonder risico te garanderen. Dat de nylons, vergeleken bij enige jaren geleden, zo aanmer kelijk in prijs zijn gedaald, is in hoofdzaak te danken aan het feit, dat de Nederlandse industrie nu zelf de nylongarens tot kousen verwerkt. Niemand hoeft ons te vertellen hoe gauw er in de kous een haal komt. Eén oneffenheidje aan de handen en het onheil is geschied. Nu kunt u zich ook wei voorstellen wat een moeilijk werk kousenmakers en controleuses hebben. Er zijn thans machines, welke 24, 28 of 32 paar geminderde kou sen in een keer leveren. Deze zijn dan geheel gebreid naar de vorm van het been. Hiertegenover staat de ongeminderde ofwel standaard kous, die rond gebreid wordt. Deze bewerking is natuurlijk veel een voudiger en vereist minder kost bare machines, hetgeen een voor deliger prijs ten gevolge heeft, maar met het nadeel dat een der gelijke kous veel minder sterk is. Alvorens de ragfijne beenomhul sels uiteindelijk in de verkoop ko men, maken ze verschillende pha- sen van bewerking door. Aller eerst is er het breien van garen tot kous. Dan verhuizen ze naar de naaierij, waar de naden dicht genaaid worden. Over lange rijen metalen benen worden de kousen gestolpt en zo in een kast onder stoom blijvend gevormd. De laat ste bewerkingen, die de kous on dergaat, zijn het verven, drogen op de vormen, sorteren en het toeken van de paren. Ten slotte krijgen ze een stempel en ver dwijnen ze in de cellophaan zakjes en dozen. 'Nylon kleding en het onderhoud daarvan Nylon heeft niet alleen furore gemaakt aan onze benen, maar zo langzamerhand gaat dit materiaal 4e gehele kledingindustrie be heersen. Nylon cocktail japonnen bij de kachel of bij de radiator. Draai of rol nylongaren niet tus sen de vingers om het gemakke lijker in het oog van de naald te krijgen, maar strijk het liever plat. En nu wat we wel met nylon moeten doen. Gebruik bij het ver werken van nylon fijne naalden en spelden en een scherpe schaar. Naai met middelgrote tot grote steken en een losse spanning. Ge- ger nog twee snelheidsrecords ge vestigd. Bovendien heeft zij thans met haar in Canada gebouwde straal jager voor de derde maal de ge luidsbarrière doorbrokenAlle recordvluchten werden gemaakt op hoogten tussen 60 en 210 meter. Jacqueline Cochran is de enige vrouwelijke bestuurder van straal vliegtuigen in de V.S. wij ook zien, steeds bekoren ze ons door hun statige gratie. U zult het misschien niet willen geloven, maar de Vingerhoedsplant is een heel gemakkelijke gast in de tuin. Een schaduwrijk plekje is haar zeer welkom. In een verwilderd hoekje tussen heesters of gecom bineerd met varens vormen de hoge planten een decoratief ge heel. Is het dan ook te verwonderen, dat men bij het zien van zo'n hoekje het verlangen in zich voelt opkomen om óók een aantal van deze planten in de tuin te hebben? De gemakkelijkste manier is om naar een kwekerij te stappen en daar het benodigde te bestellen. Maar vindt u het ook niet veel prettiger en veel dankbaarder om uw sierlijke Vingerhoedsplanten zelf uit de grond op te kweken? Het genoegen, als ze gaan bloeien, zal er des te groter door zijn. Het Vingerhoedskruid, zoals deze plant ook wel wordt genoemd, is een tweejarige plant. Dat wil dus zeggen, dat zij, indien dit jaar gezaaid, het volgende jaar zal bloeien. Wilt u dus het'volgende jaar een bloeiende Vingerhoeds plant in de tuin hebben, dan zult u thans de zaadjes aan de schoot der aarde moeten toevertrouwen. Wannee'r de plantjes sterk genoeg zijn worden ze verspeend, waarna ze tenslotte in October te bestem der plaatse op een onderlinge af stand van dertig en veertig centi meter worden uitgeplant. Htn. De handschoenen zijn zonder twijfel uitgevonden om onze han den tegen koude te beschermen. Sinds tientallen jaren doen ze echter niet alleen meer als zoda nig dienst, want meestal zijn ze van een dergelijk materiaal ge maakt dat ze nauwelijks onze handen warm houden, of ze moe ten met schapenvacht of wol ge voerd zijn. De handschoen dient thans als accessoire om onze kle ding te completeren, zoals dat in modekringen gezegd wordt. Maar een feit is dat een paar handschoenen zelfs een doodge woon jurkje een waardiger aan zien geven en meewerken tot een fraai geheel. Het materiaal van de handschoenen wordt steeds aan gepast aan het seizoen en nu de zomerse dagen zich af en toe al geducht doen gelden is het de beurt aan de luchtige exemplaar tjes van geknoopt, gehaakt of opengewerkt weefsel of van nylon. Bij geklede toiletten, waar onder cocktaildresses, is de lan gere handschoen onmisbaar. Hetzelfde geldt voor avondjapon nen, waarbij de begeleidende handschoenen niet zelden tot over de elleboog reiken. De ontwerpers in Frankrijk ontsluieren ook op dit gebied hun onuitputtelijke fantasie. Naast eenvoudige gedis tingeerde modellen van uiteenlo pend materiaal, creëren ze bij avondkleding dikwijls verrassende en exentriexe exemplaren, die, zouden wij er niet over denken ze ooit te dragen, toch altijd de moeite van 't bekijken waard zijn. Het geestige paartje op de foto staat eveneens op naam van Evrard. Hier is het niet het mate riaal dat het meest opvalt, doch de speelse garnering. De afstaande naar beneden geslagen kappen vertonen een versiering van visjes en bijna gewichtloze balonnetjes „L'hérétigne" werden ze gedoopt. In de Nederlandse etalages zult u ze zeker niet aantreffen. In Maastricht waren laatst een heleboel bur gemeesters uit Neder land. Beste mensen! En hebben jullie Bier- kieker" ook ergens ge zien? De paters Francisca nen zijn dit jaar 100 jaar in Maastricht, kleine vrienden! Honderd jaar bruine pij, mogen we wel zeggen! De Lassoman moet nog denken aan dat applaus laatst in de kathedraal, toen kardinaal De Jong er was. Wat was dat prachtig! Heel veel men sen kregen de tranen in de ogen, kleine vrienden! Wij hebben zo'n goede kardinaal! Jullie weten dat ook wel! Laatst was heel Schijf boos! Sch(jf is een plaats je in Brabant! Zo'n boos Schijf! Op de Paardendag reu ze schik gehad, kleine vrienden! Eerlijk is eer lijk! Die mannen uit Apel doorn, die pas geleden op sokken kilometers lang hebben gelopen, hadden niet één gaatje in hun sokken! Laatst was de jeugd in Roermond reuze te vinden voor een ver enigd Europa! Wij ook hier in DE WEKELIJK SE BEURT!! Koning Frederik van Denemarken zei laatst: „Ik heb 'n vrije avond". In Londen was een poosje geleden een ko ningin en die koningin was bijna twee meter lang. Met botjes van nuch tere kalveren kunnen ze heel wat doen! Mensen, die geen goede beende ren meer hebben, kun nen weer nieuw been krijgen met die kalve- renbotjes. Dat wisten jullie zeker niet! Laatst in Leeuwarden geweest. Daar kreeg de Lassoman van een juf frouw 'n hompje kaas en 'n pepermunt. Lekker! Dank u wel! Enkele weken geleden waren de zusters van Posterholt in Limburg daar 100 jaar. „Honderd jaar zwarte kap!" mogen we wel zeggen. Nu, kleine vrienden, tot over 100 jaar! De Lassoman is over een poosje honderd jaar Las soman. Hup! Heiligenkalender Hier kom ik weer met mjjn oude boek aan om je de heiligen van deze week even voor te stel len. 7. Primus met Felicia- nus. Komt door Diocle- tianus, 11. Daer tevoren Barna bas Desen dagh ghekomen was. 12. Nabor met nog drjj ghespannen Vier Romeynsche Edel- mannen. Volgen heden Christum na. 13. Nu Anthoon de Pa dua. Leuke omschrijf vingen 1. Grafschrift: De laat ste reclame. 2. Beul: Ondernemer in plotselinge sterfgevallen. 3. Gierigheid: Spaarkas voor de erfgenamen. 4. Balseming: Kunst om de overblijfselen bij el kaar te houden. 5. Giraffe. Hoogste uiting van dierlijk leven. Oplossing De woorden van het harmonicaraadsel waren: 1-2 gelid, 1-4 geneest, 2-3 dodelijk, 3-4 kapot, 3,6 kniezen, 4-5 theekan, 5-6 nylon. In de omrande vakjes: lepel. Zoek de vruchten op Je ziet hier een vier kant met letters er in. Met behulp van die let ters kun je de namen maken van zeven ver schillende vruchten. Je begint maar bij een of andere letter en neemt dan een letter, het komt er niet op aan in welke richting, net zo lang tot je een vruchtnaam hebt gevonden. Zo kun je het zeven maal proberen. Bij één en dezelfde naam mag je gerust een keer meer over dezelfde let ter gaan. Maar geen hok je overslaan natuurlijk. Maria Adelheid van Nassau (slot) Geef mij uw toe stemming. Als een der prinsessen in Luxemburg als bruid aan het altaar staat, is het de gewoonte om haar moeder verlof te vragen te huwen en met de bruidegom naar zijn vaderland mee te gaan. Daaraan dacht Maria Adelheid in haar laatste ogenblikken. Haar moe der, die haar de laatste weken zelf verpleegde, zat aan haar bed. „Moeder" sprak de zieke zacht, „ik ben altijd ge hoorzaam aan u geweest. Geef mij nu ook uw toe stemming om naar myn hemelse Bruidegom te gaan". Moeder kon haar tra nen bij zoveel eenvoud niet inhouden en vroeg •haar, of ze dan graag zou sterven. En met stralende ogen zuchtte ze diep uit haar hart: „Ik sterf met vreugde". Verheugt u met my. Het is 23 Januari 1924. De avond is gevallen. Maria Adelheid ligt be wusteloos op haar sterf bed uitgestrekt. Heel de nacht door blijft ze bui ten kennis. De H. Mis is in de vroege morgen ge lezen. Het ogenblik van de. ziekencommunie is aangebroken. Alsof ze door haar engel uit de doodssluimer gewekt wordt, gaan haar ogen wijd open. Jezus wil haar voor haar grote sa cramentsliefde belonen. Ze ontvangt Hem voor de laatste maal. Schrei end liggen haar moeder en zusters om haar sterf bed geknield. Maria ziet hun grote droefheid en zacht, heel zacht, troost ze hen, die ze zo innig liefheeft: „Moeder, zus jes, schrei niet, wees blij en verheugt u met mij". Haar laatste woorden waren het. Want na het kwartier van dankzeg gen gleed haar bewust zijn weer weg. Zo bleef* ze zonder doodstrijd haar einde afwachten, 's Middags om half twee riep God haar tot zich. Maria Adelheid, 29 jaar oud, stierf in bal lingschap, als een heili ge- Zij is waarlijk een heilige. In alle eenvoud werd Maria Adelheid begra ven. Haar doodskleed was de bruidsjapon van haar zuster, kroonprin ses Antonia. Zelfs bij haar dood bleef ze de ar moede beminnen. De eenvoudige mensen uit de buurt vergezelden haar naar haar laatste rustplaats. In de slotka pel werd haar doodkist in een crypte onder het altaar begraven. Elke dag wordt boven haar gebeente het H. Misoffer opgedragen. Vriend en vijand roemden haar als een edele vorstin, een troos teres van zieken, een moeder der armen. Paus Benedictus XV zei van haar: „Zij is waarlijk een heilige". Met des te gro ter vertrouwen bidden we daarom voor de za ligverklaring van Maria Adelheid, een der groot sten uit het ons zo dier bare Huis van Nassau. Je oor Hier krijgen we het tweede filmpje over je lichaam en wel een filmpje over je oor. Dat is een prachtig instru mentje, dat O. L. Heer links en rechts aan je hoofd geplaatst heeft en z'n werk prima doet. Voordat de „draadloze" bestond, bezat het al al les, wat er nodig is om geluiden op te vangen. Een tip-top trechter al lereerst en vleesplooiin- gen om het geluid de juiste richting te geven. Aan de ingang tref je de oorhaartjes en het oor smeer aan om insecten en stof buiten te houden, die dat fijne instrument zouden kunnen bescha digen. Heel diep in de trechter zit het fijne vliesje, dat trommelvlies heet en dat trillen kan als het vel van een trom. Die trillingen van het trommelvlies worden overgebracht door een rijtje kleine beentjes. Zo komt het geluid bij een andere vlies aan en komt vandaar in een or gaan terecht, dat heel ingewikkeld in elkaar zit. Hier vinden we een ruimte van enkele centi meters, waarin een fijn harpje geborgen zit, waarop 6000 snaartjes gespannen staan. Die snaartjes hebben een lengte van een twintig ste tot een halve millime ter. Ten slotte brengen 18000 cellen echte micro foontjes, die geluiden langs speciale draadjes naar de hersenen over. Als ik je alles over het oor zou willen vertellen, zou ik wel een heel boek kunnen volschrijven. En wisten jullie, dat je je evenwicht kunt bewa ren, omdat er drie ka naaltjes zijn, die in drie verschillende richtingen door het gehoororgaan lopen? Stephenson George Stephenson is de man, die in 1825 in En geland het eerste treintje liet rijden. Hij had de lo- ALS EEN MAGER VARKEN Leuke krulstaarten zijn die gezellige knorrende biggetjes. Maar je moet ze niet horen, als ze gevoerd worden en de boer de trog met heerlijk slobber voor hen vult. Dan kun je een concert beleven, dat je tot nog toe in geen enkele concertzaal hebt meegemaakt. Dat rolt en duikelt over elkaar, dat duwt en bijt en knort en schreeuwt, of hun leven er mee gemoeid is. Dan worden de leuke krulstaarten echte gulzig aards, die elkaar geen slokje van het heerlijke papje gunnen. Geen wonder, dat de mensen van iemand zeggen, als hij erg te keer gaat: „Hij schreeuwt als een mager varkenHard schreeuwen is altijd erg onwellevend, maar vooral, als er gulzigheid aan te pas komt. Let maar eens op jezelf, als er aan tafel iets verdeeld moet worden. Of als er op een feestje iets wordt verdeeld. Wat kunnen sommige jongens en meisjes dan een muiltje open zetten. Wat een on geduld en een gulzigheid soms. Dan zou je haast gaan denken aan die krijsende krulstaarten, die van geen beheersen weten. Wacht je beurt af en Vooral blijf wellevend en keurig bij je spreken, vooral als er kans is, dat je tot schreeuwen zou overslaan. Denk aan ons motto van de maand: SCHREEUW TOCH NIET ZOl comotief uitgevonden, die een rij wagens kon voort trekken. En uit je jaar tallenboekje weet je, dat in 1839 het eerste trein tje in Nederland voort- pufte op de eerste spoor weg tussen Haarlem en Amsterdam. De locomo tief was een toepassing van de stoommachine, die James Watt had ontdekt, toen hij naar de kleppe rende deksel van een sto mende waterketel zat te kijken. Daaraan ontdekte hij, dat stoom van ko kend water, die in een ruimte opgesloten zat, kracht kon ontwikkelen. Met die stoomkracht kon hij een wiel aan het draaien brengen en dat konden de mensen in de fabrieken uitstekend ge bruiken. Zo gebruikte George Stephenson die stoommachine voor zijn eerste locomotief. Toen dat ding zo vanzelf langs de rails pufte, stonden de mensen even gek te kij ken en meenden, dat daar toverij achter zat. Erg prettig waren die eerste treinen niet. Want de reizigers werden flink dopr elkaar geschud en stapten uit de „wagons" met een laag roet en stof op hun mooie kleren en hoeden. En of ze in angst zaten. Want in een heel oude brief kun je nog le zen, dat een man aan zijn vrouw schrijft dat hij de reis van Amsterdam naar Leiden zonder ongelukken heeft gemaakt. En vrouw lief slaakte een zucht van verlichting. Daar lachen wij nog om, als we onze prachtige treinen over de spoorbaan geruisloos zien voortschuiven. Let op het verkeer Op Ceylon kwam het zo dikwijls voor, dat automobilisten in het donker tegen een oli fant opreden, dat er een nieuwe verordening kwam. Hierbij werd be paald, dat onze dikhui den net zo als auto's een vóór- en achterlicht moesten hebben om voortaan botsingen te voorkomen. In Leipzig in Duits land dragen de straatve gers achter aan hun laarzen rode reflectors, zoals wij die op onze fietsen hebben. Dit is ge daan om het achteropko mende verkeer opmerk zaam te maken op de niets vermoedende straatreinigers. Ook wor den er straatvegers aan getroffen, die een vest dragen met een rug vol zwart-witte blokken er op. Dat is ook een pro baat middeltje om niet aangereden te worden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7