Vlaanderen is ontevreden over Belgische Tourploeg RADIO Douaneloods in Alkmaar dreigt te worden opgeheven Het Wonder van Fatima Financiën en Economie „Moord op Ockers'% kan men in Vlaamse bladen lezen Tour de France99 nadert programma Scheepsberichten Arbeider viel in kalkoven Huid- Beiirsoverzicht Donderdag 11 Juni 1953 Pagina 7 Deze week zijn in Brussel de hoogmogendheden van de Belgische Wielrijders Bond aan het vergaderen geslagen. Enig punt van de agenda: de Ronde van Frankrijk. In de avonduren werd de geduldig wachtende journalisten op het Martelarenplein een communiqué verstrekt, dat aan duidelijkheid niets te wensen over liet. Of liever: dat alléén maar duidelijk was op enige punten, die met name het Vlaams sprekende wielerpubliek graag wat minder nadrukkelijk onderstreept had gezien. Het communiqué toonde namelijk glashelder aan dat de keuzecommissie nog beducht is om een definitief besluit te nemen, het gaf voorts te verstaan dat de „beslissing" pas na een stemming was verkregen en tenslotte gaf het een lijstje van dertien namen, waaronder men vergeefs de man zocht, voor wie al sinds weken verkiezingspropaganda in grote stijl was gevoerdStan Ockers uit Antwerpen. met te vinden is. Per saldo heeft de kleine Antwerpenaar in 1952 de weinig indrukwekkende naam van wieler-België toch iets wel- luidender doen klinken door in het Tour-klassement de tweede plaats te bezetten achter Coppi, een prestatie, die hij ook in 1950 achter (en dank zij innige samen werking mèt) Kuebler had ver richt. In het verre Argentinië had Ockers bovendien de afgelopen winter met van Steenbergen de scepter gezwaaid in de eerste ronde, er was een onverwachte zege in de semi-klassieker Waalse Pijl op gevolgd en vorige week keerde hij met de zesde prijs van de Giro d'Italia naar de Schelde- oevers terug. Alles bij elkaar wel een basis om een Tour-uitverkiezing op te baseren, zou men zo zeggen. Voor de sportcommissie van de Belgische Wielr. Bond zijn deze verdiensten van Ockers niet door slaggevend gebleken. Men mag veilig aannemen dat zijn naam in de langdurige vergadering van Maandag verschillende malen ge noemd is. De mededeling, dat Ockers niet zal deelnemen aan de Tour de France, is bepaald niet gekomen als de vermaarde donderslag bij heldere hemel. Insiders hadden na een bericht van enige weken geleden in het doorgaans goed geïnformeerde blad „Les Sports" al ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat de „boek houder" uit de Sinjorenstad dit jaar beter zijn heil kon gaan zoe ken in de ronde van Duitsland, wilde hij aan zijn gebruikelijke portie roem en de traditionele bundel contracten komen. Het communiqué van Maandag heeft echter wél de Ockers-storm in de meeste Vlaamse bladen tot een nieuwe hoogte aangewakkerd. Ge moest er u dus niet over verbazen deze Dinsdag in enige overigens gerespecteerde grote Antwerpse kranten uitdrukkingen te lezen als: „De loense heren van het sportkomiteit", „Moderne Pontius Pilatus", „Slechte bedoe lingen", „Elk eerlijk sportman walgt", „Schandaal", „Moord op Ockers", enz. Het proclameren van een revolute had niet in vlammender bewoordingen kun nen geschieden. Voor en tegen Ontegenzeggelijk wekt het eni ge bevreemding, dat bij de dertien namen, waaronder de tien „defini tieven" schuilen, die van Ockers VRIJDAG 12 JUNI 1953 HILVERSUM I, 402 m.: 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huis vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoon; 10.30 Morgendienst; 11.00 Alt en clavecimbel; 11.30 Gramofoon; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoon; 14.00 Schoolradio; 14.30 Gramofoon; 15.10 Boekbespreking; 15.40 Pia notrio; 16.00 De strijd tegen de mieren en bladluizen, caus.; 16.15 Viool en piano; 16.40 Gramofoon; 17.00 Vrouwenkoor, sopraan en piano; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gramofoon; 17.45 Fries pro gramma; 18.00 Gramofoon; 18.10 Idem; 18.30 Geestelijke liederen; 19.00 Nieuws; 19.10 Regerings uitzending; 19.30 Gramofoon; 20.00 Radiokrant; 20.20 Kerkcon- cert; 21.00 „Robert", hoorspel; 21.55 Viool en piano; 22.10 Gra mofoon; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Het Evangelie in Esperanto 23.3024.00 Gramo foon. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA 10.00 V.P.R.O., 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00 —24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Gym; 7.30 Gramofoon; 8.00 Nieuws; 8.18 Gramofoon; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym; 9.10 Gramofoon; 9.40 Voor de kleuters; 10.00 „Kinderen en men sen", causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Gramofoon; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgelspel; 11.25 Radiofeuilleton; 11.45 Bariton en piano; 12.00 Amusementsmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Sport en prognose; 12.45 Volkszang-Toogdag; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoon; 13.20 Metropole-orkest 14.00 Kookkunst; 14.20 Viool en piano; 14.50 Voordracht met mu ziek; 15.10 Pianorecital; 15.30 Gramofoon; 16.00 Idem; 16.30 Muz. causerie; 17.10 Voor de kin deren; 17.40 Orgelspel; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties 18.45 Problemen rond de huurverho ging, causerie; 19.00 Koorzang; 19.15 Pianospel; 19.30 Causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Blaas- kwintet en piano; 20.30 „Bene lux"; 20.40 „Aanpassing", cause rie; 21.00 Cabaret; 21.30 Het le- <v?n- betrapt; 21.50 Gramofoon; 22.05 Buitenl. overzicht; 22.20 Lichte muziek; 22.40 „Vandaag", 2245 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramo- foonmuziek. Telc visie-program ma VRIJDAG 12 JUNI 19.4521.15 K.R.O. Gevarieerd zomerprogramma. Er moeten dus andere bezwaren zijn tegen de Antwerpenaar, be zwaren die ongetwijfeld iets te maken hebben met zijn merk waardige mentaliteit. Het zou ons al heel sterk verbazen als het aan de kant zetten van Ockers niet het rechtstreekse gevolg is van diens methode om een wedstrijd al te „intelligent" te rijden. Niet voor niets vergelijkt men Ockers vaak met een boekhouder, die van rekenen zijn hoofdberoep heeft gemaakt. De strijdbaarheid verdwijnt im mers, als een renner alleen maar interesse heeft voor de cijfers van de klassementen. Het verbeteren van de positie, waarom het in de Tour de France toch te doen is, wordt dan op de achtergrond ge drongen. Slimme Ockers vocht zelden voor zijn plaats of voor zijn ploeg. De kranten, die nu hoog van de toren blazen, geven trouwens tus sen de regels toe, dat hun „stanne- man" in zijn vorige Tours nogal erg individualistisch heeft gere den. Dat hij het loon met zijn equipegenoten deelde, kan men moeilijk ëen verdienste noemen. Vormden de Belgen soms geen team? Wel Impanis. Intussen roept het lijstje van dertien nog meer vraagtekens op. Er staat bijv. een Impanis op, met wie men in vorige ronden van Frankrijk nu niet direct zulke heel pretti'- —"ringen heeft op gedaan. En er ontbreekt een Ros- seel, die al weken geleden was ingefluisterd dat hij zich maar moest klaarmaken voor het Tour- avontuur. Er komt wel een Clee- newerck op voor die in de voor jaarswedstrijden stevige resulta- Tankvaart: Caltex Delft p. 10 Kp. St. Vin- cer.t-R'dam. Caltex Nederland p. 10 Kp. Bon-R'dam, Sliedrecht 10 Suez verw.. Ena 7 Curacao. Me- tula 4 New. Castle-Balikpapan. Myonia 13 Pt. Said verw.. Perna 4 Singapore, Rita 8 Bankok, Ro- tula 10 Stockholm verw., Caltex the Hague 9 Sidon-R'dam. Cero- nia 9 Lorenzo Marques-Beira, Esso Amsterdam 9 Aruba. Su- netta 9 Poeloe Samboe-Manilla, Thalatta 10 Suez-Singapore. Ba- rendrecht p. 9 Aden-Menalah- madi. Passagiersschepen: Joh. v. Oldenbarnevelt n. 10 Algiers-Southampton, Groote Beer 14 Southampton verw.. Nw Amsterdam p. 9 Kp. Race-New York, Oranjestad 9 Cristobal- Aruba. Bloemfontein 9 Antwer pen. Indrapoera 9 100 N.O. Pt. Sudan-Aden, Maasdam 8 120 0. Sable eil.-Cobh.. Rijndam 9 Southampton-Quebec, Veendam 9 670 W. Scilly eil.. Waterman 9 400 W. Valentia. Willem Ruijs 9 Pt. Sudan-Southampton. Vrachtvaart: Arkeldijk 10 New York. Beng- kalis p. 10 Kp. Finisterre-A'dam. Billiton 11 Beira verw.. Molen- kerk 10 Karachi, Wonosari 10 Surabaia-Banjoewangi, Hecuba 10 Maracaibo-Cartagena. Heems kerk 9 Dar es Salaan, Lekker- kerk 10 Genua-Perz. Golf. Fries land 10 Setubal verw.. Kota In- ten 11 R'dam verw.. Radja 10 Pt. Said verw., Sloterdiik 10 Ant- werpen-Hvana, Talisse 10 Boston verw. Tegelberg 11 Buenos Aires verw., Boissevain 10 Manilla. Laertes 9 Penang-Belawan. Rotti 10 Baltimore, Ternate 10 Genua. ten heeft geboekt, maar die in etappewerk nog alle ervaring moet opdoen. En of een zo drastische verjon ging (drie van de dertien gese lecteerden zijn nog geen prof) wel gewenst is, blijft een andere vraag, waarmee de Belgische Tour-fans zich kunnen bezighou den. Per saldo zou een ploegleider als Silvere Maes toch in staat moeten zijn Ockers te bewegen de Tour niet langer te zien als een boekhoudkundig object. De thans 33-jarige Antwerpenaar is spor tief genoeg om dat te erkennen. We willen maar aantonen dat een goede drie weken voor de start in Straatsburg de Belgen, die in het verleden met hun Ver- vaecke's, Maesen, Vissers, enz. in de Tour heer en meester waren, niet verwachten dat zij in het zevende na-oorlogse pronkstuk van l'Equipe die oude glorie zul len doen opleven. HERBEGRAFENIS SLACHTOFFERS TE STAVENISSE Naar de burgemeester van Stavenisse mededeelt is de da tum, waarop de rampslachtoffers uit ziin gemeente op de alge mene begraafplaats van Stave nisse zullen worden herbegra ven. bepaald op Zaterdag 4 Juli a.s. welke dag als herdenkings dag zal worden aangewezen. HASSELT Toen de 55-jarige J. B. een oven van een schelp kalkbranderij wilde inspecteren, zakte hij door de bovenste, reeds afgekoelde, maar ondermijnde laag kalk. Met ernstige brand wonden aan gezicht en rechter zijde werd B. naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht. Tewaterlating onderzee- bootjager „Zeeland" De eerste van de vier bij de N.V. de Schelde te Vlissingen in aanbouw zijnde onderzeebootja gers van de Koninklijke Marine, zal op 27 Juni om 11.30 te water worden gelaten door mevrouw H. A. S. van Houten-Hendrikse, echtgenote van de secretaris-gene raal van Marine. Dit schip zal de naam „Zeeland" dragen. De jager „Zeeland" behoort tot de z.g. A-klasse. Het schip heeft een grootste lengte van 111,30 meter, een grootste breedte van 11,30 meter, een standaard water verplaatsing van 2160 ton. Het machinevermogen zal 45.000 pk bedragen, de maximum snelheid 32 mijlen per uur, terwijl de be manning 250 koppen zal tellen. De „Zeeleeuw" komt vandaag aan Heden, Donderdag 11 Juni, is de laatste van de twee door de V.S. aan de Koninklijke Marine in bruikleen gegeven onderzeeboten Hr. Ms. Zeeleeuw (ex U.S.S. Hawkbill), commandant luitenant ter zee le klasse J. van Nieuwen- huizen, bij de onderzeedienst te Rotterdam aangekomen. Hr. Ms. Zeeleeuw, een zuster schip van Hr. Ms. Walrus, werd op 9 Januari 1944 te Manitowok, Wisconsin, te water gelaten. De onderzeeboot meet 93.07 me ter lengte, 8,33 meter breedte, heeft een diepgang van 5,16 bij bovenwatervaart, heeft een stan daard water verplaatsing van 1523 ton bij bovenwatervaart en een totale waterverplaatsing van 2425 ton indien ondergedoken. Het ma chinevermogen voor bovenwater vaart is 6500 pk., voor onderwa tervaart 2700 pk. Advertentie) Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds llitclan erger. De helder vloeibare Ullolay D.D.D. dringt diep ln de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. M h GENEESMIDDEL TEGEN |B II H HUIDAANDOENINGEN Boom Ruygrok werkt op volle capaciteit In de jaarvergadering van de N.V. Boom Ruygrok te Haarlem heeft de voorzitter van de raad van commissarissen, mr. N. E. Rost Onnes verklaard, dat de maatscbapij voor 1953 weer vol ledig is bezet, zodat zelfs werk uit handen moet worden gegeven. Een drukkerij lijdt het meeste door zgn. niet-bezette uren, doch bij onze vennootschap is hiervan geen sprake, aldus de voorzitter. In het algemeen is 1952 veel moei lijker geweest dan voorgaande ja ren. De winstcijfers zijn voor het gehele bedrijfsleven achteruit ge lopen en duidelijk valt te consta teren, dat men over de top heen is. Daarom stemt het dubbel tot voldoening, dat Boom Ruygrok zeer bevredigende winstcijfers heeft behaald. De jaarcijfers over 1952 werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 8 procent. Europa-Azië boekte behoorlijke resultaten Het kantoor te Amsterdam van de N.V. Handelmaatschappij Europa-Azië (Euraz) heeft in 1952 behoorlijke resultaten kunnen be halen. De gang van zaken bij de rochtermaatschappijen was bèvre- digend. Deze ondernemingen drij ven hoofdzakelijk handel in tex- tielgoederen en kramerijen. On danks de bestaande moeilijkheden konden de gezamenlijke import- afdelingen in Djakarta, Surabaja en Makassar behoorlijke resulta ten behalen. In de industriële', be drijven waren ruim 400 personen werkzaam. Resumerend mag 1952 als bevredigend voor de vennoot schap worden beschouwd, aldus het jaarverslag. De volledige winsttransfer uit Indonesië voor het boekjaar 1951 werd ontvangen. Het exploitatie saldo Nederland nam toe van f98.481 tot f381.019 en het saldo winst van f 397.363 tot f 493.853. Over 1950 werd nog een verlies geleden van f 277.288. De reserve rekening wordt vermeerderd met een extra bedrag van f 100.000. Voorgesteld wordt een dividend van f 80.per aandeel (v. j. 60 gulden) en f651.per winstbe wijs (v. j. f 171.De tot dusver in 1953 behaalde resultaten van de importafdelingen stemmen tot tevredenheid. In de industriële ondernemingen heerst grote be drijvigheid. De berichten van de dochtermaatschappijen luiden ba- vredig end. Winstsaldo sterk bij Avis N.V. gedaald De daling der prijs van grond stoffen voor kunsthars is in 952 zo sterk voortgezet, dat zij tot de opmerkelijkste feiten van dat jaar behoort, aldus het jaarverslag der N.V. Verffabrieken Avis te West- zaan. Mede een gevolg hiervan was het optreden van een V s- staking, die de omzet van de kunstharsproducten gevoelig ver minderde. Na afschrijvingen up vastgestel de middelen ten bedrage van f24.306 en afschrijving wegens verlies op voorraden van f 41.940 resteert over 1952 een winst van f 22.753 (v. j. f 72.500). Dit bedrag wordt in mindering gebracht van het verliessaldo, dat thans be draagt f 535.314. De eerste dne maanden van 1953 verliepen Deter dan de laatste maanden van 1952. Gezien de omvang van de orders in portefeuille meent de directie de resultaten van 1953 met meir optimisme tegemoet te mogen zien. Hoger dividend Electro motoren „Dordt" Commissarissen der N.V. Elec tro Motoren Fabriek „Dordt" heb ben besloten aan de vergadering van aandeelhouders voor te stel len over 1952 een dividend uit te keren van 7 procent (v. j. 6 pro cent.) Levensverzekering-Mij Vesta In het jaarverslag over 1952 van de N.V. Maatschappij van Levens verzekering „Vesta" te Arnhem wordt opgemerkt, dat de totale verzekeringsstand van de Vesta en van haar dochtermaatschappij; de N.V. Levensverzekering Mij „Hollandia" van 1880 te Delft, op het ogenblik de vierhonderd millioen gulden heeft overschre den. De bedrijfswinst over het verslagjaar bedraagt f 839.731. Een extra toevoeging aan de premie reserve van f 675.943 wordt ech ter door de directie nodig geacht. De bruto productie bedroeg in 1952 f 46.836.743, de netto voor uitgang f 21.200.792. Het dividend is vastgesteld op 7 pet. (v. j. 6 pet.). AMSTERDAM, 10 Juni. Nu de Koreaanse vredesbesprekingen gisteren voor het eerst aan Wall- street een gevoelige knauw heb ben gegeven, was men benieuwd hoe Amsterdam hierop zou rea geren. Tot dusver had het Dam rak zich uitstekend gehouden en heerste er zelfs een bepaald gun stiger stemming. Vanochtend zag het er naar uit, dat de beurs zich niet aan de invloed van New York kon onttrekken. Koninklijke al thans zakte in tot 305 laten, maar vanmiddag bleek er voldoende steun in de markt te zitten om tot het slotpeil van gisteren te her stellen. Geen voortzetting van daag dus van de vaste stemming der vorige dagen, slechts een lichte reactie hier en daar, maar nergens een inzinking. Voor Indo nesische fondsen bleef zelfs hier en daar enige vraag bestaan, zij het in mindere mate dan gisteren, toen de dagomzet zich voor het eerst in geruime tijd weer boven de twee millioen gulden wist te verheffen. Hoewel de grote koop lust, die gisteren voor cultures bestond, was verdwenen bleven de suikerwaarden de aandacht trekken en Java Cultuur wist tot 54 op te lopen, waarmee nu sinds de declaratie van het dividend elf procent aan de koers is toe gevoegd. H.V.A. bewoog zich om pari. Sumatra-tabakken bleven een kleinigheid ten achter. Natio nale Handelsbank echter zette de opwaartse beweging voort.. Scheepvaartwaarden konden iets moeilijker meekomen en hadden een rustig verloop. Omtrent Kon. Olie meent men met zekerheid te weten, dat het dividend op 8 Juli betaalbaar zal zijn. De jaarvergadering wordt met belangstelling tegemoet ge zien. A.K.U. bleef vrijwel zonder handel, maar werd behoorlijk ho ger geadviseerd. Philips was prijs houdend, Unilever vertoonde eni ge reactie. Tegen slot viel over de gehele markt een lichte reactie te constateren. Staatsfondsen goed prijshoudend. ALKMAAR. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier verga derde gisteren ten stadhuize te Alkmaar voor het eerst in de tweede eeuw van haar bestaan; verschillende leden waren wegens ziekte, vacantie of zakenreis ver hinderd. De voorzitter, de heer le Blansch, herinnerde aan de goedgeslaagde viering van het eeuwfeest en sprak zijn voldoe ning uit over de vele blijken van belangstelling, die de Kamer daarbij mocht ondervinden. Spr. hoopte, dat het werk van de Kamer in de tweede eeuw van haar bestaan eenzelfde voldoening mocht schenken. Hij wenste de heren Eecen en De Boer geluk met de koninklijke onderscheiding welke hen ten deel was gevallen. De vice-voorzitter, de heer Breg- man bracht de heren le Blansch en Grondsma hulde voor de wijze, waarop zij zich bij de eeuw feestviering verdienstelijk hadden gemaakt en gaf ook uiting aan zijn waardering voor de voorbe reiding van het feest door het bureau van de Kamer. Weekmarkt Wieringen. Naar aanleiding van een ver zoek van het gemeentebestuur van Wieringen om advies inzake het stichten van een weekmarkt op Woensdag aldaar, deelde de heer Schmalz mede, dat het gros der winkeliers tegen deze weekmarkt is; ook de middenstandsbonden en de Bond van Marktkooplieden voelden er niets voor. Uit de ver dere discussie bleek, dat men in Alkmaar noch in Schagen de markten zou willen missen, omdat zij veel bezoek trekken. Besloten werd tenslotte het ge meentebestuur van Wieringen te adviseren niet tot stichting van een weekmarkt over te gaan. Aan het adres van de drie mid denstandsbonden aan de Ministers van Financiën en Economische Zaken inzake een belastingpro gram voor het midden- en klein bedrijf, werd adhaesie betuigd, nadat de heer Heuseveld op de noodzakelijkheid van een mildere ^belastingheffing gewezen had; 'zulks om te voorkomen, dat vele middenstanders het bijltje er bij neer moeten gooien. Woningen voor Handel en Industrie. Van het gemeentebestuur van Alkmaar was een schrijven ont vangen, waarin werd medegedeeld dat B. en W. in beginsel bereid zijn voor het jaar 1953 van de gereedkomende woningwetwonin gen 16 woningen voor Handel en Industrie beschikbaar te stellen voor van elders komend perso neel. De voorzitter betreurde de restrictie, dat alleen voor van elders komend personeel wonin gen beschikbaar worden gesteld, terwijl de heer Heuseveld een ruimere beschikbaarstelling wens te voor de Handel, die met dezelf de moeilijkheden zit. Ook de pontmisère kwam weer ter tafel; betoogd werd, dat door het heffen van veergelden op de IJ-ponten de Hembrugpont over belast wordt. Men betreurde het, dat na tien uur 's avonds slechts één pont vaart, hetgeen stagnatie veroorzaakt. De Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat heeft ech ter toegezegd al het mogelijke te zullen doen, om stagnatie te voor komen. Blijkens een ontvangen afschrift van een schrijven van de NACO aan de VW te Den Helder kan wegens de geringe exploitatie vooruitzichten geen buslijn Den HelderHoorn worden geopend; de opbrengst zou minstens f 75.000 moeten bedragen en dit wordt als onmogelijk beschouwd. Van het Hoogheemraadschap de Wieringermeer was n.a.v. een klacht van de heer N. Kramer een schrijven ontvangen, dat de mogelijkheid tot uitbreiding van de bedieningstijden van de West- friesesluis te Kolhorn zal worden onderzocht, door na te gaan, of de financiële gevolgen voor het heemraadschap aanvaardbaar zijn; er zou n.l. voorziening moeten komen van het remmingswerk en de verlichting. Van de Spoorwegen was bericht ontvangen, dat voor het rijden van sneltreinen op het baanvak AlkmaarHaarlem geen mate rieel beschikbaar is; verhoging van de frequentie zou bovendien de noodzakelijke openingen van de Velserbrug bemoeilijken.' De mogelijkheid bestaat hogere salarissen uit te keren aan gedi plomeerden van Handelsscholen. Vele werkgevers schijnen dit niet te weten en daarom hebben de directies van de Handelsscholen te Alkmaar en Den Helder de Ka mer verzocht daar meer bekend heid aan te geven. Een hogere sa lariëring, zo motiveren zij hun verzoek, zal het diploma aantrek kelijker maken en de studie sti muleren. Vestigingseisen. Naar aanleiding van een adres van de Kamer te Veendam in zake de vestigingseisen ontstond een levendige discussie, waaraan door de heren Putman, Heuseveld, Bregman en anderen werd deel genomen. Men was het in grote trekken met Veendam eens, dat er althans voor middenstanders ten platteiande te hoge eisen van vakbekwaamheid worden ge steld; het is n.l. een bekend ver schijnsel, dat deze middenstanders naast hun hoofdbedrijf verschil lende nevenbedrijven uitoefenen, waarvoor dan ook vakdiploma's vereist worden. Men achtte dit niet strikt nodig. Door deze stren ge eisen worden vele plattelands- bedrijven met de ondergang be dreigd en is een bedrijf aldaar haast niet te verkopen. De minimum-eisen wilde men handhaven, doch men was van mening, dat overdrijving hier schadelijk is. Export-combinatie. De Secretaris deed mededelin gen over de Stichting Export Combinatie, onlangs te Culemborg door enkele kleinere fabrikanten gesticht met het doel in het bui tenland nieuwe afzetmogelijkhe den te onderzoeken en de export van de aangesloten kleine fabri kanten te bevorderen. Voor het stichten van een dergelijke Ex port-Combinatie in dit gewest werd niet voldoende animo opge bracht, doch wel is aansluiting bij bedoelde Combinatie, thans te Utrecht gevestigd, mogelijk. Reeds hadden twee fabrikanten, een le vensmiddelenbranche en een uit het metaalbedrijf zich bij de Ex port Combinatie aangesloten, zulks tot hun grote voldoening. Douaneloods in Alkmaar. Het is voor de in Alkmaar ge vestigde Handel en industrieën die exporteren, een belangrijk ding, dat zij tot dusver in een douane loods bij de spoorwegen te Alk maar hun goederen konden inkla ren. De Minister van Financiën wil nu echter deze mogelijkheid opheffen, zodat men genoodzaakt zou zijn de goederen in Zaandam of Amsterdam in te klaren, het geen zeer bezwaarlijk is, zowel voor de bestaande handelszaken en industrieën als voor die, wel ke zich in Alkmaar zouden wil len vestigen. De Kamer heeft zich terzake reeds tot de Minister en tot de directie der Spoorwegen gewend en Maandag a.s. zullen vertegen woordigers van de Kamer, verge zeld van vertegenwoordigers van het Gemeentebestuur en enkele fabrikanten in Utrecht een onder houd hebben met de directeur der Spoorwegen, Ir. Q. den Hollander, om te trachten de douaneloods te behouden. Mocht de douaneloods verdwij nen, dan zou dit zelfs voor be staande industrieën aanleiding kunnen zijn haar bedrijf naar el ders te verplaatsen. Wij hopen van harte, dat de delegatie erin zal slagen de douane in Alkmaar te behouden. IV. Terwijl de avond daalde over de velden en de berghellingen paars en donker neerlagen onder het tinkelende maanlicht, haastte Maria Rosa zich door de donkere straten van Fatima naar het Marktplein. De witte geveltjes glansden spookachtig in een wonderlijk spel van licht en schaduw. In de haast nachtelijke stilte was het haar alsof voorbije eeuwen weerkeerden en zij alleen en verlaten met haar angst werd voortgedreven. In haar oren klonken nog de woorden na van Lucia, haar kind: „Ik heb niet gelogen, moeder. Het is de waarheid. Ik heb de Vrouwe gezien...." Maria Rose trok haar hoofddoek half voor het gezicht. De schaduwen rond de balustrades, de donkere plekken in de holle portalen leken haar vol ge heime dreiging en somber onheil. In het hart van Maria Rosa kwam een grote twijfel. Zij dacht aan de oude verhalen rond Fatima en de Moeder Gods, verhalen van eeuwen her. Het was alsof de donkere schaduwen van Fatima haar opnieuw vertelden van de dappere Koning Jan I, die uit dank voor zijn overwinning op de Koning van Castilië bij Fatima een kerk had laten bouwen, toegewijd aan O. L. Vrouw. Sedert eeuwen leefden daar de Paters Dominicanen en hun grote ijver voor de verspreiding van het Rozenkransgebed was bekend. Was het niet opmerkelijk, dat de kin deren een Vrouwe hadden gezien vlak bij dit hei ligdom? Maar zij verwierp deze gedachte. Maria Rosa snoof verachtelijk. Ze werd belache lijk gemaakt in het hele dorp. Met bitterheid be dacht zij, hoe Antonio zijn dochter staafde in haar belachelijke fantasie. Wat voor goeds kon er uit voortkomen? De geheime politie in Lissabon sliep niet en de geruchten leidden rechtstreeks naar nieu we vervolging, foltering en gevangenschap. Vastbesloten stapte zij de brede treden naar de Pastorie op, en liet zwaar de klopper neerkomen Naar de gelijknamige Warner-Bros-film op de massieve deur. Nerveus en opgewonden hoorde zij de korte stap van Pastoor Ferreira in de holle, stenen gang. Een zware grendel werd verschoven. Haastig ging Maria Rosa naar binnen. „Dat is laat, Senora dos Santos" sprak de paro chieherder. Maria Rosa knikte gejaagd. „Ik moet U spreken over mijn dochter Lucia De geestelijke liet haar binnen in zijn studeer kamer en draaide het licht op. „Zij was altijd een godsdienstig meisje, maar _zjj dweept met allerlei verhalen van heiligen en visi oenenen nu verzint zij ze zelf", vervolgde zij klankloos. Maria Rosa vocht tegen haar tranen. „O", snikte ze, „als ik alleen maar denk aan die afschuwelijke Godslasteringen aan de gevaren welke er dreigen". „Waar is die zogenaamde Cova?" vroeg Pastoor Ferreira. Maria Rosa haalde de schouders op. „Tien minuten hier vandaan. Het land daar is van ons. Ik heb haar al gestraft, maar zij wilde niet toegeven, dat ze loog". Pastoor Ferreira glimlachte. „Misschien zijn die zogenaamde visioenen met meer dan een uiting van hysterie, niet meer dan de fantasie van een klein meisje...." Met een machteloos gebaar van woede wrong Maria Rosa de handen ineen. „Het is een grote zonde", fluisterde zij, „en ik sta alleen. Antonio, mijn man, steunt haar en de ouders van Jacinta en Francesco geloven werkelijk in die schaamteloze onzin Manuel-Pedro en Olympia moesten zich schamen, maar wat kan ik alleen er tegen beginnen?" Pastoor Ferreira lachte luidop en wierp noncha lant zijn bonnet op tafel „Geloof mij, Senora, dat is niets om ongerust over te zijn. Ik meen gehoord te hebben, dat die „verschijning" zich zou herhalen, niet waar?" Maria Rosa knikte bevesti gend: „Op 13 Juni Pastoor Manuel Marques Ferreira dacht even na. „Kijk eens aan", vervolgde 'ïij. „Dat is op de feestdag van Sint Antonius. Dat is ook een feestdag voor de kinde ren. Tegen die tijd is Lucia haar hele fabeltje vergeten. Senora dos Santos, praat er niet meer over met haar en U zult zien, dat ze alles ver geet". Maria Rosa droogde haar ranen en stond op. „Dank u wel, mijnheer 'astoor", fluisterde ze. Door de stille straten van ^atima keerde Maria Rosa ■etroost naar huis terug. De nacht begon te vallen, toen zij in haar huis binnen ging. De petroleumlamp brandde laag. Antonio!" riep zij. „Anto- ïio!" Er kwam geen antwoord. Teleurgesteld draaide Ma- ia Rosa de lamp op. „Hij zal wel weer op stap ziin met die nietsnut van een da Silva", mompelde ze. Toen knielde zij voor het Kruisbeeld en bad haar Ro zenkrans. „Ik heb haar al gestraft, maar zij wilde niet toegeven, dat ze loog (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7