Voor kernphysica en atoomphvsica in Groningen nieuwe mogelijkheden Zuid-Korea volhardt in afwijzen van wapenstilstand Nieuwste verkeersvliegtuig voor vloot van K.L.M. Bouw v. d. Graaf-generator (5 mil], volt in 16 meter hoog torengebouw Radio-rede dr Adenauer Felle strijd aan fronten Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vliegramp in Engeland Grote uitbreiding van natuurkundig laboratorium binnen vier jaar Overstromingen iu Frankrijk Dijkherstel hij Herkingen vordert Pleidooi voor integratie Nederl. troepen naar W. Duitsland V aeantïet oeslag Rijkspersoneel Marie aangezocht als formateur Eerste komt volgende tveek aan NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Vrijdag 12 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12802 Eigen berichtgeving GRONINGEN Naar wij uit betrouwbare bron verne men, zal het natuurkundig laboratorium van de Rijks universiteit te Groningen een belangrijke uitbreiding ondergaan, teneinde te voorzien in een dringende be hoefte aan ruimte en nieuwe mogelijkheden voor weten schappelijke onderzoekingen op het gebied van de kern- phvsica en van de pliysiea der kristallijne materie. Tevens voorziet de uitbreiding in een aanzienlijke vergroting van collegezalen en practicumruimten. Reeds geruime tij-d is in natuurkundig laboratorium te Groningen onder leiding van prof. dr H. Brinkman, aan de verbe tering van de laboratorium-outil- lage voor kernphysische en atoom- pbvsische onderzoekingen ge werkt. Tot de voorgenomen uitbreiding behoort de bouw van een speciale kernphysische afdeling, waarin onder meer een van de Graaf- generator voor 5 millioen volt zal worden opgesteld. Deze elec- trostatische hoogspanningsgenera tor bevindt zich binnen een acht meter hoge stalen tank van drie meter middellijn, waarin stikstof tot een druk van vijftien atmos feer wordt samengeperst. De ge nerator is in staat aan atomaire deeltjes in een versnellingsbuis zo grote snelheid te geven, dat deze deeltjes de atoomkernen, waartegen zij botsen, kunnen verbrijzelen. Ook als generator van een in tense stroom van neutronen zal de machine belangrijke diensten aan het wetenschappelijke onder- PARIJS, 11 Juni (Reuter) Voor de derde opeenvolgende dag stroomde Donderdag hét water door tientallen dorpen in Oost- Frankrijk. Weg- en telegraafver bindingen werden verbroken en veel vee is in het water omge komen. Door het water van de rivie ren de Doubs en de Saone is de hooi-oogst langs de oevers ver nield. In de buurt van Montbe- liard moest het werk in drie fa brieken worden stopgezet. Ook de verkeersweg van Parijs naar Genève is door het water afgesneden. het zoek van atoomkernen kunnen bewijzen. De Groningse van de Graaf-generator zal worden ge plaatst in een zestien meter hoog torengebouw, dat deel zal uitma ken van de te bouwen kernphy sische afdeling. In het uit te breiden labora torium zal tevens de afdeling voor theoretische natuurkunde onder leiding van prof. dr. F. Zer- nike en voor theoretische kern- physica onder leiding van dr. H. J. Groenewold worden onderge- bracnt, alsmede de belangrijk vergrote afdeling voor biophysica onder leiding van prof. dr. H. L. de Vries. De uitbreidingswerkzaamheden aan het natuurkundig laborato rium te Groningen zijn reeds be gonnen met de bouw van een Voor de eerste maal als ge kroond vorstin heeft Koningin Elizabeth II de traditionele jaarlijkse „Trooping the Co lour" bijgewoond. De Koningin gekleed in het uniform van de garde, dat voor haar werd ontworpen begeeft zich op het politiepaard Winston naar de paradeplaats .Achter haar de Hertog van Glouces ter. (Telefoto). nieuwe instrumentenmakerij. Het vergrote laboratorium zal uit drie étages (kelder, begane grond en eerste verdieping) bestaan en een grondoppervlakte van ongeveer 1700 vierkante meter innemen. De aanbesteding van de grote uitbreiding zal omstreeks het eind van dit jaar plaats vinden en men verwacht, dat het ver nieuwde natuurkundig laborato rium te Groningen over vier jaar vrijwel zal zijn voltooid. Het herstel aan de zeedijk bij Herkingen gaat gestadig voort. Werd tot dusver het zand van de zandzuiger Ahoy per schip naar Middelharnis-haven en verder per auto naar Herkingen gebracht, thans wordt het per schip recht streeks naar de zeedijk vervoerd, zodat in sneller tempo wordt ge werkt. Dat het in het voornemen ligt spoed te betrachten, is te con stateren uit het feit dat zwaar der materiaal werd gebruikt, o.a. een grotere kraan, terwijl bij het voormalige stroomg'at thans ook een grotere perszuiger aan het werk is. Deskundigen achten het zeer nadelig voor het dijkherstel, dat alleen kan worden gewerkt met hoog water, daar met laag water de slikken voor de zeedijk een vlotte afvoer per schip on mogelijk maken. BONN, 11 Juni (A.P.) Bonds kanselier Adenauer heeft van avond in een radiorede verklaard, dat hij van plan is doelbewust zijn politiek om West-Europa Duitsland te integreren in een Verenigd Europa voor te zetten en hoe eerder dit zijn beslag zal krijgen, des te beter zal het voor de Duitse vrijheid zijn. „Ik blijf bij mijn buitenlands beleid, niet omdat ik koppig ben, maar omdat het het juiste is. Er is geen beter beleid, er is ook geen ander beleid mogelijk". De kanselier sprak opnieuw te gen, dat hij probeert een vier- mogendheden bespreking met de Russen over de eenmaking van Duitsland te voorkomen. Adenauer stelde als voorwaarde voor een viermogendheden-confe- rentie dat deze uitzicht op succes moet bieden. Alsnog zag hij ech ter geen bewijzen, dat de Russen een dergelijk succes willen. „Een viermogendhedenconferen- tie is niet zomaar de weg naar het paradijs van de Europese een making. Zij brengt ook een risi co mee, waarop wij goed voorbe reid dienen te zijn". Adenauer vertelde de Duitsers, dat zij op Europese eenmaking moeten staan, „opdat wij niet ge- isoleerd geraken". „Wij hebben twee oorlogen MIDDEL TEGEN KANKER ONTDEKT MONTREAL. Onderzoekin gen en proefnemingen in het Ka tholieke ziekenhuis van Notre Dame in Montreal hebben uitge wezen, dat bepaalde substanties zoals mosterdgas effectieve bestrij dingsmiddelen vormen van door kanker aangetaste weefsels. Dit heeft Dr. L. C. Simard, directeur van het Kankerinstituut te Mon treal, medegedeeld op een bijeen komst van het Canadese centrum voor kankeronderzoek. De onderzoekingen zijn reeds vergevorderd, doch daar mosterd gas giftig is. vormt de dosering nog een probleem. In tegenstelling met de vroegere methode, waarbij men kanker probeerde te genezen door chirurgisch ingrijpen of door bestraling, is thans, naar Dr. Si mard verklaarde, grote vooruit gang gemaakt in de behandeling van kanker met chemische midde len, die hetzij worden ingenomen hetzij als injectie worden toege diend. verloren omdat wij ons overschat hebben. Dit mag met of zon der oorlog niet opnieuw gebeu ren. Mijn regering heeft zich uit gesproken voor een Verenigd Europa. Met Europa zal mijn re gering staan én niet vallen". In het najaar 's-GRAVENHAGE. Er zijn, zoals bekend, reeds geruime tijd onderhandelingen gaande tussen Duitse en Britse militaire instan ties enerzijds en de Nederlandse regering anderzijds over het lege ren van Nederlandse troepen in W.-Duitsland. Er is in Nederland een groot gebrek aan kazerneruimte en oefenterrein en het overbrengen van énkele onderdelen naar onze Oosterburen zou hierin verbete ring. kunnen brengen. Naar wij thans vernemen zou er een moge lijkheid bestaan, dat in het najaar een Nederlands onderdeel ter sterkte van een regiment in een nog nader aan te duiden plaats in de Britse zóne van Duitsland ge legerd zal worden. De troepen zouden zo veel mo gelijk op basis van vrijwilligheid naar W.-Duitsland worden gezon den. Welke onderdelen hier even tueel voor in aanmerking zujlen komen is nog niet beslist. Relletjes in Italië eisen één dode BARI, 11 Juni (Reuter) Bij een relletje te Minervino Murge (Italië) tussen communisten en Christen-Democraten is Donder dag een Christen-Democraat dood geschoten. Vier van .zijn partij genoten werden zwaar gewond. De twee groepen hadden een woordentwist over de uitslag van de jongste verkiezingen. De po litie stelt een onderzoek in. Bidault verslagen door vergissing van Napoleon PARIJS, 11 Juni (Reuter) Donderdag is gebleken, dat Georges Bidault door een ver gissing van een der afgevaar digden de benodigde 314 stem men niet heeft behaald. Een afgevaardigde van de dissidente Gaullisten, Napoleon Cochart, was namelijk van plan vóór Bidault te stemmen, maar volgens de notering in het Huis van Afgevaardigden heeft hij zich van stemming onthouden, aldus het Franse blad France-Soir. Naar wii vernemen heeft de regering besloten het rijksper soneel dit iaar weer een vacan- tietoeslaa te geven van 2 pro cent, echter zonder begrenzin gen, zoals dit tot verleden jaar gewoonte was. Deze grenzen wa ren verleden jaar: voor ongehuw- den f 50.—. voor gehuwden f 75. De Franse kabinetscrisis PARIJS, 11 Juni (A.F.P.) President Auriol heeft André Marie, de radicale minister van Onderwijs in de aftredende rege- ring-Mayer, verzocht een nieuwe regering te vormen. Marie, een 55-jarige advocaat uit Hoofleur in Normandië, heeft het verzoek in beraad gehouden. Hij wil eerst overleg plegen met zijn politieke geestverwanten. André Marie staat bekend als krachtig pro-Amerikaans gezind. BRISTOL, 11 Juni (Reuter) Een Britse „Javelin"-straaljager is Donderdagavond bij Bristol neergestort. De piloot, Peter Law rence, en een tweede inzittende, kwamen om het leven. Het was het'(weede prototype van dit model; het eerste proto type verongelukte verleden jaar Juni. Het toestel kon sneller vlie gen dan het geluid. Inzamelingsactie Prins Bernhardfonds en Anjerfondsen In de periode van 15 tot en met 30 Juni a.s. wordt in het gehele land een grote inzamelingsactie gehouden ten bate van het Prins Bernhardfonds en de daaronder resorterende provinciale Anjer fondsen. Ter gelegenheid hiervan heeft het provinciale Anjerfonds in Noordbrabant aan alle burge meesters in die provincie en aan de besturen van een groot aantal verenigingen een brochure gezon den, waarin doel en samenstelling van het fonds wordt uiteengezet. Vele schepen, die zullen deelnemen aan de Kronings-Vlootschouw, die door Koningin Eliza beth II op 15 Juni a.s. zal worden afgenomen, liggen reeds op de rede van Spithead, het verzamelpunt voor de „deelnemers"Op de vo orgrond ziet U de Russische kruiser „Sverdlof' (10.000 ton); achter dit schip ligt het Britse vliegtuigmoederschip „Indomitable"; op de derde rij, de Britse kruisers „Sheffield" (linksen de „Swiftsure" en op de achtergrond de torpedobootjager „Diamond" en de kruisers Apollo" en „Manxman" (rechts). Van de ach tersteven van de evenals de andere gepavoiseerde Russische kruiser, wappert de vlag met de ster en de si kkel en de hamer. JEUGDIG OUDJE AARHUS, 10 Juni (A.P.). De 71-jarige barbier C. Arn- gren uit het Deense plaatsje Vejle, zal deze zomer naar de Franse Rivièra v.v. fietsen tocht van 3200 KM, die hem door Denemarken. Duitsland, Nederland, België en Frankrijk voert. Verleden jaar is hij voor de Olympische Spelen heen en weer naar Helsinki gepeddeld. Een tocht van in totaal 2000 KM. SEOEL, 11 Juni (A.P.) Na een buitengewone bijeen komst van het kabinet is medegedeeld, dat de Zuidkorea- nen de op handen zijnde wapenstilstand niet zullen aan vaarden. Pvoen, wn. premier, liet voor de eerste maal doorschemeren, dat de Zuidkoreaanse troepen, die twee derde van het Koreaanse front bezetten, zich niet twee kilometer vari de huidige frontlijn zullen terugtrekken. De Zuid-Koreaanse nationale vergadering heeft, met 76 stem men voor, géén tegen en 55 ont houdingen, een motie aanvaard, waarin een beroep op de Zuid- Koreaanse regering wordt gedaan een verdrag te sluiten met het Chinees-nationalistische China. De vergadering heeft tevens president Syngman Rhee buiten gewone bevoegdheden verleend. Rhee is het oneens met Eisenhower President Syngman Rhee heeft Donderdag officieel te Seoel ver klaard het te betreuren dat pre sident Eisenhower de mening is toegedaan dat een wapenstilstand voor Zuid-Korea in vele opzich ten voordelig zal zijn. „Wij nemen een ander stand- ten afgevuurd punt in", aldus Rhee. „En dit is onvermijdelijk, aangezien een wa penstilstand volgens de door het Amerikaanse staatshoofd aanvaar de voorwaarden de doodsteek voor Zuid-Korea zou zijn". Strijd vlamt op Met ongeveer 7000 man hebben de Chinese communisten gister avond hevige aanvallen gedaan op de geallieerde troepen aan het centrale front in Korea. Zij slaag den er op vijf punten in de ge allieerde linies te doorbreken. Het Amerikaanse achtste leger meldde, dat de Chinezen gesteund werden door tanks, artillerie en mortieren. Er werden meer dan 20.000 vijandelijke mortiergrana- Naar wij vernemen kan omstreeks Donderdag of Vrijdag van de komende week de allereerste Lockheed „Super Constellation" met zgn. compoundmotoren op Schiphol worden verwacht. De K.L.M. is de eerste luchtvaartmaat schappij ter wereld, die dit langste verkeersvliegtuig met deze motoren ontvangt. Het is de „Super Connie". Het toestel komt uit Californië gevlogen. De gezagvoerders zijn Harman en Zwartlioed. Het volgende toestel arriveert een week later met de gezag voerders ten Duis en Flemer. Het derde wederom een week later met de gezagvoerders Peetoom en Schipper. Enkele K.L.M.-be manningen hebben enige tijd te Burbank vertoefd, waar de toe stellen worden gebouwd. Zij heb ben daar ervaringen kunnen op doen met de nieuwe vliegtuigen. Toeristendienst Het ligt in de bedoeling, dat de „Super Connies" half Augustus enkele vluchten per week voor tische Oceaan zullen maken. Er kunnen 80 personen vervoerd worden. De snelheid ligt tussen de 500 en 600 km per uur. De toestellen zullen de „Constella tions", die 62 personen vervoer den, vervangen. Later in het jaar zal ook ge vlogen worden op de lijnen Am sterdamJohannesburg v.v.. Am sterdamCuragao via de Azoren en nog later AmsterdamTokio v.v. De bemanning zal uit 10 kop pen bestaan. Voor het reizen komt de toeristendienst over de Atian- een indeling in drie klassen. De namen van de toestellen zijn ont leend aan de kernpsysica. De „dr. ir. M. H. Damme" Voor de vernieuwing en de uit breiding van de K.L.M.-vloot is verder van belang de komst van de twee nieuwe Douglas Dc. 6a „Liftmaster", speciale vrachttoe stellen en de twaalf tweemotorige „Convair 340" verkeersvliegtui gen. De eerste Liftmaster zal de naam van dr. ir. Damme voeren. Half Augustus komt de eerste „Convair" aan. Wanneer de KLM aan het einde van het jaar de 21 nieuwe toestellen aan haar vloot zal hebben toegevoegd, zal zij één van de modernste vloten ter we reld hebben. SPOEDZITTING ISRAËLISCH KABINET TELAVIV, 11 Juni (A.P.) Het Israëlisch kabinet is van daag in spoedzitting bijeengeko men om de incidenten langs de Israëlisch-Jordaanse demarcatie lijn te bespreken. De zitting stond onder leidmg van premier en minister van De fensie David Ben Gurion. De gehele nacht door voerden de Amerikaanse troepen gevech ten van man tegen man met naar schatting 1000 Chinezen, die aan het Oostelijk centrale front ten Noordoosten van Tsjorwon de voorpost Harry belaagden. Volgens een mededeling van het achtste leger slaagden de Ameri kanen er na hevige strijd in de Chinese aanval af te slaan. VOORLOPIGE PREMIE VAN 1 MILLIARD DOLLAR OP E.D.G. WASHINGTON. 11 Juni (A.P.) De commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afge vaardigden heeft vandaag voor lopig een amendement goedge keurd. dat ruim een milliard dollar militaire hulp aan Europa zal onthouden, indien het ver drag op de E.D.G. niet bekrach tigd wordt. Voorzitter Chiperfield deelde verder mede. dat de commissie ook besloten had 200 millioen dollar te schrappen van de mili taire hulpverlening aan Eurooa INTERNATIONAAL CONGRES KERKMUZIEK Van 9 tot en met 13 Juli a.s. zal in 's-Hertogenbosch een inter nationaal congres over kerkmu ziek worden gehouden. Bij die gelegenheid zullen verscheidene bekende en moderne kerkelijke composities in de St. Jan worden uitgevoerd. Huiszoekingen in Israël TEL AVIV, 11 Juni (A.F.P.) Naar gemeld wordt, heeft de po litie vandaag overal in Israël huis zoekingen verricht. Er zouden wa- 'pens en springstoffen zijn gevon den en talrijke arrestaties zijn verricht. Volgens de politie be vinden zich onder de gearresteer den verscheidene leden van de vroegere verzetsgroep-Stern. Rnssisch-Turks accoord over stuwdam STAMBOEL, 11 Juni (Reuter). Turkije heeft een Russisch voor stel aanvaard om de helft van de kosten te dragen van een stuw dam op Russisch gebied, die het mogelijk zal maken de Turkse provincie Kars van bevloeiings- water te -voorzien. Er is twee jaar over het accoord onderhandeld Het Turkse aandeel in de kosten is 400.000 dollar. Gemeente-ontvanger te Rotterdam benoemd De gemeenteraad van Rotter dam heeft gistermiddag tot ge meente-ontvanger benoemd de heer K van Pelt, tot dusver ad junct-administrateur van de af deling rentegevende eigendommen te Rotterdam.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1