Laatste woord (in de Raad) over brandweerkwestie mi*# Akm aar viert 700-jarig bestaan van 5-12 Juni 1954 Wie AGENDA Autotocht Ouden van dagen WEEK-END Circus in wording Raad wil wetenhoe de brandweer denkt over terugkeer uitgetredenen VOORDELIGE AANBIEDINGEN zwart 10.50 en seel 7.95 21.95 Transport met ongelukkige afloop Vroedschap stelt credict van 7000 beschikbaar AANBIEDING van de week! 23.90 24.90 39.85 Sidonius de Jong Nieu Buiti FM FViirina 2 Vrijdag 12 Juiii 1953 Als vervolg op de iiiterpellatie-Hoytink in de Mei-verga dering van de gemeenteraad, heeft «le burgemeester in de gistermiddag gehouden raadsvergadering een nadere verklaring afgelegd, welke hierop neerkwam, dat de terugkeer van de uitgetreden brandweerlieden afhangt van de voordracht van de brandweer zelf. Na deze ver klaring ging de Raad in comité, teneinde de comman dant van de brandweer de gelegenheid te geven een min of meer uitvoerige uiteenzetting over het conflict te geven; toen echter na anderhalf uur de deuren weer werden geopend, bleek, dat de commandant niet ver schenen was. De burgemeester had verzuimd hem tijdig in te lichten. Tenslotte nam de Raad een motie aan, waarin B en W werd opgedragen de commandant te ver zoeken vóór 15 Augustus de gevoelens van de brandweer kenbaar te maken met betrekking tot de herbenoeming van de uitgetreden brandweerlieden. De burgemeester legde de vol- MV»r£6i--«7» gende verklaring af, na te hebben medegedeeld, dat hij hierover 27 Mei j.l. met de commandant een bespreking had gehad en daarna de zaak in B. en W. had bespro ken: Ten vervolge op het ant woord dat ik gegeven heb aan de heer Hoytink op zijn m de raadsvergadering van 15 Mei j.l. gestelde vragen, zou ik gaarne de volgende verklaring aflezen, omdat ik meen dat het goed is de voorwaarden voor wedertoetreding van de voor malige brandweerlieden scher per te preciseren. Bij de begrotingsbehandeling heb ik met grote nadruk ge wezen op het belang van de sterke vriendschapsband in de brandweer. Deze vriendschaps band loopt via de korpsen, die een grote onderlinge saamho righeid bezitten. De commandant heeft in ge sprekken met enkele uitgetre denen, aan wie ik indirect de wenk had gegeven eens met de commandant te gaan praten, hun duidelijk gemaakt, dat de wedertoetreding tot de brand weer van de betrokkenen in eerste instantie een kwestie is van de brandweer zelf, dat wil zeggen van de 'brandweerlie den en niet van de comman dant. Het is dan ook volkomen in overeenstemming daarmede, als de oplossing van het brand weerconflict in uitzicht wordt gesteld met gebruikmaking Van de weg: voordracht door één van de korpsen. Dit tweede strookt ook met het standpunt van burgemeester en wethou ders, dat zij hebben ingenomen op de vergadering in de trouw zaal op 7 Februari toen alle verzoeken om wedertoetreding in handen zijn gesteld van de commandant en in portefeuille zijn genomen. Voorts is hier mede in overeenstemming het geen de commandant nadien verricht heeft, te weten de lijst van gegadigden aan alle korp sen toe te zenden. Ten aanzien van de uitgetreden hoofdlieden Koelman en Erkamp zal de zelfde procedure gevolgd moe ten worden, aangezien hoofd lieden nu eenmaal voortkomen uit de korpsen en de korpsen het recht hebben hun aanbeve lingen bij hoofdlieden in te dienen. Alleen ten aanzien van de heer Van den Idsert zal dit niet kunnen gelden, omdat ziin benoeming er een is van de commandant alleen. Hij zal echter door hoofdlieden moe ten worden voorgedragen. Ik geloof dat het juist is dit in het openbaar als het standpunt van burgemeester en wethou ders bekend te maken en daaraan toe te voegen dat hier mede het laatste woord gespro ken is. Met andere woorden, dat burgemeester en wethou ders op volgende interpellaties zullen ingaan met verwijzing naar deze verklaring. Des gewenst is de commandant be reid de raad in besloten verga dering een min of meer uitvoe rige uiteenzetting te geven van wat hierbij van belang is te weten. De heer Sietsma stelde hierna voor de commandant uit te nodi gen waartegen de Voorzitter geen bezwaar had. Mr. Berkhouwer en met hem andere raadsleden had den daar echter wèl bezwaar te gen. Hij vond de verklaring van de voorzitter volkomen bevredi gend en meende, dat hiermede het laatste woord gezegd moet zijn. Dit is een zaak, die de brandweer zelf aangaat. Mr. Berkh-ouwer vond, dat de zaak nu volkomen uit de doeken was. Men heeft er een rel van willen maken, aldus spr., doch daar had hij geen be hoefte aan. Door de commandant in comité te horen, wordt het ge rucht alleen maar versterkt. De heer v. d. Borden maakte ernstig bezwaar tegen het beleid van B. en W. in dezen, die toch gezegd hadden, dat de brug voor allen openstond. Spr. had daar niets van gemerkt; wij zijn mis leid door B. en W., aldus de heer v. d. Borden, die hierna door de voorzitter werd afgehamerd, om dat hii zich niet tot het voorstel- Sietsma beperkte. De voorzitter vond, dat het voorstel-Sietsma moest worden ingewilligd en gaf de heer Wol- dendorp op diens vraag de ver zekering, dat de Raad na herope ning der deuren alsnog de gele genheid kreeg tot discussie in het openbaar. Het voorstel-Sietsma werd hier na aangenomen met 11 tegen 10 stemmen; tegen stemden de heren v. d. Borden, Hoytink, Berkhou wer. Holsmuller, Woldendorp, Coerts, Knuistingh Neven, Toren- vlied, De Zeeuw en mevr. Holz- müller. Commandant niet verschenen De Raad ging hierna in comité; na anderhalf uur werden de deu ren heropend en kregen wij te horen, dat de commandant niet was verschenen. De Voorzitter zei tot zijn leedwezen te moeten ver klaren, dat door een verzuim zij nerzijds de commandant niet tij dig op de hoogte was gesteld, dat hij zou kunnen worden geroepen, om de raad een toelichting te geven. De Raad had er nu van afgezien hem alsnog uit te nodi gen in de raadszaal te verschij nen. Het was met leedwezen, dat spr. deze mededeling deed, doch hij nam de schuld geheel op zich. Motie De heer Hoytink had met be langstelling kennis genomen van de verklaring van de voorzitter; formeel lag de zaak zo en de Raad kon z.i. niet anders doen dan zich volkomen achter deze verkla ring stellen. Het was spr's bedoe ling niet sensatie te maken; dat wiiden ook anderen niet, want er moet orde en rust komen in de brandweer. Het ging spr. echter te ver, als de voorzitter zegt, dat de zaak voor de Raad is afgedaan en daar om stelde hij de volgende motie voor, mede-ondertekend door de andere fractie-voorzitters: De Raad der gemeente Alk maar; gehoord de verklaringen van de voorzitter; van oordeel dat de benoeming van brand weerlieden niet behoort tot de competentie van de Raad; van oordeel voorts, dat de voor dracht voor eventuele benoe ming behoort tot de bevoegd heid van de brandweer zelf; besluit: aan Burgemeester en wethouders op te dragen aan de commandant van de brand weer te verzoeken vóór 15 Augustus 1953 de gevoelens van de brandweer kenbaar te maken met betrekking tot de herbenoeming van de uitgetre den brandweerlieden, ieder af zonderlijk. Het rapport van de comman dant aan B. en W. zou dan vol gens de heer Hoytink vertrouwe lijk ter kennis van de Raad ge bracht moeten worden. Dit zegde de voorzitter toe, na gezegd te hebben, dat B. en W. bereid zijn de motie over te nemen. De heer Venneker vroeg de uit getredenen, die na hun sollicita tie nooit meer iets van B. en W. gehoord hebben met de verkla ring van de voorzitter en de mo tie van de Raad in kennis te stel len, waartegen de voorzitter geen 'bezwaar had. Hiermee was de kwestie afge daan. Naschrift Het is wel een merkwaardige coïncidentie, dat het conflict in de brandweer, dat ontstaan is, omdat getornd werd aan het (door tradi tie gegroeide) recht van de brand weer, om een voordracht te doen voor nieuwe functionarissen, thans alleen opgelost kan worden als aan dit recht de hand wordt gehouden. Toch heeft de gemeenteraad met deze motie blijk gegeven de Instructie voor het personeel van de brandweer, door de Raad zelf In- on VRIJDAG 12 JUNI BIOSCOPEN:' VICTORIA: De eenogige diaan. HARMONIE: Blauwbaard. CINEMA: Greatest show earth. REX: Een zomer slechts Voorstellingen 8 uur APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor spoed gevallen te bereiken apo theek „De Bever," Emma- s>traat 36, Apotheker P. J. Meurs. MEDISCHE HULP 'Heiloo, Limmen en Akersloot: Dr. P. Nijenhuis Julianaweg 196, telefoon K 2513-309, Akersloot. STEDELIJK MUSEUM: Expo sitie „Kunstenaars helpen." Geopend van 1012; 25 en 79 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: Aquariumvereniging „Rode Rio". Aanvang 8 uur. INDUSTRIETERREIN-NOORD: 8 uur Circus Althoff. RETRAITEHUIS BERGEN: van 12—15 Juni: N.D.S.M. Am sterdam. ZATERDAG 13 JUNI BIOSCOPEN, EXPOSITIE, CIRCUS: zie boven. KUNSTZAAL RUSTENDE JAGER Bergen: Expositie J. M. Graadt van Roggen; geopend: 14.3017.30 en 20—22.30. WAPEN VAN HEEMSKERK: Feestavond RASA, 8 uur. WATERSTANDEN: hoog water 8.50 en 21.20 u. laag water 2.45 en 15.25 u. vastgesteld, slecht te kennen. Immers in deze instructie is van voordracht door de brandweer zelf geen sprake. Tenzij de com mandant alleen de brandweer uit maakt. Wat staat er in deze instructie? „Wij lezen in art. 8: Hij (de commandant) doet .voordrachten aan B. en W. tot aanstelling (ont slag en schorsing) van het perso neel van de brandweer, na ge pleegd overleg met de hoofdlie den." Van een bevoegdheid van de brandweer zelf dus van de corpsen spreekt de instructie niet. De Raad is dus abuis, als hij van oordeel is, dat de voordracht voor benoeming behoort tot de be voegdheid van de brandweer zelf. Fr. O. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Ria dv J. van der Nagel en M. W. A. van Dorp; Petrus C. M. zv S. C. A. Tesselaar en C. A. de Lange. Gehuwd: Marinus Stam en Hen- drika M. Wijn. ALKMAAR In een lange rij stonden gistermiddag om onge veer half twee zeventien grote autobussen „aangetreden" in de Julianalaan voor de muziektuin. En in die bussen zaten zo'n dik ke 700 ouden van dagen met glundere gezichten, in een stem ming van „vol verwachting klopt ons hart." Elke bus kwam even langs de „bevoorradingspost" waartoe de Muziektuin was ingesteld, om do zen met gebak en snoeperu in ontvangst le nemen. In de bus sen werd door de diverse bege leiders (sters) bij iedereen een kleurige corsage opgeprikt om de stemming nog te verhogen. En daarna zette de file zich in be weging. De wegbrengers zwaaiden, als of de inzittenden een reis om de wereld gingen maken, maar 't ge beurt in het rustige leventje van de ouden van dagen dan ook niet iedere dag, dat men eens met een autobus een tocht gaat maken. Over Hoorn en Medemblik kwam (Advertentie) CLOQUETTE ZOMERROKKEN Vlot model in de kleuren: rood, helgroen, DAMES SPORTBLOUSES, tricotweelsel wit met ge kleurde nopjes 2.85 POPLIN MEISJESJACKS, met capuchon, lit. 6 jaar |Q 75 DAMES-PYAMA prima lingeriekatoen. Kleuren: oud rose, groen DAMES PEIGNOIRS, satin feutre, zeer aparte dessins maten 42 t.m. 50 DAMES SKISOKJES, jacquard weefsel, iets nieuws 1.75 r/ ALKMAAR men in de Wieringermeer, waar in Middenmeer gestopt werd voor een verfrissing in de vorm van thee of koffie, en waarbij na tuurlijk ook versnaperingen wer den rondgedeeld, voor de man nen in de vorm van een sigaartje. Vervolgens zette men koers naar de Afsluitdijk, waar het Monu ment werd bezichtigd, en daarna bereikte men over Wieringen en de Kooy de duinenrand voor de terugtocht. Tegen zevenen dook 't silhouet van Alkmaar weer in de verte op, en later werd in de Muziek tuin, het Gulden Vlies of het Wa pen van Heemskerk een koffie maaltijd gebruikt. En hierna was voor velen weer een einde geko men aan een onvergetelijke dag. "ALKMAAR Gistermiddag werd een 16 ton zware appara tuur, vervaardigd door de Metaal- warenfabriek Puyenbroek en Zwemmer aan de Schermerweg, vervoerd van de fabriek naar een in het Noordhollands kanaal lig gende dekschuit. Het vervoer van een dergelijke zware apparatuur was vanzelfsprekend geen peule schilletje, doch alles scheen voor spoedig te verlopen. Bij het van de wal op de dekschuit overbren gen van het gevaarte ging het- op een gegeven ogenblik mis. met als gevolg dat de apparatuur kantelde, en zwaar werd bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, hoe wel bij het vervoer vanzelfspre kend talrijke werklieden waren betrokken. Nader vernamen wij, dat de ongetwijfeld kostbare apparatuur bestemd was voor de Jaarbeurs te Utrecht, waarnaar het vervoer per dekschuit zou plaatsvinden. In de fabriek heeft men drie maanden lang bijna dag en nacht aan het tijdig gereed komen van het object gewerkt, en de appara tuur, die, naar wij vernamen, naar een eigen ontwerp was ver vaardigd, was de trots - van de firma. Het verongelukken tijdens het transport is dus zeer begro telijk, en zal voor de firma bo vendien een aanzienlijke schade post betekenen. Geslaagd ALKMAAR. Bij het te Am sterdam gehouden examen ter verkrijging van het diploma Sociale Verzekering slaagde onze stadgenoot de heer P. M. Ver hagen. ambtenaar bij de Raad van Arbeid alhier. W eersvencachtin g Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Half tot zwaar bewolkt, met hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind uit uitlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Advertentie) ALKMAAR In de gistermiddag gehouden raadsverga dering was de heer Kirpenstijn wegens ziekte afwezig. De voorzitter sprak de wens uit voor een spoedig herstel en wenste voorts ook Mr Veendorp, de gemeente-secreta ris, die eveneens wegens ziekte verhinderd was, een spoe dig herstel toe. Wethouder van Slingerland wenste hij geluk met het burgerlijk huwelijk van zijn tweede doch ter, en de heer Knuistingh-Neven met de geboorte van zijn tweede dochter. De voorzitter wees voorts op het feit, dat deze dag, de elfde Juni, de 699ste verjaardag is van de stad. VOOR VEERTIG JAAR In ons blad van 12 Juni 1913 lazen wij: ONAFHANK ELI JKHEIDS- FEESTEN TE EGMOND-ZEE Burgemeester Eyma heeft het eere-voorzitterschap der Com missie voor de viering van het 100-jarig bestaan van onze onafhankelijkheid aan vaard. De datum voor de feestelijk heden is thairs definitief be paald op 2 Juli aanstaande. Het hoofdnummer van het feestprogramma zal zijn eene historisch-allegorische voor stelling van de landing van den Prins van Oranje te Scheveningen in 1813. Z.Exc. de Minister van Marine heeft voor dien dag een pantser schip beschikbaar gesteld van welken bodem gedurende de landing saluutschoten zul len worden gelost. Naar aanleiding van het inge komen schrijven van de afdeling Alkmaar van het Ned. Leger des Heils om vergunning tot het hou den van straatzang op Zaterdag avond vroeg de heer Knuistingh- Neven naar de reden van weige ring. De voorzitter antwoordde, dat het naast elkaar bestaan van twee soortgelijke instellingen niet wenselijk is. De heer de Zeeuw wees er op, dat bij afdoening door B. en W. van het beroep op de raad n-iets terecht komt. De voorzitter verklaarde zich hierop bereid ofschoon de kwestie niet tot de competentie van de raad behoort de afdoe ning aan te houden en de stuk ken ter inzage te leggen. Een schrijven van het bestuur van de vereniging „St. Jozef" voor R.K. Jongensscholen, met 't verzoek om medewerking voor diverse voorzieningen in de Sint Dominicusschool, werd in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad, evenals een verzoek van de N.H. Vereniging tot bestrijding van de t.b.c., om medewerking tot de bouw van een nieuw Con sultatiebureau. Een verzoek van de gez. Piet om een bijdrage in de herstelkos- ten van de molen „De Groot" werd in handen van B. en W. «ge steld om advies. Een verzoek van de heer G. Jansen om een siermolentje te mogen plaatsen in het water van het Luttik-Oudoi'p werd in han den van B. en W. gesteld ter af doening. Op een vraag van de heer Knuistingh-Neven, deelde de voorzitter mede, dat het niet ver antwoord is, dit kitsch-achtge product aldaar te plaatsen. Aan mej. L. A. Haas werd met ingang van 1 Sept. eervol ontslag verleend als lerares Duits aan het Murmelliusgymnasium. Naar aanleiding van de voor dracht tot benoeming van onder wijzend personeel, drong de heer de Zeeuw er op aan, in het ver volg meerdere personen voor te dragen, daar anders de keuze van de raad te beperkt is. Besloten werd tot onbewoon baarheid van perceel Overdie- straat 1, eigendom van M. Opdam te Heiloo. Onder intrekking van zijn be sluit van 7 September besloot de raad tot verhuur van een perceel grond van het industrieterrein „Noord" aan de fa. Maasdam en Dekker, groot 3190 M2 voor f 1595.per jaar, zulks onder bepaalde voorwaarden. Het perceel grond aan de 2de Landdwarsstraat, sinds 1949 in gebruik bij de Vrijz. Chr. Jeugd- centrale, werd uit het grondbe drijf genomen tegen vergoeding van de boekwaarde ad f 2.420.47 aan het grondbedrijf. De raad verleende B. en W. een crediet van f 1750.voor de herbouw van een bergsohuurtje aan de El. v. Calcarschool, welk schuurtje tijdens de bezetting was afgebroken. Voor de inrichting (meubile ring, stoffering, enz.) van de nieuwe Handelsschool en Han delsavondschool verleende de raad een crediet van f 25.524. welk bedrag voor 60 pet. als sub sidie van Rijk en Provincie wordt terugontvangen. Toneelsubsidie. Evenals in de jaren 1950 en (Advertentie) DIVANBED 1-pers. 1-pers. MATRAS prima gevuld 2-pers., 3-delig KOORSTRAAT hoek Laat ALKMAAR TEL. 2726 1951 werd aan de in de stichting „Toneelcoördinatie' gecoördineer de beroepstoneelgezelschappen over 1952 een subsidie van f 200 per toneelvoorstelling toegekend, in totaal f 4400.Er was voor dit doel f 5000.begroot. De heer Holsmuller had geen bezwaar tegen het voorstel, doch gaf een andere wijze van verde ling van de subsidie in overwe ging. Als het subsidie van Alk maar, aldus spr., niet aan het A.T.G. wordt gegeven, dan wordt het tekort toch door Amsterdam bijgepast. Zijns inziens kon men het sub sidie beter in de stad besteden en hij gaf in overweging in over leg te treden met de directeur van 't Gulden Vlies. De heer Koot was het hier in grote lijnen mee eens, doch wees er op, dat als Amsterdam niet al een paar ton aan het A.T.G. zou geven, we helemaal geen A.T.G. zouden hebben. Hij vroeg voorts of 't Gulden Vlies en het Comité voor Toneelvoorstellingen even als vorige jaren nog een deel van het subsidie krijgen. Wethouder van Slingerland zei, dat van bedoeld comité nog geen verzoek was binnen gekomen. Een eventueel verzoek zal nader worden bezien. Tot een bespre king met de directeur van 't Gul den Vlies verklaarde spr. zich bereid. De heer Holsmuller betoogde, dat de toneelgezelschappen ook zonder het gemeente-subsidie wel in de stad zouden komen, doch de heer Koot noemde dit para siteren op andere gemeenten, die wel subsidie geven. Het voorstel werd hierna zon der hoofdelijke stemming aange nomen. Gratificaties. Bij het voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting over '53 en van de begroting Woning bedrijf 195253 betoogde de heer Holsmuller, dat het begrotings- recht van de raad illusoir wordt, wanneer de begroting steeds wordt overschreden. Vooral als het een geval betreft, waarin B. en W. dit vooruit kunnen weten, zoals in dit geval de inrichting van de twee wethouderskamers, waarvoor nu f 2450.meer wordt gevraagd, dan destijds werd toe gestaan. Hij verzoekt B. en W. dringend in het vervolg voorzich tig te ramen, daar hij zich an ders genoodzaakt zal zien tegen te stemmen, met alle consequen ties van dien. Mr. Berkhouwer maakt be zwaar tegen een gratificatie van f 250.door spr. een minus cuul bedrag genoemd aan de agent van politie Pool. Hij ziet niet in, waarom voor de werk zaamheden door deze agent aan het wagenpark der politie ver richt, extra betaling moet worden gedaan. Reeds eerder kwam het systeem van gratificatie aan de orde, en spr. herinnerde aan de toezegging van het College, deze hele kwestie eens op de helling te nemen. De voorzit! die zich min of meer veranLv„„) delijk voelt, be toogde, dat toen men eenmaal met de restauratie en aankleding der wethouderskamer bezig was, onvoorziene werkzaamheden moesten gebeuren, om een pas send geheel te krijgen. Er is ech ter niet met geld gegooid, en hij vraagt daarom de raad de supple- toire begroting goed te keuren. De gratificatie aan agent Pool had de voorzitter sterk bevorderd en toegejuicht. De heer Berkhouwer blijft zich tegen de gratificatie verzetten, en, ofschoon de hr. Hoijtink maant tot voorzichtigheid in deze, stelt hij voor de gratificatie te schrap pen. Zijn voorstel wordt met 19 tegen 4 stemmen verworpen. Voor de heren Berkhouwer, Holsmul ler, Knuistingh-Neven en Tooren- vlied. 700-jarig bestaan der stad. Het hoofdeomité voor de voor bereiding van de viering van het 700-jarig bestaan der stad wil voor de uitwerking der plannen overgaan tot inrichting van een bureau voor het centraal secre tariaat en heeft de Raad om een voorlopige uitkering van f 7000. gevraagd. Het is de bedoeling, dat de door de leden van het comité gemaakte reis-, verblijf- en tele foonkosten e.d, worden vergoed, dat in overleg met de gemeente een lokaliteit wordt gehuurd voor een centraal secretariaat en dat dit lokaal wordt ingericht met tafels, stoelen, schrijfmachines e.d. van de gemeente, welke mo menteel niet in gebruik zijn en dat, althans voorlopig, een door B.'en W. aan te wijzen ambtenaar met de administratie zal worden belast. Het hoofdcomité stelt er prijs op, dat de gemeentelijke accountantsdienst de financiële controle uitoefent. Het bedrag van f 7000.— komt in mindering op het binnenkort voor de defi nitieve plannen aan te vragen crediet. B. en W. stelden de raad voor het voorlopig crediet te verlenen. De voorzitter deelde mede, dat de plannen nog niet volledig be kend gemaakt kunnen worden, omdat met de publicatie van en kele onderdelen gewacht moet worden tot kort voor de feest- week. Deze is vastgesteld van 5 tot 12 Juni van het volgend jaar, zodat de 700ste verjaardag in deze week (de Pinksterweek) valt. Op de volgende raadsvergadering (9 Juli) hopen B. en W. met het voorstel te komen tot verlening van het totale crediet. De raad zal dan vertrouwelijk over de plannen worden ingelicht. Het comité zal een beroep doen op de burgerü voor de vorming van diverse sub-comiié's. Op een vraag van mr. Berk houwer deelde de voorzitter mede dat de gemeente geen lokaal be schikbaar heeft. Het gevraagde crediet werd hierna verleend. Demping Schelphoek-Sandersbuurt. Op de agenda van de raad prijkte als laatste punt een voor stel met betrekking tot het 19 April 1951 ingediende ver zoek van enkele belanghebbende industriëlen tot demping van de Schelphoek en de Sandersbuurt. De meerderheid van het college was tegen demping, uit het oog punt van behoud van karakte ristiek stadsschoen en omdat zij geen raad weet met de in het water van Schelphoek en Sander- buurt liggende woonschepen 9 in getal. Aanleg van speciale havens voor deze woonschepen zou f 165.000.— tot f 365.000.— kosten. De meerderheid wilde aan het verlangen van adressanten tegemoet komen door het water te versmallen en de straat tot 9 M. te verbreden, inclusief een trottoir langs de huizen van 1.50 meter. De kosten hiervan worden op f 207.500.geraamd, niet in begrepen de eventuele kosten van verbetering van de Westzijde van de Sandersbuurt en van de Noordzijde van de Schelphoek. De minderheid van het college stelt de belangen van de betrok ken industrieën in dit geval hoger dan het behoud van het haars inziens in het geheel niet pitto resk karakter van deze buurt en wil tot demping overgaan, waar van de kosten vorig jaar op f 150.000.werden geraamd. De woonschepen kunnen ligplaats krijgen in de Oudegracht bij de Keetkolkschool. Bij demping, zo redeneer^ de minderheid, komen de kosten van onderhoud walmuren en bruggen (Zandersbrug en Zoutkeetbrug) te vervallen. Voor de vernieuwing van de walmuren, welke thans urgent is, is op de begroting al f 80.000.uitgetrokken. Door demping komt ruimte vrij voor de gevestigde industrieën en voor eventueel te vestigen ln- dusrieën; zelfs voor een auto parkeerplaats, die bij doortrek king van de Vondelstraat tot de Bierkade van nut zou kunnen zijn. j.n tegenstelling met de meer derheid is de minderheid voorts van mening, dat verbreding van de Zuiderpleinsteeg, waartoe 17 i April 1952 in beginsel werd be sloten ten behoeve van de uit breiding van de Ned. Machine fabriek „Alkmaar", kan worden uitgesteld tot de demping haar beslag zal hebben gekregen, om dat dan eerst beoordeeld kan worden, of deze verbreding wel nodig is. In ieder geval wil het college de verbreding uitstellen tot de woningnood enigszins is gelenigd. De commissie van bijstand voor Openbare Werken en Plantsoenen sluit zich aan bij de minderheid van het college, doch wil de aan leg van een woonschepenhaven bespoedigen. De meerderheid van het ooilege stelt voor het verzoek tot demping af te wijzen en voor de verbreding van Schelphoek en Zandersbuurt een crediet van f 207.500 te verstrekken. Het voorstel kwam niet in be-t handeling, doch werd aangehou- den tot de volgende vergadering. 1 Mr. Berkhouwer had hierop aan- gedrongen, gesteund door de heer Sietsma. De voorzitter zei, dat B. en W. er geen bezwaar tegen hadden. Hij betreurde het, dat tengevolge van technische om standigheden de verzending van de bijlage aan de pers niet ge lijktijdig kon geschieden met de verzending aan de raad. Princi pieel dient de verzending gelijk tijdig te geschieden; er is echter geen geheimzinnigheid in het spel geweest; ook B. en W. wensen het publiek zo snel mogelijk in te lichten. Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 16 en Woensdaen 17 Juni a.s. geen audiëntie verlenen. ALKMAAR Juist was men gistermorgen van gemeentewege bezig op het toekomstige circus terrein de zaak eens in ogen schouw te nemen wat betrof de juiste plaats, de waterleiding en dergelijke, toen de eerste twee grote wagens, trucks met opleg gers, over het Kwakelpad kwa men aanrollen. En even daarna werd er al een hartig woordje Duits gebrabbeld. De twee auto's, die, het was ongeveer half twaalf, arriveerden waren voornamelijk beladen met de masten, die aanstonds de enor me tent overeind zullen moeten houden. Met het opzetten van deze masten is men gistermiddag reeds begonnen, en wanneer U dit leest, zal de tent er in zijn geheel al wel staan. Vanochtend in alle vroegte, om precies te zijn was het drie mi nuten over zes, kwam de lange circustrein het station binnenrol len, en zodra hij stil stond, werd met het afladen, voor zover dit tenminste noodzakelijk was, be gonnen. Wel is het van een kant jam mer, dat er bij de spoorbaan, die langs het industrieterrein loopt, geen losplaats, een z.g. koplading is, want dit had het vervoer van het circusmateriaal aanzienlijk vergemakkelijkt. Aan de andere kant heeft het overbrengen van materiaal en dieren door de stad uit 't oogpunt van reclame zeker zijn voordelen. In de loop van de nacht, te beginnen om een uur of twee, en zo later ook tot in de vroege morgenuren, kwam 't gedeelte, dat niet per trein ver voerd werd, met auto's op de plaats van bestemming. Langs het industrieterrein ligt nog geen trottoir, gelukkig nog niet voor de gemeente, maar de wel reeds aanwezige trottoirband werd een stukje dieper de grond ingewerkt, want als al die zware karren erover zouden zijn gegaan, was er waarschijnlijk niet veel over gebleven. In ieder geval za gen de giraffen het dak van hun verblijf na de treinreis gelukkig weer omhoogggedraaid, zodat ze de „nek eens konden rekken" en de nieuwe standplaats in ogen schouw konden nemen. Vanavond zal dan het festijn beginnen, en zal door de circus mensen de zoveelste van de 280 voorstellingen aan één stuk in een periode van 150 dagen ach ter elkaar werken, zonder één rustdag ertussen door, gegeven worden. Wilde U soms ook bli 't circus BENOEMINGEN ALKMAAR. In de gisteren gehouden raadsvergadering wer den benoemd; tot leraar He breeuws aan het Murmellius- gvmnasium dr. A. Vis. predikant te Beverwijk; tot. lerares Frans aan dit gymnasium mei. A. M. Nieuwenhuiisen, thans tiideliik als zodanig werkzahm: tot onder wijzer aan de Kohnstammschool (v.g.l.o.) de heer K. J. Nlider. onderwijzer te Oude Pekela: tot onderwijzer aan de Van der Leeuwschool de heer H. Boors- ma. tijdelijk onderwijzer, te Riis- sen. Motorongeval ALKMAAR Gisteravond om streeks half negen reed een mo torrijder, komende uit de rich ting Heiloo met zo'n grote snel heid door de bocht Kennemer- straatwegVarnebroek, dat hij slipte en kwam te vallen. Het voorwiel van zijn motor werd beschadigd, persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. R.K, Tafeltennisvereniging „Reactie" ALKMAAR Net als vórig jaar zal er een bedevaart gehou den worden naar O.L. Vrouw ter Nood. Dit jaar zullen ook wij deelnemen. Vertrek 8 uur Heilooërdijk, hoek Straatweg. Op aller komst wordt gerekend. Artsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij eigen arts zijn van Zaterdag 13 Juni te 14.00 u. af tot Maandag 15 Juni te 8 uur alleen voor spoedgevallen be reikbaar de artsen: Kok Hippo- lytushoef K 2279334, Roskam, Winkel K 2244-335; Hoogkamer Middenmeer K 2270456; Ko ning Sohagen K 2240-456; Nauta Wïeringerwaard K 2242-262; Ha- geman Oude Niedorp K 2262-212 Verheul, 't Zand K 2249-223. Dierenarts Hollands N oorder kwartier Gedurende dit weekeinde wordt de dierenartsendienst waargeno men door de heren N. J. Bouw man, Slootdorp K 2278-234, Hak- kesteeght Sehagen K 2240-437 en Vogel Julianadorp K 2235-384. In deze vet nu de ene geestelijke besteden a van uitstel studie. Int het bezit k gymnasiun gen, zulle] universitei Hieromtren nieuwe besch ter van Oork voor ongetwi ling zal best uitstel van worden verle de studie aan scholen en d demie te Roti Di Het besluit Politbureau men op last mag beschou' meest sensati de dood van een vergelijk: gebeuren in er punten van zou kunnen i Moskou Ian; toe te geven „daden te Westen verse monde van E chili, heeft g< het voorlopig vraagtekens t de ontwikkeli jongste wend. Russische pol van de spanni ook te bescho plomatieke ze schaakbord. 1 Oost-Duitslan< zen een toege se eisen. Bon: leden onder waarde met O handelen. De dit in de weg tie veranderd, mogelijk maa genoegdoening concessies eer West-Duitslam mers zou voli strategische p dat zij tot n volgd. Men bi maal niet ovi Rusland aai bondsrepubliel menwerking i niet te doen. Westerse defe deels bepaald medewerking sen zijn zich 1 wust. Het sp« meesterlijk. Z op dat wat iei het hart ligt: eenheid van neer de S slechts een di len, dan is waar het We moeten naden gen over te st< Het is de 1 zal lukken. Ii positie van A< worden. Hij h stelen met ee coalitiekabinet van de grijze het eerste beg aangetekend t se herbewape: een bij eenkon de Grote Vier de hereniging in de zeilen. I blik dat de i zicht zijn. Alcide de G van Italië, h achter de rug. ste parlement de hakken oi men. De meer van Afgevaar te weinig (50, op tweederde doen wederva: heid waartoe van dit jaar ge zij een beslissi lioen stemm rechtsgeldighe: worden, toch de regeringsp; boven 51 zwaardere da; een coalitie v; tijen heeft voc wankel bestaai gelijk verbonc ringe meerder De stembusuit: geven aan mc fascisten. Een meeste Romeii sardromen" ui Mussolini nog Het is treurig alleen voor h maar voor h< Italië maakt d lantisch Pact. I de zes E.D.G.- medewerking Een regering, afhankelijk is genwoordiging zijn, dat vele spraken traag bracht kunnen kabinet nooit kan zijn. Het is dan ook nie

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2