Wie krijgen eigenlijk uitstel van eerste oefening T ien gelukkige jongens op weg naar Parijs Geslaagde noodlanding van straaljager Zuster Dr Anne Morel wordt gouvernemen Publieke tribune ontruimd in raadzaal van Rotterdam Katholieke Gezondheidszorg in de branding Nieuwe richtlijnen verschenen Buitenlandse notities In weiland bij Durgerdam Mr Gruenberg in Nederland door Europa? Winnaars van opstel wedstrij d Enorme strijd in Asser TT verwacht Gewapende overval op Pasir Koppó Studievriendin van H. M. de Koningin Motorrijder gedood in Apeldoorn Tour-renners voor televisie Britse Spoorwegen zijn schuldig Tragisch ongeval in Bussum Vrijdag 12 Juni 1953 Pagina 3 (Van onze militaire medetverker) In deze veelbewogen dagen van examenvreugde en -leed nu de ene helft van Nederland de andere helft op de geestelijke pijnbank legt, is het goed even aandacht te besteden aan de regelen met betrekking tot het verlenen van uitstel van eerste oefening ten behoeve van de hogere studie. Immers, tal van gelukkigen, die deze maand in het bezit komen van het einddiploma H.B.S. dan wel van gymnasium en die het hoger onderwijs willen gaan vol gen, zullen zich, afvragen: kan ik nu meteen naar de universiteit, of moet ik eerst mijn dienstplicht vervullen Hieromtrent is onlangs een nieuwe beschikking van de minis ter van Oorlog verschenen, waar voor ongetwijfeld veel belangstel ling zal bestaan. Het blijkt, dat uitstel van eerste oefening kan worden verleend ten behoeve van de studie aan universiteiten, hoge scholen en de rijksbelasting aca demie te Rotterdam. Diplomatiek spel? Het besluit van het Oost-Duitse Politbureau weliswaar geno men op last van het Kremlin mag beschouwd worden als het meest sensationele nieuws sedert de dood van Stalin. Trekt men een vergelijking met het recente gebeuren in Oostenrijk, dan zijn er punten van overeenkomst. Men zou kunnen veronderstellen, dat Moskou langzamerhand begint toe te geven aan het verzoek om „daden" te tonen, waarom het Westen verschillende malen, bij monde van Eisenhower en Chur chill, heeft gevraagd. Toch blijft het voorlopig raadzaam enkele vraagtekens te plaatsen, want èn de ontwikkeling in Korea èn de jongste wendingen in de Sovjet- Russische politiek ten opzichte van de spanningen in Europa zijn ook te beschouwen als zuiver di plomatieke zetten op het politieke schaakbord. Wat zich thans in Oost-Duitsland voltrekt is in we zen een toegeven aan West-Duit se eisen. Bonn wilde in het ver leden onder geen enkele voor waarde met Oost-Duitsland onder handelen. De bolsjewisering stond dit in de weg. Thans is de situa tie veranderd. Wat het heel goed mogelijk maakt, dat Moskou als genoegdoening voor de gedane concessies een tegenprestatie van West-Duitsland verlangt. Dit im mers zou volkomen passen in het strategische plan van de Russen, dat zij tot nog toe hebben ge volgd. Men behoeft er zich hele maal niet over te verbazen, dat Rusland aan de West-Duitse bondsrepubliek vraagt om de sa menwerking met het Westen te niet te doen. De kracht van de Westerse defensie wordt meren deels bepaald door de militaire medewerking van Bonn. De Rus sen zijn zich hier terdege van be wust. Het spel wat zij spelen is meesterlijk. Zjj doen een beroep op dat wat iedere Duitser na aan het hart ligt: het herstel van de eenheid van de „Heimat". Wan neer de Sovjets metterdaad slechts een diplomatiek spel spe len, dan is het een sluwe zet, waar het Westen lang over zal moeten nadenken om er iets te genover te stellen. Het is de vraag of hun opzet zal lukken. In ieder geval is de positie van Adenauer lastiger ge worden. Hij heeft toch al te wor stelen met een scheuring in zijn coalitiekabinet. De tegenstanders van de grijze kanselier, die van het eerste begin af verzet hebben aangetekend tegen de West-Duit se herbewapening en voor alles een bijeenkomst verlangden van de Grote Vier ter bespreking van de hereniging, hebben de wind in de zeilen. En wel op een ogen blik dat de verkiezingen in het zicht zijn. Met de hakken over de sloot Alcide de Gasperi, de premier van Italië, heeft zware dagen achter de rug. Hij is bij de laat ste parlementsverkiezingen met de hakken over de sloot geko men. De meerderheid in het Huis van Afgevaardigden bleek juist te weinig (50,1 om het recht op tweederde van de zetels te doen wedervaren. Een mogelijk heid waartoe de wet in het begin van dit jaar gelegenheid gaf. (ten zij een beslissing over de l'/ï mil- lioen stemmen, over welker rechtsgeldigheid nog beslist moet worden, toch het percentage van de regeringspartijen zou brengen boven 51 Er zullen dus nog zwaardere dagen volgen. Want een coalitie van de regeringspar tijen heeft voortaan wel een zeer wankel bestaan, wanneer een der gelijk verbond op zulk een ge ringe meerderheid moet steunen. De stembusuitslag heeft winst ge geven aan monarchisten en neo fascisten. Een bewijs, dat de meeste Romeinen de oude „Cae- sardromen" uit de dagen van Mussolini nog niet zijn vergeten. Het is treurig, maar waar. Niet alleen voor het Italiaanse volk, maar voor het gehele Westen. Italië maakt deel uit van het At lantisch Pact. Het land behoort tot de zes E.D.G.-landen. Dit vraagt medewerking van de regering. Een regering, die op haar beurt afhankelijk is van de volksverte genwoordiging. Het gevolg zal zijn, dat vele internationale af spraken traag tot uitvoering ge bracht kunnen worden, omdat het kabinet nooit zeker van een zaak kan zijn. Het lot van de Gasperi is dan ook niet te benijden. Wf» Hiervoor komen in aanmerking zij, die geslaagd zijn voor het eindexamen H.B.S., eindexamen gymnasium of staatsexamen, mits de hogere studie daadwerkelijk is begonnen in of voor het kalender jaar, waarin zij 18 jaar oud wor den. Voor zover de belangen van de militaire dienst dit maar enigs zins toelaten zal in zo ruim mo gelijke mate uitstel worden ver leend aan afgestudeerden van gymnasia en afdelingen met 6- jarige opleiding van lycea, die eerst in het kalenderjaar, waarin zij 19 jaar oud worden het eind diploma hebben kunnen behalen. Zomede aan degenen, die eerst in het kalenderjaar, waarin zij 19 jaar oud worden met gunstig ge volg hebben kunnen deelnemen aan het staatsexamen gymnasium, mits zij in datzelfde jaar daad werkelijk de hogere studie aan vangen. Men moet daartoe uiterlijk bin nen 10 dagen na het behalen van het einddiploma bij de afd. Dienst plicht van het ministerie van Oor log, Bleyenburg 38 te 's-Graven- hage een verzoek indienen om de hogere studie te mogen aanvan gen. In dat verzoek moet uitvoe rig zijn vermeld door welke oor zaak men het einddiploma eerst heeft kunnen behalen in het ka lenderjaar, waarin men 19 jaar oud wordt, alsmede welke hogere studie zal worden gevolgd. Over legd moet worden een verklaring afgegeven of gewaarmerkt door de rector van de inrichting waar de opleiding werd gevolgd waaruit blijkt welk diploma (A of B) men behaalde. Na ontvangst van het verzoek zal zo spoedig mogelijk worden medegedeeld of de hogere studie kan worden aangevangen en wan neer dan' uitstel van eerste oefe ning moet worden aangevraagd. Leerlingen van hogere burger scholen, die het einddiploma eerst behalen in het kalenderjaar waar in zij 19 jaar oud worden, moeten, om te voorkomen, dat zij de stu die, voor het vervullen van him eerste oefening zouden moeten onderbreken, een verzoek indie nen om de eerste oefening op een vroeger tijdstip d.w.z. zo spoe- digdig mogelijk na het behalen van het einddiploma te mogen aanvangen. Doen zij dit niet, dan moeten zij er ernstig rekening mede houden, dat zij op een voor hen ongelegen tijdstip, in het ka lenderjaar, waarin zij 20 jaar oud worden, onder de wapenen moe ten komen en dat hun dan geen enkele faciliteit met betrekking tot uitstel van opkomst voor eer ste oefening wordt verleend. Dergelijke verzoeken, waarin is vermeld, welke studie na het vol brengen van de eerste oefening zal worden gevolgd, moeten zo spoedig mogelijk rechtstreeks wor den ingediend bjj de afdeling dienstplicht van het ministerie van Oorlog. Overgelegd moet worden een door het hoofd van de studie-inrichting afgegeven of gewaarmerkte verklaring, waaruit blijkt,* welk diploma werd be haald. Onder de hierbedoelde hogere studie is niet begrepen de studie aan de medische, tandheelkundige of pharmaceutische faculteit. De genen, die de studie aan een dezer faculteiten willen volgen, zullen, indien de studie is aangevangen uiterlijk voor 1 October van het kalenderjaar waarin zij 20 jaar oud worden, op hun verzoek on der de z.g. medische regeling worden gebracht. De medische regeling houd in, dat bij de Koninklijke Landmacht een gedeelte der eerste oefening ±4 maanden voor zover als mogelijk, gedurende de uni versitaire vacanties wordt vol bracht en het resterende gedeel te na het behalen van het arts-, tandarts- o f apothekersdiploma. Bij de Koninklijke Marine wordt de gehele diensttijd volbracht na het behalen van bovengenoemd diploma. Achterstand door verblijf in kampen in Indonesië. Een speciale regeling is getrof fen voor hen, die tijdens de be zetting van Indonesië enige jaren in gevangenkampen hebben door gebracht en ten gevolge daarvan in ernstige mate met hun studie ten achter zijn geraakt. Voor uit stel van eerste oefening komen in aanmerking, zjj, die geboren zijn in 1933 en de hogere studie uiter lijk hebljen aangevangen in het kalenderjaar, waarin zij 20 jaar oud worden, zij, die geboren zijn in 1934 en de hogere studie uiter lijk hebben aangevangen in het kalenderjaar waarin zij 19 jaar oud worden, tenzij zij een studie richting hebben gekozen, waar voor de leeftijdsgrenzen hoger zijn gesteld. Daar met het voortschrijden van de tijd de bij de studie ondervon den moeilijkheden steeds minder worden, zullen voor hen, die ge boren zijn in 1935 of latere jaren geen speciale uitzonderingen meer worden gemaakt. Zij zullen onder de in de aanhef genoemde alge mene regeling voor uitstel vallen. Verzoekschriften betreffende de dienstplicht behoeven niet op ge zegeld papier te worden gesteld. Nadere bijzonderheden over de mogelijkheden van uitstel eerste oefening ten behoeve van hogere studie kan men verkrijgen bij de afdeling Militaire Zaken ten ge meentehuize. (Advertentie) VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA - DEN HAAG Omstreeks vier uur gistermid dag heeft een Nederlandse straal jager voor de dijk tussen Schel- lingwoude en Durgerdam een geslaagde noodlanding gemaakt. 2 inzittende militairen waren on gedeerd. De beide motoren werden licht beschadigd. De brandstof tanks bleven intact. Bij de noodlanding werden wel enkele schapen gedood en ge wond, die in het weiland liepen waar het toestel neer kwam. De straaljager was een Gloster Meteor no. VII van de Koninklij ke Luchtmacht, een lesvliegtuig. De namen van de beide militai ren zijn: de 30-jarige le luite nant-vlieger P. H. Schmidcrans uit Voorschoten en de 21-jarige Ad vocaat-generaal van Suriname Mr. E. Gruenberg, die destijds ontslag kreeg als advocaat-gene raal van Suriname, is in Neder land aangekomen. Hij heeft zie kenverlof hij is niet ontslagen als landsdienaar om in Neder land geopereerd te worden. Hij nam zijn ontslag, omdat hij het niet eens was met de gang van zaken, waarbij een lid van het landsbestuur zich mengde in een justitioneel onderzoek. Mr. Gruen berg verklaarde tegenover een redacteur van het A.N.P. dat door zijn ontslagneming de aandacht op deze zaak is gevallen. Hij hoopte dat door zijn optreden de justitie in Suriname geheel onafhankelijk zal kunnen werken. Het verheug de hem, dat de pers en de publie ke opinie achter hem stonden in Suriname. dienstplichtige soldaat H. Linde boom uit Weesp. Tijdens de landings is het toe stel al glijdende een halve slag verticaal omgedraaid. Het lag in een weiland achter de Durger- dammerdijk op ca. 30 meter af stand van een mast van het hoog spanningsnet, recht onder de stroomdraden. Had de straaljager nog luttele meters verder gevlo gen, dan was hij in het IJselmeer terecht gekomen. DUITS PLAN Oliebuisleiding ESSEN. Duitse technici heb ben het plan geopperd tot aanleg van een Europese buisleiding, welke de Franse en Duitse raffi naderijen, alsmede die in de Be- neluxlanden, van ruwe olie zou moeten voorzien. Het door de Duitsers ontworpen plan beoogt de aanleg van een leiding, welke van Narbonne via Bordeaux, Orleans, Parijs, Douai, Gent, Emmerik en Bremen naar Hamburg zou lopen. Aftakkingen zouden gaan naar Rouaan. Duin kerken, Duisburg en Keulen. De hoofdleiding zou aldus een leng te krijgen van 1600 km. De Duitse ingenieurs wijzen er in dit verband op, dat over onge veer 3 jaar de raffinaderijen van West-Europa in staat zullen zijn de behoeften van dat deel van het vasteland te dekken. Het vervoer van ruwe olie, in het bijzonder van die afkomstig van het Midden Oosten, is voor de landen langs de Noordzeekust kostbaar, aange zien de tankschepen rond het Iberische schiereiland moeten va ren. Door bevoorrading via Nar bonne zou de kostprijs vermin deren. Om 28 millioen ton per jaar te kunnen vervoeren, zou de Euro pese buisleiding in het begin een doorsnede van 70 cm moeten heb ben en voor de hoofdleiding aan het eindpunt een doorsnede van 32 cm. Vcor de aftakkingen zou de doorsnede 23 cm bedragen. De kosten worden geraamd op 20 millioen Mark. (Van een onzer verslaggevers) Tien jongens tussen 16 en 21 jaar stapten gisterochtend met glunderende en terecht trotse ge zichten het departement van Bui tenlandse Zaken binnen. Het wa ren de gelukkige prijswinnaars van de opstelwedstrijd, die onder de titel „Samen Europa" door de radioverenigingen in samenwer king met de departementen van Buitenlandse en Economische Za ken was georganiseerd. Zij hadden, zoals mr. A. de Vries, van de directie van de voorlichting van Buitenlandse Za ken zei, een dubbele felicitatie verdiend, omdat hun opstel uit zo'n buitengewoon grote collectie was uitgekozen en bekroond. Tot beloning van hun prestaties maken zij een tocht van zes da gen naar Parijs en Straatsburg. In Parijs zullen, zij morgenoch tend een bezoekbrengen aan de M.S.A., terwijl voor 's middags een samenkomst met Franse jon geren, die aan een zelfde wed strijd hebben deelgenomen en 'n bezoek aan de O.E.E.S. op het programma staat. Zaterdag zul len zij in een'interview voor de Franse radio spreken en Versail les bezichtigen. Zondag vertrek ken zij weer per bus naar Straats burg, waar zij Maandag de ope ning van het parlement van de Kolen en Staal Gemeenschap zul len bijwonen, 's Avonds volgt er dan nog een ontvangst door de Ook Duitsers van de partij ASSEN. De inschrijvingen voor de grote prijs van Nederland der K.N.M.V., welke 27 Juni a.s. op het circuit van Drente zal worden gehouden, overtreffen alle voorgaande, nu Duitsland ook weer is toegelaten door de F.I.M. Niet alleen hebben, zoals ge meld, Horex en N.S.U. ingeschre ven, ook B.M.W. heeft zich thans officieel gemeld met als rijders Walter Zeiler, Hans Meier, Hans Baltisberger en Gerhard Mette. Gestart wordt in de 500 cc klasse, zodat deze aan officiële fabrieks- teams de Norton en A.J.S. uit Engeland heeft, tegenover Gilera, Guzzi en M.V. uit Italië en de Horex met H. P. Muller en F. Schon uit Duitsland. Een bui tengewoon „veld" dus waarbij de A.J.S. heeft ingeschreven met Will Doran, de Nieuw Zeelander R. Coleman en R. Sherry. In de 350 cc klasse komen uit Norton, A.J.S met bovengenoemde rijders Guzzi, M.V. In de 250 cc klasse Guzzi en N.S.U. en in de 125 cc klasse Morini, M.V. en N.S.U., zodat er deze keer nog meer strijd te verwachten is. De inschrijving sluit 13 Juni, maar nu reeds staan voor de 125 cc 32 rijders ingeschreven, van wie 17 Nederlanders; voor de 250 cc 16, van wie vier landgenoten; in de 350 cc 48, van wie 5 Neder landers en voor de 500 cc niet minder dan 59, van wie zes land genoten. permanente vertegenwoordiger van de Raad van Europa, waar na Dinsdag de terugtocht naar Holland zal worden ondernomen. Dinsdag voor de radio Dinsdagavond zal een interview voor de radio in Hilversum deze trip besluiten. Bjj de prijswin naars is een H.B.S.-er, verschil lende studenten, landbouwers en een slagersknecht. Zij worden op hun tocht, die geheel per bus gaat, vergezeld door mr. A. de Vries als vertegenwoordiger van Buitenlandse Zaken, de heer A. Houtman, .namens het departe ment van Economische Zaken. Ook de omroepverenigingen heb ben vertegenwoordigers gestuurd in de persoon van de heer Toon Rammelt van de K.R.O. en drs. J. van Dis van de N.C.R.V. DJAKARTA. Naar eerst thans wordt vernomen, is de vo rige week de Amerikaanse onder neming „Pasir Koppo", gelegen in het Bantamse ten Zuiden van Rangkasbitung, aangevallen door een uit zes man bestaande, gewa pende bende. De aanvallers waren gekleed als Badoejs. Uit het kantoor van de onder neming, waar op het moment van de aanval de administrateur en drie stafemployé's bijeen waren, roofden zij een bedrag van 65.000 rupiahs. Hoewel de aangevallenen geen weerstand boden, losten de b&ndieten niettemin een aantal schoten waardoor de administra teur, de heer de Rotte, aan het hoofd werd gewond, en de em ployé de heer A. J. de Witte en een Indonesische employé in de buik werden getroffen. Vervolgens gingen de aanvallers hun slacht offers met goloks (messen) te lijf, waardoor van de heer de Rotte de linkerarm werd afgehakt en de heer de Witte aan de neus zwaar gewond raakte. Vooraanstaande Amster dammers naar Beieren Op uitnodiging van de Landes- regierung Beieren zullen van 21 t.e.m. 24 Juni a.s. 35 vooraan staande Amsterdammers uit de kringen van handel en industrie een reis door Beieren maken. Burgemeester d'Ailly en wet houder W. Steinmetz maken deel uit van het gezelschap. SOBO-DIOULASSO De Gouverneur van Frans West- Afrika heeft een Nederlandse re ligieuze, Zr. Dr. Anna Elisabeth Norel van de Witte Zusters van Afrika, definitief benoemd tot chirurge aan het veldhospitaal te Bobo-Dioulasso. Dit is de eerste keer, dat in dit missiegebied van regeringsweze een religieuze arts wordt aangesteld. Zr. Anne Elisabeth Norel ge niet in Nederland vrij grote be kendheid. Zij werd in 1909 gebo ren in een volkomen protestants milieu. Na haar middelbare stu dies ging zjj naar de Leidse Uni versiteit, waar zij haar artsen diploma behaalde. Gedurende de ze jaren was zjj intiem bevriend met Koningin Juliana, die in de ze tjjd ook in Leiden studeerde. Zr. Anne Norel specialiseerde zich in de chirurgie en de gynae cologie. Zjj bekeerde zich in 1934 tot het Katholicisme en trad in 1938 in de Congregatie der Witte Zusters van Afrika. Haar over sten aarzelden niet haar bij het uitbreken van de tweede wereld oorlog toe te staan haar noviciaat te onderbreken om bij het Rode Kruis dienst te nemen. In 1945 werd Zr. Anne Elisa beth door de Nederlandse rege ring onderscheiden in haar func tie van hoofd van een medisch doorgangskamp voor krijgsgevan genen. In hetzelfde jaar deed zij haar professie en vertrok naar Parijs, waar zjj in 1947 het me disch koloniaal diploma van de universiteit behaalde. In 1948 ar riveerde zij in Frans West-Afrika waar zjj terstond begon te wer ken in een missiepost. Hier ver richtte zij haar eerste amputaties bij het schijnsel van een petro leumlamp, want electrisch licht was daar niet. Zij werkte zo hard, dat haar oversten reeds in 1949 vreesden, dat Zr. Anne Eli sabeth overwerkt was en naar Nederland zou moeten terugke ren. Zr. Anne Elisabeth kon ech ter volstaan met een korte rust periode te Bobo-Dioulasso. Na haar herstel stroomden de zie- In Apeldoorn is Woensdagavond een ernstig verkeersongeval ge beurd, dat één dode en twee ern stige gewonden heeft vereist. De motorrijder B. uit Nieuwenhoorn (Z.H.) vloog uit de bocht. Hij en de duopassagier S. uit Oostvoorne werden op de grond gesmakt, ter wijl het 15-jarige meisje D. uit Apeldoorn werd aangereden. De motorrijder overleed op weg naar het ziekenhuis. De andere twee werden ernstig gewond. De toe stand van het meisje bleek zorg wekkend. ken opnieuw in nog grotere ge tale toe om zich door deze zus ter-dokter te laten verzorgen. Toen Zr. Anne Elisabeth in '52 met vacantie in Nederland was bracht zij o.a. een bezoek aan Soestdijk, waar koningin Juliana haar oude studievriendin met open armen ontving. Tijdens haar verblijf in West-Afrika heeft Zr. Anne Elisabeth ondanks haar drukke werkzaamheden toch nog tijd gezien een studie te schrij ven over het kindertal bij de Afrikaanse vrouw. Zij is thans bezig met een medische aanvul ling op het beroemde boek van de andere Witte Zuster, Marie Adré van het H. Hart: „De Zwarte Vrouw" en „De mense lijke levensvoorwaarde in Donker Afrika". ROOSENDAAL. In het KRO- televisie-programma van deze Vrijdagavond zullen drie man van de door Bellenaars aangezochte Tour de France-renners optreden, samen met de Nederlandse chef d'équipe. Het zijn Wim van Est, Wout Wagtmans en Gerrit Voor- ting, die tijdens deze uitzending iets over hun ervaringen in de vorige Ronde van Frankrijk zul len vertellen. De contracten van dit drietal zijn overigens nog niet getekend, evenmin trouwens als van welke andere geïnviteerde renner, tot wie ook Nolten, van Breenen, Suijkerbuijk, Adri Voorting, Roks en Dekkers behoren. Het plan van Pellenaars om in de Tourploeg meerdere veelbelovende amateurs (die dan vanzelfsprekend prof zouden worden) op te nemen, struikelt waarschijnlijk op de wei gering door deze amateurs, die zich over het algemeen te jong achten voor het Franse avontuur. Het is dan ook lang niet uitge sloten dat de „veteranen" Jans sen en Lambrichs een nieuwe kans zullen krijgen nu de Groot, Stevens, Cuijten en van 't Hof liever nog een jaartje wachten. Zoals wij reeds eerder meldden zal de definitieve samenstelling en dus de tekening der contracten niet voor Dinsdag a.s. plaats vin den. PRINS BERNHARD EREGAST Bij club jongere leden diplomatieke corps Prins Bernhard zat gisteren als eregast aan een lunch aan vsn de „Club Jeudi", een club van jongere leden van de ambassades en gezantschappen in ons land. Hij sprak een twintigtal minuten over de Europese integratie. De Prins was vergezeld van zijn particuliere secretaris dr. F. R. de Graaff. De luncht werd ge houden in restaurant Duinwijk. De gemeenteraadsvergadering te gen en critiek had geuit. Daarna Rotterdam moest gistermiddag plotseling worden geschorst, om dat er een hevig tumult was ont staan op de publieke tribune. De vermaningen tot rust en kalmte van de burgemeester, mr. G. E. van Walsum, bleken geen resul taat te hebben. De burgemeester liet toen de publieke tribune ont- De raad was bezig met de be handeling van een prae-advies be treffende het verstrekken van kledinggeld aan werklozen en armlastigen. De eerste spreker was de C.P.-afgevaardigde de heer M. Boshart geweest, die zich niet met het prae-advies kon vereni- prae-advies voort. aanwezig vertegenwoordigingen van zusterverenigingen uit België en Curagao en deken A. Wiege- rink namens het hoogwaardig episcopaat. Rede staatssecretaris Bij het uitspreken van een kort woord wees staatssecretaris dr. Muntendam op het grote belang van het particuliere initiatief in de gezondheidszorg. Regering en volk hebben hierin een gezamen lijke taak. Hij drong aan op een beter begrip van de waarde der persoonlijkheid, een begrip, dat vooral door de kruisverenigingen moet worden uitgedragen. Mr. de Vreese, de secretaris-generaal, zwaaide hij tenslotte woorden van lof toe voor het uitstekende werk, dat hij verrichtte. Tenslotte werd een telegram aan Z. Em. Johannes kardinaal de Jong gezonden, uitdrukkend de aanhankelijkheid van de Wit- Gele Kruis-organisatie. Ramp „Princess Victoria BELFAST, 11 Juni (Reuter) De Britse staatsspoorwegen zijn Donderdag schuldig verklaard aan de ondergang van de door hen geëxploiteerde veerboot „Princess Victoria", die in Januari j.l. bij een storm in de Ierse Zee is ge zonken. Hierbij kwamen 133 per sonen om het leven. In een uitgebreid rapport, uit gegeven door een uit vier perso nen bestaand tribunaal van het ministerie van verkeer, worden twee hoofdredenen gegeven voor de onzeewaardigheid van het schip: onvoldoende voorzieningen aan de achterpoorten van het schip en onvoldoende voorzienin gen voor de afvoer van het over het dek slaande water. Dood gebleven bij voetbalwedstrijd Tijdens een Maandagavond op het sportpark Zuid te Bussum ge speelde voetbalwedstrijd tussen twee bedrijfselftallen is de 21- jarige H. Knoppers uit de Lange- straat aldaar plotseling voorover gevallen en ter plaatse overleden De wedstrijd werd onmiddellijk gestaakt. De gevaren, welke de snel groeiende organisaties voor de volksgezondheid in onze dagen bedreigen, liggen vanuit het Ka tholieke standpunt bezien in de toenemende mate van laisicering dezer menselijke activiteiten. Dit heeft pater dr. J. Ponsioen C.S. C.J. op zeer duidelijke manier aangetoond op het congres van de Nationale Federatie van het Wit- Gele Kruis, dat Donderdag te Utrecht de tweede dag hield van haar jaarlijks congres. En de heer E. Ausems, arts, heeft de vinger gelegd op een gevoelige plek in de samenwerking tussen Kruis organisaties en huisartsen op zulk een manier, dat hjj duidelijk de weg heeft aangewezen, welke moet worden gevolgd om tot ver betering te komen. Evenals de eerste dag van het congres waren 800 mannen en vrouwen uit de Katholieke ge zondheidszorg te Utrecht bijeen om deel te nemen aan het be raad over de stand der huidige gezondheidszorg en over de taak van de Kruisverenigingen en haar medewerkers in deze tijd. Deze vergadering, die vanwege het 30-jarig bestaan van de Fe deratie een feestelijk karakter droeg, werd bijgewoond door de staatssecretaris dr. Muntendam, door de directeur-generaal voor de Volksgezondheid dr. Banning en door dr. Kuypers namens de Radboudstichting. Voorts waren verkreeg de heer M. Frenkel van de Partij van de Arbeid 't woord. Deze gaf zijn visie op het advies, dat echter verschilde met dat van de vorige spreker en naar toen bleek ook met de mening van een groep mensen, mannen en vrou wen, naar schatting een kleine dertig, op de publieke tribune, die in de Rotterdamse raadzaal op een balcon is aangebracht. Scheldwoorden en krachtter men werden de raadzaal inge- slingerd en de verbaasde raads leden zagen bovendien nog een papierregen neerdalen van pam fletjes. Nadat de publieke tribune was ontruimd zette de raad de on derbroken behandeling over het

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3