Regering in Bonn waarseh nwt voor lichtvaardig optimisme OOK IN '53 BELASTING VERLAGING VOOR HET BEDRIJFSLEVEN Kapitein Kurt CarJsen tveekend in Nederland Bevordering van de werkgelegenheid Britse film draait weer in de Oostelijke sector Dagblad voor Alkmaar en omgeving Zaterdag 13 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12803 De hervormingen in Oost-Duitsland Moskou handelde onder druk van het krachtige Westen BONN, 12 Juni (A.P.) De Westduitse regering heeft vandaag verklaard, dat de hervormingen, die Oost-Duits land in het vooruitzieht heeft gesteld, „afgedwongen zijn door de welvaart en de krachtige houding van het demo cratische Westen". Dit werd vandaag betoogd in de „Diplomatische Korrespondenz", een publicatie, die door de regering wordt gesteund. K.L.M. -employe in Djakarta vermoord Prinsessen Beatrix eii Irene COMPLEX VAN MAATREGELEN BIJ DE KAMER INGEDIEND Naguib richt boodschap tot de Soedanezen Marie wil kabinet „Nationale Unie" Bij de Tweede Kamer zijn de voorstellen aanhangig gemaakt, die in Maart door de Minister-president in een nota werden aangekondigd. Verschillende belasting verlichtingen ten behoeve van het be drijfsleven liehhen de bedoeling, de be legging van nieuw kapitaal aan te moedi gen, waardoor meer werkgelegenheid worth geschapen. Deze voorzieningen zullen ook voor 1953 gelden en niel eerst in 1954 in werking treden, zoals aanvan kelijk in de bedoeling lag. Voor de onder nemingen zal dus aanstonds een fiscale klimaatsverbetering intreden. Andere be lastingverlichtingen houden verband met de aanstaande huurverhoging van gemid deld 22'4% die een meer-opbrengst aau huur van 170 millioen zal opleveren. De regering gaat er van uit dat de verhoging met deze verlichtingen voor de helft kan worden gecompenseerd. Het ontbrekende moet met een verhoging van de lonen worden aangevuld. Over de hoogte zal overleg plaats vinden in de Stichting van de Arbeid. Voor degenen, die sociale uit keringen ontvangen of van overheids wege zijn gepensionneerd, overwaegt de regering eveneens aanvullende maatrege len. Een derde groep maatregelen staat op zichzelf, maar kan aanvullend werken. Hiertoe behoort ook een afschaffing van de schoolgelden voor tenminste zes klas sen van het lager onderwijs. Het ontwerp dal op de school en college-gelden betrek king heeft, zal later bij de Kamer worden ingediend. Russen beginnen met daden KONINGIN EN PRINS BIJ OPENING VAN HOLLAND-FESTIVAL Handelsovereenkomst tussen Indonesië en Joego-Slavië Opnieuw top van Himalaja bereikt Aardverschuiving op Spitsbergen De verhouding tussen de Standen i NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum t 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel.' 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Op 12 November 1944 werd de trots van de Duitse Marine, het enorme slagschip „Tirpitz" door Britse bommenwerpers tot zinken gebracht in het Alta Fjord, nabij Tromsoe. Direct na de oorlog kreeg een Noorse firma de opdracht het schip te lichten en alle delen ervan te bergen die weer gebruikt zouden kunnen worden. Dit werk is nog steeds niet afgelopen. Gedeelten van het wrak van het vroegere slagschip steken boven het wateroppervlak uit. Er werd echter betoogd, dat als de Russen werkelijk uit zijn op eerlijke besprekingen, waaruit de wil sprak om tot hereniging van Duitsland te komen op basis van vrije verkiezingen spreekt, men geen kans verloren moet laten gaan om hun halverwege tege moet te treden. Regeringswoordvoerders in Bonn verheugden zich weliswaar over de maatregelen, in zoverre als deze een verlichting betekenen Het blad. sprak van een „grote morele dvftwinning" voor het Westen en voegde eraan toe, dat de Russen en Oost-Duitse com munisten heel wat meer zouden moeten doen, voordat het Westen vertrouwen krijgt in hun motie ven. Niet op humanitaire gronden De „Korrespondenz" verklaarde, dat de communisten de maatre gelen „niet op humanitaire gron den" hadden genomen, om een hongerige en verdrukte bevol king het leven lichter te maken, doch dat het een politieke tegen zet was op de eis van Bonn, dat de hereniging van Duitsland slechts bereikt kan worden op basis van „vrije verkiezingen en waarachtige politieke vrijheid". Halverwege tegemoet treden In weerwil van hun argwaan waarschuwden pers en politici echter, dat de communistische stappen niet onderschat moeten worden en waarschijnlijk grote invloed op de openbare mening in Duitsland en het buitenland zullen hebben. Vele waarnemers waren van mening, dat zij slechts het begin vormden van een vre desoffensief, dat tot een Russische poging voor het bijeenroepen van viermogendhedenbesprekin- gen over de Duitse hereniging zou kunnen leiden, midden tijdens de verkiezingscampagne van Adenauer, die gebaseerd is op zijn programma van gewapende al liantie met het Westen. DJAKARTA 12 Juni (PI Aneta) twee bandieten hebben Donder dagavond om 9 uur een employé van de KLM, die verbonden was aan het technisch bedrijf van de Garuda Indonesian Airways, bij een rampokpartij in zijn huis te Djakarta vermoord. De rampok- kers hebben polshorloges, een vulpen en andere voorwerpen gestolen. Eèn hunner werd de zelfde avond nog gevat. van het lot der Oost-Duitsers, doch voegden er sceptisch aan toe: „Acht jaren van onmeedogen loze en ruineuze communistische overheersing kunnen niet met een handvol beloften, hoe rooskleurig dan ook, ongedaan worden ge maakt". Met zomervacantie naar Verenigde Staten NEW YORK, 12 Juni (A.N.P.). Volgens berichten, die hier de ronde doen, zullen de oudste twee prinsessen Beatrix en Irene de zomervacantie doorbrengen in Cape Cod (Massachussets). (Van de zijde van het Konink lijk huis zeide men heden geen commentaar op dit bericht te hebben). Gisteravond is de 39-jarige Amerikaanse kapitein Kurt Carl- sen op Schiphol gearriveerd, spe ciaal overgekomen uit New York, waar hij met vacantie was, om vandaag in Noordwijk de naam te onthullen van een nieuwe naar hem genoemde reddingboot der Koninklijke Noord- en Zuidhol landse Redding Maatschappij. „Over mijn belevenissen op de verongelukte „Flying Enterprise" in Januari 1952 wil ik niet meer spreken", zei hij later in het Am- stel Hotel tot de pers. „Daar moet het publiek nu wel genoeg van hebben. Het was mijn eerste en naar ik hoop mijn laatste per soonlijke ervaring met redding boten. Ik ontvang er nog steeds correspondentie van bewonderaars over. Dit is de eerste inauguratie die ik verricht", vervolgde de heer Carlsen, „en ook mijn eerste peetvaderschap over een redding boot. Wel zijn er al een paar Amerikaanse zeeverkenningssche- De Egyptische eerste minister, generaal Naguib, heeft zich Vrij dagochtend in een radioboodschap tot de Soedanezen gewend, waar in hij er bij hen op aan drong een unie met Egypte aan te gaan met het oog op het gevaar dat de Soedan zou bedreigen. pen naar mij genoemd. Naar ik hoor is de nieuwe Kurt Carlsen een type boot, dat ook wordt ge bruikt aan de kusten van Dene marken, mijn geboorteland. De Carlsen vervangt de laatste roei boot in uw Nederlandse redding bootwezen. De terugreis begint Zondag en voert mij over Denemarken, naar het ouderlijk huis. Misschien ben ik nog juist op tijd thuis om mijn 13-jarige doch ter geluk te kunnen wensen met haar toelating tot de middelbare school". PARIJS, 12 Juni (A.P.) De gehele dag is André Marie bezig geweest met het polsen van de Franse politieke leiders om te trachten te weten te komen op wiens steun hij kan rekenen als hij poogt een einde te maken aan de 23 dagen oude kabinetscrisis. Vanavond deelde Marie echter mede, dat hij pas morgen de pre sident zal kunnen berichten of hij de opdracht aanvaardt. De radicaal-socialisten hebben zijn plan goedgekeurd om te. po gen een „nationale unie"-kabinet te vormen, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn behalve de communisten. De socialisten heb ben echter reeds te kennen gege ven aan dit plan hun medewer king niet te zullen verlenen. (Van onze parlementaire redacteur Hoewel de toestand verbeterd is, kan de regering toch nog geen vrijheid vinden om de belastingen zonder meer te verlagen. Bij de voorgestelde verlichtin gen ten behoeve van het bedrijfs leven heeft zij zich laten leiden door het feit, dat de investerin gen geringer zijn geworden en dat het beleggen van kapitaal dus, in het belang van de werk gelegenheid, moet worden aange moedigd. Het is ook dit algemene belang, dat moet prevaleren, voor zover de vooigestelde maatregelen uit een oogpunt van verdeling van lasten niet volkomen verant woord zouden 'zijn. De huurverhoging, nodig om de vooroorlogse woningen op een behoorlijk peil te houden, zou óf door een verhoging van de lonen óf door verlaging van belastingen gecompenseerd kunnen worden. De eerste mogelijkheid zou vol gens de regering, niet verdedig baar zijn tegenover de z.g. ver- af te schrijven, zal worden uit- geten groepen en allen, die niet in het arbeidsproces zijn inge schakeld. Aan belastingverlaging zonder meer kleven ernstige bud- getaire -bezwaren De regering is daarom tot de conclusie geko men, dat een middenweg dient te worden gevolgd, waarbij beide mogelijkheden voor een deel wor den -benut. .In het kader van de bevorde ring van de werkgelegenheid wer den reeds twee maatregelen ge nomen: het weeldetarie-f van de omzetbelasting van 30 pet. werd verlaagd tot 15 pet. De mogelijk heid tot herkapitalisatie zal wor den verlengd tot 1 Juli 1954 Daarnaast stelt de regering de volgende maatregelen voor: Vervroegde afschrijving. De voor de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting be staande mogelijkheid om een derde van de aanschaffingskosten gebreid tot investeringen gedu rende de jaren 1953 t.m. 1957. BERLIJN, 12 Juni. De Rus sen zijn vandaag begonnen hun Duits vredesoffensief in daden om te zetten. Dit bleek uit een reeks kleine, maar toch opmer-" kelijke maatregelen. Het commu nistische station Radio Berlijn deelde mede, dat de Britse film „White Corridors" in de Engelse taal vertoond zal worden in theaters in de oostelijke sector. In de afgelopen twee jaar is slechts één West-Duitse film. een sprookje zonder enige nolitieke betekenis, in Oost-Duitsland toe gelaten. Er mochten geen gealli eerde films vertoond worden en het filmdieet van de Soviet-zone bleef hoofdzakelijk beperkt tot films uit Moskou. De Oost-Duitse regering heeft verder medegedeeld, dat het ver bod voor de Sovjet-sector voed sel aan West-Berliiners te ver kopen. ingetrokken is. Dit werd in December afgekondigd en tientallen West-Berliiners wer den gearresteerd en tot korte ge vangenisstraffen veroordeeld we gens het „nadeel berokkenen aan het economische leven van de staat". In de verklaring werd verder gezegd, dat de mensen uil het Westen sigaretten en koffie kunnen kopen in staats winkels. waar men zonder bon nen terecht kan. Verder werd bekend, dat het opperste gerechtshof reeds één vonnis van acht maanden, dat opgelegd was aan een boerin, omdat zii niet aan haar ieve- ringsplicht voldaan had. ongeldig verklaard heeft. Het hoge ge rechtshof heeft het vonnis terug gestuurd naar een lager tribu- H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen aanwezig zijn bij de opening van het Hol land Festival op Maandag 15 Juni a.s. in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven- hage. Zoals bekend zal op deze ope ningsavond een tweetal opera's van de Falla worden uitgevoerd: „La Vida Breve" en „El Retablo de Maese Pedro". naai met de bemerking, dat „niet geprobeerd was de waarheid te •- 1ftnnn - vi~ir»ori» achterhalen". Nadat de lagere ls °P .AP ï?il„P Vennootschapsbelasting. De ter dekking van de extra defensie-uitgaven in 1951 tot 6tand gekomen tijdelijke verzwa ring van de vennootschapsbelas ting zal voor de laatste twee ja ren, waarvoor deze verhoging geldt, worden verminderd van 45 pet.53 pet. tot 42 V, pet.46 pet. Welk tarief daarna zal gel den, zal beoordeeld worden als de vraag aan de orde komt of de doorgevoerde verzwaring al dan niet gehandhaafd moet blijven. Extra inkomstenbelasting- of bedrijfswinsten. Deze eveneens ter dekking van de defensie-uitgaven doorgevoer de verzwaring wordt afgeschaft, zodat dus reeds voor dit jaar op de bedrijfswinst weer uitsluitend het gewone tarief van de inkom stenbelasting zal worden toege past. Deze afschaffing is vooral van belang voor de middelgrote eenmanszaken en firma's. Aftrek terzake van investeringen. Gedurende vijf achtereenvol gende jaren mag de fiscale winst worden verminderd met telkens een bedrag van 4 pet. van de totale afschaffingskosten van nieuwe bedrijfsmiddelen of van de kosten van verbetering van bedrijfsmiddelen. Voor zover deze kosten in een bepaald jaar f 10.000.te boven gaan. Aanvankelijk was een bedrag van f 15.000.als "grens ge dacht, nu deze grens gebracht gerechteliike instantie de zaak teruggekregen had. stemde zii in met de bemerking van het hoge gerechtshof en deed zii scherpe aanval op de communistische streekfunctionarissen omdat zii „in gebreke waren gebleven de beklaagde te helpen aan haar leveringsnlicht te voldoen". DJAKARTA, 12 Juni (Reuter) Indonesië en Joego-Slavië hebben een handelsovereenkomst geslo ten voor een handelsverkeer van 7Vs millioen Amerikaanse dollars. De overeenkomst heeft een gel digheidsduur van een jaar en zal in Juli in werking treden. Een speciale bepaling van de overeen komst regelt de aankoop van schepen door Indonesië in Joego slavië, voor het geval Indonc-sië weer schepen in het buitenland mocht gaan bestellen. Joego-Sla vië zal naar Indonesië cement, lucifers, metaalproducten, chemi sche producten en textiel leve ren en Indonesië zal Joego-Sla vië voorzien van rubber, tin, kof fie, kinine, teakhout en rotan. NIEUW DELHI, 12 Juni (Reu ter) Een groepje van vijf In dische bergbeklimmers zijn er in geslaagd de top te bereiken van Üe Pantsj Tsjoeli, een 6.795 me ter hoge berg in de Himalaja, al dus werd Vrijdag te Nieuw Delhi vernomen. De Pantsj Tsjoeli ligt in het Noordelijk deel van Oettar Pradesj op 320 kilometer ten Noord-Oosten van Nieuw Delhi. En was nog niet overwonnen. De groep, die onder leiding stond van Nikore, had de ge slaagde poging op 26 Mei onder nomen. Vorig jaar heeft ei Duitse al pinist, Harrer, getracht de top te bereiken. Op een hoogte van 6.420 meter moest hij de strija staken. en middelgrote ondernemingen eerder in deze investeringsaftrek kunnen delen. Deze maatregel houdt bij nieuwe investeringen een reële belastingverlaging in en daarnaast blijft ook de moge lijkheid tot afschrijving en ver vroegde afschrijving bestaan. Speculatie-winstbelasting. De speciale belasting op inkom sten bij verkoop op korte termijn van effecten, onroerend goed e.a. (de z.g. speculatiewinstbelasting) wordt eveneens afgeschaft. Een maatregel, die de schatkist niet veel kost, maar toch kan bijdra gen aan een vrijere handel op de markt voor vaste goederen en op de kapitaalmarkt. Compensatie verliezen gevestigde ondernemingen. Bij de inkomsten- en vennoot schapsbelasting mogen verliezen van zes achtereenvolgende jaren nog met de winst van het 7de jaar worden gecompenseerd. Van betekenis voor conjunctuurgevoe lige bedrijven. Compensatie verliezen voor nieuwe ondernemingen. Nieuwe ondernemingen krijgen onbeperkte mogelijkheid om het verliessaldo van de eerste zes jaren sinds de oprichting met latere winsten te verrekenen. De regering verwacht hiervan een stimulans voor de oprichting van nieuwe bedrijven en voor het overbrengen van ondernemingen uit het buitenland naar Neder land. In '52 had de regering al een ontwerp aanhangig gemaakt, dat voorzag in belastingfaciliteiten ten behoeve van de export. Dit ontwerp is inmiddels ingetrok ken, omdat de regering er van uit gaat, dat met de thans voor gestelde maatregelen hetzelfde doel in ruimer verband wordt nagestreefd. Elders vervolgen wij de publi catie van deze reeks van maat regelen met een specificatie van die welke strekken ter compen satie van de huurverhoging. üa:u- worden bovendien de op zichzelf staande aanvullende faciliteiten gespecificeerd. (Vervolg pag. 4). OSLO, 12 Juni (A.P.) Bij aardverschuivingen op Spitsber gen zijn gisteravond drie mensen om het leven gekomen. Het klei ne Noorse mijncentrum Longyear- byen werd door een regen van grote keistenen en ijsblokken ge troffen. Volgens de berichten werden het ziekenhuis van het plaatsje en een mijnwerkersloods volko men vernield. Een dokter en twee verpleegsters zouden gewond zjjn. De radiotelefonische verbinding met Spitsbergen was vanmorgen bijzonder slecht, zodat verdere bijzonderheden ontbreken. In Tromsö houden enkele vlieg- boten zich gereed hulp te bieden. Zij konden tot dusver wegens het slechte weer niet opstijgen. Hoe staat het nu precies met de verhouding tussen de stan den, de verschillende maat schappelijke groeperingen? Is er een crisis in de toepassing van het begrip stand? Welke rol speelt de toenemende zorg voor stoffelijke belangen in deze kwestie en hoe staat het in verband daarmede met de kansen voor het sociaal-econo misch program van katholiek Nederland, waarvoor tegen woordig weer opnieuw wordt gepleit? Over deze kwestie en de achtergronden daarvan leest men in de Kroniek van Zater dag, in dit nummer. Dit is de fraaie motorboot „St. Theresia", gebouwd in de con structiewerkplaats van de fa. W. Botman en Zn. te Boven- karspel. De opdracht werd gegeven door de Congregatie van de H. Familie te Tilburg. Ontwerper is de heer S. P. Botman te A'dam. De boot zal worden gebruikt in de Missie van Borneo

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1