Sociale voorzieningen ook voor kleine zelfstandigen ZATERDAG Haarlemse kunstschatten aan gevaar ontsnapt Universitaire opleiding DE KRONIEK Triest van candidaat-notarissen PUROL doet Uw huid Goed! kt en Benrs Rapport van commissie-van der Grinten Kinderbijslag bij inkomens als die van handarbeiders Ouderdomszorg in trant van noodwet Kruiser „Swerdlof" in Portsmouth Kamerleden over E.D.G.-verdrag De aanvaring van de „Westerdok" Reeds lang algemene wens Plaatsvervanger in gevangenis Naar wij vernemen: ?rsvericachting eeld door het K.N. De Bilt, geldie van avond tot Zondae- FDE WEERTYPE acht en ochtend hier mist. Veranderlijke ig met plaatselijk een ui. Zwakke tot matige t uiteenlopende rich- ■Veinig verandering in WINNAARS VAN EZE WEEK tste prijswinnaars van i zijn: M. A. KoopenBos, aat 4 Enkhuizen, ïreeuwer. Hoogstraat 94 er. j. Roosloot, Jaap Wey- 30 Bergen. loy Pastoor Gielenstraat roek. SchoenmakersBerk- usstraat 14, Alkmaar, pen al onze inzenders fsters een „tot weer- in September! gerlijke Stand RL. Geboren: Inge- F. H. Risselada en I. Petrus Wilhelmus, z.v. en C. C. M. Ligthart; ik, z.v. B. de Boer en linkel. ouwd: Izak Arnold wonende te Dhahran albia) en Catharina 3ornelisse. /d: Cornells Breed en v. Wieringen. n uit Scherpenisse in Schoorl RL. Maandagavond half acht zullen een deren uit Scherpenisse eren bij het gemeente- astieklokaal, om bij ver ingezetenen een week loor te brengen. =n uitvoerig programma dat o.a. inhoudt een Artis en Schiphol, de de Schoorlse kermis, en de duinen, al zal deze week wel ijn, eer men het weet. te hopen, dat het weer werking zal verlenen. onderhandelineen NGTON, 12 Juni (Reu- Joego-Slavische ambas- Washington Popovi, daag verklaard, dat zijn spoedig onderhandelin de nieuwe Italiaanse re- iu voorstellen om het Triëst op te lossen. to door Oostenrijk inleiding van de ophef- de Russische bezettings in Oostenrijk van de an de demarcatielinie i.N.A.C. mede, van de Oostenrijkse instanties te hebben ontvangen, danks aan de bestaande ten niets is veranderd. :kent dus, dat voor het oor de Russische zone vereist blijft. Dit wordt lostenrijkse grensbeamb- ;kt. ER,* 12 Juni. Bloem- -44; sla 25.40; peulen bindsla 312; rabarber labonen 150182; toma- 132; waspeen 2326; 1084; aardbeien 170 Eic 148—152; Schotse n 19—25; ^^n p. bos 12 Juni.' Vroege en 1727; late aard- 11.5016.80; spinazie itelein 2125; uien 15 13; slabonen 1.302.70; 1.501.60; peulen 0.85 ..maten 311.38; was- -47; bospeen 2635; ra- 12—19; sla 2.50—4.50; 1152; komkommer rzik 738; aardbeien Prolefic 2.60; rode 1.161.70; Jonathan iete Ermgaard 40; St. -30; Winter jan 20—26. 12 Juni 1953. Peu- 10; sperciebonen 2.10 >psla 3—7; spinazie „arber 1930; wortelen tuinbonen 6884; dop- 586; postelein 3035; le srt. 35—49; 2e srt. perges le srt. 1.361.74; 0.941.25; aardbeien doosje. ["EBROEK, 12 Juni. aardappelen: Eerste- 21.9024.40; kriel 21.60 lode Eerst. gr. 26.90 15—18.80. rse Exportveiling \R. 12 Juni Schotse 24; slabonen z. dr. snijbonen 90—170; peu- per 100 kg; komkom per 100 st.: tomaten per 100 kg; bloem- per 100 st.; spinazie elein 2132 per 100 kg; 50 per 100 st.; andijvie 100 kg; radijs 4.50 00 bos; rabarber 1023 rode bieten 1823; 42; uien bol 515; soep 38 per 100 bos: —21; perziken 530 per ardbe!°n 4284 per doos; frankenthalers 1.90; As- 1.29 per 100 bos; peren 1422 per 100 kg. ÏARWOUDE. 13 Juni. aardappelen, eerstelin- —21.70. kleine 17.10— )00 kg rode kool 7.00 iraaid 64.000 kg rode TER, 12 Juni. Schotse mddel 2328; slabonen stamsnijbonen 1.40— nbonen 3639; peulen komkommers 2738 8—56, spinazie 642 36, sla 2.505, andijvie arber 718, rode bieten speen 2137, prei 818, 3064 per doos 2 ons. Zaterdag 13 Juni 1953 Pa« 's-GRAVENHAGE De commissie-van der Grinten, die indertijd is ingesteld door liet bestuur van het centrum voor staatkundige vorming, heeft een rapport samenge steld betreffende het vraagstuk van sociale voorzieningen voor zelfstandigen. Het behandelt de vraag, of, en zo ja in hoeverre, het wenselijk is sociale voorzieningen, in de trant als thans ingevolge de sociale verzekeringswetten voor onzelfstandige arbeid gelden of in overweging wor gen genomen, tot de zelfstandigen uil te breiden. In de inleiding tot haar rap port maakt de commissie enige algemene opmerkingen over de rechtsgrond. Zii is van mening, dat de rechtsgrond tot invoering van een verplichte sociale voor ziening niet uitsluitend door mid del van redenering uit een ab stract beginsel van rechtvaardig heid is af te leiden. Er moet veel gewicht worden toegekend aan de beoordeling van feite lijke factoren. Kinderbijslag In het tweede hoofdstuk be handelt de commissie de kwestie van de kinderbijslag. Slechts die groep zelfstandigen, die qua in komenspositie met de groep handarbeiders gelijk kan worden gesteld, zou de commissie voor kinderbijslag in aanmerking wil len doen komen. Uitgaande van een gemiddeld handarbeidersin komen van f 3000.— 's iaars, met inbegrip van kinderbijslag voor 2 kinderen, zou de com missie ter bepaling van de ge dachten de inkomensgrens voor zelfstandigen willen stellen op f 3000.voor een gezin van 3 kinderen. Deze grens ware on geveer als volgt te variëren f 3200.voor een gezin van 4. f 3400.voor een gezin van 5 kinderen enz.De commissie zou de kinderbijslag voor zelf standigen derhalve willen doen ingaan met het derde kind, met dien verstande echter, dat voor zelfstandigen met een inkomen van f 3000.— t.e.m. 3200.de kinderbijslag ingaat met het vier de kind, voor die met een inko men van f 3200.tot 3400.met het vijfde kind enz. De huidige hoogte van de kin derbijslag voor arbeiders bedraagt f 0.51 per dag voor het derde en f 0.67 per dag voor volgende kin deren. De gezinnen van de hier bedoelde groep zelfstandigen heb ben een dringende behoefte aan deze bedragen. De commissie zou derhalve bij de tegenwoordige stand van zaken zeker niet wil len bepleiten, de uitkering voor zelfstandigen belangrijk lager te stellen dan die voor loonarbeiders. De totale kosten van de voorge stelde kinderbijslagregeling voor zelfstandigen worden, exclusief administratiekosten, geraamd op f 30.61 millioen per jaar. Ouderdomsvoorziening Ouderdomsvoorziening is het onderwerp van het derde hoofd stuk. Vele zelfstandigen zullen na het bereiken van een zekere leef tijd niet in hun eigen levenson derhoud kunnen voorzien. Naar de mening van de com missie moet de oplossing worden gevonden in een regeling in de trant van de noodwet. Het zeer belangrijke verschil is echter, dat, in de veronderstelling dat voor loontrekkenden een oudedagsver- zekering tot stand komt, deze regeling niet voor niet-loontrek- ken.den zal gelden. Het wordt 'n regeling met een veel beperkter strekking. Beoogd wordt uitslui tend de nooddruftige zelfstandige, die een bepaalde leeftijd heeft bereikt, het recht op een uitkering te geven. Het komt de commissie wenselijk voor de nieuwe regeling op verschillende punten te doen afwijken van hetgeen thans geldt. Nederlandse Huishoudraad Tot voorzitster van de Neder landse Huishoudraad is gekozen mevrouw B. Kortekaas-de Haan te Velsen. De nieuwe functie van directie zal worden bekleed door mevr. J. Meihuizen-ter Braak. Secreta resse blijft mej. ir. M. Knotten belt. Nederlanders in Lourdes onderscheiden LOURDES, 12 Juni (K.N.P.) Vanmiddag heeft graaf de Beau- champ, de 95-iarige voorzitter van de Hospitalité te Lourdes, vier Nederlanders onderscheiden we gens hun grote verdiensten voor de verpleging der zieken. De on derscheiding wordt slechts ver leend aan degenen, die zich bij zonder inzetten voor de verzor ging der zieken. Zij moeten daar bij aan hoge eisen voldoen. De Hospitalité de Notre Dame te Lourdes is de organisatie, welke zich belast met de algehele lei ding der ziekenverzorging hier. De graaf de Beauchamp, die zelf reeds 70 jaar aan de Hospitalité verbonden is, verleende de zilve ren medaille aan de heren Hey- nens uit Meerssen en aan de heer Korst uit Den Bosch. Deze laatste is voortrekker. De bronzen me daille ontvingen de heren L. Jan sen uit Breda en S. Middendorp uit Haarlem. Het gehele bestuur der Stichting Limburgse Bede vaarten was bij de plechtigheid in het hoofdgebouw van de Hospi talité aanwezig. De commissie acht het niet aan vaardbaar, dat uitkeringen aan zelfstandigen, waarvoor geen pre mie is betaald, de uitkeringen aan loontrekkenden zullen overtref fen. De omvang van de uitkering dient niet eens en voor al op een vast bedrag te worden bepaald. Het lijkt juister de uitkering af hankelijk te stellen b.v. van de kosten van levensonderhoud. De commissie denkt aan een uitke ring van f 10.per week voor ongehuwden en van f 20.— per week voor gehuwden. De inko mensgrens zou zij willen stellen op f 1040.— resp. f 2080.Een bedrag aan eigen inkomsten van f 520.resp. f 1040.zou niet voor aftrek in aanmerking ko men. Slechts voorzover deze be dragen worden overtroffen, zou het eigen inkomen in mindering komen op de uitkering. De commissie heeft met haar voorstel de grote principiële en practische bezwaren 'tegen een allen omvattende volksverzeke ring willen vermijden. Aan haar voorstel ligt de gedachte ten grondslag, dat de zelfstandigen zoveel mogelijk zelf voor hun oude dag hebben te zorgen en slechts terug kunnen vallen op de overheid, indien zij hiertoe niet in staat zijn gebleken. Ge varen voor spaarzin en vermo gensvorming zijn naar de mening der commissie van de voorgestel de regeling niet te duchten. Even als bij de noodwet zou de uitke ring volgens de nieuwe regeling uit de algemene middelen die nen te geschieden. De totale kos ten van de voorgestelde voorzie ning worden op ongeveer f 50 millioen per jaar geschat. De commissie ontraadt tenslot te een collectieve weduwen- en wezen-voorziening, ziekte-, ziek tekosten- en ongevallenvoorzie ning voor zelfstandigen. Als de invaliditeitsverzekering, die van enige betekenis is, tot stand komt, zou het overweging verdienen de zelfstandigen in de gelegenheid te stellen zich op dezelfde basis als de loontrekkenden te verzekeren op grondslag van vrijwilligheid. Werkloosheid leent zich, voor zo veel de zelfstandigen betreft, kwalijk voor een collectieve voor ziening, aldus de commissie. PARIJS, 12 Juni De Russi sche kruiser „Swerdlof", die Maandag a.s. zal deelnemen aan de vlootparadc ter gelegenheid van de kroning van Koningin Elizabeth, heeft veel opzien ge baard, toen hij Donderdag de ha ven van Portsmouth binnenvoer. Zonder een blik op de kaart te werpen bediende kapitein Roeda- kof met enkele knoppen en hef bomen het schip en feilloos werd dé kruiser naar de ligplaats ge stuurd. Tevoren had de kapitein de diensten van een loods afge wezen. Hij wist dat hij op zijn instrumenten kon vertrouwen. Gedurende de gehele manoeuvre behoefde de gezagvoerder van de Russische kruiser geen enkel mondeling bevel te geven. Ieder commando werd, na een druk op een knop of na het overhalen van een hefboom automatisch door het schip opgevolgd. De technische uitrusting van de „Swerdlof" heeft dan ook een diepe indruk gemaakt op de auto riteiten van de Royal Navy", al dus schrijft het Franse blad „Le Monde". In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de E.D.G. worden nogal enige be zwaren aangetekend en vraagte kens gesteld. Vele leden willen eerst weten hoe de kansen op ratificatie in andere landen staan en in het bijzonder van de rege ring willen vernemen wat de op vattingen in de andere Benelux- landen zijn. Weer anderen willen geen behandeling, zonder eerst kennis te hebben genomen van de inhoud der protocollen. Ook blijkt uit het V.V., dat velen een eenvoudiger werkwijze gaarne gezien hadden. Er is teveel ad ministratieve rompslomp; de or ganisatie is te log. Wat de finan ciële sector betreft zijn er Ka merleden, die pleiten voor een eigen belastingebied. Tegen het bijdragenstelsel zijn bezwaren aan te voeren. Gaarne ziet men ook een uiteenzetting van de re gering tegemoet t.a.v. de econo mische aspecten. Het is deze le den duidelijk, dat de militaire gemeenschap onvolledig is, wan neer ze niet wordt aangek uld door een economische geme°n- schap. GRONINGEN Tijdens een te Groningen gehouden congres van de broederschap der can- didaat-notarissen. heeft de voor zitter van deze broederschap, de heer W. Udo, er op gewezen, dat' de opleiding tot notaris te enen male onvoldoende is. Dat deze opleiding naar de Universiteit moet worden overgebracht, aldus de heer Udo. is reeds lang com munis opinio. En hoe eerder zulks geschiedt, hoe beter. Het laat zich aanzien, aldus spr„ dat het nieuwe ontwerp hoger onderwiis-wel nog gerui me tiid nodig zal hebben om het staatsblad te bereiken. Het zou aanbeveling verdienen, reeds nu een aparte regeling voor de studie voor notaris in te voeren, die te zijner tiid gemakkelijk kan worden ingepast in de nieuiwe wet. De noodzakeliike overgangsregeling kan dan ook reeds nu gaan werken. Sur. sig naleerde in dit verband de ge ringe toeloop van studenten voor het notariaat gedurende de laatste jaren. Dit vervult de broederschap met zorg. De lang durige vakopleiding, de regeling van het examen, de daarop vol gende lange wachttijd, maken voor overigens bekwame krach ten- het kiezen van het notaris ambt allerminst aantrekkelijk. Juist de begaafden zullen zich juist daarom een beroep kiezen, dat hen eerder in staat stelt hun persoonlijkheid te ontplooien en een zelfstandig bestaan te ver overen. De heer Udo wees er verder nog op. dat een aantasting van de positie van de notaris lang niet denkbeeldig is. door een drietal verschijnselen, te weten het zich steeds meer ophopen van vermogen in de dode hand. tengevolge van de enorme vlucht van het levensverzekeringsbe- driif. verder door de nivelering De Inspecteur van de Scheep vaart de heer J. Metz, heeft Vrij dag bij het onderzoek van de Raad voor de Scheepvaart naar de oorzaak van het ongeval met 't m.s. „Westerdok" in de Theems bijzondere maatregelen aanbevo len van autoriteiten en initiatief nemers bij het vervoer van een lading onvervangbare waarden, vooral voor het vervoer van na tionale kunstschatten. „Als ik bijzondere voorschrif ten voor dergelijke lading vraag zo zeide de Inspecteur, „ben ik me bewust, dat i'k zeer moeilijke eisen aan de scheepvaart stel, doch men zal bovenal met het vervoer van kunstschatten over zee, zich van een behoorlijke ze kerheid moeten overtuigen". Aan boord van de „Westerdok" die op 4 Maart j.l. tijdens een zware mist tengevolge van een van het vermogensbezit en het ten gevolge van de specialisa tie verschijnen van specialis ten, die zich mede bezig houden met werkzaamheden, die eertijds tot het terrein van de notaris behoorden. Tot voorzitter van de broeder schap van candidaat-notarissen werd in de vacature, ontstaan ..- 3 door het aftreden van de heer „foutieve schatting der zeestro- W. Udo. gekozen de heer A C. i nnngen" tegen een Noors schip komstig het voorstel van de ïn- J. M. Ploegmakers, candidaat no- lek was gestoten, bevond zich 25 specteur voor de scheepvaart, een taris te Oss. ton stukgoederen, bestaande uit j berisping uitgesproken. machinerieën eneen aantal waardevolle schilderijen o.a. van Rembrandt en Hals uit het Frans Hals Museum te Haarlem. Deze nationale kunstschatten waren geëxposeerd geweest in de National Gallery te Londen. Zij werden onder supervisie van de directeur van het Frans Hals Museum, de heer H. P. B-aard naar Nederland vervoerd. De schilderijen liepen bij de aanva ring geen söhade op. doordat het lek in het voorruiim was geslagen en de schilderijen zich in het achterruim bevonden. Afgezien' van de onvervangbare waarde der lading adhtte de Inspecteur, de kapitein van het schip, de hr. C. Smith, die als betrokkene dooi de Raad werd gehoord, niet ge heel vrij van schuld „onder meer omdat hij geen loods aan boord had genomen". Hij vroeg de Raad tegen de kapitein als straf „een berisping" uit te spreken. De Raad heeft hierop, overeen- rtavprentie) Dit is Lou-Lou, de tien maanden oude aap uit de Bristol Dierentuin. Lou-Lou is „beroemd" om haar kaarttalenten, die haar werkelijk aangeboren zijn, want wie heejt er ooit gehoord van een kaartende apenbaby? Lou-Lou speelt meestal alleen, doch een spelletje tegen zichzelf blijkt haar best te amuseren: verliezen kan ze niet en ze vermaakt zich uitstekend; ze barst tenminste telkens in een uitgelaten lachen uit. Met een ondoor grondelijk gezicht, speelt Lou-Lou haar kaart tegen Lou-Lou. (Advertentie) AANWINST VOOR HET ZUIDERZEEMUSEUM Nederlands oudste boeier ENKHUIZEN De oudste Ne derlandse boeier de „Tjet Rixt" is door de vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemuseum" aan gekocht. Dit speciman van oude Friese jachtbouw zal voortaan in het Zuiderzeemuseum pronken. De boeier liep in 1843 van stapel onder de naam „Uitspanning". De bouwer was de grootvader en leermeester van de beroemde boeierbouwer Eeltje Holtrop van der Zee uit Joure; Eeltje Tjeertes Holtrop van der Zee uit IJlst. De sinds 1948 aan het Zuider zeemuseum toebehorende boeier „Sperwer", die op naam van laatstgenoemde bouwer staat, zal tezamen met de tjotter „Kijk uit", ook van dit museum, deelnemen aan de te Grouw te houden zeil wedstrijden der vereniging „Oos- tergoo". De „Sperwer" dateert uit 1886, de „Kijk uit" uit 1885. Ware dader met vacantie Zekere S., afkomstig uit Zuid- Beveland, is onlangs door het ge rechtshof te Den Bosch veroor deeld tot veertien dagen gevan genisstraf en getrouw, zo meende men in het Huis van Bewaring te Middelburg, meldde de man zich dezer dagen aan voor het onder gaan van zijn straf. Men kwam evenwel tot de on aangename ontdekking, -dat niet veroordeelde S., maar een zekere van den B., een plaatsgenoot van S., zich op kosten van de Staat liet verzorgen. S. had een plaats vervanger gestuurd. Een nieuwe klant, die Donderdag in het Huis van Bewaring werd onderge bracht, herkende van den B. en verbaasde^ zich over diens aanwe zigheid, waardoor de zaak aan het rollen kwam. Nog dezelfde dag is de ware schuldige aangehouden in Noord- Brabant, waar hij met vacantie was. B. zal worden vervolgd. is prof. Dr. J. J. van Lochem ter gelegenheid van de herdenking van zijn promotie cum laude. vijftig jaar geleden, benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Staatssecretaris Muntendam deelde dit mede, tij dens een kleine bijeenkomst van medische vrienden met de jubila ris te Amsterdam gehouden.... zal de AVRO in de week van 5 tot en met 12 Juli haar dertigjarig bestaan vieren, waarvoor een feestelijk programma wordt voor bereid. dat zowel bijzondere uit zendingen als enkele officiële fes tiviteiten bevat. Het bestuur zal op 8 Juli des namiddags recipië ren in de studio overleed dezer dagen te Voor burg in de ouderdom van 71 jaar de kunstschilderes Marie Becht. Haar werk bestond in de eerste plaats in het maken van copieën van oorspronkelijke werken van verscheidene meesters, zoals Jan Steen,' Johan Vermeer e.a. Heden is zij begraven op het R.K. Kerk hof te Den Haag.... is het grensverkeer bij Aken in Mei bijna tweemaal zo groot ge weest als in Mei van het vorig jaar. In totaal passeerden toen in het kader van het grote reisver keer 403.000 en in het kader van het kleine grensverkeer 172.000 personen bij Aken de grenskanto- ren. Vergeleken met Mei 1952 was dit een stijging met 92 pet.. Minister Beyen naar Londen In de ochtend van 15 Juni zal de minister van buitenlandse za ken, de heer Beyen, naar Lon den vertrekken voor het voeren van besprekingen met leden van de Britse regering. Hij wordt 21 dezer in Den Haag terugverwacht. WIJ ZIJN NOG STEEDS BEZIG het pro- bleem van de standen te onderzoeken. Het is pas weer, voor een gezelschap jongeren een forum heet dat tegenwoordig aan de orde geweest op het gemeenschapsoord „Drakenburgh" en het mag wel verheugend genoemd worden, dat onder ons, katholieken, dit vraagstuk stevig bespro ken wordt. Het is daarnaast wel even merkwaardig, dat de theorie van dit probleem nog gesteld moet worden, terwijl juist, onder ons, katholieken, het en deze stelling is jarenlang in de sociale strijd wijze van behandeling van deze zaken is niet begrip „stand" al zoveel jaren een omvangrijke rol gespeeld heeft. Wij behoeven maar te letten op het feit, dat de voornaamste standsorganisaties al vele tientallen jaren bestaan, waardoor stands bewustzijn e.d. zijn aangekweekt. En toch is men nu zoekende naar de juiste betekenis van dit begrip. De praktijk van de laatste jaren laat ons allerlei botsingen zien, die vroeger niet, althans niet in die mate, voorkwamen. Er is nog altijd de moeilijkheid, dat er door middel en langs de weg van de standsorganisaties wel het nodige te berei ken valt, althans met medewerking van de besturen. Dit wil, vooral de laatste tijd echter, nog niet zeg gen, dat daarmee ook allen, die tot een bepaalde stand gerekend kunnen worden, het met de acties en richtlijnen van de organisatie eens zijn, omdat, zij veelal niet tot hun eigen bond e.d. zijn toegetre den. Dit maakt ook een andere kwestie, die nu actueel aan de orde is gesteld, moeilijker, n.l. het antwoord op de vraag, hoe het nu staat met de mogelijkheid van een katholiek maatschappelijk program. Stel, dat de organisaties daarvoor te vin den zijn zover zijn we ook al niet meer! dan blijft het nog de vraag, of de leden daar voldoende- innerlijk mee accoord gaan en of verder allen, die tot een stand behoren, bereid zijn met dat program in te stemmen Zonder dat wij de behandeling van het stan- ie denbegrip theoretisch willen uitputten thans, hier ter plaatse, mogen wij wel zeggen, dat er inderdaad sprake is van een crisis in dit begrip. De begrippen stand (en klasse) worden nogal eens door elkaar en verwarrend gebruikt. Nauw verband hiermede heeft ook het vraagstuk van de verhou ding tussen standsorganisatie en vakorganisatie. De economische ontwikkeling is feitelijk boven het probleem uitgegroeid. De grote dr. Ariëns heeft in zijn tijd al gezegd, dat de strijd tussen de gees ten op sociaal-economisch terrein zal worden uit gevochten op het terrein van de v a k-organisatie gehuldigd. Daarna zijn de eigenlijke standsorgani saties uitgegroeid en in de allerlaatste tijd is het veelal als een fout aangemerkt, dat, zoals men zeide, de vakorganisaties het werk van de stands organisaties overwoekeren. En, als klap op de vuur pijl, kwam de bekende pater dr. Cassianus Hentzen zéér onlangs met de gedachte naar voren, dat het verkeerd is, het zwaartepunt in de katholieke sociale actie te leggen op de standsorganisaties, dat moest vak-organisaties zijn!Ook daarover blijkt al weer verschil van mening en het wordt steeds moei lijker, uit het doolhof van meningen wijs te wor den. Intussen schrijdt de feitelijke ontwikkeling van de verhoudingen voort, niet ten voordele van de krachtenbundeling der katholieke volksgemeen schap De vraag zou gesteld kunnen worden, of een ie man als pater Hentzen teruggekeerd is tot de oude gedachte van dr. Ariëns. Het zou zeer merkwaardig zijn! Alleen daarom al, omdat in de strijd van Ariëns de gedachte aan het strijd- karakter van de vakbonden sterk overheerste en door de omstandigheden overheersen moest. De idealen van de christelijke sociale politiek wonnen echter geleidelijk aan meer veld en het is de onsterfelijke roem van de katholieke sociale bewe ging, dat zij de denkbeelden in de sociale strijd omgebogen heeft van het strijdkarakter naar het terrein van overleg. Via de collectieve contracten e.d. naar de toekomstige P.B.O. Daarnaast is het een feit, dat de maatschappelijke en de poli tieke! ontwikkeling de laatste jaren heeft meegebracht, dat er een overdaad van belangstel ling bestaat voor stoffelijke zaken. Dat heeft tal van redenen. Misschien is het ook wel zo, dat de bemoeienis van de grote sociale organisaties (de standsorganisaties) met de sociaal-economische poli tiek deze natuurnoodzakelijk ver op het stoffelijk terrein sleept, zodat men dit niet zo maar aan de opmars van de vakbeweging kan wijten. M.a.w. de zozeer de schuld van het optreden van de bonden, maar de maatschappelijke ontwikkeling zelf heeft dit proces in de hand gewerkt. Nu moesten de bon den zich er vanzelfsprekend mee bemoeien en niet overal liggen de grenzen tussen stands-beweging en vak-beweging even helder. In elk geval gaat het hier over stoffelijke zaken, wat al gauw ge noemd werden en worden de eigen belangen van de standen, hetgeen de verschillen tussen de stan den, in wezen tussen de klassen, weer aanscherpt. En ziedaar de oorzaak, waarom, ondanks een hard nekkig streven naar een betere situatie, tot nog toe tal van pogingen, om tot een gemeenschappelijk katholiek sociaal-economisch program te komen, mislukt zijn. Toch mogen wij niet versagen. De stands- ie organisaties zullen gezuiverd moeten worden, misschien zullen inderdaad, zoals Jan Berends en pater dr. Ponsioen verleden week op „Draken burgh" betoogden, bepaalde begrippen anders moe ten worden geïnterpreteerd. Maar hoe zal men ooit tot een gemeenschappelijk economisch program ko men, wanneer de vraag gesteld moet worden, (die ook niet afdoende beantwoord wordt) of er' momen teel sprake van is. dat de ene stand de andere uitbuit?! De heer Jan Berends betoogde, dat het gevaar van verstarring in de practijk van het be grip „stand", inderdaad aanwezig is, die verstarring moet doorbroken worden, en „alleen een christe lijke visie kan daartoe de nodige innerlijke kracht geven". Hiermede wordt het probleem o.i. inder daad gebracht op het juiste spoor. Wij zullen de overdreven zorg voor de behartiging van stoffelijke zaken moeten intomen en meer waarde weer moe ten gaan hechten aan de diepste gronden van het christelijke maatschappijbeeld. Overdreven zorg voor stoffelijke zaken is een sprekende aanduiding voor het begrip „materialisme" en dat moet onder ons, in alle standen en klassen, overwonnen wor den. Een juist-opgevat en goed-gevoerd overleg over de strekking van een gemeenschappelijk katho liek-economisch program zal tot die overwinning bijdragen. En 't is daarom, dat wij, mede naar aan leiding van twee terzake ontvangen brieven, nog eens er voor pleiten, de besprekingen over zulk een program nu toch spoedig en concreet ter hand te nemen. Het is onbegrijpelijk, dat dit maar niet wil lukken Het is daarom, dat wij o.a. nog eens her- inneren aan een beschouwing in een hoofd artikel van deze week, waarin verwezen werd- naar een interessante rede van oud-minister Sassen, op een katholiek industralisatie-congres in Brabant, waar terecht herinnerd werd aan de laatste rede van Z. H. de Paus tot de academisch ge vormden. Daarin werd niet alleen de eis tot eenheid op alle terreinen uitdrukkelijk gesteld, maar ook nog eens gezegd, dat men dan op alle terreinen van het maatschappelijk leven een beleid moet voeren, dat geheel doordrongen is van een christelijke geest! Dat betreft hier zeker niet alleen de situatie van de katholieke politieke partij, maar wel moet gezegd worden, dat de ontwikkeling van die situatie er alles mee te maken heeft. Inderdaad nu, zo meende ook mr. Sassen, is de moeilijkheid, dat de Partij feitelijk wel beschikt over een sociaal pro gram, maar niet over een economisch program. En wat zal men tenslotte op sociaal gebied eendrachtig kunnen bereiken, wanneer men op economisch ter rein uit elkaar zou willen gaan? Wat is in wezen het verschil tussen sociaal en economisch? Practisch is dit er eigenlijk niet. Wij moeten het dus eens worden met elkander over een werkelijk „sociaal- economische" politiek, dan kan bereikt worden, dat de economie ruimte laat voor een behoorlijke sociale politiek. In dit verband valt inderdaad ook te denken aan de werkgelegenheidspolitiek. Een van de meest urgente zaken van dit ogenblik, met een overwegend economische en een sterk-spreken- de sociale kant. Altijd weer komt het dus neer op de noodzaak, om de bestaande tegenstellingen tus sen de standen en groeperingen weg te werken, of te overwinnen („bruggenbouw tussen standen"!), liefst door een permanent contact tussen de ver schillende groepen. Doorgaan op de voet van de laatste maanden kunnen we, willen wij iets be reiken, zeker niet. En wij moeten toch het ver trouwen hebben, dat, wanneer er wordt uitgegaan van „een christelijke visie", de mogelijkheid tot een goede oplossing aanwezig moet zijn!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3