Het bier is weer best! Laatste overleg in Korea Toegewijde communisten bij honderden de cel in 1953 75 doden hij brand in negerdansinrichting 18000 Europese soldaten aan de grot Oppositie Ommelanden thans aan de macht ublicatie Dagblad voor Alkmaar en omgeving Meesten vertrapt en gestikt rkwartier rte Dolf Koning: Sihanouk Ambassadeurs Moskou-Belgrado Moensan gereed voor nieuwe uitwisseling krijgsgevangenen De ommeztvaai in Oost-D ui Island Zelfs de Russen beschuldigen zichzelf om het hardst Uitslaande brand te Haren Drie jongens verdronken Nederlandse dag te Lour des Voor f300.000 juwelen gestolen F. de Boer spoedig weer directeur KROMSTAF" ui Haarlem f en de n. irten in alle ï't voor 2 uur. SCHULDEN EN EN NEDERLAND NLAND kantoordeviezenver- elt mede, dat getracht komen van bepaalde en Nederland en Grie- i antwoorden op door stelde vragen, wordt n opgave te doen van i ontstaan voor 1 Juli oor 30 September 1953 afdeling aangifte/aan- Deviezen vergunningen, am, onder vermelding i van de Nederlandse van de Griekse credi- rin dit bedrag is uit- .q. schuldverplichting; van de vordering c.q. rheden. een taakverdeling; iet de belangrijke Brammetje enkele ïg uit de herberg de van Evert van 't Martin Krabbe- illes zat dus goed lerg van Gijs van ird had kennelijk ogen waren rood- n donker verblijf et of commentaar ervalwagen bren- naar de telefoon it om te vertellen, ;ri moest worden p, toen hij, nadat dacteur te horen NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. i Buiten God ia t nergens veilig (Vondel) Maandag 15 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12804 VAN CANBODJA in ballingschap SAIGON. 14 Juni. Koning Norodom Sihanouk van Cambodja die met leden van zijn regering per auto op inspectie was in de provincies Simreap en Battam- bang, dicht bij de grens van Thai land, is niet naar zijn hoofdstad Pnompenh teruggekeerd, doch is de grens overgestoken, op weg naar Bangkok, de hoofdstad van Thailand. Direct bij aankomst verklaarde de koning, dat hij vrijwillig in ballingschap zal blijven, totdat met Frankrijk volledige overeen stemming is bereikt over de on afhankelijkheid van Cambodja. De vriendschap tussen Cambodja en Frankrijk wenste hij te zien voort gezet, doch de onderhandelingen over de onafhankelijkheid van ziin land verliepen naar zijn me ning te langzaam. LONDEN, 14 Juni. In een rede gehouden te Pazin, dicht bij de Italiaanse grens, heeft maar schalk Tito vandaag bekend ge maakt, dat Rusland onlangs de wens heeft te kennen gegeven, dat Joegoslavië en Rusland over en weer ambassadeurs zouden be noemen. Sinds 1948 zijn beide landen in eikaars hoofdsteden niet door ambassadeurs vertegenwoor digd, doch worden de diploma tieke betrekkingen in stand ge houden door zaakgelastigden. MOENSAN, 14 Juni Radio Peking lieeft medegedeeld dat Maandag zowel verbindings- als stafofficieren bijeen zullen komen en dat dit er op wijst, dat de voorbereidin gen voor een wapenstilstand vlot verlopen. Twee groepen stafofficieren zijn dagelijks bijeengekomen, om de details van de wapenstilstandsvoorwaarden uit te werken. De radio verklaarde, dat de verbindingsofficieren „de laat ste administratieve bijzonderheden, voorafgaande aan de ondertekening van een wapenstilslandsovereen- komst zouden uitwerken". Er is bekend gemaakt, dat India, Tsjecho-Slowakije, Zweden, Zwitserland en Polen officieel aan communistisch China hebben medegedeeld, dat zij zitting zullen nemen in de neutrale commissie inzake de repatriëring der krijgs gevangenen. Het basiskamp van de UNO te Moensan zoemt van activiteit. Soldaten en medisch personeel hebben order gekregen te begin nen met „repetities" voor de uit wisseling van krijgsgevangenen. Officieren, die dienst ^zullen doen bij de militaire wapenstilstands commissie, hebben order zich ge reed te houden om onmiddellijk met hun taak te beginnen. Zaterdag hebben in geheel Ko rea felle demonstraties tegen de wapenstilstand plaats gevonden en een hoge regeringsfunctionaris heeft de geallieerden te verstaan gegeven, dat zij desgewenst uit Korea kunnen verdwijnen. Het front Na het zwaarste communistische bombardement uit de oorlog zijn aan het Koreaanse front gevech ten van man tegen man ontbrand. Het achtste leger heeft bekend gemaakt, dat de communisten in de periode van 24 uur, welke Za terdag om118 uur eindigde, 119.666 artilleriegranaten afgevuurd heb ben. In aanvallen, die nu reeds vier dagen duren, hebben de commu nisten de Zuid-Koreanen verdre ven van de „Kapitoolheuvel", een bolwerk aan het oostelijke cen trale front en tenminste vier bres sen geslagen in de geallieerde hoofdverdedigingslinie. Op enkele punten aan het front zijn de Zuid-Koreaanse troepen Zondagmorgen voor zonsopgang tot tegenaanvallen overgegaan om verloren terrein te heroveren. De Noordelijke en de gealli eerde verbindingsofficieren zijn Maandag ongeveer twintig minu ten bijeen geweest. De bespre king werd voor onbepaalde tijd verdaagd. BERLIJN, 13 Juni De Russen hebben vandaag het ongeloofUjke gedaan en zichzelf beschuldigd van „fou ten" bij met al te ver doorvoeren van het communisme in Oost-Duitsland. Het officiële blad van het rode leger, „Taegliche Rundschau" verklaarde in een artikel, dat de voormalige Sovjet-bestuurscommissie, die thans is ver vangen door een burger bestuur, „eveneens fouten heeft te erkennen". Tot nu toe moesten de Oost- Duitse communisten alleen zich zelf op de borst kloppen bij het streven van Moskou om het Wes ten te overtuigen van zijn vrede lievende bedoelingen. De Russische zelfcritiek werd niet in bijzonderheden toegelicht, maar zij houdt zonderlingerwijze in, dat de hoge commissaris, Wla- dimir Semjenof, die de vredes campagne leidt, afkeurt wat in het verleden is gedaan door de gewezen politieke adviseur, Wla- dimir Semjenof. Volgens het West-Berlijnse dag blad „Telegraf" zijn in de afge lopen 48 uur in Oost-Duitsland 84 leiders van gemeenschappelijke boerderijen, 161 hoge beambten en 32 inspecteurs der belastingen, allen toegewijde S.E.D.-leden, ge arresteerd. Voorts zijn, volgens het blad, 124 voorzitters van plaatselijke afdelingen der Freie Deutsche Ju- gend, de (communistische) Oost- Duitse jeugdbeweging, van hun functie ontheven op grond van „het uiten van lasterlijke beschul digingen jegens de „Junge Ge- meinde", de jeugdorganisatie der Duitse Evangelische Kerk. Tegen 74 partij-functionarissen der S.E.D. zal door de partij een onderzoek worden ingesteld. De Volkspolitie Tenslotte meldt de „Telegraf" nog dat het Oost-Duitse ministerie van binnenlandse zaken aan de chefs der Volkspolitie in ver scheidene steden in de Sovjet- zóne opdracht zou hebben gege ven de rechters-commissarissen, die betrokken zijn geweest in onteigeningen van hotels en an dere verblijven voor vreemde lingen en kleinhandelszaken, op non-actief te stellen. Duitse zegslieden hebben mede gedeeld, dat het 125.000 man tel lende leger bevel heeft gekregen te demobiliseren tot het equiva lent van vier divisies, ongeveer 40.000 man. Alle officieren moe ten echter in dienst worden ge houden. Voorts werd in socialistische kringen vernomen, dat de com munisten een honderdtal partij functionarissen hebben uitverko ren om te boeten voor hun al te grote geestdrift voor de collec tivisering. In de Russische zóne zijn van daag 4.029 mannen en vrouwen, die wegens schendingen van de communistische wetten veroor deeld waren, in vrijheid gesteld. Vijftienhonderd anderen zullen weldra vrij komen. Ds regering heeft dit besluit openbaar gemaakt via het bureau van de procureur-generaal. Alle betrokken personen waren tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens schendingen van de zui ver Communistische wet „op de bescherming van de volkseigen e economie". Dit was een verstrek kende wet, waarmede - gestreefd werd naar de veroordeling van al DE BOER DIE TERUGKEERDE BERLIJN. 13 Juni. Het Oost-Duitse persbureau ADN bericht, dat de boer Heinz Junghaehnel, die kortgeleden uit de Sovjet-Russische zóne van Duitsland naar het Westen uitgeweken was, de eerste boer is die terugkeerde en om te ruggave van zijn boerderij verzocht. De betrokken minis ter, Reichelt, zeide tot de teruggekeerde boer, dat er fouten waren gemaakt en dat de regering geenszins van plan was de boeren, die hun plicht doen, hun bezit te ontnemen. Junghaehnel moest hem ter stond schrijven als hem soms moeilijkheden in de weg wer den gelegd. diegenen, die het niet met de nationalisaties en de daaruit voortvloeiende confiscaties eens waren. Vele kleine winkeliers, die weigerden hun zaak voor eeti appel en een ei aan de staat over te doen, vielen in deze hinder laag. GRONINGEN. Een zware brand heeft Zaterdagmorgen aan de rijksstraatweg te Haren een fraaie villa voor een groot deel verwoest. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak brand uit in de villa. Rijksstraatweg 251. be woond door de familie G. Wor- telboer. Een iuist passerende chauffeur van een touringcar ontdekte de brand en waar schuwde de brandweer en de politie. De Harense brandweer was spoedig ter plaatse en heeft het vuur energiek bestreden. Niettemin brandde het bovenste gedeelte van de villa uit. want het vuur vond gretig voedsel in de houten kap en de rietbedek king. Het benedengedeelte werd beschadigd, doch kon behouden blijven. De heer en mevrouw Wortelboer waren juist de avond te voren teruggekeerd van een buitenlandse reis. De familie en het dienstmeisje wisten zich in veiligheid te brengen. STOPZETTING AFGIFTE SCHATKISTBILJETTEN 's-GRAVENHAGE, 13 Juni. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van 15 Juni 1953 door het agentschap van het ministerie van Financiën te Am sterdam geen schatkistbiljetten meer -zullen worden afgegeven. Het ligt in het voornemen om streeks medio Juli een inschrij ving op schatkistpromessen en schatkistbiljetten open te stellen. Nadere bijzonderheden zullen t.z.t. in de Ned. Staatscourant worden bekend gemaakt. Gowlsmokkel aan boord van de „Boissevain"? HONGKONG, 13 Juni. In Hongkong is door de douane aan boord van het Nederlandse vaar tuig „Boissevain" (14.271 ton) een hoeveelheid van ongeveer 170 pounds goud in beslag genomen. De waarde is ongeveer 362.500 gulden. Niemand is gearresteerd. De „Boissevain", die van de Kon. Java-China Paketvaart Lijnen is, zou Zondag naar Japan vertrek ken. Bij Genemuiden HASSELT, 14 juni. Van de zes jongelui, die vanmiddag in een klein en oud roeibootje op het Zwartewater nabij Genemui den zijn gaan spelevaren zijn drie jongens verdronken, toen het bootje omsloeg. Nadat het zestal te water was geraakt, wisten drie zich zwem mend te redden. Een vierde jon gen, die wel zwemmen kon, werd echter vastgehouden door twee andere jongens, die de zwem kunst niet machtig waren. Dit drietal is jammerlijk verdronken. De namen van de slachtoffers zijn: G. Hoekmai (18 jaar), W. J. Bentink (17 jaa-r) en K. Beken- dam (18 jaar), allen uit Gene muiden. Het ongeval wekte diepe verslagenheid in de omgeving. PIECK: Zó ZIEK BERLIJN, 14 Juni. Het West- Berlijnse blad „Montags Echo" meldt, dat de president van Oost- Duitsland ernstig ziek is en zich in Rusland bevindt, niet in Karlo- vary Vary (Tsjecho-Slowakije), zoals tot nu toe werd aangenomen. De communistische leiders zouden hebben besloten geen opvolger van Pieck te benoemen als deze mocht komen te overlijden. Pieck is 78 jaar. PLEEGDE NEDERLANDSE ZEEMAN MOORD? HAMBURG, 13 Juni. De 19-jarige Nederlandse zeeman Willem van der Huure uit Drie bergen, Nederland, die zich sinds Februari in arreït bevindt, is van daag door het openbaar ministerie gedagvaard wegens poging tot moord en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel op Char lotte Wasshausen. Het stoffelijk overschot van Charlotte Wasshausen, een vrouw van 35 jaar, is indertijd twee maanden na haar verdwijning uit de haven van Hamburg opgehaald, gewikkeld in een touw. Het open baar ministerie heeft verklaard, dat, doordat het lijk twee maan den in het water had gelegen, niet meer kon worden vastgesteld of de vrouw door wurging of door verdrinking om het leven was gekomen. Export naar Duitsland BONN, 13 Juni. De West- Duitse invoercommissie heeft Za terdag de invoer uit Nederland toegestaan van de volgende pro ducten: gezouten haring ter waar de van 500.000 mark, rijst ter waarde van 1.875.000 mark, bloem bollen en -knollen voor een waarde van 15.075.000 mark. H.M. de Koningin heeft Zaterdagavond te Ruurlo de opening bijgewoond van het inter nationaal folkloristisch festival, dat Zaterdag en Zondag werd gehouden in de omgeving van het middeleeuws kasteel „Het Huis te Ruurlo". De Koningin werd door vele duizen den personen deelnemers en belangstellen den hartelijk ontvangen. Naast H.M. de burgemeester van Ruurlo, jhr. mr. J. W. de Beaufort. SAO PAULO, Brazilië, 14 Juni. Bij een brand in een neger-clansinrichting in het hartje van de stad zijn minstens 75 mensen om 't leven gekomen terwijl meer dan 100 gewond werden. Onder de doden bevinden zich een brandweerman en een politie-agent. De dansinriehting was gevestigd op de tweede verdieping van de „Club van 28 September", in de Frorencio Abreustraat. Vannacht om 2 uur bevonden zich ongeveer 300 mensen in de dansinriehting, toen een lid van liet orkest ontdekte dat er brand was uitgebroken. Hij waarschuwde de eigenaar, die de dansers toeriep dat ze zo gauw mogelijk moesten maken dat ze wegkwamen. Een paniek volgde. De menigte snelde naar de smalle trap, die de enige uit gang naar buiten vormde. Velen vielen op die trap, anderen vielen over hen heen en in één ogenblik was de trap geheel geblokkeerd. Daarop begonnen de mensen uit de ramen te springen. (Telefonisch van onze verslaggever) LOURDES. Iedere dag her haald, doch steeds diep treffend en ontroerend blijft de zegening der zieken met het Allerheiligste. Toen de bisschop van Roermond, in het bijzonder de vader van de zieke mede-pelgrims, op het grote plein voor de Rozenkranskerk, het Allerheiligste voor de zegening ophief, sprong uit ieder hart de vurige bede: „als het de zieke zalig is, genees hem dan". In het bijzonder sprak de Ne derlandse dag, vooral in de Sa craments- en Lichtprocessie, tot de duizenden Franse soldaten, die deelnemen aan de leger-bedevaart die staat onder leiding van de Franse legerbisschop, kardinaal Feltin, die met talrijke bisschop pen hier vertoeft. Deze bedevaart lelt 18.000 deelnemers, onder wie 350 zieken en invaliden. De lichtprocessie werd met de duizenden Nederlandse en Belgi sche pelgrims en de duizenden soldaten een imposarite hulde aan Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Er waren ook Nederlandse en Belgische soldaten onder. Hier was 25 pelgrims verdronken ALLAHABAD, N.O. India, 13 Juni. Door het omslaan van een boot op de Ganges, 85 km van Allahabad, zijn 25 pelgrims, onder wie vrouwen en kinderen, ver dronken. Er waren in totaal 34 Hindoe-pelgrims aan boord. De overige negen wisten zwemmend de kant te bereiken. de Europese Defensie Gemeen schap op wonderbaarlijke wijze op een hoger plan gebracht. Deze soldaten immers werden van ver dedigers van onze grenzen tot de verdedigers van de vrede des harten. De Nederlandse dag is schoon geweest. Het weer was niet zo mooi als de Nederlanders het van Lourdes verwachten, doch al zou het de gehele dag hebb n ge stort, dan nog zouden de pelgrims niet in het minst hebben geklaagd, want overheersend is in iedere ziel de vrede, zo alsof hij thuis is bij zijn moeder. Juivelier slachtoffer van geslepen boeven PARIJS, 13 Juni. Twee man nen, die zich uitgaven voor in specteurs van politie, verzochten vandaag te Parijs de 35-jarige Libanese juwelier Moughanes Noujaim even mee te gaan naar het hoofdbureau. Zij brachten hem in dat bureau naar een ka mer op de vijfde verdieping en verzochten hem daar te wachten. Zijn actetas, waarin zich juwelen ter waarde van ruim 300.000 gul den bevonden, namen zij mee. Tegen het einde van de kantoor tijd, toen de juwelier het kantoor personeel naar huis zag gaan, be sefte hij dat hij bestolen was. Aan de echte inspecteurs deelde hij later mee dat hij op weg was geweest naar een hotel, waar een rijke buitenlander hem bij zich ontboden had met een collectie juwelen. Toen de brandweer en politie kwamen aansnellen werden zij ontvangen met een wanhopig ge schreeuw. Toen de brand was ge blust, bleek dat de trap een muur van doden was, waarvan de meesten niet waren verbrand doch vertrapt en gestikt. Onbe schrijfelijke tonelen speelden zien af toen ambulances de lijken weg droegen en familieleden ze be stormden om de doden te her kennen. De opperbrandmeester Clovis Ribeiro verklaarde, dat indien er geen paniek was ontstaan, allen' met ladders gered hadden kun nen worden, want gedurende 40 minuten heeft het vuur zich in de eigenlijke dansruimte niet ver spreid. Toen de brandweer arriveerde, trachtten de mensen nog steeds over anderen heen de trap af te komen. Ze moesten met brand spuiten worden teruggedreven naar de dansruimte. Velen werden daaruit met brandladders gered, doch anderen sprongen in paniek omlaag en kwamen om het leven. 50 DODEN EN 70 GEWONDEN BIJ TREINRAMP MADRAS, 14 Juni. Nabij Madanapalle, ongeveer 300 kilo meter van Madras in India, zijn een passagierstrein en een goede rentrein op elkaar ingereden, het geen, naar verluidt, vijftig perso nen het leven heeft gekost. 70 personen liepen verwondingen op. Er werd een grote ravage aange richt. Medische hulp is onderweg. Maandag zal een officieel onder zoek naar de oorz„. k van de ramp beginnen. André Marie geeft vandaag antwoord PARIJS, 13 Juni. André Ma rie, de 55-jarige radicaal, zal Maandag president Auriol zeggen of hij zal trachten een nieuwe regering te vormen. BELASTINGONTWERP INGETROKKEN 's-GRAVENHAGE, 13 Juni. Het op 25 Juni 1952 ingediende wetsontwerp tot wijziging van het besluit op de inkomstenbelasting 1941, van het besluit op de ven nootschapsbelasting 1942 en van het besluit op de vereveningshef fing 1941 is ingevolge koninklijke machtiging van 22 Mei 1.1. inge trokken. Staatsgreep in Columbia BOGOTA, 13 Juni. Luitenant- generaal Gustvo Rijas Pinilla, opperbevelhebber van het Colum- biaanse leger, heeft zich Zaterdag door middel van een militaire staatsgreep van het presidentschap meester gemaakt. (Van onze verslaggever) GRONINGEN. Vergadermoe heid en het volle landbouwsei- zoen hebben klaarblijkelijk vele boeren ervan weerhouden de wel zeer belangrijke ledenvergadering van „De Ommelanden", Zaterdag in het Tehuis gehouden, te bezoe ken. In feite ging het om een interne laatste poging om beide partijen in de leden bij elkaar te brengen. Ook deze laatste poging mislukte en zo moest dan na lang durige besprekingen over en weer een stemming de oplossing bren gen. Op de agenda prijkte o.m. het voorstel om de z.g. „oude" be stuursleden, de heren J. T. Wie- renga en J. Akkerman, te ont slaan alsook de vier commissaris sen, die tot de aanhangers van de twee genoemde heren mochten worden gerekend. De uitslag van de stemming be wees hoe sterk toch de veranderde houding van vele boeren is ge weest t.o.v. de vorige vergadering. Het stemmenverschil, dat toen ongeveer culmineerde in een ver houding van twee vijfde tot drie vijfde, gaf nu een naar half om half neigende verhouding. Voor het voorstel tot aftreding waren nl. 296 stemmen, tegen waren 247 stemmen, 10 stemmer waren blanco. Op de daarna gevolgde verkie zingen van nieuwe bestuursleden werden in de twee vacatures ge kozen de vroegere voorzitter dc heer E. Bus alsmede de heer K Mulder uit Haren, die vroeger ook reeds deel van het bestuur heef! uitgemaakt. Uitspraak nalevei In een persconferentie ver klaarden de heren dat zij de arbi trale uitspraken wilden naïeve: met gebruikmaking van de moge lijkheden, die er in zitten, dat zi de heer de Boer zo snel mogelijk terugwensen, uiteraard als direc teur maar anders voorlopig alt beheerder of iets dergelijks. Vooi de benoeming tot directeur is nl een drietal nodig, waaruit de le denvergadering moet kiezen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1