A.s.Zondag Katholieke sportdag in 't Sportpark Zaterdagavond A.F.C.-H.S.V. Opdracht voor heden en toekomst Driftig heerschap sneed jongeman half oor af Dr. J. Hemelrijk schreef zijn memoires Oude vrouw vermoord Links van de weg Kromstaf-Landdag in ons gewest Eigen viering „onder ons" Zondag 21 Juni a.s. in Blokker 4 maanden gevangenisstraf geëist Zeven maanden concentratiekamp Ouden van dagen 'n dagje uit Doves-jeugd sloeg goed figuur Naumann-nazi's vrijgelaten Markt en Beurs Pasrina 2 Woensdag 17 Juni 1953 ALKMAAR. Zoals vorige jaren organiseert het R.K. Sport comité Zondag a.s. op het Ge meentesportpark een Katholieke Sportdag. Ditmaal zal de R.K. Athletiekvereniging „Olympus" niet van de partij kunnen zijn, doch dit wordt vergoed door het deelnemen van de sinds vorig jaar nieuw-opgerichte R.K. Volleybal club „Tempo". Zaterdagavond begint 't sport festijn met de traditionele ont moeting tussen RKAFC en HSV om de dekenale wisselbeker, wel ke vorig jaar na strafschoppen in bezit kwam van AFC. HSV, de kersverse derde klasser, zal het zich zeker tot een eer rekenen ditmaal de, beker in de wacht te slepen, doch van zijn kant zal AFC tonen, dat het ook een club is, de derde klas waardig. Om 7 uur begint deze interes sante ontmoeting in het Sport park, doch om 6 uur gaat er de gebruikelijke welpenwedstrijd aan vooraf. Voor de Zondagmiddag, die om half 2 op het Sportpark begint, ALKMAAR Op een Zondag in Februari reed de 28-.iarige C.S. uit Amsterdam met zijn vrouw in zijn auto over de Nieuwlander- singel in de richting van de Hei- loërbrug. Vlak bij de bocht kwam een motorrijder, de Alk maarder K. van de Kennemer- straatweg de Nieuwlandersingel op, en omdat zowel de auto als de motor niet geheel rechts reden werd de motorrijder door de auto geschept, waarbij de motorrijder werd gewond en in bed terecht kwam, en zowel de auto als de motor werden beschadigd, de mo tor het ergst. Tijdens de zitting van de Meer voudige Kamer te Alkmaar werd de schuldige aan deze botsing, de Amsterdammer S, gehoord. Vol gens zijn zeggen had hij naar links uit moeten wijken voor en kele fietsers, en was daardoor op het linkerweggedeelte geraakt. Bij het procesverbaal, dat na het on geval door de politie werd ge maakt, had hij hier echter niet over gesproken, naar hij thans verklaarde omdat het hem ont schoten was. Zijn vrouw had het hem echter later verteld. Als ge tuige werd gehoord G., die op de brug liep, en het ongeluk had zien gebeuren. Volgens G., reed de auto links van de weg, en nam ook de motorrijder de bocht te ruim, zodat ook hij niet goed aan de rechterkant reed. Fietsers had G. echter helemaal niet gezien. Ook de politie vertelde, dat S. links van de weg stond na het ongeluk, dat hij niets had verteld over fietsers, en dat er geen an dere getuigen aanwezig waren ge weest. Noch de auto, die S. alleen Zaterdags en Zondags gebruikte, noch de motor waren verzekerd, en bovendien had de motorrijder geen rijbewijs, wat echter niet ter zake deed tijdens de zitting. De Officier eiste tegen S. een geldboete van f 50.en toewij zing van de civiele vordering, in gediend door K. wegens reparatie kosten aan de motor. Uitspraak over 14 dagen. BERGEROVERWEG GESLOTEN ALKMAAR Volgende week Dinsdag en Woensdag, 23 en 24 Juni, zal de Bergeroverweg we gens herstelwerkzaamheden voor het wegverkeer gesloten zijn. Het tunnelverkeer blijft voor de voetgangers en wielrijders open. Opbrengst collecte ALKMAAR -r De opbrengst der op Zaterdag 13 Juni gehouden collecte voor de „Stichting Chris telijke Blindenhulp „De Fakkels bijeen" heeft bedragen f 1090,18. DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR ALKMAAR In de hoofd klasse van het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Alkmaar en omstreken heeft Kruider thans de beste kans op de titel. Wel staat hij gelijk boven aan met titelhouder Mekken, maar hij heeft een iets lichter programma. In de eerste klasse veroverde de Heilooër Tuinman de leiding. In de tweede klasse staat Jorna nog zonder enig verliespunt bo venaan. De uitslagen van de zesde ronde waren: Hoofdklasse: H. KruiderJ. Schuit 20; M, J. LangrasM. Oud 11; P. Smo- lenaarsJ. Mekken 02; G. WoonijkN. Oud 02. Eerste klasse: D. J. HeyesC. Bijwaard 20; K. TuinmanD. Stam 20. Tweede klasse: D. Bruggeman—J. Jorna 02; J. HelderN. Visser 20; D. KornN. Lengers 1li J. Kool A. Mosk 02. De standen zijn thans: Hoofdklasse: J. Mekken H. Kruider N. Oud J. Schuit G. Woonijk M. Oud M. J. Langras jr. P. Smolenaars Eerste klasse: K. Tuinman D. J. Heyes D. Kiewitt J. Slijkerman D. Stam C. Bijwaard Tweede klasse: J. Jorna A. Mosk K. Meijer D. Korn J. Helder A. Bosman N. Visser N. Lengers A. Bruggeman J. Kool G. Sijm staat een afwisselend programma vast. Om half 2 start de wandel tocht, door HVZ georganiseerd; om 4 uur is de finish, eveneens op het Sportpark. De junioren van de R.K. Hockey club De Terriers spelen een .wed strijd tegen DEM uit Beverwijk. De gepromoveerde Dameshand- balclub AOG speelt een wedstrijd tegen Wijk aan Zee en de R.K. Volleybalclub Tempo speelt e.en wedstrijd tegen HBC Heemstede. Zowel de dames als de heren zul len tegen de club uit Heemstede uitkomen. Tussen de bedrijven door zal de R.K. Gymnastiekvereniging Ta- veno turndemonstraties geven; oefeningen aan de ringen en rhythmische gymnastiekoefenin gen. Ook de R.K. Luchtvaartclub verleent weer haar medewerking aan deze Katholieke Sportdag en zal modelvliegtuigen demonstre ren. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de affiches en naar de programma's, welke bij Jb Smit, Nieuwesloot in voorver koop met de kaarten verkrijgbaar zijn, Moge de Katholieke Sport dag slagen door een talrijk be zoek. Zomercoiicert H.O.V. ALKMAAR Op Donderdag 9 Juli zal de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam in 't Gulden Vlies een Weens concert verzor gen. Solistische medewerking ver leent de Weense sopraan Margit Opawsky, verbonden aan de Weense Staatsopera. Zij vervult momenteel in Nederland gastrol len bij de Utrechtse Opera. Voor de pauze zal zij twee aria's zin gen uit de opera „Figaro's Hoch- zeit" van Mozart, terwijl zij na de pauze een aria uit „Die Fleder- maus" van Johann Strauss en de bekende aria „Meine Lippen Sie kussen so heisz" uit Chiochitra van Franz Léhar zal zingen. Het programma wordt geopend met de ouverture „Figaro's Hoch- zeit". Na het optreden van de soliste zal de 6e Symphonie van Schubert worden uitgevoerd. Het programma na de pauze wordt geopend met de ouverture „Indigo und die 40 Rauber", ge volgd door de „Frühlingsstimmen- wais" beide van Johann Strauss. Het concert wordt besloten met de ouverture „Piqué Dame" van Franz von Suppé. Aankoop molen goedgekeurd ALKMAAR Burgemeester en wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor de tijd van dertig dagen na heden op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter in zage is gelegd een beschikking van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 13 Mei 1953 nr. 122, houdende goedkeuring van het besluit van Stemgerech tigde ingelanden van de Een- drachtspolder d.d. 18 October 1950 tot verkoop van de molen, staande op de kade aan de Kruseman van Eltenweg te Alkmaar aan de ge meente Alkmaar voor de prijs van f 1, Ouden van dagen uit Halfweg ALKMAAR Met een passa giersboot „De Succes" arriveerde gisteren om half 12 in de Alk- maarse haven een gezelschap ouden van dagen uit Halfweg. Na in de stad te hebben geluncht ver trok het gezelschap weer in de richting Haarlem, waar men on geveer 7 u, hoopte aan te komen. A.F.C.-nieuws ALKMAAR De vorig jaar gestaakte wedstrijd RK AFCEg- mondia in het kader van het Ran- derstournooi zal Zaterdag 27 Juni worden overgespeeld. De jaarvergadering van RK AFC is voorlopig vastgesteld op Maandag 13 Juli in het Kajotters- huis. Dierenbescherming ALKMAAR Op de Russen- weg te Bergen zwerft geruime tijd een donkere Cyperse poes, plm. 9 maanden oud. Eigenaar of lief hebbers kunnen zich vervoegen bij de dames Kaan, Russenweg 22 Bergen. Ter beschikking een volwassen poes, adres Polderstraat 22, Alk maar. Adres inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, tel. 2615. Examens handenarbeid Rijkskweekschool Alkmaar Geslaagd de heren: D. Appel te Hoogkarspel; H. Blom te Hoorn; B. J Brouwer te Oostwoud; H. A. van Heerden te Alkmaar; K. Houtman te Hoorn; J. M. de Jong te Opmeer; J. H. C. Knook te Alkmaar; J. E. Mienis te Oud- karspel; H. A Möller te Heiloo. Afgewezen: één candidaat. WEENS BALLET VAN GRETE WIESENTHAL komt in Alkmaar Na enorme successen in Noord en Zuid-Amerika. Engeland, Bel gië, Frankrijk, Spanje etc., is Grete Wiesenthal momenteel met haar dansgroep op tournee door Nederland en het is verheugend, dat ook Alkmaar de kans krijgt dit ensemble binnen haar veste te kunnen aanschouwen. Dat alle liefhebbers van het ballet deze kans zullen aangrijpen is inder daad te hopen. Met een weelde van costumes zullen de danseres sen: Grete Wiesenthal. Frika Kniz, Agela Wolf, Hedda Kindier, Christi Florian u op Zondag 21 Juni des avonds 8.15 uur in 't Gulden Vlies laten genieten van de schoonheid van de dans. Ter informatie diene nog dat de cho reografie bij Grete Wiesenthal en de muzikale leiding bij Ernst Loc ker berust. Het programma om vat o.m. Weense Walsen, Kleine Nachtmusik, Der Weintrete-Tanz, Der1 Tod und das Madchen, Die Himmelwiese etc Bij eenieder zullen de grote dagen van half Mei nog vers in het geheugen liggen. De grote dagen van de officiële viering van Honderd Jaar Kromstafin Utrecht. Dui zenden zijn er geweest, tienduizenden moesten met de uitzending door de radio tevreden zijn, en hebben de uitvoerige verslagen in de kranten gelezen. Duizenden hebben zich, in alle delen van het land, verheugd in „gewestelijke vieringenDat zullen West friesland en het Noorderkivartier a.s. Zondag ook doen! Het grote jaar 1953 blijft zo gevuld met de herdenking van 'n onvergetelijk feit, waarvan de be zinning nog niet mag vervagen. En de bezinning, die in alle kerken van ons vaderland in de dagen voor Hemelvaartsdag van het triduum is uitgegaan op de geestelijke betekenis van het her stel der Bisschoppelijke Hiërar chie, moet bij ons blijven leven. Het feest van Honderd jaar Kromstaf was niet alleen maar een blij feest van dankbaarheid, maar liet heeft ons ook een op dracht om het heden en de naaste toekomst meegegeven. De betekenis van die opdracht moet ook levend blijven in de gewesten waar zoals in deze Noordhollandse een sterk ge meenschapsleven bestaat, dat zich uit in demonstraties als de nog steeds jaarlijks terugkerende Landdagen. Die gewesten zijn, ook daardoor steunpilaren van het nationale geheel, van de vaderlandse Kerk en voor de natie. Daarom kunnen en willen deze gewesten niet achterblijven bij gebeurtenissen als de viering van het eeuwfeest van het herstel der Bisschoppe lijke Hiërarchie. „Onder ons", in eigen sfeer met eigen kleur, zul len wij het grote feest van Utrecht nog eens „dunnetjes' over doen. En dat zal Zondag gebeuren ten overstaan van onze Bisschop, Mgr. Huibers. Er zijp zoveel facet ten aan dit onderwerp, dat het zeer bijzonder en zeer belangrijk EGMOND AAN ZEE. Bij een dansfestijn in de „Vergulde valk" te Egmond aam Zee, dat volgde op een gymnastiekuitvoering, had den de jongemannen D. en K. woorden gekregen .over een stoel. Toen K. nl, van de dansvloer terugkwam, vond hij zijn stoel bezet en daarom ging hij op een andere stoel zitten. Dit was ech ter de plaats van D., die later ook terugkwam met zijn meisje. Er ontstond een woordenwisseling en D, trok de stoel onder K. van daan. Beiden namen een drei gende houding aan, doch hiermee was de zaak voorlopig afgedaan, want K. ging terug naar zijn eigen plaats, die ondertussen weer vrij was. De vader van D., die ook aanwezig was, maakte zich echter zo kwaad over het gebeur de, waarbij K. „lelijke Egmon- ders" zou hebben gezegd, dat hij even later op een onschuldige wijze naar het tafeltje van K. kwam lopen, net of hij iemand ten dans ging vragen, doch bij het tafeltje gekomen sloeg hij een glazen asbak, die hij in zijn hand had, stuk op het tafelblad en gaf K. vervolgens een mep met een stuk van de asbak. Deze lezing van het voorgeval lene werd door de getuigen be vestigd. Met de scherpe kant van de asbak werd een oor van K. voor meer dan de helft afgesneden, terwijl er ook een stuk uit zijn oorschelp werd gesneden, De arts, die K. verbonden had, voordat hij zich tot een specialist wendde, noemde de verwonding een grensgeval tussen zwaar li chamelijk letsel en normaal let sel, doch de Officier was van mening, dat als iemand voor zijn verdere leven een stuk uit zijn oorsohelp mist, dit toch wel zwaar lichamelijk letsel is, D., die niet ter zitting was verschenen, bleek een zeer drftig iemand. De Officier vond het ge beurde buitengewoon ernstig en bovendien volkomen ongemoti veerd. Hij eiste een gevangenis straf van 4 maanden. Uitspraak over 14 dagen. 6 3 3 0 9 6 3 3 9 6 3 2 1 8 6 2 2 2 '6 6 1 3 2 5 6 1 3 2 5 5 0 4 1 4 5 0 0 5 0 5 4 0 1 8 4 3 1 0 7 4 3 0 1 6 5 1 3 1 5 6 1 1 4 3 6 0 1 5 1 6 6 0 0 12 6 3 3 0 9 5 4 0 1 8 7 2 4 1 8 6 3 1 2 7 5 2 2 1 6 7 1 3 3 5 6 1 2 3 4 7 0 3 4 3 6 1 0 5 2 5 0 2 3 2 ALKMAAR. De lectuur over de bezetting en het leven in de concentratiekampen behoort over het algemeen niet tot de aange naamste. De memoires, die dr J. Hemelrijk, rector van 't Murmellius- gymnasium te Alkmaar, schreef over zijn verblijf in het concentratie kamp maken daarop een uitzondering. Zelden hebben wij een boek met zo'n spanning en genoegen gelezen, als dit in drie delen ver schenen boek van dr Hemelrijk. Niet alleen, omdat wij het genoegen hebben dr Hemelrijk persoonlijk goed te kennen, doch ook omdat de optimistische kijk op het leven, waarvan de schrijver heel zijn boek door getuigt, zich onwillekeurig aan de lezer mededeelt. Men heeft dr Hemelrijk ge vraagd, waar hij plezier in had, al die narigheden op te halen, doch wie zijn memoires gelezen heeft, zal het antwoord hebben gevon den. Verleden en heden horen bij elkaar en men moet in de af grond durven kijken; zijn ogen niet sluiten voor wat benauwend is, aldus de schrijver. „Voor mijn leven ben ik ver antwoordelijk, niet voor mijn dood", lezen wij ergens anders in dit boek, waarin de strijd beschre ven wordt tussen twee kampioe nen, die om de, gevangenen voch ten: de levenswil en de honger dood, De dood was in het kamp een realiteit en de gevangene moest afleren bang te zijn om te sterven, want, zo zegt dr Hemel rijk: je zat met de dood op schoot. Maar als je niet kon leven zonder hoop, leefde je als een drenkeling, die naar een strohalm grijpt. Het ging tenslotte om het spel en niet om de knikkers. Zijn optimisme en zijn nuchtere kijk op het leven hebben dr He melrijk levend uit het concen tratiekamp doen komen. Hij schrijft er zelf het volgende over: „Ik had de koppigheid om juist dit kale en armzalige le ven naar eigen stijl te leven, er uit te halen, wat ik kon, het zinvol te maken op mijn ma nier en het zonder wanhoop te ondergaan. Als het leven in trinsieke waarde had, dan moest die in het naakte leven zitten en niet in de maatschap pelijke omhulling; in de kern niet in de schil. Als 't leven een opgave was, dan moest die óók misschien juist hier haar beantwoording vinden". Van de 48.000 gevangenen, die begin Mei '45 in Buchenwald za ten, zijn er tenslotte maar 21.000 bevrijd. De overige 27.000 zijn de dagen voordat de Amerikanen het kapip bevrijdden, op dodenmars gestuurd en als door een wonder is dr Hemelrijk met vele andere Hollanders aan deze dodenmarsen onsnapt. Het heet, dat de Gestapo kort voor de komst der Amerika nen nog telefonisch opdracht gaf alle overgebleven 21.000 gevange nen te liquideren, doch de nacht daarop waren de Gestapo en haar aanhangers de gevangenen van de Amerikanen. Over het barre leven in Sach- senhausen en Buchenwald schrijft dr Hemelrijk met een zeldzame opmerkingsgave en een onver woestbare herinnering. Hij tekent de mensen rondom hem, de ge vangenen, de nationaliteiten, de bewakers en de SS-ers op een wijze, die een bekwame portret schilder hem niet kan verbeteren. Het getuigt van zijn optimisme (een werkelijk goed humeur laat je nooit in de steek, zegt hij), dat hij ondanks de hevigste vernede ring en ontbering toch steeds voor zichzelf een lichtzijde, een mee valler wist te zien. „Je voelt je zelf, zoals je wilt", schrijft hij en hij vond zich vaak nog een ge lukkig mens in de meest-ellen- dige omstandigheden. Daarom gaat er van de lezing van deze memoires zo'n weldadige invloed uit op de lezer. Ook, omdat dr Hemelrijk dik wijls personen ten tonele voert, die velen onzer kennen, is zijn geschrift zo interessant. Ritmees ter, de oud-burgemeester van Den Helder, mr Koelma, oud-burge meester van Alkmaar, mr Joekes, prof. Telders, burgemeester Hoo- geboom, van Tijen van de Fok kerfabrieken, Rijs, de oud-secre taris van Warmenhuizen en vele communisten, als Seegers, Treur niet en socialisten ais Vorrink, Torenstra enz. behoorden tot de bewoners van Buchenwald. Van mr Koelma zegt dr Hemelrijk het volgende: y „Hij was een superietir mens van wie een heilzame kracht uitging en die zich handhaafde op het hoogste niveau, schijn baar met groot gemak; geen banaliteit had vat op hem; kwaad sprak hij van niemand: liever glimlachte hij; hij aan vaardde elke situatie met ge lijkwaardigheid en beklaagde zich nooit". Ook de onmenselijke toestanden in het kamp weet dr Hemelrijk levendig te schilderen; het heeft geen zin hieruit te citeren. Men leze het boeiend verhaal zelf. Onbarmhartig is hij in zijn oor deel over de Duitsers, doch ook in de goede Duitsers weet hij het menselijke te ontdekken. Het ver haal eindigt met de bevrijding uit het kamp en de terugkeer naar Holland, waar de schrijver, die reeds doodgewaand was, de aan zijn familie gerichte condo leance-brieven zelf ging beant woorden. Het boek van dr Hemelrijk is in de boekhandel te Alkmaar en Bergen verkrijgbaar. Fr.O. kan zijn, deze door een erkend deskundige nog eens „te zien en te horen belichten". Neem bijv. het juist in Westfriesland en het Noorderkwartier zo krachtig le vende probleem van het gezin- De vraag is wel eens gesteld, of bij de herdenking van de hiër archie wel voldoende aandacht gewijd is aan de betekenis die hei gezin heeft gehad voor de ont wikkeling van het katholieke le ven. Zeker is, dat het in de moei lijke jaren van vóór dit herstel de goede katholieke gezinnen ge weest zijn, die de verdrukte gods dienst hebben bewaard en de waarden daarvan hebben overge dragen aan het nageslacht! Dit is een sprekend punt voor ons gewest, dat ook weer bezin ning inhoudt voor de gezinnen van nu en prof. van Duinkerken heeft nog een bijzondere reden daarop te wijzen: de Kring Noordhollapd van de Katholieke Bond voor het Gezin heeft ter- wille van deze gemeenschappe- PROVINCIALE STATEN HAARLEM In de vergade ring van de Provinciale Staten van Noordholland is, ingevolge de wijziging van het algemene re glement der Provinciale zieken huizen, benoemd tot economisch directeur der Provinciale zieken huizen de heer R. Verbeek, thans hoofdadministrateur. De heer Ver beek wordt geacht in dienst te zijn getreden op 1 Maart 1953. Als lid van de Staten voor de C.P.N, werd toegelaten en be ëdigd de heer M. Lanser uit Haar lemmermeer, als opvolger van de heer B. Polak, die enige tijd ge leden als lid bedankt heeft. De heer J. Groen van de K.V.P. is benoemd tot buitengewoon lid van Ged. Staten met 51 van de 69 stemmen. Op de heer M. Harmsen van de C.P.N. werden twaalf stemmen uitgebracht. In de vacature van lid van de raad van toezicht op de Provin ciale bedrijven wegens het aftre den van Jhr. J. P. W. van Doorn werd benoemd Mr. F. Jansonius, burgemeester van Haarlemmer meer. De vergadering werd ver daagd tot Dinsdag 7 Juli. Opbrengst collecte OUDORP. De in deze ge meente, met uitzondering van het Friescheweggedeelte, 't Ooievaars nest en Noordervaart, gehouden collecte ten bate van de Stichting 1940'45 (nagelaten betrekkingen oorlogsslachtoffers) heeft opge bracht f 142.72. Cross-country-trip door de kop HEILOO Dank zij de bij zondere vrijgevigheid van .de dorpsgenoten, hebben 360 bejaar den uit Heiloo gisteren een attrac tieve uitgaansdag gehad. Met 40 luxe wagens en 5 touringcars ver trokken zij 's morgens in alle vroegte door de Schermer en de Deemster naar Purmerend, Mon nikendam en Volendam, om ver volgens Hoorn en Enkhuizen op te zoeken. In Enkhuizen werden de oudjes vergast op de Hollandse, film „Sterren Stralen Overal". Vandaar ging het in een ruk door naar de Noordzeekust. In „Duinver- maak" te Bergen gingen zelfs de voeten van de vloer! Via de Egmonden keerde de lange file terug naar Heiloo, waar bejaar den door belangstellenden en de beide muziekcorpsen St. Caecilia en Eensgezindheid werden ver welkomd en naar de Rustende Jager begeleid, waar hun tot slot een feestelijk souper wachtte. Onderweg hebben zich geen on aangename incidenten voorgedaan De organisatie onder leiding van de heer H. Majolee liep als een gesmeerd uurwerk en geheel de dag door konden de oudjes alles doen met de rust en het gemak, die zij gewend zijn. Onder hen bevond zich de 94-jarige Maartje Zuurbier, die telkens in- en uit stapte met een kwiek gebaar, alsof ze amper 49 was! De men sen van de R.K. EHBO en het Rode Kruis behoefden geen bij zondere assistentie te verlenen. De Rijkspolitie verdient overal waar de grote stoet auto's kwam een pluim op de pet, want tel kens werd zij veilig door stads- of dorpsverkee/- heengeloodsd. In de Rustende Jager werden de traditionele bedankjes uitgespro ken, die allereerst de bevolking van Heiloo golden, omdat die dit jaar nog meer geld bijeenbracht, dan ooit voor de Ouden van Dagentodht het geval is geweest, de autobezitters, die hun wagens afstonden, vooral de laatste ze ven, die moesten inspringen voor plotselinge en onvoorziene uitval lers, de assistenten, die de Ouden van Dagen bij elk wisse-wasje de helpende hand toereikten, opdat het -hun toöh maar aan niets ont breken zou, en de Rijkspolitie uit de bezochte plaatsen, die ge duldig en attent als gids fungeer de. En tenslotte het laatste, maar niet als de minste, het organi serende comité zelf, dat zich geen moeite heeft bespaard, om de Ouden van Dagen een dag aan te bieden, die weer wat kleur en fleur en vrolijkheid heeft gege ven aan het leven van alledag. lijke Katholieke Landdag voor de beide gewesten afgezien van de organisatie van zijn jaarlijks con gres, dat ook weer te Blokker zou worden gehouden en ook aan het Hiërarchie-feest zou zijn gewijd. Uit alle kringen van Westfries land en het Noorderkwartier, de jongeren niet te vergeten, heeft men dus reden, Zondag naar Blokker te gaan, om deze Land dag te maken tot één groot ge tuigenis van de katholieken uit deze Noordhollandse gewesten om achter de Bisschop te staan en te tonen, de boodschap van het Kromstaf-feest voor het nu en de toekomst te verstaan! In de competitie te Hoorn HEILOO. DOVES was met een flinke jeugdploeg aanwezig op de 2e competitiewedstrijd, ge organiseerd door Hollandia te Hoorn. Verschillende jongelui vielen op door hun prestaties. Een van de mooiste nummers was de 1500 m Jun. A. Bertus Bosman had hier als tegenstander de AAC-er Jan- sens, die momenteel de snelste tijd op deze afstand in Nederland op zijn naam heeft staan. Bertus nam al gauw de kop, op de hielen gevolgd decor Jansens. In de laat ste ronde probeerde Jansens naast Bertus te komen, welke aanval afgeslagen werd. Onder groot enthousiasme van het publiek finishte Bosman met 5 m voor sprong, in de voor een grasbaan prachtige tijd van 4 min, 22,8 sec. Joop Jonk was in. vorm met hoog springen en won 'dit nummer met 1,60 m. Rong Konijn was op de 80 m en verspringen onverslaan baar. Kees Wijker won de 600 m met behoorlijke voorsprong. Bij de meisjes deden vooral Bertha Heere en Gerda de Bak ker het goed. Bertha werd 2e op de 6 Om meisjes C en Gerda even eens 2e bij het verspringen meis jes B. De voornaamste resultaten van de Doves leden waren: Jun. C: Verspringen 4e C, Wijker 4,08 m; hoogspringen 2e G. Dekker, 1,35 m, 3e C. Koelemij 1,30 m; estafette 2e Doves 34,4 sec (G. Dekker, C. Koelemij, J. Koning, R. Wijker). Jun. B: 80 m le R. Konijn, 9,8 sec., 3e E. Konijn, 10, 2sec,; 600 m le C. Wijker, 1 min. 36,9 sec.; versprin gen le R. Konijn 5,97 m, 3e L. Zwart 4,73 m; hoogspringen 4e R. Kooelemij 1,40 m; kogelstoten 3e J. Hopman 9,55 m, 4e L. Zwart 8,95 m; estafette le Doves 40,9 sec (E, Konijn, J. Hopman, A, Wijker, R. Konijn), Jun. A: 300 m 5e G. Dekker, 42,2 sec; 1500 m le B. Bosman, 4 min. 22,8 sec.; hoogspringen le J. Jonk, 1,60 m; verspringen 4e J. Jonk 5,49 m; discuswerpen 2e R. Koe- Iemeij 21,26 m. Meisjes C: 60 m 2e B, Heere, 9,1 sec., ver springen 3e B. Heere 3,99 m. Meisjes B: Verspringen 2e G. de Bakker, 4,45 m, 6e R. Akkerman, 4,10 m. De verenigingspuntentelling volgt dezer dagen. Woensdagavond gaan enkele Doves junioren wederom naar Hoorn voor de Meerkampwed strijden. Schoolreisje op 29 Juni WEST-BEEMSTER. De schoolfeestcommissie van de La gere school te West-Beemster heeft een reisje uitgestippeld voor de schoolkinderen, dat op 29 Juni a.s. zal worden gehouden. Per touringcar reizen de kinderen dan via IJmuiden langs de kuststrook naar Camperduin, waar een be zoek zal worden gebracht aan het strand. Daarna gaan ze naar speelduin en speeltuin in Schoorl en als er nog tijd voor is, zullen ze ook de hertenkamp in Alk- iaar bezoeken. Het belooft een allerplezierigst uitstapje te worden. Dezer dagen komen de com missieleden bij de parochianen langs om de financiële kant van het uitstapje te verzorgen. Geslaagd BEEMSTER. Dezer dagen is mej, E. Beers Pd„ Jisperwegte Alkmaar, geslaagd voor het exa men kraamverpleging. Wim van Est eerste te St. Nicolaas-Waes Te St. Nicolaas-Waes werd een wedstrijd voor professionals ge houden over een afstand van 160 km. In totaal startten 68 deelne mers. Onze landgenoot Wim van Est werd winnaar in 3 uur 57 min. voor de Belg Buyl. Van Breenen bezette de veertiende plaats op 10 sec. en Witteveen werd zeven tiende op 2 min. 30 sec. Dansleraar Verbiest behaalde mooi succes Door het bestuur van „San Fi- lippo Neri", de Katholieke vereni ging van dansleraren, werd in '49 een studie-program voor dans leraren opgesteld, bevattende drie graden, volgens Engelse normen. De dansleraar Peter Verbiest uit Castricum, die reeds in 1950 de eerste graad „Associated" van dit studieprogram met lof be haalde en in 1951 de tweede graad „Menbership" met de hoogste lof wist Vrijdag j.l. ook de derde en hoogste graad „Fellowship" te veroveren. Tegelijkertijd slaagde ook de assistente van de heer Ver biest. mej. Jo Scheerman, voor de eerste graad met lof. De heer Verbiest en zijn assi stente deden hierna nog een apart examen dansen en slaagden ook hiervoor met lof. Met deze successen heeft de heer Peter Verbiest nu de hoog ste top in „San Filippo Neri" be reikt en is hij het eerste lid van deze dansorganisatie, die deze diploma's in Nederland behaalde. W eersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond. KANS OP BUIEN Veranderlijke bewolking met een kans op regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hoger. AMSTERDAM, 16 Juni Van ochtend is door omwonenden in een woning aan de van Beunin- genstraat te Amsterdam het ont zielde lichaam gevonden van een 78-jarige vrouw, met een aantal messteken in het hoofd. Het li chaam lag temidden van een grote ravage in de kamer. Ver dere mededelingen kon de po litie ons in verband met het han gende onderzoek niet verstrek ken. Nog twee in hechtenis KARLSRUHE De Westduitse autoriteiten hebben Dinsdag dr. Gustav Scheel en Paul Zimmer- mann, die in Januari tezamen met Werner Naumann en vier anderen door de Britten waren gearresteerd, op vrije voeten ge steld, zulks op grond van een uitspraak van het Westduitse Hooggerechtshof. Scheel, de voormalige studen tenleider uit de tijd van Hitier, werd vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs, Zimmermann omdat er geen gevaar bestaat dat hij zich aan zijn berechting zal ont trekken, of met het bewijsmate riaal zal knoeien. Van de groep-Naumann bevin den zich thans nog slechts twee personen in hechtenis, te weten Naumann zelf, de voormalige staatssecretaris van het ministe rie van propaganda onder Goeb- bels, en de later aangehouden voormalige plaatselijke jeugdlei der dr. Bornemann. PURMEREND. 16 Juni 6000 kippeneieren 1314: 2000 een deneieren 1010.50. Runderen: totaal 579 stuks. 190 vette koeien 2.502.85 stug; 198 Gelde koeien 570750 stil: 165 melkkoeien 650 1025 stil: 12 pinken 300—460 kalm; 14 stieren 6501600 stug: 25 vette kalveren 140—250 stua: 537 nuchtere kalv., v.d. sl.: 40 100 vlug, v.d. fokkerij 60120 goed; 195 vette varkens, v.d. si.: 182186 stug. v.d. zouterij 176 180 stug, vette zeugen 1.601 70 kalm; 1018 biggen 3662 en 60 100 stug; 15 fokzeugen 230360 stug; 911 schapen, vette: 68 105 kalm. lammeren 36—66 kalm: 55 bokken en geiten 858 stug; 46 paarden 650975 stil: totaal 3381 dieren; 3100 oude kippen en hanen (witte en rode) 1.801 90: 500 oude kippen en hanen (blauw) 1.902.00; 400 jonge ha nen (blauw) 2.802.90: 1200 jonge hanen (witte en rode) 2.00 —2.25: 150 eenden 1.00—2.25: 500 konijnen 1.007.50. NRD.-SCHARWOUDE. 28.000 kg aardappelen: Eerstel. 21.10 2290; drief 12.20; kleine 8.80— 17.70. GROOTEBROEK, 16 Juni, 930.000 kg 'aardappelen: Eerstel, groot 20,8025.20; kriel 8,20 19,50; Rode Eerstel, groot 25.60 27,70; kriel 13,10—14.00; Doré groot 25.7028.90; kriel 16,10 16.60. Eierveiling PURMEREND, 16 Juni Aan gevoerd: 60000 Eendeieren van f 11.72 tot 11.90 per 100 stuks; 550Ó0 Kipeieren van 13.50 tot 14.40 per 100 stuks. Veemarkt Purmerend PURMEREND, 16 Juni De handel in de vette koeien was on danks dat het aanbod i"ts minder was, heel wat stugger, waardoor de prijzen lager waren. Een ietts atwijkende beest bracht al gauw 2.60 op Tot het einde toe bleef de handel stroef; de slagers kla gen over de omzet en de vraag naar aebter voeten voor de export schijnt ook een kalm verloop te hebben. Op de gelde-markt was het ook rustig. Met de verse melkkoeien, waarvan ook minder aanbod was, eveneens. Al is de weersgesteldheid voor de hooibouw niet te best, men kon toch al opmerken, dat het bezoek daardoor minder was. Op de nuchtere kalvermarkt ging het weer heel goed, het aan bod wordt dan ook minder, maar er is veel vraag; vandaar een vlugge handel met hoge prijzen. Ook de vraag naar de fok-kalve- ren blijft zich goed handhaven; er worden hier noge prijzen uit gelegd. Met de vette kalveren ging het minder vlug. Op de wolveemarkt was de gang er ook niet beter op, wel voor de vette schapen als voor de lam metjes. Voor de bokken en geiten blijft de animo maar heel gering. Op de vette varkensmarkt ging het ook voor de mesters de goede kant niet uit; in de vroegte was het aanbod nog niet te groot, maar het begin was al heel luste loos en de inzet van de prijzen al lager. Later op.de dag toen het aanbod nog al aanhield, werd de gang nog stugger, met zakkende prijzen, die tenslotte toch bleven om de f 1-80. Voor de vette zeu gen was in de vroegte de vraag nog wel goed, maar ook die werd later kalmer. Op de biggenmarkt was het ook vrij rustig, wat na tuurlijk de prijzen niet omhoog bracht. De pluimveemarkt gaf ook maar een stugge gang te zien.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2