Poolse piloot doet'n boekje open over zijn luchtmacht Radicale koerswijziging in de buitenlandse politiek Groninger scheepswerf contra Portugese reder Katholiek Nederland 6 Juli naar Dokkum op eORK Arrasto Companhia de pesca in beroep bij Leeuwarder Hof Buitenlandse notities Nog geen contact met katholieken IN OOST-BERLIJN Honderd dagen Malenkof Alle luchtdivisies staan onder Russische officieren Maar in Rusland zelf duurt strijd Reria-Malenkof voort WIJ ZIJN ER BEU VAN.... Woensdag 17 Juni 1953 Pigina 3 Tragiek in Korea De ontwikkeling van de gebeur tenissen in Korea heeft in de laatste uren een opzienbarende wijziging ondergaan. Heette het nog in de afgelopen week, dat bijkans iedere dag de wereld aan de vooravond van de wapenstil stand stond, het positieve bericht over een ondertekening van het bestand bleef evenwel uit. De stafofficieren hielden zich bezig niet het vaststellen van de de marcatielijn. Wat ze momenteel nog doen. Het rode offensief heeft echter in de opstelling van de troepen en de frontlinie een aan merkelijke verandering teweeg gebracht. De situatie aan 't front is thans een geheel andere dan een dag of tien geleden. Ook de communisten zijn zich daarvan bewust. De rode strijdkrachten zijn aan de winnende hand. En zolang de Chinese troepen kans zien om verder op te rukken, zul len de onderhandelaars van com munistische zijde geen haast ma ken met het trekken van de de marcatielijn. Elke dag uitstel, be tekent voor de communisten winst. Omdat door hun offensief hun positie steeds gunstiger is geworden. Zouden ze hun zin krijgen, dan werd de demarcatie lijn gelijk aan de kust van Korea. Wat een verdrijven van de V.N.- legers zou betekenen. Dit nu is de wijziging in de ontwikkeling, die reden tot 'bezorgdheid geeft. Zeer terecht heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, dan ook gezegd, dat een verzwakking of verslap ping van de geallieerde krachtsin spanningen zou kunnen leiden tot een vernietiging van de kansen op een bestand en een nederlaag en ramp kunnen veroorzaken. In dit licht gezien, is men eigenlijk geen stap verder geko men. Of er moeten zich onvoor ziene omstandigheden voordoen. Het spreekt voor zich, dat het vijandelijk offensief ook invloed heeft Op de politieke verhoudin gen. De Zuid-Koreanen voelen zich in hun mening versterkt, dat er ondanks een bestand, toch al tijd een dreiging zal blijven. He lemaal ongelijk hebben ze niet, want nu reeds worden de geal lieerden in het nauw gebracht, al is het dan nog maar op onderge schikte punten van het front. Af gezien, dat de plannen van de ge allieerden een bittere pil beteke nen voor het kleine Korea. Im mers, het eenmaal plechtig ge stelde doel wordt in feite niet meer nagestreefd. Dat doel hield in een onafhankelijk Korea. Een afspraak die Roosevelt en Chur chill maakten. De splitsing in Zd. en Noord-Kórea werd gemaakt, omdat in het Zuiden de V.S. de Japanse troepen zouden ontwape nen en in het Noorden de Rus sen hetzelfde zouden doen. De Russen hadden toen eenmaal zeg gensmacht, waar ze dankbaar ge bruik van hebben gemaakt door van Noord-Korea een communis tische staat te maken. Dit Noord- Korea ontpopte zich later als aggressor. Men kan het streven naar een bestand, het strekken van de wapenen toejuichen, maar een overwinning voor de geal lieerden is het niet. Het blijft 'n compromis, waarbij het Westen aan de communisten een conces sie heeft gedaan. De aggressie met als opzet geheel Korea onder communistische invloed te bren gen is mislukt. Maar de Vrije Wereld is er niet in geslaagd om het gepleegde onrecht in Noord- Korea ongedaan te maken. Het roept herinneringen op aan Po len en Tsjecho-Slowakije in de dagen van een andere aggressor, Adolf Hitler. «f» ■■nnsnni (Advertentie) OOK !N (ROTE LUXE OOZEH VAN 50 STUKS BERLIJN, 15 Juni (K.N.P.). Van bevoegde katholieke zijde in Berlijn wordt verklaard, dat na de opzienbarende verklaringen van de Oost-Duitse regering nog green onderhandelingen gevoerd zijn met de regering over ophef fing van de bestaande moeilijk heden met de katholieken. Slechts incidenteel is men tus sen beiden gekomen. Het initiatief tot het beleggen van principiële bespreking ligt bij de regering van de Sovjet zone. Wel hebben katholieke krin gen zich gerealiseerd, dat een groot aantal punten, die in de overeenkomst met de Evangeli sche Kerk genoemd en opgehel derd zijn, ook de katholieken be- treffen. Met name noemde men de teruggave van in beslag ge nomen instellingen en gebouwen, de revisie van veroordelingen je gens geestelijken en de opheffing van moeilijkheden bij het gods dienstonderricht op de scholen. De dag van de vlootschouw vond, toen de dag was verkeerd in de avond, tegen de donkere hemel een lichtend einde, dat de velen die erbij tegenwoordig waren nog lang zal heugen. Het vuurwerk verlichtte de hemel en zette telkens de schepen, die nog steeds in onafzienbare rijen verankerd lagen, in gloed. Vuurstralen lijken van achter de horizon uit zee op te spatten. Duizenden woonden het schouwspel bij, staande op de kaden van Spithead 111 1 1 1 1 dat een Mig de geluidsgrens g FRANKFORT, 16 Juni De jonge Poolse piloot It. Zdzislaw Jazwinkski, die op 20 Mei tijdens een patrouille- vlucht met twee toestellen, ontsnapte naar het eiland Bornliolm, heeft vandaag tijdens een persconferentie ver klaard, dat alle Poolse luchtdivisies en de meeste regi menten onder leiding van Russische officieren staan. Nie mand durft openlijk voor zijn mening uitkomen, zei hij, „maar zij zijn beu en hebben afkeer van de Russische bevelhebbers en van de levensomstandigheden in Polen". Hem was verteld dat er grote Amerikaanse basis Bornholm was en hij was baasd er geen te vinden. De Koreaanse oorlog is een ge sloten boek, voor zover het de Poolse piloten, betreft. Er wordt niets gezegd over overwinningen of nederlagen en Jazwinski had nog nooit gehoord dat er Poolse piloten op Korea gebruikt wor den. Over de prestaties van de Rus sische „Mig" was Jazwinski vaag. Hij zei dat de topsnelheid „meer dan 1000 kilometer per uur is, dicht bij de geluidsgrens". Maar hij zei nooit gehoord te hebben Het Sovjetregime van Georgi Malenkof was Zaterdag 13 Juni honderd dagen oud. Wat de buitenlandse aangele genheden betreftkan Moskou deze periode beschouwen als een succesmaar ivat het binnenland aangaat schijnen verschillende tekenen te wijzen op onzekerheid en zenuw achtigheid. Door het hardnekkigste vredesoffensier, dat tot heden is voorgekomenheeft het nieuwe regime de eerste zware slagen gegeven op een wigwaarmede het blijkbaar de eenheid der geallieerden wil splijtenmaar gedeeltelijk schijnt dit vredesoffensief toch ook te be rusten op overwegingen van binnenlandse aard en tevens verhand, te houden met het communistische imperium in Europa en Azië. De dag nadat het Kremlin de dood van Joseph Stalin had be kend gemaakt, werd Georgi Maxi- milianowitsj Malenkof tot pre mier uitgeroepen. Er volgde een korte periode van verheerlijking en het leek er op, dat hij zou be proeven de volledige opvolger van Stalin te worden. Maar de verheerlijking hield op. Malen kof had zijn macht moeten delen. Zal deze regering door een driemanschap Malenkof, Be- ria en Molotof blijvend zijn in een totalitaire staat? Vermoedelijk niet. In deze eerste honderd dagen heeft men uit vele tekenen kun nen opmaken, dat de strijd om -de oppermacht niet is geëindigd, dat in het leger nog het zaad sluimert van een bedreiging voor de hoogste communistische macht hebbers, dat de partij vele frap pante concessies heeft moeten doen aan de openbare mening in de Sovjetunie. Dit alles wijst op onzekerheid op het hoogste plan. Wat de buitenlandse politiek betreft, was het meest markante verschijnsel het vredesoffensief, dat heeft geleid tot het huidige verloop van de wapenstilstands onderhandelingen in Korea en andere tactische terugtochten in Duitsland en Oostenrijk en de propaganda tegen de westelijke geallieerden in de op het tweede plan gelegen landen in Afrika en Azië heeft gestimuleerd. In het Sovjet binnenland heb ben zich de volgende opvallende gebeurtenissen voorgedaan: 1. Een aanval in de pers op het „eenhoofdig bestuur" met boven tonen van afkeer van de na gedachtenis van Stalin. 2. De „rechtencampagne", ge richt tot het Sovjet publiek om het er' van te overtuigen, dat het beschermd wordt door de grond wet van 1936, dat men kan wer ken en leven zonder vrees voor willekeurige arrestatie en gevan genzetting. Dit ging gepaard met een amnestie, waardoor bepaalde klassen van personen uit gevan genissen en werkkampen werden vrijgelaten. 3. De omkering van het „dok torencomplot". Alles was gereed voor een spectaculair proces te gen een aantal doktoren on der wie enkele joden die er van waren beschuldigd te heb ben samengezworen om Sovjet leiders te vermoorden. Plotseling werden deze doktoren vrijgelaten en hun aanklagers werden gear resteerd. Velen veronderstellen dat Stalin zelf dit complot had verzonnen. 4. Het stroomlijnen van de re gering, waarbij aan de ministers op de terreinen, die onder hun bevoegdheid vallen, meer macht werd gegeven, hetgeen wees op een poging om door het uitge strekte labyrinth van bureau cratie, dat gedurende verschei dene tientallen van jaren was op gebouwd, heen te breken. 5. De herroeping van enkele van de politieke beslissingen van het in October van het vorige jaar gehouden 19e congres van de communistische partij, terugkeer tot de uitoefening van de hoogste macht door een kleine kliek, thans presidium van de partij ge naamd, maar in werkelijkheid niets anders dan het zogenaamd afgeschafte Politburo. 6. Het geducht onderhanden ne men van partijen en regeringen in de 15 republieken buiten het eigenlijke Rusland (Groot-Rus land). In de republiek Georgia b.v., waar Stalin is geboren en van welke de politietsaar, Law- renti Beria, een ingezetene is, werd de hoogste communistische leiding gezuiverd en werden ve len gearresteerd wegens het aan moedigen van „nationalistische gevoelens" onder de Georgiërs. Overeenkomstige reorganisaties hebben plaats gevonden in vele andere staten, zoals Oezbekistan, Armenië, Azerbeidszjan, de Oekraine en de Baltische repu blieken. Na honderd dagen bestaat de indruk, dat Malenkof regeert in combinatie met Beria en dat zij van elkaar afhankelijk zijn. Mo lotof was de derde man in het triumviraat genaamd, maar het heeft er alles van, dat de beide anderen hem daar niet wensen. De grote persoonlijke aanhang van Molotof in de communisti sche partij en het leger houdt hem echter op het hoogste plan. Deze regeling zal waarschijn lijk wel enige tijd blijven bestaan. Het college, dat de Sovjetunie regeert, schijnt het eens te zijn over de taak, die het land in het huidige tijdsgewricht moet vol brengen: een geweldige opbouw van economische macht ten koste van de Sovjetverbruikers om het „internationaal gezag" van de Sovjetunie, waarover men zo vaak in de Sowjetpers kan lezen, meer kracht bij te zetten. Verwacht mag worden, dat de Sovjetunie, terwijl in het binnen land aan deze opbouw wordt ge werkt, alle krachten zal inspan nen om elke niet-communistische coalitie te breken en de niet- communistische wereld te verde len, wachtende op economische ontwrichting in het buitenland. Alles wijst er op het ogenblik op, dat de Sovjetunie ervan overtuigd is, dat de economische crisis van het kapitalisme ophanden is. Het regime-Malenkof-Beria- Molotof schijnt te speculeren op „de toenemende crisis van het wereldkapitalisme". Indien die crisis zich zou voordoen, zou de Sovjetunie de expansie van de communistische heerschappij richting kunnen geven door ge bruikmaking van de nationalis tische krachten in de landen van Azië, het Midden Oosten en Afri ka. Als die crisis geen werkelijk heid wordt, zal Rusland een pe riode van respijt hebben gehad om zijn innerlijke kracht te ver groten. Maar een nieuw bedrijf in het drama van de strijd om de macht zou de Sovjetplannen kunnen verijdelen. De coalitie kan een jaar of twee jaar of zelfs langer blijven bestaan, maar zolang de strijd niet is beslist, zal Rusland vermoedelijk al het mogelijke doen om het risico van een oor- lpg te vermijden. Jazwinski zei, dat hij gereed was om te schieten, indien iemand hem op weg naar de vrijheid had proberen te weerhouden. „Mijn kanonnen waren gela den. Eén van de Russische beve len is alle vluchten te maken met geladen kanonnen om een collega die tracht er tussen uit te knijpen neer te schieten." Hij zei dat hij bereid was geweest op zijn patrouillerende metgezel het vuur te openen indien deze ge probeerd zou hebben hem tegen te houden. „Per radio deelde ik hem mee door te vliegen, daarna verbrak ik de verbinding en dook van ongeveer 700 meter tot min der dan 53 om aan de radar te ontsnappen." Jazwinski vluchtte minder dan drie maanden nadat de piloot Ja- recki veilig op hetzelfde eiland land-de. „Ik was zelfs van plan voor hem te gaan. Maar ik was blij, toen ik hoorde, dat het hem ge lukt was en te weten dat ik een vriend in het Westen had, die op me wachtte." Nadat Jarecki gevlucht was hebben de Russische bevelheb bers bevolen dat geen enkele pi loot de kust tot op minder dan 25 kilometer mag naderen. „Officiëel hebben wij Jarecki allemaal veroordeeld", aldus Jazwinski grijnzend. „Maar in het geheim waren wij blij." Als Rusland met het Westen in oorlog komt „is hij er zekér van dat. de Poolse luchtmacht niet erg best zal vechten, als zij al zal vechten". Het is mogelijk dat zij in opstand komt. Ik geloof, dat als er een oorlog komt er aan de kant van de Poolse vliegers geen communistische ideologieën zul len zijn. Zij zouden Poolse pa triotten worden en als zodanig zouden zij in opstand komen of niet erg best voor de Russen vlie gen." De Russen proberen niet ka meraden te worden met de offi cieren van de Poolse luchtmacht en hun Sowjet opperbevelheb bers. „Zij wonen apart en blijven bij elkaar en wij vermijden elk contact met hen", aldus Jazwin ski. De Russen gaan voort met hun eindeloze series politieke lezingen, aldus Jazwinski en leggen er de nadruk op dat het Westen oorlog wil, vol zit met oorlogshitsers en dat alleen de Sowjet Unie vrede wil. „Zij vertellen ons, dat -de le vensomstandigheden in het Wes ten en in Amerika ellendig zijn, dat de mensen honger lijden en de negers bang zijn om op straat te lopen uit vrees afgeranseld te worden." een op ver dat een Mig de geluidsgrens ge broken had, hoewel hij in drie verschillende types had gevlogen. Hij vertelde voorts dat hij giste ren pas gehoord had van het aanbod op Korea om Mig-piloten 100.000 dollar te betalen wanneer zij met hun toestel vluchten. Hij had er geen belangstelling voor. Bij de Poolse luchtmacht zijn ook vrouwen als instructeurs, maar tot nog toe is nog geen en kele van hen verbonden aan tac tische eenheden, aldus Jazwinski. Het leven bij de luchtmacht en het voedsel zijn goed, de piloten krijgen 1200 zlotys en het voedsel en de uniformen zijn uitstekend. „De Poolse soldaat is er ellen dig aan toe. Zijn uniform is slecht en hij wordt voor het grootste gedeelte gevoed met brood." De Russen kiezen de mannen voor de luchtmacht uit op basis van hun politieke scholing en geschiktheid. „Maar ik heb nooit getwijfeld" aldus Jazwinski grinnikend. „Ik heb voorgegeven een goed com munist te zijn om piloot te kun nen worden." Jazwinski heeft geen familie in Polen. De Amerikaanse autoriteiten die de persconferentie organi seerden, hebben verklaard, dat Jazwinski naar Amerika gezon den zal worden, maar zij weiger den te zeggen hoe en wanneer. Eerste testmatch cricket Engeland-Australië 'n draw NOTTINGHAM De eerste testmatch tussen Engeland en Australië is in een tamme draw geëindigd. Op een door regen doorweekte pitch, die bijna twee dagen lang onbespeelbaar was geweest, moesten de Engelsen, die in hun tweede innings op 42 voor 1 stonden, in twee uur tijd nog 187 runs scoren om te win nen. Dit lukte niet. Overigens dederi Len Hutton en Reg Simp son het voorzichtig aan omdat een roekeloze jacht op runs het gevaar van een Engelse neder laag zou meebrengen. LEEUWARDEN De N.V. Scheepswerf „Foxhol" te Foxhol sloot in 1946 niet een Portugese vennootschap een contract betreffende de bouw van twee treilers, de „Pargo" en de „Goraz". De „Pargo" werd geleverd en aan de Portugezen overgedragen. Kort daarna ontstond om deze levering veel deining, daar de Portugezen beweerden dat het schip verschil lende gebreken vertoonde. Op grond hiervan staakten zij de betaling en weigerden voorts het tweede schip te aanvaarden. Ook wensten zij een zeer hoge schadevergoeding. De Neder landse werf heeft daarop een proces bij de Groninger recht bank aanhangig gemaakt tot ontbinding van het contract, voor zover nog niet uitgevoerd. Weer nadert de traditionele da tum, waarop katholiek Nederland zich verzamelt rond het graf van één der grondleggers van onze nationale beschaving, St. Bonifa- tius. Want naast Egmond, ligt hier de bakermat van onze natio nale christelijke cultuur, liggen hier de bronnen waaraan wij ons telkens opnieuw moeten laven om het erfdeel van onze voorva deren niet alleen te handhaven, maar ook ongeschonden door te geven aan ons nageslacht. Daarom is het zo'n goede, zo'n echt nationale katholieke gedach te, dat katholiek Nederland on der leiding van zijn bisschoppen hier elk jaar in een nationale bedevaart bijeen komt, om zich hier aan het graf, te bezinnen op zijn taak, zijn plicht en zijn toe komst. Hier is de plaats, waar priester en leek, werkgever en werknemer middenstander en boer, rijk en arm, geleerd en ongeletterd, ge zamenlijk bijeenkomen als ka tholieke Nederlanders, om te be seffen, wat wij allen in deze ge meenschappelijke kwaliteit ge meen hebben, maar ook om ons bewust te maken onze grote ver antwoordelijkheid, datgene in stand te hóuden, waarvoor onze nationale pioniers hun leven en hun bloed gaven. Het vorig jaar is katholiek Ne derland, onder leiding van zijn toen nog nieuwe Aartsbisschop- coadjutor, in grote getale naar Dokkum gekomen en ieder die daar toen aanwezig was heeft ge voeld en erkend, welk een kracht er uitgaat van dit gemeenschap pelijk bezoek aan deze geheiligde nationale plaats. Daarom zou het een veeg teken zijn, indien deze nationale bij eenkomst toen een hoogtepunt zou zijn geweest, waarop een in zinking zou zijn gevolgd. Neen, 't is een taak van ons allen mee te werken, dat elke nieuwe nationa le St. Bonifatius Bedevaart een climax vertoont, een accres dat elk jaar opnieuw getuigt van een grotere bewustwording van onze nationale plicht als katholieken. Vooral dit jaar, nu wij allen met zo gerechtmatige trots en voldoe ning terugzien op de grootse vie ring van de Utrechtse Kromstaf feesten, mag onze 22e nationale katholieke bijeenkomst te Dok kum geen inzinking dëmonstre- ren. Moge daarom onze geeste lijkheid in haar rijke schakering van saeculieren en regulieren op Maandag 6 Juli a.s. weer in Dok kum aanwezig zijn, vergezeld van die duizenden vertegen woordigers uit het godsdienstige, sociale, culturele, politieke en charitatieve leven van het kath. Nederlandse volk. Laten zij allen het zich tot taak stellen, elk jaar ophieuw bij deze nationale de monstratie van kath. Nederland aanwezig te zijn,_ omdat dit ook voor hun werk minstens van evenveel belang is, als welk an der congres ook. Ditmaal trekken wij op onder leiding van een tweetal missie bisschoppen Z.H. Exc. Mgr. Con- stans Kramer, bisschop van Lian- fu en Z.H. Exc. Mgr. Nic. Hettin- ga, bisschop van Rawalpindi, ter wijl de algemene intentie zal zijn: „Gods hulp voor de kerk in de communistische landen". Over de betekenis van deze beide feiten hopen wij u dezer dagen nog met een enkel woord met enkele re gelen uw aandacht te vragen J.H. De Portugezen op hun beurt stelden een tegenvordering in, eveneens met het oogmerk tot een ontbinding van het contract te komen, met volledige schade vergoeding. Zij stelden zich op het standpunt, dat de werf in geen enkel opzicht aan haar ver plichtingen had voldaan. De Groninger rechtbank ver klaarde 'zich op 13 Februari van dit jaar bevoegd van het geschil kennis te nemen. De vordering van de Portugezen werd afgewe zen op grond van het feit, dat niet van wanprestatie van de zijde van de werf kon worden gesproken. Verder sprak de rechtbank op vordering van de werf de ont binding van het contract uit en veroordeelde de Portugese ven nootschap tot volledige schadever goeding, omdat de Portugese maatschappij, ondanks sommatie, weigerde de verdere bouwtermij- nen te betalen. Naar raming be droeg de schade ruim 2 ton. Naar het A.N.P. thans ver neemt heeft de Portugese maat schappij, de naar Portugees recht N.V. Arrasto Companhia de Pes ca do Centro de Portugal S.A.R.L., gevestigd te Figuera da Foz, de zaak thans in hoger beroep aan gebracht bij de civiele kamer van het gerechtshof te Leeuwarden. Eiseres vraagt nu het vonnis van de Groninger rechtbank van 13 Februari te willen vernieti gen en opnieuw recht doende in conventie de scheepswerf niet ontvankelijk te verklaren in haar oorspronkelijke vordering, al- thans haar die te ontzeggen en in reconventie te ontbinden, al thans ontbonden te verklaren het gehele, in eerste aanleg omschre ven. tussen partijen bestaande bouwcontract. Naar A.F.P. uit Lissabon meldt heeft het Portugese blad „Secu lo" onder een in het oog sprin gende grote „kop": „Internatio nale oplichting", een supplement van 18 pagina's aan zijn gewone editie toegevoegd, welke geheel aan deze affaire is gewijd. In deze bijlage, welke vele repro ducties met betrekking tot het contract bevat, beklaagt de Por tugese onderneming zich in zeer levendige termen over „de kwa de trouw van de scheepsbouwers van Foxhol". Voorts moet ook „de directie voor de scheepvaart" het ontgelden, die „onjuiste des- kundigenverklaringen" zou heb ben toegelaten, daardoor „het meest schandalige bedrog in de hand werkende". De Portugese onderneming valt tenslotte de uitspraak van de Groninger rechtbank aan en be vestigt, dat zij in hoger beroep gaat. Het Franse persbureau brengt in herinnering, dat de Portugese regering in verband met de gerezen moeilijkheden tussen „Arrasto" en „Foxhol" in Maart 1953 het plaatsen van Por tugese orders bij Nederlandse werven heeft verboden. Verklaring Directie voor de Scheepvaart Naar wij van de zijde van de Directie voor de Scheepvaart vernemen zijn de deskundigen- verklaringen, welke in het Por tugese blad onder meer „onjuist" worden genoemd, indertijd uit gebracht door professor Troost, Jdestijds hoofd van het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen, die zich daarbij heeft laten assisteren door „de meest kundige mensen van Ne derlandse werven". Professor Troost geniet een in ternationale reputatie op scheeps bouwkundig gebied en geeft thans colleges in Amerika. „Professor Troost en de Wage- ningse „sleeptank", waarin zoals bekend geregeld slinger- en hel- lingproeven worden genomen, zijn wereldbekend." KIELLEGGING NIEUWE MIJNENVEGER SCHIEDAM. Gistermiddag is op de werf van Wilton Feijen- oord in Schiedam de kiel gelegd voor de eerste mijnenveger, wel ke voor de Koninklijke Marine uit hoofde van het „United Sta tes off shore procurement pro gram" wordt gebouwd. Het schip, dat „Dokkum" zal heten, is het eerste van de twee en dertig miinenvegers. welke met behulp van Amerikaanse fondsen op Nederlandse werven worden gebouwd. Wilton Feiien- oord maakt er drie. de overige worden in en om Amsterdam, langs de Noord en op enkele andere werven in Nederland ge bouwd De ambassadeur van de Ver enigde Staten. Selden Chapin. gaf door een fluitsignaal het sein tot het leggen van de eerste kiel- sectie op de stapeling. Hierna werd nog een aantal schotten en bodemversterkingen aange bracht. welke ter plaatse waren vervaardigd na maandenlange cntwerparbeid. TENNIS Rosewall en Maureen Connolly „nummer één" in Wimhledon Voor het eerst in de geschiede nis van de kampioenschappen van Wimbledon staan twee acht tien-jarigen bovenaan de lijst van de „seeded players". Het ziin Maureen Connolly en Ken Rose wall. beiden voor de tweede maal op Wimhledon en beiden ir. het bezit van verschillende titels. De enkelspelüisten zien er als volgt uit: Heren: 1. Rosewall (Austra lië), 2. Seixas (Ver. Staten). 3. Rose (Australië). 4. Drobny (Egypte). 5. Mulloy (Ver. Sta ten). 6. Hoad (Australië), 7. Lar sen (Ver. Staten). 8. Morea (Ar gentinië) Dames: 1. Maureen Connolh (Ver. Staten). 2. Doris Hart (Ver Staten). 3. Shirley Fry (Ver Staten). 4. Dorothy KnodeHear (Ver. Staten). 5. Angela Mor timer (Groot-Brittannië). 6. He len Fletcher (Groot-Brittannië). 7 Susan ChatrierPartridge (Frankrijk), 8. Nelly Adamson (Frankrijk).

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3