RADIO Franse kunstenaar herschept het Lourdes van 1870 Kinderen van de Rosenbergs bij hun ouders in de dodencel Het Wonder van Fatima Afscheid voor altijd BANDEN Financiën en Economie Kun Geen gratie? LAAI NIEU De wereld vecht voor het leven van twee atoomspionnen Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog In de keel programma Naar ivij vernemen: Beurs Arbeid van ruim 35 jaar Complete in Oost- een meis H u i b e i Dr. J. Bari afwezij dagmeisj PRACl Paai na 4 Woensdag 17 Juni 1953 NEIV-YORK, 16 Juni A.PDe kinderen van Julius en Ethel Rosenberg (10 en 6 jaarhebben van' daag misschien voor de laatste maal een bezoek gebracht aan hun ouders, die in de Sing Sing gevanrjenis op hun executie wachten. Hun vader en moeder zullen Donder dag de dag waarop zij precies veertien jaar getrouwd zijn op de electrische stoel geëxecuteerd worden, om dat zij schuldig zijn bevonden aan het doorgeven van atoomgeheimen aan de Sovjet-Unie. De kinderen zullen hun ouders nooit iveer zien, tenzij te elfder ure het Hof anders beschikt of president Eisenhower gratie verleent. Enkele predikanten en rabbi's die bij President Eisenhower voor het leven van Julius en Ethel Rosenberg hebben gepleit, heb ben vandaag verklaard, dat hij er op gezinspeeld heeft niet voorne mens te zijn het doodvonnis te verzachten. Bij het hooggerechtshof hebben advocaten van de Rosenberg's inmiddels aandrang op rechter William O. Douglas uitgeoefend voor een bevel zijnerzijds om de executie op te schorten. De ter dood veroordeelde atoomspionnen hebben vandaag hun handtekening geplaatst on der een verzoekschrift aan presi dent Eisenhower, waarin ten tweede male gevraagd wordt om clementie. De Poolse ambassade te Wash ington heeft meegedeeld, dat Polen heeft aangeboden de Ro senberg's toe te laten als Ame rika hen toestaat naar Polen te vertrekken. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft onmiddellijk op het Poolse aan bod scherp gereageerd. (Advertentie) kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij zich heb. ben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. De perschef van het ministerie Lincoln White verklaarde: „We beschouwen het voorstel als een impertinentie en zullen er niet eens op antwoorden". Een woordvoerder van de Ame rikaanse vertegenwoordiging in Parijs deelde mee, dat de ambas sade de president heeft laten we ten, dat de openbare mening in Frankrijk ernstig zal worden be- invloed, als de Rosenberg's wor den terechtgesteld. Edouard Herriot, de bejaarde voorzitter van de Franse Natio nale Vergadering heeft vandaag een telegram naar president Eisenhower gezonden waarin hij verzoekt de Rosenberg's clemen tie te verlenen. Niet-communistische West- Europese juristen uit tenminste negen landen zullen het proces Rosenberg reconstrueren naar alle beschikbare gegevens. De reconstructie van het proces zal op een nog niet bepaald tijd stip in Londen plaats vinden. België, Frankrijk, West-Duits- land, Groot-Brittannië, Italië, Luxemburg, Nederland, Zweden en Zwitserland zullen vertegen woordigd worden. Er zal niet geoordeeld worden over de schuld of de onschuld van de Rosenberg's en evenmin zal de rechtvaardigheid van de Amerikaanse Hoven in twijfel worden getrokken, maar men hoopt dat men door de recon structie van het proces de be zorgdheid die in Europese intel lectuele kringen wordt gevoeld met betrekking tot bepaalde as pecten van het Rosenbergproces, weg zal nemen. ZAL ZUID-KOR EA TOCH WAPENSTILSTAND AANVAARDEN? SEOEL Te Seoel is officieel meegedeeld, dat Zuid-Korea uit eindelijk misschien een wapen stilstand zou aanvaarden, maar op zijn eigen voorwaarden. (Advertentie) RIJWIEL «MOTOR heeft de Amsterdamse politie de hand weten te leggen op een 36- jarige stucadoor, die zich de laat ste tijd, voornamelijk in de Haarlemmermeerbuurt, schuldig had gemaakt aan tal van inslui pingen en daarbij geld en kleren had ontvreemd; besloot de afdeling Naarden-Bus- sum van oud-illegale werkers uit te treden als afdeling van de Federatieve Raad van het Voor malig Verzet in Nederland. De afdeling is ontevreden over de houding van het hoofdbestuur, dat dictatoriaal wordt genoemd; werd tegen een 20-jarige werk loze electriciën uit de hoofdstad, in wiens woning een karabijn, een F.N.-pistool alsmede een grote hoeveelheid munitie in beslag waren genomen, veertien dagen hechtenis geëist; veroordeelde de Haagse rechtbank de bouwvakarbeider L. J. A. v. D. tot zes maanden gevangenisstraf, omdat hij na de overstroming in Zeeland een partij goederen, die hij van het Rode Kruis in bewa ring had, had verduisterd. BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM De Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, Z.H. Exc. Mgr dr B. J. Alfrink, heeft met ingang van 26 Juni belast met het treffen van voorbereidende maatregelen tot het oprichten van een nieuwe pa rochie onder de bestaande paro chie van de Heilige Ludgerus te Utrecht, de Weleerw. heer A. van Bekkum; heeft voorts benoemd met ingang van 19 Juni a.s. tot kapelaan te Utrecht (H. Jozef) de Weleerw. heer A. G. Menting, tot kapelaan te Hengelo (Ov.) (H. Hart van Jezus) de Weleerw. heer G. J. Koertshuis en tot kapelaan te Vilsteren de Weleerw. heer C. de Bruyn. DONDERDAG 18 Juni Hilversum 1. 402 m 746 kc/s. 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 uur KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoon; 7.45 Mongen,gebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoon; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gewijde muzielk; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoon; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert 12.3012.33 Dand- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Piano en bariton; 13.50 Gramofoon; 14.00 Promenade orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Kinderkoor 15.30 Pianorecital; 16.00 Bijbelle zing; 16.30 Sopraan en piano; 17.00 „Eben Haezer", hoorspel voor de jeugd; 17.30 Gramofoon; 17.40 Voordracht; 18.00 Tenor, hobo en orgel. 18.30 Gramofoon; 18.35 „Op de stelling"; 18.45 Gra mofoon; 19.00 Nieuws en weerbe richten; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gramofoon; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio-vossen jacht; 21.15 Gramofoon; 21.30 u. „Chloropihyl, dat geen chlorophyl is", causerie; 21.45 Marinierska pel; 22.15 Pianorecital; 22.45 uur Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-beriökten23.1524.00 u. Gramofoon. Hilversum 2 298 m. 1007 kc/s. 7.00—24.00 AVRO (7.50—8.00 u. VPRO). 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gramo foon; 7.50 Dagopening; 8.00 uur Nieuws; 8.15 Gramofoon; 8.45 ld. 9.00 Morgenwijding; 9.15 Liede ren; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 u. Gramofoon; 10.50 Voor de kleu ters- 11.00 Gevarieerd programma 12.00 Zang en piano; 12.25 In het spionnetje; 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen; 12.33 Gramo foon; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoon- 13.20 Metropole orlkest; 13.50 Gramofoon; 14.05 u. Cabaret; 14.30 Bas en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Tussen vier en vijf: 16.45 u. Voor de jeugd; 17.30 Mil. act.; 17.40 Gramofoon; 17.45 Regeringsuitzending: „Mo derne schrijvers over Indonesië", door Prof. Dr. G. Stuiveling; 18.00 Nieuws: 18.15 Sportproble- men; 18.25 Reportage of gramo foon; 18.30 Lichte muziek; 19.00 Gesproken -brief uit Londen; 19.05 Jazzmuziek; 19.30 Amusements muziek: 20.00 Nieuws; 20.05 Ra dio Pfhilih. Orkest en sol.; 21.10 „Sinaasappelen en Citroenen", hoorspel; 22.25 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactuali- teiten; 23.3024.00 Gramofoon. Philips en Vorstelanden vast AMSTERDAM 16 Juni De mededeling dat Philips een groot gedeelte van de f 11 millioen aan delen, overgenomen van de Ge neral Electric, thans in het bui tenland heeft ondergebracht, heeft een gunstige indruk gemaakt, evenals de plaatsing van 't res tant van f 2 millioen eveneens buiten Nederland. In de Philips- hoëk werd dan ook reeds bij opening een punt meer betaald, waarna nog ruim 1 pet. aan de prijs werd toegevoegd, Slotnote- ring 159 1/4 (157). Unilever en Olie boekten vanmiddag een be scheiden avanche, AKU daaren tegen was licht aangeboden en verloor ca. 2 punten. Hoewel de stemming over het geheel geno men niet onvriendelijk was, bleek de animo niet zo groot te zijn als gisteren, toen ondanks naar het scheen zonder geringe han del, toch nog voor bijna f2 min. nominaal in aandelen is omge gaan. De cultuurmar'kt gaf meren deels fractionele verliezen te zien De dividenden van de Deli Ba tavia (12 pet) en de Deli Batavia Rubber (10.3 pet) waren nog niet ter beurze bekend. Een uitzon dering vormden aandelen Vor stenlanden Cultuur, die opmerke lijk vast waren. Wat de oorzaak hiervan is viel moeilijk te ach terhalen, doöh behalve de be roeps-handel trad vooral 't publiek als koper op. Deze papieren ste gen gemakkelijk van 20 tot 21i/£. De scheepvaartmarkt gaf al evenmin veel affaire te zien. Het koersbeeld wijzigde zich hier nauwelijks. Staatsfondsen lagen vandaag zeer gunstig in de markt, de lening 1953 steeg tot 'n nieuw record van 102 y2, doch ook de conversie-lening en investerings certificaten waren aan de vaste kant. Amerikanen in navolging van New York eerder iets lager. Theecu J luur-maatschappij „Panglieotan" De winst- en verliesrekening der N.V. Theecultuur-Maatschap pij „Pangheotan" geeft een na delig saldo van f 10.092 te zien, welk -bedrag ten laste van het reservefonds is afge-boekt. Ofschoon ook in 1952 het kos- tenpeil in Indonesië bleef stijgen, sluit de exploitatierekening over 1952 in Indonesië nog met een voordelig saldo van rp. 241.273, waarvan het personeel m Indone sië als winstaandeel competeert een bedrag van rp 16.036, terwijl voorgesteld wordt voor afschrij vingen en reserve -belastingen resp. een bedrag van rp. 126.187 en rp. 39.649 te bestemmen. Voor 't resterende bedrag ad rp. 59.400 is reeds een aanvraag tot winst transfer ingediend. Grote partij Javatabak aangekomen De grootste partij Javatabak, die tot dusver te Rotterdam werd aangevoerd, is Maandag met het m.s. „Modjokerto" van de Kon. Rotterdamse Lloyd in Nederland gearriveerd. Het betreft hier 14.500 pakken of 1.160.000 kg, voor verschillende bestemmingen in Nederland. Kinacultuur Maatschappij „BoeimJtasso" Aangezien gedurende het ver slagjaar een winsttransfer ad f 13.074.over de resultaten ge durende 1951 behaald, bewerk stelligd kon worden, sluit de winst- en verliesrekening over 1952 der Kinacultuur Maatschap pij „Boemi-Kasso" met een voor delig saldo van f 10.327.Voor gesteld wordt dit te bestemmen voor de rekening „reserve be lastingen". Niettegenstaande de teleurstel lende ontwikkeling van de kinine- markt laat de exploitatierekening in Indonesië over 1952 nog een winstsaldo zien van rp. 128.535. Een bedrag van rp. 39.810. wordt bestemd voor een aan te vragen winsttransfer over 1952. Elf millioen Philips- aandelen geplaatst Naar wij vernemen is het paket aandelen groot nominaal 11 mill, gulden in de N.V. Gemeenschap pelijk bezit Philips Gloeilampen fabrieken, dat deze vennootschap heeft overgenomen van de Gene ral Electric, thans nagenoeg ge heel ondergebracht. Er resteert nog een hoeveelheid groot ca. 2 millioen gulden nominaal, welke binnen afzienbare tijd geheel in het -buitenland zal worden ge plaatst. De plaatsing van boven genoemde 9 millioen gulden is zodanig geschied, dat deze aan delen zic-h in vaste handen be vinden. Spaarcijfers in Mei De spaarbanken, aangesloten bij de Ned. Spaarbank-bond, heb ben in Mei een overschot be haald van f 10.729.183. Inleg en terugbetaling beliepen namelijk f 46.747.055 resp. f 36.017.872. Bij de niet aangesloten spaar banken is een bedrag van f 596.823.gespaard, zodat het totaal van de besparingen bij deze banken f 11.326.006 be draagt. (Bij de R.P.S. is in deze maand een spaaroverschot van f 200.000.— behaald.) Mahez gaat nieuw pand betrekken Het totaal der baten over 1952 van de N.V. Machineihandel Ma hez te Amsterdam heeft bedragen f 1.131.401 (f 936.506). Na afboe king der onkosten en enkele voor zieningen kan een onveranderd dividend van 10 pet worden voorgesteld. Het resultaat wordt bevredigend geacht. De export naar andere landen dan Indonesië handhaafde zich. Beslpten is tot de bouw van een nieuw pand te Amsterdam, dat de directie nog dit jaar hoopt te kunnen betrek ken. De eerste vijf maanden van -het lopende boekjaar laten zich niet ongunstig aanzien. De om zet bleef ongeveer gelijk. Onveranderd dividend Ketjen N.V. Hoewel het financiële resul taat over 1952 van de N.V. Ko ninklijke Zwavelzuurfabrieken v/h Ketjen N.V. te Amsterdam, minder gunstig is geweest dan over 1951, wordt dit bevredigend genoemd. De bruto-winst bedraagt f 2.885.961 (f 4.189.273). Na di verse voorzieningen wordt een onveranderd dividend van 8 pet. voorgesteld. De directie ziet 1953 met vertrouwen tegemoet, oo-k al is de situatie op dë wereldmarkt voor enige producten niet roos kleurig. De afzet van de nieuwe katalisatorfabrie-k -heeft een vlot verloop en sinds het begin van dit jaar werkt deze op volle ca paciteit. In verband met de toe nemende vraag is inmiddels tot een belangrijke uitbreiding be sloten. Reiss breidde zaken in Afrika uit Ook in 1952 handhaafden de verschepingen naar de Indone sische vestigingen zich op 'n hoog peil, zodat deze zaken nog steeds het voornaamste onderdeel van ons bedrijf vormen, aldus het ver slag over 1952 van de N.V. Han delsvereniging v/h Reiss en Co. De toestand in Indonesië wordt iets stabieler genoemd dan 't vo rig jaar. De maatschappij heeft zich van textielzaken, uitgezon derd enkele merkartikelen, gro tendeels onthouden, daarentegen is uitbreiding gegeven aan de specialistische zaken. De aanhou dende stijging der onkosten baart voortdurend zorgen. In het verslagjaar kwam ook in Accra (Goudkust) een vesti ging tot stand. Het bedrijf te La gos onderging verdere uitbreiding De directie streeft er naar de o-p bouw langzaam te doen geschie den. De zaken met Addis Abeba ontwikkelden zich op bevredigen de wijze. De financiële positie in Nederland heeft een verdere versterking ondergaan. Het laat zich echter aanzien, dat de uit breiding der zaken in Afrika in de toekomst een minder groter beroe-p o-p de Nederlandse kas middelen zal gaan doen. Het nettowinstsaldo bedraagt f 489.712 (f310.537). Na enkele voorzienin gen kan wederom 7 pet worden uitgekeerd. Toch dividend Amsterdamse Rijtuig-Mij. De Maanda-g gehouden verga dering van aandeelhouders der Amsterdamse Rijtuigmaatschappij heeft een verrassing gebracht, doordat een voorstel uit de ver gadering om niet het dividend te passeren, maar een uitkering van 3 procent te doen met 935 stemmen voor en 681 stemmen tegen werd aangenomen. „Aandeelhouders worden moe deloos," zo werd uit de vergade ring opgemerkt. Jarenlang heb ben zij met een matig duidend genoegen moeten nemen. Zij vra gen zich af, of het niet mogelijk is, de sanering, offers, versterkte afschrijving enz. over een langer aantal jaren uit te smeren ten einde hun kans te geven op b.v. 3 procent dividend over 1952. Zo niet dan zouden zij op liquidatie aandringen. Vervolgens kwam in behande ling het voorstel om goed te keu ren, dat het bestuur het taxibe drijf afstoot op het daarvoor naar zijn oordeel meest geschikte tijdstip. Nogmaals werd onder streept, dat het het taxibedrijf slecht gaat. Het vervoer geschiedt uitsluitend uit noodzaak, luxe- vervoer is er niet meer en het eerste bezuinigt het publiek op de taxi's. Bovendien is de aanvoer van personenauto's sinds 1949 enorm toegenomen. Enkele aandeelhouders achtte het voorstel te voorbarig, doch de directie betoogde nogmaals, dat zij pessimistisch gestemd is. t.o.v. de vooruitzichten. Het voorstel werd hierna goedgekeurd. Deli-Batavia 12 pet. dividend De raad van commissarissen der Deli-Batavia Maatschappij N.V. heeft op voorstel van de directie besloten om aan de algemene ver gadering van aandeelhouders der vennootschap, die zal worden ge houden op 7 Juli a.s., vo-or te stellen het dividend over boek jaar 1952 te bepalen op 12 pet. Deli-Batavia Rubber 10,3 pet. dividend De raad van commissarissen der Deli-Batavia Rubber Mij N.V. heeft op vo-orstel van de directie besloten om aan de algemene ver gadering van aandeelhouders der vennootschap, die zal worden ge houden op 7 Juli a.s., voor te stellen het dividend over boek jaar 1952 te bepalen op 10,3 pet, zijnde het ingevolge de wet op de dividendbeperking toegestane ma ximum. LOURDES, 15 Juni Om 35 jaar te durven besteden aan de uitwerking van een idee, daarvoor moet men moed bezitten. Georges Simonin is reeds sedert 1930 bezig aan de bouw van een diorama van de heiligdommen van Lourdes. Hij bezat een klein, onooglijke van hardboard en hout opgetrokken ateliertje, gelegen aan de voet van de massieve voorpost der Pyreneeën, de Lie du Jer, en rechts van de Gave aan het einde van de Avenue Peyra- male. Op een schaal van 1 20 recon strueert hij uiterst nauwkeurig en met een verrassende levendigheid de voornaamste eigendommen van Lourdes: de Grot der Verschijnin gen met daarboven hoog oprij zend de drie kerken, voorts het huisje van Bernad-ette Soubirous en de molen van Boly, haar ge boortehuis. 100.000 gekleurde venstertjes Het gedeelte van de' maquette, dat Simonin thans klaar heeft, is drie ton zwaar en in totaal 2 M. hoog. In 1965 hoopt hij zijn bouw werk te beëindigen. Het zal dan zes meter hoog zijn en een op pervlakte beslaan van 200 vier kante meter. Het werkstuk is be wonderenswaardig in zijn ge trouwe nabootsing. Men ziet er de pelgrims neergeknield voor de grot. In de gedeeltelijk reeds klare toren speelt het carillon en het uurwerk is vervaardigd van een zakhorloge. Om een idee te geven van het geweldige werk, dat de kunstenaar, die leeft van een klein pensioen, omdat hij we gens ziekte werd gepensionneerd, reeds heeft verzet, zij voldoende te zeggen, dat hij reeds in 1930 begonnen is met de voorbereidin gen. Tien jaar lang heeft hij be steed om honderden detailfoto's te maken en alles nauwkeurig na te meten en te herrekenen op schaal. Pas in 1940 maakte hij een begin met de practische uitvoe ring. Het eerst begon hij met het huis van Bernadette, gere construeerd aan de hand van oude foto's en schetsen. Hij wil nl. de situatie herbouwen, zoals deze was in het jaar 1870. Hij bezat in 1940 echter nog totaal geen materialenkennis. Bovendien be kostigt hij alles zelf. Zo was hij genoodzaakt zich alles te ontzeg gen om de nodige studies te ma ken en daarop het materiaal aan te kopen, alsmede zijn instru menten en gereedschappen. Op het ogenblik is hij met de 100.000 glas in lood venstertjes van de kerk bezig. Hij herschept daar bij ook de gebrandschilderde ra men in de kleuren, waarin zij in werkelijkheid zijn uitgevoerd, Het hekwerk rondom de piscines en om de grot vervaardigt hij uit dunne koperen platen, welke hij met een fijne staalfiguurzaag be werkt. Het resultaat is als kant werk. De bomen en planten, ge plaatst rondom de van rotssteen opgetrokken grot, zijn voor het merendeel levend. Doch ook niet- levende bomen lijken, zelfs van dichtbij, verrassend echt. Georges Simonin, een kunste naar mede dank zij zijn noeste ijver, maa-kt hier een werk, dat werkelijk enig is in de wereld. Wij kunnen slechts hopen, dat hij hij gaat al aardig tegen de zestig jaar nog tijd zal nebben zijn werk te voltooien. Doch reeds nu is het resultaat alleszins een bezoek van de pelgrim waard. Simonin, een vriendelijke spraak zame Fransman, is gaarne bereid zijn bezoekers te laten delen in zijn vreugde der herschepping van de heiligdommen van Lourdes. (Advertentie) IX. In het sombere regeringsgebouw van Ourem zat de Magistraat Machado Pais vol ongeduld te wach ten op de komst van Arturo. Tenslotte, zo overwoog hij, was het een hachelijke onderneming. Van de Cóva werd gemeld, dat daar niet minder dan 18.000 mensen bijeen waren, om de komende gebeurtenis sen bij te wonen. Wanneer de ontvoering hun ter ore zou komen, waren de gevolgen niet meer te overzien. De enkele wachtposten rond het gebouw zouden nauwelijks een obstakel vormen voor de woede van de massa. Het leek Machado Pais een onverkwikkelijke ge dachte, dat een opstand van Ourem uit zou begin nen en een dergelijke poging zou wel eens tot suc ces kunnen leiden, nu alle weerbare mannen aan het front stonden. Een tumult op de gang maakte een eind aan zijn overpeinzing. Hij hoorde de don kere, hese stem van Arturo en de hevelende opmer kingen van de Kapitein. Geen minuut later stonden de drie kinderen voor hem. De Kapitein stelde zich op voor de deur. Arturo wisselde een blik van verstandhouding en tevredenheid en ging toen breeduit tegenover de kinderen op het schrijfbureau van de Magistraat zitten. Er was geen spoor van vrees in de blik waarmee Lucia de Magistraat aanzag. Francesco keek donker en een beetje koppig voor zich. Alleen Jacinta keek met grote angstogen naar de Admini- slrstsur Machado Pais nam een tijdlang de kinderen op. Tenslotte begon hij zacht en weloverwogen te spre ken, terwijl hij de kinderen beurtelings aanzag. „Jullie hebben de mensen aangezet tot plegen van geweld en opstand. Voor zulke misdaden tegen de Staat kunnen jullie van huis worden weggehaald en voor lange tijd in de gevangenis worden gezet. De Magistraat wendde zich rechtstreeks tot Lucia. „Wat heb je daarop te zeggen?" Lucia was een beetje bleker geworden maar zweeg. „Nou, vooruitGeef antwoord aan de Magi straat!" viel Arturo in. „Dat spijt ons, senores.bracht Lucia moei lijk uit. Machado Pais begreep, dat hij zo niet verder kwam. Wederom was het enkele ogenblikken stil; toen vervolgde hij: „Het zou heel verschrikkelijk zijn voor kinderen, om in de gevangenis te worden gezet.nooit meer moeder te zien. Wij doen zoiets niet graag en daarom moeten jullie ons hel pen". Francesco en Jacinta knikten eerbiedig, maar Lucia bleef roerloos. „Jullie Pastoor heeft jullie immers gevraagd, om deze gekke verhalen over een Dame uit de Hemel te vertellenNou, dan laten wij je direct vrij. „Dat deed hij niet. Hij vertelde zelfs, dat het de duivel was", antwoordde Francesco plotseling. Arturo wisselde een blik met de Magistraat. „En wij hebben echt een Dame gezien", vertelde de kleine Jacinta, „en zij sprak met ons. En zij zei, dat wij er heel veel voor zullen moeten lijden „We zullen jullie niet in de gevangenis stoppen", hernam de Magistraat. „We gaan een uitstapje ma ken langs alle winkels hier in Ourem en dan kopen we mooie nieuwe kleren en heel mooi speelgoed Lucia staarde de kleine Jacinta na, toen die de kamer uit werd gesleurd Naar de gelijknamige Warner-Bros-film en zoveel snoep als je maar wilt en nog een hele boel om mee naar huis te nemen. Nou, hoe vinden jullie dat?" „U hoeft ons niet om te kopen", antwoordde Lucia. Arturo sprong geërgerd van het schrijfbureau af. „We hebben speciale middelen, om lieden die de politie niet willen antwoorden, op de juiste manier aan het spreken te krijgen", snauwde hij wreedaar- dig. Hij boog zich voorover naar Francesco en greep hem'stevig bij de kraag: „Hoe zou je het vinden, in een ketel mét kokende olie te worden geworpen, zodat je het vlees van je botten voelt vallen". Francesco deinsde ontzet terug. „Nee, senor!" stamelde hij angstig. De Administrateur bracht het gezicht tot vlak voor de kleine Jacinta. „En toch gebeurt dat als je doorgaat met liegen! Nou....??!" Arturo wachtte even. „Horen we nou wat meer?!" „Nee, senor....", atnwoordde Lucia vastberaden. Arturo wenkte de Kapitein. „Die kleine daar het eerst", sprak hij, wijzend op Jacinta. „Wil je praten of niet?" „Neen", fluisterde het kind. Lucia staarde snikkend haar nichtje na, zoals het werd voortgeduwd de kamer uit. Stil begon zij te bidden tot Maria. Francesco keek bevend naar de grond en had eveneens zijn Rozenkrans voor de dag gehaald. Uit het aangrenzende vertrek klonk een smartelijke kreet. Met een ruk had Arturo Lucia en Francesco de Rozenkrans uit de handen gerukt. Hij greep de jongen beet en schudde hem ruw door elkaar. „Wat ben jij voor een jongen, dat je je zusje zo'n dood laat sterven!" schreeuwde hij. Op dat ogenblik werd de deur opengeworpen en verscheen de Kapitein op de drempel. „Het is gebeurd, senor", zei hij. Even keek Arturo de kinderen loerend aan. „Neem nou de jongen maar!" beval hij. Francesco draaide zich om naar Lucia, terwijl hij werd weggevoerd. „Ik ben niet bang, Lucia. Ik zal niet roepen;; ik zal tot Maria bidden en dat zal mij sterk maken. riep hij. Lucia snikte zacht. „Misschien was het de Pastoor ook niet, maar. je vader!?" fluisterde de Administrateur. Bleek en ontsteld keek Lucia op naar de beambte. „Het was mijn vader niet!!" Plotseling veranderde Arturo. Zachtjes kwam hij op haar toe en nam een vlecht van haar in zijn hand. „Ik geef je mijn volle vertrouwenvleide hij. „Weet je wel wat dat betekent? Beken toch dat je hebt gelogen, Lucia Lucia had zich losgerukt en liep op de deur toe, waardoor Jacinta en Francesco waren verdwenen en trok deze open. Daar zag zij de beide kinderen staan, bewaakt door de Kapiteingeslagen, maar ongedeerd. „Jacinta.... Francesco!" snikte ze. „Sluit ze op!!" brulde Arturo zinloos van woede. „Sluit ze op!!" Terwijl de drie kinderen door kelderkille gangen naar de sombere gevangenis wer den gevoerd, wachtte een mensenmassa van meer dan achttienduizend tevergeefs. De ouders van Lucia, Jacinta en Francesco begrepen, dat zij door de Administrateur waren beetgenomen en al spoedig verspreidde zich het nieuws, dat zij in Ourem werden vastgehouden. Alle wrok tegen het bewind van willekeur en terreur nam plotseling bezit van de enor me mensenmassa, die woe dend aanstalten maakte om op te trekken naar Ourem en de kinderen met geweld te gaan bevrijden. Aan de hemel deden zich dezelfde ver schijnselen voor als op de 13e Juli. De middag verstreek onder gebed en het zingen van gees telijke liederen, maar toen de duisternis van de avond alle licht toedekte, had een dui zendkoppige menigte biddend en zingend de regerings gebouwen van Ourem, waarin de kinderen verblijf hielden, omsingeld, en dat bleef zo: drie dagen en nachten lang. (Wordt vervolgd). BERLIJN, 17 J ter) De protest! Oost-Berlijn, waai Hik werd gedacht, communistische h: thans overgegaan van duizenden ar gen met de politie se anti-communisi gen. In West-Duit gebeuren in Ot enorme sensatie v 50.000 arbeiders communistisch hói rode vlaggen wer den gehaald, de zeld met stenen. ten werden door een bepaald punt tegengehouden, in de Russische amb werd gebruik gen vrachtauto's die c inreden. Er vielen den. Ondanks de bleven de demoh ken. Op sommigi Oost-Berlijn is bra „Russisch Nadat politiebar waren gestoken, Het heeft God i ondoorgrondelijk de behaagd wachts van orr te nemen, na langdurige ziekt voorzien van h Oliesel, ons dochtertje en zi nelly In, grote blije ontvangen 9 1944 en in stil! rusting aan de God terug gegev 16 Juni 1953. Fam. S. Bla Terdiek, N. Nii De Engelenmii volgd door de 1 fenis wordt g den Vrijdag 19 a.v. in de 1 raatskerk van Vrouw Onbevl. vangen te N. N J Gevraagd voor in. of extern. f '25.per we CAFé-REST. I VERMAAK. B Ie en 2 Dameskap gevraagd Pa.yglop 27, tel A L K M A Keel-, Neus- en Alkmaar van 1928 Gevraagd: 2 Bergen Breel; voor uw solide rei Speciale vaci 45 cm Met kleine s vulcanfib met versterk banden, spec kinderkoi diverse kleui linnen bo» in bruin en f extra prijs linnenHbo met voortas, idem met 2 en riem lederen c speciale aan idem met v< idem met vc prima rundie actentass prima opzeth idem met riei pracht tuigle Langestraa

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4