NOORDHOLLANDS Vuurpeloton overstemt kreet om recht en vrijheid Heel de Oostelijke zone neemt aan de revolte deel West-Rerlijner gevallen voor Russisch vuurpeloton Treinramp te Weesp Zal Engeland terugkeren tot het geloof der vaderen? Heel het Oosten is in opstand Oost-Berlijn onheilseiland van stilte Egypte republiek Meer dan 100 Duitsers zijn reeds gearresteerd Expressetrein ramt stoptrein in volle vaart Over Rosenbergs wordt hedenmiddag beslist erkennen de communisten Dagblad voor Alkmaar en omgeving Y.S.-liiilp voor West-Berlijn Marie faalt ROUW Elizabeth II afstammelinge van martelaren Tenmiiiste 4 doden, vele gewonden WESTELIJK PROTEST Vopo opgehangen Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar. Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. x Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 19 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12808 BERLIJN, 18 Juni In negen Oostduitse plaatsen tussen de Oder en de Elbe is de staat van beleg afgekondigd en de Russische troepen, die zijn ingezet om de orde te handhaven, hebben opdracht iedere poging tot openlijk verzet in de kiem te smoren. In Oost-Berlijn, de stad die momenteel door tienduizend Russische soldatèn in be dwang wordt gehouden, is de algemene staking nog van kracht. Tweehonderd tanks patrouilleren door de straten. Op de Brandenburger Tor, waar gisteren door de opge wonden menigte het Russische embleem van verwijderd werd, wappert weer de rode vlag. Hier is op last van de Russen een Duitser, Willie Goettling, gefusilleerd wegens zijn opruiende actie. Minstens honderd Oostberlijners zijn in de gevangenis geworpen. De executie van Goettling heeft de vrees er in gebracht bij de Oostduitsers. De Westduitse leiders in Bonn hebben een oproep gericht tot het Oostduitse volk geen mensen levens in de waagschaal te stel len maar onder de dwang der omstandigheden te gehoorzamen aan de Russische bevelen. De Westberlijners hebben zich tot de geallieerde autoriteiten ge richt met het verzoek te interve niëren bij de Russen ten gunste van de Oostduitsers en te voor komen dat nog meer executies plaats zullen vinden, die be schreven worden als misdaden tegen de menselijkheid. Een onaardse stilte hangt thans over de Russische sector van Ber lijn. De zonegrens is veranderd in een stuurs uitziend niemands land. Men voelt behoefte te fluiste ren en de dreigende stilte niet door stemmen te verstoren. Aan de oostzijde van de grens staan Russische soldaten en Oostduitse infanteristen, aan de Westzijde een paar West Berlijnse politiemannen. Niemand durft de grens te pas seren, noch in Oostelijke, noch in Westelijke richting. Uit de fabrieksschoorstenen in de Oostelijke sector, die vanuit het Westen te zien zijn, stijgt geen rook op. Een honderdtal meter vanaf de grens staan tanks grote kwaadaardig uitziende dingen de vuurmonden afwij zend naar het Westen gericht. Bij de Potsdammer Platz, het Zuid-Slavië verleent doorvaart aan Russische marine BELGRADO, 18 Juni Zuid- Slavië heeft toegestaan, dat 26 Russische marine-vaartuigen, die in Wenen zijn gestationneerd, tussen 22 Juni en 13 Juli in vijf groepen het gedeelte van de Do- nau, dat binnen de Zuidslavische grens ligt, passeren. Een Russisch verzoek hiertoe is ingewilligd op voorwaarde, dat de Russische oorlogsschepen niet op het traject binnen de Zuidsla vische grenzen hun tocht zullen onderbreken. plein waar zulke bloedige bot singen plaats gevonden hebben, staan aan de Westelijke zijde van de grens een paar persfotografen die met telelenzen proberen het straatbeeld in de Leipzigerstrasse vast te leggen, waar drie drei gende Russische tanks patrouil leren. Duitsers worden in de buurt van de grens nergens toe gelaten. De Britse militaire politie houdt in jeeps de wacht bij de grens en een enkele maal wordt de stilte verstoord door het kraken van hun radio, wanneer zij inschake len om te melden dat zich niets bijzonders voor doet. Een paar honderd meter ver der bij de Brandenburger Tor heerst eveneens een angstig aandoende stilte. Achter de poort staan Russische soldaten gewa pend met tommyguns en rondom zijn in de puinhopen van de vroe gere Amerikaanse ambassade mitrailleurnesten gebouwd. De vlag boven op de toren hangt in trieste plooien neer en steekt bloedrood af tegen de grauwe lucht. Ondanks de gewapende solda ten, de kanonnen en de gevechts wagens hebben vandaag toch nog 479 Oostduitsers kans gezien door de mazen van het net te glippen en naar het Westen te vluchten. Kanselier Adenauer heeft op dracht gegeven de vlaggen van alle openbare gebouwen in Bonn halfstok te hijsen ten teken van rouw voor de slachtoffers van de Berlijnse revolte. De kanselier heeft de hoofden van de .Lander" regeringen ver zocht hetzelfde te doen. CAIRO, 18 Juni Egypte heeft zich vanavond uitgeroepen tot republiek. Generaal Majoor Mohammed Naguib is de eerste president en tevens de eerste pre- Door het uitroepen van de re publiek moeten de leden van het koninklijk huis van hun titels af stand doen en in het vervolg als gewone burgers door het leven gaan. Tegelijkertijd zijn enige kabi netswijzigingen bekend gemaakt. Hr. Ms. Ti-omp teruggekeerd DEN HELDER Hr. Ms. krui ser Tromp, die deelgenomen heeft aan de vlootrevue bij Spitlhead ter gelegenheid van de Engelse kroningsfeesten, is gistermorgen in de haven van Den Helder teruggekeerd. De Commandant Zeemacht Ne derland Schout hij nacht F. Th. Burghard is om 11 uur gedebar- keerd en met de sloep naar de wal gekomen. Eeii uur later, voer de Tromp binnen, terwijl de zich aan boord bevindende Mariniers kapel der Kon. Marine marsmu ziek over het water liet klinken. Russische tanks reden door de straten van O.-Berlijn, waar demonstranten zich verzamel den, en protesteerden tegen de „norm" en de regering, en vrije, geheime verkiezingen eisten. Een tank richt op de menigte. Een man, 'n ijzeren staaf in de handen (rechts), nadert het voertuig. (Telefoto) BERLIJN, 18 Juni Een Russisch vuurpeloton heeft vandaag een Duitser die door het Russische opperbevel beschuldigd werd van het organiseren van anti communistische onlusten in Oost Berlijn, geëxecuteerd. De geëxecuteerde, Willi Goett ling, is een inwoner van West Berlijn. en communistische Volkspolizei. Meer dan 100 Duitsers zijn van daag in Oost Berlijn gearresteerd. Zij zullen voor de Russische krijgsraad terecht staan. Vliegen de colonne's van de Volpo en communistische partij-functiona rissen doen overvallen op de huizen van arbeiders op jacht naar verdachten. Het is niet bekend of de Rus- Hij was 35 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. Sinds Dinsdag was hij niet meer in zijn woning in de Franse sec tor verschenen. Dit is de eerste straf onder de staat van beleg sedert de opstand in Oost Berlijn gisteren begon. Tijdens de opstand werden ten minste 16 man gedood en 200 gewond door Russische soldaten LONDEN Nu de kroning van Elisabeth II achter de rug is, schenken enkele Katholieke En gelse bladen nog steeds aandacht aan de Katholieke afkomst van de Koningin, maar vooral aan de oude profetie, die voorspelt, dat tijdens de regering van Elisa beth II Engeland tot het Katho licisme zal terugkeren. Vooral dit laatste punt schijnt sommige Ka tholieken in Engeland te fasci neren. Koningin Elisabeth stamt van moeders zijde af van een Katho lieke martelaar, vader van Elisa beth I, die om zijn trouw aan de Paus ter dood werd gebracht. Zijn dochter is de zalige Mar- garetha Pole, gravin van Salis bury. Zij was regentes van de dochter van Henry VIII, Mary, die gedurende vijf jaren vóór het bestuur van Elisabeth I het land regeerde. In 1541 werd zij in de Tower te Londen onthoofd. Door de banden des bloeds is de tegenwoordige heerseres van het Engelse Imperium dus ver bonden met verscheidene marte laren en vrome koninginnen en koningen, zeker ook met enige minder voorbeeldige. Haar voor vaderen in nog vroegere tijden zijn de heiligen Etherbert, Edwin en Edmont, alle drie gemarteld door de indringers der vroegste eeuwen van Engelands geschie denis. Onder hen tellen wij ook de H. Eduard belijder, en min stens nog twee anderen, van wie er misschien een zal worden hei- ligverklaard, n.l. koning Hen drik VI. die vermoord werd. Voorts behoren tot haar voor ouders koningin Catharina van Aragon. Wat nu de voorspeiling van En gelands terugkeer tot het Geloof der Vaderen betreft merkt het blad van het diocees Southwark, The Southwark Record, op: „Alle tekenen wijzen er op, dat Engeland tot het ware geloof te rugkeert. Wel is waar is het aan tal bekeringen nog gering, of schoon men het aantal van 75.000 bekeringen sinds het einde van de oorlog niet moet onderschat ten." „Het getij der vooroordelen zo zegt het blad ebt weg; Pers en radio nemen een steeds loyaler houding aan, wanneer het op Katholiek nieuws aankomt. Meer en meer schenkt men aan dacht aan de redevoeringen van Paus en bisschoppen". Het blad besluit dan: „Het uit zicht op de toekomst is voor het Katholicisme vol beloften. Het zou wel eens zo kunnen zijn, dat tegen het eind van een lange regering van onze Vorstin Enge land zonder bitterheid en zonder enig godsdienstig conflict, maar vol kinderlijke en liefdevolle blij heid terugkeert naar het Geloof, dat het eens verloren heeft". Wapenstilstand op handen? Het persagentschap Nieuw- China heeft een bericht ver spreid, waarin te kennen wordt gegeven, dat de ondertekening van een wapenstilstand op han den is. sen het bij deze ene executie zul len laten, als afschrikwekkend voorbeeld, of dat zij een bloedbad zullen aanrichten. Het merendeel van de gear resteerde Duitsers is afkomstig uit Oost Berlijn en niet uit de geallieerde sectoren. Dit geven de communisten toe. Maar de com munistische propaganda hamert maar steeds op de beschuldiging dat „westelijke provocateurs" de anti communistische rebellie aan stookten. Verschillende van de oudste ar beiders van genationaliseerde be drijven en fabrieken werden gis teravond en vanmorgen weg gehaald. De communisten wezen hen aan als de mannen die de leiding hadden van de 50.000 ar beiders die gisteren naar het re geringsgebouw optrokken. Het Russische vuurpeloton trad in werking nadat honderdduizen den Oost Berlijnse arbeiders de communistische orders weer aan het werk te gaan vandaag ge trotseerd hadden. Naar de meest onrustige plaat sen zijn Russische troepen gezon den om de macht weer in handen te nemen. WASHINGTON, 18 Juni Op het moment dat in de Oostelijke sector van Berlijn de toestand zich voor het Westen in gunstige zin schijnt te ontwikkelen heeft president Eisenhower „met bij zonder veel genoegen" aangekon digd dat Amerika de financiële steun aan West Berlijn met vijf- Hedenmorgen omstreeks kwart voor acht is bij Weesp, tussen de Papelaan en het station, de expressetrein die om half acht uit Amsterdam naar Enschede was vertrok ken met een enorme klap achterop de personentrein gereden die Amsterdam om 7.17 had verlaten met be stemming Bussum. Er ontstond een geweldige ravage. Volgens de eerste berichten zijn er tenminste vier doden en enkele tientallen gewonden, waarvan sommigen zwaar De Bussumse trein had kort voor Weesp twee maal stilgestaan in verband met een onveilig sig naal en was juist weer beginnen te jijden toen de expressetrein er op inreed. De zware electrische locomotief van de expressetrein daverde na de botsing dwars over het linker- spoor en sloeg daarna van de dijk. Het eerste rijtuig van de expresse kwam dwars over de rails te staan. Tussen het eerste en tweede rijtuig raakte een pas sagier bekneld. Ilij is een der doden. De achterste wagon van de Marinebenoemingen DEN HELDER Met ingang van 15 Juni a.s. is belast met de functie van plaatsvervangend vlagofficier materieel de Sdhout bij NaOht Titulair der Koninklijke Marine-reserve C. W. Heringa, te voren onderhoofd van de hoofd afdeling materieel. Met ingang van dezelfde datum :zijn belast: met de functie van materieel onder'hoofd van de hoofdafdeling materieel Ir. G. de Rooy, tevoren hoofd van 't bu reau scheepsbouw. Met de functie van financieel- economisdhe onderhoofd van de hoofdafdeling materieel: de com mandeur van administratie H. Bakker. Ook met ingang van de zelfde datum is belast met de functie van hoofd van het bureau scheepsbouw de hoofdingenieur A. Bussumse trein werd als een harmonica in elkaar gedrukt en staat schuin omhoog. In deze wagon moet zich een aantal slachtoffers bevinden. Een van de uassagiers raakte beklemd tussen het dak. Men zag, vlak onder de electrische draden, zijn been naar buiten steken. Passagiers uit de expressetrein vertelden, dat zij op het moment van de botsing een enorme klap voelden. De wagens schudden hevig en de reizigers werden van hun plaatsen geslingerd. Zij zagen later hoe de bestuurder van de locomotief, die het ongeluk had zien aankomen, in zijn machine naar achteren was gerend en zich door een raampje in veiligheid trachtte te brengen. Het verkeer tussen Amsterdam en Weesp werd op beide hoofd sporen gestremd. Locale reizigers worden met autobussen vervoerd, het doorgaande verkeer is over Utrecht geleid. (Zie pagina 2, onder ..Laatste Nieuws") PARIJS Donderdagavond heeft de Franse Nat. Vergadering de „aangewezen" premier André Marie niet in zijn functie be- vestigd. Marie kreeg 40 stemmen minder dan de vereiste volstrekte meerderheid van 314. BONN, 18 Juni De drie grote mogendheden in het Westen heb ben vanavond geëist dat de Rus sen onmiddellijk „de strenge be perkingen" intrekken, die aan de bevolking van Oost-Berlijn opge legd zijn. Verder werd de execu tie van een Duitser door de Rus sen „een daad van wreedheid ge noemd, waardoor het geweten van de wereld geschokt zal worden". 20 doden te Maagdenburg BRUNSWIJK - Reizigers uit Oost- Duitsland hebben te Brunswijk verklaard, dat de ongeregeldhe den in Maagdenburg aan twintig betogers het leven hebben gekost en dat een lid van de Volkspolitie door betogers is opgehangen. Zij vertelden, dat duizenden arbeiders van de staalfabriek Thaelmann de gevangenis in de Leipzigerstrasse hadden ingeno men en talrijke politieke gevan genen hadden bevrijd. tig millioen dollar zal verhogen, der Marine C. van Dam. WASHINGTON, 18 Juni verdagen tot Vrijdagmiddag vijf Vanavond is het hooggerechtshof bijeengekomen voor de behande ling van de vraag of het uitstel van executie, door rechter Dou glas aan de ter dood veroordeelde atoomspionnen Julius en Ethel Rosenberg verleend, ingetrokken moet worden. Het opperste gerechtshof heeft bekend gemaakt, de zitting te uur Nederlandse tijd, alvorens de beslissing bekend te maken. Intussen is bij de federale rechtbank te Washington een nieuwe motie ingediend om de levens van de Rosenbergs te red den, daar de federale rechter Ir ving R. Kaufman niet de be voegdheid zou hebben gehad hen te veroordelen. BERLIJN, 18 Juni De com munisten hebben vanavond toe gegeven dat de Oost-Berlijnse op stand zich tot de gehele Russische zone uitgebreid heeft en beloofd in de toekomst „rechtvaardiger voor de arbeiders te zijn". De (communistische) socialis tische eenheidspartij, die in de Russische zone de enige politieke macht wordt, heeft in een for mele verklaring voor Radio Ber lijn „westerse agenten" de schuld gegeven van de onrust in de af gelopen twee dagen, maar tevens zelf enige schuld op zich geno men. De partij noemde de revolte „een vérstrekkende gebeurtenis" en gaf voor de eerste maal toe, dat zij zich niet tot Oost Berlijn beperkte, maar in de zone alge meen was. „De nieuwe fase van verstevi ging der Duitse Democratische Republiek begint thans", aldus de verklaring. „De consequenties zullen vér gaand zijn. Vele dingen zullen in de toekomst anders georganiseerd moeten worden. Iedereen moet zijn houding in de afgelopen acht jaar en de laatste twee dagen onderzoeken, de partij zal hierin voorgaan. Wij zullen rechtvaardi ger zijn voor de arbeiders. Wij zullen strenger zijn voor onze vij anden. Wij zullen voor de een heid van Duitsland blijven strij den." Verder werd in de verklaring gezegd, dat de interventie van de Russische troepen ter bedwinging van de revolte „nodig was, ten einde aan het streven van de Westerse provocateurs een neder laag toe te brengen".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1