Tien Nederlandse jongens zetten hun handtekening Jan Solten voelt zijn vorm met de das verbeteren T extieldetailhand protesteert Wat gespeeld wordt Tegen houding van conventies Zaterdag 20 Juni 1953 Tour de France Wim van Est: „Tiende? Nog hoger!" KRUYTHOF LEIDT Coppi niet in de Tour de France Schulte niet in baan- kampioenschap 50 km RUNDERHORZEL De ramp met de Globemaster Jaarvergadering „St. Willibrordus" Stiehting „Het Vierde Prinsenkind" ONDERNEMINGSRADEN, VERTRAAGDE FILM! IS aar wij vernemen: iJJ ij Verdubbeling 7.000ste schip te Rotterdam aangekomen GEEN VISUM MEER VOOR DUITSLAND V alschermperikelen Pagina 3 BREDA Tien gewichtige handtekeningen zijn Donder- dagmiddag in het Nederlandse hoofdkwartier van de Tour de France, Kanariestraat 30 te Breda, geplaatst. De documentenwaaronder de namen van tien kopstukken uit de vaderlandse wielerwereld prijken, waren nog ge wichtiger: de contracten van de equipe, die onder leiding van kapitein Pellenaars op Vrijdag 3 Juli in Straatsburg begint aan het avontuur van het jaar: de Ronde van Frankrijk! De luidruchtige vrolijkheid van de ploeg maakte plaats voor een ogenblik ernst en terivijl de film camera's snorden, schreven Wim van Est, Wout Wagt- mans, Thijs Roks, Gerrit en Adrie Voorting, Jos Suijker- buijk, Sjef JanssenHein Stevens, Jan Nolten en Hein van Breenen in kloeke letters hun naam op de papieren van L' Equipe - Le Parisien Libere, de organisatoren van de Tour de France. De tien boys, keurig in Zon dags pak rond de tafel in Pelle- naar's huiskamer, hebben, zoals dat in wielertaal heet, de moraal voor de Tour te pakken, geen enkele uitgezonderd. Van Est, die joviaal Roks een por op de borst geeft, zegt: „Ik heb zin in de Tour en ik zal dit jaar erg voor aan eindigen." „Bij de eerste tien?" informeert Suijkerbuijk plagend. „Tien? Bij de eerste vijf, man", antwoordt de St. Willebrordenaar resoluut. Wagtmans, die zijn grappen- repertoire nog wat heeft aan gevuld, kan moeilijk stil blijven zitten. De ene dag zal de andere wel niet zijn in de Tour, maar de forme" is er. De narigheden van de Ronde van Italië zijn al lang overwonnen. En Thijs Roks? De rustige Sprundelaar voorspelt dat hij dit jaar beter zal klimmen dan in '52. Zoals de overige negen stelt hij het volste vertrouwen in de leiding van Pellenaars. Thijs zou er voor door het vuur gaan. Re- ken maar dat hij in Sprundel Luxemburgse Ardennen, voor goed nieuws zal zorgen: veertien dagen na de Tour stapt hij in de huwelijksboot en dat is een reden meer om stand te hou den, al wordt het nog zo zwaar. Suijkerbuijk weet er van mee te praten hoe ellendig je je kunt voelen in een afmattende bergrit. In Italië was het zijn enorme wilskracht, die hem over de moei lijkheden heen hielp. Zo vast klemde de Bredanaar zijn boven tanden in zijn onderlip dat hij er nu nog lidtekens van draagt. Een pracht van een ploegmakker, de „suikere" en ook een, die door zijn opgewektheid de geest zal hooghouden. Nolten de goede kant op Gerrit Voorting rustig als altijd. Hij kijkt of hij een plan de cam pagne staat uit te denken. Mis schien is het ook wel zo. Maar als het „coursen" geblazen is, wordt de Haarlemse Roosendaler een en al actie. We hadden hem Woensdag in Zwijndrecht zien jagen achter een stel Belgische vluchtelingen. Toen wisten we dat die Gerrit klaar zat om op het eind een hoofdrol te spelen. Het resultaat: een fraaie tweede plaats. Broer Adrie voelt zich al aardig thuis in het gezelschap „groten" en dat geldt ook voor Hein Ste vens. De Limburger is de jongste van het gezelschap (geboren 4 October '31) maar hij heeft in de afgelopen maanden voldoende be wezen welke kwaliteiten hij be zit. Hij kan bovendien klimmen, al geeft hij graag toe dat Alpen en Pyreneeën altijd nog wel iets anders zijn dan de Belgisch- Nolten voelt nooit zo veel voor uitbundigheid. In de Dauphine Liberé is hij ziek geworden, maar hij voelt dat het weer helemaal de goede kant uitgaat. van de wielerbond. Het zou een prachtige laatste training zijn ge weest. „,Maar toch zul je zien" zegt kapitein Pellenaars ons, „dat Janssen goed voorbereid is". „Tarzan" van Breenen kan na tuurlijk niet nalaten een india- nenkreet uit te stoten, als de hele ploeg na het tekenen der contrac ten even het hoofdkwartier ver laat. Buiten drommen de Breda- naars voor Pellenaar's woning sa men en de jeugd wenkt de favo rieten van de stad: Wagtmans en Suijkerbuijk. Breda leeft weer mee met de Tour en straks hopen de tien het hele vaderland weer in laaiende gloed te zetten. Maandagavond, 29 Juni wordt de ploeg in het stadion te Am sterdam aan het publiek voor gesteld en een of twee dagen la ter trekken kapitein Pellenaars en zijn manschappen op naar Straatsburg: de papieren zijn al naar Parijs onderweg. De 19-jarige Amerikaan, Har ry Morgan uit Salinas (Cali- jornië), die begin Maart in ons land kwam om in 't ramp gebied te werken, is Donder dagavond van Schiphol naar de V.S. vertrokken. Ingezonden GROEPSEGOÏSME Geachte redactie. Iedereen is er zich tegenwoor dig wel van bewust, dat naast de arbeidersbonden, de georganiseer de landbouw een ongemeen grote invloed uitoefent op onze rege- ringspolitiek. De macht, welke van deze groep uitgaat en die belichaamd wordt in onze socialistische Mi nister Mansholt, heeft een bijna dominerende invloed op meerdere bestuursaangelegenheden. Maar zoals meestal het geval is leidt ook hier de macht naar machts misbruik. In dit verband ben ik reeds eer der in de gelegenheid geweest in Uw blad te wijzen op de bijna a-sociale maatregelen bij het vast stellen van de pacht- en grond prijzen. Thans wil ik het licht laten val len op maatregelen, die door de Minister dit jaar voor het eerst worden toegepast, namelijk het door de Regering leggen van een bodem in de markt voor zuivel producten, waardoor de boeren tot October a.s. een minimumprijs van f 2.05 voor Goudakaas en f 1.70 voor Edammerkaas wordt gegarandeerd. (Voor de oorlog waren deze prijzen resp. circa f 0.60 en f 0.50 per kilo). Deze prijzen liggen thans reeds zodanig boven de wereldprijs, dat de Re gering gedwongen was meerdere honderdduizenden kilo's van de boeren over te nemen. De slechte resultaten, die Amerika, dat reeds geruime tijd dezelfde politiek volgde, hiermede heeft geboekt, schijnen door onze bewindsman genegeerd te zijn. Denkt de Minister dat hij door deze maatregelen de wereldprij- zen naar zijn hand kan zetten? Beseft hij niet, dat door deze maatregelen goede afzetgebieden verloren dreigen te gaan? Is hij er zich niet van bewust, dat hier een tijdelijke bevoordeling van een groep van de bevolking ten koste van andere groepen plaats heeft? Wanneer weldra de door de Re gering opgekochte quantiteiten evenals in Amerika thans het ge val is, onverkoopbaar zullen zijn, tenzij door het desorganiseren van de markt, zullen de belas tingbetalers het verlies voor hun rekening moeten nemen. Is dit geen pure dwaasheid? Indien de georganiseerde land bouw meent ten opzichte van de wereldmarkt een bepaalde prij zenpolitiek te moeten volgen dan is dit zijn goed recht, maar dan moeten de financiële consequen ties niet op de belastingbetalers worden afgeschoven maar behoort deze welvarende groep deze zelf voor haar rekening te nemen. Hier heeft wederom de groeps- macht tot groepsegoïsme geleid CRITICUS. En dan Sjef Janssen, de oudste van de ploeg. Maar een Sjefke, dat er nu heel anders voorstaat dan in zijn vorige ronden van Frankrijk. Hij bekijkt de zaak serieus en op hem zullen de mak kers mogen rekenen als er tegen slagen te incasseren vallen. Pel lenaars heeft er nog spijt van dat de man uit Elsloo niet mee naar de Ronde van Zwitserland mocht Eur. kampioenschap fantaisie classique Het Europese kampioenschap Fantaisie Classique werd Vrijdag morgen voortgezet met de "tweede van de zestien groepen van vier stoten. Kruythof was thans uit stekend op dreef en verwierf 24 punten waarmede hij de leiding nam in het klassement dat er na de tweede groep als volgt uit zag: 1. Kruythof (N.) 24 pt. in 27 brt.; 2. Vingerhoedt (B.) 19 (28); 3. de Becker (Fr.) 15 pt. (29); 4. Domingo (Sp.) 14 pt. (28); 5. Munte (Sp.) 14 pt. (30); 6. Tiedt- ke (Did.) 10 pt. -(31); 7. Marcia (Fr.) 5 pt. (30); 8. Steylaert (B.) 5 pt. (30); 9. Ruiz Garmer (Sp.) 5 pt. (32); 10. Lachman (Fr.) 0 p. (32). Na afloop van een te Pavia gehouden vergadering, heeft de directie van het merk „Bianchi" medegedeeld, dat Fausto Coppi dit jaar niet zal deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. De samenstelling van de Itali aanse ploeg stuit dit jaar op tal van moeilijkheden in verband met de weigering van Coppi om samen met Bartali in één team te zitten. Alfredo Binda aarzelde tussen drie oplossingen: 1. een ploeg CoppiMagni zonder Bar tali, 2. een ploeg BartaliMagni zonder Coppi. 3. een ploeg Mag ni. zonder Coppi en Bartali. Zoals gemeld koos hii de eer ste oplossing en stelde hii een ploeg samen bestaande uit As- trua, Baroni, Barozzi. Carrea, Coppi. Gaggero. Gestri. Gismon- di. Magni en Milano. Verwacht werd dat de sportcommissie van de Italiaanse wielerbond hiermee accoord zou gaan. maar voordat het officiële communiqué was op gesteld bleek tijdens een tele fonisch onderhoud met Coppi. dat deze een zeker voorbehoud maakte met betrekking tot Ba rozzi en Gestri. die in de ploegen waren opgenomen. Het besluit van „Bianchi" om Coppi niet te laten starten, luidt een nieuwe fase in. Binda moet thans een nieuwe ploeg samen stellen en naar verluidt zouden Bartali en Magni er de leiders van ziin. Gerrit Schulte verzoekt ons mede te delen dat hij Zondag 21 Juni a.s. niet zal uitkomen in het nationale kampioenschap voor profs over 50 km zonder gangma- king op de stadionbaan. Hij had er wel voor ingeschreven maar voelt zich niet in goede conditie en heeft de K.N.W.U. ervan in kennis gesteld dat hij niet zal deelnemen. Bestrijding ontwikkelt zich gunstig In het verslag der Tweede Kamer over een wetsontwerp tot wijziging van de landbouwbegro ting 1953 merken sommige leden op het gewenst te achten, een bedrag af te zonderen voor de bestrijding van de runderhorzel. Deze bestrijding ontwikkelt zich zeer gunstig. Het thans hiervoor gegeven subsidie van 50.000.- per jaar zal binnenkort aflopen. Indien over enige jaren de Nederlandse rundveestapel t.b.c.- vrii is. zouden de thans hiervoor benodigde gelden gedeeltelijk kunnen worden aangewend voor de bestrijding van de runder horzel. Het zou aanbeveling ver dienen de daartussen liggende periode te overbruggen door het geven van subsidie uit de door E.R.P.-gelden verkregen fondsen. Dezelfde leden wezen er op. dat blijkens de toelichting aan zienlijke bedragen zullen worden besteed voor mechanisatie. Zii maanden tot voorzichtigheid op het gebied der mechanisatie. Deze kan ook worden overdre ven; het paard mag als trek kracht niet worden verwaar loosd. Deze leden drongen er op aan een gedeelte van de 10 mil- lioen gulden te besteden aan het oprichten van een proefbedrijf, waarin kan worden nagegaan, in hoeverre het paard als trek kracht in de landbouw nuttig en doelmatig is. Ook zou dan kun nen worden nagegaan hoe de kosten van paardentractie zich verhouden tot die van motor- tractie. TOKIO, 19 Juni (Reuter). Het aantal slachtoffers bij de ramp inet de Amerikaanse Globemaster in Japan bedraagt definitief 129, allen militairen. NIJMEGEN De Nederlandse Katholieke Vakbond voor de Tex-tieldetailhandel heeft in Nijmegen de jaarvergade ring gehouden, waarin het 35-jarig bestaan werd her dacht. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter, de heer W. H. J. van Mansum uit Rotterdam het, dat de handel teveel werd afgeroomd door het grootbedrijf. Met kracht blijft men volgens spreker met de zusterorga nisaties en ook met middenstandsorganisaties ijveren voor de zelfstandigheid van de zakenman. Om 't kampioenschap van Nederland Sparta-Vitesse EindhovenRCH Promotie tweede klasse Groep D Quick (N)È'bleek Groep A Veendam-O'parkers Groep B DFCVolendam Groep C Helmond—'VVH '16 NOORD Tweede klasse A FVVFVC Friesland—MSC (besl.wedstr. laatste plaats) Promotie derde klasse N. Buinen—ZNC H'manRood-Geel Promotie vierde klasse B'woldeZuidlaren H. OpeindeV'mond OOST Promotie derde klasse Esca—Veenendaal Epe—Quick Promotie vierde klasse W. RhedenDCS MVV '29Voorst Vierde klasse D DDH01st Heerdede Gazelle Een uitvloeisel van deze sa menwerking was aldus spr. de actie tegen het rapport van mr. dr. van der Grinten van het Cen trum voor Staatkundige Vorming van de KVP over de sociale voor zieningen voor zelfstandigen. De middenstander verkiest zelfstan digheid boven staatsliefdadigheid. De actie der samenwerkende middenstandsorganisaties op tex- tielgebied richt zich nu op het voorontwerp vestigingswet, op de regeling van de cadeaustelsel, op wijziging van de wet op de om zetbelasting en op ruimere fiscale tegemoetkomingen voor de zaken man. Drs. H. J. J. Neefs gaf in zijn jaarverslag een beschouwing over de sociale ontwikkeling van de bond. Met de zusterorganisaties en met de Ned. R.K. Midden standsbond werd goed samenge werkt, doch over de verwezenlij king van de P.B.O. kon nog geen overeenstemming worden bereikt. St. Willibrordus is voorstander van verwezenlijking. Het jaarverslag maakte er voorts melding van dat binnenkort de acte van de Stichting Detailhan del Textielgoederen zal passeren, waardoor samenwerking wordt verkregen tussen de midden stand-organisaties en de Vereni ging van Grootwinkelbedrijven. Uit het financieel verslag van de heer H. J. Horning uit Am sterdam bleek dat de financiële toestand van de bond gezond is. Het hoofdbestuur zal voorts blijven aandringen op grondige herziening van de wet op de op ruimingen en uitverkopen. Bij de regering zal voorts worden aan gedrongen op snellere indiening van het wetsontwerp op het ca deaustelsel. De bondsadviseur rector C. M. Klaver hield een rede over „De betekenis van de principiële or- Voor de plechtige afkondiging van de vastgestelde veranderin gen in de Grondwet op Maandag 22 Juni heeft het bestuur van de stichting „Het Vierde Prin senkind" een beroep gedaan op de burgemeesters om de raads leden voor te stellen het hun toekomende, presentiegeld ter beschikking te stellen van de stichting. De minister van Bin nenlandse Zaken verzocht name lijk deze plechtige afkondiging zo mogelijk te doen geschieden in een buitengewone openbare raadsvergadering. In 1951 werd. ter gelegenheid van de herden king van de 100-jarige werking der Gemeentewet een verzoek van dezelfde strekking tot de burgemeesters gericht. Het resul taat was. dat een bedrag van ruim 8000 gulden in de kas van de stichting vloeide. Daardoor konden bijna 400 oorlogsweesjes en lichamelijk door de oorlog getroffen kinderen, voor reke ning van de gemeentebestuurders in ons land. een periode van ongekende vreugde doorbrengen in de vacantieoorden. die door de regering ter beschikking van de stichting werden gesteld. ganisatie in het licht van de gees telijke en maatschappelijke ont wikkeling der samenleving". Aangezien vele klachten wer den geuit inzake de minder reële houding van fabrikanten en van groot-leveranciers ten opzichte van de detailhandel werd met al gemene stemmen een, aan de Ne derlandse Textielconventie, de Ned. Kledingconventie en de Ned. Wolconventie te richten motie aangenomen, waarin heftig gepro testeerd werd tegen de niet-ver- antwoorde wijze, waarop de aan gegane verplichtingen ten aan zien van de leveringstermijnen door de leden dezer conventies worden verwaarloosd. „Een mas sale actie tegen deze fabrikanten kan op de duur niet uitblijven. Wij verzoeken u maatregelen te nemen", werd in de motie gezegd. Uit het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de ondernemingsraden blijkt, dat sommige leden van oordeel zijn. dat de in de toelichting genoem de redenen voor het niet tijdig tot stand komen van onder nemingsraden onjuist ziin. Het argument, dat de functionarissen van de werkgevers- en werk nemersorganisaties door drukke werkzaamheden onvoldoende tijd hadden de vereiste aandacht aan de onderhavige aangelegenheid te besteden, achtten zii voorts niet serieus. De werkelijke reden is gelegen in het feit. dat men is gestuit op de weerstand van de arbeiders en werkgevers tegen het stellen van candidaten voor de ondernemingsraden, uit sluitend door de z.g. erkende werknemersorganisaties. Deze streven er naar de in artikel 11 van de wet op dé ondernemings raden geopende mogelijkheid tot candidaatstelling door anderen dan door de bedrijfscommissie aan te wijzen organisaties prak tisch onbenut te laten. zijn 40 jeugdige metselaars van plan op 29 en 30 Juli a.s. in Rot terdam aan een wedstrijd deel te nemen tijdens de bouwvacantie om uit te maken wie de beste leerling-metselaar van Nederland mag worden genoemd heeft het hoofdbestuur van de Ned. Alg. Bond van Sigarenwin keliers een schrijven gericht aan verschillende regeringsinstanties om te voorkomen, dat de onge breidelde verkoop van tabaksar tikelen in café's enz. voortgang vindt heeft dr. Rencken op de vijfde voortgezette vergadering van het congres van de nationale federa- tieraad van het voormalig verzet te Haarlem een waarschuwend woord laten horen tegen de Duit se herbewapening Alle correspondentie gelieve men te adresseren aan Jos. H. C. Serrée, Von Weberstraat 42, Utrecht. (Publicaties of overneming zonder bronvermelding is verboden.) Probleem no. 177 Auteur: JOS. H. C. SERRéE, (Utrecht) Opgedragen aan onze nationale damkampioen 1953 WIM HUISMAN Eerste publicatie! (Zwart) (Wit) Wit begint en wint! Inzendtermijn uiterlijk veertien dagen na plaatsing Cijferstand (beiden tien schijven). Zwart op 7 11 13 14 16 19 20 21 30 en 40. Wit op: 22 27 28 29 31 39 41 42 43 en 50. Als bewondering voor de prachtige prestaties van onze nationale dam kampioen heeft de damredacteur deze eenvoudige compositie aan hem opge dragen! Het comblnatoire slag- en offerpro bleem is gebaseerd op een eindspel- „motief", dat de kampioen in een van zijn partijen heeft toegepast. Geen moeilijk, maar een leerzaam vraagstuk. Correspondentie: J. S. van W. te Leerdam. Hartelijk dank voor uw partijfragmenten. Natuurlijk mogen uw leden van de damclub hun werk (indien geschikt voor plaatsing) in zenden. Dr K. Venema's openings-studies De 20x20 combinaties Op het gebied der 20x20 openings studies heeft deze, de expert Dr Ve- nema een verzameling van ruim dui zend standen, welke volgens hem ook origineel is. Dat de „theoretische analyse" voor elke serieuze partij- spelèr van groot belang is, bewijst wel de bijzondere interessante onderstaan de stand, welke wij van deze autori teit van genoemde analyse mochten ontvangen. Volgens Dr Venema waren verschillende spelers van topklasse zéér enthousiast over ziin nieuwe opening-analyse, met interessante schijvenwinst. Velen van hen hadden deze winst niet kunnen vinden. Wij raden u aan deze winst van het dia gram af óók eens te zoeken! De ope ning ging als volgt: (1) 3430. 2025; (2) 40—34, 17—21: (3) 32—28. 18—23: (4) 37—32, 11—17; (5) 31—27, 6—11; (6) 36—31. 21—26: :7) 33—29. (zie dia gram na de 7de zet van Wit.) Auteur: Dr K. VENEMA (Den Haag) (Zwart) 5 Wi. is® 2® vm ym m. m m W. vm. vm sai -■* sa. (Wit) Zwart aan zet en wint twee schijven! (E'en 20 om 20 stand) Onze vraag luidt: „Hoe maakt Zwart twee schijven winst?" Natuurlijk begrijpen onze lezers fessen), dat in wezen 20x20 combina ties (öf schijven) geen 400 betekenen! In onze „damterminologie" betekent bij voorbeeld: 10x10 stand een stelling van tien Witte en tien Zwarte schij ven en dus een 20x20 stand, een stel ling zonder afruilen, mét alle schijven op het bord. De oplossing volgt over veertien dagen. De Nederlandse damkampioen 1953 Wim Huisman geeft zijn commentaar en analyses der drie barragepartijen (Speciaal samengesteld voor onze rubriek) (Copyright voor het „U.K.D.") (Vervolg van rubriek 5 Juni 1953) Nu is de bekende interessante, maar moeilijke stand op het bord ontstaan, (welke ook op de reusachtige taart ter gelegenheid van mijn huldiging als kampioen van Nederland op 8 Mei laatstleden in Leiden, die namens de directie van het UKD werd aangebo den voorkwam) (zie diagram stand na de zes en veertigste zet van Wit.) R. C. KELLER. (Amsterdam) (Zwart) "aj§ Wt ym m wh Westduitse grenswacht BONN, 19 Juni (A.P.) De Bondsdag heeft vandaag, met het oog op de bloedige onlusten in Oost-Berlijn, met 228 tegen 147 stemmen besloten, de „grenz- schutzpolizei" te verdubbelen van 10.000 tot 20.000 man. De minister van Binnenlandss Zaken Robert Lehr heeft het parlement meegedeeld, dat de licht gewapende grenspolitie te zwak is om tegenstand te bieden aan dé Oost-Duitse, die in het bezit is van tanks en zwaarder kanonnen. De Oost-Duitse gemilitairiseerde politie wordt geschat op meer da.n 120.000 man. De West-Duitse grenspolitie doet controlewerk, maar wordt gesteund door de Geallieerde bezettingstroepen (Wit) W. HUISMAN. (Leiden) Beide spelers hebben twaalf schij ven. Wit dwingt Zwart nu tot het ne men van de volgende damslag, want op 11—16 speelt Wit 43—38, Zwart 16 —21, Wit 38—32, Zwart 22—27, Wit 28 —22, en nu kan Zwart op twee ma nieren slaan; bij voorbeeld slaat Zwart nu 17x28, dan Wit 33x31, Zwart 25—30, Wit 34x5, Zwart 15—20, Wit 24x15, Zwart 13x35. Er volgt heel verrassend: Wit de dam van 5 naar veld 14, Zwart 18x29 En nu wit: 32—27, Zwart 21x41, Wit 14x46, Zwart 26x37, Wit 46x45 met gewonnen stand. Slaat Zwart nu op de andere manier, bij voorbeeld 27x 38, Wit 22x11, Zwart 21—27, Wit 33x 42, Zwart 2530, Wit 34x5. Zwart 15 20, Wit 24x15, Zwart 13x35, Wit 116, Zwart 18x29, Wit 6—1, met duidelijke winst voor Wit! Daarom werd Keiler gedwongen de damslag te nemen: (46) 25—30; (47 34x5. 15—20; (48) 24x15, 13x24; (49) 29x20, 18x49; (50) 39—34, 22x33; (51) 5—23, 49x35: (52) 23x16. Nu mag Zwart niet 3519 spelen, want dan zou volgen van Wit met 36 —31, Zwart 19x46, Wit 16—2, Zwart 26 x37, Wit 2x12 met gewonnen stand. Daarom offerde Keiler bij de twee en vijftigste zet 26—31, om te trachten de Witte schijven 15 en 20 het dam halen te beletten, dus Zwart (52ste zet), 26—31; (53) 37x26. 35—19; (54) 16—2 en Zwart gaf de hopeloze strijd op, want er dreigde op 1913, Wit 34 30 met gewonnen stand. In onze vol gende rubriek volgt de eerste partij. (Analyse van W. Huisman) Oplossing van probleem no. 173 Auteur: GEO VAN DAM, (A'dam) Cijferstand was als volgt: Zwart twaalf schijven op: 5 6 7 10 13 14 19 20 30 33 36 en 45. Wit dertien schijven op: 16 17 21 22 25 29 32 34 38 40 42 47 en 49. Wit wint als volgt: 4944, (30x50), 47—41, (45x23), 38x9, (36x18). 9—3, (50x11), 3—9, (14x3), 25x1, (11—2AT, 2—7, (2x11), 16x7, (6—11, op 3— 8 is 71 gedw.), 7x16, Zwart moet nu de diagonale lijn 546 passeren, voor dat Wit de damliin heeft bereikt! Dus Zwart (10—14), 1611. (14—19), 11—7, (19—23), 7—1. (23—28), 1—34!, (28— 32), 34—48! Wit haalt nu een tweede dam en Zwart kan verlies niet meer voorkomen, zie bii voorbeeld (38a.) 21—17, (8—13), 17—12, (13—19), 12— 7, (19—24), 7—2. (24—29), 2—16 en wint in plaats van 3—8a kan Zwart 3228 spelen, dan volgt 2117, (38), 17—11, (8—13), 11—17, (13—18), 7—1, (1822), 1—29 en wint. Indien Zwart bij de hoofdoplossing na de zesde zet in plaats van A 112, 1128 speelt, dan volgt Wit 21—17. (28x11), 16x7, (3 —8), 7—2, (10—14), 2x10, (5x14), 1—23. (14—20), 23^29, (20—25), 29—34. (6 —11), 34—29, (11—16) 39—43 en Wit wint wederom. Een compositie met fraaie slagwendingen!! Volgens vele oplossers was deze compositie schitterend! Een onzer trouwe oplossers, auteur: J. Winter, Oude Pekela (Gr.) schreef o.m. „Hulde aan deze auteur voor ziin uitzonder lijk fraai vraagstuk!" Wij hopen in onze volgende rubriek de onlossing van vraagstuk 174 (Geo van Dam) te geven met de namen van goede op lossingen. In de haven van Rotterdam is het 7000e schip van dit jaar gearriveerd. Het was het 8.292 b.r.t. metende s.s. Alblasserdijk van de Holland-Amerika Uin, dat met stukgoed van Hamburg kwam. Vorig iaar kwam het 7000e schip op 23 Juni binnen. BONN, 19 Juni Met ingang van 1 Juli zullen burgers van de landen behorende tot de Organi satie voor Europese Economische Samenwerking en de Raad van Europa, slechts een geldig pas poort en geen visum nodig hebben voor een bezoek van minder dan drie maanden aan Duitsland. Een wetsontwerp van deze strekking is Vrijdag door de Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer) goedgekeurd. De Bonds dag (Tweede Kamer) had de af schaffing reeds goedgekeurd. TOKIO, 19 Juni (Reuter) Een Amerikaanse parachutist kapitein George Page, die on langs van zes honderd meter hoogte uit een vliegtuig sprong voelde toen hij naar de aarde zweefde plotseling iets op zijn parachute vallen. Toen hi,i omhoog keek zag hii een been heen en weer slingeren. De parachutist, die op het valscherm terecht, was gekomen, durfde er niet af te springen, daar hij in zij eigen parachute verward was ge raakt. Kapitein Page slaagde erin een van de touwen van zijn parachute aan de benen van de ander te bevestigen. Zij kwamen beiden veilig op de grond.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3