DE „ZONNEBLOEM YOGHURT EN KARNEMELK 'oman hechte gemeenschap van zieken en gezonden Alex van Wayenburg heeft het radioziekenbezoek gemaakt tot een grootse organisatie FRANSE FIGARO'S HEBBEN EEN GROOT GEHEIM ONTSLUIERD 11 „Houdt de zonzijde" De k amperfoelie Voor de nylons Fris en gemakkelijk te verwerken Nieuwe haarmode in teken van de enveloppe voor de vrouw Badpakkenzorg ZATERDAG 20 JUNI 1953 De „Zonne bloem" heeft deze week haar 1500- ste radio-zieken bezoek gebracht en haar geestelij ke leidsman, de heer Alex van Wayenburg hoopt op'25 Juni zijn 50ste verjaardag te vieren. Twee feiten, die waard zijn in de aan dacht gebracht te worden. Dit radio ziekenbezoek, dat direct na de oor log is begonnen is thans uitge groeid tot een machtige organi satie, welke ten doel heeft zoveel mogelijk ver strooiing te bren gen bij de zieken en hun persoon lijke ontwikkeling te stimuleren. De „Zonnebloem" is thans een hechte gemeen schap geworden tussen zieken en gezonden met de leus „houdt de zonzijde". Het zijn niet alleen de zieken, die tevoren al vlassen op deze radio-programma's en die er in tens mee meeleven, maar ook de huisvrouwen doen dat. Vandaar dat wij met een gerust hart op deze pagina de heer Van Wayen burg met zijn „Zonnebloem" dur ven te introduceren. Het is een prachtig idee van Alex van Wayenburg geweest om na de oorlog direct een uitgebrei der programma voor de zieken in de aether te brengen, want, zo was zijn gedachtengang, de zieken Hoe goed men zijn tuin ook met allerlei bloemen en heesters tracht in te richten, er blijven altijd wel van die nare kale vlakken over, welke op de een of andere manier moeten worden gecamoufleerd. Ge lukkig staat ons een grote collectie klimplanten ten dienste, die, hoe de smaak van de tuinbezitter ook ge richt is, voor een doeltreffende be dekking van lelijke schuttingen of muurvlakken kunnen zorgen. Men hoeft dergelijke planten heus niet als een noodzakelijk kwaad te be schouwen, want er zijn prachtige soorten onder. Neemt u bijvoor beeld de kamperfoelie, welke meer een slinger- dan een klimplant is. Wat kunnen wij daar niet een ple zier aan beleven, wanneer zij een maal haar „slinger" heeft. Van het vroege voorjaar, als de nieuwe bla deren en ranken zich gaan ontwik kelen, tot diep in de winter, wan neer zij met fraaie bessen prijkt, welke voor vele vogels een lekker nij blijken te zijn, kunnen wij er van genieten. De gewone inlandse kamperfoelie bloeit drie keer per jaar, zo omstreeks eind Mei, Juli en Augustus-September. Het aardige van deze wijze van bloeien is, dat op een gegeven moment de drie fa sen aan de plant duidelijk waar- neembaar zijn. Als de herfstbloei begint, bevinden zich aan de kam perfoelie de groene vruchten van de tweede bloei en ten minste als de vogels ze met rust hebben gelaten! de rode bessen van de eerste bloeiperiode. Het mooist komt de kamperfoe lie uit, wanneer wij ze laten groeien als in de vrije natuur. Daar is meestal een struik of boom de steun en toeverlaat van deze slin geraar. De houtige stengels blijven om de takken van de steunplant zitten, welke op deze manier lang zaam maar zeker wordt doodge- kneld. De meeste tuinbezitters zul len deze manier van groeien waar schijnlijk niet toelaten. Het gaat echter ook heel goed door de sten gels van de opgroeiende plant (die wij misschien van buiten hebben meegebracht) langs takken, welke in de grond gestoken zijn, omhoog te laten klimmen. Later kunnen wij ze dan aan de muur of de schutting bevestigen met een stevig touwtje. De kamperfoelie is op zijn mooist, wanneer op zomeravonden de bloe men ontluiken. De tuin is dan vol van dé heerlijke zoete geur, welke dient om de nachtvlinders te lok ken. Wie in de schemering post vat bij zijn kamperfoelie, zal de dikke pijlstaartvlinders aan het werk kunnen zien, wanneer zij met snel le vleugelslag voor de bloemkelkjes zweven en hun lange roltong in de met nectar gevulde bekertjes ste ken. Htn. Alex van Wayenburg voor de microfoon moeten verlost worden uit hun isolement; zij moeten beseffen dat zij een wezenlijk onderdeel zijn van de maatschappij. De eerste uitzendingen werden gegeven bij Herrijzend Nederland, maar toen de K.R.O. in 1946 weer het hoofd boven water stak is hij onmiddellijk naar deze omroep overgegaan, omdat het zijn ideaal was dit ziekenbezoek te brengen op katholieke grondslag. „Ja", zeide de heer van Wayenburg tot ons toen wij een gesprek met hem hadden in de foyer van de K.R.O.- studio, „toen is de Zonnebloem gaan draaien en nu hebben we onze 1500ste uitzending er al op zitten. Het prettige ervan is nu dat er nog helemaal geen luistermoe heid geconstateerd wordt. Tussen de eerste en de laatste uitzending is geen verschil, ze zijn allemaal even fris en natuurlijk. Boven dien wordt het aantal gemeen schapsleden steeds groter. Er is bijna nog geen enkele rubriek ge weest", zo gaat de heer v. Wayen burg verder, „die het zolang heeft uitgehouden als het radiozieken bezoek de „Zonnebloem". In Frankrijk, België en Engeland zijn de radiolieden werkelijk een beetje jaloers op ons. Hoe vaak ze mij niet gevraagd hebben hoe wij dat toch voor elkaar krijgen, dat is bijna niet te tellen". De heer van Wayenburg heeft zijn gehele ziel gelegd in dit Zon- nebloemwerk. Hij doet het met een enorm groot plezier, omdat hij weet, dat hij honderden zieken ontspanning brengt door degenen onder hen, zieken, die iets kunnen presteren op muzikaal of een an der willekeurig terrein, te laten optreden in „van mij voor U". Van Wayenburg wil juist de zelfwerk zaamheid van de Zonnebloemers bevorderen. Echter niet alleen in die enkele uren in de week. Door middel van de hulpacties kunnen de zieken elkaar ook lectuur en materialen voor handenarbeid stu ren. Ook de correspondentie tus sen zieken neemt een belangrijke plaats in. Met de laatste St Nico- laas-actie zijn alleen al 18000 pak jes verstuurd naar en van zieken. Er zijn ook honderden zieken, die niet in staat of in de gelegen heid waren om naar het zieken bezoek te luisteren. Zodoende kwam Alex van Wayenburg op het idee om een tijdschrift te gaan uitgeven. In 1948 zag het eerste nummer van „Zonzijde" het le venslicht. Een jaar lang is de „ko ning" van de „Zonnebloem" de geestelijke vader geweest van dit blad. Het ziekenwerk ging echter Zo'n omvang aannemen, dat het onmogelijk alleen in het kader van de K.R.O. voortgezet kon worden. Op initiatief van enkele personen uit Deventer is toen de Stichting de „Zonnebloem" opge richt, waarvan het kantoor sinds één jaar gevestigd is in Breda. On der leiding van directeur Th. van Emstede worden daar door een tiental mensen de hulpacties ge leid, het blad de „Zonzijde" uitge geven en katholiek wellfare-werk verricht. Op Drakenburgh is een cursus van zes weken georganiseerd voor de opleiding van wellfare-werk- sters en thans zijn een twintigtal dames door de „Zonnebloem" ge plaatst in diverse ziekenhuizen en sanatoria. Het is het streven van Alex van Wayenburg om zoveel mogelijk parochiële Zonnebloem- comité's op te richten, zodat ook de thuisliggende zieken zoveel mo gelijk van dit werk kunnen genie ten. Zovaak wordt gezegd dat het dag in dag uit omgaan met zieken deprimerend werkt. De heer van Wayenburg is het hier helemaal niet mee eens. Hij is er erg dank baar voor, dat hij dit werk mag en kan doen en met nadruk zegt hij ook telkens weer dat de Zonne bloem is en blijft een gemeen schap voor zieken en gezonden. De heer van Wayenburg vindt dat dit ziekenwerk het beste te vergelijken is met gen grote drie poot; het radioziekenbezoek, dat voor de ontspanning zorgt en de Stichting de Zonnebloem, die hen tijdverdrijf brengt, terwijl het zie- kenapostolaat uit Bloemendaal voor het geestelijke gedeelte zorg draagt. De dames, die in de omgeving van de N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek en de oliefabrie- ken „Calvé-Delft" te Delft wonen, klagen er over, dat haar nylons zo kort „meegaan". De directies van de betrokken fabrieken zijn van deze klachten op de hoogte gesteld en die van „Calvé" heeft nu besloten een andere brandstof in haar bedrijf te gaan gebruiken teneinde te kunnen beoordelen of het nylon misschien wordt aange tast door stoffen welke uit de schoorstenen van de fabriek ont snappen. In het Parklane-hotel te Londen is ter gelegenheid van de kroning van Koningin Elizabeth een gmot internationaal kapconcours gehouden om de grote gouden ster. In totaal namen zeven landen deel. De meeste kappers hadden hun fantasie uitgeleefd op een tambourin- of corolle- kapsel, zoals momenteel alom wordt gemaakt en bij velen ook zeer ge liefd is. De Franse figaro's kwamen echter met een heel nieuwe lijn, waardoor zij de eerste prijs in de wacht wisten te slepen. Met deze lijn hebben zij tegelijk een groot geheim ontsluierd voor de komende win- terhaarmode, welke uitblinkt door eenvoud en distinctie. De Nederlandse Marcelclub van de kappers heeft direct dit kapsel I besproken en reeds is men begon nen met de techniek er van. Er HRF' is veel moeite gedaan om de naam H te weten te komen van dit kapsel, f i A TS echter zonder resultaat. Zouden de H Fransen de naam onthuld hebben i -y' dan zou tevens de gehele winter- mode zijn blootgelegd, omdat er nauwe samenwerking bestaat tus- TJÉHB sen de couturiers en de figaro's. f De nieuwe haarlijn is echter het best te vergelijken met een enve- Inppe. Van achteren wordt het ^JÉLM haar naar elkaar toe gekamd en valt soepel over elkaar "heen. Evenals op het ogenblik is het haar kort. Het variëert ongeveer van twee tot zes centimeter. Krul- len zijn er bijna niet meer te be kennen! Slechts hier en daar is er een lichte krulling. Van voren wordt het haar omhoog gekamd en Met het ziekenbezoek is Truus Koopmans ook meestal van de partij. Op de foto zingt zij een liedje voor het kinderpaviljoen in Dekkerswald ter gelegenheid van de Driekoningenboonw^dstrijd Het haar is voor de komende win termode zo kort mogelijk gehouden valt met enkele kleine piekjes op het voorhoofd. De kappers zijn buitengewoon tevreden over deze nieuwe lijn, omdat ze buitenge woon goed door de dames zelf is te onderhouden. De laatste seizoenen hebben de Franse kappers, die telkens maar weer de richtlijnen aangeven, zich wat betreft de kapsels laten inspi reren op oude modellen, zoals bij voorbeeld bij de panache, het ge val was, terwijl de corolle een na bootsing is van bloembladeren. De kleur, welke op dit grote concours overheerste, was fanta siegrijs. Ook was er veel gebruik gemaakt van lila-spoelingen. De Nederlandse kappers oefenen zich reeds om deze lijn zo nauw keurig mogelijk na te maken, zo dat, zodra de nieuwe wintermode bekend wordt, zij zich direct kun nen aanpassen met het enveloppe- kapsel. 's Zomers als het warm is, heb ben we behoefte aan lichte spij zen en koele dranken. Dan bren gen we na een warm hoofdgerecht liever een fris toetje op tafel dan hete pap. En wanneer we dorst hebben grijpen we eerder naar de melkfles dan naar de theebus. Vooral yoghurt en karnemelk zijn in het warme jaargetijde zeer geliefd. Zij zijn frisser en nog lich ter verteerbaar dan melk. Is het bovendien niet prettig dat we voor het bereiden van yoghurt-gerech- ten zelden of nooit aan het fornuis behoeven te staan? Yoghurt en karnemelk; fris en gemakkelijk te verwerken, smakelijk en gezond wat kunnen we nog meer wen sen! Karnemelk-limonade (4 glaas jes). Va liter karnemelk, ongeveer 1% dl (rode of oranje) limonade siroop of puddingsaus. De glazen voor gedeelte vul len met de limonadesiroop of pud dingsaus. Ze bijvullen met karne melk. Yoghurt met bessensap. liter melkyoghurt, 1 dl bessensap, 90 g (6 eetlepels) suiker (liefst basterdsuiker). Het bessensap door de yoghurt roeren en met suiker op smaak afmaken. Het mengsel in glazen overdoen. Yoghurt als pap. 1 Liter yog hurt, ongeveer 60 g (4 eetlepels) bruine suiker, 2 kopjes gebrokkel de beschuit, of andere bindmidde len die niet gekookt behoeven te worden, bijv. gepofte gort, corn flakes, speciale griesmeelproduc- ten. De beschuiten, vlokken enz. kort voor het gebruik overgieten met de yoghurt en op smaak af maken met de suiker. Yoghurt met rijst of havermout. 60 g (bijna een kopje) rijst of ha vermout, 2 kopjes water of melk, V4 liter yoghurt, 60 g (4 eetlepels) suiker. Het water of de melk aan de kook brengen. De rijst of haver mout er in strooien en zachtjes gaar koken. De brij laten afkoelen. De yoghurt door de rijst of ha vermout roeren en op smaak af maken met de suiker. Beschuit met yoghurt 4 beschui ten, jam of marmelade, Vz liter yoghurt, 30 g (2 eetlepels) suiker (geconfijte vruchtjes). De beschuiten dik met jam be strijken en op schoteltjes leggen. De yoghurt met de suiker vermen gen. Kort voor het gebruik de yog hurt over de beschuiten schenken en versieren met stukjes geconfijte vruchtjes. Yoghurt met vruchten. 250 g zacht fruit, aardbeien, kersen, bes sen enz.), 1 a 3 eetlepels suiker, V4 liter yoghurt. 60 g (4 eetlepels) suiker, (koek kruimels of paneermeel). De vruchten schoonmaken, gro te exemplaren doorsnijden. De vruchten met suiker bestrooien en enige tijd afgedekt laten staan. Wanneer zij veel sap hebben los gelaten, koekkruimels of paneer meel hierin strooien. Een paar vruchten als garnering achter houden. De yoghurt op smaak maken met de suiker en over de vruchten schenken. De bovenkant versieren met de achtergehouden vruchten. Yoghurtpudding met vruchten. 12 g (ruim 1 eetlepel poeder of 6 blaadjes) gelatine, (waaronder een klein deel gekleurd), 1% dl melk, 3A liter yoghurt, 40 g (2'A eetlepel) basterdsuiker, 150 g zacht fruit (aardbeien, kersen, geurige peer), 1 a 2 eetlepels suiker. De gelatine een kwartiertje we ken totdat hij zacht is; poederge- latine in ongeveer een half kopje water, bladgelatine in ruim water. De bladgelatine dan uitknijpen. De melk aan dp kook brengen en over de gelatine schenken. Deze geheel in de vloeistof oplossen en laten afkoelen. De yoghurt en de suiker toevoegen. De massa koel wegzetten totdat hij drillig begint te worden. Intussen de vruchten schoonmaken, in stukjes snijden en met suiker bestrooid wegzetten. Wanneer de puddingmassa drillig, maar nog slap is, de vruchten la ten uitlekken op een vergiet. De vruchten door de yoghurt mengen en de puddingmassa overdoen in éen met water omgespoelde vorm of kleine vormpjes. Hierbij zor gen, dat de vruchten de vorm niet raken. De pudding stijf laten wor den en keren op een schotel. Deze pudding kan ook van kar nemelk bereid worden dan 15 g (1% eetlepel poeder of 7% blaad je) gelatine nemen. Deze in iets meer vloeistof weken en oplossen. Badpakken moeten altijd direct na het gebruik uitgespoeld wor den. Wanneer het voor de winter opgeborgen moet worden, was het dan eerst eens goed uit en laat het drogen; dan pas kan het in de kast gelegd worden. Badpakken met elastiek moeten worden weg gelegd op een koele, droge plaats. Nu willen de legers weer atoomkanonnen heb ben. Wat moet dat toch? Hoogezand-Sappemeer bestaat 325 jaar! Kennen jullie dat rijtje nog? Hoo- gezand, Sappemeer, Zuid broek, Veendam, Wil- dervank, Oude Pekela, Nieuwe PekelaDe Lassoman heeft het wel honderd keer opgezegd in zijn lange leven. En de kinderen in En geland noemden ze laatst „Britse dikkerdjes". Leuk! Laatst zaten twee men sen bij een petroleumka cheltje. Hun gezichten werden zwart van het walmen van dat kacheltje. Na een poosje merkten ze het pas. Lachen, lachen, lachen! De Lassoman heeft ook een roekeloze vechtjas ge zien. Foei, wat een vech tersbaas! Denemarken is nu een bisdom geworden. Er wo nen 30.000 katholieken. In Arnhem komt een nieuwe ambachtschool. Hulde! In Rotterdam is laatst een levensgrote tijger in een boom geklommen! Toen hij er in zat, durfde hij er niet meer uit. Ze hebben hem er uit gespo ten. Weten jullie wat een tractatie is voor een plant? Verdunde koe mest! Héérlijk! Laatst begon de Tweede Kamer zuchtend aan een nieuw burgerlijk Wet boek, kleine vrienden! We kunnen het ons levendig indenken! Ook is de Lassoman pas bij een zomerse piano avond geweest met de kachel aan. Lekker warm! Onze zilveren guldens en rijksdaalders worden kleiner en lichter, kleine vrienden. En de woorden „God zij met ons" blijven in de rand gegrift staan. Dat is iets moois! Toen de Lassoman laatst bij de kroning van konin gin Elizabeth in Londen was, kon hij haast ner gens met zijn paard door komen. Maar de Engelsen waren reuze vriendelijk! Nu is het weer genoeg! Er is anders heel wat te doen op de wereld, hoor! Hou me d'r over op! Heiligenkalender Met de nieuwe week springt onze kalender weer zeven dagen verder en vertelt ons iets over Gods lieve heiligen. 22. En PaulinUs treckt van hier Naer 't oneyndelijck plaisier. 24. Heden is Sint Jan gheboren Die den Heer hadt uytverkoren, Opdat hij sau sijn voor Hem In de werelt sijne stem. 26. Jan en Paulus wérden heden Beyd' hun hooffden affghesneden. Broeder Lustig (II) Tegen middernacht werd Broeder Lustig ge wekt door een hels la waai. Hij sperde bei zijn ogen open en zag, niet zonder verbazing, negen afschuwelijke duivels die om zijn bed stonden te dansen. „Dans zolang je er lust in hebt, zei Broeder Lus tig hen, maar blijf me uit de buurt." Toch kwamen de dui veltjes, die eerder dan hem te gehoorzamen hem wilden bespotten, zo vlak bij hem, dat ze ten slotte met het haar van hun ge spleten bokkepoten langs zijn gezicht aaiden. „Hou je toch kalm, ka meraadjes van Lucifer! schreeuwde Broeder Lus tig hun toe, terwijl hij met zijn handen zijn ge zicht bedekte, waarover de duivelpoten in het voorbijgaan bloedige stre pen trokken. Maar dezen hielden he lemaal geen rekening met wat hij zei, zodat zijn ge duld op raakte. „Alle donders, houd je koest!" brulde hij. En, terwijl hij een stoel als wapen pakte, sloeg hij er links en rechts mee op los op de duivelsbende. Maar negen duivels tegen over één soldaat, dat was te veel. Terwijl Broedér Lustig op de duivels, die het dichtst op hem aan drongen, bleef lostimme- ren, grepen de anderen hem van achter bij zijn haren vast en mishandel den hem op een gruwe lijke manier. „Vervloekte satansben de"! schreeuwde hij, is het nu haast uit. Tegelij kertijd bromde hij in zichzelf: „Ik wens, dat al die duivels in mijn ran sel terecht komen." Nauwelijks had hij dat gezegd, offfftttze zaten er alle negen al in. Haastig gespte hij zijn ransel dicht en wierp hem in een hoek. Toen keerde de rust terug en kon hij tot aan de morgen onge stoord slapen. Toen de herbergier kwam kijken, wat er van zijn gast geworden was, trof hij hem fris en mon ter aan. Hij kon zijn ogen nauwelijks geloven. „Hebben de spoken, die de gewoonte hebben in deze kamer op bezoek te komen, je niets ge daan?" vroeg hij hem. „Helemaal niets, ant woordde Broeder Lustig. Ze zitten veilig in mijn ransel en voortaan kun je zonder vrees slapen. Ze komen hier niet meer terug." De herbergier bedankte Broeder Lüstig en wilde hem in zijn dienst nemen. „Neen, antwoordde onze oud-soldaat, ik ben nu eenmaal reizen gewend. Ik ga liever verder." Je hart Je rikketikkertje ligt even met de punt naar links in je borstkas. Het meet in de lengte 10 en in de breedte 6 cm. Het is dus niet groter dan een vuist en weegt 280 gram. Je zou het het best kun nen vergelijken met een pomp van vier cylinders, die twee aan twee wer ken. Het hart werkt dag en nacht aan één stuk door en weet van geen ophouden en vermoeienis. Het geeft ongeveer 100.000 zuigerslagen per dag en laat het bloed iedere 13 seconden een volledig toertje door je lichaam maken. Tussen twee hart slagen neemt het een be hoorlijke rust. zoda* zijn arbeidsdag gelijk ver deeld is in 12 uur arbeid en 12 uur rust. Om zo maar steeds on gestoord aan het werk te kunnen blijven, is het op gebouwd uit een bijzon der soort vezels, die een duwtje kunnen velen. Die vezels zelf zitten veilig opgeborgen in een dubbel vlies, dat op zijn beurt het hart helemaal insluit als een slaapmuts. Van binnen is een vloeistof aanwezig om de hartbe- wegingen te vergemak kelijken. Aan de binnen wanden van het hart zit ten met koordjes uitlaat kleppen vast, net para chute's, cjie uit fijne en elastische" vliezen ge maakt zijn. Zij zijn de gidsen voor het bloed en zorgen ervoor, dat het niet de verkeerde weg in slaat. Dan is er nog een ander machinerietje, dat regelend optreedt en de hartslagen naar omstan digheden remt of ver snelt. Of O. L. Heer je levensmotor ook netjes in elkaar heeft gezet! Wielraadsel De bedoeling van dit wielraadsel is, dat je in elke spaak van het wiel naar de as toe het juiste woord invult, waarvan de betekenis is aangegeven. Ben je ermee klaar, dan lees je in de buitenrand van het wiel de naam van een zeer beroemd man uit ons land. 1. Tegenovergestelde van koud; 2. Een voorwerp, dat ter verlichting dient; 3. Een rivipr in Duitsland; 4. Rivier in Nederland; 5. Vrucht met harde schaal; 6. Steen, waar metaal in zit; 7. Roofdier; 8. Bloem. Oplossing De woorden van het rasterraadsel waren: 1. krat, 2. amen, 3. Eist, 4. ster, 5. teen, 6. node, 7. trio, 8. roer, 9. mees, 10. edel, 11. Eire, 12. reis, 13. spat, 14. leep, 15. enge, 16. span. Eigenaardigheden Elke gek heeft zijn ge brek. zegt het spreek woord. Zo hebben heel veel grote mannen soms zonderlinge manieren ge had. Daar is bijvoorbeeld Graaf Vittorio Alfieri. Deze kon 's morgens niet eten, of hij had eerst zijn lievelingspaard moeten horen hinniken. Als hij zijn drama's schreef, liet hij de handschriften aan de tafel vastspijkeren. Hij kon dan een stuk niet wegleggen, of het moest eerst af zijn. SLAAPT UW GOD MISSCHIEN Vit de Bijbelse Geschiedenis ken je het verhaal van de profeet Elias met de priesters van Baal. Elias ging een soort weddenschap met hen aan om te weten, wie. de ware God was. Elias en de priesters van Baiil zou den ieder hun God aanroepen en, zei Elias, de God, die met vuur zou antwoorden, zou de ware God zijn. Dat werd aangenomen. En het Bijbelverhaal vertelt, dat de priesters van Baiil van de morgen tot de avond hun God aanriepen met zoveel lawaai en geschreeuw dat Elias enigszins spottend aan hen vroeg, of hun God misschien sliep, dat ze zo'n herrie maakten bij hun bidden. Hij had ze met ons motto van de maand kunnen vermanen: „Schreeuw toch niet zo". Maar, als je onze jongens en meisjes op school of in de kerk hoort bidden of zingen, doen ze dat zo hard, dat het wel wat op dat Iwaai van die priesters van Baiil lijkt. Dan zou je ze ook met de profeet kun nen vragen: „Slaapt O. L. Heer soms, dat jullie zo te keer gaan?" Ook voor het samen bidden en zingen komt onze spreuk goed te pas: „SCHREEUW TOCH NIET ZO! De musicus Haydn deed zijn beste pak aan, voor hij aan het compo neren ging. Hij schoor zich, poederde zijn pruik en maakte zich klaar, alsof hij aan het hof moest verschijnen. Dan nam hij plaats in een leunstoel om te gaan wer ken. En als hij naar in spiratie zocht, keek hij naar een ring, die hij van Frederik de Grote cadeau had gekregen. Vanwaar de Olym* pische Spelen Je hebt al zo dikwijls horen spreken over Olympische Spelen, datje misschien wel eens graag wilt weten, waar die eigenlijk vandaan komen. Ik zal het je vertellen. Heel lang geleden was Griekenland er erg on gelukkig aan toe. Er was ruzie en plagen en ziek ten teisterden het volk. Koning Iphitus vroeg naar de reden aan een orakel. En het antwoord was, dat de Oude gods dienstige spelen in Grie kenland weer hersteld moesten worden. Toen sloegen de Grieken de hand aan het werk en organiseerden het grote sportfeest dat voortaan iedere 4 jaar zou gehou den worden te Olympia, een stad in het Westen van de Peloponnesus. Zoek het maar even op de kaart van Grieken land op. Het duurde niet lang, of ook de Spartanen deden mee en weldra zonden alle volken van Griekenland hun sport helden naar de stad Olympia. Tijdens de spelen werd er in heel het land een wapenstilstand voorge schreven. Degenen, die wilden deelnemen, wer den eerst stevig onder zocht, of ze geschikt wa ren en dan moesten ze nog 10 maanden ernsti; oefenen. De spelen be stonden in hardlopen, worstelen, boksen, wa genrennen, hindernislo pen en zo al meer. Zo duurden 5 dagen. De win naars werden geestdrift;- gehuldigd en kregen fer me beloningen. Als eerste kampioen van het Olympische kam pioenschap hardlope' wordt Coroebus in 7'[ vóór Chr. gemeld. 1' Eeuwen lang gingen dc spelen door, totdat de christen-keizer Theodo- sius ze in 393 na Chr. op hief. De Olympische Spelen- zoals wij die kennen, be gonnen in 1896. Alleen tijdens de beide wereld oorlogen zijn ze stop ge zet. Anders hebben ze elke 4 jaar plaats en tel kens in een ander la"

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6