Treinbotsing nabij Weesp eist twee doden de half zwam shag! ZATERDAG iressetrein ramde Expi stoptrein in volle vaart ïiiteraatioiiale Beurs van Zuivel werklui gen geopend Financiën en Economie DE KRONIEKVAN verwerken voor de vrouw ïadpakkenzorg Beurs Zaterdag 20 Juni 1953 Pagina 7 iurt met vruchten. 250 g ruit, aardbeien, kersen, bes- 1 a 3 eetlepels suiker, 'A ighurt. (4 eetlepels) suiker, (koek- ls of paneermeel). ruchten schoonmaken, gro- :mplaren doorsnijden. De sn met suiker bestrooien en ijd afgedekt laten staan, er zij veel sap hebben los- koekkruimels of paneer- uerin strooien. Een paar ïn als garnering achter- oghiu't op smaak maken suiker en over de vruchten en. De bovenkant versieren achtergehouden vruchten. lurtpudding met vruchten. ■uim 1 eetlepel poeder of 6 ïs) gelatine, (waaronder een eel gekleurd), VA dl melk, yoghurt, 40 g (2% eetlepel) [suiker, 150 g zacht fruit aien, kersen, geurige peer), stlepels suiker. elatine een kwartiertje we- tdat hij zacht is; poederge in ongeveer een half kopje blad gelatine in ruim water. Jgelatine dan uitknijpen, reik aan dp kook brengen de gelatine schenken. Deze in de vloeistof oplossen en ifkoelen. De yoghurt en de toevoegen. De massa koel ten totdat hij drillig begint len. Intussen de vruchten maken, in stukjes snijden suiker bestrooid wegzetten, er de puddingmassa drillig, ïog slap is, de vruchten la- lekken op een vergiet. De en door de yoghurt mengen puddingmassa overdoen in ;t water omgespoelde vorm ine vormpjes. Hierbij zor- it de vruchten de vorm niet De pudding stijf laten wor- keren op een schotel, pudding kan ook van kar- bereid worden dan 15 g itlepel poeder of 714 blaad- latine nemen. Deze in iets loeistof weken en oplossen. lakken moeten altijd direct gebruik uitgespoeld wor- ranneer het voor de winter rgen moet worden, was het rst eens goed uit en laat igen; dan pas kan het in de elegd worden. Badpakken istiek moeten worden weg- op een koele, droge plaats. D MISSCHIEN edenis ken je het verhaal van priesters van Baal. Elias ging net hen aan om te wetenwie. en de priesters van Bacil zou- roepen en, zei Elias, de God, orden, zou de ware God zijn. En het Bijbelverhaal vertelt, l van de morgen tot de avond zoveel lawaai en geschreeuw tend aan hen vroeg, of hun t ze zo'n herrie maakten bij met ons motto van de maand ireeuw toch niet zo", jens en meisjes op school of n of zingen, doen ze dat zo p dat Iwaai van die priesters je ze ook met de profeet kun- L. Heer soms, dat jullie zo bidden en zingen komt onze 'HREEUW TOCH NIET ZO! i van de Peloponnesus, t, Zoek het maar even op de kaart van Grieken- r land op. Het duurde niet s lang, of ook de Spartanen deden mee en weldra f zonden alle volken vain i Griekenland hun sport- i helden naar de stad Olympia. Tijdens de spelen werd j er in heel het land een wapenstilstand voorge- j schreven. Degenen, die wilden deelnemen, wer den eerst stevig onder zocht, of ze geschikt wa ren en dan moesten ze nog 10 maanden ernstig oefenen. De spelen be- s stonden in hardlopen, r worstelen, boksen, wa- s genrennen, hindernisl°" 3 pen en zo al meer. Ze s duurden 5 dagen. De win naars werden geestdriftig i. gehuldigd en kregen fer' s me beloningen. Als eerste kampioen s van het Olympische kam pioenschap hardlope' wordt Coroebus in 77f vóór Chr. gemeld. 1- i Eeuwen lang gingen dc 1 spelen door, totdat de christen-keizer Theodo- sius ze in 393 na Chr. op- 1 hief. De Olympische Spelen 2 zoals wij die kennen, be- gonnen in 1896. Allee- 2 tijdens de beide weren - oorlogen zijn ze stop ge zet. Anders hebben te i, elke 4 jaar plaats en tel en kens in een ander la! (Van onze verslaggevers Gistermorgen om kwart voor aclit is, ongeveer een kilo meter ten Westen van het station Weesp, de expressetrein die om half acht uit Amsterdam naar Enschede was ver trokken, met een vaart van honderd kilometer achter op een trein ingereden, die om 7.17 Amsterdam had verla ten met bestemming Bussum. Er ontstond een enorme ravage. Het laatste rijtuig van de Bussumse trein werd als een harmonica in elkaar gedrukt. De 28-jarige gehuwde leerling-conducteur der N.S., W. J. Hoefsloot uit Amers foort, die zich in de achterste helft van deze wagen be vond, werd op slag gedood. Op het voorbalcon van het tweede rijtuig van de expressetrein vond een passagier, een koopman uit Amsterdam, eveneens de dood. Twee andere passagiers kregen een hersenschudding, van een derde werd de voet verbrijzeld, terwijl talrijke personen lichte verwondingen kregen aan hoofd en handen. Een tiental gewon den werd naar het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam vervoerd, waar zij. na verbonden te zijn. op één na naar huis konden worden overgebracht. De Bussumse trein had kort voor Weesp tweemaal stilgestaan door een storing in een sein nabij het station, dat door de seinwachter niet meer op veilig kon worden gezet. Toen de sto ring was opgeheven, werd echter verzuimd het achterste sein van het z.g. „blok" op onveilig te zetten. Terwijl de trein naar Bussum weer in beweging kwam, storm de ook de expresse hetzelfde blok binnen en haalde in fracties van seconden de eerste trein meter voor meter in. De bestuurder van de zware electrische locomotief van de expresse zag op het laatste ogen blik in de nevel de trein vlak voor zich. Hij gooide alle rem men vast en rende uit zijn ca bine. De locomotief boorde zich in de Bussumse trein, verloor het voorste wielstel. schoof naar links en kwam tenslotte dreu nend terecht in een sloot onder langs de dijk. waar het gevaarte zich met de kop in een diep moddergat boorde. De eerste wagon van de ex presse kwam dwars over beide sporen tot stilstand, terwijl ook de tweede wagon ontspoorde. De omhoog gekrulde achterste wa gon van de Bussumse trein sleurde over een lengte van 200 meter de bovenleiding mee. ter wijl zes portalen van het elec trische net uit hun fundamenten werden gerukt. De rails werd over grote afstand vernield. De bestuurder van de ex presse-locomotief redde zich het leven door zich tegen de zii- wand van ziin machinekamer te drukken, vanwaar hii later door een raampje werd bevrijd. Het deerlijk verminkte stoffelijk overschot van de leerling-con- Ingeleid door de voorzitter van heid is het mogelijk over te gaan de Raad van Beheer van de van ene product op het an- MP W H Pnrkpm l I dere' aI naar de markt dit nodig Jni beurs, Mr. W. H. roekem.i maa^t heeft de zuivelindustrie Amlreae, heeft gistermorgen de zo gezond gemaakt. Min. Mansholt minister van Landbouw, Visserij hoopte dat er veel bezoek komt r i.«« fia.'yartaar L. Mansholt, de internationale beurs van zuivelwerktuigen in de nieuwe Bernhardtial geopend. De minister stelde in zijn openings woord vast, dat Nederland deze weken in het teken staat van de zuivel. In Den Haag wordt een inter nationaal congres gehouden met tweeduizend deelnemers uit vele landen en een zuiveltentoonstel- ling. En in Utrecht begint een internationale beurs van zuivel werktuigen. Met trots constateer de minister Mansiholt, dat de Ne derlandse boeren in de afgelopen periode de hoogste zuivel.produc- tie hebben gehaald. De zuivel industrie, die Nederlands grootste industrie is, zal de toekomst met Z' er groot vertrouwen tegemoet zien, maar alleen onder voor waarde, dat de boer en de handel zich tot het uiterste inspannen. Daarom vond de minister het zo belangrijk, dat deze groepen el kaar op deze beurs kunnen ont moeten. Het is goed, aldus de mi nister, dat het buitenland op deze beurs zo ruim vertegen woordigd is, want de Nederlandse industrie is alleen gediend met een goede en eerlijke concurren tie met het buitenland. Spreker is het niet eens met de uitspraak: „Koopt Nederlands fa brikaat," hij zou willen zeggen: „Koopt het beste". De leidende positie van de Nederlandse zui velindustrie kan alleen behouden worden in goede concurrentie met het buitenland en daarom acht hij het van belang, dat op de. te openen beurs de keuze zo ruim is. De Nederlandse zuivel industrie heeft zioh de laatste 25. jaar veelzijdig ontwikkeld en ■heeft een zeer goede outillage. Door deze gelukkige omstandig- Bontekoning en Aukes In de jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Houthandel v.h. Bontekoning on Aukes te Amsterdam is beslo ten tot uitkering van 5pct. op de prioriteitsaandelen, van 9 pet. op de gewone aandelen en van een bedrag van f 35,95 op de amorti- satiebewijzen. Verdacht van inbraak gearresteerd Twee Amsterdammers en een Nijmegenaar ziin gearresteerd, verdacht van een op 8 Juni in Nijmegen bij een iuwelierin de Pnns Hendrikstraat gepleegde inbraak. Bii die inbraak werden twee tableaux met gouden rin gen gestolen. Deze buit is in Amsterdam van de hand gedaan. De politie te Amsterdam had daar lucht van gekregen en kon de opkoper achterhalen. Ontploffing in Griekenland ATHENE. 19 Juni (A.P.) Een ammunitie-opslagplaats gele gen nabii een school in Volo (Oost Centraal Griekenland) is ontploft, waardoor twee kinde ren gedood en 25 meisies en soldaten gewond werden. Militaire deskundigen hebben verklaard dat de ontploffing toe te sehriiven was aan een plotse linge stijging van de tempera tuur. ductcur kon eerst vijf uur na de rami) met snijbranders uit de ravage van verwrongen staal en versplinterd hout worden be vrijd, evenals dat van de om gekomen passagier, die bekneld zat in het totaal ingedrukte voorbalcon van de tweede wagon van de expresse. Aanvankelijk werd gevreesd dat nog een derde dode te be treuren was. daar op het ver nielde voorbalcon een damestas was gevonden. Deze behoorde toe aan de 23-iarige mei. Heeren uit Amsterdam, die met de koop man stond te praten en als door een wonder aan de dood ont snapte. Zij werd door de schok eerst tegen de buitendeur van het riituig geslingerd en toen weer teruggeworpen in het gang pad. Terwijl zij haar voet los trok. die bekneld dreigde te raken, kwam enkele decimeters van haar af haar medepassagier om het leven. Dat er bij het ongeval slechts zo weinig doden te betreuren zijn, is te danken aan het feit dat de trein van 7.17 een zgn. lege ma- terieeltrein was, die naar Bussum reed om daar de forensen voor .Amsterdam op te halen. Boven dien heeft het gebruik van stalen wagons opnieuw zijn juistheid bewezen. Indien de treinen uit houten wagons waren samenge steld. zou de ramp nauwelijks te overzien ziin geweest. Het verkeer vanuit Amster dam werd omgeleid over Utrecht. De dienst tussen Weesp en Am sterdam zal voorlopig met bus sen worden onderhouden. Uit Amersfoort riiden de treinen tot Weesn. vanwaar men dan per bus kan verder reizen. Het zal nog wel tot morgen duren eer de electrische verbinding weer is hersteld. De president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, was spoedig op het terrein van de ramp aanwezig. Het baanvak en de omgeving werden afgezet door rijkspolitie en militairen van de luchtmacht. De politie moest waarschuwingsschoten lossen om het al te dicht opdringen van de talrijke belangstellenden te voorkomen. Een tragische bijkomstigheid bij het overlijden van de leer ling-conducteur is, dat hij juist gisterochtend zijn werkzaam heden had hervat na het verlof dat hem was verleend wegens zijn kerkelijk huwelijk op Woensdag j.I. De verongelukte passagier, wiens identiteit tot diep in de middag niet bekend was. bleek tussen de in elkaar geschoven balkons verpletterd te ziin. Hii is zonder twiifel op slag dood geweest. Het slachtoffer is de 56- iarige G. van der Meulen. markt koopman. Marnixstraat 59 huis. te Amsterdam. (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag.) Vrijdagmorgen omstreeks kwart voor acht is de expressetrein van Amsterdam naar Enschede, die om 7.30 uit de hoofdstad was vertrokken, bij Weesp tussen de Papelaan en het station achter op de trein van 7.17 uur uit Amsterdam naar Bussum gereden. De locomotief van de expresse is over het linkerspoor heen de dijk afgevlogen. De locomotief van de sneltrein, die geheel werd vernield en naast de dijk terecht kwam. Rechts het eerste rijtuig van de expressetrein. Adjudant-onderofficier beëdigd lot officier In tegenwoordigheid van de in specteur geneeskundige dienst van de Kon. Landmacht, dr. J. Th. Wilkens, heeft de tot eerste luite nant voor speciale diensten be noemde adjudant-onderofficier van de militaire geneeskundige dienst, L. Menist, de officierseed afgelegd in handen van zijn com mandant, de directeur van het rijksmagazijn van geneesmiddelen luitenant-kolonel dr. N. J. Steke lenburg. Deze bijzondere beëdi ging, een unicum voor de hoofd stad, geschiedde op de binnen plaats van het rijksmagazijn aan de Sarphatiestraat te Amsterdam. Luitenant Menist, die hoofd is van de herstelwerkplaats van het rijksmagazijn van geneesmiddelen is tot officier bevorderd wegens zijn bijzondere verdiensten in de oorlogsjaren. (Advertentie) Markt wederom vast AMSTERDAM, 19 Juni. Ook bij het afsluiten van deze week heeft de markt van een vaste stemming blijk gegeven. doch nergens kwam het tot belangrijke zaken. H.V.A. toonde zich bij de cultures wederom iets beter, het jaarverslag werkt blijkbaar nog enigzins na. De gehele middag bleef dit fonds in de belangstel ling staan en de prijs liep op van 102 tot 104. Ook Rubbers ont moetten bescheiden vraag en ver beterden een fractie, doch de ta- bakspapiijren hinkten wat achter aan. Hier werden bescheiden ver liezen geconstateerd. De volgende week verwacht men echter wat meer interesse, daar dan weder om een Sumatra inschrijving wordt gehouden. Naar verluidt worden er weer 4 fraaie partijen geoffreerd. De Indonesische cre- dietinstellingen boekten een be scheiden achteruitgang. Aandelen Billiton eveneens in reactie, hier bedroeg het verlies circa 5 punten. Kon. Olie was ook vandaag ge vraagd en het hoofdfonds noteer de ruim een punt hoger. Hetzelf de was het geval met Unilever, Philips en A.K.U. De incourante industrie-afdeling goed prijshou dend, doch hierin ging zeer wei nig om. De Scheepvaartafdeling gaf in grote trekken hetzelfde verloop als gisteren te zien. Men kan hier niet meekomen met de betere stemmingelders en de prijzen brokkelden opnieuw een kleinigheid af. Ook de beleg- gingsmarkt was aan de luie kant. De nieuwe lening verloor circa 1/8 punt. Amerikanen stil. G. H. Bührmann 8 pet. De G. H. Bührmann's Papier groothandel N.V. te Amsterdam stelt een onveranderd dividend van 8 procent voor. In het iaar- verslag over 1952 wordt melding gemaakt van een saldo-winst van ƒ817.913.- (ƒ1.092.092.-). De ver streken periode van 1953 heeft een redelijk winstsaldo opge leverd. Het verslag memoreert de voortgezette dalende prijsbewe ging van panier en de terug houdendheid van de vraag on de wereldmarkt in het begin van het verslagiaar. Pas medio 1952 begonnen de priizen een meer stabiel karakter te vertonen en leefde de vraag weer op. om in het laatste kwartaal een normale hoogte te bereiken. De voorraden konden zich aan passen aan het marktgeld. Op het bii de Herstelbank ver kregen crediet is in de loop van 1953 vervroegd ƒ715.000.- afge lost. zodat de schuld thans nog f 650.000.- bedraagt. Bolte en Gorter De algemene vergadering der N.V. Bolte en Gorter te Gro ningen heeft de uitgebrachte cnfers ove,r 1952 goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 8 procent. De heer H. L. W. Koning werd als commissaris herkozen. De gang van zaken in de verstreken maanden van 1953 is bevredigend geweest. Dortsche Petroleum De N.V. Dordtsdhe Petroleum Maatschappij heeft gedurende '52 op de in haar bezit zijnde aan delen Kon. Olie een dividend ontvangen van f 9.837.150. Na afboeking der onkosten resteert f 9.739.095, waaruit zoals bekend een dividend van 15 pet. kan worden betaald. Dit is reeds in terim uitgekeerd. ,.,Kali Kempit" 10 pet. dividend De N.V. Cultuurmaatschappij „Kali Kempit" te 's Graven'hage heeft gedurende 1952 verkregen 2191 quintalen koffie, 403.294 kg rubber en 30 qt cacao. De op brengst bedroeg resp. Rp. 800.22 per qt., Rp. 6.35 per kg en Rp. 938.30 per qt De taxaties voor 1953 luiden: 3200 qt. koffie, 400.000 kg rubber en 180 qt. cacao. De jonge cacao- tuinen 19491950 beginnen dit jaar een kleine oogst te geven. Het saldo winst bedraagt f 252.296.Voorgesteld wordt een dividend van 10 pet. Aangaande de in 1950 gekoch te boerderij „De Stijg onder Wijk bij Duurstede, waar op een edelfruitbedrijf gesticht zou worden, meldt het verslag dat het eerste boekjaar een verlies te zien gaf van f 3.496. „De Porceleyne Fles" In het verslag over 1952 der N.V. Koninklijke Delftsche Aar dewerkfabriek „De Porceleyne Fles" (v.h. Joost Thooft en La- bouchère) wordt medegedeeld, dat in de verslagperiode het 300e bestaansjaar is ingegaan, dat in September feestelijk zal worden herdacht. Na afschrijving van f93.169,20 on terreinen, gebouwen en in stallaties en na reservering van f 200.000,voor belastingen en voorts na toevoeging van f 258.000,aan de reserve voor algemene doeleinden, blijft ter verdeling over een winstsaldo van f87.594,— (v.i. f87.097.—.). Zoals reeds is gemeld, wordt een onveranderd dividend van 7 pet. uitgekeerd. N.V. Ver. Hollandse sigarenfabrieken Het bedriifsbeeld van het thans afgelopen boekjaar ver schilt in wezen niet van dat van het vorige iaar en het is ook thans niet mogelijk gebleken de afzet op zodanig peil. te brengen, dat er van een enigszins be vredigend bedriifsoverschot sprake kan ziin. zo wordt mede gedeeld in het verslag over 1952 van de N.V. Verenigde Hol landse Sigarenfabrieken te 's- Gravenhage. De verlaging van de acciins voor sigaren is weliswaar niet zonder invloed gebleven, doch aan de andere kant bliiven de tabaksprijzen zeer hoog. met als gevolg terughoudendheid bii het rokend publiek. Desniettemin stemt het tot ge matigde voldoening, dat de ver liezen van de sigarenfabrieken der vennootschap tegenover die van het vorige iaar kleiner ziin en het eigenlijke bedrijfsresul taat van het gehele concern ten slotte nog een voordelig saldo van f 14.451.40 aanwijst. Aan dit bedrag kon nog worden toege voegd een toevallige bate van f 150.000,— Voorgesteld wordt het winst saldo ad f 164.451,40 onder aftrek van 't verlies a.p. ad f 144.565,34 met f 19.886,06 op nieuwe reke ning over te brengen. DE GEZINSPOLITIEK, zoals die vooral, en helaas dikwijls bijna uitsluitend door de Ka tholieke Volkspartij wordt voorgestaan, zou in de openbare belangstellihg een knauw kunnen krijgen, wanneer men er op uit is (zoals van som mige kanten natuurlijk al grif gebeurt) een onwel willende uitleg te geven aan de minder-gelukkige conclusie, welke drs. Platenburg inderdaad heeft gesteld in een rapport terzake. Wat is het geval? Mede naar aanleiding van de drie bekende rappor ten over de positie van de Middengroepen, heeft drs. Platenburg een studie gepubliceerd over „de gemiddelde grootte van het gezin". Tegenover de mening van hen, die als grondslag van de gezins politiek, welke door en met medewerking van de overheid te voeren zou zijn, een gemiddelde gezin van vier personen aanhielden (vader, moeder en twee kinderen) stelde drs. Platenburg op grond van bepaalde onderzoekingen een gemiddelde van ruim 5 kinderen, dus een gemiddeld normaal gezin van 7 personen. Deze uitkomst leek toen de hou ding van de K.V.P. te bevestigen en te rechtvaar digen. Daar is heel wat over te doen geweest, tot nu een brochure is verschenen over „Demografie en gezinspolitiek", die tot een heel andere uitkomst moet komen. Dat is in zoverre jammer, omdat er altijd onwelwillende uitleg aan dergelijke fouten gegeven kan worden, maar het heeft anderszij ds geen zin, fouten, die gemaakt worden, te ontken nen of te verdoezelen Deze brochure is afkomstig van de bekende professor G. H. L. Zeegers en drs. J. Gode- froy, verbonden aan het sociologisch centrum van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Insti tuut, en uitgegeven bij de uitgever „Pax" te Den Haag. Daarin wordt stelling genomen tegen de be rekening van drs. Platenburg, die een verkeerde grondslag had genomen, wat duidelijk wordt aan getoond. Op dit onderdeel gaan wij nu niet nader in, na wat er in ons blad over is medegedeeld. Nuttiger achten wij het, deze kwestie in meer op bouwende zin te behandelen. Het is nl. ook volgens de nieuwe conclusies van de geleerde heren hele maal niet zo, dat er thans geen reden meer zou zijn, om é"en constructieve gezinspolitiek te voeren, of dat er belangrijke argumenten aan de voorstan ders van een z.g. katholieke gezinspolitiek uit de handen geslagen zijn. De cijfers, die drs. Platen burg indertijd gaf, waren in een bepaalde sector een versterking van de aangevoerde argumenten voor een bepaald facet. Die cijfers moeten wij nu als vervallen beschouwen, maar., er zijn andere, ■die daarvoor in de plaats treden, terwijl nadere gegevens interessante conclusies wettigen, die de moeite van het nader beschouwen waard zijn. Bij de actie van katholieke zijde ging het dikwijls, in de laatste tijd vooral, om de mogelijkheden en noodzakelijkheden van tegemoetkoming in zware gezinslasten naar progressie. De Sociaal-Economi sche Raad gaf daar adviezen over, die niet gewaar deerd werden, omdat daarbij van het standaard gezin van vier personen werd uitgegaan. Dat was en blijft op zich zelf onjuist. Maar de schrijvers van de brochure stellen daar iets anders tegenover... Zij stellen het zo: de berekening der gezins- 1e kosten op basis van een standaardgezin is voor het grote gezin niet nadelig, doch toont, juist aan wat kinderen in grote gezinnen, ondanks de kinderbijslag, bij het huidige prestatie-loon systeem, hebben te ontberen. Met behulp van het basisloon van de S.E.R. (f 60.en de doorsnee- kosten, welke een kind met zich meebrengt (f 8.25) per week, valt te berekenen, wat bijvoorbeeld een gezin van vijf kinderen nodig heeft: f 60.— plus vijf maal f 8.25, dus f 101.25 in de week. Dit be drag zou een vader van vijf kinderen derhalve moeten verdienen, wil zijn gezin kunnen leven als het z.g. „gemiddelde" gezin van man, vrouw en twéé kinderen. De werkelijkheid ligt inderdaad geheel anders! Een redelijke verbetering zal, vol gens deze deskundigen, geen kapitalen kosten, dit zou te verhelpen zijn met een verhoging van het totaal bedrag dat thans aan lonen wordt uitbetaald van één half procent. Of dat te verwezenlijken zal zijn? De loonkwestie komt dezer dagen toch in al haar zwaarte en breedte aan de orde, maar een oplossing daarvan, die ook werkelijk reëel reke ning houdt met de belangen van het gezin, kan toch alleen maar verkregen worden, als ook in „anderdenkende" kringen rekening gehouden wordt met de opvattingen in katholieke kringen. Wij willen nu express niet zeggen: met „katholieke" opvattingen, omdat dit weer het bekende misver stand in de hand werkt, waartegen juist dit Kaski- rapport zich tevens keert.... Het rapport toont nl. aan, dat er een grote fout begaan wordt door hen, die menen, dat men het vormen van grote gezinnen door kinderbijslagen en verhoogde kinderbijslagen, zou bevorderen. De katholieke gezinspolitiek heeft haar eisen nooit om die reden gesteld! Het verwijt dat in ons land wel eens meer van vele kanten gehoord is, als zou de kinderbijslag werken als een premie op de geboorten, 'wordt in de brochure aan de hand van nuchtere cijfers naar het rijk der fab°len verwezen. Het is dus onjuist, aan onze gezinspoli tiek „bevolkingspolitieke" doeleinden te „verwij ten". Dat is intussen wel een belangrijk punt, want juist hierover bestond veel misverstand, als zou het er bij' ons n.l. om gaan, min of meer onverantwoord maar zoveel mogelijk grote gezinnen te kweken. De katholieke politiek is ook niet een politiek voor het grote gezin. Wij hebben echter bij tal van gelegenheden al opgemerkt, dat, al zijn er dikwijls omstandigheden, dat er extra maatregelen geno men moeten worden voor het grotere gezin, de gezinspolitiek moet uitgaan van het gezin als- zodanig en niet zo duidelijk individualistische inge steld mag zijn, als zij bij ons nog steeds in beginsel feitelijk is! Inderdaad toont ook het rapport van het Kaski aan, dat wij pleiten voor het gezin als- zodanig en voor zijn natuurlijke rechten, ongeacht de grootte van dat gezin, concreet genomen. Dat, het zij herhaald, daarbij dikwijls de aandacht moest vallen op het gróte gezin, komt eenvoudig hier door, dat anderen een „kleine" gezinspolitiek voe ren en vast staat (hoe dikwijls is dat al betoogd!) dat de gezinsvoorzieningen in ons land tot nu toe steeds eenzijdig het kleine gezin bevoordelen Wij nemen nu maar aan, dat wij dit nieuwe deskundigen-rapport kunnen vertrouwen.... Het is niet vreemd, dat wij de opmerking hoorden, hoe voorzichtig wij dienen te zijn met dergelijke rapporten, maar een man als prof. Zee gers heeft een naam te verliezen en nergens blijkt, dat hij de denkfout zou hebben begaan, die drs. Platenburg wél beging. Behalve prof. Zeegers, heeft ook het Kaski, dat de brochure op zijn naam zet, een naam te verliezen. Een fout van een overigens verdienstelijk wetenschappelijk, man maakt echter de gehele demografische en sociogra fische wetenschap nog niet ongedaan! Wij nemen dan ook gaarne de stelling van dr. Albering, de algemeen secretaris van de K.V.P., over, dat deze wetenschappelijke critische beschouwing op het rapport van Platenburg geacht moet worden, in het belang van de gezinspolitiek te zijn. Op die wijze komt de gezinspolitiek, welke alom in ons land dient te worden gevoerd, op een betere basis te staan. De wens mag worden geuit, dat men dit allerwegen zal willen inzien en de feiten niet zal willen begraven onder de critiek op een begane en ruiterlijk erkende, fout, die nu stevig gecorri geerd is. Terecht is daaraan in enkele bladen vast geknoopt de wens, dat het bijv. aan de K.V.P. mogelijk zal zijn, de middelen te vinden, om zich afdoende wetenschappelijk te oriënteren. Op dit belangrijke punt laat de huidige toestand nog veel te wensen over. Zit hierin ook weer niet een argu ment voor een goede, gezonde maar krachtige éénheid? Het gaat hier om een vraagstuk van na tionale betekenis, waarin het de Katholieke Partij een eer moet zijn, de leiding te behouden. Dat moet op een volkomen verantwoorde grondslag gebeu ren. En daartoe is het nodig, dat beschikt kan worden over een staf van betrouwbare en kundige wetenschappelijke werkers. Dan kan voorkomen worden, dat de verwezenlijking van een zo be langrijk en principieel punt als de gezonde gezins politiek, onnodig in gevaar wordt gebracht!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7