Polen weigeren op Duitse arbeiders te schieten Situatie in Korea schijnt iets minder somber Nog twintig millioen voorlopig in reserve Dagblad voor Alkmaar en omgeving Twee executies JOHN CHRISTIE STAAT TERECHT Na geheim onderhoud tussen Mark Clark en Rhee Churchill zendt scherpe nota In gebied der uraniummijnen duurt verzet nog voort Man ziet vrouw en zeven kinderen verdrinken Koningin bezoekt „De Melkweg''' Wolkbreuk zet Breda blank Sovjet-Unie heft voor buitenlanders beperkingen op NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, f 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct. resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. 3. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar. Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) Dinsdag 23 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12811 70 MILLIOEN voor openbare werken 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. Blijkens de vandaag versche nen Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Rijksbegroting in verhand met de werkgelegenheidspoli- tiek, stelt de regering zich voor IN AMERIKA zijn de Rosen bergs, beschuldigd van atoom- spionnage, ter dood gebracht. Er is lang gesold met deze twee mensenlevens en reeds dat feit alleen zou reden kunnen zijn voor een pleidooi, om Ro senberg en zijn vrouw van de eiectrische stoel te redden. Het is niet gebeurd. Aangezien het practisch onmogelijk is, alle omstandigheden waarvan de kennis nodig zou zijn voor een oordeel, te kennen, moeten wij ons neerleggen bij het feit, dat alle acties, om het leven van deze twee beschuldigden te redden nie+ tot resultaat hebben kunnen leiden. Er waren verschillende uit gangspunten. Allereerst die van overwegingen van barmhartig heid, zoals die van het Vaticaan dat een rechtstreeks beroep op Dresident Eisenhower deed. Dan waren er overwegingen van me delijden en van rechtvaardigheid. Dat zij niet in aanmerking ge nomen zijn kan slechts betreurd worden en moet als bewijs gel den, dat de redenen der verant woordelijke instanties in Amerika zwaar hebben gegolden. Dan. waren er de communisten, met hun agitaties, ingegeven door politieke oogmerken, waaraan, zoals meestal in dergelijke ge vallen van die zijde, huichelach tigheid niet vreemd was. De zelfden die Bisschoppen en priesters van z.g. „hoogverraad" beschuldigden in hun communis, tische staten, terwijl deze Gods gezanten niet anders doen, dan de leer van Christus prediken, hebben zich riet ontzien al de registers van hun qu&i-mense- lijke bedenksels open te trekken, om hun hypocrite agitatie in de zaak Rosenberg te ondersteunen. Trouwens, het is wel merk waardig, dat in een groot deel van de wereld zo geijverd werd voor de Rosenbergs, terwijl men doof bleef voor alle protesten, welke werden ingebracht tegen zovele doodvonnissen achter het ijzeren gordijn Maar er was in de allerlaat ste dagen, bijna tegelijkertijd, nog een executie .waarvan, iets moet worden gezegd. Dat betreft de werkloze Willy Göttling, die in Oost-Duitsland zonder vorpi van proces is doodgeschoten. De man had niets met de po litieke relletjes, noch met de op stand van hét geknechte volk in Oost-Duitsland te maken. Hij deed nooit aan politiek, leefde van. een karige steun, maar werd zo maar door de tot razernij ge brachte machthebbers gegrépen, en ervan beschuldigd, een „spion in dienst van duistere kapitalis tische machten" te zijn. Hij werd, „om een voorbeeld te stellen", standrechtelijk doodgeschoten. Het moet zonder meer als een moord worden beschouwd, maar zie nu, hoe de communisten in alle landen, overeenkomstig de orders van de grote bazen van het Kremlin, twee maatstaven aanleggen bij deze executies. De moord op de onschuldige Göttling een .betaalde spion" die van nauwelijks 40 mark met een vrouw en twee kinderen moest levend) en de tenuit voerlegging van het vonnis te gen de Rosenbergs, die in elk geval op normale wijze een uit voerig proces hebben doorge maakt en voor wie langdurig de gelegenheid geweest is, om actie (met de mogeliikheid van agita tie!) te voeren, teneinde deze executie te voorkomen. Twee be schuldigden, die over verdedi ging beschikten die alle moge lijkheden heeft uitgebuit, èn een onschuldige werkloze chauffeur, die zonder vorm van proces wordt neergeknald. In het geval van de Rosen bergs lopen de communisten te hoop met tal van argumenten om hun agitatie een schijn van recht te verschaffen, in het ge val Göttling bewaren zij een arwstig zwijgen over benaaHc feiten en bauwen verder de ar gumenten van hun lastgevers na! De twee executies, welke thans de belangstelling van de wereld trekken, openbaren opnieuw het schandelijk spel dat de commu nistische propaganda met men senlevens speelt. De huichelach tigheid van dit schaamteloze op treden is echter te duidelijk om op weldenkende mensen ook maar énige indruk te maken. dit jaar werken van het Rijk en de lagere publiekrechtelijke organen ten behoeve van de verruiming van de werkgele genheid tot een bedrag van 70 millioen gulden tot uitvoering te doen brengen. Daarbij is de voorkeur gegeven aan objecten die tegelijkertijd een bijdrage zouden kunnen leveren tot verbetering van de blijvende werkgelegenheid. Het gaat hier om werken die hetzij rechtstreeks op verdere industrialisatie gericht zijn dan wel in het algemeen op verbetering van het „klimaat" voor industrie en landbouw en op verheffing van het sociale en cul turele verzorgingspeil van de be volking, waarbij in het bijzonder aandacht is besteed aan die ge bieden welker gebrekkige struc tuur tot uitdrukking komt in een duidelijk tekort aan werkgelegen heid, ook gedurende de daarvoor gunstige seizoenen. Een aantal van de grotere wer ken is op bijgaand kaartje aange tekend. Oorspronkelijk was door de regering op de desbetreffende be grotingspost f 40 millioen ge raamd. Thans wordt suppletoir f 50 millioen aangevraagd, zodat in totaal f 90 millioen beschikbaar zal zijn. Intussen heeft de regering even wel besloten van dit totaal bedrag voorshands 20 millioen te blok keren, teneinde mede hierdoor een gedeeltelijke compensatie te verkrijgen van het inflatoire ef- DE GROTERE WERKGELEGENHEIDSOBJECTEN fect der uitgaven, verband hou dende met de watersnood. Het is de bedoeling dit bedrag van 20 millioen niet te besteden, tenzij de ontwikkeling der werk loosheid in het a.s. najaar onver hoopt dermate ongunstig mocht worden, dat het na bedoelde blok kering restn le bedrag van 70 millioen voor 1953 beslist ontoe reikend zou blijken te zijn. Een aantal oorspronkelijk voor genomen werken ':s afgevallen, omdat zn lagen in de rampge'. den en uitvoering technisch niet meer mogelijk, hetzij wegens wijziging in de behoefte aan werkge1"^- iheid niet rr er nodig was. Ook buiten de *-,'nD<"»Meden worden enige werken van de Rijkswaterstaat, die no<* an- besteed en/of gegund waren, niet uitgevoerd. Geen enkel werk wordt in z.g. D.U.W.-verhand uit gevoerd. In de „Old Bailey", het Cen trale Gerechtshof te Londen, is Maandag het proces geopend tegen de 55-jarige i.ondense klerk John Halliday Reginald Christie, die er van wordt beschuldigd vier vrouwen te hebben vermoord. Thans wordt hem alleen de moord op zijn vrouw Ethel ten laste gelegd. Nar» de mening van de procu reur-generaal, Sir Lionel Heald kan de uit 12 leden onder wie 3 vrouwen bestaande jury op grond van de feiten niet anders doen dan Christie schuldig verklaren aan moord met voorbedachte rade De advocaat van Christie, Curtis- Bennett heeft zijn verdediging gebasseerd op krankzinnigheid van de verdachte en heeft daar toe zowel de moord op mevrouw Evans en haar dochtertje van 14 maanden met Christie in verband gebracht als om bewijsmateriaal gevraagd betreffende dP dood van de drie andere vrouwen. OOSTDUITS SPROOKJE OVER PARACHUTISTEN BERLIJN 22 Juni De com munistische politie heeft vandaag bekend gemaakt dat de vorige Te Kopenhagen trad me]. Sylvia van hen nep, dochter van wij- len jhr. W. F. van hen nep, Harer Majesteits gezant in Denemarken in het huwelijk met de houtvester Niels Juel, wiens moeder deel uit maakt van de Deense hofhouding. Het paar maakt per auto een huwelijksreis v. 40.000 km., o.a. door Canada en Californië. parachutisten zijn uitgeworpen, voorzien van wapens en radio zenders, om de revolutie te steu nen. Drie van de agenten wer den volgens het bericht vorige week Donderdag gearresteerd in een bos in de buurt van Halle, vlakbij de grootste Oost-Duitse fabriek van synthetische benzine, die tengevolge van de staking stilgelegen heeft, en daarna ge ëxecuteerd. Het bericht is door een woordvoerder van het, hoofd kwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Wiesbaden als „absoluut onwaar" bestempeld. SEOEL, 22 Juni De Opperbevelhebber der V.N., generaal Mark Clark heeft vandaag na een geheim onder houd van 90 minuten met president Syngman Rhee verklaard, hoopvoller gestemd te zijn over de situatie in Korea. Hij zeide volmacht te hebben een wapenstilstands overeenkomst met de communisten te ondertekenen, ook indien Zuid-Korea daarmede niet zou instemmen. Mark Clark verklaarde dat de wapenstilstandsbesprekingen weer zouden beginnen wanneer de Ver. Naties de brief beantwoorden die de communisten het afgelopen weekend hebben gezonden en waarin zij protesteerden tegen de vrijlating van de Noord-Koreaanse gevangenen terwijl zij de V.N. er van beschuldigen, dit oogluikend te hebben toegelaten. Rhee zou Mark Clark hebben medegedeeld dat hij de onafhan kelijkheid van de Zuid-Koreaanse regering en het Zuid-Koreaanse leger van het opperbevel der V.N. zal proclameren, zodra generaal Clark hiermede instemt. Van zijn kant zou Clark hebben gezegd dat hij niet de staat van beleg in Zuid-Korea zou afkondigen. Ove rigens waarschuwde hij voor een te groot optimisme. Rhee en hij waren het er over eens dat een ernstig conflict tussen de geal- lieeerde troepen en het Zuid-Ko reaanse leger koste wat het kost moet worden vermeden. In deze zin waren door beide partijen spe ciale instructies gegeven. Inmiddels heeft Winston Chur chill vandaag in het Britse Lager huis bekend gemaakt, dat hij Rhee een scherpe nota heeft ge zonden waarin wordt gezegd dat diens besluit om de anti-commu nistische gevangenen vrij te laten Groot-Brittannië diep heeft ge schokt. Churchill werd luide door het Lagerhuis toegejuicht toen hij verklaarde dat Engeland nooit verplichtingen op zich heeft ge nomen om heel Korea te verove ren en onder super-"'-'" van pre sident Rhee te pi' 'sen. D° nota veroordeelt ten scherpste „de ver raderlijke schending van het ge zag van het commando der V.N." Op een vraag van de Labour- afgevaardigde Jennie Lee inzake de verbijstering van de wereld opinie over het falen van de ge heime dienst der V.N. antwoordde Churchill, dat men vertrouwen moest hebben in de Amerikaanse autoriteiten aangaande de doel treffendheid van hun geheime dienst. Churchill zeide met nadruk dat de hulp die door Engeland aan Zuid-Korea werd gegeven, be perkt is tot een oorlog die onder leiding staat van de V.N. Uit Washington is gemeld dat twee onderministers n Buiten landse Zaken vandaag met een persoonlijke boodschap van Foster Dulles naar president Rhee ver trokken zijn. Ongeveer 2000 anti communistische Chines0 krijgsge vangenen hielden vandaag - een kamp op het eiland Tsjejoe een dr w"arbii Nf>tions,:~*i- sche Chinese, Zuid-Koreaanse en Dexena gemaaxi aai ue vuiikc t, n_ rinitcp ar. week boven Saksen Anhalt vier zei. Jï P Duitse ar beiders De Duitsers beantwoord den zijn groet en op dat ogenblik had de geschiedenis kameraden gemaakt van voormalige vijanden, nu één tegen de gemeenschappe lijke onderdrukkers, de Sovjets. De Russen stuurden daarop de Polen terug en voerden Russische tanks aan, waarmede de opstand werd neergeslagen. Vluchtelingen uit Gera, een fa brieksstad van 105.000 inwoners, dicht-gelegen bij het door de Sovjets geëxploiteerde uranium- gebied in Saksen, vertelden dat duizenden arbeiders in Gera de politie ontwapenden en pas door Russische infanterie verwel komd met kreten als „Zwijnen van Moskou" konden worden teruggedreven nadat een Rus sisch luitenant was afgeranseld. Later sloten zich 5000 stakers uit de uraniummijnen van Ronneburg bij de demonstranten aan. Ongeveer 500 mijnwerkers trok ken zich tenslotte terug in een dicht bos met medeneming van vele vrachtauto's die ze op hun fabrieken hadden buitgemaakt. In dit bos hielden zij Zaterdagavond, toen de zegsman van dit bericht uit Gera was gevlucht, nog altijd stand. De Oost-Duitse autoriteiten hebben vandaag toegegeven dat BERLIJN, 22 Juni Vluchtelingen uit Goerlitz aan de Duits.Poolse grens hebben vandaag, bekend gemaakt dat Poolse tanktroepen die door het Russische opperbevel te hulp waren geroepen, geweigerd hebben op de in opstand gekomen Oostduitse arbeiders te schieten. De tanks waren de zwaar door de oorlog geteisterde stad binnen komen rommelen en kwamen op het voornaamste plein tegenover een menigte van enige duizenden Duitsers te staan die voor de vrijheid demonstreerden. De met de leiding belaste Poolse officier stapte uit zijn tank. be keek de Duitsers, salueerde en Amerikaanse vlaggen werden meegedragen. De betoging werd door de bewakers met gif vrije gassen uit elkaar gedreven. Voorts zouden uit een kamp bij Poesan vandaag ongeveer 100 Chi nese anti-communisten hebben ge probeerd te ontsnappen. Zij zou den door de Zuid-Koreaanse poli tie onmiddellijk weer gevangen zijn genomen in afwachting van nadere instructies der regering. Klaas Zwarthoed, de uit hemmer afkomstige K.h.M.-piloot, die naar Nederland onderweg is met de eerste van de 13 nieu we Lockheed Super Constellations die vandaag op Schiphol wordt verwacht, was er getuige van hoe dit toestel onder het uiteenspatten van de traditionele fles champagne zijn naam kreeg van niemand minder dan Betty Hutton, Hollywood's „atomic blonde". De naam lag dan ook voor de hand: „Atoom". er in de uraniummijnen op groot scheepse wijze wordt gesaboteerd. De anti-communistische opstand trof het uraniumgebied,, als een bliksem". In verschillende mijnen werden terstond loyaliteitsverkla ringen gepubliceerd waarin ge zegd werd dat alles in het werk zou worden gesteld om de produc tie zo laag mogelijk te houden. Men neemt aan dat meer dan 100.000 arbeiders in de mijnen het werk neerlegden. Twaalf hunner werden door de Russen geëxecu teerd. In Jena werd de woordvoerder van de stakende arbeiders in de grote optische fabrieken van Zeiss door een vuurpeloton neergescho ten. Zijn executie werd per luid spreker in alle grote steden van Thüringen bekend gemaakt. Tragedie bij Gent GENT De 33-jarige Maurice Corryn uit Gent heeft Zondag zijn vrouw en zeven kinderen zien verdrinken. Hij keerde Zon dagavond per auto terug van zee met zijn vrouw en hun zeven kin deren. Bij Mariakerke maakte de wagen plotseling een grote bocht en kwam in het kanaal Gent Brugge terecht. Twee brugwachters, die het on geval hadden zien gebeuren sprongen onmiddellijk in het water. Corryn kon zelf uit de auto komen en een der brug wachters slaagde erin een der kinderen te redden, doch dit is later in het ziekenhuis overleden. Men slaagde er niet in de vrouw en de zes andere kinderen uit de wagen te halen zodat deze jammerlijk verdronken. De kinderen waren resp. 13, 11. 10, 9, 8, 6 en 4 jaar oud. Koningin Juliana heeft gister middag een bezoek van bijna twee en een half uur gebracht aan de nationale zuiveltentoonstelling „De Melkweg" in de Haagse Hout- rusthallen. In de nagebouwde Alk- maarse Waag wachtte haar 'n ver rassing toen Heleentje (11) en Vincent (9) de Bos haar, als Alk- maarse kaasdragers verkleed, op de kleine kaasslede die zij 'samen torsten een keur van Nederlandse kaas aanboden. Zij zongen er een liedje bij. waarin ons mooie wei deland, de melk en de melkpro ducten werden geroemd. In de zuiveltuin bood een melk meisje in Westfriese klederdracht Hare Majesteit een frisse dronk aan: milkshakes met sinaasappel. De koningin liet het zich goed smaken. In West-Berlijn werd gistermid dag de 15-jarige Wolfgang Roeh- Iing nabij de grens tussen West en Oost-Berlijn in de Britse zone door de Volkspolitie vanuit Oost- Berlijn gedood toen het vuur werd geopend op een groep jongens die de Volkspolitie uitjouwden. De jongen bleek thuis te horen in de Franse sector en lid te zijn van de communistische je"--' •'■gani- satie, de F.D.J. Zij lidmaatschaps kaart zat nog in zijn zak. Uit Bonn wordt vernomen, dat Bondskanselier Adenauer Dinsdag naar Berlijn zal vliegen om de rouwplechtigheaen voor ue slacht offers der demonstraties b.j te wonen. De Bc iskanselier zal van zijn bezoek tevens gebr'-'k maken om zich op de bonvte te stellen van de toestand Zes koeien verdronken Een wolkbreuk heeft gistermid dag de stad Breda en enkele ge meenten in de omgeving geteis terd. De kelders van honderden woningen liepen onder en hier en daar drong het water ook door in. de woningen. In verscheidene straten stond het een" halve me ter hoog. Vele straten zakten in. Vooral aan de te velde staande gewassen, met name aan de aard beien, is veel schade aangericht. In Etten verdronken zes koeien. De 35 meter hoge schoorsteen van de steenfabriek „De Bremberg" werd door de bliksem getroffen en stortte met donderend geraas naar beneden. Op vele plaatsen sloegen hooimijten weg. In Breda stortte het dak van een garage in. Voorzover thans bekend zijn er nergens persoonlijke ongelukken gebeurd. Twee ouden van dagen die "h niet tijdig voor het water uit de voeten konden maken, werden later doorweekt door de buren aangetroffen. In Breda liep ook de tunnel onder de grote weg Rot terdam-Antwerpen onder. MOSKOU, 23 Juni. De Sow- jet-regering heeft Maandagavond aan alle ambassades in Moskou een nota gezonden, waarin wordt meegedeeld, dat de beperkingen op het reizen voor buitenlanders in grote gebieden van Europees Rusland, Wit-Rusland, de Oekrai- ne, de Kaukasus en Centraal-Azië zijn opgeheven. De reisbeperkingen buiten het gebied van veertig k.m. rondom Moskou zullen gehandhaafd blij ven. De verzachting thans betekent, dat diplomaten en andere bui tenlanders o.m. zullen kunnen reizen naar de hoofdsteden van de Oekraine en Wit-Rusland Kief en Minsk en ook steden van Centraal-Azië Tasjkent, Samarkand. Bochara en Alma Ata. Onbeperkt reizen zal mogelijk ziin langs vrijwel de gehele lengte van de Wolga en door Soviet-Azië, met de Trans-Sibe rische spoorweg van Wladiwo- stok naar Moskou. De herstellingsoorden aan de Zwarte Zee staan thans open voor buitenlanders, evenals de Krim (behalve Sebastopol, Kertsi en Theodosia). de herstellings oorden van Yalta. Sotsji, Soe- choem en andere, alsmede de meeste herstellingsoorden in de Kaukasus. I I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1