(7. Berlijn rouwt om doden van 17 Juni Rhee - onder voorwaarden tot wapenstilstand bereid Kleine Peter (11 jaar) brak door het IJzeren Gordijn Mars Adenauer bevestigt: zullen niet rusten eer de vrijheid herwonnen is" Pools kapitein vraagt om toevlucht in Engeland Dagblad voor Alkmaar en omgeving Waas van geheimzinnigheid om „Batory" Pinay weigert opdracht blad voor laar ving dering Dwangarbeid nog wijd verspreid Ongeregeldheden in India Als drie maanden praten niet helptwil hij weer vechten Koningin Elizabeth in Schotland Kerkvervolging in China verscherpt ner12811 waliteit der ;arettes. de jes van vóór van genie- of de zon nt. Cocktail er en slecht UNOALEN ;uren Bergen Binnen, aan Zee gevraagd neub. HUIS m. 'an keuken, van Juli, voor echt- et 4 meisjes Van jaar. Brieven J. er. Oostvest 90- 19842, Haarlem. >p: z.g.a.n. GAS- riS, 4-pits, merk msch en Thee- - Joh. v. d. lijksweg 139 te i. tel. K 2205-204. iiiiiimiMiiiiiM'- ezegd wel heel st, want als je een sigaar, een et een of ander goed inkomen, kop krabbelde ijn klomp han- antwoordden ins. ruimteschip n de aarde der nog eens een ier, die wij de n wat er op de c geregeld mee, ig stemt. Zeer u zichzelf". die voor een rp. En wat hij '■■■■■■■■■■mum NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 et per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf - singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Woensdag 24 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12812 BERLIJN, 23 Juni De Westduitse Kanselier Konrad Adenauer heeft vandaag ten overstaan van 125.000 zwijgende, rouwende Berlijners gezegd, dat de mannen, die zij herdachten, de wereld bewezen hebben, dat Duits land nooit voor de Russische tyrannie zal bukken. De grote menigte was samengekomen om de laatste eer te bewijzen aan de „martelaren voor de vrijheid", die Woensdag tijdens de arbeidersopstand in Oost-Berlijn door communistische kogels gevallen zijn. De unieke rouwdienst werd gehouden voor het met zwart doek ge drapeerde stadhuis van West-Berlijn. Het eerbetoon was echter natio- I pens kan een ongewapend volk naai. In heel Wesf-Duitsland en in West-Berlijn lagen fabrieken en verkeer stil, terwijl de bevolking vijf minuten lang een stilzwijgen in acht nam. Zelfs de vlaggen van de Amerikaanse legerafdelingen in Duitsland en op de hoofdzetel van de Raad van Europa te Straatsburg hingen halfstok. Het was de indrukwekkendste demonstratie van solidariteit, die de Duitse natie sinds de oorlog gehouden heeft uit verzet tegen de communistische onderdrukking. De communisten hebben geen en kele poging gedaan de plechtig heden te verstoren. De Berlijnse menigte kwam in vier zwijgende colonnes bij het stadhuis samen. Zij stond bijna een uur lang stil in de brandende zon. Het plein was stampvol, maar er werd in het geheel niet ge drongen en geduwd. Voor het stadhuis stonden op een hoge katafalk, met kransen bedekt, acht lijkkisten. Zeven de zer kisten bevatten de stoffelijke resten van mannen, die Woensdag tijdens de opstand door Russische soldaten en manschappen van de communistische politie neerge schoten waren. De achtste kist was ledig. Zij was bestemd voor Willi Goettling, de West-Berlijner, die door een Russisch vuurpeloton geëxecuteerd werd, omdat hij aan de opstand deelgenomen zou hebben. De Russen hebben het verzoek van zijn weduwe om het stoffelijk overschot te harer be schikking te stellen niet ingewil ligd. Zonder plichtplegingen betrad de 77-jarige kanselier het spreek gestoelte, te midden van zwart omfloerste obelisken met flakke rende gasvlammen. „Onze harten zijn vervuld van droefheid om de doden, die hun bloed voor de vrijheid gaven", zo zei hij. „Behalve droefheid is er echter trots, trots voor allen, die de slavernij afwezen. Aan de hele wereld is getoond, dat zij de ty rannie niet langer zullen dragen, dat de periode van het totalitaire gezag over de Duitsers voorbij is". Met een van ontroering hese stem verklaarde Adenauer: „Met wa- De beroemde clown Grotk los te het startschot voor de vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland, van Lausanne naar Luzern. De prestaties van de renners bleven tijdens deze etappe ver beneden de ver wachtingen, en men meent, dat dit voor een deel is te wij ten aan Grock. De renners moesten namelijk zó om zijn grappen lachen, dat -zij zich niet goed op het rijden konden concentreren.... zonder verdediging tegen de grond geslagen worden, maar de wil, de vastberadenheid van dat volk zal nimmer bukken". Toen zei de kanselier, wiens rede via de radio in heel West- Duitsland te volgen was: „Alle Duitsers achter het IJze ren Gordijn vragen ons hen niet te vergeten. Wij zullen zonder rust of duur voortgaan ik zweer dit op dit plechtige uur ten overstaan van het gehele Duitse volk tot ook zij weer de vrij heid hebben, totdat geheel Duits land weer in vrede en vrijheid herenigd is". De menigte bleef zwijgen. Zij bewoog zich nauwelijks, ook niet tijdens de redevoeringen van de Berlijnse burgemeester Ernst Reu ter en de West-Duitse minister Jakob Kaiser, die verklaarde dat het hele Duitse volk achter de strijders van 17 Juni staat. Na de redevoeringen speelde een orkest de treurmars der Duit se soldaten „Ich hatt einen Waf- fenbruder". En terwijl de Vrij- heidsklok in de toren van het stadhuis beierde werden de lijk kisten voor hun laatste gang naar de begraafplaats in de Franse zone in lijkkoetsen geplaatst. Vóór de plechtigheid was door de Berlijnse jeugdorganisaties een stille optocht gehouden, waarbij zich onderweg 200.000 mensen aansloten, die zich gedurende de rouwplechtigheid in de op het plein uitkomende straten ophiel den, om de doden op hun gang naar het kerkhof de laatste eer te bewijzen. Ook in het aan West-Berlijn grenzende deel van Oost-Berlijn heerste doodse stilte. De Sowjet- tanks waren teruggetrokken en uit het gezicht verdwenen en ook de Oost-Duitse politie bleek te zijn teruggetrokken. Adenauer is onmiddellijk na de rouwplechtigheid per vliegtuig naar Bonn vertrokken. Vóór de plechtigheid bezocht hij een ziekenhuis, waar vele gewon den uit de dagen der ongeregeld heden worden verpleegd. Ook maakte hij, door 24 motorrijders voorafgegaan, een rit langs de grens tussen West- en Oost-Ber lijn. Motorscooters voor de rampgebieden Z. H. de Paus zal vandaag 20 motorscooters zegenen, die, als gift van de Katholieken in het Aartsbisdom Turijn, naar de noodgebieden in Nederland zullen worden gezonden. Minister Luns in Singapore De Minister van Buitenlandse Zaken dr. J. Luns is gisteren per vliegtuig in Singapore aangeko men uit Rangoon op een „oriën tatiereis" in het Verer Oosten en Australië. Totdat hij Donderdag naar Dja karta vertrekt zal hij de gast zijn van de Britse commissaris-gene raal voor Zuidoost Azië, Malcolm Macdonald. LONDEN, 23 Juni. De 53- jarige gezagvoerder van het 14.287 ton metende Poolse passagiers schip „Batory", Jan Wiklinsky, en de Officier van Gezondheid van dit schip, wiens naam Taklater zou zijn, hebben Zaterdag hun schip verlaten en zijn in Engeland achtergebleven. Zij zijn vandaag opgespoord en hebben om poli tiek asyl in Engeland gevraagd. Hun verzoek wordt bestudeerd, zo is vanavond door een woordvoer der van het Britse Ministerie van Binnenlandse Zaken bekend ge maakt. Wiklinsky wordt vastgehouden maar het is niet bekend waar hij zich op het ogenblik bevindt. De Britse autoriteiten bewaren voor het overige het diepste stilzwij gen over de gehele geschiedenis, die met een waas van geheimzin nigheid is omgeven. De „Batory" is een van de meest bekende Poolse schepen. Het was aan boord van de „Ba tory"' dat de in Duitsland geboren communist Gerhard Eisler in 1949 uit de Verenigde Staten naar Europa vluchtte, waar hij minister voor propaganda werd in de Rus sische zone van Duitsland. Een jaar geleden sprong een 30-jarige Poolse musicus van het schip in zee toen het Southampton verliet op weg naar Gdynia. Hij zwom naar de kust en hem werd poli tiek asyl verleend. Twee jaar ge leden gingen acht leden van de Weer 'n transportvliegtuig verongelukt TOKIO. Dinsdag is bekend gemaakt, dat een groot militair transportvliegtuig van het type C-119, een z.g. „Vliegende ver huiswagen", ten Noorden van het eiland Kioesjoe vermist wordt. Het toestel was met een beman ning van vier personen, drie para chutisten en een aantal voertui gen op weg van Japan naar Ko rea als onderdeel van de lucht brug, die werd ingesteld om zo snel mogelijk de manschappen van het 187ste regiment naar Korea te brengen. bemanning van de „Batory" in Engeland van boord en ook hen werd politiek asyl verleend. De „Batory" voer na de oorlog oor spronkelijk op de Atlantische Oceaan, maar werd uit de vaart genomen toen New Yorkse autori teiten de lading weigerden omdat het een communistisch schip was. De „Batory" werd daarna als luxe passagiersschip ingericht voor de dienst tussen Southampton, India en Pakistan. De Britten stuurden in 1940 Wiklinsky naar Nederland om er een schip te halen, maar het was te laat. Nederland werd onder de voet geloten en Wiklinsky gevan gen genomen. Hij bracht het grootste deel van de oorlog in een concentratiekamp door en werd door de Canadezen bevrijd. Behal ve Poolse draagt Wiklinsky ook Britse onderscheidingen. Hij en zijn scheepsarts zijn Zaterdag niet vertrokken toen de „Batory" weg voer. Geen steun van M.R.P. en Gaullisten PARIJS, 23 Juni. Antoine Pinay heeft vanavond het verzoek van president Auriol om een nieu we regering te vormen afgewezen. Hij was de 7de politicus wie was verzocht een oplossing te vinden voor de Franse kabinetscrisis die Zinken van rivierboot eist 24 doden Volgens uit de provincie Ma dras ontvangen berichten zijn Maandag 24 personen om het le ven gekomen, toen de boot waar mee zij op de rivier de Sabari voeren zonk, nadat zij op drij vende boomstammen was gesto ten. 200.000 Buitenlanders bij Kroningsfeesten LONDEN, 23 Juni. In ver band met de kroning van Konin gin Elizabeth zijn bijna 200.000 buitenlandse toeristen naar Groot- nü "reeds hiina viif weken duurt Brittannië gekomen. Daarmede nu reeds bijna vijl wenen auuri zijn a]le bestaande records ver beterd. In Mei reisden ongeveer 100.000 toeristen het land binnen in vergelijking tot Mei 1952 een stij ging van 37 procent. Voor de fees telijkheden op 1 en 2 Juni kwa men er nogmaals 100.000. In 1937 waren er voor de kro ning van George de Zesde 43.000 buitenlanders gekomen. en de Franse schatkist al meer dan 100 milliard francs heeft ge kost. Pinay had tevoren bekend ge maakt dat hij de Nationale Ver gadering slechts om goedkeuring van zijn benoeming zou verzoeken indien hij zeker was van de 314 stemmen die voor zijn bevesti ging nodig zijn. De afgevaardig den der M.R.P. deelden hem ech ter vanmiddag mede dat hij niet op hun steun kon rekenen, terwijl hem van de Gaullisten werd be richt dat hij slechts 30 van hun 81 stemmen zou krijgen. Pinay heeft de president daarop mede gedeeld dat hij niet in staat was de taak die hem was toevertrouwd te voltooien. De president zal Woensdag om 9.15 uur zijn be sprekingen tot oplossing van de crisis hervatten. GENEVE, 23 Juni. Een com missie van de Verenigde Naties heeft vandaag het resultaat van een tweejarig onderzoek bekend gemaakt en komt in een 620 pa gina's tellend rapport tot de con clusie dat in de Sovjet Unie, Bul garije, Roemenië en Tsjechoslowa- kije de dwangarbeid definitief wordt toegepast als middel van politieke achtervolging. In Hongarije, Polen, Zuid- Afrika en Malakka bestaat even eens de mogelijkheid om op poli tieke gronden tot dwangarbeid veroordeeld te worden. Volgens de commissie schijnt in de Sowjet-Unie, Bulgarije, Tsje- choslowakije, Polen, Zuid-Afrika en de Portugese kolonie Sao Tho me de dwangarbeid voorts toe gepast te worden als fundamen teel onderdeel van het economi sche systeem. Tenslotte schijnt dwangarbeid te bestaan als economisch straf middel in bijna alle andere Sow- jet satellietstaten, in de Australi sche kolonie Nauroe, in Spanje, Kenya, de Belgische Congo en in verschillende delen van de Ver enigde Staten. Na dood van Nehroe's politieke vijand Bij botsingen tussen duizend arbeiders en politie zijn Dinsdag te Nieuw Delhi vier politiemannen en twintig arbeiders gewond. De politie maakte gebruik van traan gas om de menigte uiteen te drij ven, die een optocht hield ter herdenking van het overlijden van Dr. Mookerjee, leider van de rechtse oppositiepartij van Hin does en Nehroe's meest verbitter de politieke vijand. De 52-jarige Dr. Mookerjee overleed gisteren in Srinagar in het omstreden Kasjmir waar hij als politiek gevangene werd vast gehouden aan een hartaanval. Zijn breuk met Nehroe dateerde van 1950. Mookerjee was van me ning dat er veel krachtiger tegen Pakistan moest worden opgetre den, speciaal wat het geschil over Kasjmir betreft. Jaarlijks vieren duizenden ge lovige Nepalezen het feest van Machendra Nath, die volgens de Hindoe-legende, een van de grootste Hindoe-leraren was. Dit jaar werd het feest met nog groter enthousiasme ge vierd, omdat men het aan hem toeschrijft, dat Tensing de kracht heeft gevonden om de Mount Everest te beklimmen. De gelovigen dansten en zon gen in de straten en trokken versierde wagens met zich mee, terwijl zij op de trommen roffelden. SEOEL, 23 Juni Generaal Mark Clark heeft vandaag opnieuw een onderhoud van twintig minuten met de Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee gehad, waarna hij per vliegtuig naar Tokio is teruggekeerd. Volgens gezaghebbende woordvoerders heeft Rhee Clark een compromisvoorstel voorgelegd om tot een oplossing van de moeilijkheden te geraken. tische krijgsgevangenen mogen worden vrijgelaten. De Zuid-Ko- reanen zouden daartoe overigens ook weinig kans hebben, want de bewaking van alle kampen die zich op het Koreaanse vasteland bevinden is door Amerikaanse troepen overgenomen. Alleen op de eilanden worden nog kampen door Zuid-Koreanen bewaakt. Bovendien neemt men in Zuid- Koreaanse kringen aan, dat de Noord-Koreanen die totnogtoe niet zijn uitgebroken, dit ook niet willen. 57 van de 100 Chinezen die uit Rhee zou bereid zijn een wa penstilstand te tekenen indien wordt voldaan aan de volgende voorwaarden: 1. gelijktijdige terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea met inbegrip van de Chi nese en de Amerikaanse; 2. ondertekening van een vei ligheidspact met de Ver. Staten eer de- wapenstilstand van kracht wordt; 3. een tijdslimiet voor een vre desconferentie, inhoudende dat de strijd in Korea zal worden hervat indien de politieke toestand in het land niet binnen drie maanden na de ondertekening van een wapen stilstand is geregeld. Als deze voorwaarden niet wor den vervuld, zou Zuid-Korea de strijd alleen voortzetten. Rhee zou er geen bezwaar tegen hebben dat een neutrale commis sie in Korea toezicht houdt op de krijgsgevangenen en dat de com munisten „uitleg" geven aan de 8000 anti-rode krijgsgevangenen die nog in de geallieerde kampen worden vastgehouden. Men acht het echter in hoge mate onwaar schijnlijk dat Rhee de 26.000 krijgsgevangenen die zijn vrijge laten, weer zal willen laten op pakken. Wel is thans order gege ven dat niet méér anti-communis- BERLIJN, 23 Juni De kleine Peter von Dsikowitzky, een 11- jarige jongen uit Schwerin, bijna 200 km ten Noordoosten van Ber lijn, is er vandaag in geslaagd door het ijzeren gordijn naar West Berlijn te komen. Met zijn bezittingen in een rugzak heeft hij de lange weg alleen afgelegd. Toen hij bij de grens tussen Oost en Wést Berlijn aankwam, ontmoette hij vriendelijkheid in- plaats'van kogels. Een communistische autoriteit gaf hem een met de hand geschre ven pas en de Volkspolitie bracht hem met een radio-auto over de grens. Aan dezelfde grens werd giste ren nog door de Vopo's een 15- jarige jongen, die hen met ste nen bekogelde, doodgeschoten. Peter's verhaal is het volgende: Zijn vader, een Duitse officier van hoge Russische afkomst, sneuvelde in de oorlog, zijn moe der werd door de Russen in 1945 „weggehaald" en is nooit terugge komen. Hij woonde bij zijn 65- jarige grootmoeder in Schwerin. De grootmoeder werd kort ge leden ziek, en de communisten wilden Peter in een weeshuis on derbrengen. Zowel de grootmoe der als de jongen verzetten zich daartegen. De grootmoeder pakte Peter's rugzak, gaf hem wat geld en ver telde hem wat hij moest doen. Hij ging naar het station en kocht een kaartje voor Berlijn. Toen de communistische politie de papieren van de reizigers kwam controleren, hield de jon gen zich slapende. Men liet hem met rust. Bij zijn aankomst in Oost Ber lijn werd hij door iedereen vriendelijk bejegend. Een man hielp hem om met de Metro naar de grens van West Berlijn te ko men. Een vrouw gaf hem onder dak voor de nacht. Toen stuitte hij "op een „Strassenvertrauens- mann", de functionaris, die erop moet toezien dat een ieder die zich in zijn rayon bevindt van goede papieren is voorzien en bij de politie staat ingeschreven. De kleine Peter moet hem om de een of andere reden ontroerd hebben. Hij schreef een brief, waarin hij de toestand van de jongen uiteenzette en de Volks politie vroeg, hem de grens te laten passeren. Hij is nu in huis bij een fami lielid, de 26-jarige Tatjana von Dsikowitzky in West Berlijn. Zij is werkloos, haar verloofde even eens. Zij hebben niet eens ge noeg geld om te trouwen. „Maar Peter houd ik, hoe dan ook", zegt Tatjana. EDINBURGH. Koningin Eli zabeth is gisteren in de Schotse hoofdstad aangekomen, om daar haar kroning te vieren. Nadat zij van burgemeester Sir James Miller de sleutels van de stad in ont vangst had genomen, reed zij in een open rijtuig met haar echt genoot door de grauwe straten, waar de Schotten dicht opeen ge pakt stonden om hun koningin te zien. Een escorte van de cavalerie be geleidde haar op haar tocht naar Holyrood House. Het hoogtepunt van de feeste lijkheden wordt gevormd door een nationale dienst die vandaag in de St. Giles kathedraal gehou den wordt. Herverkaveling in de noodgebieden De in het watersnoodgebied ge troffen landbouwbedrijven krij gen in het oude gebied of elders op domeingrond een nieuw be drijf. Dit heeft de Minister van Landbouw aan de Tweede Kamer medegedeeld. Aan de betrokke nen zal in het algemeen een na genoeg gelijkwaardige oppervlakte grond beschikbaar worden gesteld als zij in het oude gebied exploi teerden. In de regel wordt aan een gegadigde een bedrijf toege wezen in die grootte-klasse, welke overeenstemt met of het dichtst bij ligt bij de oppervlakte, welke hij in gebruik heeft gehad, be houdens correcties naargelang van de kwaliteit van de oude grond. Het ligt voorts in de bedoeling ten behoeve van de verplaatsing van bedrijven grond beschikbaar te stellen in de Noordoostpolder, waar, naast weidebedrijven ook akkerbouw- en gemengde bedrij ven beschikbaar zullen zijn. het ziekenkamp bij Poesan zijn ontsnapt, zijn door de Zuid-Ko reaanse politie weer uitgeleverd. Het Amerikaanse Achtste leger heeft vandaag bekend gemaakt, dat in de afgelopen week 10.000 communisten zijn gedood of ge wond, de meeste tijdens het grote Chinese offensief dat de geallieer den dwong ruim 3 kilometer ach teruit te trekken. Aan het offen sief namen meer dan 30.000 Chi nezen deel. De Canadees Lester Pearson, voorzitter van de Algem. vergade ring der V.N. heeft Rhee een boodschap gezonden waarin hij krachtig tegen de vrijlating van de gevangenen heeft geprotes teerd. Inmiddels is uit Stockholm een groep van 22 Zweden voor de toe komstige Koreaanse wapenstil stands-commissie per vliegtuig naar Washington vertrokken, van waar zij naar Tokio zullen reizen. De Noordelijken hebben vandaag aan het front per luidspreker me degedeeld dat op 25 Juni de wa penstilstand toch zal worden on dertekend. HONGKONG. Volgens Ka tholieke woordvoerders in Hong kong wijzen de jongste inlichtin gen uit communistisch China er op, dat de communisten hun cam pagne tegen de kerken, speciaal in de steden, opvoeren. De communisten hielden op 15 Juni een razzia in een kerk in Sjanghai en arresteerden er vjjf Amerikaanse en twee Franse priesters. In Tientsin werden 10 priesters in hechtenis genomen. Ook uit vele andere steden waar de missionarissen tot dusver een betrekkelijk grote vrijheid genoten, komen berichten, die er op wijzen, dat er een wijziging in de partijpolitiek is ingetreden en dat de communisten nieuwe direc tieven volgen. NIEUW ZOUTLOOS BROOD VOOR DIEETPATIENTEN Binnenkort zal in Den Haag en in Nijmegen een nieuw soort meel voor zoutloos brood met een be hoorlijke smaak ter beschikking worden gesteld. Het is de bedoe ling geleidelijk aan de voorzie ning over het gehele land uit te breiden. Gedurende vijf jaren zijn vele proeven genomen in samenwer king met het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek om te komen tot een meelsoort, waaruit zoutloos brood kon worden gebak ken, dat de bezwaren ondervangt, welke tot nu toe verbonden wa ren aan brood gebakken zonder zout. De technische proeven ge schiedden in laboratoria en bak kerijen, de smaakproeven ook in ziekenhuizen en klinieken, waar bij verscheidene medici behulp zaam waren. Het brood zal onder de naam Passanobrood in de han del komen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1