Jonge matrozen voor Hoog Militair Gerechtshof Prof ei op J A Ikmaarsebrandweer is zijn vlag kwijt Langedijkbouwt vijftien woningen Gegapt door Koog aan de Zaan AGENDA Huur teruggebracht op f 7.- Oude man-alleen leeft in ergerlijke omstandigheden Er is niets aan te doen Pastoor Tesselaar overleden Vierdaagse te water Vijf maanden gevangen i sstr af Dodelijke val op kermis te Delft Zich aan wacht onttrokken', korporaal neergeslagen Consequenties voor de Marine Buitenlan notitiei Revanche 5 I'aaina 2 Woensdag 24 Juni 1953 ALKMAAR Enkele brand weerlieden van het brandweer corps te Koog a. d. Zaan hebben gisteren het corps van de Alk- maarse Vrijwillige brandweer van gijn vlag beroofd. Enkele mannen deden een overval op de kazerne te Alkmaar in de hoop de befaam de Oterleekerbrandweerstaf te bemachtigen doch men is daarin niet kunnen slagen. Men kon de staf niet vinden. Inplaats daarvan hebben zij de vlag meegenomen, die zij slechts willen teruggeven wanneer zij de zo begeerde staf daarvoor in ruil krijgen. Wij betwijfelen of zulks is vol gens de regels van het spel. Het sportieve spel rond de brandweer staf is het vorig jaar stopgezet omdat de frequentie waarmee de staf van de ene naar de andere brandweer verhuisde, werd op gevoerd en men zich soms niet strikt hield aan het reglement. Het lag in de bedoeling van de Alkmaarse vrijwillige brandweer om het reglement op de Oterle- ker-brandweerstaf te herzien en daarna het spel weer te doen her- K.A.B. Afd. Alkmaar ALKMAAR Wij vestigen nog eens de aandacht van alle kader leden van de K.A.B. op de hoogst belangrijke contactavond, die gehouden wordt a.s. Donder dag om 8 uur in de grote zaal van „Victory" aan de Lange- straat. Allen, die ook maar enige func tie hebben in de K.A.B. in de vakafdelingen onderafde lingen en instellingen worden met hun dames op deze contact avond verwacht. Mocht om de een of andere reden een uitnodiging zijn uit gebleven dan zijt U toch van harte welkom. Ook op U wordt gerekend. Geen enkel kaderlid verzuime deze wellicht belangrijkste avond van dit jaar in de K.A.B. met zijn dame bii te wonen Ka j otters-nieuws ALKMAAR Zoals vorige week reeds is meegedeeld, staat er een „Praatavond" op het pro gramma. Besproken worden de meest brandende vragen door de Kajot- ters zelf gesteld en de Lourdes- actie! Komt allen! Aanvang half negen. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek ALKMAAR Met ingang van Maandag 13 Juli a.s. tot Maandag 27 Juli zal de R.K. Leeszaal en Bibliotheek wegens vacantie ge sloten zijn. Om de lezers tegemoet te ko men bestaat de mogelijkheid om in de week, voorafgaande aan de vacantie, twéé boeken extra mede te nemen. DAMKAMPIOENSCHAP ALKMAAR In de hoofd klasse van het persoonlijk dam kampioenschap van Alkmaar en Omstreken is de beslissing nog niet gevallen. Titelhouder Mek ken en de W.D.O.'er Kruider wonnen resp. van N. Oud en Smolenaars en eindigden hierdoor gelijk bovenaan. Mekken en Kruider spelen nog een beslis singspartij om de titel. In de eerste klasse verloor de Heiloöer Tuinman een punt aan zijn clubgenoot Bijwaard. In de tweede klasse bevocht de Lange- dijker Mosk een moeizame re mise tegen kopganger Jorna. De uitslagen van de zevende ronde luiden: Hoofdklasse: J. MekkenN. Oud 20; H. KruiderP. Smole naars 20; G. WooniikM. Oud 11; M. LangrasJ. Schuit 2 —0. Eerste Klasse: D. Kiewitt—D. Stam 2—0; C. BijwaardK.- Tuin man 11. Tweede Klasse: N. VisserA. Bosman 02; J. HelderN. Len- gers 20; J. KoolG. Sijm 20; J. JornaA. Mosk 11; K. MeyerN. Visser 20. De standen zijn thans: Hoofdklasse: vatten. Voor zover ons bekend is heeft deze reglements-herziening nog niet plaats gehad. De Alkmaarse brandweer was van hoog tot laag gisteravond om kwart voor negen nog geheel on kundig van de overval in de brandweerkazerne. Hengelsportnieuws ALKMAAR Dezer dagen hield het Centr. Ned. Hengelaars- verbond Afdeling Alkmaar haar eerste viswedstrijd in het nieuwe seizoen Zaterdag j.l. voor hen die principieel niet vissen op Zondag en voor werkers in de continubedrijven, Zondags voor de overigen. Er waren resp. 28 en 130 hengelaars. Als gewoon lijk viel de vangst niet mee, door dat veel ondermaatse baars werd gevangen. Zaterdag werd slechts eén maatbaars gevangen en Zon dag drie. Baars, metende 16 cm. en meer, werd genoteerd (en daarna weer vrij gelaten), zodat Zaterdag 70 stuks op de lijst kwamen en Zondag 245. Zondag nam ook een 7-tal da mes deel aan de wedstrijd; elke keer groeit het aantal deelne mende dames, hetgeen door het bestuur zeer op prijs gesteld wordt. Beide dagen was het pracht zomerweer en !had er Zondag niet een briesje gestaan, het zou onaangenaam heet ge weest zijn. 's Avonds had de prijsuitreiking plaats in het club lokaal bij Tom aan het Waag- plein. De ruime bovenzaal was overvol met leden, de meesten vergezeld van hun echtgenote of verloofde. De grootste baars werd Zater dag gevangen door de heer J. Droge en Zondag door de heer G. A. de Boer, resp. 25.5 en 26.6 cm. waarvoor de heer C. J. Klugt Hekelstraat 10 gratis visstoeltjes beschikbaar had Veld. Overige prijswinnaars war o.a., op Za terdag de heren G. Siebrands, F. Huyzer, J. Droge en Zondag o.a. de heren J. v. Vondel, G. A. de Boer, W. Groot, J. H. Kruyt, G. Strooker. Het geheel mag ge zien worden »ls een goed geslaag de wedstrijd, zoals dat in die vereniging gebruikelijk is. WOENSDAG 24 JUNI Bioscopen: VICTORIA: Bureau Zedenpo litie. HARMONIE: Hard als graniet. REX: De schoonheidsspecia list. CINEMA: The greatest show on earth. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Hedenavond na zes uur voor spoedgevallen te be reiken Apotheek Wanna, Ritsevoort, Ritsevoort 5. Apotheker mei. C. Kamp- huijs. ALKM. BOYS-TERREIN: Sportavond t.b.v. het Centr. Genootschap voor Kinder herstellingsoorden. DONDERDAG 25 JUNI BIOSCOPEN en APOTHEKEN Zie Woensdag. ST. DOMINICUSKERK: In kader van „Waar gaan we heen" voor j. en m. geza menlijk: Slotconf eren tie „Wie kan er vacantie hou den". 60 jaar Alkmaar Buiten, St. Augustinusver. St. JOSEPHKERK: 9 uur H. Mis. Afd. Alkmaar buiten St. Augustinusvereniging GULDEN VLIES: 10.30 uur: feestvergadering St. Augus- tinus. HOTEL VICTORY: 8 uur contactavond Kader K.A.B. Donderdag: Hoog water 6.05 u. en 18.20 uur. Laag water: 12.15 uur. Drink limonade ALKMAAR. De B.B.M.. de landelijke organisatie van mine raalwater-fabrikanten. begint morgen een collectieve reclame voor gazeuse-dranken. Op vrachtauto's alsmede op de ruiten van café's en winkels zal een affiche worden aangebracht met het opschrift: Drink limo nade. Het gebruik van gazeuse-dran ken ligt hier te lande, veel lager dan elders, zodat het van belang is de aandacht van het publiek op de gezonde en verfrissende, koolzuurhoudende, alcohol-vrije producten van de Nederlandse mineraalindustrie te vestigen. De gazeuse-dranken zullen dit seizoen door deze reclame-cam pagne ongetwijfeld meer over de tong gaan. J. Mekken 7 4 3 0 11 H. Kruider 7 4 3 0 11 N. Oud 7 3 2 2 8 Langras Jr. 6 1 4 1 6 J. Schuit 7 2 2 3 6 M. Oud 7 1 4 2 6 G. Woonijk 7 1 4 2 6 P. Smolenaars 6 0 0 6 0 Eerste Klasse: K. Tuinman 6 4 1 1 9 D. Kiewitt 5 4 0 1 8 D. J. Heyes 4 3 1 0 7 J. Slijkerman 5 1 3 1 5 D. Stam 7 1 1 5 3 C. Bijwaard 7 0 2 5 2 Tweede Klasse: 0 13 J. Jorna 7 6 1 K. Meyt* 6 5 0 1 10 A. Mosk 7 3 4 0 10 J. Helder 7 4 1 2 9 A. Bosman 6 3 2 1 8 8 D. Korn 7 2 4 1 N. Visser 9 1 3 5 5 N. Lengers 7 1 2 4 4 J. Kool 7 2 0 5 4 D. Bruggeman 7 0 3 4 3 G. Sijm 6 0 2 4 2 VOOR VEERTIG JAAR In ons blad van 24 Juni 1913 lazen wij: NIEUWE ANSICHTEN De Alkmaarsche Boek- en Papierhandel A. v. d. Meulen Rz. heeft eene nieuwe serie photogravure-ansichten uitge- feven met natuurkiekjes in en Hout en het Heiloöer- bosch. Van deze serie munten bovenal uit „Hertenkamp- Vijver" en „Boschkiekie Alk- maar-Heiloo". Wat de opname en afwerking betreft, ver dient deze nieuwe uitgave alle aanbeveling. ALKMAAR Van verschil lende zijden werden wij meermalen attent gemaakt op een schrijnend geval van armoede, waarin een 82-jarige oude man alleen in een „wo ning" in de Bloemstraat leeft. Het betreft zekere P. K., die behalve van de steun van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning leeft van de opbrengst van de verkoop van wormen aan hengelaars. Het inwendige van zijn woning, die deze naam niet meer verdient, tart elke beschrijving; het inte rieur verkeert in een verregaande staat van vervuiling en verwaar lozing en er ligt een onbeschrijfe lijke rommel. Daartussen strompelt de oude man en scharrelen zijn twee kat ten. Onze zegslieden vonden het een schande voor de stad, dat zo'n oude man daar maar aan zijn lot wordt overgelaten. Dat is echter maar in zekere zin het geval. So ciale Zaken is met dit geval be kend en heeft de oude man aan geboden te worden opgenomen in een der plaatselijke tehuizen voor oudelieden. Het heeft ook een buurvrouw opgedragen tegen eni ge vergoeding voor de man te zorgen. Dat schijnt zich echter te beperken tot het klaar maken van wat eten: van de verdere verzor ging is n.l. bij een bezoek aan de woning van de man, niets te be speuren. Deze weigert voorts in een tehuis voor ouden van dagen te worden opgenomen. Hij wil zijn vrijheid en zijn katten en ook het scheiden van de paar magere hor tensia's in het tuintje achter zijn huis is hem onmogelijk. Laat mij hier maar scharrelen en doodgaan, zegt hij, terwijl hij er aan toe voegt, dat hij het wel niet zo lang meer zal maken. Sociale Zaken zegt er niet meer aan te kunnen doen, want de wet laat nu een maal niet toe iemand tegen zijn wil van zijn vrijheid te beroven. Maar zonder gevaar is deze BUURTVER. BLOEMWIJK EEN DAGJE UIT ALKMAAR Traditiegetrouw heeft de buurtveren. „Bloem- wijk" onder leiding van de voor zitter de heer Jonker een dag trip gemaakt die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bijzon der attractief is geweest, 's Mor gens vertrok men in druilerige regen, maar later op de dag klaarde het weer wat op. Overi gens verkeerde men in de aller plezierigste stemming. Eerst ging de reis, die met twee autobussen werd gemaakt, naar het Kopje van Bloemendaal, dat slechts door enkelen werd bestegen, daarna reisde men via Zandvoort naar Hilversum, waar onder leiding van een oud agent van de Hil- versumse Politie bezoeken wer den gebracht aan het raadhuis en de diverse studio's. In Oud Valkeveen werd even uitgestapt voor een verfrissing. Tenslotte bereikte men Amsterdam, waar het gezelschap dineerde. Daarna kwam men tezamen in de „Kleine Comedie", waar een op voering werd gegeven van „In Pyama", dat een goed succes oogstte bij onze stadgenoten. Een bezoek bij Heek besloot deze wel bestede uitgaansdag en tevreden keerde men in de avond naar Alkmaar terug. toestand niet; in de afgelopen winter was de man, die niet zo heel goed meer ter been is, al een paar keer tegen de kachel ge vallen, naar hij ons vertelde. Zijn gezondheidstoestand laat ook veel te wensen over; in het voorjaar was hij geruime tijd bedlegerig en h;j was toen vrijwel aan zijn lot overgelaten. Overigens klaagt hij zelf niet over zijn verwaarlo zing. Al met al blijft het een droef geval, waar niet veel aan te doen schijnt. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Levi- na L. J. M.. d. v. P. W. M. Vink en M. C Roozen. Overleden: R. Visser, 69 jaar, gehuwd met J. Druijf. Kampioen ALKMAAR. De agent van gemeente-politie te Alkmaar, de heer R. Groninger, behaalde op de zwemkampioenschappen te Amsterdam het kampioenschap popduiken van het district West van de Nederlandse Politie Sportbond. Hokkeling ALKMAAR. Bii de vee houder D. Akkerman, Westdiik 16, heeft sinds drie weken een zwart-bonte hokkeling onderdak gezocht. De eigenaar kan het dier op vertoon van de schets terug halen. THOLENSE KINDEREN IN SCHOORL SCHOORL. Evenals andere gemeenten in Noordholland heeft ook Schoorl een groep kinderen uit Scherpenisse gastvrij ont haald gedurende de afgelopen week. Maandag 15 Juni waren de kinderen in Schoorl aange komen, onder leiding van het schoolhoofd, de heer Kouman. en enige leidsters. Nadat de kinde ren in het gymnastieklokaal op een verfrissing waren onthaald, gingen zii met hun pleegouders mee, die hen een week lang on der hun hoede hebben gehad. De gehele week hebben de kinderen tochten gemaakt, o.a. een excur sie door de duinen, een bezoek aan het strand, waar het nog wat te koud was. maar waar ze toch hebben genoten, alsook van de kermis en de speeltuin. Ook zijn ze een hele lange dag naar Am sterdam geweest, naar de Artis en naar Schiphol, waar ze in bussen een rondleiding maakten. Vrijdags genoten ze op de Alk maarse kaasmarkt en daarna kregen ze een koffiemaaltijd aangeboden in de muziektuin. 's Middags maakten ze een wan deling door de Alkmaarse Hout, terwijl Zaterdag Schoorlse schoolkinderen voor hen enkele toneelstukjes opvoerden, die zeer in de smaak vielen. Eergisteren ziin allen weer naar Tholen teruggekeerd. Eerste prijs NW. NIEDORP Op Zondag 21 Juni werd in Medemblik een zangconcours gehouden. Hier behaalde onze zangvereni ging een eerste prijs met 301 p Postduivensport LIMMEN. Startplaats was St Quentin (Fr.). Gelost om 6 uur. Uitslag: Jac. Boersen 1, M. C. v. d. Velden 2 7 9, J. v. d. Eng 3 6 8 10, gebr. Steeman 4, P. v. d. Velden 5. Aankomst van de eerste duif was 9.33.20. LANGEDIJK. In de giste ren gehouden raadsvergadering werd door de raad besloten tot het bouwen van een vijftien-tal huizen, waarvan acht te Noord- Scharwoude en zeven te Broek op Langedijk. De nieuwe wonin gen zouden 8.- huur per week gaan kosten en dit was bezwaar lijk. Derhalve werd een nieuw plan opgesteld, waarbij de huur op ƒ7.- per week wordt terug gebracht. De bouw volgens het nieuwe plan wijkt af van de traditionele woningbouw. De woningen wor den enigszins kleiner, doch zul len toch aan hoge eisen voldoen. Het zullen woningen worden met zeven slaapplaatsen, zodat ook rekening is gehouden met gro tere gezinnen. B. en W. stelden tevens voor. de bouw aan te be steden. opdat men kan onderzoe ken. of de bouw volgens de nieuwe plannen goedkoper zal ziin. Er zullen twee begrotin gen komen en twee bestekken: een /volgens de traditionele bouw en eén volgens het nieuwe plan. zodat men voldoende vergelijken kan. De aanbesteding van de bouw van een sluisbrug te Oudkarspel laagste inschrijver firma De Geus voor 57.800 gulden, dat is 4800 gulden boven de begroting werd niet gegund. Er was nu een nieuw plan ontworpen, waarbij brug en weg in aan merking zullen komen voor een uitkering uit het tertiair wegen fonds. Mede doordat ongeveer 75 meter schoeiing en nieuwe sluis deuren in dit plan ziin opgeno men, nam het college de laagste inschrijver in de arm wat betrof de kosten van dit plan. Het ge- heel zal nu 69.990 gulden gaan kosten. De raad keurde dit plan goed. De aanbesteding voor de te bouwen ambtswoning voor de gemeente-secretaris. waarvoor door Wederopbouw en Volks huisvesting een premie van 5000 gulden is toegekend, zal 3 Juli plaats hebben. Aan de heer B. J.'Scharp werd op zun verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school te Broek op Langedijk. en aan de heer J. P. Schotsman als leraar licha melijke oefening aan de open bare school voor openbaar u.l.o. te Noord-Scharwoude. B. en W. kunnen, na overleg met de Kamer van Koophandel in odeDeJiode van 1 Juli tot l September een vacantierege- yo?r bakkers en kruideniers vaststellen in overleg met de organisaties. Gasfabriek heeft weer nadelig saldo LANGEDIJK De rekening van de gemeenschappelijke gas fabriek van Langedijk en Sint Pancras over het dienstjaar 1952 sloot met een nadelig saldo van f24.384,15, dat door de gemeen ten Langedijk en Sint Pancras, resp. voor 4/5 en voor 1/5 deel zal moeten worden gedekt. In dit nadelig saldo is de re tributie aan deze gemeenten tot een totaal bedrag van f 14.325 opgenomen, zodat het eigenlijke tekort dat moet worden aange zuiverd, ruim f 10.000 bedraagt. Burgerlijke Stand LANGEDIJK. Geboren: Gerrit, z. v. P. J. Greeuw en A Swager: Cornelis Wouter, z. v. J. Giltjes en A. van den Heerik. Ondertrouwd: Dirk Peetoom. 22 jaar. te Rotterdam, en Arnol- da Horbeek. 21 jaar; Dirk Kloos terboer, 28 jaar, en Trijntje Blom, 25 ïaar. Gehuwd: Albert Dekker, 29 iaar. en Marie Blom. 21 jaar; Mattheus Goedhart. 43 iaar en Eke Bouma, 32 iaar; Arie Vree ën. 24 jaar, te Steenwijkerwold, en Truntie Snoek. 25 iaar; Nico laas Hendrikus Schuit. 39 jaar, en Wilhelmina Emma Elberta de Jong. 25 jaar. Uitslagen „De Reisduif" DE RIJP Bij de op Zondag gehouden wedvlucht van St. Quentin behaalden de leden van de postduivenvereniging „De Reisduif" de volgende resultaten: P. RetecQ: 1, 9, 13; J. Sassen: 2, 6, 10; Gebrs. Boots: 3, 17,; C Hottentot: 4, 7; J. Knegt: 5, 12; A. Dootjes: 8, 14; J. Schipper: 11; C. Nieuweveen: 15; J. Konijn: 15,/ J. F. Riteco: 18. De over duif was van de heer C. Hotten tot. Bouw van douche-cellen De kosten, te maken wegens verbetering van woningen, die daarvoor volgens het Terlingen- fonds in aanmerking komen, zul len niet op de gemeentebegroting worden geplaatst, doch bestre den worden uit de reserve. De geloofsbrieven van de raadsleden werden in orde be vonden. Bii de rondvraag vroeg de heer Volkers, hoe het met de plannen voor het zwembad stond, waarop de voorzitter ant woordde, dat water uit de Ring vaart, waar het zwembad even tueel zal komen, ter onderzoek is opgestuurd, doch dat men nog geen uitslag heeft gekregen. Hii erkende de wenselijkheid van een zwembad, en noemde parti culier initiatief in deze kwestie in samenwerking met de ge meentelijke dienst de meest ideale vorm om het doel te be reiken. Zeer onvoorzichtig BEVERWIJK. Begin Decem ber van het vorig jaar reed N. S. uit Beverwijk met zijn auto over de provinciale weg on der Schermerhorn. Het was een beetje mistig, waardoor de weg glad was, doch het zicht was vol- strooid. Voor S. uit reeds een land- bouwtractor. bestuurd door J. S. uit Schermer, die S. wilde gaan passeren. Van de andere kant naderde echter de heer K. uit Heiloo in ziin auto, die door het aandoen van ziin licht ziin nade ring extra kenbaar maakte. Toen S. midden op de weg was, durf de hii blijkbaar niet verder, waarschijnlijk bevreesd voor een botsing. Hii remde krachtig, doch hierdoor ging zijn wagen slippen en vlogen de beide auto's tegen elkaar op. De tractorbestuurder had ge zien. dat de heer K. met ziin linkervoorwiel op de berm reed, zodat hii zoveel mogelijk was uitgeweken. De auto van de heer K. werd dermate beschadigd, dat de reparatie 1200 gulden kostte. Door de kantonrechter was destijds een boete van 15 gulden tegen N. S. geëist, doch de offi cier van de Alkmaarse rechtbank vond deze straf te licht en eiste een boete van 75 gulden, subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak 2 Juli. Geslaagd DE RIJP Bij het dezer dagen gehouden examen voor vakbe kwaamheid in de kantoorboek handel slaagde onze plaatsgenoot de heer W. de Haan. Burgerlijke Stand H. HUGOWAARD Geboren: Simon M. Oudhuid: Catharina Th. Groot; Margriet van Kuilenburg; Catharina J. M. van Stralen; Jo- sephus M. van Schagen; Anna M. J. Kager; Sjoerd Aardema; Ja cobus J. C. Bes; Cornelis A. M. Stoop; Gerardus Th. van Baar; Cornelia A. M. van Langen; Y- vonne M. Borst. Ondertrouwd: Theodorus Dek ker, 28 jr. landarbeider en Anna Maria Does, 28 jaar; Nicolaas Schuurman, 47 jaar veehouder en Jannetje van Strien, 48 iaar huis houdster; Nicolaas Johannes van Stralen, 24 jaar, chauffeur en Hendrica Johanna van Galen, 22 jaar steno-typiste, Amsterdam. Getrouwd: J. J. Sinnige, 27 j. en C. R. Borst, 24 j.; J. Tromp, 32 j. en P. J. Brink, 25 j.; A. P. Dekker, 25 j. en A. A. Oudhuis. 25 j.; J. Rood, 31 j. en A. Beers, 31 j.; Th. P. van Diepen, 26 j. en M. C. Kruyer, 22 j.; C. j. Leegwater, 28 j. en A. U. Oude man 26 j.; A. W. Koning. 29 j. en E. E. Duijn, 28 j.; N. Schuur man, 47 j. en J. van Strien 48 j. Th. Dekker, 28 j. en A. M. Doés 28 j. Overleden: Aaltje Plas, gehuwd met Arie Kooij, 64 jr.; Antje Commandeur gehuwd met Gerrit Oudeman 73 jaar; Jacob Laan, weduwnaar van Maria Koopman 82 jaar. Oud-Kapolaan van Castricum CASTRICUM. Zo juist be reikte ons de treurige tijding dat onze oud-kapelaan, welke kort voor de watersnood tot pastoor te Ierseke was benoemd, heden is overleden. In ons vorig bericht maakten wij reeds melding, dat pastoor Tesselaar wegens zeer ernstige ziekje in een ziekenhuis te Haar lem' was opgenomen. Vele paro chianen van de St Pancratius- parochie koesterden nog hoop dat onze oud-kapelaan zijn ziekte zou doorstaan, doch O.L. Heer heeft zijn ziel tot Zich genomen. Dat hij ruste in vrede. Drukte aan zee CASTRICUM. Het prachtige zomerweer van i.l. Zondag had duizenden Amsterdammers en bewoners van de Zaanstreek naar het strand gelokt om ver frissing te vinden. De grote rijwielbewaarplaats had nauwe lijks ruimte genoeg om de dui zenden rijwielen te plaatsen. Het parkeerpark voor auto's bleek veel te klein te zijn. De grote trek, vooral van de Zaanstreek, blijkt Castricum te zijn. DEN HELDER. De vier daagse te water voor het perso neel van de Koninklijke Marine zal dit jaar van 1325 Juli a.s. worden gehouden. Op 13 Juli zal in Den Helder met de eerste groep worden gestart, die roeiend, zeilend en zwemmend over het IJselmeer in vier dagen in Am sterdam zal moeten aankomen. Na aankomst van deze groep zal de tweede ploeg vanuit Am sterdam naar Den Helder ver trekken en eveneens vier dagen op het IJselmeer met zeilen, roeien en zwemmen zijn krachten moeten tonen. Deze z.g. vierdaagse te water is vorig jaar voor het eerst in de maritieme geschiedenis gehouden, nadat de toenmalige Commandant Zeemacht Nederland, schout hij nacht C. F. Slot, het programma persoonlijk had uitgewerkt. Het doel van deze watervierdaagse is het bij de Kon. Marine dienende beroeps- en dienstplichtig perso neel te trainen in de zeil- en roeitechniek, tevens de persoon lijke kwaliteiten aan te kweken en te verhogen en de gezamen lijke prestatie op te voeren. De route zal evenals dat vorig jaar het geval was langs de oude Zuiderzeestadjes lopen. Zich tijdens watersnood aan dienst onttrokken 's-GRAVENHAGE, 23 Juni. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de sergeant van de K.L., L. v. d. G. uit Middelburg, de ser geant van de K.L., C. J. J. uit Souburg en de sergeant der Kon. Luchtmacht, J. K. uit Souburg, die zich tijdens de watersnood ramp aan de dienst onttrokken zouden 'hebben, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 5 maan den met aftrek en terugzetting tot de rang van soldaat laagste klasse. De eerste twee waren door de krijgsraad veroordeeld tot 5 maan den met aftrek, K. had in eerste instantie 3 maanden met aftrek gekregen. W eersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond. WEINIG WIND Zwaar tot half bewolkt met in de nacht en vroege och tend hier en daar mist. Plaat selijk enkele regen- of on weersbuien. Weinig wind en weinig verandering in tempe ratuur. Cor Blauw uit Alkmaar overleden Gistermiddag is op de kermis op de Paardenmarkt te Delft, een dodelijk ongeluk gebeurd, waar van de eigenaar van een ijstent, de 39-jarige heer C. Blauw uit Alkmaar het slachtoffer is gewor den. Hij stond met zijn tent naast een der nieuwste attracties van de kermis, de zogenaamde rotor, een draaiend rad met metalen schuit jes en had zich aangeboden om enige werkzaamheden aan de ro tors te verrichten. Ondanks de waarschuwingen van de eigenaar nam hij verscheidene meters bo ven de grond plaats op de rand van een der schuitjes. Door onop gehelderde oorzaak kantelde ech ter het schuitje en viel de man, waarbij hij met het hoofd op een ijzeren bint terecht kwam. Hij werd naar het gasthuis vervoerd en is daar aan de bekomen ver wondingen overleden. De heer Blauw was gehuwd en had een zoon. Een gevaarlijk klusje CALLANTSOOG. Bii' het graafwerk voor de funderingen voor het nieuw te bouwen hotel van De Vries alhier, stootte een der arbeiders on een hard voor werp. Bii nader onderzoek bleek dit een zwar.e geladen vliegtuig bom te zijn. De gealarmeerde Miinenopruimingsdienst te Den Helder heeft het voorwerp naar ..Het Zwanenwater" getranspor teerd en het aldaar laten sprin gen. Marinier door omvallende muur gedood DEN HELDER De marinier de Lange uit Soestdijk is bii werkzaamheden in het Savoneta- kamp op Aruba door een omval lende muur gedood. Hii is gister morgen begraven. Wieringerwerf viert Oranjefeest op 29 - 30 Juni WIERINGERWERF. Het be looft op 29 en 30 Juni gezellig te worden in Wieringerwerf, want op die dagen zullen daar de grote Oranjefeesten worden gevierd. Door de Oranjevereniging zal weer een tent geplaatst worden op het Ir Smedingplein, die plaats biedt aan ruim 1000 per sonen. Hier zullen op 29 Juni alle plaatselijke verenigingen optre den onder leiding van de heer J. P. Burger, terwijl de tweede avond geheel verzorgd wordt door het befaamde „Langedijker Caba ret". Verder staan er nog diverse andere vermakelijkheden op het programma. Gezien de enorme toeloop tijdens de Oranjefeesten van vorig jaar, wordt het raad zaam geacht om zich reeds vroeg tijdig van plaatsbewijzen te voor zien. De eerste avond is voor de leden van de Oranjevereniging gratis toegankelijk en de tweede avond voor half geld, nl. f 0.75 p.p. Voor de tweede avond kun nen de leden toegangskaarten afr halen bij Schotte te Wieringer werf. Niet-leden kunnen zich voor toegangsbewijzen vervoegen bij M. Geertsma, H. L. Posthumus en J. Swier. (Van een onzer verslaggevers Vier jeugdige matrozen namen gisteren het grootste ge deelte van de ochtendzitting van het Hoog Militair Gerechtshof in beslag, tezamen voor twee zaken. Eerst DE RIJP Naar^ ^^vernemen kwamen er twee voor, die zich aan hun wachtdienst op H. M. mijnenveger Vlietstroom hadden onttrokken en daarna een duo, dat ver van huis, in Las Palmas, een korporaal onbehoorlijk had afgedroogd en zich deswege nu te verantwoorden had. ligt het in het voornemen van de voetbalvereniging „De Rijp" om een nieuw kleedlokaal met douchecellen te bouwen. De benodigde gelden worden bijeengebracht door het plaatsen van renteloze aandelen van f 10.- Jaarlijks zal een gedeelte van deze aandelen worden uitgeloot, terwijl iedere aandeelhouder in de gelegenheid zal worden ge steld om met de leden van zijn gezin, tegen de kostprijs van het verbruikte water, gebruik te ma ken van de douche-cellen. Het gebouw, dat 6 x 12 meter wordt zal geheel uit steen worden op getrokken. In het nieuwe ge bouw zullen drie kleedlokalen worden ingericht, terwijl er dan tevens een consumptie-afdeling een aparte afdeling voor de scheidsrechter, toilet en negen douche-cellen in zullen worden ondergebracht. Daar het plan een belangrijk offer van de vereni ging vergt, hebben de vaklieden en ook diverse ongeschoolde krachten besloten om de bouw gratis te verrichten, terwijl de benodigde materialen tegen kost prijs beschikbaar zullen worden gesteld. Gezien de behoefte aan een badinrichting in deze gemeente is het gewénst, dat de bij de be stuursleden van „De Rijp" ver krijgbare aandelen thans spoedig zullen zijn geplaatst. Het eerste tweetal werd ge vormd door de 22-jarige matroos 3e klas G. H. uit Beverwijk en de 18 jarige stoker 2e klas H. H. G. K. uit Den Helder. Zij waren met de wacht belast geweest, maar verlangden naai' de wal. vonden het ook wel interessant voor kwartiermeester door te gaan waartoe zij hun onder scheidingstekenen verwisselden en gingen „passagieren", 's Mor gens om 8 uur pas ontdekte men hun fraude. Er kwam een rap port en de Zeekrijgsraad veroor deelde hen tot 66 dagen gevan genisstraf M. A. De fiscaal kwam hiertegen echter in appèl, omdat hij de mutatie „tijd van oorlog" aanwezig achtte. De advocaat fis caal bij het H.M.G. mr. J. Zaaijer vond een hogere straf ook op zijn plaats en eiste tegen ieder 4 maanden, overeenkomstig de eer ste eis. De verdediger laakte het feit, dat men jeugdige zeemili ciens de taak van onderofficier van de wacht toevertrouwde we gens een tekort aan echte onder officieren en van hen dan het zelfde verantwoordelijkheidsge voel verwachtte. Beiden hadden bovendien, min of meer meege sleept door ouderen, teveel bier gedronken en hadden nooit voor deze dienst aangewezen mogen worden. De Marine, aldus pl., neemt op geschoten jongens (men kan nau welijks spreken van jongeman nen) aan, dan heeft zij daar ook de consequenties van te aanvaar den. In de tweede zaak kwamen de 19-jarige C. K. v. d. T. uit Gouda en de stoker 2e klas C. Th. uit Bovenkarspel voor. In Las Pal mas kregen zij van een korporaal een aanmerking op hun tenue en in plaats van dit in orde te bren gen, sloegen zij de man neer. De president van het H.M.G. achtte dit feit zeer ernstig. „Jullie heb ben de naam van de Marine in het buitenland te grabbel gegooid" aldus de president. De advocaat-fiscaal eiste beves tiging van het krijgsraad vonnis, 2 maanden militaire detentie, maar met verlaging tot matroos laagste rang en onmiddellijke in arreststelling. De verdediger voerde aan, dat ook hier de jeugdige leeftijd in aanmerking genomen moet wor den beiden hadden wegens het warme weer wat te veel gedron ken en meende, dat de jon gens niet het slachtoffer mochten worden van een juridisch con flict tussen de krijgsraad en het hof inzake de opvatting „tijd van oorlog". Uitspraak een nader te bepalen datum. Kinderen uit Poortvliet CALLANTSOOG. Maandag avond te ruim negen uur ziin hier dertig kinderen uit het zo door de watersnood getroffen dorp Poortvliet aangekomen. Zii zullen hier met hun begeleider een week op vacantie blijven. Ook in Petten ziin viif en der tig Poortvlietertjes aangekomen. Men had ze al voor half acht verwacht, maar het werd ruim negen uur eer dat de bussen arriveerden. De bussen hadden tengevolge van de zware on weersbuien namelijk veel vertra ging gehad. De kinderen gingen nu allen meteen met hun pleeg ouders mee en werden direct naar bed gebracht. Zaterdag gaan ze weer naar Poortvliet terug. Kracht als onderhandelingsfac Er kunnen zich mor het wereldgebeuren waarop bepaalde gebe zo sterk op de voorgro dat andere verhouding; standen, die zeker m hun invloed laten ge een ogenblik geheel e: gezichtsveld verdwiu dergelijk verschijnsel elke dag aan te wuzen loop der internationa kingen. Sedert het van Stalin gaat de bel uit naar de ontwikkel. Sovjet-Unie doormaakt re van de zaak kent het algemeen biizoni wat trouwens de mee kenners van Russisch den niet kwalijk is omdat het een evolu in een dictatuurstaat waarheid nu eenmaa het daglicht kan verdr gist. men maakt een sommige berichten er het ene met het andei bineren, om aldus een te trekken. Op het gev de grote hoofdlijnen v hele internationale bee litieke verwikkelingen wordt verloren. De opstand in Oosi vraagt thans de dacht, wat nog wel het geval zal blijven, aantrekkelijk het ook om aan de hand van i wekkend feit bepaalt trekkingen te maken, groter belang dit ge zien in het geheel d omstandigheden. Somi nen in de beroeringei IJzeren Gordijn een t zwakte van het Sovje regiem te zien. Het i; gelijk. Wie zal het zeg zolang er over deze kt zekerheid bestaat en terse politicus op de van de werkelijke 1 van de machthebbers i lm. blijft het gerader tellen te passen en r houden "met alle or den. Ook met die var sische diplomatie om stander in verwarrin; gen. De positie van't Wes menteel niet biisti Frankrijk, het hart Europa, sukkelt met ste kabinetscrisis. Moe nieuwe regering aan komen, maar de inter dingen zouden dezelj als in het verleden, d een nieuw kabinet ge< ven beschoren zijn. D Frankrijk thans doi ernstiger dan ooit te Italië is de democrat hakken over de sloot Niet alleen de de: middenpartijen maken op een deelnemen aai ringsbeleid. maar ook mistische groepen van de laatste partijen i met de democratie nauw. De meningi tussen Engeland en d voor een klein gedeel Eisenhower heeft het verduren met de oppi republikeinse geledere ten van het Midden-< tonen nog steeds teg constructief met het men te werken. In Kc de zaken slepen. Alle: genomen zijn er oo noeg aan te wijzen, leiden tot verdere v en versnippering van Terwijl toch alleen van de Westerse defei de enige kans op verb ziin. Omdat, ondanks van op zich onbeduic ren van Moskou, er te onderhandelen met wanneer men kan ai eens te zijn en te over een krachtig wapenarsenaal. Een gelijkheid bestaat er 1 ten nu eenmaal niet ALKMAAR Er wielrijders meer e wegwedstrijden o\ haan van het Alki met een revanche lands Kampioensc Tevens staan een sp afvalwedstrijd op het van deze avond. Al slaagt, en daar is men gen van de organisatt van overtuigd, zullen nog wedstrijden vol; Apeldoorn, Amsterda en Zaandam. Ook st: de toekomst een weds programma voor i achter motoren en 1 men nog dit seizoen Alkmaar de primeur de sintelbaan. Aan deze wedstrijd den wordt om de i d'Alessandro, zullen v beroepsrehners deelni zijn uitgenodigd en v( niet door contracten zijn aan andere weds len zij zeker deze eei de baarr komen. V: vast, dat alle professi Zaanstreek van de i zijn, als Piet Evers. 1 Schellingerhout. Klei Faanhof zal, zo werd meerijden; voorts i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2