Bij de IJ-mond zal eerlang een nieuwe stad verrijzen Heide Maatschappij acht ruilverkaveling nodig Boeiende tentoonstelling in nijverheidsschool EET NU VIS van onze dis Expansie Hoogovencomplex schept ruimtelijke problemen Aansluitend bij Beverwijk 225.000 inwoners na dertig jaar Steden- en dorpenbouw slokt 500 ha. landbouwgrond pér jaar op Hoe scbepen gebouwd worden Kermisvoetbal te Scliagen f A.A.M.E.Janssen Afwezig Afwezig F. VOGEL nef dagmeisje Jacobus Johannes SneJ en Maria Cornelia Snel-Bruning nette dienstbode le VERKOPER LEERL. TYPISTE jongste bediende secretaresse- assistente Flink dagmeisje Nette jongen enkele jongste of aank. bedienden Gevraagd: Steno-Typiste De beste kwaliteiten en de laagste prijzen! En nu onze grote reclame 14 stuks slechts fl.~~ WIE HEEFT TE MISSEN: De Sint Vincentiusvereniging Donderdag 25 Juni 1953 Pagina 7 De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting nam enkele jaren geleden het initiatief tot een speciale studie van de ruimtelijke problemen in het Westen des lands. Hij gaf daarhij opdracht voorrang te geven o.m. aan het gebied bij de uitmonding van het Noordzeekanaal in de zee, de „IJmond". Aanleiding hiertoe vormde de te ver wachten sterke expansie van de aldaar gevestigde zware industrie. De voor dit onderzoek inge stelde werkcommissie Westen des lands, heeft over de vraagstuk ken aan de IJmond een interim rapport uitgebracht. In beginsel is dit als grondslag voor de ko mende ruimtelijke ontwikkeling aanvaard. De oplossing wordt thans in provinciaal kader uitge werkt in overleg met de besturen van de drie bij het plan betrok ken gemeenten: Velsen, Bever wijk en Heemskerk. De bevolking van de IJmond telt thans ruim 82.000 mensen; meer dan de helft hiervan woont op de zandgronden van de duin strook in de gemeente Velsen. Door de ingebruikneming van de Breedbandfabriek zal de per soneelsbezetting van het Hoog ovencomplex vermoedelijk stij gen tot circa 8.500. Een verdere belangrijke uitgroei blijft moge lijk. De bouw van de Breedband fabriek heeft een uitgroei in noordelijke richting ingezet. Naar deze kant zullen op de hiervoor nodige draagkrachtige duinterrei nen ook verder de mogelijkheden moeten worden opengehouden. Te verwachten is, dat de ont wikkeling van het Hoogoven complex aanleiding zal geven tot de vestiging van bedrijven. Wo ning, verkeer en recreatie schep pen moeilijkheden. Uitvoerige berekeningen heb ben uitgewezen, dat bij een opti male industriële ontwikkeling na verloop van b.v. 3 decennia een bevolkingscijfer mogelijk zou zijn in de orde van grootte van 225.000. Schattingen leiden er toe, dat men aan de IJmond in ^et ver onderstelde geval met een foren senbeweging zal hebben te reke nen,, die ongeveer het dubbele zou kunnen bedragen van de feren- senstroom uit het Gooi naar Am sterdam. De functie van het Noordzee kanaal voor de zeescheepvaart naar Amsterdam en de Zaan streek eist beperking van het dwarsverkeer over het kanaal en van visuele en andere belemme ringen voor de grote vaart. Tenslotte is getracht een in zicht te verkrijgen in de moge lijkheden -voor de ontwikkeling van een zelfstandig en harmonisch cultureel leven in de toekomstige agglomeratie aan de IJmond, al naarmate deze haar zwaartepunt zou vinden in Velsen-Zuid of in Beverwijk. Het onderzoek wijst bevolking van IJmuiden en de achtergelegen agglomeraties Haar lem en Amsterdam; dat ten noor den van de sluizen zal vooral van belang zijn voor de nieuw te ver wachten bevolking. Men neemt als vaststaand aan, dat de badplaats Wijk aan Zee van karakter zal veranderen. Of getracht moet worden meer naar het noorden een nieuwe familiebadplaats te scheppen van het type, dat met Wijk aan Zee verloren zal gaan, wordt aan de verdere studie overgelaten. Koblet won de ronde van Zwitserland De laatste etappe van de Ronde van Zwitserland van St. M&ritz naar Zuerich (246 km) is gewon nen door de Zwitser Koblet, die hiermede tevens winnaar werd van de Ronde van Zwitserland. enigszins in de richting van de noordoever, waar Beverwijk van ouds als stadje een functie heeft gehad en de invloed van Haar lem minder sterk wordt gevoeld. Er is een aspect waarvan men zich in dit stadium heeft losge maakt, nl. de bestuurlijke inde ling. Aanbevolen oplossing De voornaamste keus betrof die tussen de noord- en de zuidoever van het kanaal als zwaartepunt van de toekomstige agglomeratie, Kiest men voor de zuidelijke oplossing, dan zou deze oplossing betekenen de uitbreiding van IJmuiden met een nieuwe stad in het duingebied aan de zuidzijde. Daartegenover staan volstrekt overwegende nadelen: het dwars verkeer over het kanaal zal op voor de scheepvaart ontoelaat bare wijze worden opgevoerd, terwijl ook het landverkeer zelf ernstige bezwaren zal ondervin den. Ook zou dan op de duur aan het gevaar van volledig samen groeien met Haarlem niet zijn te ontkomen. Bovendien zou de hier bedoelde oplossing slechts moge lijk zijn ten koste van een uit nationaal oogpunt hoogst belang rijk duingebied en van belangen der waterwinning. Om al deze redenen is de zui delijke oplossing verworpen. Dit behoeft echter aan de normale ontwikkeling van IJmuiden niet in de weg te staan. Bij keuze van de noordelijke oplossing kan men aannemen, dat in het veronderstelde geval (uit groei tot 225.000 inwoners) het aandeel van de zuidelijke kernen is te stellen op rond 50.000 en dat voor de noordoever moet worden gerekend op rond 175.000 inwo ners. Hiervan kan rond 70.000 worden opgenomen door de nor male uitgroei van de bestaande kernen. Er blijft dus eventueel te voorzien in het huisvesten van rond 105.000 inwoners. De keus is gevallen op een stedelijke uitbreiding aansluitend bij Beverwijk. ratio Voorgesteld wordt uit te gaan ten en bestrijdingen daarvan in van 75 pet arbeiderswoningen en de bosgroei; het snoeien van loof- 25 pet middenstandsbouw, in bomen en Nederlandse land- beide gevallen met 40 pet één- schappen en landschapsverzorging gezinshuizen en 60 pet étagebouw. waren zeer in de smaak gevallen. Aan bebouwde en onbebouwde Daarom vond de voorzitter het wijkvoorzieningen wordt gere- aan te bevelen, in de toekomst kend op rond 28 vierkante meter meer van dergelijke lezingen te per inwoner. organiseren. De heer v. d. Wel In de nabijheid van Beverwijk was het roerend met hem eens en Heemskerk zullen niet onbe- en dacht, dat velen graag iets langrijke oppervlakten aan tuin- meer over cultuurtechniek zou- grond bij het plan moeten wor- den willen horen den betrokken. Uit het jaarverslag van de se- Het strand ten zuiden van de I cretaresse, me uw E. Kieft- haven is reeds ten volle nodig I Peeck bleek, dal de afdeling op (en niet eens voldoende) voor de het ogenblik 166 leden heeft en Vroegmis op Adelbertus- akker Men verzoekt ons er nog eens aan te herinneren, dat a.s. Zon dag. de traditionele Zondag on der het octaaf van het feest van Sint Adelbert, de patroon van Kennemerland. op de Sint Adel- bertusakker te Egmond-Binnen om zes uur des morgens .een Heilige Mis zal worden gecele breerd. TOELATINGSEXAMEN HANDELSSCHOOL ALKMAAR. Voor het eerste toelatingsexamen aan de ge meentelijke Middelbare Handels- dagschool met 4-jarige cursus, zijn geslaagd: A. M. Admiraal, D. van Amstel, Ch. ,,C. Berendsen, J. Bing, A. F. de Boer, J. Homan, G. Kaagman, A. Kieft, A. A. Landman, M. C. v. Mol, F. P. Muus, S. J. J. Schouw, H. Valk, E. L. de Wolf, allen te Alkmaar. D. Deutekom en A. Kieft te Nrd. Scharwoude; J. Kostelijk te Broek op Langedijk; N. C. S. Duits te Uitgeest; J. Wagenaar te Oudorp: C. Hakkert. H. Pur- mer, N. Schats en A. C. Spran- gers te Castricum; D. B. de Jong en W. H. Kerkmeer te Bergen; K. Molenaar te Obdam; P. W. B. Oomens te Amsterdam; J. Slik ker en H. C. Visser te Koedijk. Afgewezen: 4. ENKHUIZEN. Onder leiding van voorzitter G. Nobel kwam gisteren de afdeling „Noord-Holland boven het IJ" der Ned. Heide Maatschappij bijeen in een van de ruime, fraaie zalen van het Zuiderzeemuseum. De bijeenkomst begon met een ledenvergadering, waarin het kiezen van drie nieuwe be stuursleden het belangrijkste was. 's Middags konden de weinige aanwezigen een zeer goede documentaire over het werk van de Maatschappij zien en de dag werd besloten met een rondgang door bet museum. Bij het begin van de vergade ring' heette -de voorzitter speciaal welkom de heren Th. Burema, scheidende inspecteur van -de Heide Maatschappij in de provin cies Utrecht en Zuid- en Noord- Holland en R. A. v. d. Wel, die de heer Burema als zodanig zal opvolgen. Spreker deelde voorts mede, dat het in de bedoeling van het hoofdbestuur ligt ook de bui tengewone leden tot de afdelin gen toe te laten. In haar geheel heeft de Maatschappij momenteel 3300 gewone en 9200 buitenge wone leden. Tenslotte sprak de heer Nobel zijn tevredenheid uit over de lezingen, die tijdens de afgelopen winter in Alkmaar wa ren gehouden. De onderwerken: rationalisatie in de bosbouw, ziek- dat er een batig kassaldo is van f 116.08. Er moesten tenslotte 3 nieuwe bestuursleden worden gekozen door overlijden van de heer H. Koster en vertrek naar elders van de heren E. Vogelenzang en ir Telders. In hun plaats werden, op voorstel van het bestuur, de heren P. Duinker te Bakkum, D. Hilbrands te Hoorn en ir T. Tom- son te Heiloo benoemd. Schitterende documentaire De rolprent over het werk van de Heide' Maatschappij was van uitstekende kwaliteit. Tevoren lichtte de heer v?d. W-el het film product toe. Hij vertelde over het doel van de Maatschappij: de pro ductie van de Nederlandse bodem te verhogen. Aanvankelijk diende zij alleen maar van advies, maar later voerde zij zelf werken uit. Spreker schetste de grote ont wikkeling van de landbouwgron den, toen de kunstmest haar in trede -deed, maar evenzeer be lichtte hij de ernst van de hui dige toestand. Per jaar slokt de steden- en dorpenbouw circa 500 ha grond op, waardoor o.a. inpol dering enruilverkaveling dringende noodzaak zijn gewor den. SCHAGEN. Voor de derde maal is er nu een grote industrie tentoonstelling in een der zalen van onze Nijverheidsschool. Deze derde tentoonstelling, georgani seerd door de Stichting „Onder wijs Tentoonstelling" te Den Haag en geleid door de heren Polman, directeur, en Ammerlaan en de Hooge, inspecteurs, welke geheel gewijd is aan de techniek van het schepen bouwen, mag veruit de grootste en meest impo nerende worden genoemd. De heer Polman onderstreepte nog eens het zeer grote belang van nader contact van het kind met de diverse aspecten van het volle leven, omdat het t.z.t. be wuster en beter keuze kan doen voor zijn richting. Daarnaast is het de bedoeling om de jeugd meer industrie-minded te maken. Reeds thans beginnen de grote industrieën arbeiders bij honder den uit het platteland aan te trekken, zowel omdat deze veel beter zijn dan uit de stad, en bovendien omdat het platteland nu eenmaal over een enorm sur plus beschikt, dat nooit meer door de landbouw kan worden opge nomen. En tenslotte is het vanzelfspre kend dat het kind eerbied moet krijgen voor werkelijk scheppend werk. Het moet weten dat het vervaardigen van werkstukken dikwijls véél meer hersens vraagt dan welke kantoorarbeid ook. I Naar de school toe Burgemeester Wognum, die deze tentoonstelling in tegenwoordig heid van genoemde heren van de Stichting, de hoofden en leer krachten van de diverse scholen en andere belangstellenden open de, kan er van verzekerd zijn dat de jeugd hier met de allergrootste belangstelling komt kijken. Niet alleen de jongens van de am bachtsschool, maar vooral de jon gens en de meisjes van de gewone lagere scholen, de Mulo, de VG LO en de huishoudscholen. Zij zouden moeilijk zelf een bezoek aan het geweldige bedrijf van de Maatschappij „De Schelde" kun nen brengen. Vndaar dat de fa briek dan naar de scholen komt. Ook uit omliggende plaatsen wor den vele kinderen in klassever- band en geleid door de eigen onderwijzers verwacht. Ze zullen op deze tentoonstelling een stukje plattelandse zelfgenoegzaamheid achterlaten en een heleboel ken nis mee terug nemen. De tentoonstelling De meeste mensen uit dit ge- De film, waarin Wam Heskes en Huib Orizand de hoofdrollen vertolkten, liet zien, wat de Ned. Heide Maatschappij gesticht in 1888 en ongeveer 2100 vaste amb tenaren tellende doet en heeft gedaan voor de ontwikkeling van de landbouwgronden. Meer dan 60 a 70.000 arbeiders werken voor haar per jaar aan ontginningen, verkavelingen, inpolderingen enz. In de tijd van haar bestaan is de Maatschappij voor de productivi teit van de Nederlandse bodem van onschatbare waarde geweest! Dat bleek! west weten van het bouwen van grote zeeschepen niets af. De kin deren dus evenmin. Daarom zul len ze stellig de allergrootste interesse aan de dag leggen voor de geschiedenis van deze nijver heidstak. Hoe de man die in de oertijd uitvond dat een boom als vaartuig gebruikt kon worden, en later overging tot het samenstel len van vlotten, de grondlegger van deze uitermate ingewikkelde industrie werd. Al ging die weg dan over eenvoudige kano's yan dierenvellen, kleine zeilbootjes, tjalken en middeleeuwse Hanze- vaartuigen via galjoenen en ga leien tot stoomschip en tenslotte oceaanreus. Voor het bouwen van een boot komt er ontzaggelijk veel kijken. Een lawine van teke ningen gaat er aan vooraf. Voor elk der honderden spanten en platen een tekening. Voor de elec- trische installatie, voor de bouw en indeling van elke hut, voor de interne telefoon, de radar en de ballasttanks tussen de dubbele bodemsecties die op de kielplaat zijn gemonteerd. Zo'n schip is immers eigenlijk een drijvende stad, die gebouwd wordt door de beroemdste architecten en de best» ambachtslieden, zij het dan meer met staalplaat, klinknagel en lasstoel dan met hout, zwaluw- staart-verbindingen en spijkers. De tentoonstelling' leert ons hoe alle onderdelen voor de machines worden gegoten, geboord en ge- fraisd en hoe die tienduizenden onderdelen tenslotte op de milli meter nauwkeurig in het geheel blijken te passen. De schoorstenen boven de ma chines van 1000 en meer pk b.v. zijn op zichzelf al ingenieuze installaties. Elk roetdeeltje wordt uit de rook verwijderd, maar ook elke calorie warmte. Die wordt weer aangewend voor verwarming van het eten, het water voor tolettafëls, zwembad en keuken, voor het op temperatuur houden van de olie en tientallen andere dingen meer. Zelfs omtrent de grootste ge beurtenis, de tewaterlating voor het afbouwen, geeft de tentoon stelling een volledig inzicht. Het is een expositie die we niet alleen bij de scholieren, maar ook bij alle volwassenen niet warm genoeg kunnen aanbevelen. Motorrijtuigenbelastingwet in werking 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. Staatsblad 290 bevat een besluit, volgens hetwelk de wet tot wijzi ging van de motorrijtuigenbelas tingwet op 1 Juli a.s. in werking treedt. Ingaande die datum mo gen de gemeenten alleen nog par- keergelden heffen voor speciaal ingerichte parkeerterreinen. Ge meentelijke regelingen, die hier van afwijken, behouden nog gel digheid tot en met 31 December 1953. Vernielzucht 'T ZAND Er zijn van die flinke personen, die het speciaal op de jonge boompjes langs het N.H. Kanaal hebben gemunt. Weer zijn er 6 van deze boompjes zo goed als gesneuveld, door déze met bijl of ander scherp voorwerp bijna door te hakken. Wie iets van deze laffe schen ding gezien heeft, kan met een gerust geweten melding doen bij de Rijkspolitie. Aan dit soort van dalisme moet een einde komen. H.R.C. verloor van K.F.C. SCHAGEN. De zo langza merhand traditioneel geworden kermisvoetbalwedstrijd, die iedere kermisweek op het terrein aan de Loet plaats vindt, heeft ook nu weer een ontmoeting gebracht van twee clubs die door hun naam alleen al waarborg staan voor een aantrekkelijke wedstrijd. Deze keer waren het dan KFC en HRC, die door het actie-comité van de Schager Middenstand uit genodigd waren om een wedstrijd te komen spelen onder leiding van de heer J. Wit. Beide clubs kwamen met verschillende spelers die op de sportvelden heel be kende namen hebben, zoals b.v. Molenaar en Kok van KFC of bij het Helderse elftal b.v. Rijkers en Kramer. Dat op zichzelf be loofde voor de voetbalsportmin naars al veel. De belangstelling was over het algemeen niet zo groot als vorige jaren, ja, was zelfs bijna slecht te noemen. De aanwezigen kregen echter waar voor hun geld, want technisch en tactisch was het werk der beide clubs goed. Door een haag van „Schagen"- adspiranten betraden de beide clubs om half acht het veld. De rood-blauwe „Kogers" waren het eerst aan het terrein gewend en verrassend snel combinerend trok ken zij telkenmale op het HRC- doel af. Na zo'n 10 min. leidde een combinatie „binnendoor" tot het eerste doelpunt, dat Molenaar voor zijn rekening nam. De Hel derse spelers sjeesden enkele ma len door het verdedigingsblok van de KFC-ers heen, maar konden het doel niet vinden. Weer was het de club uit de Zaanstreek die tot scoren kwam. Uit een moeilijke positie wist Kee te scoren (20), terwijl een ju weel van een combinatie v. Vliet in staat stelde nummer drie in het net te deponeren (30). Hierop diende HRC evenwel snel van repliek. Na eerst de lat onder vuur genomen te hebben werd de bal achter de Jong ge werkt. Hiervoor zorgde de rechts binnen (31). Na de rust boekte weer KFC het eerst succes. Vallend wist Molenaar het vierde doelpunt te scoren (41). HRC kwam nu in de meerder heid, maar voor doel waren zij echter niet zo gelukkig. Een pe nalty, genomen door Knijf, ver kleinde echter de achterstand tot 4—2. Vlak voor het eind wisten zij zelfs hun achterstand terug te brengen tot 43. Weer handel in Oostenrijks-Hongaarse obligaties De Nederlandsche Bank heeft een algemene vergunning ver leend voor het verhandelen en het leveren tussen ingezetenen van Oostenrijks-Hongaarse obliga ties (Caisse Commune- en andere leningen). De handel in deze le ningen zal worden opengesteld met ingang van 25 Juni. Marktbericht LANGEDIJK, 25 Juni. Aan voer 232.000 kg aardappelen 16.40 Ip-oO. blauwe eigenheimers 21.40—21.90, doré 16.30—22.00, rode schotten 17.60—20.30, drie- mfien 14.80—17.70. kleintjes 12.0016.20, 1600 kg rabarber 1500 kg rode kool 5.80—11.30. 175 kg tomaten a 85.00, b 84.00. c 71.00, 100 bloem kolen 8.00—13.00. F ami li eberichten Heden overleed, zacht en kalm. voorzien van de H.H. Sacr. der Stervenden, onze lie ve vader, behuwd- en grootvader CORNELIS STAM wedn. van Engeltje de Wildt in de ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam B. Stam. Schoorl 24 Juni 1953 De gezongen Requiem zal gehouden worden op Vrijdag 26 Juni te 9.30 uur in de par.- cerk van de H. Jo hannes de Dooper te Schoorl, daarna be grafenis. Hartelijk dank aan al len, die na het over lijden van ons dochter tje AAGJE hun medeleven betoond hebben. Fam, Jar.sen. Alkmaar, Korte Landstraat 17 Advertentiën Arts - Heiloo van 25 Juni tot 13 Juli Herhaling van recepten Ma. Wo, en Vrijdag van 1011 uur. Dierenarts te Juliana- dorp van 28 Juni tot 12 Juli. Dienst: Dieren arts W. v. d. Sluis te 't Zand tel. K2249-312. Woensdagmidd. 1 en 8 Juli geen spreekuur. Gevraagd voor hulp in de huis houding. Mevr. HEEGER Langestraat 32. Alkmaar Op Donderdag 9 Juli a.s. hopen onze geliefde ouders en grootouders de dag te herdenken, waarbp zij vóór 50 jaar het H. Sacrament van het Huwelijk ontvingen. De plechtige H. Mis uit dankbaarheid zal worden opgedragen te 9 uur, in de par.- kerk van de H.H. Petrus en Paulus. Gelegenheid tot feliciteren van 3.005.30 uur in „Dennenheuvel", Huisduinen. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. DEN HELDER, 25 Juni 1953. Mevr. KRUISHEER, Heijermansstraat 13 te Zaridvoort zoekt voor dag en nacht. Ge zin van 4 pers. in flat. Biedt zich aan event, sous-chef in de schoenbranche oud 24 jaar. Reeds 6 jaar als zodanig werkzaam: pri ma getuigen. Br o. no. 19173, bur. van dit blad Gevraagd te Alkmaar accuraat meisje als Tevens voor andere een voudige kant.werkzaam- heden. Br. o. no. 19157 bur. van dit blad. Gevraagd voor zo spoe dig mogelijk een voor magazijn- en loop werk. Fa. NIEROP en SLOTHOUBER, Lange straat 50, Alkmaar. Gevraagd per 1 Aug. '53 door chirurg te Alk maar. Salaris nader overeen te komen. Eig.- handig geschr. brieven met uitv. inlichtingen onder no. N302, bur. van dit blad. gevraagd, boven 18 jaar. Mevr. Notaris DE BOER Laan 19. Schagen. gevraagd. Bakkerij VADER, Landstraat 35, Alkmaar. Groot ADMINISTRATIEKANTOOR te ALKMAAR heeft plaats voor (mannel. of vrouwel.) Einddiploma Middelbare Handelsschool, HBS A of MULO vereist. Brieven onder no. 19155 aan het bureau van dit blad. leeftijd 1820 jaar. Brieven met opgave van tegenwoordige werkkring en reden van sollicitatie onder no. 19154, aan het bureau van dit blad. Dikke bakschol 2% en 2 kg 1.zware schol, 1% kg 1. dikke schar 2 kg 1.20; Griet 11% kg 1.blanke tarbot, zo groot als u ze wenst 50 ct per kg; baktong, panklaar, 5 stuks 1.—; grote tong 80 ct per kg; schelvis, zo blank als krijt 35 en 50 ct per kg; rode poon 1% kg 1 makreel 2 kg 1.20; filet pan klaar 55 ct. per kg; gevelde speertjes. gelijk paling 70 ct. per kg Verder alle soorten vis voor de laagste prijzen in heel Nederland. Hollandse nieuwe haring, direct eetbaar gel. door B. Vrolijk, de beste visserij originele groene haring Zaterdag de gehele dag verkrijgbaar: Gestoomde makreel gerookte poon, blanke gerookte IJselmeer-aal, alles uit eigen rokerij. Al onze soorten vis, welke wij u aanbieden komen rechtstreeks van de visserij Dus allen in goed vertrouwen naar de welbekende visboksers BEP en COR! Onze verkoop begint Vrijdagsmorgens van 8.302 uur in de Visbanken en Zaterdags morgens van 91 uur op het Hofplein, en 's middags op de Laat. Elke koper, die f 1.vis besteedt, krijgt 2 bonnen cadeau GOED BEDDENGOED, LEDIKANTEN 1- en 2- persoons KINDERWAGENS. Ook KINDER ONDER- en BOVENKLEDING zijn bijzonder wel kom.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7