Emigratie kan bijdrage zijn tot versterking Christendom ,Loyaliteits€lrama" verliep in stromende regenbuien Ridgway nam van Nederland V.N.autoriteiten nog hoopvol gestemd Treinhotsing op emplacement Natuurramp in Japan Sabotage in Cherbourg Dagblad voor Braderiestad Ook onze academici kunnen hun steun verlenen Gedivongen demonstraties in Oost-Berlijn rotewohl beproefde gezag n y Maar Russen paraat Grensincidenten in Znid-Slavië Weeklang regen zet Zürich blank Kinderen Finaly in Frankrijk 9-Jarige jongen in zee verdronken Indonesische nota aan Nederland De bestandsbesprekiiigen in Korea Mgr Hanssen op emigratie-congres: (Van onze speciale verslaggever EMIGRATIE KAN BIJDRAGEN tot de versterking van het christendom in de wereld, aldus Mgr Hanssen in zijn toespraak op het gisteren te Utrecht gehouden Katholieke Emigratie-congres, waarop het emigratie-vraagstuk van vele kanten werd benaderd. Zich tot de katholieke aca demici richtend, zei de Coadjutor van het bisdom Roer mond „Als mensen uit het volk naar den vreemde trek ken, mag men dan ook niet van onze intellectuelen vra gen, dat zij elders een bestaan opbouwen? Bijvoorbeeld als missie-arts of als teehnicus? Met een idealistische gade kunnen zij christelijke pioniers zijn in nog open te leggen gebieden". Nederlands Emigratie-bisschop hield het congres voor, dat de emigrant onmiskenbaar risico's neemt voor zijn tijdelijk en eeuwig heil. Maar niet emi greren brengt dikwijls ook risico's mee. En men kan risico's voor later vermijden door deze te aanvaarden op een ogenblik, dat men zich sterk voelt. Mgr. Hanssen wijdde eveneens aandacht aan de nationale kant van de emigratie. Op zijn emi- gratiereizen. waarvan voorzitter Kampschöer in zijn openings woord dankbaar gewag had ge maakt, was hem gebleken, dat de Nederlandse emigrant onze good will in de wereld versterkt. Mi nister Suurhoff, die met minister de Bruyn en staatssecretaris mej. dr. de Waal de morgenzitting van het congres bijwoonde, had eerder ook in zijn toespraak de bewering weerlegd, dat een emigrant een schadepost voor het land zou zijn. Zij zijn ambassadeurs, aldus minis ter Suurhoff. De emigrant zorgt ervoor, dat ons land niet enkel gekend wordt als een land van molentjes en tulpen, maar ook als een land van wetenschap, cultuur, industrie en landbouw. Minder emigranten. Een actueel punt in de rede van minister Suurhoff was zijn mede deling, dat het aantal aanmeldin gen beduidend is teruggelopen. Blijkbaar is verwarring ontstaan door recente moeilijkheden met de emigratie en door de terugkeer van een groep niet geslaagden, die echter toch nog zelf hun terugreis hebben kunnen betalen. Minister Suurhoff wilde hieruit de les trek ken, dat van iedereen, die zich met emigratie bezig houdt, het uiterste aan tact vereist wordt. De derde autoriteit, die het con gres toesprak, was de commissaris voor de emigratie, mr. ir. Haver man. Hij wees er op, dat het van groot belang is, dat er geen inzin kingen komen. Het gaat er niet alleen om deuren te openen, maar ook om deze open te houden. Bij de eigenlijke discussies wer den vele wenselijkheden en moge lijkheden aangeduid. De prae-ad- viseur, prof. Zeegers en prof. Ol- dendorff hadden aangetoond, dat in gebieden met de grootste werk loosheid de trek naar het buiten land het geringst is. Zij denken hierin verbetering te kunnen brengen door betere voorlichting over emigratie en door scholing. Drs. Bogaers achtte echter méér nodig. Hij pleitte voor structuur- hervormende maatregelen, die in deze gebieden een wezenlijk an der klimaat scheppen. Vooral voor het Zuiden wilde hij meer indus trieterreinen aan open vaarwater en betere onderlinge verbindin gen. Verder onderzoek! Waar de moeilijkheid precies zit, weet men intussen nog niet goed. Prof. dr. Oldendorff pleitte dan ook voor een verder onder zoek. Voorshands ging hij er ech ter mede vanuit, dat voor de man in het dorp de meridiaan niet over Greenwich maar over de kerk toren van zijn dorp loopt. Anders dan voor de stedeling betekent voor hem zijn omgeving veel. En toch blijft daar het feit staan, prof. Thurlings ging daar nog eens uitvoerig op in dat dit land voor vele jonge agrariërs maar ook voor andere jonge mensen geen toekomst meer biedt. Ons onderwijs zou zich daarop beter dienen te richten, zei burgemees ter Matser en ook voor het volks- hogeschoolwerk en de jeugdver banden zag hij in dit vlak een taak. De heer Perquin nam in het bijzonder de middenstander onder de loupe. Zijn ondernemerslust zou hem bijzondere capaciteiten als emi grant kunnen geven, maar de overheid maakte het hem tot voor kort niet gemakkelijk om zich met eigen kapitaal te verplaatsen. Mevr. van Nispen vroeg speciale aandacht voor de vrouw van de emigrant. Haar vorming is van groot belang, want van haar hangt net veelal af of het geëmigreerde gezin slaagt. Het Kamerlid de Kort droomde van een Europese gemeenschap, die de belemmerin gen voor Europese migratie zou kunnen wegnemen. Wij zullen door beraad tot een meer systematische aanpak moe ten komen, zei prof. Zeegers tot slot. Dit congres, ten aanzien waarvan mgr. Hanssen terecht constateerde, dat het heeft aan getoond dat de Katholieke Emi gratieslichting haar vorm en plaats heeft gevonden, kan hier aan een belangrijke bijdrage heb ben geleverd. In de St. Giles-kathedraal te Edinburgh is in tegenwoordig heid van Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh de kroningsdankdienst van de Schotse Kerk gehouden, tij dens welke de koningin door de Hertog van Hamilton de oude Schotse kroon werd aangeboden. OTTAWA, 26 Juni (Reuter) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammerskjold, heeft Vrij dag te Ottawa tegenover verslaggevers verklaard, dat de autoriteiten van de Verenigde Naties de hoop op een wapenstilstand in Korea nog niet hebben opgegeven. Hij verklaarde dit na een bezoek aan Lester Pearson, voor zitter van de V.N. STRAND WEERSVERWACHTING K.N.M.I. DE BILT, 26 Juni. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedu rende de maanden Juli en Augus tus van dit jaar zal aan de alge mene weersverwachting, opgeno men in het automatisch telefonisch weerbericht, tweemaal daags een speciale strandweersverwachting worden toegevoegd en wel in het ochtendbericht (te beluisteren van 6 uur af) voor de voor- en na middag van de lopende dag en in het middagbericht (te luisteren van 12 uur af) nogmaals voor de namiddag van de lopende dag. De verwachting zal geldig zjjn voor het strand van Huisduinen tot Hoek van Holland. Met woorden van bijzondere waardering en dankbaarheid voor de krachtsinspanning, die Neder land zich getroost om zijn bijdra ge te leveren voor de gezamen lijke verdediging van Europa, heeft generaal Ridgway, opper bevelhebber van de N.A.T.O., die benoemd is tot de opvolger van generaal Omar Bradley als chef staf van het Amerikaanse leger, gisterochtend afscheid genomen van Nederland. „Ik heb in de afgelopen drie weken alle bij de Nato aangeslo ten landen bezocht en ben daarbij gesterkt in mijn overtuiging, dat de Nato in dit Europa een domi nerende positie is gaan innemen Overal heb ik unaniem de erken ning aangetroffen, dat een ver enigd Europa een noodzakelijk heid is geworden", aldus de ge neraal, die vlak voor zijn vertrek de pers te woord stond. Hij zeide zeer vereerd te zijn met de onderscheiding, die Konin gin Juliana hem gisteren heeft gegeven. Waardering voor Korea- vrijwilligers Generaal Ridgway uitte voorts zijn waardering voor het Neder landse contingent Koreavrijwil- ligers. Op een andere vraag betreffen de de Franse maarschalk Juin, antwoordde hij: „Indien deze maarschalk opperbevelhebber wordt van de centrale Europese strijdkrachten der Nato landen, dan is het inderdaad mijn per soonlijke mening, dat het beter zou zijn, wanneer hij zijn functie als inspecteur-generaal van het Franse leger zou neerleggen. (Door Daniel Deluce van A.P.) BERLIJN, 26 Juni 6000 Communisten met rode vlag gen marcheerden vandaag in de middag door Oost Ber lijn in een theatrale demonstratie van „trouw" aan hun Oostduitse regering en als een voorspel tot het opheffen van de Russische staat van beleg. Sow jet infanterie met de stalen helm op stond om het hoofdkwartier van de regering in de Wilhelmstrasze - het doel van de opstand van 17 Juni. Een Wagneriaanse regenstorm met rollende donder en stekende bliksems brak los boven O.-.Ber- lijn uitgekozen als 't meest effect- vólle toneel voor het „loyaliteits drama. De regering zei, dat de demon stratie „het vertrouwen aantoonde van de werkende massa's in hun regering, de regering van het wer kende volk en de vrede". Maar twee Russische gepant serde divisies en 38.000 man be wapende Duitse troepen knelden Oost-Berlijn in een straffe mili taire greep, terwijl Grotewohl op nieuw zijn gezag beproefde. Men neemt aan, dat de Russen binnen 38 uur uit de stad zullen weg trekken indien de partij blijk geeft de demonstratie in de hand te hebben. De regering gokt er op dat haar nieuwe ingrijpende hervormingen ten minste tijdelijk gehoorzaamheid en steun zullen verwerven. Pakhuizen leeg. Zij maakte de pakhuizen van daag leeg. Voor millioenen dol lars aan voedsel, kleren en andere artikelen die opgeslagen waren voor een uitbreiding van het le ger kwamen te voorschijn. Zij gaf ZWOLLE. Vrijdagmorgen in alle vroegte heeft op het emplace ment van de Nederlandse Spoor wegen te Zwolle een goederen trein in volle vaart een electrische loc van een rangerende goederen trein in de flank aangereden. Twee wagons geladen met embal lagemateriaal ontspoorden en wer den vernield. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Omstreeks drie uur reden een goederentrein uit Deventer en een rangerende electrische loc gelijktijdig over dezelfde wissel en botsten met kracht tegen elkaar. Door deze aanrijding werd het metalen omhulsel van de loc over de volle lengte opengereten door een lamphouder van de goe derentrein. Twee wagons ont spoorden. De ene kwam bij een mast van de bovenleiding tot stil stand, terwijl de tweede boven op de eerste vloog. Doordat de wa gons met lege blikken bussen wa ren gevuld was het gewicht van de wagons gelukkig te klein om de mast omver te duwen. Wel werd een van de wagons tegen de mast middendoor gedrukt. Spoe dig waren de Ongevallenwagens aanwezig en werd een aanvang gemaakt met het losbranden van de resten van de wagons, die als een hoop verbogen en in elkaar gestrengeld metaal en hout meer dere lijnen blokkeerden. Het reizigersvervoer ondervond eer vertraging, daar het ongeval p'-als vond op het rangeerterrein. 2 Grensivachten door Bulgaren en Albanezen gedood BELGRADO, 26 Juni (Reuter. Een Zuidslavische grenswacht is Donderdagavond bij Strumica in Macedonië door een Bulgaarse patrouille vanuit een hinderlaag beschoten en later aan de ver wondingen overleden, aldus heeft Vrijdag radio-Belgrado gemeld. De radio voegde hieraan toe, dat te Pec in Zuidwest-Servië een demonstratie is gehouden uit pro test tegen het „vermoorden" van een Zuidslavische grenswacht door „Albanese provocateurs". opdracht een einde te maken aan de herbewapening, tot het instel len van lagere werknormen, de bouw van meer huizen en een herleving van verschillende vrije ondernemingen op het gebied van de handel, de industrie en de landbouw. De Oost-Berlijnse demonstratie trok door de straten in de boven stad, waar Duitsers met blote handen de Russische tanks ge trotseerd hebben. Overstromingen in Zwitserland ZURICH, 26 Juni Tuinen en kelders in buitenwijken van Zürich stonden vanmorgen meer dan een meter onder water door dat bijna de gehele week zonder ophouden regen is gevallen. De Zwitserse meteorologische dienst heeft gerapporteerd, dal in de 24 uur, die te middernacht zijn geëindigd, in Zürich 81 cm regen is gevallen. Dit was de zwaarste regenval voor een Juni dag sinds 1931. De hoeveelheid neerslag bedroeg ongeveer twee derden van het gemiddelde voor de gehele maand. In geheel Noord Zwitserland waren de rivieren naar verluidt vanmorgen zeer gezwollen. Som mige dorpen werden geïsoleerd door overstroming van landwe gen. Te Bazel, waar de Rijn van morgen vroeg reeds 33 cm. bo ven het peil van gevaar stond en bleef stijgen werd het rivier verkeer stil gelegd. Gedurende de nacht is in de Zwitserse Alpen boven 2500 m. hoogte zware sneeuw gevallen. PIECK „OP WEG NAAR GENEZING" BERLIJN, 26 Juni (D.P.A.). President Wilhelm Pieck van Oost-Duitsland die zich voor zijn gezondheid in de Sowjet-Unie be vindt, is „op weg naar genezing", aldus heeft de chef van Piecks kanselarij, Otto Winzer, Donder dag op een bijeenkomst te Schwarza (Thüringen) verklaard. Winzer heeft onlangs de Oost- Duitse president in de Sowjet- Unie bezocht. Nieuwe stap van Moskou? Inmiddels doet een koortsach tige diplomatieke activiteit de spe culatie ontstaan dat Rusland aan de vooravond staat van een nieu we stap in zijn campagne voor een Viermogendheden oplossing voor de Duitse kwestie. De Russische hoge commissaris Wladimir Semyenov zou nieuwe instructies ontvangen hebben uit Moskou. De drie geallieerde hoge commissarissen vertrokken in drie speciale treinen uit Bonn, om morgen in Berlijn bijeen te ko men. EMIGRATIE Het Emigratie-vraagstuk is op dit ogenblik en in de naas te toekomst, bijzonder actueel. Dat heeft de Katholieke Emi gratie-Stichting begrepen en zij heeft er gisteren een Con gres aan gewijd. Daarvoor be stond grote belangstelling, ook, omdat het prae-advies, dat leidraad voor de besprekingen was, het probleem op hoog niveau behandelt. Dit prae- advies. dat is samengesteld door enige deskundigen van het Katholiek Sociaal Kerke- lük Instituut, wordt in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer besproken. Het Con gres-verslag verdient daar naast de volle belangstelling! De twee broertjes Finaly zijn gistermiddag om 15.30 uur Neder landse tijd de SpaansFranse grens gepasseerd en in Frankrijk aangekomen. De twee kinderen vergezeld van de afgevaardigde van kardinaal Gerlier, Germaine Ribiere, keer den in Frankrijk terug over de internationale brug te Hendaye. NEHROE NAAR ZIJN LAND TERUG CAIRO, 26 Juni (Reuter). Premier Nehroe van India is van daag uit Cairo naar India vertrok ken. Hij heeft in Egypte bespre kingen gevoerd met premier Na- guib en de premier van Pakistan, Mohammed Ali. SPELEND KIND BIJ AANRIJDING GEDOOD NW. SCHOONEBEEK. Een aanrijding heeft gistermiddag het leven gekost aan het driejarig zoontje van de postbode J. H. Im- mink te NW. Schoonebeek. Het kind stak nabij de ouder lijke woning, opgaande in zijn spel, plotseling de weg over op het moment, dat juist een vracht auto van de N.A.M. passeerde. De chauffeur S. zag geen moge lijkheid meer het jongetje te ont- i wijken. De wagen greep het kind, i dat bijna op slag gedood werd. 107 PERSONEN GEDOOD 443 VERMIST TOKIO, 27 Juni (Reuter) Het Zuidelijke Japanse eiland Kioesjoe is geteisterd door de zwaarste regenval sinds 62 jaar. Tengevolge van hierdoor veroor zaakte overstromingen en aard verschuivingen zijn in de afgelo pen 24 uur 107 personen om het leven gekomen. 443 personen worden nog vermist. Er zijn 150 gewonden. Naar schatting hebben meer dan 325.000 personen schade geleden aan bezittingen en zijn bijna 200.000 woningen vernield of over stroomd. Rivierdijken zijn op ver scheidene plaatsen doorgebroken en ruim 500 bruggen sloegen weg. Bij het baden in zee is in Rockan- je de 9-jarige jongen IJ. Cordia uit Vlaardingen verdronken. Het stoffelijk overschot is inmiddels gevonden. PARIJS, 26 Juni (A.F.P.). Er wordt een onderzoek ingesteld naar de bedoelingen van twee havenarbeiders te Cherbourg, Al- phonse Simon en Paul Herp, die zijn aangehouden onder verden king van poging tot sabotage. Zij waren namelijk op 25 Fe bruari bezig met het lossen van een Amerikaans schip, dat muni tie had aangebracht, toen Simon op een gegeven moment de hijs kraan deed stoppen. Volgens de beschuldiging zou dit het neer storten van een kist met munitie hebben kunnen veroorzaken, wal tot een ramp van onvoorzienbare omvang had kunnen leiden. De kwestie Nw Guinee 's-GRAVENHAGE, 26 Juni. (A.N.P.). Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt, heeft de waarnemend hoge commissaris van Indonesië, mr. Susanto Tir- toprodjo, gistermiddag namens d< Indonesische regering aan minis ter Beyen een nota overhandigd In deze nota wordt gezegd, da: iedere poging om zonder vooraf gaand overleg met Indonesië to: een accoord te komen met -Austra lië over West-Nieuw-Guinea alf een onvriendelijke daad zal wor den beschouwd, omdat de statu; van Nieuw-Guinea nog steeds eei betwist punt vormt. Minister Beyen heeft te kenne gegeven, dat Nederland een de gelijk overleg niet van plan is. De hulp aan Formosa TAIPEH, 26 Juni (A.F.P.). De Amerikaanse ambassadeur oj Formosa, Carl Rankin, is Vrijda- t.e Taipeh teruggekeerd van zij: reis naar Washington, waar h; een rapport over de toestand oj Formosa heeft overhandigd aa: president Eisenhower, Foster Dul les en andere Amerikaanse auto riteiten. Rankin verklaarde bij zijn aan komst te Taipeh, dat de vooruit zichten voor economische en mili taire hulp aan Formosa gunstig zijn. ;basis ligt vlak irs". Het zweet n uit. „Planeet neet dan toch :1 gewoon", zei me maar niet n om dit alles die volkomen hijnt zich over metje op, toen dan zo gek?" je als eerzame oek wordt ge- nenste van een ;et Mars vliegt, t wel iets voor Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) OlïlgCVlïlg Zaterdag 27 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12815 NOOR DIIOL L ANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, HMKWJns'fc 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230, Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. LUUL1U

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1