Brade-Rietje (of hoe 't kind aan haar naam kwam) Demping Schelphoek-Zandersbuurt IS geen groot probleem AGENDA FILMS van de week SCHERVEN Industriewijk eist als „city" constructieve gezondmaking Kroningsfilm in kleuren Drogisterij BAKKER ALS speciale Braderie-reclame een KORTING van 10 procent Sidonius de Jong Parkeren tijdens de Braderie Z VAMI-IJS' Heden gevestigd: Maison Overpelt BRADERIE- RECLAME BROUWER Bloemenschuit een kwartje I'aaina 2 Zaterdag 27 Juni 1953 ALKMAAR Sinds de laatste raadsvergadering is een nieuw Alkmaars dempings„probleem" actueel geworden nl. dat van de Schelphoek en de Zandersbuurt. Na onze publicatie van een excerpt van het prae-advies van B. en W. aan de raad, halen wij ter her-oriëntatie van onze lezers nog enkele hoofdpunten daaruit aan, om dan te zien, hoe er aan de demping meer voordelen dan na delen vastzitten, terwijl argumenten tegen de demping veel aan kracht zullen inboeten De meerderheid van het college is tegen. Volgens deze meerder heid zal het eigen karakter van dit stadshoekje door demping ver loren gaan en een nog armoediger aanzien verkrijgen. De meerderheid vraagt zich ver volgens af, wat er met de negen woonschepen moet gebeuren. Deze woonschepen ligplaats geven in de singels of grachten, acht zij ontoelaatbaar, om niet het stad- schoon aan te tasten. Het maken van een woonschepenhaven is vanwege de zeer aanzienlijke kos ten uitgesloten. Wel wil de meer derheid tegemoetkomen aan de verlangens van de omliggende in dustrieën en bedrijven en de eisen van het verkeer, door het bestaande water aan de Schelp- hoek en de Zandersbuurt zodanig te versmallen, dat een straat van negen meter breedte ontstaat. Na versmalling van het water zal er, zij het ook met moeite, toch nog ruimte zijn voor negen woon schepen. De uitvoering 'van dit plan zal ongeveer 207.500,- moe- tén kosten. In dit bedrag is begre pen de kosten van het maken van een nieuwe walmuur langs de Zuidzijde van de Schelphoek en de Oostzijde van de Zandersbuurt. Niet zijn inbegrepen de kosten voor een nieuwe walmuur of ver betering daarvan aan de Westzij de van de Zandersbuurt en de Noordzijde van de Schelphoek. De minderheid: dempen! Volgens de minderheid van het college verdient demping aanbe veling, omdat ten eerste overwe gingen van aesthetische aard geen voorrang mogen hebben op de be langen van de daar gevestigde in dustrieën en bedrijven. De min derheid verwijst de woonschepen naar de Oudegracht nabij de Keet- kolkschool. Tegenover de kosten van demping 150.000,-) stelt zij de besparing van het achterwege blijven van regelmatige vernieu wing der walmuren en het ver vallen van het onderhoud aan de Zandersbrug en de Zoutkeetbrug. Tenslotte is de minderheid van oordeel, dat demping van het wa ter mogelijkheid geeft tot uitbrei ding van de bestaande industrieën aantrekken van nieuwe indu strieën en het formeren van een parkeerplaats, waar de stad drin gend om verlegen zit. Wij geloven niet, dat de dem ping een nog armoediger aanzien zal geven aan deze stadswijk. In tegendeel. De baarlijke rommel, die door geen politieverordening te voorkomen zal zijn en die soms een halve meter boven de kade muren en beschoeiingen uitsteekt, het onkruid en het gras, dat hier en daar welig tiert, de gebrekkige bestrating, dat alles is het, dat een armetierige indruk maakt, doch dat opgeruimd zal zijn, wan neer de demping een feit is ge worden. Dit kleine stadsgedeelte heeft uitgesproken het karakter van een industriewijk, een city, niet van een woonwijk dus! Hier zal men op de eerste plaats het nijvere werk, de serieuze ar beid zoeken, hier heeft men geen behoefte aan geveltjes, die zich dromerig spiegelen in het water (vast en zeker geen „helder" wa ter hier immers heeft men ruimte nodig, ruimte, waar de zware en soms 15 meter lange trailers en twintig-tons-vraehtwa- gens af en aan kunnen rijden en parkeer-, laad- en losgelegenheid nodig hebben. Is dit een tijd, om op de eerste plaats te denken aan wat karakteristiek is, terwijl dat slechts wordt teweeggebracht door de sfeer van wat armoedige, op een afstand gezien min of meer schilderachtige voorgevels en hui- zenvormen, maar die vroeg of laat toch zullen verdwijnen, omdat dit stadsgedeelte juist hevig om sa nering vraagt, .die nog wel ogen blikkelijk zou worden uitgevoerd, wanneer Alkmaars gemeentebe stuur geld en bouwvolume te over had? De schilderachtigheid, in deze buurt maar zeer, zeer miniem vertegenwoordigd, is overigens in al haar verminktheid, maar heel betrekkelijk. Men moet het niet van dichtbij zien. En mag men het gebruiken als een argument, wan neer achter die schilderachtigheid menselijke armoede schuil gaat? En het lijdt geen twijfel, of ook voor de bewoners zal het prettiger zijn, een uitzicht te hebben op een keurig aangelegd plein, dan op VOOR VEERTIG JAAR In ons blad van 27 Juni 1913 lazen wij: DE ONAFHANKELIJKHEIDS -FEESTEN Ten Stadhuize hield gisteravond het uitvoe rend comité eene vergadering, die mede werd bijgewoond door den eere-voorzitter, den E.A. Heer G. Ripping. Gelijk bekend, verleende de Raad 1500,subsidie. Dit bedrag, gevoegd bij de bijdragen der burgerij, die f 2800,belie pen, maakte eene totaale ont vangst van 4300,Om alle onkosten, die aan het feest verbonden zijn te bestrijden, waren deze gelden nog niet toereikend. De feesten zullen plaats hebben op 9 en 10 Juli a.s. Op den vooravond van den eersten feestdag zal de kerke lijke herdenking plaats heb ben. en daarna zal het feest terrein aan den Westerweg. waar overdag volksspelen en 's avonds de avondfeesten ge geven zullen worden, geopend worden. een verwaarloosde gracht, waarop altijd vuil drijft. „Weg moet die troep", luidt van sommigen het commentaar! De woonschepen Waar moet het heen met de ne gen woonschepen? De woonschepen-bewoners zul len hun protest laten horen, wan neer men hen voorstelt, bij elkan- in één woonschepenbaven lig plaats te nemen. De beter gesitu eerden onder hen, die door de wo ningnood gedrongen waren, een ark te bewonen, willen geen woonschepenkamp, zoals er een woonwagenkamp bestaat. Het be treft gezinnen van diverse plui mage en zoals bewoners „op eer ste stand" geen genoegen nemen met minder, zullen er ook woon arkbewoners zijn, die zich vol strekt niet als samenraapsel wil len zien opgenomen in een con glomeraat van wijde divergentie der individuen. De keuze van een woonplaats in de stad is voor hen uiterst beperkt. Deze dient naar onze mening te worden uitge breid! Wil men „op eerste stand" wonen (bijvoorbeeld op de Oude gracht), laat het hen dan ook naar evenredigheid betalen. En waar om zou bet stadsschoen verminde ren door aanwezigheid van woon schepen zoals op de Oudegracht? Men zou gelijk een schoonheids commissie eisen kunnen stellen! Eisen, waaraan de meesten van de negen, die in deze wijk liggen, zeker kunnen en ook zullen willen voldoen! En wat het stadschoon betreft, het ligt er maar aan, hoe men het wil bekijken Men zou met evenveel recht en reden kun nen stellen, dat een keurig ge schilderd woonschip de Oude gracht, van bomen zo goed als ontdaan, zou verlevendigen. (En de bewoners van de Oudegracht zullen er zeker gemakkelijker ge noegen mee nemen, dan de be woners van Achterweg of Kanaal dijk, die met de bouw van een nieuwe Friese brug een metersho ge muur voor hun vensters heb ben gekregen, terwijl zij voordien een vrij uitzicht hadden op bet druk bevaren Noord-Hollands Ka naal! Waarschijnlijk zal dit slechts tijdelijk behoeven te zijn, totdat de woningnood is opgeheven en zeker de meeste arkbewoners een huis zullen hebben. Veronderstel: 20 jaar. Wat is 20 jaar op een stad die binnenkort het 700-jarig be staan zal vieren? Zou men dat tijdelijke offer niet kunnen bren gen? En mocht de menmg van bui tenlanders, die Alkmaar een be zoek brengen, meetellen, zeker is, dat buitenlanders de woonarken een van de charmantste dingen van ons land vinden! Aan- en afvoer. Voortbordurende op de over wegingen van de minderheid, mag gesteld worden, dat alle bedrij ven, de een meer, de ander min der, moeilijkheden ondervinden bij de aanvoer van grondstoffen en productiemiddelen en de af voer van hun producten. De kleine binnenscheepvaart raakt er al meer en meer uit, grote schepen kunnen onmogelijk in dit gebied doordringen. Het vervoer per as wordt elk jaar groter, intensiever, zwaarder. De machine-fabrieken krijgen trailers van 1216 meter lengte voor hun deur, hoewel dit in let terlijke betekenis voor de machi nefabriek van de heer van Maar- leveld niet opgaat. Voor de N.V. Kaashandelmaatschappij „Gouda" zou de demping een uitkomst be tekenen. Het zware vervoer vraagt een ruime laad- en losgelegenheid aan de Schelphoekzijde van het pakhuis. De aan- en afvoer bij de fa. van Maarleveld is zonder meer een gemartel. Zware auto's moe ten dikwijls gebruik maken van het kleine, haast fragiele Zout keetbruggetje. Komt er per auto een lading constructie-ijzer, dan moet men een boot huren, waarop overgeladen moet worden, de boot brengt de lading naar het opslag terrein; daar wordt weer gelost. Alle toegangen tot dit gebied zijn te smal, dan dat het zware ver keer er gemakkelijk en snel kan manoeuvreren. Een versmalling van het water zal geen oplossing geven. Men zal toch op een boot moeten overladen, om aan de over kant van de dan „sloot" geworden Schelphoek te geraken. De negen woonschepen zouden in geval van versmalling van het water hun ligplaats aldaar kunnen behouden, doch dan zal het water in het geheel niet meer domineren, waaruit volgt, dat de meerderheid van het college, daarin toestem mende, een argument (het eerste, dat zij aanwendt) prijsgeeft, n.l. dat bij niet dempen van het wa ter de sfeer van dit stadsgedeelte behouden blijft. Duidelijk wordt, dat met al dit moeizame „gehan nes" het vervoer en het laden en lossen veel te veel tijd en dus teveel geld kost, terwijl ook de vrachtwagens zelf, bestuurd door niet-eigenaren, op dit moeilijke terrein veel schade en mankemen ten kunnen oplopen! Ook voor de fa. G. H. A. Schot en Zn. zou een prachtige laad- en losgelegenheid aan de Zanders buurt geschapen kunnen worden, die zeer welkom zou zijn, omdat de drukke Voormeer zich er niet voor leent. Alkmaar, thans in volle groei, een stad, die haar industrie en grote bedrijven op bijzondere wijze moet beschermen, en die alles in het werk moet stellen, zich te praedisponeren op de komst van nieuwe industrieën, dient in het belang van haar wel vaart althans wanneer de scha de aan het stadsschoon niet van betekenis is, zoals in dit geval louter aesthetische overwegingen te laten varen voor concrete en noodzakelijke desiderata, waar mee de industrie, een van de pij lers van haar leven zelf, gemoeid is. Trouwens, ook een andere pij ler van het Alkmaarse leven, het vreemdelingenverkeer, is ermee gemoeid. Wanneer de Gedempte Zandersbuurt en de Gedempte Schelphoek als parkeerplaatsen zouden kunrten dienen voor auto bussen, die buitenlandse gezel schappen aanvoeren, zou vandaar uit een schitterende stadswande ling te maken zijn, die onmiddel lijk naar de mooiste plekjes van de binnenstad voert. Tenslotte is ook het woning vraagstuk met de demping ge baat. Demping betekent, dat in ieder geval tot aan de sanering van dit stadsgedeelte 3 a 4 wonin gen aan de Zuiderpleinsteeg van sloping worden gevrijwaard. En dat is in het belang van de huis vesting van niet te onderschatten betekenis, al zijn het er ook maar drie, en al zijn ze ook van geringe comfort. Wij menen, dat uit de f 207.500.- die het College van B. en W. vraagt voor de verbreding van de Schelphoek en de Zandersbuurt, heel wat meer valt te slaan, en dat de Raad aan de overwegingen van de minderheid, die demping, waarmee slechts een bedrag van f 150.000.gemoeid is, voorstaat, doorslaggevende betekenis zal hechten G. P. ZATERDAG 27 JUNI Bioscopen: REX: 2, 3, 4 uur: Elisabeth is Koningin (kleurenfilm); 8 uur: De Schoonheidsspecia list en Elisabeth is Koningin CINEMA AMERICAIN: The Drum. VICTORIA: Bureau Zedenpo litie. HARMONIE: Meisjes in het wit. Voorstellingen 7 en 9.30 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur at voor spoedgevallen te be reiken Apotheek Wanna- Mient, Mient C 13, Apotheker Mei. F. Schuitema. MEDISCHE HUHP HEILOO, LIMMEN en AKERSLOOT. Voor spoedgevallen bereis baar dr. D. W. L. Hoekstra, Kennemerstraatweg 380, tel. 3480. ALKMAAR: De artsen A. L. Gransbergen, Geesterweg 11; tel. 2294 en K. H. Kolk, Gees- tersingel 47 j tel. 2017. SCHERMER en BEEMSTER: S. Schermerhorn, De Rijp, V 9QQ7-?(S.Fi KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN: Tentoonstelling. L. Damsté-Peletier, en Nel Tim: mers, geopend 27 en 28 Juni 14.30—17.30 en 19.30—22 uur 29 Juni t/m 3 Juli tevens van 10—12.30 u. in Rustende Ja- g6r' ZONDAG 28 JUNI SPORTPARK: 7 uur: Wieler wedstrijd Professionals. Bioscopen, Apotheken en Ten- toonstelling zie Zaterdag. Aanvangsuren Bioscopen (Rex 2-3-4) 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. MAANDAG 29 JUNI (Verjaardag Prins Bernhard) Bioscopen: zie boven. Apothe ken: idem. MUZIEKTUIN: 7.30 uur: Con cert t.b.v. Anjerfonds. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur Ouderavond St. Lau- rentiusschool voor V.G.L.O. Zondag: hoog water 8.25 en 21.00 u. Laag water 2.25 en 15.05 uur. Maandag: hoog water 9.10 en 21.50 uur; laag water 3.10 en 15.55 uur. DE BRAND INSTALLATIE I IN HET WAAGGEBOUW ALKMAAR In de Waagtoren is een zgn. sprinkler-installatie aangebracht. Elders in het ge bouw hangen nog twee bius- apparaten en bordjes „Verboden te roken", terwijl tevens op twee plaatsen brandslangen zijn aan gebracht. Het ziet er dus naar uit, dat alle voorzorgsmaatregelen tegen brand genomen zyn. Wij nemen direct aan, dat de aprinkler-in- installatie en de biusapparaien in geval van nood doeltreffend werxen; met de twee brandslan gen is dat momenteel met het geval. Als men de kranen open draait, komt er geen water te voorschijn. Enkeie maanden geleden werd hier door enkele brandweer functionarissen een onderzoek naar ingesteld, waarbij dit euvel geconstateerd werd. Het bleek, dat er ergens een hoofdkraan moest zitten, die eerst open gedraaid moest worden, wilde men de brandslangen kunnen ge bruiken. Na enig zoeken dacht men deze hoofdkraan gevonden te hebben in het grote Waag pand; men draaide de kraan open en probeerde daarna de beide brandkranen in het ge bouw. Maar wat er uit kwam: geen water. Aangenomen werd, dat er ergens buiten het gebouw een kraan moest zitten, die de toevoer afsloot. Er zou een on derzoek naar ingesteld worden, doch tot dusver weet men in het Waaggebouw nog niet, hoe men water in de brandslangen kan krijgen. Het komt ons gewenst voor, dat degenen die dagelijks in het Waaggebouw aanwezig zijn, op de hoogte gesteld worden met de uitslag van dit onder zoek; aangenomen dat dit is in gesteld en resultaat heeft opge leverd. Gouden sprookje in Rex ALKMAAR De directie van het Rex-theater kon het bioscoop publiek gisteren reeds de mooie Warner-kleurenfilm van de kro ning van Koningin Elisabeth la ten zien, uitgebracht door Poly goon. De film is als een gouden sprookje: goud is de kleur, die in deze mooie opnamen van de kro ningsplechtigheid domineert. De gouden koets, sinds eeuwen 'bij de kroning van Engelse vorsten in gebruik, door acht witte paarden getrokken en geflankeerd door in prachtige livrei gestoken lakeien, de weelderige kleding, de histo rische costuums van de edelen en rijksgroten vormden een prachtig object voor de kleurencamera. De film geeft een volledig beeld van de indrukwekkende plechtig heid: het vertrek uit Buckingham Palace, de rijtocht door de stamp volle straten naar de Abdij van Westminster, de plechtige intocht, en tenslotte de indrukwekkende kroningsplechtigheid, in een stijl volle omlijsting van schone mu ziek en zang. De reporter gaf voor zoveel no dig een aanvullende verklaring van hetgeen op het witte doek te zien was. Ondanks het regenach tige weer van de kroningsdag konden de reporters toch een hel der en duidelijk beeld van de ge hele plechtigheid vastleggen. De beregende straten maken af en toe de indruk van een enorme dansvloer, waarop zich het kleu rige gedoe voortbeweegt. Het slot van de film vormt de imposante parade, waarin het gehele Ge menebest vertegenwoordigd was. De Canadese bereden politie werd extra toegejuicht, zoals ook de ko ningin van een der Zuidzee-eilan- den. Het is een gouden sprookje, dat men moet gaan zien. Iedere middag, om 2, 3 en 4 uur is daar voor gelegenheid, terwijl de film ook in het avondprogramma draait. Harmonie Meisjes in het wit Dit is de levensgeschiedenis van een vrouwelijke dokter uit het begin van deze eeuw toen het medisch beroep nog alleen voor mannen was weggelegd. In haar jeugd wordt Emily Dunning middels een vrouwelijke dokter, een van de eerste in Amerika, getroffen door dit beroep en ouder geworden besluit zij ook de studie voor dokter te gaan volgen. Maar zij is tevens vast besloten als zodanig ook erken ning te krijgen, zowel bij haar (Advertentie) Deze is goed Is Bakker het doet! Kennemerstraatweg HEILOO Afd. Optiek 109 collega's als bij haar patiënten, iets wat haar na vele moeilijk heden gelukt. Zij krijgt na tal loze malen afgewezen te zijn een aanstelling aan een druk hospi taal en wordt in 't begin door haar uitsluitend mannelijke col lega's gemeden en zelfs bespot. Door haar kennis en haar onver moeibare arbeid slaagt zij er ten slotte in haar naam te maken en ook aangenomen te worden in de wereld van de geneeskun de. In het voorprogramma een voorproefje van de nieuwe vin ding op filmgebied, de drie dimensionale film, wat, naar hier te zien is, voorlopig nog niet veel meer dan een experiment blijkt te zijn. Cinema Americain THE DRUM Deze spannende technicolor speelt in de tijd, dat Engeland In- dië nog veroveren moest of er zijn posities moest consolideren. De bevolking raakte zelf verdeeld en daar maakten de Engelsen goed gebruik van. Het deel van de be volking, dat onverzoenlijke vijan den bleef van Engeland, de in dringer, doodde de kopstukken die de vrede met de bezetters hadden getekend en zette de strijd voort. Dit maakt het hoofdthema van deze film uit, die op de laat ste meters felle gevechten toont, het resultaat van de onophoude lijke intriges van de verraderlijke Khan tegen de Engelse macht hebbers. Rex en Victoria prolongeren ALKMAAR De film „Fer- nandel als schoonheidsspecialist" wordt in Rex geprolongeerd; de film „Bureau Zedenpolitie" draait voor de tweede week in Victoria theater. Het filmjournaal Welk een ravage het spoorweg ongeluk bij Weesp veroorzaakte, laat het Polygoonjournaal op dui delijke wijze zien. Ook de Donau- pont, die zijn proefvaart maakte tussen Amsterdam en IJmuiden is in dit journaal opgenomen. In Scheveningen zien wij, hoe een grote zandzuiger de vissershaven uitbaggert en aan de zeekant een nieuw strand doet ontstaan. De zuiveltentoonstelling „De Melk weg" was ook een dankbaar on derwerp voor de filmreporter; wij zien o.m. hoe min. Mansholt zich laat wegen op een weegschaal uit de Alkmaarse (kleine) Waag. Tenslotte mooie opnamen van de roei wedstrijden op de Amsterdam se Bosbaan. Het buitenlands nieuws begint met een reportage van de vlieg ramp bij Tokio, waarbij 129 per sonen om het leven kwamen. Dan volgt een reeks opnamen over een nieuwe uurwerkindustrie in Noord Italië; men ziet vervolgens hoe Truman zijn vacantie pleegt te houden in.... Washington en de thuiskomst van de Engelse on derzeeër Andrew, die twee weken onder water heeft gevaren. Na de ergste troebelen in Oost- Berlijn ziet men de straten zo goed als verlaten, terwijl tussen de Russische tanks een dreigende stilte hangt.... In Korea toont het journaal de moeilijkheden na dat Syngman Rhee 25.000 Noord Koreaanse krijgsgevangenen had vrijgelaten. Tenslotte enkele inte ressante sportflitsen: paarden races in Parijs, autoraces in Bel gië, het tennnistournooi van Wim bledon. J ong-Ka j otters ALKMAAR Zij, die wensen deel te nemen aan de Sportdag te Schoorl dienen om 7.15 uur bij het K.A.J. gebouw aanwezig te zijn. Meenemen: Lunchpakket en sportbenodigdheden. De dag wordt begonnen met een H. Mis met Algemene H. Communie. (Advertentie) geven wij in onze SPEC. TAPIJTZAAK, Mient 23 Alkmaar (recht tegen over De Langestraat) bij contante aankoop van 29 Juni tot en met 11 Juli Uitgezonderd zijn de artikelen met vastgestel. de verkoopprijs 1. Canadaplein (behalve Don derdag 2 Juli 1953). 2. Waagplein. 3. Hofplein. 4. Doelenveld. De aanrijwegen voor deze par keerterreinen zijn: Voor verkeer uit de richting Heiloo: Kennemerstraatweg, Ken- nemersingel, Geestersingel, Ka naalkade. Voor verkeer uit de richting Bergen: Jan van Scorelkade, Kruseman van Eltenweg, Hel- derseweg, Kanaalkade. Voor verkeer uit de richting Koedijk: Helderseweg, Kanaal kade. Voor verkeer uit de richting Oudorp: Friesebrug, Kanaalkade. Rijwielen Rijwielen kunnen worden ge plaatst in bestaande rijwielstal lingen, terwijl er een extra rij wielstalling komt op het terrein van de Grote Kerk aan de zijde van de Gasthuisstraat. EERSTE PLECHTIGE H. MIS ALKMAAR Op Zondag 19 Juli a.s. hoopt onze plaatsgenoot de WelEd. Pater Joh. v. d. Peet S.C.J. in de Kapel van het theo- logicum van de Priesters van het H. Hart te Hees uit de handen van Z.H. Exc. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Her- togenbosch de H. Priesterwijding te ontvangen. Zondag 26 Juli d. a.v. hoopt hij in de St. Joseph- kerk alhier zijn Eerste Plechtige H. Mis op te dragen. Weekend Volksdansgroep ALKMAAR De Alkmaarse Volksdansgroep gaat het seizoen besluiten met een volksdans- weekend op 11 en 12 Juli a.s. op de St. Willibrordusstichting te Heiloo. Het programma begint op Zaterdag 11 Juli om vijf uur met dans en zang; na de avond boterham dansdemonstratie. Voor Zondag luidt het program: 8 uur H. Mis; 9 uur ontbijt; 10 uur Dans en Zang; 12.30 diner; half 3 Dans en Zang met nieuwe deelnemers. Kwart voor 6 Lof in de kapel. Men kan zich voor deelname opgeven bij mej. G. Erkamp. Frieseweg 62, Alkmaar. Notarieel examen Voor het notarieel examen, tweede gedeelte, is te 's-Graven- hage geslaagd: H. A. Th. Lohman te Alkmaar. MISPLAATSTE SERVICE ALKMAAR Apn de Zuid gevel van het Waaggebouw, ter hoogte van het bureau van Alc- maria V.V.V. hing steeds een uithangbord, om voorbijgangers er attent op te maken, dat hier het informatiebureau van de V.V. V. gevestigd was. Dit bord is verdwenen en er hangt nu een ander bord voor in de plaats dat niet direct iets met de V. V.V. te maken heeft. Het is n.l een groot rond bord met het embleem van de Rotary, waar onder Vrijdags nog een ander bord bevestigd is met de mede deling, waar de Rotarians die dag aan de lunch samenkomen. Naar onze smaak is dit een mis plaatste service. Wij zouden er geen bezwaar tegen hebben, dat op het informatiebureau desge vraagd inlichtingen werden ge geven, als naar een dergelijk adres gevraagd werd, doch het komt ons voor, dat dit opvallend bord niet op zijn plaats is aan een gemeentegebouw, ook al is dit gedeeltelijk aan de V.V.V. verhuurd. Zo iets zou een pre cedent kunnen scheppen; en wat zou men n.l. doen, als andere instanties een soortgelijk bord ter plaatsing aan de Waaggevel zouden aanbieden? H.S.V. - Limmen HEILOO Vanavond om ze ven uur speelt H.S.V. op het ter rein aan de Mallevoortsdijk als afscheid van de vierde klasse een wedstrijd tegen de oude ri vaal, Limmen. Een interessante ontmoeting, waar in de eer van de nieuwe derde-Êlasser op het spel staat! Opbrengst collecte LIMMEN De collecte ten bate van het harmoniecorips „Ex celsior" met als doel verbetering en vernieuwing van de instru menten, heeft de mooie som op gebracht van f750, De leden van „Excelsior" zijn de burgerij dan ook ten zeerste dankbaar. Het is de bedoeling voor het geld enige nieuwe klarinetten en een kleine trom aan te schaffen. Afscheid Chef Douanedienst te Alkmaar ALKMAAR. Men schrijft ons: Op 30 Juni a.s. verlaat de heer P. de Jager, verificateur der in voerrechten en accijnzen, chef der Douanedienst te Alkmaar, de dienst met pensioen. Belangstellenden voor dit af scheid worden op 30 Juni a.s., 'snam. 4.30 (16.30) verwacht in het kantoor van de Rijksontvan ger te Alkmaar, Gasthuisstr. 2. W eersveruiachting Medegedeeld door het K.N.M.l te de Bilt. Geldig van Zater dagochtend tot Zaterdagavond. PLAATSELIJK BUIEN Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien, voornamelijk in het binnenland. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Advertentie) Dierenbescherming ALKMAAR. Ter beschik. king 10 kleine en middelmatig grote hondjes. Leeftijd 1 tot 2 jaar. Deze dieren die uit een gezin komen en in zeer goede conditie zijn, zoeken een nieuwe baas. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door Mw. v. d. Linden, Julianastraat 58. Egmond a. Zee en bij ondergetekende. Sinds 6 weken zwerft in de omgeving van de Frederikslaan te Heiloo een zwarte poes. Eige naar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij C. Verwer, Inspec. teur Dierenbescherming, Zaag molenstraat 36, tel. 2515. (Advertentie) Depositair: Dr. v. d. HOOG Specialist in schoonheidsverzorging! Alle artikelen van Dr. v. d. Hoog met gratis advies ver krijgbaar bij: Koorstraat 37 Alkmaar Harmonie St. Caecilia ALKMAAR Alle leden wor den verzocht om Dinsdag a.s. 30 Juni om precies 18.45 uur dus kwart voor zeven, aanwezig te willen zijn op de Paardenmarkt, vanwaar we vertrekken naar het slachthuis, alwaar het bloemen corso zal worden opgesteld waar aan wij onze medewerking zullen geven. Het Bestuur rekent op aller opkomst. In verband met de Braderie is er Woensdag geen repetitie. Woensdag over een week, 8 Juli zullen wii onze half jaarlijkse vergadering houden waarbij ook de dames worden uitgenodigd. Nader bericht hier over volgt. (Advertentie) Rotanhanger, Sierpot, kamer-, klim- of hang- plant voor slechts compleet 2.50 bij Steen enbrug Zeer grote collectie KAMER- en TUIN PLANTEN Lage prijzen! Nu de Braderie weer voor de deur staat, begon ons weer die zelfde vraag te martelen, die ons vorig jaar ook al bezig hield. Vo rig jaar was de Braderie echter al afgelopen, toen wij nog steeds zaten te prakkizeren. En toen hebben we kwaad gezegd tegen onszelf: nou is het uit! Nou, en toen was het uit. Natuurlijk. Maar zodra we hoorden, dat er dit jaar weer een braderie zou komen, begon het weer. Net als vorig jaar. Toen hebben we ons ook af zitten vragen: hoe komen ze nu aan die naam? En nu hebben we weer gepie kerd en allerlei dikke boeken opgeslagen, en ons met allerlei mensen, die, dat dachten we ten minste, het weten konden in ver binding gesteld, maar we kwa men niet verder. Totdat we op een Maandagmorgen op de vee markt met een oud boertje aan de praat raakten, en we het ook over de braderie kregen. We ver telden hem, dat we alsmaar aan 't zoeken waren, waar die naam vandaan kwam, maar dat nie mand en niets ons helpen kon. En weet U, wat dat boertje toen zei? „Mens, zei die, dan moete ge eens naar mien oom Barend gaan, die is perfesser, en die weet het, daar kunde op an. Enne, hij woont in Zundert." Nou, we zijn naar Zundert ge weest; en we hebben met oom Barend gepraat; en we weten het! Toen ie het ons vertelde, was het zo simpel, dat we alleen maar .Ooo!" zeiden. Moet U maar eens luisteren. U heeft, net als wij dat hadden, toch wel eens gehoord van de mensen van vroeger; die mensen van heel vroeger dan, die soms zo gewel dig konden eten, als er een of ander feest was. Dan hielden ze van die schranspartijen, dat het gewoon niet mooi meer was. Hol le bolle Gijs was er niks bij, en die kon er toch ook aardig mee over weg. Maar die deed het dan ook iedere dag, en niet alleen als er feest was. En nou was er, Ome Barend wist niet meer precies waar, maar dat hindert niet, dat is zelfs wel prettig, nou was er er gens 'n dorp, waar ze ieder jaar een feest hielden ter ere van de oogst. Of die oogst nou mislukt was of niet. dat deed er niet toe, ze hielden feest. Verstandig wa ren die mensen, vindt U niet? Nou weet U wel uit dat verhaal over Holle bolle Gijs, waar we het net over hadden, dat de men sen, als ze vroeger eens goed eten gingen, heel veel vlees aten Dat liedje van Gijs gaat bij voorbeeld over: een koe en een kalf en een heel paard half, of iets dergelijks. Nu weten wij niet of die Giis dat allemaal ge braden had, maar die mensen uit het verhaal van Ome Barend aten alleen gebraden vlees. Die mensen, die daar die schranspartij hielden, deden dat echter niet zelf, mischien omdat ze anders niet zoveel trek meer hadden, of misschien omdat ze er gewoon te beroerd voor waren Kan ook, nietwaar. Maar dat doet er nu niet toe. Wie het wel deed dat was een soort heerschap, dat ze later kastelein gingen noemen. Die moest zorgen, dat al die schransers de hele dag achter een lekker gebraden vlees kon den eten. En nu kunt U begrij pen, dat die kastelein het op zo'n dag verschrikkelijk druk had, en dat hij dat lang niet allemaal alleen afkon. En daarom moesten z'n vrouw en z'n dochter hem helpen. In een of ander jaar. Ome Barend dacht dat het 654 was, maar dat wist hij niet zeker, was er weer zo'n feest, en onze kas telein had het razend druk. Z'n vrouw hielp dapper mee, maar zijn dochter, nee, wat dat kind mankeerdeZe stond maar met dat spit in haar handen te dromen, en aldoor moest de kas telein zijn dochter tot de werke lijkheid terugroepen. Maar heus, dat arme kind kon er niets aan doen. De vorige dag, toen al de feestelingen in het dorp waren aangekomen, had ze onder hen een heel knappe jongeman gezien en wat nog voornamer was, hij had haar ook opgemerkt. En van hem stond de dochter nu alsmaar te dromen. Maar er moest gebra den worden, en niet zo'n beetje ook. Nu hadden de meisjes vroeger ook al dezelfde lieftallige namen als die van tegenwoordig, en de kasteleinsdochter heette Rietje. Ja, zo'n naam hè, die kom je te genwoordig niet meer tegen. En daar de kastelein zijn dochter uit haar droom vandaan moest halen, schreeuwde hij iedere keer: „Braaadeeééé, Riieeieie! Dat ging zo de hele dag door, en de feestvierende menigte noemde haar tenslotte 's avonds, om haar te plagen misschien, of omdat ze niet anders wisten: „Braderie". „En zo. zei Ome Barend aan het einde van zijn lang verhaal, is dat jaarlijkse feest aan die naam gekomen." Ziet U nu wel, dat die Ome Barend alles weet (Advertentie) HEBBEN WAARDE Gedurende de Braderie geven wij voor IEDERE SCHERF bij aankoop van een kop en schotel, een theepot of een koffiepot 't SIERHUIS P. N. v. d. MEER Langestraat 86 t.o. het Stadhuis

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2