n) Tank soldaten hebben zicli als beesten gedragen Joseph Laniel aanvaard als Kabinets-formateur RVEN Grote meerderheids 398-206 Tentoonstelling en keuring van kaas op de kaasmarkt Recordvlucht rond de wereld 3verpelt 2.50 ivartje De opstand in Maagdenburg Lijken van demonstranten op tanks door de stad gereden VOETBAL OPRUIMING Voor huidgezondheid steeds PUROL! Kath. bejaarden vergaderden Met YELP0N zie je er geen barst van Een jaar verlof voor Gen. Kruis Marktberichten Adverteert in dit blad Zaterdag 27 Juni 1953 Pagina vachtine >r het K.N.M.l ig van Zater- laterdagavond. IK BUIEN bewolking met e regen- of on- ornamelijk in Overwegend it Noordelijke ig verandering en tie) ll-llS cherming - Ter beschik, en middelmatig .eeftiid 1 tot 2 n die uit een in zeer goede ken een nieuwe worden gaarne w. v. d. Linden, Egmond a. Zee ikende. i zwerft in de e Frederikslaan arte poes. Eige ns kunnen zich Verwer, Inspec. hermin.g, Zaag- sl. 2515. ;entiej v. d. HOOG ist in verzorging! van Dr. v. d. is advies ver- Alkmaar 5t. Caecilia Alle leden wor- Dinsdag a.s. 30 18.45 uur dus m, aanwezig te e Paardenmarkt, .rekken naar het ir het bloemen- opgesteld waar- lewerking zullen tuur rekent op in verband met 1 Woensdag geen ;dag over een m wij onze half- idering houden dames worden er bericht hier- tentie) ger, Sierpot, dim- of hang- >r slechts huit rote collectie R- en TUIN- TEN jongeman gezien rnamer was, hij gemerkt. En van chter nu alsmaar er moest gebra- niet zo'n beetje meisjes vroeger lieftallige namen nwoordig, en de heette Rietje. die kom je te meer tegen. En iin zijn dochter vandaan moest vde hij iedere iéé, RiieeieieHÜ" iele dag door, en menigte noemde avonds, om haar ien, of omdat ze ;ten: „Braderie". Barend aan het ang verhaal, is :st aan die naam el, dat die Ome it tentie) BAARDE Braderie geven ERE SCHERF n een kop en reepot of een IHUIS 1. MEER raat 86 Stadhuis BONN, 26 Juni Russische soldaten hebben tijdens de opstootjes, die in de afgelopen week in Oost-Duitsland hebben plaats gevonden, in de industriestad Maagden burg Duitse anticommunistische demonstranten neerge schoten, hun lijken op tanks gebonden en aldus door de stad gereden om het volk bang te maken. Op een dag zijn daar 20 mensen gedood. Dit werd bericht in brieven, die door de Westduitse regering uit de Russische zone ontvangen en vandaag gepubliceerd zijn in het officiële mededelingenblad van de voorlichtingsdienst. De regering heeft verklaard, dat zij voor de authenticiteit van de brieven in staat. In de brieven werd mede gedeeld, dat in de gehele industri ële driehoek van Saksen-Anhalt, waarin steden als Maagdenburg, Halberstadt en Quedlinburg lig gen, te beginnen met Woensdag 17 Juni omvangrijke stakingen en opstootjes tegen de communisti sche regering hebben plaats ge vonden. De wanordelijkheden zijn uit gebroken nadat de bevolking had gehoord van de zware ongeregeld heden, die op die dag in Oost- Berlijn waren uitgebroken en die in de gehele zone het sein waren tot verzet. Op dezelfde dag aldus de brieven „hebben tienduizenden gedemonstreerd te Maagdenburg". „Russische troepen en Duitse communistische volkspolitie vuur den op de menigte. Ongeveer 20 personen, waaronder enkele man schappen van de volkspolitie, wer den gedood. Daarop werden de lijken van de gedode Duitsers op tanks gebonden, die door de stad gingen rijden. Een vrouwelijke politiebeambte schoot twee kin deren neer en de menigte keerde zich tegen haar en trapte haar letterlijk dood." TEKORT AAN KRAAM- VERPLEEGSTERS WIERINGERMEER In ver band met het grote tekort aan kraamverpleegsters in de Wie- ringermeer zal op Donderdag 2 Juli een propaganda-avond wor den gehouden in de zaal naast de Geref. Kerk, Prof. ter Veen- weg 2 te Middenmeer. Gesproken zal worden over kraamzorg in het algemeen en over de oplei ding tot kraamverzorgster in het bijzonder. Allen die belang stellen in dit belangrijke onderwerp worden uitgenodigd deze avond te be zoeken. Spreeksters zijn zuster A. Leegwater uit Alkmaar en zuster C. Cornelisse uit Den Helder. Na de inleidingen zal er ge legenheid bestaan vragen te stellen. Geslaagd WIERINGERWERF Onze plaatsgenoot de heer J. R. Mun- tjewerff, slaagde aan het gym nasium te Alkmaar voor het eindexamen gymnasium afd. B. R.K. Lyceum - Alkmaar ALKMAAR Voor het eind diploma H.B.S. B slaagden Adri van Alphen en Tuuk Sernée te Hoorn, Marianne Res te Castri- cum. en Henk Appel en Piet Koenis te Spanbroek, Piet Hes sels te Heiloo, Anton Hoek en Nico Zonjee te Castricum, Huup Schipper te Zwaag, Cor Schoen makers te Alkmaar, Rinus Vink te Assendelft. Afgewezen 4 candidaten. WEDSTRIJDEN VOOR PROFESSIONALS Sportpark Alkmaar ALKMAAR. Voor de wieler wedstrijden voor professionals welke Zondagavond in het Alk- maarse Sportpark worden gehou den, hebben de volgende renners ingeschreven: 1. C. Bakker, Zaandam; 2. H. van Breenen, Amsterdam; 3. H. Brinkman. Overschie; 4. W. Die. lissen, Beek en Donk; 5. P. Ekel- mans, Eindhoven; 6. P. J. Evers, Wormerveer; 7. J. Fransman, te Amsterdam; 8. W. Holleeder, te Amsterdam; 9. J. C. Hulshoff, Den Bosoh; 10. H. v. d. Kamp, Gennep; 11. A. Klein, Zaandam; 12. T. Koevermans Vlaardingen; 13. K. Kwantus, Zaandam; 14. J. Ladenius, Amsterdam; 15. H. Lakeman, Amsterdam; 16. H. A. Maas, Geldrop; 17. P. Maas, Roo sendaal; 18. C. J. Mooyman, Den Haag; 19. G Ravestein, Den Haag; 20. F. C. v. Sambeek, Valkens- waard; 21. H. Schoenmakers, te Eindhoven; 22 P. Sieveking Am sterdam; 23. H. J. B. Slot, Nw.- Amsterdam; 24. H. Smits, Ant werpen; 25. G. J. Sprenkelink, Hengelo; 26. A. Steenbakkers, Den Bosch; 27. N. H. A. Tolen, Amsterdam; 28. H. Vinken, te Geleen; 29. C. Witteveen, Am sterdam; 30. J. Storm. Den Haag; 31. A. v. Oers, Langeweg. Om het kampioenschap van Nederland EindhovenSparta Vitesse—RCH Promotie tweede klasse A ZFC—Veendam B EBOHDFC C KimbriaRigtersbleek D WH '16—DOBKO De Russische vergeldingsmaat regelen vermochten echter niet de stakingen onmiddellijk te breken. Zij duurden ook Zaterdag voort. Op Zondag was het rustig en op Maandag werd in de meeste fa brieken de productie hervat, maar het lijdelijk verzet duurde voort. In een postscriptum werd nog opgemerkt: „De gehele actie gaf de indruk van spontaniteit. Alles was geïmproviseerd. Anders zou het doeltreffender zijn geweest". Mau Mau moordt en brandt NAIROBI 26 Juni Terro risten van de Mau Mau hebben vannacht op een afstand van 16 km. van Nyeri de boerderij van een blanke kolonist aangevallen, een Afrikaanse staljongen en drie kinderen vermoord en stallen, schuren en loodsen voor het vee platgebrand. 15 JULI—15 AUGUSTUS 's GRAVENHAGE In het Staatsblad van 26 Juni 1953 is op genomen een algemene maatregel van bestuur waarin is bepaald, dat voor het jaar 1953 in plaats van het tijdvak tussen 15 Juli en 15 Augustus het tijdvak, aanvan gende 11 Juli en eindigende op 8 Augustus, is aangewezen voor het houden van opruimingen. Deze maatregel geldt voor: a. winkelneringen waarin de navolgende bedrijven worden uit geoefend: de kleinhandel in elec- trische verbruikstoestellen, de kleinhandel in glas, porcelein en aardewerk, de kleinhandel in huishoudelijke artikelen, de klein handel in luxe- en kunstnij ver heidsartikelen, de kleinhandel in galanterieën, de kleinhandel in speelgoed, de kleinhandel in gou den en zilveren werken en juwe len, de kleinhandel in koffers en lederwaren, de kleinhandel in meubelen, de kleinhandel in par fumerieën, cosmetische artikelen en toiletartikelen, de kleinhandel in schoenen, de kleinhandel in textielgoederen in al zijn vormen, de kleinhandel in verwarmings- en kookapparaten en de boekhan del; b. warenhuizen. (Advertentie) PARIJS, 26 Juni De gematigd conservatief Joseph Laniel is Vrijdag door de Franse Nationale Vergadering met overweldigende meerderheid aanvaard als Kabinets formateur. Hij wist 398 stemmen op zich te verenigen, d.i. 84 meer dan het vereiste aantal van 314. Slechts 206 afgevaardigden stemden tegen. De nieuwe formateur zal de 19e Franse regering sedert de oorlog vormen. Dt kabinetscrisis, veroor zaakt door het aftreden van de regering-Mayer, heeft vijf weken geduurd. Tegen stemden de communisten en socialisten. De meeste Gaul listen stemden voor Laniel. Men verwacht, dat voor de eerste maal Gaullisten in de regering zullen komen. Laniel hoopt Zaterdagavond een lijst van ministers gereed te heb ben. Verwacht wordt, dat Bidault minister van Buitenlandse Zaken zal blijven en dat hij Laniel zal vergezellen naar de conferentie van Bermuda. In een uiteenzetting van zijn program voor de Nationale Ver gadering had Laniel verklaard, dat de buitenlandse politiek ge kenmerkt zal blijven door trouw aan de Noord-Atlantische ver dragsorganisatie. Hij deelde mee, dat Frankrijk op de komende besprekingen op Bermuda de V.S. en Engeland zal laten weten, dat het de last van de oorlog in Indo-China niet langer alleen kan dragen. Ten aanzien van een eventuele bijeenkomst der „Grote Vier" verklaarde Laniel, dat Frankrijk bereid blijft, „iedere mogelijkheid om de internationale sfeer te ver beteren aan te grijpen en met een partner, die concrete bewijzen van zijn, goede wil heeft gegeven, be sprekingen te openen". Sprekend over het Europese leger, zeide hij: „Het parlement zal zich over het verdrag in zake een Europese verdedigings gemeenschap moeten uitspreken, wanneer daartoe de tijd gekomen is, d.w.z. nadat de zekerheid is verkregen omtrent een regeling van de Saar-kwestie, de onder tekening van de aanvullende protocollen en het sluiten van de overeenkomsten, waarover op Onderwijssectie van Sobriëtas" houdt weekeinde Bij gelegenheid van het eerste lustrum der landelijke onderwijs- sectie van .Sobriëtas" wordt een weekeinde georganiseerd op 18 en 19 Juli in de abdij Berne van de Norbertijnen te Heeswijk. De inleiders op dit weekeinde zijn, Pater Abdon van Beek o.f.m., uit Nieuwe Niedorp, Dr. Mr. F. M. Havermans, geneesheer-directeur van het St. Servatiusgesticht te Venray en J. J. v.d. Berg, voor zitter van de K.O.B. Bisdom Bre da, secretaris van het Paed. Cen trum van het K.O.V. te Huiten. De onderwerpen zijn: Godsdienst en Alcoholisme, de Medicus en het Alcoholisme, de School en 't anti-alcoholisme. De deelnemers zullen ook in de gelegenheid zijn de Comple ten en de Conventsmis te kun nen bijwonen. In verband met het beperkt aantal deelnemers is spoedige aanmelding gewenst bij de secretaris van de Onder- wijs-sectie: Nicolaïstraat 44, Den Haag. De onderwijs-sectie omvat alle takken van onderwijs. Adviesbureau ingesteld ALKMAAR. Donderdagmid dag hield de afd. Alkmaar van de Kath. Bond van Bejaarden en Gepensionneerden 'n belang rijke ledenvergadering, waarvoor zo'n grote belangstelling bestond dat geen plaatsje in de grote Ka- jotterszaal onbezet was gebleven. Na een inleidend woord van de voorzitter, ging men over tot verkiezing van een definitief be stuur, dat met algemene stem men als volgt werd gekozen: J. Buur, voorzitter; Joh. de Lange secretaris, Lyceumstraat 72, tel. 4831; G. Leek, penningmeester, alsmede de dames Rustenburg en Winder en de heren J. Damen, J. Klaver en P Bosman. Hierna gaf de secretaris een uitvoerig overzicht van het doel en streven van deze Bond, naar aanleiding van de gehouden Bondsdag. Er zijn in ons land on geveer 850.000 mensen boven de 60 jaren, die dus tot het werk terrein behoren van de Bejaar denbonden. Rekenen wij hiervan een derde Katholiek, dan kan worden vastgesteld, dat de Ka tholieke Bond een zeer groot aantal leden kan aantrekken. En de nood onder de bejaarden, het zij zij van de Noodwet Ouder domsvoorziening of van 'n pen sioentje moeten rondkomen, is allesbehalve gering. De diverse sociale wetten, waarmede de be jaarden te maken hebben, zijn ook allesbehalve volmaakt en bo vendien ontbreekt aan de bejaar den een middel om hun recht vaardige verlangens vervuld te krijgen. Bij de valide arbeiders is dit alles veel beter geregeld. Maar de bejaarden hebben dit niet. Zij kunnen alleen maar door zich allen aaneen te sluiten een macht vormen, waarmede de regering rekening moet houden. Men kan 10 pet. van de bevolking niet ne geren. Maar wij moeten een Ka tholieke Bond hebben, zowel om de godsdienstig-zedelijke belan gen te behartigen en omdat wij ons op het sociaal-economische terrein moeten laten leiden door onze Katholieke beginselen. Maar er moet met spoed gewerkt wor den. De a.s. huurverhoging hangt ais een zwaard boven de bejaar den en velen zien met angst deze komende verhoging tegemoet. De door de regering voorgestelde compensaties betekenen voor de bejaarden zo goed als niets. Met klem drong spreker er op het ogenblik met Groot-Brittan- aan, een grootse propaganda te openen, opdat alle Katholieke be- EEN DRUKKE KAASMARKT ALKMAAR Het was gisteren de drukste Vrijdag, welke Alk maar tot dusver dit jaar beleefde. De aanvoer ter kaasmarkt was ondanks het warme weer bevre digend; dank zij vooral de bijna dertig kleine stapels mooie ge oliede kaas, welke door boeren en fabrieken waren aangevoerd voor de eerste kaaskeuring van dit jaar. De mooie goudgele kaas kogels trokken de 'bijzondere be langstelling van de vele duizenden vreemdelingen, waaronder een honderdtal deelnemers aan het Internationale Zuivelcongres te Den Haag. Er waren ook vele an dere vreemdelingen, buitenlandse militairen met verlof en voorts tal van groepen schoolkinderen. Naar wij vernamen bevond zich ook Z. Ëxc. Min. Mansholt onder de kaasmarktbezoekers en was er de West-Duitse Rundfunk, om een reportage te maken en de stereo type kaasmarktklanken: het caril lon en het hei-geroep der kaas dragers in een klankbeeld om te zetten. De handel was, wellicht ook vanwege het warme weer, vrij vlug, althans voor de fabriekskaas, die al spoedig voor f 1.71 en f 1.72 van de hand ging. Met de boeren kaas ging het minder vlot; een mooie stapel commissie ging ten slotte voor f 1.73 en bij het schei den van de markt een stapel Goudse volvette (boerenkaas) voor f2.04 per kg. Van de gelegenheid de Waag- toren te beklimmen hebben 599 bezoekers gebruik gemaakt. nië wordt onderhandeld1 Laniel gaf voorts te kennen, dat zijn regering nieuwe belas tingmaatregelen zal moeten voorstellen, teneinde de gelden, die de regering van de Bank van Frankrijk heeft geleend, te rug te betalen. Hij deelde mee, dat zijn so ciale program gebaseerd is op ,.de verdediging van een gezon de valuta". Tocht ouden van dagen OUDE NIEDORP Donder dag j.l. maakten de ouden van dagen van de gemeente Oude Niedorp weer hun jaarlijks uit stapje. Eerst ging de tocht naar de bloemenveiling van Aalsmeer, waar vooral de dames gewoon weg niet vandaan te krijgen waren. Daarna volgde de reis naar Den Haag waar het diner al stond te wachten. Na het diner werd het miniatuurstadje „Maduradam" bezocht. Op de terugreis werd nog een paar maal halt gehouden om een ver frissing te gebruiken, 's Avonds 8 uur werd het gezelschap in O. Niedorp weer afgehaald door het fanfarecorps. In zaal Kramer za gen de reizigers zich nog eens onthaald op koffie en gebak. Hier werden door burgemeester Kalb enige woorden van dank gesproken, terwijl namens de deelnemers mej. Ott-Billenkamp de gevoelens van dankbaarheid vertolkte. Nieuwbouw ZIJPE Burgemeester en wethouders van Zijpe hebben de volgende bouwvergunningen ver leend: aan de heer S. Kooij te Heiloo tot het bouwen van een boerde rij aan de Grote Sloot te Bur- gerbrug (betreft herbouw van de onlangs afgebrande boerderij, bewoond door de hr. A. Schenk). Aan de heer P. Genet te Stol pen tot het bouwen van een bol lenschuur aan de betonweg al daar. Geen sollicitanten ZIJPE Voor de betrekking van onderwijzeres aan een twee tal scholen in deze gemeente heeft zich ook na herhaalde op roep geen enkele sollicitante aan gemeld. Door aanstelling van tijdelijke leerkrachten kan het onderwijs gelukkig normaal doorgaan. Subsidie tbc-bestrijding ZIJPE Gedeputeerde Staten hebben aan de gemeente Zijpe een subsidie van 750.toe gekend als bijdrage in de kosten van tuberculosebestrijding over het jaar 1952. (Advertentie) ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE S00RI ALKMAAR Op de Kaas markt van gisteren werd door de Stichting Fonds tot Behoud van de Kaasmarkt de eerste tentoon stelling met de daarop volgende kaaskeuring van dit jaar gehou den. Deelneming stond open zo wel voor fabrieken als zelfkazende boeren. Een voorwaarde tot deel neming was, dat de fabrieken minstens 200 stuks en de zelfka zende boeren minstens 100 stuks moesten hebben aangevoerd. De stapels kaas, die gewassen en ge-olied moesten zijn, maakten hierdoor een bijzonder verzorgde indruk, en het was jammer, dat door de felle zonbestraling de kaas moest worden afgedekt. De keurmeesters waren in de 'bran dende zon druk bezig met het proeven en bekloppen van de kaas wat door de warmte lang geen ge makkelijk karweitje was. Het re sultaat van de keuring was ten slotte als volgt: Deelnemers: 6 zelfkazende boe ren en 20 fabrieken. Fabriekskaas: le prijs, Neerlan- dia, Stompetoren, verguld zilveren medaille plus f25.behaalde punten 18%; 2e pr. de Prinses, Ursem, 17'/' punt, zilveren me daille plus f20.—; 3e pr. de Goede Verwachting, Groet, 17% punt, vergulde med. plus f15.4e pr. West-Friesland, Lutjewinkel, 171/i punt, verzilverde med. plus f10. Boerenkaas: le pr. Gebr. Frans, Heiloo, 18 punt, verg. zilveren med. plus f25.2 e pr. A. Hee- man, Beemster 17 pt., zilveren me daille plus f20.3e pr. P. Klaver Zwaagdijk, 16''= punt, verg. med. plus f 15.4e pr. D. v. d. Lee. Ursem, 15'/i punt, verzilverde med. plus f10. De prijzen werden uitgereikt door de secretaris, de heer Tj. Adema, en de penningmeester, de heer C. W. Keijsper. De door de gemeente Alkmaar beschikbaar gestelde zilveren wisselbeker werd dit jaar gewonnen door Neerlan- dia. Dr. W. Voorthuysen, directeur van het Marktwezen, dankte alle aanvoerders voor hun deelname, en duidde er tevens op, dat het wedstrijdelement, in deze keuring aanwezig, is bedoeld om te trach ten de kwaliteit nog hoger op te voeren. Ook dankte hij de keur meesters, die het in deze warmte niet gemakkelijk hebben gehad. Keurmeester de Boer gaf als zijn mening te kennen, dat deze keu ring veel mooier is dan de indi viduele keuring, zoals die ge schiedt op andere tentoonstellin gen. Als bijzonderheid kan nog wor den vermeld, dat de tweede prijs winnaar, de heer Heeman, die vo rig jaar de wisselbeker won, nu ernstig was gehandicapt door de jaarden van Alkmaar zich zullen organiseren, in hun eigen belang. Vervolgens werd medegedeeld, dat een speciaal adviesbureau voor de Katholieke bejaarden is ingesteld, tot welk bureau alle leden van deze bond zich kunnen v/enden met hun moeilijkheden op het terrein van de uitkeringen, belastingen, huren, enz. enz. Hiervoor zal men elke Donder dagmiddag terecht kunnen in het KAJ gebouw Het zal geleid wor den door de heer Joh. de Lange. Hiermede voorziet onze afdeling in een grote behoefte. Nadat de geestelijk adviseur was geinstalleerd. werden enkele belangrijke plannen voor de ko mende maanden medegedeeld. Er zijn thans al meer dan 150 leden. Nieuwe leden kunnen zich elke Dinsdag en Donderdagmiddag opgeven in het KAJ-gebouw aan de Laat, van 25 uur. SCHOOLREISJES ST. MAARTENSBRUG Door het met gulle hand tekenen op de lijsten voor de jaarlijkse school reisjes, was de Schoolfeestcom missie er dit jaar weer in geslaagd zowel voor de groten, als voor de kleintjes een reisje te organiseren. Deze dagen zijn voor de jeugd 't hoogtepunt van het jaar. Begunstigd door mooi zomer weer zijn de groten naar Oud- Valkenveen geweest. De mooie omgeving, de prachtige speeltuin en de motorbootjes waren onver getelijk. Vandaar ging 't over Hil versum met het mooie Raadhuis, naar Schiphol. Een rondleiding viel zeer in de smaak, zo ook dat er tweemaal langs het Koninklijk paleis werd gereden. Over Haar lem werd langs de duinstrook de terugtocht aanvaard. De „Bedrie gertjes" in Bergen vormden de laatste pleisterplaats. Het was reeds tegen 9 uur toen de Naco- bus met opgewekte kinderen weer thuis arriveerde. De kleintjes zijn dichter bij huis gebleven. In stromende regen werd vertrokken. Toen de bus echter over de Stolpen was rond gereden, werd het droog en het bleef verder de gehele dag goed weer. Via Petten ging het over Schoorl naar Bergen waar de speeltuin werd aangedaan. Hier werden enige uren doorgebracht, en daarna ging men naar Egmond aan Zee waar op het strand en aan de zee volop werd genoten. Ver volgens werd in Alkmaar de Hout met een bezoek vereerd en de hertjes werden er getracteerd, dat het een lust was en van de apen kooi was de jeugd al helemaal moeilijk vandaan te krijgen. Bij de „bedriegertjes" werd de laatste energie gebruikt en via het Klim- duin ging het op huis aan. Om 7 uur was 't stel weer thuis FILM OVER ONS DORP NRD. SCHARWOUDE De gemengde zangvereniging „Ge mengd ikoor Crescendo" heeft grootse plannen. Zij (heeft het initiatief genomen om een film te laten maken over Noord- soharwoude. Het ligt in de be doeling om niet alleen karakte ristieke plekjes te filmen, maar ook de inwoners en het leven, zoals dit thans reilt en zeilt. Elke inwoner die dat wenst kan aan de film medewerken, terwijl ook het verenigingsleven, de zaken en bedrijven niet zullen worden vergeten. De plannen zijn zover gevorderd dat er binnenkort een moderne klank-opnamewagen in Noordsclharwoude zal verschijnen om opnamen te maken. Te zijner tijd zal de film dan worden ver toond. Maten aardappelen NRD. SCHARWOUDE Met ingang van Maandag a.s. moeten de aardappelen aan de veiling worden aangevoerd in de vol gende sortering: klein 15-28 mm; drielingen 28-35 mm; volgelingen 35-55 mm; grove 45 mm en op DE LONEN PER 1 JANUARI 1954 's GRAVENHAGE 26 Juni De Stichting van de Arbeid heeft een eerste bespreking gewijd aan de maatregelen, die per 1 Jan. 1954 op het gebied van de lonen zullen moeten worden genomen, Deze besprekingen zullen bin nenkort worden voortgezet. In tussen zullen enkele deskundigen de statistische vraagstukken be zien welke zich bij deze materie voordoen. 1 SEPTEMBER: VRIJE IMPORT VEEVOEDER 's GRAVENHAGE Omstreeks 1 September a.s. zal de import van voedergranen en veekoeken wederom in handen worden ge steld van de particuliere handel, aldus deelt de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mede. Tengevolge van dit besluit zal een einde komen aan de sedert 1939 bestaande rege lingen, waarbij de import van veevoedergranen en dergelijke geheel was voorbehouden. AMSTERDAM, 26 Juni. Met ingang van 1 September a.s. zal generaal mr. H. J. Kruis als medewerker worden verbon den aan het concern van the American Express Company. Het cadeaustelsel 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen is bij het departement van Economische Zaken een wets voorstel op het cadeaustelsel in studie. Het is nog niet te zeggen wan neer het wetsontwerp zal worden ingediend. vergiftiging die zich heeft voor gedaan onder zijn koeien, wat, zo als de lezer zich zal herinneren, kort voor Pinksteren geschiedde, doordat een 'bestrijdingsmiddel voor de fruitteelt naar zijn land overwaaide. Hierdoor was hij ge noodzaakt kaas van voor Pinkste ren op de keuring te brengen, die natuurlijk minder goed was dan die van de andere deelnemers, zo dat het niettemin behalen van een 2e prijs wel een bewijs is van de uitstekende kwaliteit van het pro duct van de heer Heeman. Onge twijfeld zal hij volgend jaar weer een ernstige poging doen, om de wisselbeker weer in zijn bezit te krijgen. Ter animering van een goede en geregelde aanvoer kregen te vens alle aanvoerders van deze tentoonstellingsdag een speciaal voor deze gelegenheid vervaardig de en van een inscriptie voorziene fraaie asbak. WARMENHUIZEN, 27 Juni 8100 kg. aardappelen, eerstelin gen gewone 16.4017.40; grove 16.4016.80; drielingen 15.10 15.60; kleine 11.60—12.00. HOOGKARSPEL, 26 Juni 170.500 kg aardappelen, groot 16.30—17.80; klein 16—17.60; kriel 15.10-16.90; Doré 21.20-21.70. GROOTEBROEK, 25 Juni Eersteling grof 20.60-22.50; groot 16.40—19.90; klein 16.80—18.30; kriel 14.8017.80; rode Eersteling groot 15.6018.80; kriel 15.60 16.30; Doré groot 19.2022.80; kriel 15.2018.50; Sasfcia grof 20.80—21.20; groot 16.70—17.40; kriel 1516.90; Eigenheimers groot 16.10; Blauwe Eigenheimers groot 21.40—21.90; 890.000 kg. MEDEMBLIK, 26 Juni 157.500 kg vroege aardappelen: groot 16.8018.20; driel. 17.10 18.30; kriel 13.80—17.20; rode Eersteling groot 17.1017.70; bloemkool A 1 16; A 2 11. PURMEREND, 26 Juni. Schotse Muizen, middel 1621, drieling 1520; slabonen z. dr. 130195; stamsnijbonen 75110; tuinbonen 1011; peulen 50105; doperwten 1034; bl. Blauw schokkers 3139 per 100 kg; kom kommers 1628; bloemkool 8 22 per 100 stuks; spinazie 836; postelein 26 per 100 kg; sla 2.50 3.50 per 100 stuks; andijvie 611; rabarber 414 per 100 kg; rode bieten 410; bospeen 918 per 100 bos; waspeen 16-23; uien 25 31 per 100 kg; prei 6—14 per 100 bos; rode aalbessen 74105 per 100 kg; perziken 716 per 100 stuks; aardbeien 56116 p. 100 kg. Veemarkt Leiden LEIDEN, 26 Juni. Aange voerd: 15 stieren, 60 melkkoeien, 180 vette koeien, 181 vare koeien, 51 vette kalveren, 161 nuchtere kalveren, 90 weideschapen. 110 vette lammeren, 1150 weide lammeren, 27 varkens (zeugen), 205 schrammen, 666 biggen, paard, 1 veulen, 19 geiten. Notering: Stieren (fok) 240.00 250.00, slachtstieren 825.00 1080.00, stieren (schoon) 2.30 2.65, melkkoeien 830.001100.00, vette koeien: 800.001125.00, vette koeien (schoon) 2.152.95, vare koeien 575.00775.00, vette kalveren (levend) 1.902.45, nuchtere kalveren (slacht) 30 00 53.00, nuchtere kalveren (le vend) 1.101.20, vaarzen 625.00 840.00, pinken 340.00500.00, weide schapen 80.00110.00, lammeren (vette) 10.00—125.00, zpiglammeren 60.0080.00, weide lammeren 40.0058.00, zeugen (drachtig) 275.00—380.00, schram men 60.00—100 00, biggen 30.00— lammeren 40.0058.00, zeugen 52.00, geiten 15.0040.00. Overzicht: Stieren, melk-, vet te, vare koeien, vaarzen, pinken en vette kalveren: traag. Nuch tere kalveren, schapen en lam meren: willig. Geiten: matig. 650 Texelse lammeren van 40.00 58.00. Bejaarde messensteker APELDOORN 26 Juni Gis teravond omstreeks 8 uur is in de arbeidskolonie „Het Hooge Land" te Beekbergen de ambte naar van der W. aangevallen door de 79-jarige verpleegde J. F K„ die van der W. met zijn zak mes ernstige verwondingen aan beide polsen toebracht. Het slachtoffer is in het Julianazie- kenhuis ter verpleging opgeno men. De dader werd in arrest gesteld. Men vermoedt dat hij m een vlaag van waanzin heeft gehandeld. NEW YORK Horace Boran uit Dallas in Texas heeft 'n nieuw record gevestigd, door met com merciële vliegtuigen in 99 uur en 16 minuten rond de wereld te vlie gen. Hij zei zijn recordverbetering voornamelijk te danken te hebben aan de Britse „Cornet" straalvlieg tuigen. Boren, die de tocht met de nor male lijnvliegtuigen van verschil lende luchtvaartmaatschappijen gemaakt heeft, verbeterde 't oude record met 20 uur en 13 minuten. Hij deelde verslaggevers mede, dat de grootste op zichzelf staan de factor voor zijn succes de vlucht van Londen naar Tokio met een „Cornet" van de B.O.A.C. geweest was. Tijdens deze 16.640 km lange etappe van zijn vlucht werd met een gemiddelde snelheid van 610 kg per uur gevlogen. Op een gege ven ogenblik werd op een hoogte van 12000 meter gevlogen om over twee moessons heen te komen. Hij vertrok Zondag uit New York en keerde 25 Juni in de stad terug. Overeenstemming Ionen winkelpersoneel bakkersbedrijf In het georganiseerd overleg voor het bakkersbedrijf is over eenstemming bereikt over de in gediende wijzigingsvoorstellen voor het winkelpersoneel in het bakkersbedrijf. De voorstellen zijn aan het College van Rijks bemiddelaars ter goedkeuring voorgelegd. In de lonen zijn de verschillende 5 pCt toeslagen thans opgenomen, terwijl daar naast verschillende bedragen on geveer één gulden hoger liggen. Voor de jongeren is dit nog ho ger gesteld. Ook zijn de lonen voor leerlingen van 14 en 15 jaar vastgesteld. Van belang zijn voorts de lo nen van winkeljuffrouwen en fi- liaalhoudsters. In de eerste klas verdient een 19-jarige ten min ste f 18.50, een 25-jarige f 29. er zijn vijf klassen, die telkens ongeveer een gulden lager lig gen. De filiaalhoudsters in de verschillende klassen verdienen f 36.—, f 35.—, f 34.—, f 32.50, of f 31.50. In de overeenkomst is voorts opgenomen de bepaling, dat bij een dienstverband van één jaar men recht heeft op een jaar va- cantietoeslag. Bossche Muziekhof verwacht 250.000ste bezoeker Voordat het vermaakcentrum van 's-Hertogenbosch muziekstad „De Muziekhof" Zondagavond a.s. zal worden gesloten, verwacht men nog de 250.000ste bezoeker te kunnen verwelkomen. Ongeveer 215.000 bezoekers hebben dit ver- maak-stadje reeds bezocht. DIT OUDJE DEED HET NIET ZO BEST... APELDOORN, 26 Juni. Op de Arnhemseweg. ter hoogte van de Rondweg Zuid te Apeldoorn, is een tienjarig meisje, dat de weg overstak, aangereden door een personenauto. Het meisje, dat in de veronderstelling verkeerde dat haar voorrang zou worden ver leend, kwam met de schrik vrij. Het rijwiel werd ernstig bescha digd. De bestuurder van de auto, de 81-jarige K. M. uit Apeldoorn, bleek bij onderzoek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. GELIJK LOON VOOR MAN EN VROUW 's GRAVENHAGE 26 Juni Naar wij vernemen is spoedig te verwachten de publicatie van het advies van de Soc. Econ. Raad over het door de regering aan die raad voorgelegde pro bleem van gelijke lonen voor mannen en vrouwen bii gelijke prestatie. Barbaarse dieven vernietigen cultuurbezit SALISBURY, Engeland, 26 Juni Vi^ve.n hebben gisternacht in de 700 jaar oude kathedraal te Salisbury twee gebrandschildere ruiten yan onschatbare waarde ingegooid en een handvol shil- hngen uit zeven offerbussen ge stolen. Een woordvoerder van de ker kelijke autoriteiten dacht dat een fanaticus, die een wrok koestert tegen de kerk, aan het werk is geweest. PORREN Mevrouw Lela Sorrell uit Toleso, Ohio, vertelde de rechter dat zij haar man al leen maar had willlen „por ren" om hem uit bed te krij- igen opdat hij op tjjd op zijn werk zou komen. De rechter veroordeelde haar tot vijf jaar voorwaarde lijk en gaf haar in overwe ging, voortaan met iets minder gevaarlijks dan een slagers mes te porren. PRINS ALBERT OP KRUISTOCHT OSTENDE, 26 Juni Prins Albert van Luik, de broeder van Koning Boudewijn van België, is van ihier voor een kruistocht van een maand vertrokken aan boord van het fregat „Victor Billiet" van de Belgische marine. Het vaartuig zal op 3 Juli ,e Napels, op 7 Juli in Piraeus, op 10 Juli te Istanboel, op 19 Juli te Algiers en op 25 Juli te Lissa bon aankomen. Direct gevraagd 2 aardappelrooiers L. HOOGEWEKF. A 16 Hensbroek. Gevraagd Brood- en Banket- bakkersbediende C. J. v. VELZEN, Kenn straatweg 207, Heiloo. Te koop 5 jonge hoogdr. stamboekzeugen Bij C. BOOTS, Ursem U 59 Reisgelegenheid op 16 Juli vobr gehele dag naar Valkenburg. Inl. en opg. aan KUIP's Autobedrijf, Wognum. - Tel. K 2297—248. Terstond gevraagd: R. K. MEISJE voor huish. en winkel. Niet beneden 20 jaar; in- of extern. Br.' no. N342, bur. van dit blad.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3