RING lEZF^ I Kon. Marine presenteert de oorlogsvloot dc half zware sh ZATERDAG President Eisenhower, Churchill en Mayer achter Adenauer STE WEG M.s. CornelisB" aanvaring gezonken Voor herenigd Duitsland DE KROMEK VAN Horlogemaker vliegt in klein toestel over de Oceaan le iveg EMENTEN ichting 9-40 - Hoorn onze zaak BEJAARDEN VACANTIE- RE1ZEN ,De Magneet" cantiehuizen gen Centrale A" REIZEN 20.000 bezoekers genieten gastvrijheid van autoriteiten Het touriiooi te Wimbledon Bemanning in veiligheid IS aar wii vernemen: Om zijn ouders te verrassen jnkamers votar VLOERBEDEK- DEN - GORDIJ- 5. ASSEN enz. de LAAGSTE PRIJS KWALITEIT begroting gaarne tot -Heerenberg (Gld.) s Franciscanessen Kapel aan huis! e Eifel 2 dg. uxemburg 3 da. rdennenEifel 4 dg ierlanden 5 da ie RiinTaunus 4 da f 35.— f 55.— f 65.— f 97.50 f 80.- 110.- f 130.- f 185.- f 160.- f 175.— f 195.- inbesr rraaat gratis volledis reisDrosDectus REISBUREAU arris eieren ourdes irol alzbura ivièra 5 da- 7 da. 8 dg. 10 da io da. 12 da. .He excursie's IOORN 'el. 4009 ALKMAAK Tel 4839 toordwijk a. Zee. Pen- ion aangeb. 2 min. van ee, van 15 Juni tot 28 'uli. Jan van Henegou- venweg 10. Nederland o.a. de Ve- burg, Texel Ameland maaltijd f 1.10, brood- rde folder op aanvrage iObis, Utrecht, tel. 20756 irp in het Limburgse l der steenkolenmijnen ie en vriendelijke ver- nl. V.V.V.. Schinnen. redietbank N.V. j WSTRAAT 4 i i de inschrijving nog taat emb. Moezelvall. (Trier, .ijnreis m. grote boot- f lOO.- it bezoek aan de grote sterberg. f 6.Kinderen f 4. Sept. diverse 2 tot 8%- Schwarzwald, Tirol en m. inbegr. van prima 165.—. ist Frisia" te Broek op gencate) tel. 474. Opg. ledrijf van de Firma tel. 284 en Schagen L. Hagenaar. Langestr. Zondag a.s. naar 0.18 Juli naar vlieg- )0; 13 Juli 3 dg. België- dg. Eifel, Ahrdal, Rijn Wiesbadén, Rüdesheim 1, Luxemburg, Duitsland reek. 10 dg. Jeugdreis 99.10 dg Lourdes ld f 157.50; 10 dg. Oos- èra f 125.—; 5 dg. Parijs ;ramma Reis- en Pass.- 5tationsplein, Alkmaar, Zaterdag 27 Juni 1953 Panrina (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM In totaal 1600 man Marinepersoneel aan boord van 22 oorlogsbodems hebben Vrijdagmiddag: in het IJ, trappen, ladders en valrepen gevierd om tot Maandag 29 Juni a.s. aan 20.000 bezoekers gastvrijheid te verlenen. Hiermede heeft Nederland dan de eerste vlootschouw, liever vlootweek, in de maritieme geschie denis gekregen. Een vlootschouw, die geboren in Den Helder, in het gehele land enthousiast is ontvangen, zo zelfs, dat duizenden bezoekers moesten worden teleur gesteld. Maar het is thans toch wel zeker, dat deze grote schouw jaarlijks zal plaatsvinden, waarbij de twee grote havensteden Amsterdam en Rotterdam beurtelings Ko ninklijke Marine en Nederlandse bezoekers zullen ont vangen. De prachtige contouren van het IJ lenen zich uitstekend voor een dergelijk maritiem hoogtij. Koop vaarders stoten en slierten af en aan, sloepen steigeren als losge slagen veulens tussen kruiser, politievaartuigen, torpedoboot ja gers, onderzeeboten en mijnen vegers en daaroverheen welft zich de zonneglanzende lucht, volge- smeten met prachtige wolkenflar den. Dat is Amsterdam op zijn best, zoals Nederland zich zijn hoofd stad herinnert en het liefheeft met een allure van trotse bezit ting. Is het een wonder, dat het uur van gastvrijheid nauwelijks was geslagen, of honderden kwamen op veerboten, rondvaartschepen en eigen sloepen naar Harer Ma- jesteits schepen om deze oorlogs vloot nu eens van nabij te kunnen zien. En daarbij kregen zij toegang tot iedere ruimte, waaromheen vanaf de vaste wal altijd nog het aantrekkelijke waas van de ro- rr itische zeeman hangt. Al is die r iantiek sedert 1939 geworden tot een heldhaftig symbool van vaderlandsliefde. Hr. Ms. Tromp. Daar lag Hr. Ms. Tromp met zijn bijna 400 opvarenden die in de Indische wateren zoveel vol treffers van de aanvallende Ja panse vijand kreeg, dat ieder an der schip in deze doodsstrijd was gebleven. Niet echter de Tromp, die door bleef vechten evenals Hr. Ms. Soemba, welk schip bij Sicilië en de Normandische kust in het felst en bitterste van de strijd een levende landingsbrug werd. En daar lagen Hr. Ms. torpedobootja- gers Evertsen en Kortenaer, die bij hun trotse souvenirs de vlag der Verenigde Naties hebben aü herinnering aan de diensten in de Koreaanse wateren. En bij dit illuster gezelschap past zich Hr. Ms. patrouillevaar tuig Queen Wilhelmina uitste kend aan, geschonken als dit schip is door wijlen President Franklin Roosevelt, aan Koningin Wilhel mina. De dank van een groot man aan een dappere Lands vrouwe. Dat zijn dan de schepen met een roemrijk verleden. Maar de mij nenvegers, afgemeerd aan de de Ruyterkade en in de Benzineha ven hebben na de oorlog hun aan deel in het welzijn van het land bijgedragen. Na de oorlog hebben zij honderden mijnen onschade lijk gemaakt en ervoor gezorgd, dat ook Amsterdam met zijn koopvaardijvloot weer een voor name plaats in de wereldhandel kon innemen. Het is een betrek kelijk kleine vloot, die daar aan 20.000 bezoekers gastvrijheid ver leent. Maar de verdiensten zijn noch in cijfers noch in statistie ken af te meten. De scheepsjournalen zijn er in hun sobere zeemanstaal de spre kendste getuigen van, beter dan welke aangrijpende scheepsroman ook. Van de nieuwe oorlogsvloot zal de bezoeker niets bespeuren. De kruisers „De Ruyter" en „De Ze ven Provincieën" zijn nog niet aan de Kon. Marine overgedragen. De nieuwe onderzeebootjagers en mijnenvegers staan nog op stapel en Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Doorman" ligt in groot onder houd. Volgend jaar zal Rotterdam van deze nieuwe oorlogsvloot dus wel de primeur hebben. In de loop van deze dagen staat Amsterdam volop in het teken In de vierde ronde van het he renenkelspel van het tennistour- nooi te Wimbledon heeft Ken Ro- sewall (Austr.) met 46, 36, 61, 62 van zijn landgenoot Arkinstall gewonnen. Voorts sloeg Brichant (Belg.) Black (Rhodesië) 75, 108, 63 (3de ronde). Hoad (Austr.) si. Stewart (V.S.) 6—0, 6—3, 6—2; Larsen (V.S.) sl. Johansson (Zw.) 86, 6—2, 60; Davidson (Zw.) sl. Wilson (G.B.) 6—3, 4—6, 8—10, 6—0, 6—2 (allen 4de ronde). In 't heren dubbelspel 2e ronde sl. Hartwig en Rose (Austr.) Gar- dini en Merlo (It.) 61, 64, 61; Brichant en Washer (Belg.) sl. Kupferburger en Vermaak (Zd Afr.) 8—6, 8—6, 10—8; Hoad en Rosewall (Austr.) sl. Palad en Petrovic (Zd. Sl.) 6—2, 6—2, 6—4. In 't gemengd dubbelspel (2e ronde) sloegen Doris Hart en Sei- Xas (V.S. mevr. P. Glover en G. A. Bartroli (Spanje) 60, 60. van de vlootschouw. Vrijdagavond is de grote marine-autorallye ge houden, waaraan 120 equipes heb ben deelgenomen. Allerlei op drachten maakten deze rallye uiterst actueel, maar ook behoor lijk ingewikkeld. Wat b.v. te zeg gen van de opdracht op Hr. Ms. Tromp aan een equipe dat ze „Psalmen moesten zingen" (dek- zwabberen) of „Heiligendagen tel len" (roestplekken bikken). Of de vraag aan een equipe op de mij nenveger of de automobilist van „slecht water" hield. Nee, natuur lijk niet. Maar wel de Koninklijke Marine, want slecht water is voor de mijnenveger uitgelezen gladde zee. Het regende strafpunten. Vanavond houdt verder de vlootvoogd Michiel Adr.z. de Ruy ter een inspectie langs de oorlogs vloot van de 20ste eeuw. Zijn staatsiesloep, een prachtige gal joot, zal bemand zijn met perso neel uit zijn eigen tijd en uit deze eeuw. Tot besluit van de vlootschouw zal_ Maandagavond een groot de- filé worden gehouden, terwijl Dinsdagmorgen de jongelui van de middelbare scholen een instuif op Hr. Ms. Tromp hebben. Zij zul len daar door de aanwezige adel borsten worden rondgeleid. Jon gelui van overal vandaan zijn dan op dit vlaggeschip hartelijk wel kom. Zij zullen daar tegelijk kunnen horen, dat de marine-officier heus niet meer salaris ontvangt dan zijn collega van Kon. Land macht of Kon. Luchtmacht. Al wordt dat wel eens beweerd. En ook zullen zij horen, dat de Ko ninklijke Marine voor geschikte jongeren altijd plaats heeft. Zeker bij de nieuwe oorlogs vloot. Het Nederlandse motortankschip „Cornelis B", groot 366 bruto re- gisterton en eigendom van N.V. Gebr. Broere te Dordrecht is gis terochtend in aanvaring gekomen met het 10.367 brt metende Ita liaanse tankschip „Achille Lauro". De Cornelis B, een nog nieuw kustvaartuig, gebouwd in 1952, was onderweg van Leixoes in Portugal naar Londen met een lading terpetijn en werd daar vandaag verwacht. Het Italiaanse tankschip, eigen dom van de Achille Lauro Fu. G. en C. te Napels was in ballast onderweg van Rotterdam naar Ras Tanura in de Perzische Golf. Het ongeluk gebeurde op onge veer 45 mijl O.N.O. van Quessant tijdens een dikke mist. De geredde bemanning, die zich aan boord van 't Italiaanse schip bevindt, bestaat uit: kapitein J. M. Bexterman uit Schiedam; eer ste stuurman C. Dubbeldam uit Hardinxveld; eerste machinist J. G. Stui uit Dordrecht tweede ma chinist H. C. Verschuur uit Dor drecht; matroos J. W. van Noor- loos uit Dordrecht, matroos J. P. Kraayveld uit Dordrecht lichtma troos A. van Vliet uit Leiden en kok B. Visser uit Zwijndrecht. De bemanning wordt naar Brest gebracht. Ook Frans schip. Vannacht is het Franse tank schip „Petro Noir" ter hoogte van Fecamp tijdens dikke mist aan de grond gelopen. De bemanning schijnt het schip te hebben ver laten. De „Petro Noir", die onderweg was van Antwerpen naar Port Jerome aan de Seine, meet onge veer 80 bruto registerton en voer in ballast. wordt Maandag de veerdienst van Schouwen-Duiveland naar Goeree •Overflakkee, die na de ramp werd gestaakt, hervat organiseert de jeugd van de Kath. Volkspartij van 24 tot en met 29 Augustus een internationale jon gerenontmoeting te Waalwijk, die gewijd zal zijn aan verschillende Europese onderwerpen viel de 6 jarige C. G. Kok te Al phen aan de Rijn van de tjalk „Jacoba" waarop hij woonde, van boord en verdronk in de Rijn zal op Donderdag 2 Juli, de sterf dag van de componiste Henriëtte Bosmans, om 11 uur 's morgens in de kleine zaal van het Amster damse Concertgebouw een con cert worden gegeven ter herden king van deze componiste. De door haar gecomponeerde verzen uit „Maria Eecina" zullen, voor het eerst, door Elisabeth Lugt ten gehore worden gebracht kwamen er in de week van 14 tot 20 Juni in de Amsterdamse haven 108 schepen aan (232.907 brt) en vertrokken 112 schepen (223.315 brt) Overmaken pensioen naar buitenland De Nederlandsche Bank is be reid aan personen jonger dan 60 jaar, die in een land behorende tot het monetaire gebied van een der bij de E.B.U. aangesloten lan den wonen of zich aldaar wensen te vestigen, en die een hier te lande verschuldigd pensioen of soortgelijke inkomsten genieten, vergunning te verlenen om dat pensioen over te maken naar het land waar zij woonachtig zijn, c.q. waar zij zich zullen vestigen. Onder pensioenen worden ver staan ale periodieke, uitkeringen, die voortvloeien uit een beëindig de arbeidsovereenkomst. (Advertentie) BONN, 26 Juni President Eisenhower heeft heden verklaard dat de jongste anti-communistische opstootjes in Oostduitsland „in geheel het satelliet-imperium van de Sovjets" zullen worden gevoeld en hij gaf uiting aan de hoop, dat dit de Russen er wellicht toe zal brengen, in hun zone vrije verkiezingen toe te staan om het ge splitste Duitsland te herenigen. Tijdens een bijeenkomst aan boord van het hospitaalkerkschip „De Hoop" dat Vrijdag in de haven van lJmuiden arriveerde, werd aan de stuurman, de heer F. van de Nieuwendijk, die 25 jaar dienst op het hospitaalkerkschip heeft gedaan, de gouden draagmedaille van de E.H.B.O. overhandigd. De president gaf dit te kennen in een nota aan de Westduitse kanselier Konrad Adenauer, wien hij de verzekering gaf van Ameri- ka's steun aan zijn voorstellen tot hereniging van Duitsland „in vrede en vrijheid" door middel van vrije verkiezingen in het ge hele land. Adenauer had deze steun ge vraagd in gelijkluidende tele grammen, die hij Zondag heeft gezonden, aan Eisenhower, Chur chill en de voormalige Franse premier, René Mayer. Churchill heeft Adenauer giste ren een geruststellend antwoord gezonden. Mayer heeft de verzekering ge geven, dat hij aan het verzoek „grote aandacht" zal schenken. Er de nadruk op leggend dat hij uit de aard der zaak slechts voor zichzelf kan spreken, zolang Frankrijk geen regering heeft, prees Mayer de moed van de op standige Oost-Berlijnse arbeiders en de „onvermoeide pogingen van Adenauer om een democratisch Duitsland te doen herleven." Eisenhower en Churchill heb ben beiden te kennen gegeven van mening te zijn, dat de veilig heid van de door de communisten onderdrukte bevolking van Oost- Duitsland afhangt van haar her eniging met die van het vrije West-Duitsland op de basis van vrije verkiezingen. Beiden hebben verwezen naar de Driemogendheden nota over de Duitse kwestie aan Moskou van 23 Sept. 1952. In die nota werd verklaard „dat de V.S., Engeland en Frankrijk voorstanders waren van „een spoedige Viermogendhedenbijeen- komst die in October plaats zou kunnen vinden om de samen stelling, de taak en het gezag te 'bespreken van een onpartijdige commissie van onderzoek met het oog op het scheppen van de voor vrije verkiezingen noodzakelijke omstandigheden". De Russen, die standvastig heb ben geweigerd er in toe te stem men, dat een verkiezingscommis sie van de Uno in hun zone een onderzoek zou instellen hebben op die nota nooit geantwoord en de voorgestelde bijeenkomst heeft nooit plaats gevonden. In zijn antwoord aan Adenauer heeft premier Churchill nog ge zegd: „Ik hoop dat de Sovjetrege ring een weg zal vinden om op zodanige basis (als aangegeven in de nota van 23 Sept.) met de 'Westelijke mogendheden te onder handelen". In de nota van Eisenhower wordt nog opgemerkt, dat „de communisten als gevolg van de machtige demonstraties in Oost- Duitsland wellicht gedwongen zullen worden, hun huidige poli tiek te wijzigen", maar hieraan wordt toegevoegd dat een verdere verzachting van de communisti sche druk geen vervanging zou kunnen zijn van de vrije verkie zingen, die Bonn en de Westelijke mogendheden hebben gevraagd, en waarnaar zijn regering zal blij ven streven. GLASGOW, 26 Juni De 27- jarige horlogemaker Peter Gluck- man uit San Francisco is vanmor gen na een vlucht over de Atlan tische Oceaan in een klein Lus- combe toestel op het vliegveld Renfrew te Glasgow geland. De laatste etappe van de vlucht was het traject van Reykjavik in IJsland naar Glasgow. Hij heeft vannacht ongeveer twaalf uur gevlogen. Het kleine creme- en blauwkleurige vliegtuig van 90 pk. heeft zich best gehou den. „Vanmorgen vroeg stuitte ik op mist boven Schotland en ik kon het vliegveld Prestwick, waar ik had willen landen, niet bereiken", vertelde Gluckman. „Daarom heb ik hierheen koers gezet. Later op de dag vertrek ik, als de weer berichten gunstig zijn, naar Lon den". Gluckman heeft sinds hij op 5 Juni uit San Francisco is vertrok ken 85 uur gevlogen en tussen landingen voor het innemen van brandstof gemaakt in Oklahoma, Michigan, Ontario, Quebec, Labra dor, Goosbay en IJsland. Hij is onderweg naar zijn ouders, die te Londen wonen. Gluckman is in Duitsland geboren en heeft te Londen gewoond voor hij zes jaar geleden naar Amerika ging. „Mijn bezoek moet een verras sing zijn en ik hoop dat mijn ouders niet hebben gehoord dat ik onderweg ben", zeide hij. '**f'0'B00B***"*i"*0**0*******t0*iii'**"****00Bi000*0000*0000000000*000000000000*0000000000000000000000000000000000»000000000B000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000*t0000000M00t0000000M00000rf0r0W0rrt0t00r00it0r0ift0tjM De AFGELOPEN WEEK heeft zich door verschillende belangrijke gebeurtenissen, welke verband houden met het bevolkings vraagstuk, gekenmerkt. Er is nl. naar aanleiding van de verschillende rapporten, welke van de zijde van katholieke organisaties en instanties zijn uitgebracht, gewezen op de noodzaak, om nog meer en ook meer gecentraliseerd en niet „langs elkaar heen", te studeren op de vele problemen, die in elkaar grijpen. Dit is ook het geval met de vraag stukken rondom het bevolkingsprobleem, dat gro tendeels ook een vraagstuk van overbevolking is. Daarbij gaat het om wèrkgelegenheid voor de grage monden van volwassenen en kinderen, en wie werkgelegenheid zegt, zegt industrialisatie, maar ook emigratie. Over dit laatste punt, de emigratie, is gisteren een belangrijk congres ge houden vanwege de Katholieke Centrale Emigratie stichting. zulks aan de hand van een belangwek kend prae-advies. Wij willen daaruit enige ge gevens, suggesties en conclusies aanhalen, welke men beschouwen moet als achtergrond van de daar gevoerde besprekingen. Eerst nog een enkel woord over de industrialisatie. Deze week is het licht nog eens komen te vallen op de grote betekenis daar van, toen in Velsen het grootse bedrijf van de Breedband-walserijen is geopend. Dit enorme be drijf zal, zo liet o.a. minister Zijlstra uitkomen in zijn rede, bij de officiële ingebruikstelling ervan gehouden, aan vele mensen werk kunnen geven. Nederland heeft tegenover de mogelijkheden van oplossing van het industrialisatievraagstuk niet „met gekruiste armen" gestaan, want in acht jaar tijds is tien en een half milliard voor industria lisatie-doeleinden uitgegeven. Dat is een gezamen lijke waarde van 80 Breedband-complexen (om een vergelijking te maken) en één zo'n complex kost maar 130 millioen! Er wordt dus wel gewerkt en betaald! om in eigen land werkgelegenheid te zoeken en uit te breiden en dit is altijd nog het beste middel, in meer dan één opzicht, om de groeiende bevolking op te vangen. Velen zijn nog van mening, dat emigratie, d.w.z. verplaatsing van werkkrachten naar elders, buiten de grenzen, een noodzakelijk kwaad is, waarbij de kracht van de feiten er wel toe schijnt te dwingen, de nadruk te leggen op het woord „noodzakelijkheid". Er is nog een andere mogelijkheid, nl. immigratie, dat is verplaatsing van arbeidskrachten in het eigen land. Principieel kunnen daartegen dezelfde bezwaren gelden als tegen emigratie, o.a. omdat hier de kwestie van de trek van het platteland naar de stad aan de orde komt, waartegen van katholieke zijde steeds zo sterk gefulmineerd is. Intussen blijkt wel, dat de industrialisatie-mogelijkheden, die ook hun grenzen hebben, niet voldoende zullen zijn, om het bevolkingsoverschot op te vangen en het is dus een verstandig besluit geweest van de Katho lieke Emigratie-Stichting, om het emigratievraag- stuk eens nader, degelijk, deskundig-wetenschappe lijk te onderzoeken. Op dit punt is nu een begin gemaakt en er zal meer moeten gebeuren, zoals wij reeds zeiden. In tal van problemen van allerlei aard is die deskundige, wetenschappelijke voor lichting nodig. Wat de emigratie betreft, is daar nu een begin mee gemaakt door de bekende prof. Zeegers, prof. dr Oldendorff en drs Kusters, die een prae-advies hebben uitgebracht. Het gaat over „Sociografische aspecten van de emigratie" en is uitgegeven door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut (Kaski). Dit boekwerk, waaraan veel en kostbare arbeid is besteed, geeft leerzame en inte ressante documentatie over een vraagstuk, waar mee Nederland, in het bijzonder katholiek Neder land, zich in ieder geval ernstig moet bezig houden Hoe staat het er voor met het bevolkings- overschot, met de mogelijkheden van werk gelegenheid, met de werkloosheid e.d.? Dit zijn uiteraard zaken, die nader onderzocht moeten worden, wil men een góed beeld van de mogelijk heden en wenselijkheden van emigratie krijgen Welnu, het is belangrijk om eerst eens te weten, waar het eigenlijk over gaat. Het prae-advies spreekt over open en verborgen werkloosheid e.d. Wat is dat? Onder open werkloosheid is te ver staan het aantal werklozen, dat geregistreerd is bij de arbeidsbureaux, daarnaast is er de z.g. verborgen werkloosheid, de niet-geregistreerde dus. Open werkloosheid nu komt, volgens het prae-advies, vooral voor in de bekende „noodgebieden", waar voor de regering reeds verscheidene tientallen millioenen heeft beschikbaar gesteld, om de werk gelegenheid te bevorderen. De hoge werkloosheids cijfers wijzen hier op een tekort aan z.g. structurele werkgelegenheid, het gaat hier voorts om streken, die geografisch erg „uitmiddelpuntig" gelegen zijn en waar de industriële inslag nog erg gering of zeer eenzijdig is. De open werkloosheid wordt echter ook gevonden in gebieden met een vrij sterke industriële inslag, die echter om bijzondere redenen toch geen goed industrieel klimaat hebben. Hier gaat het om de „administratieve centra" van ons land, o.a. Den Haag, Amsterdam, Leeuwarden, Groningen, Utrecht enz. Spreken wij over de nood gebieden, dan hebben wij o.a. ook te denken aan bepaalde overwegend katholieke streken. Daar is de overbevolking het sterkst, daar is het gebrek aan werk het grootst, maardaar bestaat weinig animo voor emigratie! Dit maakt de zaak nog moeilijker en dwingt zeker tot bijzondere belang stelling van katholieke zijde voor het emigratie probleem Nu eerst iets over de z.g. verborgen werk- loosheid. Zij is uit de aard der zaak moeilijk te benaderen. Het meest komt zij, volgens de gegevens uit het rapport van het Kaski, voor in de gezinsbedrijven. Hier komt al dadelijk het directe verband tussen emigratie en gezinspolitiek om de hoek kijken! Voor wat de landbouw betreft vindt men die verborgen werkloosheid op de zand gronden, in de rivierkleigebieden, in verschillende tuinbouwgebieden en voorts in familiebedrijven van de middenstand en van kleinere productie- ondernemingen. Verborgen werkloosheid wordt „niet altijd ongezond" genoemd. Een zeker teveel kan nodig zijn, om z.g. seizoenschommelingen op te vangen. Zij wordt wel ongezond genoemd, wan neer „jonge mensen, meewerkend in het bedrijf van vader, niet in de gelegenheid zijn, op vol wassen leeftijd een eigen bedrijf te stichten en zulks is in de landbouw in ernstige mate het geval". Dit blijkt uit schrille cijfers, welke het prae-advies geeft. Zeer ernstig moet de toestand genoemd worden in die gebieden, waar een „hoge open werkloosheid heerst en waar tevens een ver borgen werkloosheid voor de hand ligt". Ernstig is de situatie in die gebieden, die öf een hoge ver borgen öf een open werkloosheid hebben. Wanneer tevens een hoog geboortecijfer aanwezig is, zal deze situatie zich ook in de toekomst voortzetten, „als niet spoedig maatregelen worden getroffen". In dit verband wordt o.a. gewezen op de toestand in Oost-Drente, op de Noordelijke provincies, op West-Friesland Een en ander was natuurlijk zeker niet ge- heel onbekend. Wij weten er zelfs al heel wat van, ook uit de gegevens en toelichtingen bij de overheidsmaatregelen voor de z.g. nood- of „ontwikkelingsgebieden". De prae-adviseurs ver wachten daarvan niet alles, wat ook wel te be grijpen en te verklaren valt. Het aantal mensen, dat geholpen zou moeten worden, is te groot, en hier komt een belangrijk argument „het ar- beidsoverschot in deze gebieden zal niet altijd ge schikt of bereid zijn, om in fabrieken te gaan werken." Maar geldt dit laatste ook niet t.a.v. de emigratie? Verplaatsing in eigen land achten de schrijvers van het prae-advies evenmin afdoende. Er moet dus wel inderdaad sterk(er) aandacht be steed worden aan de emigratie. De heren zijn van mening, dat „de emigranten, in het kader van de werkgelegenheid allereerst uit de agrarische sector zullen moeten voortkomen". Toch moet hier o.i. ook tegen eenzijdigheid gewaakt worden. Overi gens zegt het p.a. dat bij de werklozen het per centage ongeschoolden het grootst is, daarop vol gen de bouwvakarbeiders. De wenselijkheid van emigratie achten de heren Zeegers, Oldendorff en Kusters intussen het grootst bij de katholieken, omdat is komen vast te staan, dat de „probleem gebieden" in het algemeen gebieden zijn met een overwegend katholieke bevolking" Dit maakt het inderdaad noodzakelijk, dat jfc wij van katholieke zijde sterke en sterkere aandacht gaan schenken aan dit vraagstuk. Wij beweren,-dat er voor- en nadelen aan emigra tie verbonden zijn. Zij zullen duchtig en ernstig moeten worden bekeken. Er zit heel veel aan vast. Als er iets uit dit prae-advies duidelijk wordt, dan in het wel dit: men kan hier, noch ten opzichte van dit vraagstuk in het algemeen, noch indivi dueel, over één nacht ijs gaan.... Wat de wen selijkheid van het aantal emigrerenden betreft, houden de prae-adviseurs voor de komende vijf jaren, vast aan het in de tweede emigratie-nota van de Regering indertijd genoemde getal van 24.000 beroepspersonen, d.i. 55.000 mensen per jaar. Daarna gaan de na-oorlogse geboortecijfers nog doorwerken, waardoor de taakstelling mis schien zelfs gericht zou moeten zijn op 75.000 per jaar! Verschillende interessante aspecten van deze zaak zullen in de naaste toekomst onze aandacht nog verdienen. Hoe verloopt de emigratie naar kerkelijke gezindte? Katholieken en onkerkelijken hebben geen constante emigratie. In het algemeen verwerpen de prae-adviseurs de stelling, dat de pro testant meer emigreert dan de katholiek. Toch zou den er meer (en gespreid) emigratiebureaux van katholieke zijde moeten zijn. Er moeten meer des kundige katholieke voorlichters zijn. Er moeten veel meer aspecten, dan alleen dat van de werk gelegenheid onderzocht worden. Waarom is in be paalde streken de emigratie niet of weinig in trek. Hier moet ook aandacht geschonken worden aan psychologische en culturele factoren. Is er niet dikwijls te weinig scholing en ontwikkeling om emigrant te (willen) zijn? Gepleit wordt dan ook voor scholen, „die de ontwikkeling van deze ge bieden voor emigratie en industrialisatie bren gen. Dan is er het aspect van de bevolkingssprei- ding in Europa, en de missionerende taak van dc Kerk, die, niet bij landsgrenzen halt houdt. Ge noeg, om te doen zien ook dit: dat in het emigra- tievraagstuk voorlichting en vorming nodig is op de basis van de levensbeschouwing en dat wij hier te maken hebben met een vraagstuk, dat niet ambtelijk-neutraal, dus rechtstreeks van over heidswege kan worden benaderd. Wij menen te zien, dat de Katholieke Emigratiestich-ting een nieuwe koers in slaat. Gelukkig, Het was nodig!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5