j Yerbondsvoorzitter K.A.B, valt regering heftig aan Somber dodencijfer blijft maar stijgen op Kioesjoe Nog steeds onrust in Oost-Duitsland en Mars Wil Sovjet-Unie politiek tegen Vaticaan wijzigen? Clark vraagt hervatting bestandsbesprekingen Dagblad voor Alkmaar en omgeving :-3 JULI 3RSO ifENCORSO 5SHOWS SKI JRKEST URWERK Brandwaarborg- ij van 1816, irspel Huurverhoging eist compensatie lonen op hetzelfde moment De overstromingen in Japan Nieuwe typhoon op komst Typhus eist doden in Zweden WEST-DUITSE AMBASSADES K.A.B. naar 400.000 leden HARDNEKKIGE GERUCHTEN SYNGMAN RHEE ACCOORD? Jonge katjes in brandende oven Kardinaal Stepinac langzaam stervende F oorconferentie Grote Drie? 122.6 millioer in Rampenfonds fGOCHTEND 10 UUR :h 7 UUR 10 UUR ERDAG IEDERE DAG J" TE ALKMAAR se Dames-Confectiezakei. 30 - 9.30 uur AGEN [LLENDE UREN rprises - CANADAPLEIN IVERSE ATTRACTIES 's - FRED. JOHSON MUZIEK P. EECEN Gzn. a art. 25 van het reg- langhebbenden, dat op 'olie tevredenheid, door erantwoording is gedaan van de grote bloei der •tuigen. ering van agenten en 17 Juni 1.1. te Alkmaar over 1952 met algemene 1953 Uitwarende W. Friesland, (Loenen a. d. Vecht), :ustkantoor rd. isarissen: >f. Mr. P. J. Oud, Rotterdam. W. L. Alberdingk Thym Blaricum [gedaan. Wij vliegen ie. Jullie op aarde o? Welnu, dan weet noordpool van een de zuidpool wordt wij bij het vliegen op de vliegbasis bij htveld op van aan- rachtlijnen van dit de gewenste vlieg- trekkend magnetisme meet Mars afvliegen, iegen, dan laten we sn wegvliegen, dan en. Het is een dood- t magnetisme. Dat is niet met een schok s Verholen angstig, /liegende pion suisde aart door het heelal NOORDHOILANDS Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. STADSEDITIE Buiten God is ,t nergens veilig Vondelj Dinsdag 30 Juni 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12817 Op 1 Juli a.s. is liet feest in Canada; dan wordt door het gehele land, in de grote steden en in de kleine dorpjes, die liggen in de uitgestrekte vlakten van Canada de Nationale Dag gevierd. Ter gelegenheid hiervan, een luchtfoto van Ottawa, de hoofdstad van het uitgestrekte Britse Dominion. Het grote gebouw, gebouwd aan de Ottawa Rivier, is het parlementsgebouw. Op de achtergrond de „City of Huil". Op de rechteroever van het Rideau-kanaal op de voorgrond het Union Station, en daarachter staat het Chateau Laurier, het beste hotel in de stad. De brug, die Huil en Ottawa verbindt is de Inter- provincial Bridge. (Van onze verslaggever) UTRECHT In een redevoering, uitgesproken aan het begin van de tweede Verbondsraadsvergadering van de K.A.B.heeft de voorzitter van de Katholieke Arbeiders beweging, de heer J. A. Middelhuis, zich in felle bewoor dingen gekeerd tegen de door de regering voorgestelde maatregelen inzake de huurverhoging en de daaraan ver bonden belastingverlagingen en de gedachte compensatie voor de loontrekkenden. De heer Middelhuis stelde te genover de voorgestelde maatregelen het standpunt van de K.A.B., dat gelijk is aan dat van de Raad van Vak- centralen. TOKIO, 29 Juni. De jongste cijfers der slachtoffers van •Ie overstromingen op het zuidelijkste Japanse eiland Kioesjoe zijn: 457 doden, 1178 vermisten en 997 gewonden. Het gehele eiland is overstroomd. Honderden Amerikaanse soldaten stellen alles in het werk om de hoeren op het eiland in veiligheid te brengen. Het drinkwater op Kioesjoe is door de overstromingen bedorven. Volgens ramingen van plaatse lijke autoriteiten zijn ongeveer een millioen personen dakloos. De bevoorrading met levensmid delen van de helft van hen zou critiek zijn. De Japanse regering heeft ver klaard, dat de overstromingen een nationale ramp zijn. Premier Jos- jida heeft de minister van weder opbouw, Totsoeka, naar Kioesjoe gezonden om de hulpverlening te leiden. Van de slachtoffers zijn er ve len verdronken in de gezwollen rivieren, anderen kwamen om STOCKHOLM, 29 Juni. Door het sterven gisteravond van vier patiënten lijdende aan typhus is het aantal slachtoffers tot 22 ge stegen. De kinderen, die tot dusverre het minst vatbaar waren, komen nu in de gevarenzone. De ziekte verspreidt zich hoofd zakelijk door de riolen en de huidige hittegolf heeft het aantal bacillen in riolen en in stilstaand water sterk doen toenemen. Fon teinen in speeltuinen en alle on overdekte zwembaden en badge- legenheden zijn door de autori teiten gesloten. POLITIEWACHT RIJEERSTEH. MIS NEW YORK, 29 Juni 1953 (K.N.P.) Meer dan 1000 politie-agenten van de stad New York vormden een ere wacht, toen pater P. J. Halli- gan van de Congregatie van Maryknoll in de kerk van de H. Naam te New York zijn eerste H. Mis opdroeg. Voorafgegaan door het mu ziekkorps van de politie haal den de agenten de neomist van station af en begeleidden hem naar de kerk. Al deze eer geschiedde de pas gewijde priester omdat hij zelf deel heeft uitgemaakt van het New rorkse politiecorps. het leven bij aardverschuivingen. De Amerikaanse luchtmacht heeft voedsel en kleren laten val len bij geïsoleerde groepen vluch telingen. Inmiddels deelt het Japanse weerbureau mee dat een typhoon in de Zuidzee in minder dan een week Kioesjoe kan treffen wan neer die storm zijn huidige koers bewaart. Inplaats van missies BONN, 29 Juni. De chefs van de West-Duitse diplomatieke missies in Washington, Londen en Parijs, zijn vandaag gepromoveerd tot ambassadeurs, aldus is offi cieel bekend gemaakt. Dit is door de drie regeringen gedaan op verzoek van bonds kanselier Adenauer. Tegelijkertijd hebben de Ameri kaanse en Britse hoge commis sarissen de rang van ambassadeur gekregen. Christie niet in hoger beroep LONDEN, 29 Juni John Christie, die bekend heeft zeven vrouwen te hebben vermoord, zal niet in hoger beroep gaan. Wel zal aan de Minister van Bin nenlandse Zaken worden ver zocht de Koningin te adviseren gratie te verlenen waardoor dan de doodstraf in levenslange ge vangenisstraf zou worden ver anderd. Bermuda niet meer plaats van samenkomst? LONDEN, 29 Juni Uit ge zaghebbende bron te Londen wordt vernomen, dat de Grote Drie mogelijk dichter bij Enge land bijeen zullen komen, in plaats van op Bermuda. Dit zou Premier Churchill te grote ver moeienissen besparen. VULKAAN BEDREIGT 2000 MENSEN SYDNEY, 29 Juni Een he vige vulkanische uitbarsting heeft vandaag plaats gevonden op het eiland Baloean, een van de Admiraliteitseilanden, waar door de veiligheid van de twee duizend eilandbewoners in ge vaar is gekomen. Gisteren om elf uur heeft de eerste uitbarsting plaats gevon den en sindsdien volgen de erup ties elkaar met regelmatige tus senpozen op. Het eiland wordt geheel omringd door een zieden de en kokende watermassa, waaruit reusachtige stoomwol ken omhoog stijgen. Dit houdt in nl. dat de huur verhoging volledig door loons verhoging gecompenseerd dient te worden en wel met gelijktij dige ingang van de huurverho ging. Na er ernstig op te hebben ge wezen, dat de werkelijke toe stand in het arbeidersleven er minder rooskleurig uitziet dan nette sommetjes wel eens doen suggereren, zeide de K.A.B.- voorzitter: „Het is naar onze wijze van zien uitgesloten, dat men straks per 1 Januari, wan neer de huisbaas prompt de ho gere huur int, de mensen zoet kan houden met de mededeling, dat de helft van die hogere huur door loonsverhoging wordt ge compenseerd en de andere helft van die verhoging wordt vergoed wanneer zij over enige tijd een paar schoenen of brandstoffen küp.-n." Oordeel S.E.R. De hr r Middelhuis herinnerde er aan, at de grote meerderheid van de S.E.R. in het rapport van 1952 over de huren van oordeel was, dat bij de vraag, welke com pensatiemaatregel bij de onder havige huurverhoging in aanmer king diende te komen, overleg gepleegd moest worden tussen regering en georganiseerd be drijfsleven en voorts dat het ef fect van de huurverhoging en compensatie tegelijk merkbaar moest zijn. In tegenstelling tot dit advies stelt de regering voor de ontworpen huurverhoging voor de helft te compenseren door een aantal belastingmaatre gelen, welke onmogelijk op het zelfde ogenblik van invoering der huurverhoging voor de loon- en salaristrekkenden practisch ef fect kan hebben. En in de plaats van overleg te plegen dicteert de regering de keus, aldus de heer Middelhuis. Teleurgesteld was de Verbonds voorzitter ook over het uitblijven van de opheffing der in 1951 aan de loontrekkenden opgelegde comsumptiebeperking, terwijl de toentertijd daaraan verbonden investeringsbeperking door de thans voorgestelde belastingfaci liteiten wel ongedaan wordt ge maakt. De heer Middelhuis achtte het redelijk, dat er voor de uitbrei ding van de werkgelegenheid en de noodzakelijke investering of fers gebracht moeten worden. Maar dan moet dit consequent en naar draagkracht voor het ganse volk geschieden. Gemeente-classificatie. Sprekend over het nog altijd dwars zittende onopgeloste vraagstuk van degemeenteclas sificatie, drong de heer Middel huis er bij de regering op aan, nu eindelijk eens het noodzake lijke overieg tot stand te bren gen, om althans een begin te maken met de opruiming van de meest schreeuwende wanverhou dingen. In een voorgaand deel van zijn rede had de K.A.B.-voorzit- ter als zijn mening uitgesproken, dat het thans mogelijk en nood zakelijk moet worden gedacht de verantwoordelijkheid van het loonbeleid meer over te geven aan de organisaties van werk gevers en werknemers. Als een redelijk minimum ge garandeerd blijft, kan dit belang rijke voordelen hebben voor de welvaart van het land en voor een meer rechtvaardige verde ling van die welvaart. BERLIJN, 29 Juni. De com munisten hebben vandaag levens- middelenvoorraden op de markt geworpen om de nieuwe onrust, welke zich in de gelederen van de weerspannige Oost-Duitse ar beiders begint te manifesteren, tot bedaren te brengen. Ondanks de staat van beleg, welke de Russische troepen na de wanordelijkheden van 17 Juni afgekondigd hebben, zijn er tegen het einde van de vorige week verscheidene pogingen geweest demonstraties te houden voor een verruiming van de levensmidde lenpositie. Westerse militaire deskundigen hebben vandaag toegegeven, dat zij geïmponeerd zijn over de doeltreffende wijze, waarop de Russische soldaten de wijdver takte opstand van 2.000.000 mui tende arbeiders de kop ingedrukt hebben. De hongerdemonstraties, welke de communisten tot een grotere snelheid in hun verzoeningspro gramma aangezet hebben, zijn gehouden in Erfurt, Dessau, Halle en Frankfort aan de Oder. In berichten van de Westerse radio zenders worden deze demonstra ties kleine, maar veelbetekenende dingen genoemd. Zij bestonden voornamelijk uit ontevreden huis vrouwen, die boodschappen deden en „wij eisen eten voor onze kinderen" riepen, toen zij in lange rijen voor de lege levens- middelenbedrijven stonden. MOSKOU, 29 Juni '53 (KNP). Volgens een bericht van het pers bureau Tass is te Lemberg, vroe ger Pools thans Russisch gebied, een Sacramentsprocessie gehou den. De gelovigen, zo deelt Tass mede, trokken rondom de oude kathedraal onder het zingen van godsdienstige liederen. In de omgeving van Lemberg worden verscheidene katholieke priesters van de Latijnse ritus geduld. Wil de Sovjet-Unie een bewijs leveren van de godsdienst vrijheid in het land? Lemberg neemt in de geschiedenis der Kerk van het Zwijgen een ere plaats in. Van hier werd de aarts bisschop van de Latijnse ritus, Mgr Baziak, door de Russen ge deporteerd. Hier had ook de me tropoliet van de Oekraïnse ritus zijn zetel, namelijk Mgr Slipij. In 1946 werd hij te Kiev tot zeven jaar dwangarbeid veroor deeld. In April kwam over hem het bericht, dat hij voor de twee de maal was veroordeeld, thans tot 15 jaar gevangenisstraf. Radio Kiev meldde daarentegen, dat hij zou zijn vrijgelaten. Het radio bericht is echter nog van geen enkele zijde bevestigd. Kerke lijke autoriteiten staan er dan ook uiterst sceptisch tegenover. Volgens de laatste geruchten, die hardnekkig in circulatie blij ven, zouden de Sovjet-Unie en China overwegen diplomatieke betrekkingen aan te knopen met het Vaticaan. In verband hier mede wijst men op het feit, dat de Sovjet-Unie wederom een ge zant naar Belgrado zendt en haar eisen ten aanzien van Turkije heeft losgelaten. Het is vrijwel onmogelijk om van het Westen uit de berichten en gegevens uit de Sovjet-Unie op afdoende wijze te controleren. Het feit evenwel, dat een we reldpersbureau als Tass het de moeite acht een bericht te bren gen over het houden van een Sacramentsprocessie, doet iemand zich echter afvragen of hier de propaganda niet belangrijker is dan de waarheid. Braziliaans vrachtschip zinkende na aanvaring BARNEGAT CITY Het 5.408 ton metende Braziliaanse vrachtschip „Lloyd Panama" is Zondagavond ter hoogte van de kust van Newjersey in een dich te mist in aanvaring gekomen met de Amerikaanse tankboot „Gulf Trade" en is zinkende. Het aantal slachtoffers bij de aanvaring is een dode, een ver miste en twee gewonden. De an dere leden van de bemanning zijn allen in veiligheid. Klepel klok Echternach gebroken De Nederlandse klok voor de basiliek van Echternach is voor lopig tot zwijgen gedoemd. Zon dagavond, kort nadat de aarts bisschop-coadjutor van Utrecht, mgr B. J. Alfrink, deze bour don had gewijd, is namelijk de klepel gebroken. De breuk is 't gevolg van een fout in het staal. De klok zelf is echter geheel in tact. Faillietverklaring „De Ommelanden" afgewezen GRONINGEN. 29-6. De Ar rondissementsrechtbank te Gro ningen heeft de aanvraag om de coöperatieve fabriek voor melk- en zuivelproducten „De Ommelanden" failliet te verkla ren, afgewezen. Benelux. In verband met de vrije loon vorming wees de heer Middelhuis op de in het kader van de Bene lux door de Belgen geuite be zwaren tegen onze door de over heid geleide loonpolitiek. Reeds in de aanvang van zijn rede had de Verbondsvoorzitter gesproken over de jongste besprekingen over dit onderwerp tussen de christelijke arbeidersorganisaties van België en Nederland. Hierbij was men tot de conclusie geko men, dat in Nederland bij het kiezen van de beste vorm van compensatie van de huurverho ging ernstig rekening dient te worden gehouden met het nog bestaande verschil in loonpeil tussen BelgiëLuxemburg en Nederland. Dat de vrije loonvor ming moet worden bevorderd en dat de gemeenteclassificatie dient te worden afgeschaft of vermin derd. In België zou daartegen over gestreefd moeten worden naar een wijziging van het fis cale stelsel en naar een verla ging van de kosten van levens onderhoud door een rationalise ring van het distributie-apparaat. Bedrijfschappen. In de ontwerp-adviezen tot in stelling van bedrijfschappen voor het schildersbedrijf, het steen- houdersbedrijf en voor het stu- cadoors-, terrazzo- en steengaas- stellersbedrijf is nl. een beper kende bepaling toegevoegd, wel ke erop neerkomt, dat de (na dere) regeling van lonen en an dere arbeidsvoorwaarden eerst begint, wanneer de op sociaal terrein werkende organisaties daarom hebben verzocht. De heer Middelhuis wees er op, dat de meningen over de verdeling van genoemde sociale bevoegdheden zeer verdeeld was. Het zal echter noodzakelijk zijn, dat bij de totstandkoming der bedrijfschappen vrije wilsover eenstemming aanwezig is.. „Staande voor de keus: óf de bedrijfschappen met de genoem de beperkte clausule óf voorlo pig geen bedrijfschappen, hebben wij het eerste gekozen", aldus de heer Middelhuis. „Maar het laat ste woord is hier nog niet over gesproken." (Vervolg op pagina 3) SEOEL. 29 Juni (A.P.). De geallieerden hebben de commu nisten vandaag verzocht onmid dellijk in te stemmen met een datum voor de ondertekening van een wapenstilstand, hetgeen er op wijst dat zij er of in geslaagd zijn president Rhee over te halen tot instemming of besloten heb ben zonder zijn goedkeuring ver der te gaan. In het antwoord van Clark, dat door geallieerde verbindingsoffi cieren in Panmoenjon overhan digd werd, wordt de communisten meegedeeld: 1. dat het onmogelijk is de vrij gelaten krijgsgevangenen opnieuw te pakken; 2. dat de U.N.O. „alles in het werk zal stellen bij een wapen stilstand de medewerking van Zuid-Korea te verkrijgen; 3. waar noodzakelijk zal de U.N.O., binnen de grenzen van haar capaciteit, militaire waar borgen instellen om de wapen- DEN HELDER. De Alk- maarse Politierechter mr J. N. Alblas heeft Maandagmiddag de bakker R. J. W. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand, omdat deze drie jonge poesjes levend in de heet bran dende oven had gegooid. De Officier van Justitie had een gevangenisstraf van drie weken geëist. Hij vond dit een van de meest ergerlijke gevallen van dierenmishandeling, die hij in zijn practijk had meegemaakt De bakker verweerde zich, door te zeggen, dat de katjes al bedwelmd en dood waren. De Officier van Justitie pro beerde hem herhaalde malen dui delijk te maken, dat de poesjes door verstikking een pijnloze dood sterven en de bakker kon dat niet inzien. Hij bleef in deze starre houding volharden, zodat de politierechter besloot hem een goede les te geven, door hem vier weken naar de gevangenis te ver wijzen. Ontslag van Finse regering aanvaard HELSINKI De Finse Pre mier, Kekkonen, (Agrariër) heeft President Paasikivi Maandagoch tend het ontslag van zijn coali tieregering aangeboden. De President heeft dit ontslag aanvaard en de socialist Fager- holm verzocht een nieuwe rege ring te vormen. Eerste Super Constellation op Schiphol aangekomen SCHIPHOL. 29 Juni Van daag is een mijlpaal in de groei van K.L.M.'s luchtvloot: de eerste der dertien reusachtige Lockheed Super Constellations, die onze luchtvaartmaatschappij in Ame rika heeft gekocht, de „Proton", is vanmiddag op Schiphol neer gestreken. Honderden belangstellenden, onder wie zich vooral veel leden van het Schiphol-personeel be vonden, tuurden in het scherpe zonlicht, toen dit nieuwe toestel van de Vliegende Hollander"- vloot tegen half vijf op de lucht haven neerstreek. stilstandsbepalingen door te zet ten; 4. de wapenstilstand zou een „militaire wapenstilstand" zijn; 5. de U.N.O. oefent geen gezag uit over de republiek Korea, maar zij voert het bevel over het Zuid-Koreaanse leger. In een communistische radio uitzending uit Peking werd ge zegd: „De Ver. Staten willen, al vorens over te gaan tot onder tekening van een wapenstilstand, een z.g. „provisionele overeen komst" sluiten, die Rhee in staat zal stellen de wapenstilstand te verbreken en zijn bovendien be reid ieder oorlogszuchtig element te zenden: om met Rhee te onder handelen". Regering weigert gezond verblijf BELGRADO, 29 Juni 1953. (K.N.P.). Volgens berichten uit Joego-Slavië is kardinaal Stepi nac, de verbannen aartsbisschop van Zagreb, langzaam stervende. Een verzoek van het episcopaat aan Tito om toe te staan, dat de kardinaal voor herstel van zijn gezondheid enige tijd kan door brengen in de Sloveense Alpen, zou zijn afgewezen. Verder is bekend geworden, dat kardinaal Stepinac evenmin toe stemming heeft gekregen zijn ge boortedorp Krasic te verlaten voor een medisch onderzoek in een ziekenhuis te Zagreb. Ver moedelijk lijdt kardinaal Stepi nac aan een longaandoening. LONDEN, 29 Juni. De waar nemend premier van Engeland, Richard A. Butler, heeft vandaag verklaard, dat Engeland aan het onderhandelen is met Amerika en Frankrijk over een spoedige voorconferentie over gemeen schappelijke vraagstukken voor afgaande aan de uitgestelde Ber muda-conferentie. Butler deelde mede dat Enge land op deze interim-bijeenkomst vertegenwoordigd zal worden door Lord Salisbury. Salisbury heeft als president van de raad een gedeelte van de buitenlandse politieke werkzaam heden op zich genomen, nu zo wel Churchill als Anthony Eden tijdelijk van het politieke toneel verdwenen zijn. Naar aanleiding van de verkla ring van minister Butler in het Lagerhuis, heeft het Witte Huis bekend gemaakt dat het niet uit gesloten is dat een hooggeplaatst Brits autoriteit naar Washington komt om besprekingen te voeren 's-GRAVENHAGE. 29 Juni In de loop van de vorige week is een bedrag var f 5.800.000.— in het Na tionaal Rampenfonds ge stort, waardoor de total' som, waarover het fond? thans kan beschikken, is eeste«en tot 122.6 millioen gulden. i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1