In Spoorbuurt te Enschede w staat griezelig spookhnis WÉ1 Economische en sociale scholing voor leiding-gevend personeel Film stiefkind van Holland - Festival K.A.B.-bedevaart uit Lourdes weer terug in het vaderland sasisyn»*BÊ; Amerikaanse bollenkwekers hebben geen kwaad in de zin Belangrijk initiatief van Groninger Universiteit Onkunde oorzaak van verregaande verwaarlozing Politie in ivoning en buiten honderden nieuwsgierigen Zieken en gezonden: dankbaar en voldaan Het muisje met de ongewassen staart I Dinsdag 30 Juni 1953 Pasrina 5 Van zijn geboorte af woonde de thans circa 40 jaar oude G. Roolvink met zijn inmiddels overleden oude vader in de afdakswoning, Roomweg 214, te Enschede. Van spo ken was al die jaren nooit een spoor te bekennen. Maar sinds hij, als huurder, zijn ivoning deelt met twee jonge gezinnen, is het er niet meer pluis. Er worden klopgelui- den gehoord en er klinkt gerommel en gestommel op de zolder, zodat de buren er wakker van worden. En dat alles gaat nu al maanden zo, zodat uiteindelijk de politie in de zaak gemengd werd. Zaterdagmiddag werd het „spookhuis" aan de Roomweg in de pers gesignaleerd en sindsdien is het 's avonds aan de Roomweg zwart van de mensen. Enschede heeft een spookhuis. Honderden belangstellenden ver drongen zich Zaterdag- en Zon dagavond op de trottoirs rondom het spookhuis en bleven daar tot diep in de nacht kijken en luiste ren naar het.... spook, dat er natuurlijk niet is. De politie hield wacht voor de woning en af en toe kwam een grote blauwe over valwagen voorrijden om nieuwe manschappen aan te voeren ter aflossing van de dienstdoende agenten. Zaklampen flitsten dan aan en uit, en uit de mengite klonk gegil. Men meende een flits van 't spook gezien te hebben Nieuwe klopgeluiden. De spanning bereikte het hoog tepunt omtrent één uur Zondag nacht. Een politieagent, twee buurjongens en de heer A. Smit, de bewoner van het voorste ge deelte van de woning, begaven zich naar de zolder van het huis. In de achterwoning bevonden zich de man en de vrouw, die thans dit deel van het huis bewonen en "bij wie de huurder, G. Roolvink, momenteel in de kost is. Het echt paar bevond zich alleen in de achterkamer en hadden ervoor gezorgd, dat zich niemand in de gang naast of achter de woning bevond. Het electrische licht werd uitgedraaid en in het pikkedonker wachtte men op de zolder op de dingen, die komen zouden. En jawel, na ongeveer twee mi nuten, zo vertelde ons gistermor gen een van de beide buurjongens, was geklop hoorbaar. Het „spook" was er weer. Het geklop hield even aan toen was alles weer doodstil. Toen men beneden kwam, bleek de vrouw „des ach terhuizes" te zijn flauw gevallen. Buren droegen eau de cologne aan en brachten haar naar buiten. In de frisse lucht kwam de vrouw weer bij. De politie adviseerde het echtpaar een straatje om te wan delen, doch toen de wachtenden buiten de man verweten, dat hij als spook fungeerde en zelf het geklop veroorzaakte, kreeg de vrouw het opnieuw te kwaad met haar zenuwen. Ze begon luid te gillen, zodat op straat grote con sternatie ontstond. Eenmaal weer binnen in de woning kreeg haar man een flauwte. De politie oor deelde het toen maar beter het echtpaar met de blauwe wagen naar de ouders van de man, die eveneens in Enschede wonen, over te brengen, waar man en vrouw de rest van de nacht doorbrach ten. De voorbewoners, man, vrouw en een klein kind, hadden reeds eerder op de avond hun huis ver laten. Vanmorgen om tien uur lag de „spookwöning" nog verlaten. Al Paardenmarkt Utrecht met al was het vannacht bijna half vier, voordat de rust' in de Spoorbuurt terugkeerde. Intussen was reed,s voor één der buurtbewoners, een 67-jarige vrouw, die het pand Roomweg 214 bewoont, doktersassistente nodig gebleken. Ook zij was tengevolge van de drukte en het geklop, dat plotseling weer opnieuw begonnen was, flauw gevallen. In de omgeving van de spook- woning breekt men zich inmiddels het hoofd over de vraag, wie en wat wel het „spook" is. Wat men aanvankelijk als een „interessant geval" beschouwde, hangt de be trokkenen thans reeds lang de keel uit. Men schiet er nachtrust bij in, doch niet alleen dat, men is ook helemaal niet op de enorme toeloop van belangstellenden, zo als Zaterdag- en Zondagavond, gesteld. Mening van deskundigen. Ten huize van de heer G. Croi- set, Paragnost, hadden we van morgen een onderhoud met zijn collega, de heer J. van der Weide, die op verzoek van de familie, Zaterdagnacht een bezoek aan het bewuste pand heeft gebracht. De heer v. d. Weide liet zich zeer sceptisch uit over de spookver- schijnselen. Toen hij er was, werd er niets gehoord. Wel is het, aldus deze deskundige, niet uitgesloten, dat zich hier dergelijke verschijn selen zouden kunnen voordoen. Verschillende omstandigheden en de psychische constellatie van enekle der betrokkenen sluiten de mogelijkheid van echte „spo kerij" niet uit. Zoals u ziet, drukte de heer van der Weide zich dus zeer voorzich tig uit. En de heer Croiset gelooft vooralsnog ook nog niet aan En- schedese spoken. In ieder geval volgen de heren één en ander met veel belangstelling. Zo ook de buurtbewoners, overigens niet tot hun plezier, want een spook in de omgeving is al niet prettig, nog minder leuk wordt het, als het lawaai van honderden nieuwsgie rigen bovendien de hele buurt nog uit hun slaap houdt. UTRECHT, 29 Juni Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd: 321 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe 550—750: paarden boven 3 laar (Van onze verslaggever) Boordevol indrukken, uiterst dankbaar en zeer voldaan, zijn de K.A.B.-bedevaartgangers zieken en gezonden Zaterdag uit Lourdes in het vaderland teruggekeerd. Weer was de treinreis tot de Nederlandse grens al meer dan een etmaal geen sinecure, maar ook dat na men ze maar al te graag voor lief. Het zijn dagen geweest van groot geestelijk voordeel, van in spanning, maar van ontspanning ook, in de zuid-west Franse natuur, welke zo'n enorme in druk heeft gemaakt op hen, die tot dan toe de Cauberg voor een echte berg gehouden hadden. Geestelijke hoogtepunten be leefden de pelgrims aan de Grot der Verschijning, in de gemeen schappelijke gebedsoefeningen en Heilige Missen, in de processies, de aanbiddingsuren en in de zware kruisweg. De Lourdessfeer bleek wel bij uitstek bevruch tend te werken op de bij velen wel aanwezige, maar sluimeren de gevoelens van offerzin, naas tenliefde en edelmoedigheid. Ieder hielp ieder, vooral de zieken en geen moeite was te veel om een ander landsman of vreemdeling een dienst te bewijzen. Zeer amicaal en gezellig was de verstandhouding tussen de Nederlandse deelnemers onder ling, vooral aan tafel, in de recreatietijden, bij gezamenlijke uitstapjes. Voortreffelijk was de in alle hotels geboden service, slechts overtroffen door de per fecte wijze, waarop de tocht en het verblijf in Lourdes door de Centrale Reiskas en door de vijf diocesane ziekenfondsen was ge organiseerd. Al zouden de K.A.B. en deze ziekenfondsen nifets an ders doen dan deze mentaliteit tussen de leden onderling en met buitenstaanders aankweken, dan zouden zii hun bestaansrecht daarmede reeds dubbel en dwars bewezen hebben. Spontaan kwam bij herhaling de alle Nederlan ders op vreemde bodem zo eigen liefde voor het vaderland tot uiting in manifestaties en ge zang. Werkelijk, dat waren nu gebracht voor hun goede zorgen, dan geschiedde dat zonder enige reserve, zonder bijgedachten aan enige wanklank, zonder een en kel onaangenaam incident. En dat zegt heel wat als men met 1200 mannen en vrouwen, waar onder 425 zieken, te doen heeft. En zo werd dan afscheid ge nomen van Lourdes, dat voor allen een begrip werd; afscheid ook van de veel nieuw verwor ven vrienden. En Zondagmorgen in de Hei lige Mis in eigen parochiekerk, aan de communiebank daar en temidden van die vele vertrouw de gezichten, weerklonk in veler harten nog de cadans van de in de Lourdes' basiliek schuifelende voeten, van het ad infinitum herhaalde Ave, Ave en werd velen duidelijk, hoe diep beleefd zu hadden deelgehad aan de ge meenschap der strijdende Kerk op aarde. Dat besef levendig houden is het grote voornemen, waarmede zij zich bezield weten. En dat is een der vele vruchten van Lourdes, die bedevaart plaats, waar het hart van de katholieke wereld warm, vurig klopt. Overleed te Den Haag op 74- jarlge leeftijd de gepensionneerde kolonel titulair K.N.I.L. H. 3. Schmidt, oud-resident van Mena- do, ridder 3e klas Militaire Wil lemsorde en sedert 1931 adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin werd gistermorgen omstreeks half elf de honderdduizendste be zoeker van dit seizoen in de Haagse miniatuurstad „Madura- dam" verwelkomd. Het was de negen-jarige Herman Mol uit Rijs wijk, die twee cadeautjes ontving, waaronder een helicopter op 1/25 van de ware grootte is Zondagmiddag de 57-jarige mevrouw Hertroys uit Valkens- waard, die een bedevaart naar Handel had gemaakt, toen zij op haar bromfiets een groepje bede vaartgangers moest passeren, te veel naar links uitgeweken, waar door zij door een auto werd ge grepen en op slag werd gedood werd de 43-jarige heer Burhen- ne uit Venlo, tijdens de Zondag middag aldaar gehouden wedstrij den van de handboogschutterij „Diana", door een verdwaalde pijl in het hoofd getroffen. In de loop van de avond overleed hij, een vrouw met vijf kinderen achterlatend stak Zondag te Well in Zuid- Limburg de heer G. uit Helmond, die bij zijn dochter te Well op bezoek was, per fiets de Rijks straatweg over. Hij werd door een Belgische personenauto, die hij waarschijnlijk niet had opgemerkt aangereden en gedood ZUIVELSTATISTIEK 1952 Volgens berekeningen van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, welke zijn gepubliceerd in de „Zuivelstatistiek 1952" be droeg de totale melkproductie van onze veestapel in 1952 5,6 milliard kg., hetgeen overeen komt met 3775 kg. per melkkoe. Hiervan verwerkten de zuivel fabrieken ruim 4,6 milliard kg. tot consumptiemelk en tot pro ducten als boter, kaas, melkpoe der en gecondenseerde melk. Berekend werd dat de waarde der productie bij het verlaten van de zuivelfabrieken ruim 1,4 milliard gld. bedroeg. Aan melk- en zuivelproducten werd geëxporteerd 407 millioen kg. (in 1951: 351 millioen kg.) met een waarde van 831 (707) millioen gld. Het kaasverbruik in 1952 be liep bijna 6 kg. per hoofd der bevolking, de hoeveelheid voor consumptie beschikbaar gekomen melk bedroeg per hoofd 220 kg. (inclusief onder- en karnemelk), terwiil aan boter 2,5 kg. per hoofd werd gebruikt. J*" JL' HEB je al eens gehoord van Pips, het muizen kind, dat zo'n hekel had aan water en zeep? Haast elke morgen als moeder muis hem waste, huilde die Pips erbarmelijk en van de Wekelijkse beurt op Zater dag zal ik maar liever zwijgen. Dan ging onze Pips te keer als een mager varken. Zijn pootje drukte hij vast tegen zijn ogen of zijn oren, zodat de spons er nauwelijks bij kon, en voelde hij toch wat zeep, dan begon hij meteen te schreeuwen en te trappe len. Het was vreselijk met die Pips, en dat, terwijl zijn negen broertjes zo flink waren in het bad. Die maakten pret voor tien, zo gauw ze in de tobbe waren gestopt. Ze zeepten elkaar in met zeepsop, plensden elkaar nat en gingen voor hun plezier kopje onder in het schuimende nat. „Kin deren, bedaar toch wat!" moest moeder Muis altijd roepen, maar eerlijk gezegd had ze liever twintig van die woelwaters in de tobbe dan één zo'n huilebalk als Pips. Ze was altijd blij, als ze klaar was met dat las tige jong en ze kon het ook heus niet helpen, wan neer zijn oortjes soms niet even schoon waren als die van de rest. „Die deugniet glipt me gewoon onder de handen uit" verzuchtte ze vaak, „als het aan hèm lag, werd hij helemaal niet gewassen." Ja, dat zou Pips heerlijk vinden. Hij probeerde dan ook wel eens aan de dans te ontspringen, maar dat was nog nooit gelukt. Moe der Muis telde al haar spruiten, als de wekelijkse beurt was aangebroken, en stopte ze dan alle tien te gelijk in bad. Zodoende was Pips er altijd bij, maar dat wil nog niet zeggen, dat hij daarmee alle po gingen opgaf. Al kon hij maar voorkomen, dat er één van zijn tenen gewas sen werd, dan was hem dat nog honderd suikerklont jes waard. Enop zeke re dag had Pips iets ge vonden. „Weet je wat?" zei de slimmerd bij zich zelf, „ik laat mijn staart buiten boord hangen, dan komt die ten minste niet aan de beurt. Als ik hem goed tegen de buitenkant van de tobbe aanhoud, heeft niemand er iets van Muis, die al tien snuitjes, tien snorren, twintig oor tjes, veertig pootjes en de nodige staarten afgeboend had, dacht niet aan die éne staart van haar zoon Pips Toen alle muisjes in schone pakjes gestoken wa ren en een heerlijk stukje verse kaas op hadden, kwam er nog een grote verrassing. „Het is nog zo vroeg op de avond" zei va der Muis, „me dunkt vrouw, we moesten nog maar een eindje met de Iwwwwvwwvwwuwwwjvww in de gaten. Is die even goed?" ZO gezegd, zo gedaan. Pips slingerde zijn staart over de rand van de tobbe en hield zich verder muisstil. Hij was zo zoet, dat moeder Muis er even van opkeek. Wat was die Pips vandaag gemakkelijk! Ze wist niet, dat haar stou te Pips al de koning te rijk was, dat zijn staart ten minste ongewassen kon blijven. Dat vond hij nog het griezeligste van alles. De borstel kon zo hard over zijn smalle staart heen en weer boenen, brr. „Zal ik zelf mijn rug even wassen, moeder?" bood Pips even later gewillig aan. Moeder was zo druk bezig geweest, dat ze maar knikte. Ze was erg moe en daarom dacht ze er niet over na, dat haar Pips toch wel erg braaf was! Zodoen de kon het muisje zijn gang gaan. Het poedelde zijn rug een beetje en liet zijn staart veilig en wel buiten boord hangen. En moeder jongens gaan wandelen." Hij keek goedkeurend naar zijn tien spruiten, die nog glommen van de groene zeep, en glimlachte van vol doening. „Wat zagen ze er toch keurig uit, die jon gens van hem. Daar kon geen één muizenfamilie aan tippen! De muisjes zelf klapten van plezier in hun pootjes, dat begrijp je. Er was er echter één, dat niet zo vro lijk keek. Dat was Pips. Pips maakte zich in eens grote zorgen. Hij wist precies wat er gebeuren zou, wanneer ze gingen wandelen. Dan moesten ze met zijn tienen hand in hand vóór pa en ma uitlo pen„En dan" piekerde Pips, „dan ben ik er eigen lijk niet zeker van, of mijn ongewassen staart niet op zal vallen tussen de ande re." WAT Pips gevreesd had, gebeurde. Amper was de muizenfamilie aan de wandel, of moeder Muis slaakte een kreet. „Wat is er?" vroeg vader ver schrikt. „Kijk daar eens!" riep moeder en wees ont steld naar Pip's lange staart, die evenals de negen andere staarten onder een keurig paars manteltje uit keek. Maar die van Pips was zwart, zeg maar roet zwart, terwijl de negen an dere staarten blonken van helderheid „Pips!" riep vader Muis. Pips kwam bevend aan- trippelen. „Hoe komt je staart nu al zo vuil?" vroeg vader streng, maar Pips kreeg geen gelegenheid om te antwoorden. Moeder muis was hem voor. „Nu weet ik het opeens" zei ze, „je staart is nog helemaal niet schoon geweest. Ja, ja, nu begrijp ik het allemaal. Jij was zo zoet, hé Pips, en je wilde zelf je rug wassen, maar je staart hing natuur lijk buiten boord." Pips kon alleen maar knikken en angstig naar vader kij ken? „Aha" zei die, „zit het zo in elkaar? Wel, dan weet ik er wel iets op. Met zo'n staart kun jij niet op stap, hoor Pips, en ctaarom rol je haar maar zo ver mogelijk op, zodat je haar in je broekzak kunt ste kel}." „Maarwilde Pips nog inbrengen, doch vader meende het. En terwijl de negen broertjes giechelend toekeken, stopte Pips vol schaamte zijn staart in zijn broekzak. Het werd een vreselijke wandeling voor hem. Over al keken de mensen hem na. „Kijk eens" zeiden ze dan, „een muisje zonder staart. Ook zielig, hé?" Pips was dolblij, toen ze thuis waren, dat begrijp je. En je begrijpt ook wel, dat zijn vuile staart toen meteen schoon geborsteld werd en óók, dat hij die nooit en nooit meer buiten boord heeft laten hangen van 600900; paarden beneden 2 jaar van 575700; paarden van 1 jaar 275—550; hitten 300—625; slachtpaarden 1.60—1.80 per kg slachtgewicht. De handel was matig. Veemarkt Amsterdam AMSTERDAM, 29 Juni 262 runderen aangevoerd. Ie soort 2,802,90 per kg; 2e soort 2,60 2.70 gesl. gew.; 3e soort 2.302.50, 177 varkens le soort 2,302,31 p. kg; 2e soort 2,262,28 gesl. gew. 3 vette kalveren geen notering; 48 nuchtere kalveren 1,301,40 per kg lev. gewicht. braaf gedaan. De zieken hebben het niet gemakkelijk gehad, vooral niet tijdens de regen dagen, maar ze bleven vol goede moed, brachten hun offer met te groter blijmoedigheid en ook zij keerden dubbel en dwars vol- daan getroost ook terug naar huis, met zich nemend her inneringen en indrukken, vooral voor hen om nooit te vergeten. Wanneer in de persoon van aalmoezenier K. Roncken de een en twintig Nederlandse geeste lijke leiders en in de persoon van Willem Hendriks de organi satoren, technische leiders, dok toren, verpleegsters, brancardiers en andere „soigneurs" werd dank HAARLEM Tijdens vergadering van de „Amerikaan se Groep" van de Bond van Bloembollenhandelaren, heeft de directeur van deze groep in de Ver. Staten, de heer Gustave Springer, de leden toegesproken. Hij heeft hen uitleg gegeven van de moeilijkheden, waarmede de Amerikaanse bloembollenkwe kers te kampen hebben. De heer Springer zeide: „De hoofdzaak voor deze moeilijkhe den zijn niet de veelbesproken lage prijzen die door de Holland se exporteurs worden genoteerd, maar veeleer de vermindering van de vraag van de bloemisten m Amerika naar Iris, Wedge- wood en Narcis King Alfred, die lnde V.S. worden gekweekt". De heer Springer noemde een bericht, dat een der leden van het congres, de beer Thor C. •loilefson, aan de congrescom missie voor buitenlandse handel orn invoerquota verzocht hebben, onjuist. een De heer Tellefson vertelde zelf, dat het een verklaring in het algemeen betrof om de positie van de Amerikaanse bollenkwe kers aan de westkust duidelijk te maken aan de commissie voor de buitenlandse handel en dat hu in het geheel niet geprobeerd heeft een voorstel te doen om t°t een quota-systeem te komen. Mr. Tellefson verklaarde voorts, dat genoemde commissie I J3, heeft het wederkerige handelsverdrag te vernieuwen en dat men dus bij deze gelegen heid moeilijk een aanvrage voor quota in overweging zou kunnen nemen. Vermeld zii voorts, dat minis ter Mansholt tijdens zijn reis door de Verenigde Staten met leidende figuren uit de groep heeft. In principe werd toen af gesproken. dat Nederlandse en Amerikaanse kwekers gezamen lijke propaganda voor bolbloe- men in de Verenigde Staten zul- I len maken. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM 29 Juni Bin nenlandse granen officieuze note ringen per 100 kg franco Rotter dam. Voedergranen; kalm met wei nig omzet, zomergerst f26f27; grove daarboven; haver geschikt om te punten tot f 27.50, overi gens van f23.00f25.00; mais geschoond f 31.50f 32.25. Telefoonverkeer tussen Oost- en West-Duitsland hervat HAMBURG. 29 Juni (Reuter) Het telefoonverkeer tussen West en Oostduitsland, dat sedert de onlusten van 17 Juni was ver broken, is weer hervat. Het tele foonkantoor te Hamburg maakte bekend dat het Oostduitse kan toor te Leipzig, dat alle interzo nale gesprekken doorverbindt, Zaterdagavond weer in dienst kwam. (Van onze filmredacteur) Het Holland-Festival is opengebloeid. De ouvertures in 's-Gravenhage en Amsterdam hebben zich dezer dagen gekenmerkt door de belangstelling van een publiek, dat gehuld in avondkleding acte de presence gaf in enkele tempels, gewijd aan muziek of toneel. Hoge prijzen bezor gen het gemiddelde publiek, waaronder ook vele jonge ren, een rilling bij de overweging om één of meerdere van de kunstmanifestaties tijdens het Holland Festival bij te wonen. Over het algemeen zijn de diverse uitingen der muzen inge schakeld. Toneel, muziek, zang en dans en exposities in het raam van het festival worden er in het programma gevonden. Een muze maar zij is dan ook maar de jongste schittert door afwezig heid: de film. Voor de zoveelste maal is de film het stiefkind van het Hol land festival. Of eigenlijk wordt het niet eens als een stiefkind beschouwd, want zelfs zo'n kind krijgt nog de kans om zich even te laten zien. Hierdoor wordt er een minder prettig licht geworpen op de arti stieke instellin" van de organisa tors. Als het Holland-festival een festival der kunsten is, dan mag de jongste muze niet worden ge passeerd. Aangezien wij mogen veronderstellen, dat de festival- organisatoren weten welk een be langrijke plaats de cinematografie in de moderne samenleving in neemt en hoe zij in haar beste uitingen ook als kunstvorm mee telt, dienen wij aan te nemen, dat 'ij er tegen op hebben gezien de moeilijkheden aan te vatten Het doen projecteren van een speciale film, die geacht moet worden te passen in de festival sfeer, levert ten aanzien van de voorbereidende arbeid heel wat moeilijkheden op, Importeurs dienen zich bereid te verklaren een of meerdere artistieke ver antwoorde films, die zij in de theaters wilen brengen, reeds te laten vertonen tijdens het festi val. De daarmede verbonden com merciële verwikkelingen zijn veel groter dan bij een toneelspel of een concert. Bovendien hebben filmvoorstel lingen die enige jaren geleden rechtstreeks of „in het kader" van het Holland festival werden georganiseerd, niet de voldoening verschaft, weike men er van had verwacht. Naar onze mening was dit in enkele gevallen te wijten aan een ondeskundige keuze en aan de slechte projectie, welke in de Kurzaal plaats vond. Al deze feiten motiveren echter niet, dat de film wordt gepas seerd. Alle concerten en alle to neelopvoeringen kunnen evenmin als een éclatant succes worden beschouwd. Wij hebben echter nog niet gemerkt, dat er daarom geen toneelopvoeringen en geen con- GRONINGEN. Nog voor dat de staatscommissie, die het vraag stuk van de economische en sociale scholing van leidinggevende functionarissen bestudeert, met voorstellen is gekomen, heeft de economische faculteit van de Rijksuniversiteit te Groningen reeds het initiatief genomen om scholing te geven aan hen die leiding gevende posten vervullen in het bedrijfsleven of in de overheids sector. Men heeft het plan opgevat om een driejarige cursus voor deze groep te geven teneinde in een lang gevoelde behoefte te voorzien. Vast is komen te staan dat in ons land niet zozeer de technische uitrusting als wel de organisatie van het productieproces in vele sectoren zwakke plekken vertoont die een belemmering vormen voor de noodzakelijke verhoging van onze productiviteit. Het bestaan van deze, onze economische ontwikkeling belem merende factoren, kan weer ten dele worden teruggebracht tot een ontbreken van inzicht in economische en sociale verhoudin gen met name bij hen die in klein en middelgroot bedrijf lei ding hebben te geven. De mid delbaar technische scholen voor zien onze bedrijven met veelal technisch zeer kundige leiders. Uitstekende cursussen geven gelegenheid tot het verkrijgen van vaardigheid in het hanteren van administratieve technieken. De gelegenheid voor een alge meen economische en sociale oriëntering, waaraan behoefte ontstaat zodra men een leidende functie in een of andere sector van bedrijfsleven of overheidsbe moeiing gaat bekleden, geven de hiergenoemde instellingen niet. Waarschijnlijk zal dit wel niet zo blijven. Zoals bekend mag worden verondersteld, zal de staatscommissie, die het vraag stuk van de economische en so ciale scholing van leidinggevende functionarissen bestudeert, binnen afzienbare tijd met haar arbeid gereed komen. Verwacht mag worden, dat indien tot realisatie van haar voorstellen wordt over gegaan de economische facultei ten en hogescholen daarbij een belangrijke taak te vervullen zullen krijgen. Velen van hen, die thans in het bedrijfsleven en daarbij wordt dan weer in hoofdzaak gedacht aan de seotoren van klein en middelgroot bedrijf en op over eenkomstige plaatsen in de over heidssector leidinggevende func ties vervullen, zullen daarvan niet of niet aanstonds kunnen profi teren. In de kring van de Gro ninger faculteit is men van mè- ning dat ook hen, en wel op korte termijn, een mogelijkheid tot systematische economische en sociale vorming dient te worden verschaft. Het is om deze reden dat in samenwerking met verte genwoordigers van overheid en bedrijfsleven in de drie noorde lijke provincies door leden van de Economische Faculteit te Gro ningen een plan is uitgewerkt tot certen tijdens het festival meer worden gegeven. Het is mogelijk om ook de ci nematografie op een Holland fes tival van haar wezenlijke artistie ke kant te laten zien, waarbij de overweging „speelfilm" of „docu mentaire" geen rol mag spelen. Immers kunst is kunst en heeft niets van doen met de ver haaldraad. Het zou feitelijk een verkeerde daad zijn als op een Holland festival een of an dere spectuculaire filmpremière zou worden gegeven Wij denken daarbij aan de pogingen, die in het verleden zouden zijn onder nomen om de befaamde film „Ge jaagd door de wind" voor festival doeleinden in Nederland te krij gen, 'Deze vooroorlogse film is meer curieus dan artistiek, heeft zoveel verwantschap met het boek, dat ze artistiek ondermaats genoemd moet worden. In deze richting moet het niet worden ge zocht. De bioscoop concerns zor gen al voor genoeg deining rond om „grandioze" rolprenten, die de naam van film niet waardig zijn. Dezelfde paden zou het festival niet behoeven te bewandelen. Goede buitenlandse films Er bevinden zich in het buiten land tientallen goede films, die niet in Nederland worden ver toond omdat de Nederlandse import er geen commercieel heil in ziet. Er moet echter een mogelijkheid bestaan om enkele daarvan met de hulp van een goedwillende importeur voor een paar voorstellingen binnen de grenzen van ons land te krijgen. Ze kunnen bovendien in de ori ginele versiering dus zonder de kostbare Nederlandse titel worden geprojecteerd, aangezien mag worden verwacht, dat bij het festival-publiek de Franse, Duitse of Engelse taal geen overwegend bezwaar vormt. Indien de Hol land-festival organisators zich daarbij niet alleen bedienen van de ongetwijfeld onmisbare assi stentie uit het filmbedrijf, doch tevens niet zouden aarzelen zich voor advies met de deskundige en bona-fide filmcritiek te verstaan, dan staat de mogelijkheid om een verantwoord film-programma samen te stellen voor ons vast. Wij achten het een ernstige miskenning van de film, dat zij ditmaal volkomen is verwaar loosd, Dit behoeft het volgend jaar een rectificatie en op ni veau. P. v.d. V. voorziening in de hier aangeduide leemte. Opgericht is een stichting voor voortgezet economisch onderwijs, die cursussen in economische en sociale wetenschappen zal orga niseren ten behoeve van de bo vengenoemde categorieën van personen. Het bestuur der stichting be staat uit vertegenwoordigers van de provinciale overheid van Gro ningen, Friesland en Drente, van de gemeente Groningen, van het bedrijfsleven uit de drie noorde lijke provincies en enkele leden der Economische Faculteit der Rijksuniversiteit te Groningen. Gedacht is aan een driejarige cursus waarin een uitgebreide oriëntering op de aangegeven ge bieden kan worden verschaft. Het is uiteraard geenszins de bedoe ling met dit onderwijs een ver eenvoudigde opleiding van eco nomen te scheppen. De acade mische opleiding is daarvoor de aangewezene. Het onderwijs, dat in Septem ber zal aanvangen en waarvoor men zich reeds thans bij het bu reau der Economische Faculteit te Groningen kan opgeven, zal worden gegeven door docenten van de Economische Faculteit. De kosten bedragen f 200.per jaar. Aan het eind van de cursus wordt na een examen een ge tuigschrift uitgereikt. De colleges worden tweemaal per week ge geven. Bij de inschrijving zal gelet worden op de functie welke men thans bekleedt in een bedrijf, terwijl als norm middelbaar on derwijs of daarmee gelijkstaande opleiding verlangd wordt. SCHOENHERSTELLERS HIELDEN WEDSTRIJD Op initiatief van de Stichting voor in- en externe voorlichting voor de schoenmakerij werd 'n na tionale vakwedstrijd voor schoen herstellers gehouden. In de hoofd klasse werd een gouden medaille gewonnen o.a. door de wed. Hors- tink, Ommen. Een eervolle vermel ding kregen o.a. P. T. Bakker, Gro ningen en A. Cancrinus, Sneek. In de klasse A won de heer P. T. Bakker te Groningen een bronzen medaille en de heer B. Bosma een zilveren. In de klasse B was een gouden medaille voor G. Heyne te Castricum. De heer B. Bosma te Groningen won voorts een vaantje bij de bedrijfswedstrijd voor schoenherstellers in de klasse A De prijzen voor bacon- varkens Naar de Stichting voor de Landbouw meedeelt heeft minis ter Mansholt zich kunnen vereni gingen met het standpunt, dat de prijsuitslag van 10 cent per kilo gram voor baconvarkens moet worden verkleind, indien de prij zen voor zwaardere varkens lig gen boven de prijzen voor bacon varkens. Op het ogenblik is zulks niet het geval. Mocht het echter voorkomen, dan zal ter regulering van de markt de prijsuitslag wor den verkleind.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5