Fel bewogen discussie over het openbaar onderwijs Eerste Braderiedag Ouderavond St Laurentius LHnDHlR Jong Akersloot ter beevaart Kringsportdag K. N. T. A. K. Dinsdag 30 Juni 1953 Pagina 7 Openhartig gesprek tussen zielzorgers en ouders VO°re twoeO v>e'e GEVACOLOR Langestraat 17 ALKMAAR CONCERT VOOR ANJERFONDS Burgerlijke Stand Parochiekerk in noodtoestand Pijprokers installeren een „Raad van Advies" Geslaagd UIT HET POLITIERAPPORT BUURTVERENIGING STATIONSWEG NAAR SCHIPHOL Gemeenteraad Bergen: Takensysteem in 9t geding ALKMAAR Het is stil voor de Vierdaagse storm, die Braderie heet. De stad ligt in een ietwat ner veuze afwachting. Langzaamaan klonteren de mensen samen op de Mient. Een eenzame vuilnisman, die gauw even een inspectie-tocht door de Langestraat maakt, lijkt de enige die nog werkt. Hier en daar wordt de laatste hand gelegd aan de stands, de laatste versiering aangebracht. Ze staan er nu kant en klaar bij om het kooplustig publiek te ont vangen dat met tassen en manden in langzame passen voortschuifelt gelijk een roofdier dat zijn prooi benadert. In de lichte ochtend bries wemelt het van kleuren van de honderdduizenden tierelantij nen waarmee het braderie-terrein is opgemaakt. Langzaam stroomt de dag vol met de goedheid en de gulden warmte van de zon. Maar óm tien uur is alles anders. Als door een plotselinge schok ge troffen veert de massa overeind, de beide Braderie-treintjes zijn in aantocht en dan rekken zich de halzen. Het is twee minuten over tien als hevig fluitend de treintjes op de Mient arriveren, bemand met de Burgemeester en zijn wethou ders, tal van raadsleden met hun dames, en de stichting Alkmaarse Braderie en de comitéleden. Inmid dels had 't personeel van de firma Heuseveldt, in Braderie-tenue ge stoken, de inzittenden een ovatie gebracht. De heer C. Keijsper, voorziter van het Braderie-comité, heette 't gemeentebestuur en de raadsleden en zijn medeleden van het comité, van harte welkom. Hij behoefde nauwelijks te vertellen, dat de eerste Braderie tot een groot suc ces had geleid en vlak na de Bra derie vertelden 152 van de 200 deel nemers toen enthousiast, dat zij 't volgend jaar wederom aan de Bra derie zouden deelnemen. Men ver wachtte, dat een tweede Braderie gemakkelijk zou zijn te organiseren doch vele moeilijkheden hadden tot gevolg, dat de organisatie dit jaar veel stroever verliep dan 't vorige jaar. Zo had de watersnood tot gevolg, dat de inschrijvingen 6 7 weken over tijd binnen kwamen. Toen men eenmaal kon starten, stuitte men op een comité van tegen-actie, hetgeen wederom veel vertraging veroorzaakte. Tenslotte kwam even later alles toch op zijn pootjes te recht. De heer Keijsper was zeer erkentelijk voor de royale mede werking van het gemeentebestuur en de gemeenteraad, iets dat voor een winkelstad zeer veel betekent. B. en W. zijn altijd bereid geweest tot medewerking en hebben meer dan 100 procent van die bereidwil ligheid gegeven. De heer Keijsper dankte eveneens de hoofden van de verschillende takken van dienst, de Commissaris van de gemeentepo litie met zijn staf, en ook de pers deelde in de hulde. De Rode Kruis- colonne, die huii posten op 't Bra derie-terrein hebben ingenomen voor eventuele ongelukken en an dere medewerkers die bereid wa ren 't comité in alles ter zijde te staan, werden door de heer Keijs per in hartelijke bewoordingen ge dankt. Om in scheepvaarttermen te spreken wenste de heer Keijsper alle deelnemers aan de Braderie toe; 'n goede vaart en een grote ontvangst in contanten". De Burgemeester Daarna verrichtte Burgemees ter Mr H. J. Wytema de ope ningsplechtigheid van de Brade rie. De eeuwig jeugdige grijsaard, de heer Keijsper, aldus de bur gemeester, heeft gelijk met te spreken van vele moeilijkheden. Ook wij als B. en W. wisten daarvan. Maar nu moet mij een opmerking van het hart, waarvan ik mij moet bevrijden. En de bur gemeester ging in op de verant woordelijkheid. die de mensen hebben ten opzichte van hun eigen werk en over de verant woordelijkheid van het gemeen tebestuur, te zorgen dat de za ken in de stad een goed en nor maal verloop hebben. Sprekende over de Braderie, zei hij, dat het noodzakelijk is voor iedere le vende stad, om levend te blijven en in de voorste gelederen te blijven. Wij moeten ons blijven inspannen om ons te handhaven op de plaats waar wij staan. Laat niemand proberen ons van onze plaats te verdringen, die wii thans innemen ais de koopstad van dit rijke gewest. Het zou voor Alkmaar een bla mage z;jn, wanneer deze tweede Braderie niet zou slagen en het gewenste succes zou opleveren. De burgemeester van Alkmaar dankte het organisatie-comité voor de kundigheid en de onver poosde werkwijze, die in alle op zichten volkomen verantwoord is geweest. Vooral de heer Keijsper, zo zeide de burgemeester, is de men op de juiste plaats, die alle moeilijkheden definitief weet op te lossen en die er van weet olie op hoge golven te leggen De burgemeester hoopte voorts dat de bevolking van Noordhol- land hier in de komende dagen de straten zal vullen en de beur zen zal ledigen en hij wenste de Winkelstand van Alkmaar alle succes toe. De Braderie, zij vare wel, besloot de burgemeester Met deze wens opende hij de Braderie 1953. Per Braderie-treintjes maakten de burgemeester en wethouders, de raadsleden, het Braderie-co- mite en de commissieleden een rondgang over het Braderie-ter- cieel ten stadhuize door B. en W rem, waarna het gezelschap offi- werd ontvangen. ALKMAAR. De ouderavond van het „kaliber", zoals gisteravond door de Sint Laurentiusschool voor V.G.L.O. in Het Wapen van Heemskerk gehouden werd, verdient nog menigmaal op dezelfde voet herhaald te worden. Hier ging het er niet in de eerste plaats om de ouders en opvoeders te laten zien, wat de kinderen zoal presteren kunnen, een zorgvuldig ingestudeerd toneelstukje, of zelfs een operette, een programma van declamaties en liederen, deze avond was op z'n> Amerikaans practisch en betekende voor de ouders zelf een voorlichting, die zij eigenlijk moeilijk ontberen kunnen. Want in het contact tussen huls en school, dat zo nood zakelijk is, leerden de ouders te begrijpen, dat zij zelf, krachtens het Sacrament van het Huwelijk de primair aangewezenen zijn voor de opvoeding van hun kinderen, terwijl de school een secun daire taak verricht. Aanwezig waren o.a. de Deken van Alkmaar, de Hoogeerw. Heer J Th. Jacobs, Kapelaan Th. Kloeg de leider van de retraite, die mo menteel voor een dertigtal van de oudste jongens wordt gehouden, de godsdienstleraar, Pater H. Marcelis O.P., de Inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer G. Vernooy, de Broeder Overste en talrijke hoofden van scholen uit Alkmaar en omstreken. Voor de avond konden de ouders hun tijd doorbrengen met zich op de hoogte te stellen van leermiddelen en boeken, die een plaats in de Katholieke huisge zinnen verdienen, tentoongesteld door de firma Jan Kuhne en een expositie van handenarbeidpro- ducten, die de jongens vervaar digd hadden. Het hoofd der school, de heer L. Rietveld leidde de avond met een kort woord in. Daarna was onmiddellijk het woord aan de heer C. Himmelreich, die de mu zieklessen op de schooi verzorgt en de ouders liet zien, op welke wijze hij zijn jongens de nodige muziektechniscfae kennis bij brengt. Naar de inzichten van de heer Himmelreich is het niet vol doende, de leerlingen liedjes te leren zingen Zij moeten een al gemeen inzicht krijgen in „de voornaamste waarheden" van mu ziek. Zij moeten leren noten te lezen en die van het blad af te zingen, zij moeten de voornaam ste muziekinstrumenten kennen en er wat van weten te vertellen. Daarnaast is er plaats, de kin deren aardige frisse, nieuwe lie deren te leren zingen, waarvan zij de soortnaam kennen en enig doorzicht hebben in de composi tie ervan, en waarvan zij er tot slot enkele lieten horen, na ook in het openbaar door hun leraar ondervraagd te zijn. Aan de hand van lichtbeelden hield de heer Rietveld een cau serie over de voornaamste be zienswaardigheden van Alkmaar, om te tonen op welke wijze aan schouwelijk ohderwijs wordt ge geven, dat in de meeste gevallen verhelderend werkt voor méér dan een vak tegelijk. De hoofdschotel van de avond was gewijd aan het onderwerp: „De puber en de retraite", waar over enkele vruchtbare gedachten werden ontwikkeld door Pater Bergmans CssR van het Retraite huis te Bergen en door Kapelaan Kioeg, die de Ouders tal van nieuwe ideeën, nieuwe gedachten, nieuwe methoden voorhielden, waaraan dezen zelfs misschien met eens hadden gedacht. De ouders kregen een perspec tief van nieuwe mogelijkheden in de opvoeding hunner kinderen voor ogen, die op henzelf in vroe ger jaren in bijna de meeste ge vallen waarschijnlijk niet zullen zijn gebruikt. C Advertentie) Wij tonen U graag hoe U met perfecte kleurenopnamen i maakt. - LI R P. D E R- H 0 H S J ALKMAAR. Op initiatief van het plaatselijk Anjercomité werd gisteravond in de mooie Muziek- tuin een concert gegeven, waar aan meewerkten de Ned. Orato- rium vereniging, het kinderkoor van Nic. Akkerman en de Har monie Excelsior. Het was een uitzonderlijk mooie zomeravond, die zich bijzonder voor een con cert in de Muziektuin leende. De opkomst, ofschoon niet over weldigend, mocht toch bevredi gend genoemd worden. De tuin maakte een enigszins volle indruk, hetgeen nog niet wil zeggen, dat het vol was. Ook bur gemeester mr. H. J. Wytema en mevr. Wytema gaven van hun belangstelling blijk en woonden het concert bij, evenals de leden van het Anjercomité. Het is de eerste keer, dat dit comité op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard een concert organiseer de en wij mogen constateren, dat de proef geslaagd is, zodat wij mogen verwachten, dat ook het volgend jaar op 29 Juni een con cert in de Muziektuin zal worden gegeven. Voor het verslag van onze muziekmedewerker verwij zen wij naar elders in dit blad. Wij leven tegenwoordig in een overgangstijd. Het huidige ge slacht is a.h.w gesplitst in twee grote groepen, n.l. de kinderen van de wellicht met enig janse nisme doortrokken denkwijze en de kinderen van de reële, klare waarheid, die de feiten zoals ze zijn, onder ogen durven zien en ze niet ontvluchten maar ze zo danig aanwenden, dat zij er het goede uit kunnen trekken en die leven in de geest, die voor de „moderne" tijd als de meest prac- tische en juiste wordt erkend. Uit de beide causerieën konden de ouders het volgende leren: (wij stippen slechts de hoofdpunten aan, omdat het onderwerp van gesprek moeilijk in een bestek als dit uitvoerig kan worden weergegeven): de ouders wenden, wanneer hun kinderen in de pu berteitsjaren zijn aangeland, dik wijls geheel verkeerde methoden aan, om hun kinderen de levens normen bij te brengen, die hun nog geleerd moeten worden. Over het algemeen zal men, ook bij de lastige naturen, het beste zo min mogelijk geweld gebruiken, doch kalm en vastberaden optreden. Geen volwassen mentaliteit pro beren op te dringen aan kleine verstandjes, die het grote men- senachtige niet begrijpen kunnen. Wek het vertrouwen van de kin deren en plaats ten opzichte van hen niet al te zeer op een voetstuk, doch daal naar hun po vere kleinheid af als een vriend. Wanhoop niet te spoedig,want de ware slechtheid zal men in een goed gezin niet eigen worden Houd de voorlichting zoveel mo gelijk in eigen handen en kweek geen angstcomplexen in een kin derziel over dingen die normaal zijn als dag en nacht. Tenslotte wees men erop, dat een retraite als zodanig onvervangbaar is en dat het noodzakelijk is, zowel voor ouders als -voor kinderen, trou wens voor allen, wie of wat m.en ook moge wezen, op zijn tijd een retraite bij te wonen, om, niet met vage en halle phrasen. maar in duidelijke en ronde woorden te horen, hoe-dat-men-leven-moet. Het was duidelijk, dat de ouders er verheugd om waren, op derge lijke openhartige wijze te horen spreken en daarom stond een van hen op, om namens allen zijn har telijke dank daarvoor uit te spre ken. ALKMAAR Geboren: J. zv J. v.d. Meulen en H. Rodenhuis; A. D. dv H. J. Groot en T. Ploe ger; N. M. dv C. Stroombergen en E. G. Honigh. Overleden: J. J. Oosterkamp 65 jr, wednr van H. A. Teileman; T. Dubbeldam 88 jr wednr van D. E. de Jong; E. Wagenaar 78 jr geh. met K. Post. PURMEREND De parochie kerk van Purmerend verkeert in een noodtoestand. Er moet en er zal een nieuwe komen. Maar daar zal eerst in 1955 geld voor zijn. Het oude kerkgebouw eist nood voorzieningen, dat zagen we de zer dagen toen de grootste ramen dreigen in (of uit) te vallen en er gevaren ontstonden voor de kerkbezoekers of voorbijgangers. In de tweede helft van 1954 denikt men 't oude kerkgebouw te gaan slopen. Dan moet gebruik wor den gemaakt van een tijdelijke noodkerk. Daarvoor is aange kocht het oude Veilinggebouw aan de Beemsterbungwal. Een stevig stenen gebouw, waarin echter veel stevige betonnen werken zijn gemaaikt, waardoor het als veilinggebouw eertijds bijzonder geschikt was, doch dat nu weer zal moeten uitgesloopt om dan tot tijdelijk Godshuis te kunnen worden ingericht. Dat uitslopen en verder inrichten van de Noodkerk eist veel geld en dat geld is er niet. Want al heb ben de parochianen al veelvul dig geofferd er zijn nog tonnen goud te kort. Om nu de kosten van het inrichten van de Nood kerk zoveel mogelijk te beper ken doet de Pastoor der parochie deken L. J. J. Schamper een op roep tot zijn parochianen om vrij willig arbeidskrachten te geven om dat sloopwerk te verrichten. Wanneer dat werk gedaan moet worden zullen we later wel ver nemen. Het is evenwel goed, dat (Advertentie) OMYL het afdoende middel ter ver delging vanvlieg, vlo, mug, luis, enz. Deze onhygiënische, hinderlijke in-' secten veronaangenamen U het le ven en verstoren Uw gemoedsrust. OMYL bevat twee Insectendoden- de stollen, waardoor het snel werkt én lang blijft, nawerken. OMYL als vloeistof om te verspulterv Fles met 200 cm3 f 1,15. Ook ver. krijgbaar in grotere Hessen en bussen. OMYL als poeder "óm te verstuiven. 0 gram I 0,65 - 150 gram 11,65 N .V. ORGANON-O S S de parochianen, vooral de jon geren onder hen, zich er thans reeds op bezinnen hoe zij 't best 'hun medewerking kunnen geven. PURMEREND De Purmer- jnder pijprokersclub „Die gese- igihe Dampikring" heeft een „ere- comité" gekregen in de vorm van een Raad van Advies. Daarin hebben zitting genomen een aan tal notabelen uit stad en omge ving. Burgemeesters van Pur merend en omliggende plaatsen, doctoren, advocaten en andere vooraanstaande personen op het maatschappelijk terrein. Op de avond waarop de „Raad van Ad vies" werd geïnstalleerd, waren oolk aanwezig vooraanstaande personen uit de tabaks- en pij- penwereld van ons land. O.a. de beide heren Goedewagen van de bekende Pijpenfabrieken uit Gou da, Een dier heren, conservator van het Goudse Pijpenmuseum heeft een causerie gehouden over de Nederlandse tabakspijp in de loop der eeuwen. Elk tijdperk bracht de bevolking haar eigen soort tabakspijp. Hierover zijn door studie zoveel nauwkeurig heden vast te stellen, dat de heer Goedewagen wel eens de vals heid van een jaartal op 'n zeer befaamd z.g. historisch schilderij heeft kunnen vaststellen aan de hand van het model van een ta bakspijp welke daarop was afge beeld. De tabakspijp was in de loop der eeuwen een zeer dank baar object voor onze schilders om in hun werken op te nemen. Rembrandt moest echter wel geen liefhebber van roken zijn geweest, want op de werken van Nederlands grootste Meester komt de tabakspijp practisch niet voor. Natuurlijk vertelde de hr. Goedewagen ook veel van de fa bricage van stenen pijpen, welke door 3l2 paar handen gaan alvo rens gereed te zijn. Een faibrica,- ge-proces, wat bij de middel eeuwen nog onveranderd is ge bleven. Maar dat zullen de Pur- merender pijprokers nog eens gaan zien. VZV-NIEUWS AFD. HANDBAL Zondag j.l. was het op 't VZV- terrein een echt meten van ei kaars krachten, en wel tussen 2 bevriende clubs, n.m. Vliegens vlug en VZV, beide spelende met vier .elftallen. Tot de laatste wed strijd was de strijd uiterst span nend, daar van deze wedstrijd dan ook alles afhing, Deze uit slag was echter juist zó, dat de beide clubs igelijlk eindigden, met wedstrijdpunten en doelgemid- delde. De sensatie kan dan ook moeilijk uitblijven, zodat de bei de voorhoedes der laatste wed strijd strafworpen moesten nemen waar VI. Vlug de gelukkige in was. Hieronder de uitslagen: VZV 2—VI. Vlug 2 3—2 pun ten 2—0; VZV jun. B—VI. Vlug jun. B 01, punten 02; VZV 1 —VI. Vlug 1 2—3, 02; VZV jun. AVI. Vlug Jun. A 43, pun ten 20. Totaal 99 44. In het adspirantentournooi te Obdam, wist VZV adsp. A de mooie beker te bemachtigen. Voorwaar een felicitatie waard, daar 19 ploegen hieraan deelna men. Hulde aan de trainster der jeugd Jf. Wester. SPIERDIJK De heer J. Th. Vlugt, onderwijzer aan onze jon gensschool, slaagde te Rotterdam voor het diploma blokfluit-leraar, uitgereikt door de Ned. Vereni ging voor huismuziek. AKERSLOOT Op de laatste Zondag van de maand Juni hiel- den de jongens en jongemannen van Akersloot de jaarlijkse bede vaart naar het Genade-oord van Onze Lieve Vrouw ter Nood te Hei- ioo. 's Morgens waren zij in een grote groep uit Akersloot gefietst. De kleine Kapel werd door hen bijna geheel gevuld. De H. Mis werd gecelebreerd door kapelaan Muiser, geassisteerd door vier Akersloter misdienaars. Het kleine zangkoor, onder direc tie van de heer P. Jansen en met orgelbegeleiding van de heer L. Jak, bestond uit een gedeelte van het parochiële zangkoor uit Aker sloot. Ook de predlcatie werd ge houden door de eigen Aalmoeze nier, die eerst even uitweidde over de bedevaart in het algemeen. Daarna over het genade-oord zelf. Tijdens de H. Mis gingen vele van de jongens ter H. Communie. Na de H. Mis kreeg men een uur de gele genheid zijn meegebrachte boter hammen te gebruiken, waarna al len weer naar de Kapel gingen om de Kruisweg en het Lof te bidden. ALKMAAR Gistermiddag om twintig min. over twaalf reed een wielrijdster vanuit de v.d. Bosstraat de Nieuwesloot op. Zij verleende hierbij geen voorrang aan een auto die over de Nieuwe sloot in de richting van het Hof- I plein reed met als gevolg dat er I een botsing ontstond waarbij haar I rywiel ernstig beschadigd werd en I zij zelf licht werd gewond. De chauffeur reed, na even te heb ben gestopt, door zonder zijn in- dentiteit te hebben opgegeven. HEILOO. De buurtvereniging Stationsweg heeft Zondag een tripi gemaakt naar Zanavoort, Schiphol, Hilversum en de Loos- drechtse Plassen. Het was al lange tijd niet meer voorgeko men, dat er een reis werd geor ganiseerd, maar het sparen werd niet onderbroken, totdat de spaarpot te 'klein, werd en hef bestuur besloot, er maar weer eens een dagje op uit te trekken Omdat het bestuur de 36 deel nemers, die des morgens om 11 uur in de richting van Akersloot per bus vertrokken, onkundig had gelaten van het reisprogramma, bleef de gehele reis het karakter van een verrassing behouden. Bii het Kopje van Btoemendaal, dat en-passant werd „genomen", werd de koffie gebruikt, daarna zette de bus koers naar vliegveld Schiphol, waar men geruime tijd verbleef. Door zeven personen van het gezelschap werd een korte rondvlucht boven Amsterdam ge maakt. Op doorreis naar de Loos- drechtse plassen, waar het in het warme zomerweer goed vertoe ven was, werd de stad Hilversum bekeken. Op de terugreis werd aldaar „Het Hof van Holland" aangedaan, waar men een een voudig, doch kostelijk diner ge bruikte, dat gekruid was met hu moristische speeches en kwink slagen. Via een gezellig onder onsje hij Heek op het Rembrandt- plein in Amsterdam werd de te rugreis aanvaard. Des nachts orr half een was men weer thuis. DE RIJP Begunstigd door prachtig zomerweer werd Zondag in De Rijp de jaarlijkse Kring sportdag gehouden van de Katho lieke Noorder Turnkring. Aan de ze sportdag werd deel genomen door 10 verenigingen met ongeveer 250 leden, hieronder waren niet begrepen de adspiranten, waar voor op 19 Juli a.s. te Ursem een dag is gereserveerd. Nadat deze sportdag met'n kort lof werd geopend, werd vanaf de R.K. kerk een mars door de dor- oen Graft en De Rijp gemaakt. Hieraan werd medewerking ver leend door de muziekvereniging „Crescendo" met harmonie, tam boers en pijpers, uit Purmerend. Uit de uitslag van de toegeken de prijzen voor deze mars kwam duidelijk naar voren, dat één mu ziekcorps wel wat weinig was voor een zo groot aantal deelnemers. De vereniging dien.l. het dichtst bij de muziek marcheerde, behaalde het hoogst aantal punten. DVV uit Langedijk bleek hier de gelukkig ste zouden we kunnen zeggen, zij behaalde met 78 y2 punten de eer ste prijs. De vereniging DWSV uit Ursem behaalde met 77% punten de tweede prils en TOG uit H.H. Waard, met 77 p. de derde prijs. Öp het gemeentelijk sportterrein waar een groot aantal belangstel-! lenden, w.o. burgemeester en mevr. Dalenberg, aanwezig waren, werd door de voorzitter van de KNTAK, de heer P. J. Bruyn uit Alkmaar, geopend. In zijn openingswoord wees hij er op, dat naast de grote waarde welke de sport voor het lichaam heeft ook de geestelijke fitheid een grote rol speelt. Persoonlijke Prijzen: Groep A dames: 1. Ali Swintels van TOG, H.H. Waard 50% p; 2. L. Smit TIOL De Rijp 50 p; 3. Tr. Spaan WGW Den Helder 46 Vz p. Groep B. dames: 1. L. de Boer, EDO, De Goorn 45 p; 2. B. Smit, TIÓL De Rijp 44 p; 3. T. Borst, DWSV Ursem 43% p. Groep C: Iv Joh. Rozendaal DVV Tuitjenhorn 29 p; 2. Joop Tesse- laar DVV Tuitjenhorn 29 p; 3. G. Mooy Tuitjenhorn 28 p; 4. T. van Sant Taverne Alkmaar 28% p. Keurploeg dames: 1. T. Mak Alw. Forward Hoorn 41 p; 2. T. Tesse- laar 40 p. Heren: groep A: 1. J. Smit DVV 67 y2 p: 2. B. Groot DWV 63 y2 p. en 3. A. Kos DVV Langedijk. Groep B: 1. J. Mul TIOL 60 p; 2. A. Roelofsen TIOL De Rijp 59 p. Groep C: 1. A. Kraakman Ta verne Alkmaar 62 p; 2. T. de Vries 59 y2 p; en 3. C. Schouten 58 p. Verenigingsprijzen. Dames: groep A: 1. DWSV Ur sem 177% p; 2. TOG H.H. Waard 175% p. Groep B: 1. Taverne Alkmaar 290 p; 2. TOG 251% p; 3. WGW Den Helder 250% p. Groep C: 1. DVV Tuitjenhorn 221 p; 2. Taverne 163% p; 3. DVV Langedijk 110 p. Heren: groep A: 1. DWV 340 p; 2. DVV 324 p. Groep B: 1. TOG 311 p. Groep C: 1. Taverne 324 p; 2. EDO 304 p; 3. TIOL 288% p. De uitstekende geluidsinstallatie van de firma Beets uit Avenhorn droeg in belangrijke mate bij tot 't slagen van het programma. BERGEN Afwezig waren J. A. Ranzijn KVP en de heer W. van Hattum CPN. Goedgekeurd werd door G.S. het raadsbesluit wijziging personeelformatie GEB. Het voe ren van een proces in hoger beroep tegen de failliet verklaarde kera mische industrie „WEB," het aan gaan van 'n geldlening van f250.000 Voorstel B. en W. tot opnieuw vast stelling vermakelijkheidsbelasting. B. en W. stellen voor de door de VVV verzocljte vermindering tot ten hoogste 10 °/o, afwijzend te be schikken. De heer F. L. Driessen KVP merkte op dat men eerst van hogerhand werd gedwongen tot verhoging, maar dat nu de dwang was opgeheven en 't oude peil van 26 tot 20 °/o kon terug keren Door B. en W. was niet eens over de mo gelijkheid gerept of en was het niet eens bestudeerd of het verzoek on redelijk is. De heer Ellis KVP wilde graag weten hoeveel er mee is gemoeid. Het college van B. en W. deelde mede dat naar raming men 4 tot 5000 gulden zou derven aan inkom sten. Wethouder L. den Das meen de dat het een belasting is, die geen pijn doet, de gemeente grote uitgaven heeft en men zuinig moet zijn. Voor de verenigingen zal de grootst mogelijke soepelheid be tracht worden. Burgemeester deel de mede dat de vaste bioscoop geen 35 doch 26 °/o belasting betaalt, het geen de normale norm is. Men re kent thans voor concerten 20 sensatiefilms 45 °/o en dansen 50 °/o. Besloten werd met de begroting 1954 dit punt nog eens nader te bezien. De verordening begrafe nisrechten werd goedgekeurd. De Oudburger molen, door de Febru- ari-storm beschadigd, zal aan zijn rieten kapsel worden hersteld voor de somma van het wonderlijke be drag van 678 gulden en 67 cent, uit het overschot van de vorige be groting. Tehuis voor bejaarden. Het beschikbaar stellen van een post van f 2000 voor het maken van een ontwerpplan voor het te bouwen huis voor bejaarden, werd niet zonder meer verleend. De raadsleden konden moeilijk begrij pen dat een huis van 50 personen goedkoper was dan dat van 30 be woners. Bovendien verlangde men eerst een nauwkeurig omlijnde cal culatie, aldus de heer van Rees Vellinga VVD. Ook de heren Sluis en Hemelrijk waren zeer terughoudend. Men wil de eerst weten of er voldoende animo voor was, of iedereen het kan betalen, zodat Sociale Zaken niet wordt overbelast. Dan pas komt een schetsplan aan de orde. De heer Ellis KVP, als lid van de commissie merkte op dat B. en W. gelijktijdig een enquête zullen hou den onder de bevolking. De voor zitter deelde mede, dat het Min. van Wederopbouw een zeer uit voerig rapport had uitgebracht, waarin onomstotelijk werd aange toond dat een tehuis voor 50 perso nen 't goedkoopst is. Het ontwerp is slechts een schetsplan en de ge vraagde f 2000 zijn wat aan de ruime kant. Naar aanleiding van dit plan kan een kostenberekening worden gemaakt. Het schetsplan zal een hulpmiddel zijn voor de kostenberekening. Het huis zal ook en juist bereikbaar zijn voor de man met de smalle beurs. Openbare behandeling. De voorziter wilde het gaarne verder binnenskamers behandelen, doch de heer Hemelrijk drong er op aan er algemene bekendheid aan te geven en een algemene oproep te plaatsen, zodat er iedereen in ge plaatst kan worden. Een commissie uit de burgerij zal de aanvragen in behandeling nemen. De heer Wittebrood (KVP) meende dat de dienst van ge meentewerken zelf wel een plan kan maken dat niets kost. Voorz. deelde mede dat de dir. van gem. werken geen architect is en dit niet kan. Burgemeester achtte deze votering nuttig en nodig, waarna zij met algemene stemmen werd aangenomen. De bijdrage in de ziektekosten ver?. voor het gem. personeel voor geh. f60.en ongeh. f30.werd goedgekeurd. Niemand anders dan de heer Ellis alleen kon vermoeden wat een storm het voorstel van B. en W. zou' doen oplaaien met hun verzoek om het bedrag per leer ling voor de ULO-school bij een aanvullende begroting te herzien. De heer Ellis als lid der comm. bracht rapport uit over de ULO- school. Per leerling was de uit gave geraamd op f63.Dit was reeds f77.geworden. De school is geschilderd zodat het minstens f85.per leerling zal stijgen, bij het aantal van 95 leerlingen. Bo vendien stelde hij vast dat het aantal leerlingen de laatste jaren zeer sterk is verminderd. Hij wil de dit met cijfers staven. De voor zitter viel hem in de rede en ver zocht echter aan de heren of deze vermindering eerst in B. en W. 'behandeld kon worden om dan goed gedocumenteerd met cijfer materiaal voor de dag te komen. De heer Hemelrijk weigerde dit en vroeg om vervolg van het rap port. De heer Ellis vervolgde: Onder het ULO-hoofd Beets in 1932-'42 gemiddeld 26.1 leerling per jaar uit Bergen. In 45-46 onder Schek- kerman 24 per jaar. In '47 slechts 12 en door bezoek van de leraren aan de ouders, waarover B. en W. zeer gebelgd waren werd dit aan tal in 1948 tot 20 opgevoerd. In de jaren 1949-1952 was het gemid delde 13.6 en voor het nu komen de jaar hebben zich slechts 7 leer lingen opgegeven, wat misschien nog tot 12 kan stijgen. Hierdoor bestaat bovendien de kans dat de 3e leerkracht niet vergoed zal worden door het Rijk. Hoe is dit mogelijk. Hij vroeg aan B. en W. een onderzoek voor deze terug gang van 100%. Bovendien merk te hij op, dat de aanmeldingen voor. H.B.S. en V.G.L.O. op het zelfde peil blijven. Wat is de oor zaak? Takensysteem Van Rees - Vellinga (VVD) merkte op,- dat het takensysteem, dat thans 6 jaar duurt geen suc ces heeft. Men wilde eerst in dit verband een proef nemen. Is deze proef al genomen? Het gaat niet goed met het openbaar lager on derwijs. De cijfers wijzen uit, dat de kinderen na de 6e klas van deze school over het algemeen geen hoger onderwijs en practisch geen U.L.O. volgen. Gaat bij de Berger Schoolver. 90% der leer lingen over naar het Middelbaar onderwijs, bij de openbare school, die boven de gewone 6e klas van 29 leerlingen ook nog een oplei dingsklas heeft van 26 leerlingen in totaal 55 leerlingen, er slechts 10 van hen het middelbaar onder wijs gaan volgen. Hij vindt het takensysteem van deze school on deugdelijk. De heer Hemelrijk vond deze ongemotiveerde achteruitgang be treurenswaardig. Hij viel de bur gemeester aan met de 'bewering samen gespannen te hebben met het hoofd van de L.O. school, de heer Nijdam, om de kinderen niet naar de U.L.O.-school te zenden. Hij wijt de schuld van de terug gang van 26 tot 12 leerlingen aan het verkeerde advies van het hoofd der lagere school. Of de selectie van de leerlingen schiet te kort of het wordt hun verboden op de U.L.O. school te gaan, doch men heeft aangetoond dat 40% de U.L.O. kan volgen. De burgemeester heeft gewei gerd, dat de onderwijzers van de U.L.O.-school naar de ouders gin gen om deze te bewerken voor U.L.O. onderwijs van hun kinde ren. Hij noemde dit een ernstige grief en een ontoelaatbare me thode. Hij noemde de invloed van een voorzitter op het onderwijs fu nest, vooral ten aanzien van het nieuwe systeem met zijn taken- onderwijs. Het regent klachten over dit nieuwe onderwijs. De goede ouderwetse school is bewe zen nog steeds de juiste te zijn. Ook moet de school niet gedwon gen worden door de burgemeester om een bepaalde richting in te gaan. Hij noemde het onderwijs een hobby van de burgemeester. Hij hoopte met September een stijging van het aantal ULO- leerlingen te zien. Mr. Sluis (C.H.) deelde dezelf de mening. De burgemeester antwoordde, dat hij de degens met de heer Hemelrijk zou kruisen, doch hij was er nu nog niet op geprepa reerd. De stukken zijn voor on derzoek aan de heer Nijdam ge zonden om advies over de oor zaak van de teruggang. De bur gemeester merkte nog op, dat meerdere soorten scholen voor onderwijs voor de kinderen open staan en deze ze opslokken. Het is niet verboden naar de ULO te gaan, maar er was wel iets on aangenaams voorgevallen, wat hij zich niet meer zo goed kon her inneren, maar waarbij bij de ULO-school niet propageerde. Hij hield zich echter alleen aan dé deskundigen, doch was een voor stander van het modern onder wijs. Hij noemde de bewering als zou hij de ULO-school willen tor pederen, onjuist. De heer Hemelrijk noemde deze argumenten dooddoeners. Men moest het toejuichen dat de on derwijzers de ouders opzochten. Hij herhaalde zijn vraag van medewerking. Daarna speelde hij open kaart en zei dat het hoofd van de O.L. school niet zelf zijn adviezen aan de ouders geeft, doch de leerlingen door anderen laat testen, omdat hij het zelf niet kan. Was voorheen de verstand houding tussen ULO- en O.L.- school prima, nu duidt zij op on derlinge twist. De burgemeester deelde mede, alle rechten voor te behouden hoe hij dit zal on derzoeken. Spreker vond het een urgente zaak, nu het aantal var 24 tot 7 is gedaald en wilde een motie indienen. De heer Rees-Vellinga onder steunde de heer Hemelrijk en zei dat de. voorzitter er om heen draaide. Het gaat de verkeerde richting uit met het Openbaar Lager Onderwijs in zijn geheel Er moet ingegrepen worden en er moet uitvoerig in het openbaai aan het publiek worden mede gedeeld, wat er aan de hand is Een motie De voorzitter wilde een beslo ten vergadering met de inspec teur van het onderwijs en daar na een open-bare vergadering. De heer Hemelrijk accepteerde dit niet en deed het voorstel aan de raad om de volgende motie in te dienen: „De raad, van oor deel dat de achteruitgang van de ULO-school sinds 1947 een derge lijke ongunstige wending dreigt té nemen, dat maar 7 leerlingen geschikt zijn; zodanig invloed aan te wenden, dat een groot deel van de ouders aanwijzingen krijgt om hun kind naar de ULO-schoo1 te zenden. De burgemeester zei onder zoek toe en vond de motie over bodig. De heer Brak wil deze motie ook tot andere takken van onderwijs uitbreiden. De voorzit ter wilde bezoek van de inspec tie, waarop de heer Hemelrijk hem in de rede viel, dat de 26 scholen in de omgeving geen be moeiing hebben met de inspec teur. De burgemeester vond de motie van de raad onverkwikkelijk, waarna de heer Hemelrijk voor stelde hem niet in stemming te brengen, maar als het zwaard van Damocles te hanteren. De heer Den Das deelde mede dat het hoofd van de O.L. school zich niet de moeite getroost had in de laatste 4 jaar inlichtingen te verstrekken over de terug gang. Vorige week Dinsdag be reikten hem pas de droeve cij fers. Dit was dan nog een brie' van een leraar aan de raads leden. Hij noemde de houdinc van het hoofd van de school on tactisch. Hierna besloot men de zaak in handen van B. en W. te leggen zonder motie. £"?- Ni'ÏY

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7