West-Berlijn: broeinest fascistische elementen Tientallen mensen kwamen jammerlijk om het leven Baskische priester hield de Finaly's verborgen Russische ambassadeurs op weg naar Moskou Vaticaanse kunstschatten geëxposeerd in Den Haag Dagblad voor Alkmaar en omgeving Nu Rakosi in ongenade? Welke kansen? Engeland speurt naar moordenaar Bedreiging openbare orde en veiligheidzegt Dihrova Felle aanval van Russisch generaal Luchtoefening boven W.-Europa Explosie te Guatemala Heel huizenblok en hotels doov het vuur vernietigd Unieke tentoonstelling HONDERD KILO AAN ZUIVEL... NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Woensdag 1 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12818 DE KERKELIJKE OVERHEID heeft, in verband met de viering van het feest van het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie duide lijke uitspraken gedaan over de katholieke eenheid op elk gebied van het openbare leven. Z.Em. Kardinaal de Jong heeft in zijn toespraak uitdrukkelijk en met name het staatkundig terrein aangewezen als het terrein, waar die eenheid het eerst en het meest gevaar loopt. In verband met de noodzaak van katholieke eenheid op elk terrein van het openbare leven, dus ook op het terrein van de staatkunde, zal er dus naar ge- streefd moeten worden gelet op het feit, dat een woord van een Kardinaal en een Bisschop uiter aard niet zinloos is! die katho lieke eenheid ook op het terrein van de staatkunde te bewaren en te bevestigen, en daar, waar zij gevaar loopt of een deuk heeft gekregen te herstellen. In dit opzicht hebben de drie katholieke groepen zich nu vrij duidelijk uitgelaten. Wij hebben verklaringen gehad van het Partijbestuur, dat alles in het werk wil stellen, om daarnaar te streven. Nog duidelijker heeft zich prof. Romme uitgelaten, toen hij schreef, gelijk wij op 9 Juni j.l. hier in het licht stelden, dat nu meer dan ooit wegen van terugkeer gezocht moeten worden en dat de K.V.P. moet open staan voor elk gesprek, dat men met haar zou willen voeren. Ook van de zijde van de groep- Welter heeft men zich bereid verklaard tot een gesprek, zij het met enig voorbehoud en niet al tijd even vriendelijk commentaar. Thans is er ook een duidelijke uit spraak van de zijde van de groep katholieken, die in de Partij van de Arbeid zijn getreden. Gelijk men elders in dit num mer kan lezen, heeft de heer Ruygers „omvang en voorwaar den" van de bereidheid tot ge sprek omschreven. Welke kansen zitten daar nu in? Ook Geert Ruygres maakt voorbehoud en blijft niet vrij van onvriendelijk commentaar, als hij een katholieke eenheidspartij een „volkomen abnormaal" verschijn sel n<,emt en r aangeeft, dat hij niet wil praten, als hij eerst moet capituleren. Dit laatste wordt o.i. niet ver langt en wie een katholieke een heidspartij (waar het toch om zou moeten gaan op de duur) „volkomen abnormaal" acht. geeft niet veel hoop, dat hij ten slotte met zulk een eenheidspar tij zal instemmen, temeer niet, daar Ruygers nog eens aangeeft, dat hij „uit diepe overtuiging voor de P.v.d.A. gekozen heeft". Daartegenover staat echter, dat de uitspraken van het hoogste kerkelijke gezag blijkbaar zoveel indruk hebben gemaakt, ook op de katholieken in de P.v.d.A. dat zij er in het hoofdbestuur van de Katholieke Werkgemeenschap een diepgaande bespreking aan hebben gewijd. Het wil ons voorkomen, dat de grondslag voor een gesprek in elk geval aanwezig is, zij het dan, dat de voorwaarden, van verschillende kanten gesteld, niet aanstonds honderd procent hoop geven op een volledig re sultaat. Maar kansen zitten er in, al was het slechts deze, dat men in elk geval ook tot de slotsom kan komen, wat niet mogelijk zou zijn. Ook daaruit kunnen, zii het allicht negatieve, conclusies, wor den getrokken. Maar het is toch ook van belang, dat men weet, waar. men aan toe is. Wij herhalen derhalve onze aandrang, om aan de gesprek- tafel te gaan zitten, en waarlijk „al het mogelijke" te doen, om tot elkaar te komen. Ook naar onze mening zal het dan wel met alleen gaan om „grieven van meningsonderdruk king". e.d. maar in het licht van de uitspraak van het kerkelijk gezag zou zelfs de „diepe over tuiging van mannen als Geert Ruygers c.s. nog wel aan juist heid e.d. te toetsen zijn In ieder geval, laat men tot elkssr komen, en h.6t sesprek beginnen. Waar is de wacht op? Nieuwe Argentijnse basis in Zuidpoolgebied BUENOS AIRES, 30 Juni. „Argentinië zal in het komende zomertijöperk een nieuwe basis in het zuidpoolgebied vestigen", aldus een Dinsdag te Buenos Adres uitgegeven officiële verkla- ring, De basis zal door de Argen tijnse luchtmacht op het eiland Dundee, dat onder Brits beheer staat, worden gevestigd. Het woord is nu weer aan ae Britten. LEMINGTON-ON-TYNE. De politie zoekt naar een moorde naar, die gisteravond het lijk van de 46-jarige mevrouw Catherine Hutchinson op een spoorrail heeft gelegd, om zijn misdaad een on geval te doen schijnen. De opzet mislukte, omdat be doelde rail buiten gebruik is. De vrouw, echtgenote van een mijnwerker, was door worging om BERLIJN, 30 Juni (A.P.) De Russische generaal- majoor P. T. Dibrova heeft er de geallieerden vanavond van beschuldigd de opstand van de Oost-Duitse arbeiders aangemoedigd te hebben en geëist, dat zij als .onmisbare voorwaarde voor het herstel van het verkeer tussen Oost en West-Berlijnalle anti-communistische organisaties dienen te verbieden. De militaire heerser over een mil- lioen Oost-Berlijners deelde de Westelijke commandan ten mede, dat „de situatie in West-Berlijn een bedreiging vormt voor de openbare orde en veiligheidin de Russi sche zone. De Russische generaal betoogde; een Amerikaans vliegtuig heeft op 17 Juni boven Oost-Berlijn provocerende pamfletten neerge worpen, waarin tot aanvallen op de regering van de Russische zone opgeroepen werd. Rias, het radiostation van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, zond luidsprekerauto's naar de Potsdammer Platz om de op standelingen instructies te geven. Twee Duitsers, die door het Russische leger opgepakt werden, bekenden, dat zij door Ameri kaanse officieren aangenomen waren om in de Oostelijke sector te plunderen en brand te stichten. De Amerikanen voorzagen bin- Troepen bezetten regeringsgebouwen in Cambodja SAIGON, 30 Juni. Cambod jaanse troepen hebben Dinsdag de regeringsgebouwen in de hoofdstad Phnompenh bezet. In de stad heerst een gespan nen rust. Volgens berichten uit officiële brond hebben zich geen botsingen voorgedaan tussen Cambodjaanse en Franse troepen OP 10 JULI V oorconferentie Grote Drie WASHINGTON, 30 Juni (A.P.). De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk en Groot- Brittannië zullen op 10 Juli in Washington confereren met John Foster Dulles, heeft het Ameri kaanse departement van buiten landse zaken vandaag bekend ge maakt. Volgens een communiqué van het departement zal de confe rentie gehouden worden „in ver band met het uitstel van de be sprekingen op Bermuda". Groot-Brittannië zal vertegen woordigd zijn door Lord Salis bury en Frankrijk door Georges Bidault. De Koreaanse, Duitse en Indo- Chinese kwestie zijn de drie pun ten waaraan op deze bijeenkomst prioriteit wordt verleend. Volgens welingelichte kringen zal ook gesproken worden over de vraag of het verzoek van In dia, om een speciale zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties bijeen te roepen in ver band met de ontwikkelingen in Korea, gesteund moet worden. Groot-Brittannië voelt er voor het voorstel te steunen, wanneer Syngman Rhee zich niet gauw bij de voorgestelde wapenstilstand neerlegt. nenvallende Duitse benden van wapens en radiozenders. Dibrova noemde de West-Ber- lijnse lijkdienst van 23 Juni „een demonstratie van fascistische ele menten". De Russische commandant ein digde met de volgende woorden; „In uw brief van 23 Juni hebt u geweigerd de nodige maatregelen te nemen om er voor te zorgen dat geen verdere misdadige ele menten naar Oost-Berlijn gezon den werden. Een dergelijke ga rantie is echter een onmisbare eerste voorwaarde van het her stel van de verbindingen tussen West- en Oost-Berlijn, zoals ik u in mijn brief van 20 Juni reeds medegedeeld heb". FONTAINEBLEAU, 30 Juni. In de laatste week van Juli zullen boven West-Europa Iuchtoefenin- gen gehouden worden, waaraan ongeveer 1800 vliegtuigen zullen deelnemen. Verschillende vliegtuigtypes van negen van de vijftien Natolanden zullen aan de manoeuvres deel nemen, die „Oefening Kroon" is gedoopt. De manoeuvres hebben o.a. ten doel de luchtafweerinstallaties van België, Nederland, Engeland en Frankrijk op hun deugdelijk heid te testen. Het was zo simpel DARTMOOR, Engeland. 30 Juni (A.P.) De leiding van de gevangenis in Dartmoor is er gisteren eindelijk achter gekomen, hoe de gevangenen toch iedere dag weer aan de uitslagen van de paardenren nen kwamen. Zij hadden een zelfgemaak te radio. Men neemt aan, dat de on derdelen door de gevangenen uit de vuilnisbakken van de inwonende cipiers bij elkaar zijn gegaard. Er werd gewed om cigaret- ten. H.M. Koningin Juliana heeft Dinsdagmiddag op Paleis Soest- dijk een aantal ouden van dagen ontvangen, uit Kamerik, Wolvega, Sprang-Capelle, Sleeuwijk en Haps (Gem. Mill). De ouden van dagen defileerden voor de Koningin, terwijl uit elke. stoet een delegatie werd voorgesteld. Mevrouw M. H. van der Groes (76 jaar) uit Haps bood H.M. een tuil rozen aan. LONDEN, 30 Juni. Vandaag werd door Radio Boedapest een reorganisatie van de Hongaarse hiërarchie bekend gemaakt. De post van secretaris-generaal van het centrale comité van de C.P., die bekleed werd door premier Matyas Rakosi, werd afgeschaft. Hij bekleedt echter wel nog zijn functie aan het Politbureau, dat het beleid in het land voert. Rakosi, 61 jaar, is de Joodse premier van de Sovjet satelliet staat. De mededeling door de radio gebeurde op de gewone routine- wijze en wijst er op dat Hongarije bezig is de regering aan te pas sen aan de politiek aangegeven door het Kremlin. Radio Boedapest heeft eveneens vandaag bekend gemaakt, dat een buitenlands vliegtuig niet ge ïdentificeerd vandaag boven Hongarije vloog en strooibiljetten uitwierp waarin er bij het volk op aangedrongen wordt in op stand te komen. Eisenhower wil voedsel naar noodgebieden zenden WASHINGTON, 30 Juni. President Eisenhower heeft van daag het congres verzocht om carte blanche om door de re gering opgeslagen landbouwpro ducten naar bevriende mogend heden te zenden teneinde hon gersnood of andere plotselinge dreigingen tegen te gaan. Eisenhower wijst er op dat een speciale wet gemaakt moest wor den alvorens Amerika in 1951 een millioen ton graan aan India kon leveren. Een dergelijke procedure be tekent niet alleen meer werk voor 't congres maar vertraagt bovendien eventuele actie in zeer grote nood. GUATEMALA, 30 Juni. In de stad Guatemala heeft in de vroege morgenuren een hevige explosie plaats gevonden, die waarschijnlijk aan honderd men sen het leven heeft gekost. Ver schillende grote branden braken uit. PARIJS, 30 Juni 1953 (KNP), de politie op alle mogelijke ma- „Het onderzoek naar de verblijf plaats van de jongens Finaly was als lopen op eieren. Vanwege de rancuneuze gevoelens der Basken was het uitgesloten, dat een Span jaard zich er mee kon bemoeien. Het moest een Bask zijn in hart en nieren". Dit verzekerden pater Chaillet en André Weill, president van de C.O.S.O., die onafhankelijk van Dinsdagmorgen ontving de „Tromp" die in de haven van Am sterdam ligt, 500 gasten aan boord, die allen mochten mee varen naar Umuiden, of nog verder naar Den Helder. Deze gasten, allen afgestudeerde H.B.S.-scholieren, kregen toegang tot de „Tromp" op vertoon van de schoolagenda. Door °P deze manier propaganda te maken onder de jeugd, voor de Nederlandse Marine, hoopt men dit jaar een groot aantal „stoere Hollandse jongens" voor de zeevaart te winnen. De gasten kregen ook een lunch aangeboden aan boord, die be stond uit een echte Hollandse zeemanskost, n.l. „snert", die blijkbaar niet alleen in de winter goed smaaktAandachtig het leven gebracht. Zij werd ge- j luisteren de jonaens naar een technische uiteenzetting vonden on ongeveer 300 meter m vonden op ongeveer 300 afstand van haar huis. aan boord van de „Tromp" nieren en gesteund door de hoog ste kerkelijke autoriteiten in Frankrijk er in geslaagd zijn de beide jongens op volkomen wet telijke manier wederom naar hun tweede vaderland terug te bren gen. Robert en Gérald verblijven thans op een buitenhuis, 't eigen dom van de heer Weill, gelegen in de omgeving van St Léonard, een klein plaatsje ongeveer 5 kilometer ten Westen van Senlis. Het buitenhuis is omheind met een hoge muur en ligt verborgen onder hoog geboomte. Volgens berichten, die evenwel nog niet werden bevestigd, heb ben beide jongens ruim vier maanden gewoond in het Baski sche gehucht Azcoitia, ongeveer 20 km Zuidwest van San Sebas tian, in de pastorie van een Bas kische religieus, pater Roque Osoro. Deze zorgde geheel voor de jongens. Hij zorgde er tevens voor, dat zij hun studies konden voortzetten. Bovendien, zo verze kerden de jongens later, maak ten zij dagelijks lange wandelin gen en bergtochten door de Py reneeën. De jongens zullen mogelijk niet lang in Frankrijk meer blijven. Hun tante, mevrouw Rossner, aan wie zij door de rechter zijn toe gewezen, is tenminste vandaag met haar man per vliegtuig van Israël naar Frankrijk vertrokken. Toen zij vernam van de terug keer van Robert en Gérald ver klaarde mevrouw Rossner: „Dat is goed nieuws voor ons en wij hopen, dat wij de kinderen spoe dig bij ons zullen hebben". De heer en mevrouw Rossner wonen te Gedera, ten Zuiden van Tel Aviv, waar de heer Rossner ver bonden is aan de Federatie van Israëlische Arbeidersorganisaties. Het Syndicat Géneral del Edu cation Nationale heeft een com muniqué uitgegeven, waarin het uiting geeft aan zijn voldoening, docht tevens de aanvallen be treurt, die hangende het onder zoek naar de verblijfplaats dei- jongens, tegen de Kath. Kerk zijn gericht. De beste verdediger der Kerk is overigens de heer André Weill zelf, die als vertegenwoor diger van de Joodse belangen verklaarde: „Wanneer er iemand rekenschap moet afleggen, dan is dat zeker niet de Kath. Kerk". De explosie geleek veel op een aardbeving en deed alle inwoners van Guatemala ontwaken. De vlammen van de branden, die on middellijk na de ontploffing uit braken, sloegen zo hoog uit, dat ze in de gehele stad te zien wa ren. Een blok van 50 huizen en twee hotels werden in puin ge legd. Officiële berichten over het aan tal slachtoffers ontbreken nog, maar ooggetuigen vertelden dat zij gezien hadden dat reeds onge veer zeventig doden door de red dingsploegen geborgen waren. Er waren talloze gewonden. Hart verscheurende tonelen speelden zich af, want door de brand kon den vele personen, die bekneld zaten, niet worden gered. Zij kwamen jammerlijk in de vlam men om. Uren na de ontploffing was nog het gegil te horen van njensen, die door het vuur waren aangetast. De meeste slachtoffers waren ter gelegenheid van de herden king van de succesvolle revolutie van 1871 naar de stad gekomen. Een man is als door een won der aan de dood ontsnapt. Hij werd bevrijd, nadat hij ruim 8 uur onder ongeveer 2 meter puin had gelegen en was vrijwel on gedeerd. Hardnekkige geruchten doen de ronde, dat de ontploffing zou zijn veroorzaakt door dynamiet, dat door revolutionnaire elementen in een pakhuis was opgeslagen. Koningin Juliana benoemd tot Brits kolonel van regiment LONDEN, 30 Juni. Blijkens een mededeling van het Britse ministerie van oorlog heeft Ko ningin Elizabetr Koningin Juli ana benoemd tot kolonel van het „Royal Sussex Regiment". Koningin Juliana is de vierde buitenlandse vorst, die een hoge rang in het Britse leger bekleedt. De andere zijn Koning Haakon van Noorwegen, Koning Frede- rik van Denemarken en Koning van Nepal. Kroonprins van Japan op audiëntie bij de Paus VATIKAANSTAD, 30 Juni Kroonprins Akihito van Japan zal op 6 Juli door de Paus in particuliere formele audiëntie ontvangen worden. BRIT CONTRA HITTEGOLF KOPENHAGEN, 30 Juni. Dat sommige buitenlanders nog steeds denken, dat Scan dinavië een zeer koude streek is. blijkt wel uit de kleding van de Engelse toerist, die als slachtoffer van de Deense hittegolf ter afkoeling werd bezorgd bij een ziekenhuis in Elseneur. De goede man bleek onder een dikke winterjas en pak met vest nog een trui, lange wollen ondergoed en wollen polsmofjes te dragen. Toen hij na enige uren voldoende was opgeknapt om op eigen kracht het ziekenhluis te er- laten stoorde hij zich niet aan raadgevingen en weervoorspel. lingen van de dokters, doch hulde zich weer in zijn pool- uitrusting NEW YORK, 30 Juni. Ter wijl Jacob Malik plotseling uit Londen naar New York afreisde om belangrijke besprekingen te voeren, zoals hij beweerde, pakte ook de Russische ambassadeur in Parijs zijn koffers. 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. Hedenavond heeft de pauselijke internuntius Mgr Paolo Giobbe in de hall van het Gemeente museum te 's-Gravenhage de ten- toonstelilng geopend van kunst schatten uit Vaticaanstad en uit Italiaanse kerken en musea. Voor deze opening bestond zeer grote belangstelling. Onder meer werden opgemerkt mr J. H. L. J. Baron Sweerts de Landas Wy- borgh, kamerheer in gewone dienst van de Koningin, vele le den van het corps diplomatique, onder wie de Italiaanse gezant, de heer C. Caruso, de vice-presi dent van de Raad van State, Jhr mr F. Beelaerts van Blokland en de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr M. L. Cals. Voordat de internuntius de openingsrede sprak, voerde bur gemeester Schokking het woord. Deze sprak er zijn blijdschap over uit, dat de Paus er in had toegestemd deze kunstschatten naar Den Haag te laten gaan. Hij achtte dit een grote eer en onder streepte, dat dit de eerste maal is, dat schatten uit het Vaticaan worden uitgeleend en dat Neder land deze eer te beurt viel.» Daarna was het woord aan Mgr Giobbe. Deze wijdde enige woor den aan de lange en vaak moei lijke onderhandelingen, die ge voerd waren om een dergelijke tentoonstelling naar Nederland te krijgen. Hij zeide volkomen de importantie van een dergelijke expositie hier te lande te be grijpen, omdat natuurlijk niet iedereen de kunstschatten in Ita lië kon gaan bezichtigen. Daarna dankte Mgr Giobbe allen die had den bijgedragen tot het tot stand komen van deze tentoonstelling. Overdracht N.A.V.O.-bevel op 11 Juli PARIJS, 30 Juni. Generaal Ridgway zal op 11 Juli het op perbevel over de N.A.V.O.-strijd krachten in, Europa overdragen aan generaal Gruenther en zal dezelfde dag naar de Ver. Staten vertrekken. Hij bracht voor zijn vertrek een afscheidsvisite aan president Auriol. Uit New York kwam tenslotte het bericht, dat ook Georgi Zaru- bin per vliegtuig naar zijn land is vertrokken. Zarubin is Sovjet ambassadeur in de Ver. Staten. Tegen verslaggevers, die bij zijn vertrek via Kopenhagen aanwezig waren, verklaarde hij verslag te moeten uitbrengen. De reden van deze terugroepin gen zal waarschijnlijk liggen in de a.s. besprekingen van de „Grote Drie". Een conferentie, die Rusland steeds gelaakt heeft. „Wat moet die man met al die boter en kaas?" Dat was een vraag, die velen vanavond bezig hield, toen een vrolijk en blozend man met een grijze krullebol bo ven een rooddoorstoofd hoofd, even 97 kilo boter, kaas en melk kon opvorderen, omdat hij de 100.000ste bezoeker van de natio nale zuiveltentoonstelling „De Melkweg" was. Deze gelukkige, de verzeke ringsagent H. van Rijn uit Sche- veningen, werd aan de poorten van Hóutrust met een enorme struik bloemen begroet, waarna hij met zijn vier logeergasten uit Den Helder naar de Alkmaarse kaasmarkt op „De Melkweg" werden geleid. Zijn zuivere zuivelgewicht, ge waarmerkt door echte Alkmaarse kaasdragers, bestond uit zeven enorme Goudse kazen, zeven forse Edammers, een vaatje van 25 kg boter, twaalf flessen melk en als toegift 20 pakken boter. Het ge wicht werd volgemaakt met een lunchkaasje. Toen waren de 97 kilogram bereikt. t

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1