Straaljagers - na botsing - boven België neergestort We schreven „40" in de blauwe lucht Doodstraf blijft! Onrust neemt snel toe achter 't IJzeren Gordijn Amerika zet buitenlandse hulpverlening stop Twee gedetineerden uit straf gesticht ontsnapt De werkgever niet aansprakelijk voor de fouten van zijn arbeiders? Dagblad voor Alkmaar en omgeving Schaduw over 40 jaar luchtvaart Twee Thunder jets uit formatie van dertig vliegtuigen VLIEGERS OP SLAG GEDOOD Het jubileum der luchtmacht In Engeland Perl Juli 1956 Joris v. d. Bergh overleden Al te veel vrijheid in Veenhuizen Ontvluchtingen a.h.w. aan de orde van de dag INCIDENTEN OP BORNEO? Tunesische prins vermoord NOORDHOILANDS Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf - singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig Vondelj Donderdag 2 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12819 GENT, 1 Juli Omstreeks half vijf hedenmiddag zijn twee „Thunderjet"-straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht op grote hoogte boven de Belgische gemeen ten Meeuwen en Wijshagen met elkaar in botsing geko men. De toestellen zijn neergestort en de vliegers om het leven gekomen. De Thunderjetsbehoorden tot een groep van dertig Nederlandse straaljagers van dit type, die van het vliegveld Volkel was opgestegen. De wrakstukken der vliegtuigen zijn op daken van verscheidene woningen terecht gekomen. Ooggetuigen beweren te hebben gezien dat de twee „Thunderjets", die met acht en twintig andere in formatie vlogen, elkaar hebben geraakt. Eén der toestellen vloog na de aanraking in brand, het andere kwam in tolvlucht naar beneden en ontplofte toen het met de grond in aanraking kwam. Beide vliegers moeten op slag dood zijn geweest. De stoffelijke resten der slacht offers zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Leopoldsburg. Amsterdamse en Friese piloot Tegen kwart over elf 's avonds werd van de zijde van de Lucht machtvoorlichtingsdienst het vol gende medegedeeld: „Bij het formatievliegen tijdens de rondvlucht zijn hedenmiddag omstreeks kwart voor vijf boven Belgisch grondgebied twee „Thun derjets" van de vliegbasis Volkel met elkaar in botsing gekomen en neergestort in de buurt van Maas dijk, nabij het militaire vliegveld Klein Breugel. Beide vliegers kwamen hierbij om het leven. De slachtoffers zijn de 28-jarige gehuwde eerste luitenant vlieger G. Voermans uit Amsterdam en de 25-jarige ongehuwde tweede luitenant vlieger J. Lemstra uit Witmarsum (Fr.)". De fatnilieleden zijn op de hoogte gesteld. GILZE RIJEN, 1 Juli. We hebben vandaag het 40-jarige jubileum van de Kon. Luchtmacht op bijzondere wijze meegevierd. We hebben de „40" in spiegel schrift in de lucht gezien en dat kwam doordat we zelf een deel van de „0" waren. Zes en twintig instructeurs van de vliegopleiding te Gilze Rijen waren onder leiding van maj. vl. Terbeek de uitverkorenen van de formatie, die over de elf hoofd steden mocht vliegen. Om kwart voor negen knetter den 28 motoren in de stille mor gen over de basis. Een massale start van 28 Harvards en daar zweefde de formatie in vier rijen al boven Breda. „Prepare for forty" kwam over de radio de stem van de leider en dit com mando zouden we op deze vlucht nog vele malen horen. Daarna werd koers gezet naar het volgende punt, Arnhem. Dit was het moment voor even „ge makkelijk gaan zitten". Maar even later was het weer „formation forty", gleden de Rijnbruggen onder ons door en zag men de Arnhemmers op straat stil staan om de veertigjarige luchtmacht over te zien trekken. Zwolle, Assen, Groningen, tel kens weer in lijn er naar toe, om even voor^ de stad over te gaan in de „40", snel, zonder een on beheerste manoeuvre, bijna op het gevoel af, zoals alleen de gerou tineerde vlieger dat doen kan. In Leeuwarden waren de Me teors net terug van hun tocht over het land en de vliegers lagen zich te koesteren in het zonnetje, in afwachting van de middag- vlucht, die andermaal aan het Nederlandse volk zou tonen wat zijn vliegers waard zijn. „We zien u duidelijk. Zeer goede formatie, good show", riep de verkeerstoren op het vliegveld ons toe toen we overkwamen en het korte bedankje van de leider drukte uit, dat hij er zelf ook best tevreden over was. Dr. Evans directeur- generaal Unesco PARIJS. 1 Juli. Met 39 te gen 17 stemmen heeft de alge mene raad van de Unesco van daag dr. Luther Evans, hoofd bibliothecaris van het Ameri kaanse congres, tot directeur- generaal van de organisatie be noemd. De gedelegeerden van Zwit serland en andere landen had den zich tegen de candidatuur van Evans verzet en een Bel gische gedelegeerde had zelfs voorgesteld nog geen directeur- generaal te kiezen, maar de meerderheid wilde vandaag een besluit nemen. De tankwagens stonden al klaar toen de gele Harvards als een zwerm kanaries op het grasveld tot stilstand kwamen. Ditmaal geen documenten om te laten af tekenen, geen benzinebonnen, geen rapport. Het was feest voor de luchtmacht en de „40" maakte daar een dankbaar gebruik van. Een kopje koffie in de mess en weg stoven de Harvards, over de Afsluitdijk, even het IJselmeer op en toen schoof de „40" al weer over 's lands hoofdstad en even later over Haarlem. En toen dook na Den Haag Gilze Rijen al weer op, waar zich de donkere wolken van een dreigende bui samen pakten, geheel conform het weer bericht. Drie doden bij mijnongeluk in Minden BONN, 1 Juli. Drie mijn werkers zijn dodelijk gewond, tengevolge van een instorting in een ijzermijn in de streek van Minden. W'estfalen. 17 Juni gedenkdag in West-Duitsland BONN, 1 Juli. Het West- duitse parlement heeft van avond besloten de 17e Juni toen de bevolking van de oos telijke zone tegen het commu nistisch bewind in opstand kwam tot een nationale gedenkdag te maken. De bijeenkomst van Russische ambassadeurs LONDEN, 1 Juli. Naar aan leiding van het beraad, dat de Russische ambassadeurs in de westelijke hoofdsteden klaar blijkelijk in Moskou gaan hou den wordt gesproken van een ..klein-Bermuda". Men vraagt zich af. of deze büeenkomst het voorspel zal zijn van een nieuwe diplomatieke manoeuvre van Sow jet-Russische zijde om te pogen de westelijken het ini tiatief in de hangende wereld kwesties te ontnemen. LONDEN, 1 Juli. Het Lager huis heeft vandaag geweigerd een wetsontwerp te aanvaarden waar bij de doodstraf opgeschort wordt, niettegenstaande de beweringen van een socialistisch lid, dat er enige argwaan bestaat dat een onschuldig man in 1950 opgehan gen werd voor een moord die begaan werd door John Christie. De motie, die ingediend was door Sidney Silverman, werd ver worpen met 256195 stemmen. Silverman ontketende een op roer in het Huis toen hij zei, dat Timothy Evans „veroordeeld en opgehangen werd op een valse beschuldiging". Er was geroep van „nee" en „een schande". WASHINGTON, 1 Juli (Ass. Press) President Eisenhower heeft vandaag verklaard, dat de onrust zich als een lopend Vuur achter 't IJzeren Gordijn schijnt te verspreiden. Dit toont aan dat mensen die de vrijheid gekend hebben bereid ziin hun leven te offeren om haar te herwinnen. Hij zei echter, dat Amerika geen enkele actieve steun kan verlenen aan de opstanden in de satellietlanden. Hij zei verder met zeer sterke overtuiging te geloven, dat een bevredigende oplossing van de Koreaanse oorlog uitgewerkt zal worden. Hij zei dat de huidige onder handelingen met Syngman Rhee tot een verwarde toestand geleid hebben maar dat de Amerikanen, niet te ontmoedigd moeten ziin. Hij voegde hieraan snel toe. dat de geschillen met Rhee zeer wer kelijk zijn. Maar, aldus de presi dent, ik geloof dat een bevredi gende oplossing aan het komen is. De president zei, dat Korea 'n voorbeeld oplevert van de acute moeilijkheden die zich voordoen tussen geallieerden met dezelfde idealen en dezelfde doelstellin gen. Dit is de geschiedenis van coalities en wij moeten ons daar over niet te zeer verontrusten. Later werd Eisenhower ge vraagd of de recente ontwikke lingen achter het IJzeren Gor dijn van invloed waren op het streven van de regering Eisen- lietstaten te bevrijden. Hij antwoordde dat Amerika UTRECHT DEFINITIEF TAFELTENNISSTAD Ged. Staten van Utrecht hebben zonder hoofdelijke stemming het besluit goedgekeurd, genomen door B. en W. van Utrecht, waar bij een garantiebedrag tot f 30.000 beschikbaar wordt gesteld ten be hoeve van de organisatie van de wereldkampioenschappen tafel tennis, welke in begin 1955 te Utrecht zullen worden gehouden. Hiermede is dus definitief gewor den, dat deze kampioenschappen inderdaad in Utrecht, en wel in de Prins Bernhardhal van de Jaarbeurs aan de Croeselaan, zul len plaats hebben. hower om de onderdrukte satel- altijd voorstander is geweest van het houden van vrije verkiezin gen in die landen die na de oor log onder Russische controle ge komen zijn. Hij voegde hier ech ter aan toe dat hij meende dat niemand er over dacht een actie te beginnen die als interventie uitgelegd zou kunnen worden. Arabisch militair commando voor Suez-kanaalzone DAMASCUS, 1 Juli Egypte heeft de vorming van een Ge combineerd Arabisch militair commando, dat acht divisies van 19.00C man elk zou omvatten, voor het gebied van het Suez- kanaal voorgesteld. Het voorstel zou bedoeld zijn om een regeling van het Brits- Egyptisch geschil te vergemak kelijken. In kringen die bij de kwestie betrokken zijn gelooft men ech ter, dat strategische moeilijkhe den het voorstel onuitvoerbaar zullen maken. Bij het 40-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht biedt de Neder landse vliegtuigindustrie de hierboven afgebeelde bokaal aan, vervaardigd naar een ont werp van de heer W. Heesen, door de N.V. Nederlandse Glasfabriek Leerdam. De gra vure stelt voor: de oorlogsgod Mars, die het gevleugelde zwaard der strijdende lucht macht in ontvangst neemt. Thans 622 doden op Kioesjioe TOKIO, 1 Juli. Het aantal slachtoffers van de overstromin gen op het Japanse eiland Kioes. jioe is gestegen tot 622. Men stelt alles in het werk om een uitbreken van een dysenterie- epidemie te voorkomen. Vier personen zijn reeds aan deze ziekte bezweken. In totaal zijn 50 gevallen van dysenterie ge meld. De Senaat heeft vandaag bil stemming besloten om op 1 Juli 1955 het bureau voor de weder zijdse beveiliging (M.S.A.) op te heffen en een jaar later de daad werkelijke hulp aan het buiten land te beëindigen. Dit amendement op het wets ontwerp voor de hulpverlening aan het buitenland voor het ko mende fiscale jaar werd aange nomen bij mondelinge stemming Geen van de senatoren stemde tegen het voorstel. Het amende ment werd gesteund door de waarnemend ieider van de meer derheid in de senaat William F Knowland. De democratische senatoren Miks Mansfield en Walter Geor ge stelden de datum voor en George, een van de belangrijke democratische leden van de se naatscommissie voor buitenland se aangelegenheden, verklaarde: „Van nu af zal ik geen enkel programma voor hulpverlening aan het buitenland meer steu nen". George verklaarde: „De enige DEN HAAG, 1 Juli. In zijn woning te Den Haag is vanmor gen op 71-jarige leeftijd tenge volge van een hartverlamming overleden de heer Joris van den Bergh. De overledene was vooral be kend als sportjournalist met de wielersport als zijn specialiteit. De heer van den Bergh is voor de oorlog en er na, in 1947 en 1948, als ploegleider opgetreden van de Nederlandse renners in de Tour de France. De overledene, die als mede werker van talrijke bladen en periodieken met vaardige en scherpe pen menige polemiek voerde en vele malen wantoe standen in de sport voor het voet licht sleepte, werd als journalist en als mens door vriend en tegen stander gewaardeerd om de altijd eerlijke en openlijke wijze, waar op hij de strijd op het papier voerde. (Van onze verslaggever.) GRONINGEN. Twee gedeti neerden uit de strafgestichten te Norg (Veenhuizen) hebben kans gezien zich aan de controle te onttrekken en daarna de vlucht te nemen. Zodra hun afwezigheid bekend werd heeft men op uit gebreide schaal de omliggende bossen afgezocht, waarbij van politiehonden werd gebruik ge maakt. Tot op heden zijn de vluchtelingen nog niet achter haald. Er schijnt voor de gevangenen te Veenhuizen vrij goede gelegen heid te bestaan om zich aan hun werk te onttrekken en de wijk te nemen. Wij vernamen dat enkele weken geleden nog twee gevangen zijn ontvlucht van wie er een spoedig weer was achterhaald. De ander is nu nog op vrije voeten. Nog niet zo lar,g geleden wandelde een gevangene doodgemoedereerd in de richting Assen. In een uit de richting As. sen komende passagiersbus be vond zich een ambtenaar uit Veenhuizen. Deze vond de wan deling van die man wel wat In het Haagse Gemeentemuseum werd door de Pauselijke Internuntius, Mgr. P. Giobbe, de tentoonstelling „Kunstschat ten uit Vaticaanstad" geopend. Van rechts naar links: de directeur van het museum, mr. Wijsenbeek, burgemeester van Den Haag, de Commisaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Kesper, dame onbekend, minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, Cals, Mgr. Giobbe en de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, mr. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, bij een van de grote gobelins. KAAS VOOR KONINGIN ELIZABETH Vrijdagmorgen half elf zullen vele leden van het corps diplo matique een bezoek brengen aan de Nationale Zuiveltentoonstelling „De Melkweg" in de Houtrust- hallen. Zij zullen dan tevens in de gelegenheid zijn een bijzonder fraaie kaas van 24 kg, bestemd voor Koningin Elisabeth de Twee de van Engeland, te aanschouwen. Aan de fabricage van deze kaas hebben vele bezoekers van „De Melkweg" hun medewerking ver leend. Het boek met de handteke ningen van al deze bezoekers, dat deze kaas naar Engeland zal ver gezellen, zal eveneens worden ge- exposeerd. verdacht en hield hem aan waar bij bleek dat hij met een vluch teling te doen had. Hij werd ge. arresteerd en naar de gestichten teruggebracht. Had Churchill een beroerte? PARIJS 1 Juli. Volgens de „France Soir" zou Churchill tot een rustkuur hebben moeten besluiten nadat hij op een ka binetsvergadering een beroerte had gehad. Hij had zich, volgens de Londense correspondent van het blad op die bijeenkomst nog al druk gemaakt en zou onge veer een uur lang buiten be wustzijn geweest zijn. Met Britse patrouilles DJAKARTA, 1 Juli (A. P.) De Britse ambassadeur Charles Morland heeft gisteren „een ver trouwelijk" onderhoud gehad met de Sudarsono Chef van het Azië-pacific Bureau van het Mi nisterie van buitenlandse za ken. Dit onderhoud handelde over een aantal beweerde incidenten tussen Indonesische en Britse patrouilles in Net grensgebied tussen Sarawak en Indonesisch Borneo. Volgens deze woorvoerder liepen de besprekingen ook over de gemelde verdwijning van een niet bekend gemaakt aan tal Britse politie-agenten in dat gebied. Kasjani vervangen door candidaat van Mossadeq TEHERAN, 1 Juli. De Per zische Tweede Kamer (Madjlis) heeft Woensdag haar voorzitter Kasjani. vervangen door dr. Moazani, die door premier Mos sadeq candidaat was gesteld. manier voor Europa om op eigen benen te staan, is de Europeanen zelf te laten zoeken naar een mo gelijkheid daartoe" Sinds 1951 heeft de M.S.A. de hulpverlening aan het buitenland georganiseerd De organisatie volgde als zodanig de E.C.A. op. die in het buitenland voorname lijk bekend stond als de Marshall hulp. George zeide: „Wanneer Euro pa na zeven jaar nog niet op eigen benen kan staan, zal het daar nooit meer toe in staat zun". Opnieuw 24 uur staking Brussels trampersoneel BRUSSEL. 1 Juli. Aange zien de waarschuwingsstaking van 18 Juni j.l. de directie der Brusselse tram niet heeft kun nen bewegen de lonen met 3 procent te verhogen, heeft het trampersoneel besloten Donder dag onnieuw het werk -mor 24 uur neer te leggen. Deze keer wordt de staking echter niet gesteund door het Kath. Vak verbond dat het hierbij aan gesloten personeel heeft opge roepen aan het werk te blijven. Maarschalk Embry hoofd geallieerde luchtstrijdkrachten LONDEN, 1 Juli. Volgens welingelichte kringen zal bin nenkort een Britse held uit de tweede wereldoorlog, de 51-jari. ge luchtmaarschalk Sir Basil Embry benoemd worden tot op perbevelhebber over de gealli eerde luchtstrijdkrachten in centraal Europa. Embry werd in 1940 boven Europa door de Duitsers neer geschoten. Hij deed verschillen de vergeefse pogingen om te ontsnappen en bereikte eindelijk Engeland weer maa*- niet alvo rens drie Duitse bewakers ver moord te hebben en bijna 1200 km op een fiets te hebben af gelegd Tr oonop volger van Bey van Tunis TUNIS, 1 Juli (A.P.). Prins Azzedine Bey, die voorbestemd was om op de troon van het Franse protectoraat Tunis te ko men, is vanavond overleden aan de verwondingen, die hem van morgen door een Tunesisch aan valler met een revolver zijn toe gebracht. De aanvaller vuurde tweemaal op de 72-jarige neef van de hui dige Bey van Tunis. Een kogel doorboorde de maag en een nier, terwijl de tweede kogel geen ge vaarlijke verwonding in de heup veroorzaakte. De aanval vond plaats terwijl de prins in de tuin van zijn La Marsapaleis op een chaise lonque lag te rusten. De prins stierf tijdens de ope ratie die verricht moest worden om de kogel uit het lichaam te verwijderen. Azzedine Bey werd beschouwd als sympathiserend met Frank rijk. Zijn neef, de Bey, is meer een voorstander van de nationalis tische zaak. De vermoedelijke dader, Ben Brahim Ben Ejebala Djeridi, heeft verklaard 200.000 francs te heb ben ontvangen voor de aanslag. STERK VERHAAL VAN PROF. GERBRANDY (Van onze parlementaire redacteur) Bij een tropische temperatuur zijn sterke prikkels nodig om energie en aandacht gaande te houden. De Tweede Kamer zwoegde desondanks voort op de lange weg naar een nieuw bur gerlijk wetboek bezaaid met tal van problemen. Zoals gisteren al gemeld is nu de tweede reeks vraagpunten aan de orde waar over prof. Meijers de ontwerper van het nieuwe B. W. de mening van de Kamer wil horen, alvo rens het eigenlijke ontwerp op tafel te leggen. Het was vooral prof. Gerbrandy (ar) die de be langstelling activeerde door voor een heel sterk verhaal te zor gen, een verhaal dat de in dis cussie zijnde hoofdvraag kleurde of een werkgever ten aanzien van tekortkomingen van ondei geschikten zijn handen in or schuld mag wassen. Kort naverteld kwam het hiei op neer: iemand brengt zijn aut naar een garage om gerepareer te worden. Enkele dagen late wordt hij daar ontvangen met d boodschap, dat een monteur plu de auto met de noorderzon i vertrokken. Bij de directie zee men hem: Het is een naar ge va; maar wij hebben mooie nieuw: wagens te koop natuurlijk. Al de betrokkene dan tegenwerpt dat dit toch zo niet gaat, ver wijst de directie hem naar een arrest van de Hoge Raad. Da. hoogste rechtscollege heeft dc- zgn. Bovag-clausule, bij arrest van '38, volkomen in orde be vonden. zijnde een onderdeel var gecontracteerde voorwaarden door dit soort bedrijven geza menlijk opgemaakt en die hen vrijwaren tegen elke schade, die tun werknemers aan ter repa- atie aangeboden goederen, zou- en veroorzaken. En, aldus he loot prof Gerbrandy, die direc- ie kan dan ook nog verwijzen aar dit debat. Minister Donker ■n prof. Meijers stellen nu im- ners voor om een dergelijke rijwaring zelfs met zoveel /oorden in het nieuwe burger- ijke wetboek op te nemen. Voor en tegen. Of het sterke verhaal van prof. lerbrandy zich ooit zou voor- ioen is een tweede, maar de fei. en in het verhaal zijn in elk ;eval juist. Uit een adres van Ie wegverkeer en vervoersorga- oisaties blijkt dat men in deze '-ring sterk tegen de zgn. Bovag- dausule gekant is en de leek, die het bestaan ervan ndet kent, zal er zacht gezegd minstens van op horen. Het geval staat intus sen ook weer niet op zichzelf. (Vervolg op pag. 3)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1