Hon gaar se regering afgetreden Het Rampenfonds vergoedt totaal van het verlorene Hevige anti-Franse stemming in het West-Duitse parlement Talloze geruchten doen de ronde in Boedapest Mansholt over export tomaten naar België Katholieke middenstand over huurverhoging Dagblad voor Alkmaar en omgeving Bommenwerper stortte neer Zieken fondsen Twee Nederlanders ontvoerd Eenheid of sterven is leus in Z.-Korea Tweede Kamer Bonn weigert te betalen voor na-oorlogse hulp Voor E.D.G. doodsteek? Prins Bernhard stelt rampslachtoffers gerust Periodieke uitkeringen voor weduwen, wezen en invaliden Prijsklassen voor inboedels ZITTINGSDUUR VERLENGD Hoogst teleurstellend NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 3 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12820 Tot een van de dingen, waar over de heer Middelhuis van de K.A.B. in zijn rede voor de Ver- bondsvergadering terecht heeft geklaagd, behoort zijn commen taar op de allervreemdste hou ding, welke nog steeds door het departement van Sociale Zaken wordt aangenomen ten opzichte van het ziekenfondsvraagstuk. „Het" ziekenfondsvraagstuk heeft verschillende kanten. Eén er van is de onhoudbare situatie, dat nog altijd de bepaling uit de be zettingstijd bestaat, dat geen nieuwe confessionele ziekenfond sen worden erkend. Tienduizen den katholieken, en dit geldt natuurlijk niet alleen voor de leden van de K.A.B.zijn niet in de gelegenheid, zich, zoals zij willen en zoals hun persoonlijk recht is aan te sluiten bij katho lieke ziekenfondsen. De heer Middelhuis heeft daar duidelijke taal over gesproken. En zie nu eens, wat het „Vrije Volk" ervan maakt. Geheel in de parmantige doorbraakstiil betoogt het blad in ziin nummer van Donderdag, dat het toch eigenlijk te dwaas is. om katholieke ziekenfondsen te willen hebben. Alsof er niet al jaren en jaren katholieke zieken fondsen bestaan, betoogt het „Vrije Volk", dat „de eerste re actie op de klemmende betogen van minister Suurhoff voor doel matige zorg op dit gebied, is. ..dat de voorzitter van de K.A.B- pleit voor de oprichting van katholieke ziekenfondsen". Alsof dat iets nieuws is en alsof de stelling van de socia listen, dat „de ziekenfondsen een uiterst belangrijke rol spelen hij de gezondheidszorg van 7.7 mil- lioen Nederlanders", niet op zich ai de erkenning van het recht van vrijheid van bijzondere orga nisatie inhoudt. Inderdaad: het gaat hier om een uiterst belang rijke rol op een gebied als de zieken- en gezondheidszorg voor millioenen Nederlanders. D.w.z. voor millioenen men sen, en geestelijke, zedelijke en lichamelijke belangen. Dat hier de levensbeschouwing een rol speelt, is waarlijk geen uitvinding van de K.A.B. en het is evenmin juist, dat de heer Middelhuis de „levensbeschouwelijke knuppel" (men kan maar respect hebben voor zo iets als de levens beschouwing!) in het hoender hok gooit. Die knuppel, als we deze prachtige beeldspraak even mo gen volgen, was er al lang en zi.m werking is niet zonder resultaat gebleven. Op het gebied van de zieken fondsorganisatie is er een en ander aan de hand. Er zijn verschillende moeilijkheden, me ningsverschillen en er is strijd tussen verschillende groepen. De minister, die er ook zijn eigen mening op na houdt, tracht van de bestaande, ongezonde situatie, gebruik te maken, om een nummertje propaganda voor staatsbemoeiing weg te geven. Wanneer men niet kan be reiken, dat een doelmatige be hartiging van de gezondheidszorg verzekerd wordt, dan zal de staat ingrijpen. De heer Middel huis antwoordt terecht: een coör dinatie (op zich redelijk nodig), die de vrije ziekenfondskeuze be lemmert, moet op een krachtig verzet van de K.A.B. rekenen. Dit moet aan minister Suur hoff iets meer zeggen, dan blijk baar aan het „Vrije Volk", dat om propaganda verlegen zit en misschien een bepaalde weg (naar vrijheid?) voor de minis ter moet helpen plaveien. Wil de minister succes hebben met zijn pogingen om een goede regeling in het ziekenfonds vraagstuk te bevorderen, dan moet hij niet zo hoog van de toren blazen, als hij reeds eerder op de vergadering van de Maat schappij-Ziekenfondsen deed, en dan moet hij evenmin extra moeilijkheden verwekken, door tekort te doen aan het recht van bijzondere ziekenfondsen. De verschillende „argumenten" van het „Vrije Volk", dat het toch niets uitmaakt, of de verzekering door_ levensbeschouwelijke em ploye's wordt geadministreerd en of haar coupons door levens beschouwelijke boden worden opgehaald en dergelijke. Laten y.1) dan maar voor wat ze zijn. zin rieken te sterk naar een ver fden en getuigen van een con servatisme en reactionnaire op vatting. welke wij in een zo pro gressief blad niet hadden ver wacht. IN MAKASSAR MAKASSAK, 2 Juli. Giste ren zijn in Makassar drie perso nen, waaronder twee Nederlan ders, door een bende ontvoerd. De ontvoering had plaats, toen de slachtoffers, die van het kan toor van de Javase Bank kwa men, de beruchte stadskampong Beroanging passeerden. De slachtoffers van de ontvoe ring, die om half elf 's morgens geschiedde, zijn de directeur van de constructiewerkplaats „Tello", de heer Muller, de bedrijfsleider de heer van Aalst en de kassier, de heer Thio. Hun auto werd la ter teruggevonden. Het lag voor de hand, dat het gezelschap, dat op de laatste dag van de maand van de bank terug kwam, geld bij zich zou hebben voor uitbetaling van lonen. LONDEN, 2 Juli (Reuter) Het Hongaarse kabinet is afgetreden, zo heeft radio-Boedapest Donderdagavond bekend gemaakt. Het station meldde, dat de presidentiële raad het ontslag heeft aanvaard, doch de ministers ver zocht heeft, de lopende zaken af te doen, totdat een nieu we regering is gevormd. De Nationale Vergadering zal zich Vrijdag uitspreken over de samenstelling van een nieuw ka binet. In het omgeroepen bericht, dat afkomstig was van het Hongaar se persbureau M.T.I., werd ge zegd, dat de regering van Matyas Rakosi is afgetreden overeen komstig de bepalingen van de grondwet. De bijeenkomst van de Natio nale vergadering op Vrijdag is de eerste sinds zii op 17 Mei werd gekozen. Zoals egmeld, werden Dinsdag j.l. ingrijpende wijzigingen in de samenstelling van het Hongaarse politieke bureau bekendgemaakt. GENEVE, 2 Juli. Pyong-San Sjinicky, de president van de Zuid-Koreaanse nationale verga dering, heeft vandaag in Genève verklaard dat er nooit vrede in Korea kan bestaan zolang 't land niet herenigd is. De nieuwe nationale strijdkreet van de republiek Korea is „een heid of sterven", aldus Sjinicky tegenover verslaggevers, alvorens Genève te verlaten. Volgens reizigers, die Woensdag uit Boedapest te Wenen aankwa men, hebben deze wijzigingen aanleiding gegeven tot vele ge ruchten omtrent verdere belang rijke veranderingen in de Hon gaarse regering zelf. Twee dagen geleden schafte het centrale comité van de Hon gaarse (communistische) arbei derspartij de post van secretaris generaal af, welk.e door premier Rakosi werd bekleed. Waarne mers te Wenen zien in de jongste maatregelen een verzwakking van de positie van de eerste mi nister. Ook werd melding gemaakt van het verwijderen van drie belangrijke figuren bij het leger en de geheime politie uit het po litieke bureau. Volgens deze be richten zou het gaan om de mi nister van defensie, generaal Mi- haly Farkas, de secretaris van de presidentiële raad, Piroska Szabo en het voormalige hoofd van de geheime politie Alslo Piros. Op de betreffende mondelinge vragen van de heer de Hartog (VVD) verklaarde minister Mans- holt vanmiddag in de Tweede Kamer, dat de Belgische maat regelen tot beperking van de in voer van Nederlandse tomaten in overeenstemming zijn met de fei telijke bevoegdheden van België, maar niet met de Benelux-ge- dachten. De ontstemming in Ne derlandse tuinderskringen achtte hij ten dele begrijpelijk. Bij gebrek aan overeenstemming tussen de partijen zou men zich op arbitrage moeten kunnen be roepen. Hierin is ook voorzien, maar in 1950 was al duidelijk, dat de verwezenlijking van de arbi trage-clausule in België op moei lijkheid stuitte. Sindsdien is Bel gië nalatig gebleven om deze clausule aanvaard te krijgen. Het streven van de regering blijft hierop gericht. De zaak was reeds onderwerp van bespre king op de jongste Benelux-con- ferenties en zal ook bij nieuwe besprekingen aan de orde komen. In antwoord op een toegevoegde vraag van ir Vondeling (PvdA) verklaarde de minister, dat het hem inderdaad bekend is, dat de tomatenteelt in België in verge lijking tot het vorig jaar is uit gebreid. De heer Groen (KVP) wilde de verzekering, dat bij on verhoopt negatief resultaat hard handige tegenmaatregelen van Nederlandse zijde verwacht kun nen worden. De minister ant woordde slechts, dat dan opnieuw overwogen zal worden wat Neder land te doen staat. BONN, 2 Juli Het Westduitse parlement heeft vandaag geweigerd de terugbetaling van Duitse schulden aan Frankrijk goed te keuren, omdat de Fransen de Duitsers tijdens de na-oorlogse bezetting met economische exploi tatie hadden „gekastijd". In een verbitterde uitbarsting van anti-Franse gevoelens heeft de Bondsdag een wet verwor pen om Frankrijk 60 millioen gulden terug te betalen voor na oorlogse economische hulp krach tens de uit 18 landen bestaande schulden-overeenkomst van Lon den die in Februari van dit jaar ondertekend werd. De stemming was 148135, terwijl 18 afgevaardigden zich Gisteren ontving de heer G. V. Lampe, 25 jaar bestuurslid en meer dan 45 jaar lid van de K.A.B. afd. Hoorn, uit handen van de hoogeerw. deken P. L. Ch. v. d. Meer de Pauselijke onderscheiding ,,Pro Ecclesia et Pontifice" van stemming onthielden. Het was de scherpste anti- Franse actie die ooit in het vier jaar bestaande parlement heeft plaats gevonden. Deze volgde enkele uren na verbitterde aanvallen tegen de Fransen over het omstreden Saargebied. Talloze sprekers hebben de Fransen beschuldigd van het afscheuren van dit rijke kolengebied van Duitsland en het in feite annexeren ervan in strijd met internationale over eenkomsten. Verwacht wordt dat de beslis sing van de Bondsdag een stroom van verontwaardiging in Parijs zal doen opsteken. Ver schillende waarnemers vrezen dat de gehele facade van na oor. logse Duits-Franse betrekking in. een zal storten. Zij zou de dood steek kunnen zijn van het ver drag van de ED.G. De mogelijk heid dat de Bondsdag door niéu we stemming haar beslissing on gedaan zal maken kan practisch verwaarloosd worden daar de gewone zittingen Vrijdag be ëindigd worden en van de zomer een nieuw parlement, gekozen wordt. DRIE DODEN UPPER HEYFOBD, 2 Juli. Een B-47 bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is van daag tijdens de landingsmanoeu vre op het vliegveld van Upper Heyford in Engeland neergestort. De bemanning, bestaande uit drie koppen, is om het leven gekomen. De zesmotorige straalbommen- werper, een van de groep Ame rikaanse toestellen die een non- stopvlucht over de Atlantische Oceaan maakten, om negentig dagen in Engeland gestationneerd te worden, zou juist landen, toen de machine plotseling naar be neden dook en op de spoorbaan neerstortte tussen Heyford en Fritwell, ongeveer tachtig kilo meter ten noordoosten van Lon den. Het treinverkeer werd door het wrak geblokkeerd. Tijdens het werkbezoek dat H.M. Koningin Juliana Woensdag bracht aan de Noord westhoek van Overijsel, legde Hare Majesteit grote belangstelling aan de dag voor het internaat „De Voorzienigheid" te Gendringen (Steenwijkerwold) een uniek ka tholiek onderwijscentrum in dit overwegend Protestantse deel van Overijsel. Terwijl honderden leerlingen met leraren en ond erwijzend personeel rond de voortuin staan geschaard, geeft zuster Reinilda, hoofd van de R.K. Kweekschool aan Hare Majesteit een korte uiteenzetting van de betekenis van het gesticht „De Voorzienigheid" voor de streek. Op bovenstaande foto H.M. de Koningin met links van Haar de Commis saris der Koningin van Overijsel ir. J. B. ridder de van der Schueren en burgemees ter F. M. van Panthaleon Baron van Jück van Steenwijkerwold; rechts van H.M. zuster Reinilda, moeder-overste Michaela en mevr. de van der SchuerenHelmich. 's-GRAVENHAGE Gisteravond heeft Z.K.H. Prins Bernhard in zijn kwaliteit van voorzitter van het Natio nale Rampenfonds een radiotoespraak gehouden over de besteding der gelden uit het Rampenfonds. De Prins deelde mee dat er een uitkeringsregeling komt voor de weduwen en wezen der rampslachtoffers, alsmede voor hen, die door of tengevolge van de ramp invalide zijn geworden. Deze regeling zal ook gelden voor de nagelaten betrekkingen van hen, die bij het reddingswerk de dood hebben gevonden. De hoogte van de uitkeringen zijn o.a. afhankelijk van het vroegere levenspeil en van eventuele andere inkomsten en pensioenen. (Het zullen periodieke uitkeringen zijn). Men zal trachten in ieder individueel geval tot een snelle beslissing te komen. In de regeling, die we nu ont worpen hebben, is dit voornemen verwezenlijkt. Wij hebben dus nu besloten, dat de getroffenen voor liet totaal wat verloren ging, een vergoeding krijgen. Ter vergoeding van de huis- raadschade hebben vele getroffe nen al de eerste uitkering ont vangen, terwijl anderen voor schotten hebben gekregen. Die eerste uitkering is vanwege de noodzakelijke spoed, berekend volgens een schema, dat in het kort hierop neerkomt, dat van de goederen, die verloren zijn ge gaan, alleen datgene vergoed wordt, dat als noodzakelijk wordt beschouwd en dat voor elk artikel een vaste prijs wordt betaald. Er wordt dus niet gevraagd, of men een dure stoel kwijt is of een goedkope, en er wordt geen ver goeding gegeven voor alles, wat maar enigszins naar luxe zweemt. De Prins vervolgde: „Wij heb ben in de afgelopen maanden op dit systeem nog al wat critiek ge had. Die critiek zou gerechtvaar digd zijn, wanneer wij van plan waren geweest het hierbij te laten en geen verdere uitkeringen meer te doen. Maar dat heeft nooit in de bedoeling gelegen. Wij hebben dit stelsel alleen aanvaard, omdat het ons in staat stelde snel tot een voorlopige berekening van de elementaire behoefte en daarmee van een eerste uitkering te komen en dat is gelukt. Wij hebben intussen wel dege lijk rekening willen houden met milieu-verschillen, die meestal in een kostbaarder inboedel tot uit drukking komen en we hebben ons ook steeds ten doel gesteld binnen redelijke grenzen het woonmilieu te herstellen. Om de verschillen in woon milieu tot haar recht te laten komen, hebben wij een stelsel ontworpen, waarbij de inboedels in prijsklassen worden ingedeeld. Men krijgt de prijs terug, die in de klasse, waarin de inboedel ge plaatst is, voor dat artikel geldt. De bepaling van het woonmilieu willen wij leggen in handen van een plaatselijke commissie. Zij, die met het hun uitgekeerde be drag niet tevreden zijn, zullen in beroep kunnen gaan bij een nog te vormen commissie. (Vervolg op pagina 3) Raadsleden zien: In de Tweede Kamer is aan de orde gekomen het wetsontwerp tot verlenging van de zittings duur van de in 1953 te verkiezen gemeenteraadsleden. Teneinde in de toekomst de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de ge meenteraden in eenzelfde jaar te doen plaats vinden, wordt voor gesteld de zittingsduur van de leden van de gemeenteraden, ge kozen ter vervulling van de plaatsen der leden, die met in gang van 1 September 1953 die nen af te treden, met een jaar te verlengen. Zij zullen dus aftreden met ingang van de eerste Dinsdag van September 1958. De uit deze leden gekozen wethouders treden eveneens met ingang van laatst bedoelde dag af. Het ontwerp wordt zonder be raadslaging of stemming goedge keurd. Von Neuraih stervende? BONN, 2 Juli Volgens het te Duesseldorf verschijnende on afhankelijke blad „Der Mittag" is de voormalige Duitse minister van buitenlandse zaken baron von Neurath. die thans in de in ternationale gevangenis van Spandau (Berlijn) zit. stervende. 's-GRAVENHAGE, 2 Juli. In een hedenochtend gehouden spoedeisende vergadering heeft de vakraad van de Ned. Katholieke Middenstandsbond zich uitgespro ken over het complex van rege ringsvoorstellen ten aanzien van de huurverhoging en de belas tingverlaging. Aan de hand van de door het Economisch Instituut voor de Middenstand verschafte gegevens werd geconstateerd, dat het com plex in zijn geheel zowel in de privé-sfeer als in de zakelijke sfeer een wezenlijke achteruit gang betekent voor het midden groot- en kleinbedrijf, terwijl toch door de regering beoogd wordt een verlichting van de fiscale druk te verschaffen in het kader van het werkgelegenheidsbeleid. In feite verschaffen de voorge stelde verlichtingen niet eens compensatie voor de lastenver hoging, welke uit het complex van maatregelen voortvloeit. Dit betekent een ernstige en onge motiveerde onderwaardering voor de middenstand als werkgever, terwijl toch uit de premie-af dracht aan het Algemeen Werk loosheidsfonds blijkt, dat de mid denstand ongeveer een derde van de werknemers in dienst heeft. Het gehele complex wetsvoor stellen werd dan ook hoogst te leurstellend geacht. De vakraad van de N.R.K.M heeft derhalve besloten bij de desbetreffende instanties er op aan te dringen, dat in het com plex van maatregelen die aan vullingen en veranderingen wor den aangebracht, waardoor niet alleen de komende lasten gecom penseerd zullen worden, maar tevens, volgens het aan de rege ring aangeboden belastingpro gram voor het midden- en klein bedrijf een basis wordt gelegt voor een gezond financieel beleic binnen de middenstandsonderne ming, hetgeen van grote beteke nis zal zijn voor de verruiming van de werkgelegenheid.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1