Honderden Yi neen lianen trokken naar de Domstad Katholiekendag in W-BerJi jn werd grootse manifestatie aan weer op vacantie... Buitenlandse notities Eeuwherdenking sterfdag Ozanam Stijlvolle ontvangst door Utrechts gemeentebestuur Prins Bernhardt over Rampenfonds 30.000 Deelnemers bijeen in openluchttheater Engelse Melange Naar wij vernemen Vrijdag 3 Juli 1953 Pasin» Anti-Franse agitatie in West-Duits par lement WEST-DU ITSLAND verkeer de in 1945. als een gevolg van de oorlog, in benarde economische omstandigheden. Er werden over deze kwestie be sprekingen gehouden en het re sultaat was een steunregeling om de jonge republiek levensvat baarheid te geven. De meeste Westerse landen, w.o. ook Frank rijk. verschaften deze economi sche hulp. Waarvoor Bonn, na verloop van tijd zou betalen. Frankrijk kon rekenen op een bedrag van ongeveer 12 mil- lioen dollar, hoewel aanvankelijk 15,8 millioen werd geëist. Het betrof de periode van Mei 1945 tot October 1948. De terugbeta ling zou geschieden in 20 jaar lijkse termijnen. 1 Augustus a.s. was als eerste betalingsdatum vastgesteld. De gehele kwestie van de schuldenregeling werd bepaald door de „Londense scbuldenovereenkomst". Zo ston den de zaken. Totdat gistermid dag het opzienbarende nieuws uit Bonn bekend werd, dat het West-Duitse parlement in dit geval de „Bundestag" met een meerderheid van 148 stemmen voor en 135 tegen, bij 18 ont houdingen. het wetsvoorstel tot terugbetaling aan Frankrijk ver wierp. Als reden gaven de tegen stemmers op „de gedurende de na-oorlogse jaren tijdens de be zetting gepleegde Franse econo mische exploitatie van Duits land". Voor tot de stemming was overgegaan, vielen er harde woorden aan het adres van Pa rijs over de Saarkwestie. DE eerste reacties in Frankrijk op de verwerping van het wetsontwerp zijn niet mals. De verhouding was in de laatste tijd toch al niet al te hartelijk en het is volkomen begrijpelijk, dat een belangrijke zaak als de E.D.G., die staat en valt met een gezonde verstandhouding tussen beide landen, groot gevaar loopt. Het is te hopen, dat men in Pa rijs oog heeft voor de achter grond van hetgeen zich gisteren in Bonn heeft afgespeeld. Want de werkelijke oorzaak moet eerder gezocht worden in een hetze tegen Adenauer dan tegen Frankrijk. Dr. Adenauer was tij dens de debatten afwezig. De waarnemend minister van bui tenlandse zaken prof. Halstein had voldoende te kennen gege ven. dat de regering bij de Wes telijke bezettende mogendheden zou protesteren tegen de nieuwe overeenkomsten tussen Frank rijk en de Saar. De Duitse re gering heeft erop aangedrongen geen definitieve beslissing over de Saarkwestie te nemen, voor dat er een volledig vredesver drag is gesloten. DE Bondsdag keurde een reso lutie goed, waarin o.m. werd gezegd, dat de Saar tot Duitsland behoort en dat de „huidige orde in de Saar deel uitmaakt van de binnenlandse organisatie van Duitsland, zoals ingesteld door de bezettende mo gendheden op grond van het hoogste gezag, dat zij tijdelijk op zich hebben genomen". Daar mede was de kwestie dus af. De betaling van de genoemde schuld aan Frankrijk heeft hier in wezen niets mee te maken. Maar de socialisten hebben de affaire aangegrepen om Aden auer dwars te zitten. De bonds kanselier had verschillende ma len een sterk pleidooi geleverd om de gehele schuldenovereen komst te ratificeren, teneinde op deze wijze het Duitse crediet in het buitenland te herstellen. Men mag de agitatie dan ook be schouwen als een inleiding van de grote verkiezingsstrijd die voor de deur staat en waarin Adenauer een strijd op leven en dood zal moeten voeren met de socialisten. Merkwaardig is. hoe fel nationalistisch zich de socia listen gedragen. Wat eigenlijk allerminst strookt met hun ijve ren voor de broederschap. Een houding, waar de Franse socialis ten zich trouwens eveneens schuldig aan maken. De meer derheid werd verkregen, omdat ook afgevaardigden van rege ringspartijen, die in de Franse bezettingszone wonen, tegen het regeringsvoorstel stemden. Het is een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de West- Duitse bondsrepubliek en terecht kenschetste de minister van fi nanciën, dr. Frits Schaeffer, toen hem na de uitslag naar zijn me ning werd gevraagd de motive ring van de voorstanders van verwerping van het wetsvoorstel als „een dwaasheid". Jt, SPAARGELD VAN HUISHOUDSTER VERBEURD VERKLAARD n 66-jarige huishoudster uit ha.d vele jaren lang gouden muntstukken van allerlei landen gespaard als „appeltje voor de dors,t Onlangs moest zij haar goud belenen, omdat zij er finan- moeilijk voorstond. Toen bleek echter dat zij in strijd met het Deviezenbesluit 1945 had gehandeld. Zij had geen gemunt goud voorhanden mogen hebben De Economische Politierechter veroordeelde haar tot f io._ boete en verbeurdverklaring van het goud. In beroep bij het Eoonomiseh Gerechtshof te Den Haag werd bevestiging van dit vonnis ge vorderd. Het Gerechtshof heeft nu het vonnis bevestigd, maar tevens bepaald, dat de huishoudster de helft van d'e opbrengst van haar gespaarde munten terugkrijgt. TIJDENS SCHOOLREIS VERDRONKEN Tijdens een schoolreis is de 13- jarige scholier C. Leeuwis wonen de aan de Prins Hendrikweg te Vleuten, die te Utrecht een U.L.O. -school bezocht, jammerlijk ver dronken. In Oosterhout werd een zwembad bezocht en bij het na het zwemmen gehouden appèl werd hij vermist. Hoewel het ventje spoedig gevonden werd, mocht kunstmatige ademhaling niet meer baten. (Van één onzer verslaggevers) Vincentianen uit alle delen van het land trokken gister morgen op naar de domstad om met de pontificale H. Mis in de parochiekerk van O.L. Vrouw ten Hemelopneming de plechtige eeuwherdenking van de sterfdag van Fre deric Ozanam, de stichter van de St. Vincentiusvereni- ging te vieren. De H. Mis werd opgedragen door de aarts- bisschop-coadjutor van Utrecht, Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Dr. B. J. Alfrink, die terwijl het „Ecce Saeerdos" weerklonk in de met banieren en palmen en een schat van bloemen versierde kerk, precies om tien uur, plech tig werd ingehaald. Mgr. dr. Alfrink werd geassi steerd door de hoogeerwaarde heren mgr. dr. J. A. Geerdinck, officiaal van het aartsbisdom als diaken en mgr. A. W. G. M. Wie- gerink, deken van Utrecht als subdiaken. Presbyter-assistens was de hoogeerwaarde heer mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het aartsbisdom, terwijl als troondiaken fungeerden de hoog eerwaarde heren mgr. G. C. Hart- mann, president van het groot seminarie te Rijsenburg, en mgr. A: M. Jansen, directeur van de katholiek actie. Lagere assistentie werd verricht door verschillende priesterleden van afdelingen van de St. Vincentiusvereniging te Utrecht. Ceremoniarius was de secretaris van het aartsbisdom, de zeereerwaarde heer P. R. Geurts. In de koorbanken had o.a. plaats genomen de pastoor der parochie, de zeereerwaarde heer G. W. Janssen. Het parochiële zangkoor o.l.v. zijn directeur, de heer W. Wake kamp, voerde de wisselende ge zangen uit van het feest van Maria Visitatie en de meerstem mige Missa Brevis van Andrea Gabrieli. Na het offertorium zong het koor „O Caeleste convivium" van Adriaen Willaert en na de H. Mis het „Christus Vincit" van Gascogne. De organist speelde na dien 't preludium van J. S. Bach. Officiële ontvangst Aansluitend op de H. Mis was er in Tivoli een samentreffen van aÜe Vincentianen, waarna de leden van de hoofdraad, de presi denten van de bijzondere raden, alsmede afgevaardigden van dames-, jongeren- en bedrijfscon- (Vervolg van paginS 1) Wij hadden gehoopt, dat wij met de vergoeding op basis van het nieuwe systeem zouden kun nen beginnen tegelijk met de uit kering van de tweede 50% van de oude regeling, die wij al in het vooruitzicht stelden. Dit nu blijkt niet mogelijk te zijn, omdat er nog verschillende voorbereidende maatregelen moeten worden ge troffen. Wij zullen daarom dezer dagen beginnen met de uitkering van die tweede 50%. Iedereen, die de eerste uitkering al ontvangen heeft, weet dus thans, dat hij in elk geval nog ongeveer eenzelfde bedrag zal ontvangen. Bovendien zal hij mogelijk nog een vergoe ding krijgen van de artikelen, die eerst niet meetelden. Allen, die een zodanige inboedel bezaten, dat zij plaatsing in een hogere klasse mogen verwachten, kunnen er re kening mee houden, dat zij een iets hoger bedrag zullen kunnen besteden. Wij geven de uitkeringen in cheques en niet in de vorm van waardebonnen. Men kan op deze cheques bij ieder postkantoor en elke bank baar geld opnemen. Men kan echter ook voorlopig dit geld op een spaarbankboekje of een bank of girorekening plaat sen. In de meeste gevallen zal dat verstandig zijn. In gevallen waar echter verspilling te vrezen valt, krijgt de burgemeester de be voegdheid, om de uitkering via een instelling of een maatschap pelijk werkster te laten lopen. Maar dit moet natuurlijk een uit zondering blijven". De Prins deed tenslotte een be roep op de belanghebbenden mee te werken om de nieuwe regeling goed tot haar recht te doen komen en hij spoorde hen aan te kopen bij de eigen, getroffen, midden stand. Voor ongeduld en vrees niet aan de beurt te komen, is geen reden. De Prins zei: „Wij kunnen per dag 1000 cheques verzenden en er zijn ongeveer 45.000 getroffen ge zinnen. Iedereen, die een schade- opgave heeft ingediend en die weer zelfstandig woont, kan dus uitrekenen, dat hij binnen niet te lange tijd zijn uitkering tot 100% volgens de oude regeling kan te gemoet zien. Wij doen ons best om, indien er nog aanspraak kan worden gemaakt op een 3e uit kering. deze zo spoedig mogelijk te laten volgen. Wanneer dat gebeurd is, zal waarschijnlijk het bedrag, dat door binnen en buitenland voor de slachtoffers van deze ramp werd bijeengebracht, voor een groot deel, en mogelijk zelfs ge heel, zijn besteed. Wij hopen, dat men later van het Rampenfonds zal kunnen zeggen, dat het een rechtvaardige verdeling heeft tot stand gebracht en dat het met voldoende snelheid, maar ook met omzichtigheid zijn taak heeft ver richt". ferenti-es en liefdewerken zich begaven naar de Michaelskapel van de Domtoren, waar een offi ciële ontvangst door het gemeen tebestuur van Utrecht plaats had, opgeluisterd door instrumentale en vocale muziek. Hooggestemde rede ioco-burgemtester De loco-burgemeester, H. Ploeg jr., hield een toespraak, waarin hij in hooggestemde bewoordingen het werk van St. Vincentius schet ste en namens het gemeentebe stuur getuigde van de waardering van de overheid „voor dit werk van barmhartigheid en liefde, dat voortvloeit uit gebondenheid en deernis met de lijdende mensheid en gedreven wordt door de le vensovertuiging. Uw werk neemt een belangrijke plaats in in het ganse complex van sociaal-chari tatieve activiteiten, waarin ons volk zo sterk is", aldus de loco burgemeester. „Dit is vanzelfsprekend, omdat het katholieke volksdeel niet al leen in grootte maar ook in om vang en vooral in diepgang zulk een belangrijke plaats inneemt. Vincentius is een begrip gewor den", ging wethouder Ploeg voort, „een eervol begrip, en uw werk wordt in Utrecht juist zo goed verstaan, omdat Utrecht de tijden door veel aandacht heeft ge schonken aan de lijdende en be hoeftige mens. Het particulier ini tiatief zal naast de overheidszorg moeten blijven bestaan, vooral wanneer wij denken aan de .gees telijke zorg". Met de wensen voor een goede en vruchtbare dag, en nogmaals de aanwezigen in Utrecht harte lijk welkom hetend, besloot de loco-burgemeester zijn toespraak. Dankwoord voorzitter De president van de hoofdraad, mr. H. G. J. Morshuis sprak een welgemeend dankwoord en bena drukte het streven van de St. Vincentiusvereniging om te ko men tot een goede en doelmatige medewerking en samenwerking tussen overheid en particulier ini tiatief en getuigde van de waar dering van alle aanwezigen voor de stijlvolle ontvangst, welke het Utrechts gemeentebestuur had bereid. DE COMMUNISTISCHE VERLIEZEN IN KOREA SEOEL, 2 Juli. A.F.P Een woordvoerder van het acht ste leger heeft verklaard, dat de Noord-Koreanen en Chinezen in de maand Juni 36.200 doden en gewonden hebben verloren en bijna anderhalf millioen granaten hebben afgeschoten op ae Geal lieerde stellingen. Aan het front blijven de acties beperkt tot plaatselijke strijd om heuvelstellingen. Tien Amerikaanse superforten hebben in de afgelopen nacht het gebied van Wonsan bestookt, waar verkenningsvliegtuigen een drukke militaire activiteit hadden waargenomen. Betoging van lepralijders in Tokio TOKIO, 2 Juli (Reuter). De Japanse parlementsgebouwen in Tokio zijn Donderdag gedesinfec teerd door een speciale ontsmet- tingsploeg, nadat 50 lepralijders in de gebouwen waren doorge drongen bij een protestactie tegen een nieuwe wet, volgens weike zij niet hun tehuizen mogen ver laten. Na de betoging weigerden de protesterenden gebruik te maken van speciale autobussen, die de regering ter beschikking had ge steld. Zij trokken in groepsver band door de straten van Tokio, alvorens per trein naar huis terug te keren. DE GASPERI FORMATEUR? ROME, 2 Juli (A.P.) Presi dent Luigi Einaudi heeft vandaag de besprekingen met de Italiaan se leiders, voorafgaande aan de keuze van een kabinetsformateur, beëindigd. Algemeen wordt ver wacht, dat de vroegere premier Alcide de Gasperi opnieuw ver zocht zal worden zich met de vorming van een nieuwe regering te belasten. Na vanmorgen met Raffaele de Caro de leider van de liberale partij, gesproken te hebben, liet Einaudi weten, dat hij zich de beslissing voorbehield. Zijn secretaris deelde aan de pers mede, dat de keuze van een kabinetsformateur waarschijnlijk vandaag niet meer bekend zou worden. Pax Christ! werkkamp in rampgebied Het landelijk secretariaat van de Pax Christi-beweging opent ia de maand Augustus een werl> kamp in het noodgebied. Het kamp zal gevestigd zijn in de voormalige schippersschool Maria- oord te Hansweert op Zuid-Beve land. Eind Juli wordt de polder Kruiningen leeggemalen en dan wacht er een enorme hoeveelheid werk. Jongens en meisjes van de Pax Christi-beweging zullen hier bij hulp verlenen. Het kamp biedt plaats voor ten hoogste 40 perso nen. waarbij gerekend wordt op de aanwezigheid van Pax Christi- vrienden uit het buitenland. Benoemingen bij de Paters Redemptoristen De Paters Redemptoristen ma ken de volgende benoemingen be kend: Rector te Amsterdam, Keizers gracht 218: W. v. d. Drift; rector te Wittem: H. Boddeke; rector te 's Hertogenbosch, St. Jozefstraat: A. van Moorsal; rector te Roer mond, Kapel in 't Zand: J. Kluijs- kens; rector te Roosendaal, Kade 23: A. A. Carlier; rector te Rot terdam, Goudsche Rijweg: J. v. d. Berg; rector te Nijmegen: J. v. Rijnsoever; supejrior te Zenderen: Retraitehuis: G. Sengers; superior te Noordwijkerhout, Retraitehuis: W. Randag; superior te Amers foort, Retraitehuis: G. Delteijk; superior te Seppe, Retraitehuis: H. Heijdeman; superior te Ber gen, Retraitehuis: W. Veeger en superior te 's-Gravenhage, Laan Copes van CattenburchP. Wit- broek. Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: m.s. „Karimata" (8 Juli), Ned. Nw. Guinea: m.s. „Per seus" (11 Juli); Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad" (7 Juli); Suri name: m.s. „Bonaire" (8 Juli); Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Carnarvon Castle" (4 Juli); Canada: m.s. „Prins Phi lip Willem" (4 Juli); Zuid-Ame- rika: s.s. „Eva Peron" (4 Juli); Australië: m.s. „Maloja" (4 Juli): Nieuw-Zeeland: via Engeland (4 Juli). (Van onze correspondent) BERLIJN, 1 Juli Ondanks de recente opstand van de Oost-Berlijnse bevolking tegen haar onderdrukkers en de daarop gevolgde hermetische afsluiting van de Sovjet- Russische sector van Berlijn tegen het Westen, ondanks ook alle belemmeringen, die de rode machthebbers in de „D.D.R." de vrije ontplooiing van het godsdienstige leven in de weg leggen, is de Katholiekendag van Berlijn, gedurende het afgelopen weekeinde en het daarop aan sluitende feest van Petrus en Paulus, tot een groot succes geworden. Aangezien de Katholieken uitwees op de gevaren, die zijn ge- Oost-Berlijn, zoals reeds gemeld I lovigen niet slechts uit het Oos- is alleen aan de slotbijeenkomst ten, maar ook uit het Westen be- op Maandagavond op het open- dreigen, met name de geest van luchttererin van de „Waldbühne het moderne materialisme, die in Berlijn-Charlottenburg moch- meent de wereld enkel door ar- ten deelnemen, viel ook het volle accent van de belangrijkste pro grammapunten op deze manifes tatie. Dertigduizend mensen ver drongen zich in de betrekkelijk beperkte ruimte van dit open luchttheater, terwijl aan duizen den tengevolge van plaatsgebrek geen toegang meer kon worden verleend. 15.000 Oost-Berlijners. Ruim 15.000 deelnemers uit Oost-Berlijn waren in de loop van de namiddag met speciale passeerbewijzen over de sectoren- grens gekomen en verenigden zich met hun West-Berlijnse geloofs genoten om het altaar, waar hun bisschop, Mgr. Wilhelm Weskamm, in de vredige avondlucht het H. Misoffer opdroeg. Met grote offer vaardigheid hadden tevoren de parochiële instanties van Oost- Berlijn gezwoegd en de door de Oost-Berlijnse Volkspolitie ge- eiste 15.000 grensdocumenten voor de congresgangers in enkele uren tijds ingevuld, teneinde voor alle congresgangers het passeren van het IJzeren Gordijn mogelijk te maken. Het was een aangrijpend tafe reel, deze 30.000 mensen binnen het terrein van de Waldbühne, allen met een brandende kaars in de hand, bij het Eucharistische Liefdesmaal broederlijk verenigd te zien en aandachtig te zien luis teren naar het vaderlijk woord van hun bisschop. Mgr Weskamm beid, geld en technische vooruit gang te kunnen redden. In het Oosten komt hier echter, aldus verklaarde de bisschop, nog de onderdrukking van de per soonlijkheid bij, omdat men meent de menselijke vrijheid en waar digheid te kunnen opofferen aan de opbouw van een nieuwe maat schappij. Alleen het Christendom, zo zeide Mgr Weskamm, toont hier de juiste weg, omdat het eerbied koestert voor de indivi duele persoonlijkheid en elke vorm van dwang, terreur en haat beslist veroordeelt. Christen zijn betekent immers te leven, den ken, handelen en oordelen, zoals Christus deed. (Advertentie) Geniet van een echte Douwe Egberts' Pickwick thee munt uit door zijn typisch-Engelse, kernachtige smaak en zijn diepkleunge, rijke afschenk Engelse melange (groen etiket) 74 cent. Ceylon melange (geel etiket) 88 cent. Douwe Egberts Met stormachtige bijval onder streepten de toehoorders de ver klaring van de bisschop, dat de inmiddels voltrokken opheffing van de inbeslagneming van het grote katholieke kindertehuis te Bad Saarow tegelijk de erken ning van de regering der Sovjet- Russische zóne betekent, dat alle beschuldigingen, die tegen de Eerwaarde Zusters van de Con gregatie van Sint Hedwig door de Oost-Duitse autoriteiten en de rode pers waren geuit, thans als lasterlijk waren erkend en ge logenstraft. Aan het einde van de kerke lijke plechtigheid verenigden zich de congresgangers met hun op perherder, devoot geknield, in gebed voor de noden der Kerk en van het vaderland. De indruk wekkende manifestatie werd be sloten met een machtig Te Deum. Films bij catechismusonderricht ROME (K.N.P.) Binnenkort zuilen te Rome vijftig films, die .onderwerpen uit het catechismus onderricht behandelen, vertoond worden. Deze films, welke o.a. de tien geboden, het Credo en de Sacramenten tot scenario hebben, zijn bedoeld om het mondelinge catechismusonderricht te illustre ren en aan te vulden. De vervaardiging van deze films heeft meer dan tien jaren in be slag genomen. Onder de leiding van zeer bekwame godsdienst leraren hebben technici van de productiefilm „San Paolofilm" de meest karakteristieke heiligdom men van Italië en zelfs missie posten in Afrika bezocht, om het nodige materiaal voor deze films bijeen te brengen. Kaasmarkt Gouda GOUDA, 2 Juli Aanvoer 252 partijen. Ie soort f 2,102,19, 2e soort f 22,09, extra tot f 2,42. Handel flauw. is in Noordwijk een nieuwe vleu gel van het café-restaurant Sein post geopend als eerste Neder landse werkstudentencafé, onder de naam „Porque".... zal binnenkort de bouw van de prae-klinische instituten en het centraal ketelhuis voor de medi sche faculteit der R.K. Universi teit te Nijmegen worden gegund begiftigde H.M. de Koningin het scheidende hoofd van de M.S.A.- missie in Nederland, de heer Cla rence Hunter, met het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau vertrekken op 7 Juli ongeveer honderd kinderen uit het ramp gebied naar Italië, waar zij vijf weken lang de gasten zullen zijn van het Italiaanse Rode Kruis verwierf de Amsterdamse uitge ver G. A. van Oorschot de D. A. Thiemeprijs voor de uitgave van diverse verzamelde werken sprak het Amsterdamse gerechts hof de brillenkoopman A. van der S. uit Emmen, die door de Alk- maarse rechtbank wegens oplich ting tot drie maanden was ver oordeeld, vrij zal de Nieuw-Zeelandse premier, de heer H. Parsonage, die momen teel in ons land vertoeft, na een bezoek aan de ministers Drees en Beyen en een lunch op paleis Soestdijk, vanmiddag besprekin gen voeren met minister Suur- hoff. KATERSSPEL AMSTERDAM. Een win kelier in, een steeg bij het Amsterdamse Rembrandts- plein, die een fikse kater be zit, is blijkbaar erg overtuigd van de grote kracht en moed van dit beest. Toen in zijn zaak iemand met een hond kwam, werd het gesprek op de dieren gebracht en men besloot ze met elkaar te laten vechten. Toen de kat echter, tegen de verwachting van de win kelier in. het onderspit dreig de te delven, werd hij hier over zo kwaad, dat hij een mes greep en in dreigende houding op 's honds baas af kwam, die daarop met zijn. viervoeter overhaast de vlucht nam. Mouiit-Everest-beklimmers naar Engeland KARATSJI, 2 Juli Reuter De leden van de Mount-Everest- expeditie van Kolonel Hunt, on der wie de Nieuw-Zeelander Hil lary en de Sjerpa Tensing die de top hebben beklommen, zijn per vliegtuig uit Karatsji naar Enge land vertrokken. Men hoopt tij dens het oponthoud te Zurich le den van de Zwitserse expeditie van vorig jaar te ontmoeten. Tensing, die vergezeld is van zijn vrouw en twee dochters, is van plan enkele weken in Enge land te blijven. Veemarkt Delft DELFT, 2 Juli Aanvoer 20 runderen, 64 nuchtere kalveren, 205 varkens, 448 biggen, 3 scha pen, 6 weidelammeren, 3 geiten. Notering: vare koeien f600900, nuchtere kalveren 4555; biggen 3847; lopers 65105; drachtige zeugen 250330; runderen 2.50— 2.60 per kg slachtgewicht (le kw. boven notering), magere varkens f 1.751.85 per kg levend gewicht. Overzicht: handel in runderen vlug, nuchtere kalveren redelijk en varkens en biggen traag. (Van een onzer redacteuren) Zo is dan de Julimaand in het landeen dag zon, een dag wolken, maar onmiskenbaar het hoogtij der vacantie in aantocht. Op de steigers en achter de machines, bij de werven en in de winkels, door scholen, werkplaatsen en kantoren zweeft de zonderlinge zomerbacil, die de be smetting met de vacantie-koorts verspreidt, onstuitbaar. We hebben er allemaal zin in en we verwachten er alle maal wel wat van. Nog een maand, twee weken, een week. En wie het er al op heeft zitten, beseft eens te beter, wat 'n weldaad vacantie mag heten. Want hoe je ook terugkeert, doorbakken of doorregendbet moet al vreemd lopen, als het niet geestelijk doorwaaid is en opgefrist Hoe zij wordt doorgebracht doet er eigenlijk niet eens zo enorm veel toe. Wat je aan de andere kant van Europa drie dagreizen ver bent gaan zoeken, lag mis schien al in eigen land te wach ten ergens binnen een straal van twintig kilometer. Maar hoe dan ook: reizen hoort er wel een béétje bij. Wie altijd temidden van bos en hei zit (de geluks vogel) wil naar het water. Wie in het waterland domicilie heeft (en hoezeer is hij te benijden) wil de hossen in en heuvels op. Uit de dorpen willen de mensen steden gaan zien, en de bewoners van de steenwoestijnen dorsten naar lan delijke rust. En dat zijn dan nog maar zo'n paar zwart-wit-contras- ten, waarnaast zich evenzovele variaties grijs bevinden als er va- cantiegangers zijn. Theoretisch is het aantal vacan- tie-mogelijkheden eindeloos, prac- tisch loopt het meestal anders. In de twee maanden van het nu be gonnen hoogseizoen richt de grote trek zich 'bij traditie op maar een beperkt aantal van die mogelijk heden. En zo zijn de bussen vol, de treinen afgeladen, de stranden dichtbezet, de bedden in de cen tra beslapen. Uiterst plezierig uiteraard voor al wie van de ver diensten van het seizoen vooral moeten leven: een groot deel van de hotels, pensions, restaurants, café's, kampeercentra. uitspan ningen, speeltuinen, winkels. Maar zelfs zij zouden zich gebaat we ten bij een wat grotere spreiding van de drukte en heel zeker stelt een groot deel van de vacantie- gangers prijs op wat méér rqimte voor het eigen vertier, wat meer rust en wat minder medeburgers om je heen, beste brave mensen, allemaal, maar met wie je het hele jaar al op één kluitje woont en werkt en reist. We willen maar zeggen: al die acties voor vacantiespreiding over een langer seizoen hebben véél zin, in ons eigen belang. Als het nog niet helemal gaat zoals het zou kunnen, is dat bijzonder jam mer. Want er is alles vóór te zeg gen en weinig tegen. Het weer? Dat blijft toch onberekenbaar. Vacantie-tradities zijn echter taai en de mode krachtig. Begrij pelijk, en toch jammer. Er is immers ook buiten de geijkte rou tes van het vacantieverkeer nog zoveel schoonheid te genieten en zoveel nieuws te ontdekken. En vaak behoef je er niet eens zo érg ver weg voor te trekken. Dat is dan een voordeel extra, want va- canties volgens het gebruikelijke patroon „ergens heen, zo ver mo gelijk weg" kosten doorgaans méér dan de meesten ter beschik king hebben, zeker in 'n gezin met kinderen. Moet iemand die niet met de vaaentie-mode mee kan doen zich dan ongelukkig voelen achtergesteld, in zijn rechten a'- aetast? Kom, kom: laten we het overdrijven. We zouden eens o kunnen houden de eisen alsmaar hoger op te schroeven. Het is helemaal niet nodig de jeugd op trektocht het buitenland in te sturen. Zij krijgt zelfs een averechtse cosmopolitische opvoe ding als zij niet eerst geleerd heeft het eigen land te verkennen. Het waandenkbeeld dat zij hun kinderen „te kort doen" als de vacantieplannen wat eenvoudiger van opzet blijven, mogen de va ders en moeders gerust van zich afzetten. Maar misschien moeten zij ook het idee van zich afzetten dat henzelf wordt te kort ge daan. Zijn de buren te benijden omdat zij voor 98 gulden vijf dagen met de trein naar Parijs kunnen? Uw eigen kinderen vinden het op z'n minst veel prachtiger indien vader en moeder een hele dag met hpn gaan fietsen (wat anders nooit gebeurt). Natuurlijk is 't leuk, Parijs. Maar de meeste moeders vinden het veel plezieriger om weer thuis te komen en te zien hoe de kinderen het maken. Zo is dat nu eenmaal. Het is gran dioos om met een K.L.M. Moon- liner naar Londen te vliegen en de grootste stad ter wereld aan je voeten te zien liggen, een fonke ling van snoeren licht tot aan de verre einder over de heuvelen. Maar er vallen ook onvergetelijke vacantie-uren te beleven aan de grazige oever van een vaderlandse sloot, de weergaloze wolkenluch ten boven je hoofd en op een paar meter vóór je uit de kant de dei nende do'bber op de zachte rimpe ling van het water. Vacantie is een toverwoord, m»! honderdduizend betekenissen. Maar het is ook een kwestie vai stijl en van gewoon, nuchter, gc zond verstand. En dat vooral.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3