AM CE Kleurige sliert renners trekt weer door Frankrijk Courses Rolsward slaagden prachtig Iers tijde RAD Etappenlijst Start in dé stad van de appeltaart VESTING DOOR VELE EEUWEN HEEN Wim van Est en Jan Nolten worden zeer gevreesd En Pellenaars lacht maar Stad 2 bomex Geen onge K.N.M.I. ii honderd pro gr an Pagina 4 Vrijdag 3 Juli 1953 - TWAALF PLOEGEN GAAN VAN START IN STRAATSBURG ITALIË Astrua Bar tali Baroni Corrieri Drei Grosso Isotti Magni Minardi Rosello BELGIE Close Couvreur de Hertog Impanis v. d. Stock Adriaansens de Bruyne Desmet van Genechten van Geneugden ZWITSERLAND Koblet Diggelman Groci-Torti Huber Metzger Russenberger Chevalley Schellenberg Pianezzi Schaer FRANKR. Z.W. Bares Bastianelli Colette Darrigade Desbats Dupont Paret Prouzet Sabbadini Vivier FRANKRIJK Dotto Bobet Rolland Lauredi Deledda le Guily Remy Teisseire Gauthier Geminiani FRANKR. N.O. C. Anzile Bauvin Buchaille Dacquay Forestier Hassenforder Labertonniere Meunier Quennehen Walkowiak NEDERLAND SPANJE LUXEMBURG van Est Garcia Diederich Nolten Gelabert Kirchen Stevens Gil Gillen Janssen Ituart Gaul van Breenen Lorondo Hein Suykerbuyck Massip Goldschmidt Roks Perez Erzner A. Voorting Serra Kemp G. Voorting Trubat Schmidt Wagtmans Vidal-Porcar Dierckens FRANKR. W. FRANKR. Z.O. ILE.DE FRANCE Audaire Baffert Bobei Chupin Kebailli Caput Esnault L. Lazarides Diot Guerinel Matteoli Gueguen Mahe Mirando Quentin Mallejac Molinaris Redolfi Marree Privat Renaud Morvan Vitetta Rouer Pontet Rotta Telotte Robic Zelasco Tonello (Van onze sportredacteur) Vandaag is het de grote dag. De dag, waarop honderd twintig prima uitgeruste renners uit Straatsburg zullen vertrekken voor het grootste wieleravontuur aller tijden de Ronde van Frankrijk. Jaar in-jaar-uit, ziel de ganse wielerwereld in heel Europa ademloos toe, als het grote duel een aanvang neemt. Vandaag is het dan zover. Van daag zal de kleurige sliert renners weer langs de wegen snellen. Van Straatsburg over heuvelachtig land naar Saarbrucken, dan over de steile cols van het Saarland naar Metz. Daar hebben de renners dan de eerste 195 km achter de rug. Wie die eerste etappe zal win nen, wie de hele course zal win nen? Het zijn vragen, die al we ken lang in alle sportbladen van de deelnemende landen worden gesteld, waarop zelfs al antwoor den worden gegeven en waarin over het algemeen Hugo Koblet, de Zwitser, voor wie, naar men beweert althans, Fausto Coppi thuis blijft, de beste kansen wor den gegeven. Hij zal de grote man worden van deze Tour. „Schone" Hugo heeft reeds een indrukwekkende lijst van triomphen verzameld. In dit voorjaar won hij meerdere grote ritten, onlangs nog de Ronde van Zwitserland, in dit jaar had hij de Ronde van Italië moeten winnen, als Coppi hem niet de voet had dwars gezet op een niet erg sportieve manier. Deze Hugo Koblet schijnt dus geen concurrenten te hebben. De Fransen juichen niet over hun ploeg, de Belgen zijn ontevreden, nu Stanneke Ockers en Rik van Steenbergen niet van de partij zijn en zelfs de Italianen, die met een hele rits beroemdheden ko men (met Bartali en Magni voor op), zitten in de put, nu kans hebber nummer één, hun Fausto, niet zal starten. Maar unaniem roemen de Bel gische en Franse bladen de Ne derlandse ploeg. Zij noemen Wim van Est, Jan Nolten, Gerrit Voor- ting en Wout Wagtmans sterke troeven, waarbij vooral de eerste twee sterk favoriet zijn voor een plaats onder de eerste vijf. Pellenaars haalt zijn schouders op over al dat „gebral", zoals hij dat noemt, de renners lachen maar wat, als ze het lezen. Maar toch is het veelzeggend, dat de Fransen Jan Nolten, de man die tot nu toe nog vrijwel geen be hoorlijk resultaat achter zjjn naam heeft laten schrijven, toch op hun lijstje der kanshebbers hebben ge noteerd. Die Fransen hebben de lange Limburger gade geslagen in de Haute Savoie, zij hebben hem verleden week nog aan het werk gezien, en zij herinneren zich nog die fameuze zege van Nolten in de Tour de France van verleden jaar, toen hij geheel in zijn eentje na een zware berg etappe Monaco binnenreed. En weet u: nog altijd geldt het gezegde, dat in de bergen de Tour wordt beslist. Hugo Koblet kan klimmen, maar hij haalt het niet bij Coppi. Geminiani kan klimmen, en de Spanjaard Gelabert, vlak ook Bartali en Magni niet uit. Maar midden tussen al deze kolossen van de bergen, van de Tourmalet en de Isouard, staat rustig Jan Nolten, de man uit het vlakke Nederland, waarvan Faus to Coppi heeft gezegd: „Let op hem, dat is een toekomstige win naar van de Tour". Wij Hollanders zijn te nuchter om nu reeds aan dit wonder te geloven. De renners gelukkig ook niet. Wat zij in hun schild voe ren, weten we niet. Maarschalk Pellenaars houdt zijn plannen zorgvuldig geheim en gooit zijn troeven zo maar niet op tafel, dat Jan en alleman er kennis van kan nemen. Want dat zouden ze graag willen, al die Fransen, die Belgen en die Italianen, die voor het eerst sedert al die jaren, dat de Tour nu al verreden wordt, reke ning moeten houden met een vol waardige ploeg. Maar wat nog meer zegt, met een ploeg, die verschillende renners telt, die hoge ogen kunnen gaan gooien. Want al is Jan Nolten „nergens" geweest, we zien Pellenaars er niet voor aan, dat hij Nolten mee genomen zou hebben, als hij niets van hem verwachtte. Wim van Est, de sterke bonk uit St Willi- brord, maakt een seizoen mee als nooit tevoren. Hij wordt gevreesd op alle slagvelden van wieier- Europa om zijn keiharde menta liteit, om zijn ijzeren uithoudings vermogen. Gerrit Voorting, de man van het scherp geslepen zwaard en Woutje Wagtmans, de clown, maar ook de uitgekookte Dit viertal heeft kansen. Kan sen misschien wel op een heel hoge klassering, nu ze, met tien man in de Tour, gesteund kun nen worden door zes jongens, die van wanten weten, die zelf ook weten wat fietsen is, en die een grote collegialiteit bezitten. De collegialiteit van vrienden. En dat, ziet u, dat is het nu juist, waarom onze ploeg zo gevreesd wordt. Om die vriendschap, om die ploeggeest, die bij al die anderen zo vaak overgaat in openlijke tegenwerking. Als Pellenaars, die ploeggeest weet te behouden tot dat men in Parijs terug is, dan zijn er Nederlandse successen uit de bus gerold. Laten wei het daarop houden en vol verwachting toekijken hoe het vandaag al gaat. Vandaag tussen Straatsburg en Metz, langs wegen, waar het publiek manne tje aan mannetje zal staan om de renners te zien voorbij trekken. En misschien zullen ze elkaar aanstoten en zeggen: Voila, des Hollandais, aan het hoofd van de meute. En dan zal Pellenaars mis schien gelijk gekregen hebben, want hij heeft het pertinent ge zegd: die eerste etappe, die is voor Tarzan van Breenen.... SPECIALE REPORTAGE Evenals vorig jaar, zal een onzer verslaggevers de Tour de France persoonlijk mede maken en iedere dag zijn uit gebreide reportages telefo nisch doorgeven. Wii zijn er van overtuigd, dat onze lezers deze regeling zeer op prijs zullen stellen en zullen van onze kant niets nalaten, om dit belangrijke sportevene ment te brengen, op een wijze die iedereen kan bevredigen. Baanlicentie circuit van Zandvoort ingetrokken DEN HAAG, 2 Juli De sportcommissies van de KNAC en de KNMV hebben het weg dek van het circuit van Zand voort ongeschikt verklaard voor het houden van motor- en sport wagenraces die er door beide organisaties op Zondag 26 Juli gehouden zouden worden. Deze wedstrijden zullen dus geen door gang vinden. StraatsburgMetz 195 km. MetzLuik 227 km. LuikRijssel 221 km. RijsselDieppe 188 km. DiepeCaen 200 km. CaenLemans 206 km. LemansNantes 181 km. NantesBordeaux 345 km BordeauxPau 197 km. PauCauterets 100 km. CauteretsLuchon 115 km. LuchonAlbi 228 km. AlbiBeziers 189 km. BeziersNimes 214 km. NimesMarseille 173 km. MarseilleMonaco 236 km. MonacoGap 261 km. GapBriancon 165 km. BrianconLyon 227 km. LyonSt. Etienne 70 km. St. EtienneMontiucon 210 km. MontiuconParijs 328 km. WIMBLEDON Little Mo in finale De uitslagen van de wedstrij den in het tournooi om de Wim bledon kampioenschappen luiden: Dames enkelspel, halve eind strijden: Maureen Connolly (VS) slaat Shirley Fry (VS) 6—1. 61. Doris Hart (VS) slaat Dorothy Knode-Head (VS) 6—2, 6—2. Herendubbel, semi-finale: Rex Hartwig en Mervyn Rose, (Austr.) slaan Gardner Mulloy (VS) en Vic Seixas (VS) met 14—16, 6—3, 6—3, 6—4. Ken Rosewall en Lewis Hoad (Austr.) slaan Jacques Brichant en Phili Washer (Bel«iël 4—6, 6—0. 6—4, 3—6. 6—1. Gemengd dubbelspel (kwart finales): Enrique Morea, (Arg.) en miss Fry slaan Michel More en miss Scott 61. 63. George Worthington (Kw. Z.) en miss Pat Ward (Eng.) slaan Josef Asboth en mrs. Suszi Koer. moczi (Hong.) met 62, 46, 6—1. Lewis Hoad (Austr.) en mej. Julie Sampson (Calif.) slaan Geoff Paish en mevr. Jean Quer- tier-Rinkel (Eng.) 6—3 6—" Van Mesdag in halve finales Diamond Sculls HENLEY ON THAMES. 2 Juli Rob van Mesdag is erin ge slaagd in de Royal Regatta roei- wedstriiden te Henley tot de halve finales van de Diamond Sculls (Skiff) door te dringen. In de kwartfinales sloeg hij de Belg van Stichel met vijf lengten een tijd van 8 minuten 19 sec. noterend. Cafébezoekers met bierglazen bekogeld In een café te Rotterdam heeft Woensdagavond een 33-jarige tuinder uit Nootdorp negentien bezoekers bedreigd en bekogeld met bierglazen, terwijl een be zoekster een trap tegen het scheenbeen kreeg. Er kwam een agent bij, die de man trachtte te kalmeren, doch deze greep een stoel en wilde de politieman te lijf gaan. De agent sprong opzij, de tuinder viel weer aan en de agent kwam te vallen. Met be hulp van een andere agent en enkele bezoekers kon men de tuinder, die later in het politie bureau werd opgesloten, in be dwang houden. Het feest begint in STRAATSBURG De Elzas is zijn eigen land LIET is een bijna symboli sche stad waar deze keer het startschot gelost wordt boven de hoofden van de bonte stoet vechtjassen van de 24-daagse veldtocht van monsieur Goddet. Want deze stad en het omringende land kennen de strijd. Dooi de romantische landouwen en langs de bergen die op een zomerdag blauw zijn van een ijl waas, hebben door alle eeuwen heen le gers gemarcheerd en de grond heeft er het bloed ge dronken van honderden „De wonderlijk schone" i.' Straatsburg genoemd, maai in het stadsbeeld springt ook een facet naar voren van de strijd waarvan zij zc vaak het middelpunt ge weest is. Deze stad is ge spleten. De architectuur' van vele woningen heeft die popperigheid van donkere balken doorsneden witte muurvlakken, zoals men in Duits Zwitserland en het aangrenzende deel van Duitsland ook aantreft. Ook de levensgewoonten zijn Duits in de Elzas, de om gangstaal is Duits, zelfs de wijn van deze Franse land streek heeft een Duitse smaak. „Dat moeten we niet over het hoofd zien", vinden som mige oudere Elzassers. Maar Straatsburg is nu de zetel van de Raad van Europa en dat is een goed teken. En ook in dit opzicht is Straats burg symbolisch als ver trekplaats voor de interna tionale troep renners, die het toch maar 24 dagen aan een stuk met elkaar uithou den. De kathedraal van Straatsburg valt echter met geen mogelijkheid over het hoofd te zien. De toren van het forse gebouw van rode zandsteen steekt als een van de hoogste ter wereld 145 meter in de lucht. De radio heeft haar lui klokken al bekend gemaakt, maar de astronomische klok is wel zo interessant. Men kan er zien hoe de Dood het uur van twaalf slaat voor dat de Christus-figuur de zegen geeft aan de 12 apos telen terwijl de haan luid- ruchtig kraait. Er zijn vele herinneringen lan de middeleeuwen in de oude stad. Bijvoorbeeld de ,,Ravenbrug" die haar naam kreeg in een tijd die haar als de ideale plaats be schouwde om misdadigers ter dood te brengen. Dan is de Place Kléber een vriendelijker plek; het gezelligste plein van Straatsburg. Men zegt dat er niets te verkiezen is bo ven een maaltijd van zuur kool met worst en een pul Elzasser bier in een restau rantje aan het plein. Zeker niet als het dessert een punt appeltaart met room is: de spécialité van deze stad. BOLSWARD. De heamiel- dagen werden ingezet met een goed geslaagde draverij. In de tamelijk scherpe bochten werd veel van de techniek van paard en rijder gevraagd. In de meeste gevallen viel de beslissing reeds daar en kwamen de wipnaars met groot verschil door. Alleen de tweede heat van de Haemelprijs bracht een zeer spannende finish. K. Kramer lag Vandaag naar Metz Vi/IE de ontwikkelingsgang van een stad bestuderen wil, moet zich maar niet in de geschiedenis van Metz verdiepen, want die ver schilt stukken van die van de-stad-in-het-algemeen. Metz is waarschijnlijk nooit een dorp geweest in de zin van „maar een dorp", want in een reeds lang ver gane oudheid was het een belangrijke plaats, de hoofd stad van de Galliërs, een van de oudste volkeren van Europa. In de 5e eeuw was Metz al een vesting, al was zij niet bestand tegen de stormloop van de Hunnen die toen Europa onveilig maakten. In de Frankische tijd werd Metz hoofdstad van Austra- sië, in de 13e eeuw werd het een vrije Rijksstad en een van de stevigste vestingen van het land. Dat was wel nodig ook, want herhaalde lijk kreeg Metz zware aan vallen te verduren. Een van de hardnekkigste belegerin gen legde Keizer Karei V enkele eeuwen later mnd de muren. Maar de stad kwam er door. Sindsdien werd, Metz een ruige, weerbarstige vesting, waarop elke aanval afstuit te. Toen de verbonden le gers rond 1815 de vluchten de Napoleon achternajoegen en scherpe aanvallen lan ceerden op de burcht Metz, verschoten zij hun kruit. Vijf en vijftig jaar laterin de Frans-Duitse oorlog wis ten de Duitsers de vesting te omsingelen. Metz bleef ech ter pal staan. Maar toen maarschalk Bazaine, de bevelhebber van het Franse Rijnleger ca pituleerde was de vesting verloren. Metz kwam bij Duitsland. In 1918 werd zij weer Frans. In de laatste oorlog werd de stad zwaar beschadigd, vooral door het fanatisme van de bezetters die in zeven forten weer stand bleven bieden tot meer dan een half jaar na dat de Amerikanen de stad bevrijd hadden. Zo vierde Metz zijn 4e eeuwfeest met folkloristische feesten met .Pauline" stevig op kop, maar op het laatste rechte eind raakte de merrie even uit de draf waarvan Leidstar, gereden door P. Kramer uit tweede posi tie profiteerde door voorbij te gaan. Pauline herstelde zich ech. ter prachtig, kwam terug en won nog met klein verschil. Ook in de finale bleek Pauline de snelste en won in 2 min. 39.6 km tijd 1.31.7. O. Brewer de schimmel van Gorter, gereden door J. P. Gorter had de eerste heat gewonnen voor Quickloper en werd in de finale verdienste lijk tweede voor Quickloper en Marums Gregor, die de derde en vierde prijs kregen. Toto w. 1.60, pl. 1.30 en 1.10. De hoogste prijs die in de draverij over 2120 meter internationaal f 500.was echter yoor P. Kramer, die de vosmerrie Oda in een prachtige stijl door de bochten voerde en van kop af onbedreigd won. Km tijd 1.32. Om de tweede plaats werd fel gestreden tussen Nino Narville en Pretty Polly. Van der Veen had het genoegen Nino even eerder over de streep te jagen Toto w 3.70. pl. 1.80 en 1.70. De openingsprijs werd gewon nen door Princes Nora ook al gereden door A. T. van der Veen Km.-tijd 1.38.9. Tweede was Pompea, derde Qui Peter. Toto w. 1.40, pl. 1.10 en 1.40. Als laatste nummer ging de kortebaan-draverij over 690 tot 800 meter in drie series. De eerste serie was na een span nende rit voor Mary Simons eigenaar berijder J. Hart met een lengte voor Pretty Polly. De tweede plaats was voor Pauli na en de derde voor Marums Gregor. Pretty Polly kwam als snelste tweede in de finale en werd daar gereden door K. Kra mer, die ook Pauline in de serie gereden had. Gorter kwam nu in de finale met Pauline Het werd nog een mooie finale, waarin Marv Simons na een vlotte start geen last meer had van Pretty Polly en alleen nop moeite had Marums Gregor te passeren. Toch bleek de vos de snelste: tweede werd Marums Gregor; derde Pretty Polly. Win nend 2.10. Post voor Hr Ms „Willem van der Zaan" Post, bestemd voor opvarenden /an Hr.Ms. „Willem van der Zaan", welk schip thans uit de Nederlandse Antillen via het Panamakanaal, de Grote Oceaan en Nieuw-Guinea op thuisreis is naar Nederland, dient vóór 13 Juli om 12.00 te Amsterdam aan wezig te zijn voor uitreiking te Honolulu. Post, uit te reiken te Kwaje ein, dient uiterlijk 21 Juli a.s om 12 uur te Amsterdam aan wezig te zijn. Adressering als volgt: Naam ang of kwaliteit, marinenummer aam boord van Hr.Ms. „Willen van der Zaan", Amsterdam-C.S Marine. De naam van de haven, waa de post wordt uitgereikt, dien niet te worden vermeld. BELFAST, 2 Juli van sabotage doo trische stroom in Elizabeth II de s zoek. Strategisehi honderden ander geheimzinnig uiD Op dat ogenblik re de stad binnen. Zij het regeringsgebouw de stad verwijderd, nacht had doorgebra Zwijgzame functio: de eleetriciteitswerk hardnekkig officieel wat er mis gegaan i van hen, die weigerc te laten noemen, sp footage. De stad zoe: geruchten d'at een t zou zijn. De gerucl niet bevestigd wordi later begonnen de tr lopen. Maar de 4000 de scheepswerven va: bezig zijn de Britse bewapenen, zaten nc vangen in de donkere de schepen, waar all alle liften weigerden Het werk lag ook sti bijgelegen vliegtuigf het laatste model ve gebouwd wordt. Geen afbi Koninklijl Het uitvallen van deed echter geen afbi ordelijke verloop var van de Koningin. Na in de Universiteit r juichende menigten centie en een lunch h"is van Belfast. De stadhuis, die gewoor sche fornuizen gebri keiden over op gas gereed te maken. Naar het A.N.P. het Koninklijk Nederl rologisch Instituut in gend jaar zijn eeuw: Dit zal gepaard gaan ciële ingebruiknemini nieuwe gebouwen, dii ste tijd tot stand zijn De viering zal echt komstig de tijdsoms' op bescheiden wijze Een der hoofdpunt programma zal zijn ning van een gedenkt trekking tot de gesc het werk van het K.I werking aan dit boek leend door de staf stituut. ZATERDAG 4 HILVERSUM I 402 n 7.00—24.00 K.R.O. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gym; 7.30 Koorz. gengebed en Lit. k.; weerber.; 8.15 Gram.; de huisvrouw; 9.40 Voor de kleuters; 10 11.00 Voor de zieken; nenkoor en sol.; 12. 12.03 Gram. (12.30—1 en tuinbouwmeded.); newijzer; 13.00 Nws er 13.20 Amus. muz.; 14. spreking; 14.10 Gram. var. muz.; 15.00 Kron. en kunsten; 15.40 C 16.05 Sopr. en orgel; schoonheid van het 17.00 Voor de jeugd; 18.15 Journalistiek 18.25 Hammondorgelsp tenl. correspondenties; 19.10 Intern, tenniska 19.20 Pari overz.; IE 20.25 De gewone man; baken; 20.50 Gram.; 1 muz.; 21.25 Act.; 21.4E ork, koor en sol., 22.3( de Zondag in; 23.00 Nieuws in Esperanto: Gram. HILVERSUM II 298 7.00 VARA, 10.00 V VARA, 19.30 VPRO, VARA. VARA: 7.00 Nws: 7. 7.30 Idem; 8.00 Nws; 8.30 Orgelspel; 8.55 vrouw; 9.00 Gym; 9 (9.35 Waterstanden); 1 „Tijdelijk uitgeschake 10.05 Morgenwijding; 1 Voor de arb. in de c< 11.35 Pianoconcert; 1 12.30 Land- en tuinboi 12.33 Gram.; 13.00 I Accordeonork.; 13.50 1 14.20 Lichte muziek; ca us.; 15.05 Streekuitz. de wieg tot het graf; 1! orkest en soiiste; 16 praatje; 16.45 Jazzr Cooperatiedag; 17.40 C Nws en comm.; 18.20 ork.; 18.40 Regeringsu licht op de westerse 19.00 Artistieke staalki 19.30 „Nederlanders in de", klankb.; 19.55 „E caus.; VARA 20.00 Nv Hoop moet varen, d< varen! 20.20 „Amor hoorsp. met muz.; comm.; 21.30 Promen Klein koor 21.55 Rond rhk; 22.05 „Dodenhui 22.35 Weense muz.; 23.1524.00 gram.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4