Ierse sabotage in Belfast tijdens koninklijk bezoek RADIO Financiële verhouding van Rijk en gemeenten „Het voorste Legioen" Soldaten in Nw. Guinea hebben het moeilijk Financiën en Economie 30,000 Chinèse nationalisten in Indo-China vrijgelaten Stad zonder electriciteit; bomexplosie op spoorlijn K.N.M.I. in 1954 honderd jaar programma Geen ongevallen De strijd tegen Darul Islam Scheepsberi chten Geheim wapen van Peking-China Gezinsleven is uitermate duur Nieuwe regeling voor 1953 t/m 1955; 5A millioen méér voor 319 gemeenten Beurs Vrijdag 3 Juli 1953 Pagina 5 Slechts één baan werd bescha digd, maar de grote lading op een smalle brug scheurde 250 meter baan weg, niettegenstaande de spoorlijn speciaal bewaakt werd. De ontploffing kon duidelijk gehoord worden over de grens m de Ierse Republiek, waar de y -i -i i autoriteiten onmiddellijk de van sabotage door Ierse nationalisten is vandaag de elec- grensbewaking alarmeerden trische stroom in de stad uitgevallen, juist toen koningin Elizabeth II de stad binnenkwam voor haar eerste be- BELFAST, 2 Juli (A.P.) Waarschijnlijk ten gevolge Naar het A.N.P. verneemt zal het Koninklijk Nederlands Meteo rologisch Instituut in De Bilt vol gend jaar zijn eeuwfeest vieren. Dit zal gepaard gaan met de offi ciële ingebruikneming van de nieuwe gebouwen, die in de laat ste tijd tot stand zijn gekomen. De viering zal echter, overeen komstig de tijdsomstandigheden, op bescheiden wijze geschieden. Een der hoofdpunten van het programma zal zijn de verschij ning van een gedenkboek met be trekking tot de geschiedenis en het werk van het K.N.M.I. mede werking aan dit boek wordt ver leend door de staf van het in stituut. ZATERDAG 4 JULI HILVERSUM I 402 m. 7.00—24.00 K.R.O. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym; 7.30 Koorz.; 7.45 Mor gengebed en Lit. k.; 8.00 Nws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Man nenkoor en sol.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmeded.)12.55 Zon newijzer; 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Amus. muz.; 14.00 Boekbe spreking; 14.10 Gram.; 14.40 Ge- var. muz.; 15.00 Kron. v. letteren en kunsten; 15.40 Gevar. muz.; 16.05 Sopr. en orgel; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans: 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Idem; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Hammondorgelsp.; 18.45 Bui- tenl. correspondenties; 19.00 Nws.; 19.10 Intern, tenniskamp. Wimbl. 19.20 Pari overz.; 19.30 Gram. 20.25 De gewone man; 20.30 Licht baken; 20.50 Gram.; 21.00 Gevar. muz.; 21.25 Act.; 21.45 Metropole ork, koor en sol., 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nws.; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10 20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00-24 00 VARA. VARA: 7.00 Nws; 7.13 Gram 7.30 Idem; 8.00 Nws; 8.18 Gram.' 8.30 Orgelspel; 8.55 Voor dé vrouw: 9.00 Gym; 9.10 Gram. (9.35 Waterstanden); VPRO 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus.; 10.05 Morgenwijding; VARA 10.20 Voor de arb. in de continubedr.; 11.35 Pianoconcert; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw meded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.: 13.15 Accordeonork.; 13.50 Weekjourn., 14.20 Lichte muziek; 14..45 Muz. caus.; 15.05 Streekuitz.; 15.30 Van de wieg tot het graf; 15.45 Kamer-, orkest en soliste; 16.30 Sport- praatje; 16.45 Jazzmuz.; 17.15 Cooperatiedag; 17.40 Gram.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Mandoline- ork.; 18.40 Regeringsuit.: „Zoek licht op de Westerse Defensie"; 19.00 Artistieke staalkaart: VPRO 19.30 „Nederlanders in de vreem de', klankb.; 19.55 „Deze week", caus.; VARA 20.00 Nws; 20.05 De Hoop moet varen, de Hoop zal varen! 20.20 „Amor verdwaalt", hoorsp. met muz.; 21.15 Soc. comm.; 21.30 Promenadeork. en klein koor 21.55 Ronde v. Frank rijk; 22.05 „Dodenhuis", hoorsp.; 22.35 Weense muz.; 23.00 Nws, 23.15—24.00 gram. Er zijn geen berichten over slachtoffers bij de beide inciden ten van vandaag. Aannemend dat het uitvallen van de stroom, evenals een eerdere ontploffing aan de spoorlijn Dublin-Belfast, kan toegeschreven worden aan nationalisten, is het doel duidelijk propaganda te maken en niet de Koningin te bedreigen. De ontploffing van vanmorgen vroeg vond plaats om 0300 uur op de spoorlijn even ten Noorden van de Ierse republikeinse grens. zoek. Strategische scheepswerven, vliegtuigfabrieken en honderden andere fabrieken werden lamgelegd door een geheimzinnig uitvallen van de stroom. Op dat ogenblik reed Elizabeth de stad binnen. Zij kwam van het regeringsgebouw 24 KM van de stad verwijderd, waar zij de nacht had doorgebracht. Zwijgzame functionarissen van de electriciteitswerken weigeren hardnekkig officieel mee te delen wat er mis gegaan is, maar één van hen, die weigerde zijn naam te laten noemen, sprak van sa botage. De stad zoemde van de geruchten dat een bom ontploft zou zijn. De geruchten konden niet bevestigd worden. Een uur later begonnen de trams weer te lopen. Maar de 4000 arbeiders op de scheepswerven van Belfast, die bezig zijn de Britse vloot te her bewapenen, zaten nog steeds ge vangen in de donkere ruimen van de schepen, waar alle lichten en alle liften weigerden te werken. Het werk lag ook stil in een na bijgelegen vliegtuigfabriek, waar het laatste model van de Cornet gebouwd wordt. Geen afbreuk aan het Koninklijk bezoek. Het uitvallen van de stroom deed echter geen afbreuk aan het ordelijke verloop van het bezoek van de Koningin. Na een receptie in de Universiteit reed zij door juichende menigten naar een re- centie en een lunch op het stad huis van Belfast. De koks op het stadhuis, die gewoonliik electri- sehe fornuizen gebruiken, scha kelden over op gas om de lunch gereed te maken. versterkingen naar de grens zon den. De spoorwegen waren van plan vandaag 60 extra tremen naar Belfast in te leggen, zodat zoveel mogelijk Ieren de Ko ningin kunnen zien. Vele van deze treinen moesten over de beschadigde .baan rijden. Een halve eeuw notarisklerk De burgemeester van de ge meente Vorden heeft de heer Koerselman, die een halve eeuw werkzaam is geweest op het nota riskantoor te Vorden, de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitge reikt. De jubilaris ontving van zijn werkgever een schilderij. SAIGON, 2 Juli (AFP) De Franse autoriteiten in Indo- China hebben 30.000 Chinese nationalisten, die op het eiland Phae Quoc geïnterneerd zaten, vrijgelaten. Zij zijn naar Formosa gerepatrieerd. De Chinese nationalisten, die sedert de nederlaag van Tsjiang Kai Sjek in Indo-China waren, bevonden zich ongeveer een jaar op het eiland Phoe Quoc in de Golf van Siam, 300 KM ten Oos ten van Saigon. De Franse regering nam haar besluit om de Chinezen te repa triëren na de resolutie der V.N. aangaande repatriëring van Chi nese nationalistische troepen, die gedurende drie jaar de Birmese strijdkrachten hebben bestreden, Ongev. 12.000 van deze guerilla- strijders zullen naar verwacht wordt eveneens de strijdkrachten van Tsjiang Kai Sjek versterken. Onder de 30.000 Chinezen, wier vrijlating 26 Juni was voltooid, bevinden zich 25.000 mannen, 3000 vrouwen en kinderen en 2000 zieken of oorlogsgewond'en. Volgens de waarnemers zullen de 25.000 Chinezen, die tijdens hun verblijf op Phoe Quoc een in- 22 Leden gedood DJAKARTA, 2 Juli p.i. Aneta Negentien leden van de Darul Islam zijn gedood tijdens gevech ten tussen een bende van de D.I. en een legerbataljon in het Sida- redjase (midden Java). Het ba taljon werd gesteund door politie en de bevolking. De bende was ongeveer 150 man sterk. Bij de gevechten zijn tevens drie dorpelingen om het leven gekomen. Passagiersschepen Boschfontein 1 te Tanga; Groote Beer 1 v. New-York n. Rotter dam; Jagersfontein 1 v. East Lon den; Noordam 1 770 m. O.t.Z. Kaap Race; Oranje 2 te Colombo; Oranjestad 2 v. Cristobal n. Am sterdam; Oranjefontein 1 v. Te- neriffe n. Southampton; Sibajak 1 dw. Enggano; Westerdam 1 570 m. O.t.Z. Kaap Race; Wil lem Ruys 2 v. Port Said; Zuider kruis 2 verw. New-York. Tankvaart Aldegonda 1 v. Pladju; Baren- drecht 1 v. Port Said; Caltex Delft p. 1 Kaap Vincent; Caltex Pernis p. 1 Kaap de Gata; Chama 2 te Bombay; Esso Rotterdam 2 v. Rotterdam n. Aruba; Macuba p. 1 Soembawa; Tibia 30 te Auckland. Vrachtvaart Aagtedijk 1 v. Trinidad; Aar- dijk 30 v. New Orleans; Abbe- kerk 1 v. Bilbao; Alderamin 3 v. Genua n. Barcelona; Amor 2 te Oran; Amsteltoren 1 te Port Said; Arendskerk 1 v. Kobe; Baarn 2 v. Le Havre; Bennekom 1 te Callao; Bintang 2 te Penang; Borneo 2 te Surabaia; Boskoop 2 verw. La Guaira; Cirrus (weer- schip) 1 te Rotterdam; Clio 1 te Amsterdam v. Curaqao; Congo- stroom 2 v. Amsterdam naar W. Afrika; Delfland 2 te Amsterdam v. Zuid-Amerika; Duivendijk 30 te Vancouver v. Rotterdam; Edam 1 te Halifax; Gaasterkerk 1 v. Manilla; Gaasterland 1 v. Bahia; Grootekerk 2 verw. Kaap stad; Haarlem 1 te Rotterdam; Hector 1 v. Malta; Heemskerk 7,erw- P°rt Said; Hilversum p. 1 Malta; Jupiter 1 te Malta; Lau- renskerk 2 te Genua; Lieve Vrouwekerk 2 v. Karachi n. Bombav; Limburg 2 te Manilla; Hombok 2 verw. Los Angeles v. G--Afrika: Maleat 1 v. Heysham j Hotterdam: Markt^o 2 te Lo- ïwr j'j ^entor 2 te Amsterdam v. MnWellandse Zee; Nigerstroom 1 v.. Duala; Oberon 1 v. Funchal; Rijnkerk 2 te Rotterdam v. Ham burg: Salawati 10 verw. Le Havre: Saparoea 3 verw. Dakar; Sarangan 28 v. Portland n. San Francisco: Sloterdijk 30 te Vera Cruz; Sommelsdijk 29 te Colom bo (met lichte schade); Stad Dordrecht 2 te Vlaardingen v Setubal; Stad Maassluis 2 v Narvik: Tabinta o. 1 Kaan Guar- dafui: Tara 2 te St. Vincent Kaap Verdische eilanden); Teire- sias 28 v. Banjuwangi. tensieve lichamelijke training hebben ondergaan, onmiddellijk kunnen worden opgenomen in 't leger van Tsjiang Kai Sjek. Ongeveer duizend Chinezen heb ben geweigerd naar Formosa terug te keren. TAIPEH. 2 Juli (Reuter) Volgens het Nationalistisch-Chi- nese persbureau zal op 1 Augus tus in de Chinese provincie Sin- kiang, die aan de Sowjet-Unie grenst, een geheim wapen worden beproefd. Het persbureau verklaart, dat dit onlangs te Peking is onthuld door generaal Tsjoe Teh, opper bevelhebber van de strijdkrach ten. 1 Augustus is de dag van het leger in Communistisch China. VERENIGING VOOR TERPENONDERZOEK DIEVER De Vereniging voor Terpenonderzoek hield on der voorzitterschap van prof. dr. J. Lindeboom haar jaarlijkse le denvergadering in het fraai ge restaureerde oude Schuitehuis te Diever. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goed gekeurd. Uitvoerige mededelin gen werden gedaan over het van wege de vereniging onder leiding van prof. van Giffen verrichte bodemonderzoek te Valkenburg (Z.-H.) en Alphen aan de Rijn. Herkozen werden de aftreden de bestuursleden dr. H. de Buck, prof. mr. P. W. W. A. Immink en prof. dr. J. Lindeboom. De vergadering werd voorafge gaan en gevolgd door een excur sie van de leden en vele geintro- duceerden door het Drentse land. Bezocht werden de opgravingen van een aantal grafheuvels in een grafveld te Hijken (gemeen te Beilen), waar de leider van het onderzoek, prof. van Giffen, en enkele leden van diens staf de nodige toelichtingen gaven. In de namiddag werd nog een bezoek gebracht aan de Schans te Een bij Norg. eigendom van de stichting „Oud Drente", waar bij prof. van Giffen en mr. G. Overdiep uitleg gaven van de inrichting en geschiedenis van dit merkwaardige vestingbouw kundige monument, een unicum in ons land. IK moet beginnen met toe te geven, dat het leven op Nieuw- Guinea niet gemakkelijk is. De huisvesting is over het algemeen slecht, ook voor de militairen; de voedselvoorziening is maar zo-zo en duur. Het klimaat kan men moeilijk gunstig noemen; de tem peratuur is er natuurlijk tropisch, maar erger is, dat het zo'n voch tig land is, als „vochtig" ten minste niet te zacht is uitgedrukt. Dit schrijft aalmoezenier de Neyn van Hoogwerf in Centurio, het blad van de katholieke officieren. Het regent er, althans aan de Noordkust, het hele jaar door zeer veel, en in de natte (onze win ter-) tijd nog tweemaal zoveel. En dan geen motregentjes! De ge riefelijkheden van onze zoge naamde beschaving ontbreken vrijwel geheel, en de mogelijk heden op het gebied van ontspan ning en amusement zijn minimaal. Ik voor mij geloof, dat dit een van de voornaamste redenen is, waarom onze jongens op Nieuw- Guinea het zo moeilijk hebben, als we tenminste afzien van hun verlangen naar vrouw of meisje. Ze hebben weinig of geen af leiding en kunnen die zelf niet scheppen; ze lijden aan de be kende kwaal van onze moderne samenleving: gebrek aan activi teit, omdat alle amusement en tijdspassering practisch op pas sief ondergaan berust. Ze zijn de kunst verleerd geboeid te kun nen worden door eigen liefhebbe rijen of studie. Over het algemeen loopt alles, wat de militaire over heid organiseert op het gebied van ontwikkeling en ontspanning, op een fiasco uit wegens gebrek aan belangstelling. Alleen de filmvoorstellingen zijn favoriet. Voor iemand, die aan deze veel verspreide kwaal niet lijdt, staan de zaken heel wat gunstiger. Als ergens ter wereld de duivel graag zijn moede hoofd ter ruste legt op het muffe kussen der verve ling, dan is dat wel in Nieuw- Guinea. Problemen voor de huisvrouw Voor een huisvrouw lijkt mij het leven in Nieuw-Guinea alles behalve gemakkelijk. Om te be ginnen zit ze met voortdurend gebrek aan personeel of in het gunstigste geval met zeer ge brekkig personeel. Het klimaat kan men moeilijk bevorderlijk voor de gezondheid noemen en over de min of meer primitieve huisvesting sprak ik reeds. De meeste gezinnen wonen nog steeds in Quoussel-hutten; de nieuwe „prefabricated" huisjes zijn wel een grote verbetering, maar nog lang niet ideaal. En het onderhoud van een gezin op Nieuw-Guinea kost handen vol geld: in Hollandia kan men rustig rekenen op een uitgave van f 120 per lid van het gezin per maand alleen al voor de voeding. Waar electriciteit is, is ze schreeuwend duur, kleding en schoenen zijn matig van kwaliteit, maar on matig in prijs. Het onderwijs is natuurlijk ook nog in z'n eerste stadium van ontwikkeling; Hol landia heeft sinds kort een Kath. H.B.S., maar dat is dan ook voor zover ik weet, en zeker aan de Noordkust, de enige. 60.000 ambtenaren in Griekenland staken ATHENE, 2 Juli (Reuter). Zestigduizend Griekse ambtena ren beginnen vandaag (Donder dag) een waarschuwingsstaking van 48 uur, om kracht bij te zetten aan hun eis voor hogere salarissen. De Griekse regering heeft de ambtenaren er Woensdagavond aan herinnerd, dat volgens de Griekse Grondwet en het Wet boek van Strafrecht het staken van ambtenaren verboden is. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp betreffen de de financiële verhouding tus sen het Rijk en de gemeenten voor de jaren 1953, 1954 en 1955. Het voorstel is gebaseerd op het door de Commissie-Oud uitge brachte rapport, dat evenwel niet op alle punten ongewijzigd is overgenomen. In overeenstemming met het advies van deze commissie, zal de regeling beperkt zijn tot de jaren 1953, 1954 en 1955. Daarbij is re kening gehouden met het feit, dat volgens de bestaande wetgeving de (verhoogde) belastingen, wel ke ter dekking van de bijzondere uitgaven voor de defensie worden geheven, na de afloop van 1954 zullen zijn beëindigd, waarna de mogelijkheden voor het eigen be lastinggebied der gemeenten ho pelijk iets groter zullen zijn dan thans, doch anderzijds met de omstandigheid, dat het niet moge lijk zal zijn reeds aanstonds na de eventuele afloop van de de fensiebelastingen een regeling voor de gemeentelijke be^stingen voor te stellen. Dit zal de nodige tijd van voorbereiding vergen. Een nieuwe lezing van paragraaf 1 der Financiële Verhoudingswet wordt voorgesteld, verband hou dende met de gedachte, de be staande uitkeringen uit het Ge meentefonds (hieronder niet be grepen de aanvullende uitkering voor het verlies der Onderne mingsbelasting) samen te vatten tot één „algemene" uitkering, hetgeen behalve een vereenvoudi ging van de administratie, ook een beter inzicht geeft. Het voorstel houdt overigens enkele elementen in, welke rechtvaardigen, het te bestempe len als een eerste stap op de weg naar een geleidelijke overgang. Als zodanig kunnen worden ge noemd: a. het leggen van een vloer door middel van een minimum uitkering per inwoner, waardoor de financiële mogelijkheden voor de kleinere gemeenten iets gro ter worden; b. het toewijzen van de op brengst van de hoofdsommen der Grondbelasting en van de Perso nele belasting aan de gemeenten, ter vervanging van (een deel van) de Ondernemingsbelasting en suppletie; c. rentevergoeding van het Rijk aan het Gemeentefonds wegens in 's Rijks kas aanwezige middelen van de reserve van het fonds. Algemene uitkering Volgens de thans afgelopen re geling werden uit het Gemeente fonds de volgende uitkeringen aan de gemeenten gedaan: 1. het vaste bedrag van f4500; 2. de zgn. algemene uitkering; 3. de bijzondere uitkering; 4. de zgn. belastinguitkering; 5. de garantie-uitkering. Deze uitkeringen hadden alle haar verschillende betekenis. Als totaliteit beoogden zij evenwel, voor elk der gemeenten afzon derlijk te voorzien in de behoef te aan algemene dekkingmiddelen voor zover deze niet uit andere eigen bronnen geput kon den worden. In het rapport der commissie- Oud is opgenomen een overzicht van de vroegere uitkeringen uit het Gemeentefonds, per inwoner berekend. Uit dit overzicht blijkt, dat het totaal daarvan voor de verschil lende gemeenten zeer uiteen loopt en dat weliswaar de uitkeringen de neiging hebben groter te wor den naarmate het aantal inwo ners toeneemt, doch dat een uit- keringsschaal, waarbij gelijke uit keringen per inwoner worden ge daan aan gemeenten uit dezelfde grootte-groep practisch niet te verwezenlijken is. Pogingen om tot betere verde ling te komen mogen niet achter wege blijven, doch zij zullen slechts zeer geleidelijk moeten en kunnen worden ondernomen, wil niet een toestand ontstaan, die in haar uitkomsten slechter is dan de bestaande. Van deze gedachte gaat de thans voorgestelde rege ling uit, die in het algemeen de uitkeringen voor de volgende drie jaren afstemt op de middelen, die thans nodig zijn om in de feite lijke behoeften der gemeenten te voorzien. Eigen belastinggebied. Een kleine stap in de richting naar uitkeringen, welke niet af hankelijk zijn van gedane uitga ven, is 't opnemen van een geli miteerde minimum-uitkering van f 20.per inwoner, die voorna melijk voor een aantal kleinere gemeenten van belang zal zijn. Het opnemen daarvan verhoogt het totaal der uitkeringen met rond f 5,4 millioen, met welk be drag enige verbetering wordt be reikt in de financiële positie van 319 gemeenten. De juiste cijfers zullen eerst bekend zijn, als de gegevens over 1952 vast staan. Zoals reeds eerder is aangekon digd, werd overwogen, in afwach ting van de uitslag van een onder zoek naar verdere mogelijkheden ten aanzien van het eigen belas tinggebied der gemeenten, de in dividuele gemeenten in het genot te stellen van de opbrengst van de hoofdsom der Grondbelasting en der Personele belasting. Beide belastingen, waarop reeds opcen ten door de gemeenten worden geheven, hebben relatie met het grondgebied der gemeenten, waar door de opbrengst in tegenstelling tot de meeste andere belastingen, op gemakkelijke wijze aan de ge meenten kan worden toegedeeld. In vrijwel alle gemeenten zal de opbrengst der hoofdsommen ech ter lager zijn dan hetgeen thans ontvangen wordt aan Onderne mingsbelasting en suppletie. Het totaal der uitkeringen Onderne mingsbelasting bedraagt rond f204 millioen, terwijl de hoofd som- Grondbelasting en de hoofd som Personele belasting naar ra ming resp. f28 millioen en f27 millioen bedragen. Naar thans bekende gegevens zal in slechts 13 gemeenten de nieuwe opbrengst hoger zijn dan de oude en wel tot een totaal bedrag van rond f 309.000 met als hoogste een voordeel voor de ge meente Wassenaar van f 136.000 en als laagste voor de gemeente Willeskop van f 100. Voor de resterende f 150 mil lioen van het vervallen belasting gebied kan thans nog geen voor ziening in de vorm van toedeling van Rijksbelastingen of door de gemeenten zelf te hanteren belas tingen worden getroffen. Voor dit bedrag zal echter een deel van het Rijksbelastinggebied in het Gemeentefonds worden ge stort en aan de gemeenten wor den uitgekeerd door middel van een belastinguitkering. Drie Deli-maatschappijen willen fusie aangaan Door de besturen van de Deli- Maatschappij, de Deli-Batavia- Maatschappij en de Deli-Batavia Rubber Maatschappij is overeen stemming bereikt over een voor stel tot algehele fusie hunner be drijven. Uit practische overwegingen zal deze fusie worden gegoten in de vorm van een aanbod door de Deli-Maatschappij aan de aan deelhouders van de Deli-Batavia Maatschappij en de Deli-Batavia Rubber Maatschappij tot omrui ling in aandelen c.q. certificaten van aandelen Deli-Maatschappij, die haar naam zal veranderen in N.V. Verenigde Deli Maatschap pijen. Binnen enkele dagen zul len hierover nadere officiële me dedelingen volgen. Productiecijfers Bandar Concern De Bandar Rubber Mij. N.V. heeft in Juni geoogst 138.000 kg. rubber, waardoor de productie gestegen is tot 920.000 kg in de eerste helft van 1953, tegen 645.000 kg in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De Bandar Oliepalmen Cultuur Mij. N.V. heeft in Juni verkregen 850 ton palmolie en 225 ton kernen, waar door de productie in het eerste semester dit jaar gekomen is op 6.370 ton olie en 1.748 ton kernen, tegen resp. 4.700 ton en 1.257 ton in hetzelfde tijdvak vorig jaar. „Vulcaansoord" verwacht betere resultaten In de algemene vergadering van aandeelhouders der N. V. „Vulcaansoord" te Terborg zijn de jaarstukken over 1952 met dechar ge aan directie en commissaris sen door aandeelhouders vastge steld. Het verliessaldo ad f105.468 werd naar nieuwe rekening over geboekt. Voor de aftredende di recteur, de heer J. J. Vergouwen te Doetinchem, werd met alge mene stemmen benoemd de heer J. Th. van Wijngaarden te Does burg. Medegedeeld werd, dat de tegenwoordige fabrieksbezetting voor de gieterij en voor de email leerfabriek belangrijk groter ge worden is, zodat binnen enkele maanden weer een sluitende ver- lies- en winstrekening te ver wachten is. Ned. Fondsen-Mij Het resultaat der exploitatie over 1952 der N.V. Nederlandse Fondsen Maatschappij te 's-Gra- venhage, wijst een voordelig sal do aan van f73.203 (v.j. f96.065). Volgens de balans per 31 Dec. 1952 bedraagt het fondsenbezit fl.641.554 (v.j. fl.528.826), waar van nominaal f618.000 (vjf596.000) eigen aandelen. Aan dividenden en diverse baten werd ontvangen f87.989 (vj. fill.030). AMSTERDAM, 2 Juli Ook vandaag is het heet toegegaan in de cultures. De reden waarom Deli Batavia Tabak en Deli Ba tavia Rubber gisteren willig wa ren, is thans bekend. De grootste Sumatra Tabaksmij, de Deli mij. zal n.l. een bod doen op deze vennootschappen uitbrengen en wel in aandelen Deli Mij.. Welke maatstaf zal worden is nog onbekend. aangeegd In de drie betreffende maat schappijen moch vanmiddag geen notering worden gemaakt. Men hoorde wel een taxatieprijs die ca. 10 punten hoger was dan de vorige noteringen. De Beurs juicht deze concentratie ten zeerste toe. Intussen was de ani mo voor cultures onverminderd groot, zodat automatisch enkele kleinere broeders aan de beurt kwamen. Hierbij was de Oost kust het meest gewild en de koers steeg aanvankelijk zelfs 9 punten tot 117, later volgde een achteruitgang tot 113. Vorsten landen en Java Cultuur even eens vast. Amsterdam rubber trok 2 punten aan en HVA boek te 1 punt winst. Vast waren ook aandelen Cultuurbank die van 65 tot 68 stegen. Obligaties Ban doeng noteerden vanmiddag ex uitloting en werden op 100 a 105 geactiveerd tegen een vorige prijs van 112. Behalve in de cultures viel er vandaag een opmerkelijke ont wikkeling te constateren m de staatsfondsen. De nieuwe lening steeg n.l. met liefst een vol punt tot 103 5/8. Er schijnt zo goed als geen aanbod te zijn en ter bevre diging van de vraag was deze on gebruikelijke koersstijging nood zakelijk. Later volgde een reac tie tot 103 1/8. De conversiele ning en investeringscertificaten zo goed als onveranderd. Gezien de grote belangstelling voor cultures kwam de scheep vaart en industrieafdeling weder om op het tweede plan. Niette min was ook hier de stemming vrij vast te noemen, doch de han del bleef beperkt. Amerikanen stil en nog immer verwaarloosd. FEUILLETON Door Emmy Lavery in het Nederlands bewerkt naar de gelijknamige Gofilex-film 11. „U kunt natuurlijk in de recre atie wachten, het is nogal koud vanavond." „Dank u, broeder, ik weet de weg." In het duister van de enge biechtstoel sprak Pater Arnoux de laatste gebeden. De Novicen wa ren weg en slechts enkele lichten brandden nog in de verlaten ka pel. Pater Arnoux wilde juist op staan toen hij een zachte stem zijn naam hoorde fluisteren. Uit zijn overpeinzing opge schrikt keek Pater Arnoux door het kleine tralievenster. „Ik ben hetDr. Morell." Pater Arnoux onderdrukte zijn verrassing. Zijn hand die de stola wilde afnemen bleef halverwege geheven. „Dr. Morell?" „Ik moest u spreken." „Wel, ik ben hier klaar.Komt u maar mee naar de recreatie zaal." Morell schudde het hoofd: „Ik wil u hier spreken." „Wilt u biechten?" vroeg Pater Arnoux. „Needat niet.ik. „Wat is er aan de hand? Dr. Morell", vroeg Pater Arnoux be slist. „Het gaat om een meisje, dat hier in de stad woont", zei Morell aarzelend. „Ze denkt weer te kun nen lopen, juist als pater Sierra, maar ze is ongeneeslijk. Ik kan haar wel even tegenhouden, maar niet voor altijd. Het is moeilijk uit te leggen, omdat U haar niet kent. Pater Arnoux knikte Morell vriendelijk toe. „Maar daar kunt toch niet verantwoordelijk voor zijn?" „Ik bén verantwoordelijk voor al deze bedevaartgangers, die hier komen uitzien naar een wonder", sprak Morell opgewonden. Pater Arnoux zag een vreemde gloed glanzen in de ogen van de dokter. Voor een ogenblik kruisten twee scherpe geesten elkaar. „Dokter, beheers u", merkte Pater Arnoux koel op. „Wat wilt u mij vertellen?" Dr. Morell bracht het gezicht dicht bij het tralieraampje en zijn ogen stonden groot en vreemd toen hij vervolgde: „Wat ik u wil vertellen? Dat u gelijk had met uw achterdocht." Pater Arnoux wist zich plotse ling ingesloten door een dreiging, donker en onheilspellend. „Achterdocht?Waarvoor?" stamelde hij. Dr. Morell beefde zichtbaar. „Er is geen sprake van een wonder.... Het was een truc een bedrog, door mijzelf opgezet!" Pater Arnoux werd lijkbleek: „Dokter, dat kan toch niet waar zijn", sprak hij bijna smekend. (Wordt vervolgd) XIV. „Ik bedoelde er geen kwaad meeIk wilde alleen Pater Sierra helpen Ontzetting lag te lezen op het gelaat van Pater Arnoux. „Maar dokter, hij liep toch en hij had een soort visioen, waarin hij sprak met de Zalige Joseph." De bleke angst week plotseling van Morell en een boosaardig lachje waarin superioriteit lag, krulde zijn lippen. „Dat deed hij niet, Hij sprak met Mij! Ik zei hem te gaan lo pen. In het begin al dacht ik, dat het een zenuwkwestie was." Morell begon steeds vlugger te spreken. „Ik gaf hem een injectie en zijn verbeelding deed de rest. Altijd heb ik mij afgevraagd, wat eigen lijk de macht van suggestie was en hier was de kans om mijn theo rie te beproeven. Bovendien vond ik het grappig." Pater Arnoux keek naar de dokter die hij op de grens van waanzin achtte. „Grappig!" beet hij hem toe. De dokter lachte honend: „Ja. een krankzinnige grapjullie geleerde en knappe Jezuïeten je te zien opwinden over niets jullie een nieuwe Jezuïeten- Heilige te zien maken'door een wonder, dat geen wonder was. Pater Arnoux, de grote advo caat, die zelfs door de ergste moordzaken niet kon worden ge schokt, wiens verstand accuraat en snel werkte als een precisie- apparaat, voelde een ontembare verontwaardiging in zich naar bo ven slaan. Krampachtig omklemde hij de leuning van zijn stoel. „Dit is Godslastering!" fluister de hij bevend. Voor een ogenblik had Morell zijn agressieve houding laten val len. „Het is nu eenmaal gebeurd", zei hij mat. Pater Arnoux had minuten no dig om zijn zelfbeheersing terug te krijgen. „En nu wil je het ongedaan ma ken?" sprak hij eindelijk. Morell knikte. „Ja, want ik hield geen rekening met de reacties van andere mensenzoals Terry. Als ze dit wonder niet beleeft, sterft ze." Pater Arnoux legde de stola af. „En wat doe je nu?" vroeg hij. Dr. Morell haalde de schouders op. „Je moet de waarheid vertellen, Morelldrong Pater Arnoux aan. Hii stond op en opende het deurtje van de biechtstoel. Beiden stonden nu in de stilte van de kapel, waar het Godslampje bib berend stond te branden en een zacht-rode gloed verspreidde. „Niet aan Terry", zei Morell Ontsteld. „Zo nodig aan de hele wereld", sprak Arnoux beslist. „Kom, we gaan naar Pater Rector". De dokter drong dicht op hem aan. „Ik vertel niemand iets en aan evenmin. Wat U in de biecht hoort is geheim.... niet waar? „Maar je biechtte toch niet" vroeg Pater Arnoux opnieuw ver ontrust. „Dan biecht ik nu, dan bind il u nu met geheimhouding." Pater Arnoux greep Morell bi de schouders. Zijn stem trilde e' iets van paniek klonk er in dooi „Morell, zoiets kun je niet doen. (Wordt vervolgd). t

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5