Het onderwijsconfliet in Bergen Practische opleiding landbouwmechanisatie Radio Noordwijk thans Marine-ontvangststation De waarheid Dorpspolitiek in de Wieringermeer Vrijdag 3 Juli 1953 Pagina 7 OVER HET TAKENSYSTEEM AAN DE O. L. SCHOOL 2 Ziekentriduum te Heiloo FAILLISSEMENTEN OPGEHEVEN (Rectificatie) Aanbesteding onderwijzerswoning Bedevaart rijwielclubs Uitspraken Meervoudige Kamer Varkensmarkt Barneveld NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES TECHNISCHE HOGESCHOOL Ex-koning Talal had auto-ongeluk Adenauer dringt aan op betaling K.F.C.-keuringen Meisje getroffen door de bliksem DOKTERSDIENSTEN Pluimvee- en eiermarkt Barneveld W eekoverzicht Langedijker veilingen Markt en Beurs MARKTOVERZICHT SCHAGEN (Ingezonden) In het verslag van de bewogen zitting van Bergens raad is een belangrijk punt niet vermeld. De heer Ellis heeft namelijk gezegd, dat hii bezoek gehad heeft van £g heer Schuil, onder wijzer aan de U.L.O. Als men nu weet, dat de heer Schuil bij het teruglopen van het aantal leerlingen op wacht geld komt en als men enigszins met de plaatselijke toestand op de hoogte is. begrijpt men met een de achtergrond van deze hele tegen mii ontketende rel. Het is voor mii onbegrijpelijk, dat de raad zonder meer de dqpr de U.L.O. verstrekte gegevens als basis voor de bespreking heeft genomen en niet zoals de voorzitter mét klem vaststelde de gegevens van mij en het advies van de inspecteur heeft afge wacht. Door dit volkomen gebrek aan gedocumenteerd discussiemate riaal is in deze raadszitting de ene kardinale onjuistheid op de andere gestapeld. Het zou mil thans te ver voeren op alle daar verkondigde enormiteiten in te gaan, maar wanneer de redactie mij hiervoor de ruimte geeft, wil ik met genoegen hierop terug komen. Ik heb echter uit deze dis cussie dit geleerd, dat men de kwaliteit van een school moet afmeten naar het aantal leerlin gen. dat jaarlijks naar de U.L.O.- school gaat. Als het er mii nu om te doen was een „goede naam" te krijgen, dan was het voor mij een klein kunstje om aan zoveel mogelijk ouders het advies te geyen: Stuur uw kind naar de U.L.O. Ze zouden daar zeker met open armen ontvan gen worden, want het hoofd van de U.L.O. te Bergen heeft nog nooit van een bij hem aangege ven leerling van mijn school enig rapportcijfer of een mede deling omtrent de geschiktheid voor het volgen van U.L.O. op gevraagd, hetgeen toch op iedere U.L.O.-school regel is. Men kan daar alles gebruiken. Verder doe ik er wat de U.L.O. te Bergen betreft het zwijgen toe. Ik wil de heren van deze school niet in oncollegialiteit trachten te evenaren. Maar is het gering aantal leer lingen, dat de lagere school aan de U.L.O. aflevert, dan geen be wijs dat hst peil van het onder wijs daar laag is? En wat kan daarvan dan anders de schuld ziin dan het takensysteem? Het schijnt de raadsleden te ziin ontgaan, dat er de laatste zes jaar op onderwijsgebied in Bergen en omgeving iets ver anderd is. Er is nota bene in Bergen zelf een nieuwe school bijgekomen: de middelbare meis jesschool, dig zeer in trek is en ook van onze school geregeld leerlingen opneemt, die anders naar de -U.L.O. zouden gaan. Verder maakt de V.G.L.O.- scho^ol te Alkmaar, die terecht een uitstekende reputatie geniet, grote opgang. Daarbij komt ten slotte nog, dat dü trek naar de H.B.S. veel groter is dan vroe ger. En laten we nu eens zien, wat er waar is van de praatjes., dat de resultaten van jde O.L.-school zo droevig zijn. Ik neem daar voor de gegevens van verleden jaar, omdat die van dit jaar uiteraard nog niet volledig be kend zijn en ook omdat de klas, die toen de school verliet, het meest representatiéf was voor ..échec" van het takensysteem, doordat deze kinderen meer dan twee jaar aan dat funeste systeem waren opgeofferd. Ik was namelijk na mijn ziekte van de vierde klas af meegegaan via 5 naar 6. Doordat we in die tijd de invasie van de gerepa- trieerden kregen, kenmerkte deze klas. zich door veel mutaties. Lange tijd bestond ze uit pl.m. 50 leerlingen. Aan het eind van de cursus 1951—1952 vertrokken 43 leerlingen met de volgende bestemming: School Aantal percentage Landelijk percentage U.L.O, 17 39 Vt 23 H.B.S. 3 Gymnasium 25Va 8 Midd. meisjessch. 6 Ambachtsschool 3 7 13 Huishoudschool 2 5 13 V.G.L.O. 10 23 Er ging dus 65 procent van het aantal in intellectuele richting tegen landelijk 31 procent. Als men bedenkt, dat de Bosschool de intellectuele room van onze school afschept, terwijl ook nog vele leerlingen via het V.G.L.O. op U.L.O. of H.B.S. terecht ko men, dan is toch wel zonneklaar-, dat er voor ongerustheid geen enkele reden is. Het is in ieder geval ook heel wat meer dan de 40 procent van dr. Hemelrijk, Apropos, hebt u gemerkt, dat de Bosschool, die volgens de gegevens van de heer Van Rees Vellipga 2 van de 20 leerlingen aan de U.L.O. aflevert, met 10 procent een pover figuur slaat. Laten de heren, die zich in de raad steeds als kampioenen voor deze school opwierpen, hun in- yloed aanwenden om het hoofd ervan te overtuigen, dat hij de U.L.O.-school in B.ergen schrome lijk tekort doet. Ik teken hier verder nog bij aan, dat van de 17 leerlingen, die naar het U.L.O. gegaan zijn, er maar 12 naar Bergen gingen. Wanneer deze school ook voor het B-diploma opleidde, zouden de cijfers voor haar zeker gun stiger ziin. De leerlingen van het staatje, die naar H.B.S. en Gymnasium Smgen. deden alle uit de zesde kl(}s examen. Het algemeen ge middelde van alle cijfers voor de vakken Nederlands, Rekenen, Aardrijkskunde en Vaderlandse Geschiedenis was ruim 7%! De leerlingen, die naar het Gymnasium gingen, waren, toen examen deden, nog geen 12 ïaar. Wat echter belangrijker is dan de examenresultaten, is het feit. dat ze zich allen behoorlijk hebben weten te handhaven, en kelen zelfs heel goed. De heer Hemelrijk complimen teerde me indertijd met deze resultaten. Hoe kan hij nu be weren, dat de kinderen bij mii niet de mogelijkheden krijgen, die ze hebben. Ik tart hem één naam te noemen van een kind, dat van mij minder gekregen heeft dan het hem krachtens ziin aanleg toekomt. Ik hoop, dat ik daor dit schrij ven enige dingen, die zeer scheef stonden, recht heb gezet. Het gaat daarbij niet om mijzelf of miin „goede naam". Deze is zo danig door het slijk gehaald, dat alle schoonwassen niet meer baat. Maar het gaat om het kind en om de school, waar de kinderen met zoveel plezier heengaan. Onderwijs en opvoeding kunnen alleen gedijen in een sfeer van vertrouwen en liefde. Dit ver trouwen en die liefde zijn er bij ons steeds in rijke mate aan wezig geweest. Daarvan getuigt de hartelijke samenwerking tussen Oudercom missie en leerkrachten. Daarvan getuigen ook onze goed bezochte ouderavonden, waarop steeds een uitstekende stemming heerst en waar nog nooit een woord van critiek op het takensysteem werd gehoord. Er is in Bergens raad onbe rekenbare schade aan deze school toegebracht. Ik heb voor dit alles maar een conclusie: Het is droe vig. S. J. NIJDAM, Hoofd der Van Reenenschool te Eergen (Ingezonden) BERGEN. 1 Juli Daar mij uit het verslag in het Noordhol lands Dagblad (N.H.D.) van 30 Juni 1953 bleek, dat mijn naam tijdens de onderwijsdiscussie in de raadsvergadering van 29 Juni is genoemd, stel ik er prijs op mijn visie op deze zaak hieronder uit een te zetten. Het conflict tussen O.L.-school en U.L.O.-school is niet nieuw, Ook in het cursusjaar 1945-'46, toen de O.L.-school onder mijn leiding stond, heeft zich een soortgelijke kwestie voorgedaan en wel naar aanleiding van het feit, dat door mij op een destijds gehouden ouderavond is betoogd, dat principieel elke leerling na 't doorlopen van de lagere school, die ontwikkelingskansen moet hebben, die passen bij zijn aanleg en capaciteiten. Dit standpunt, dat ik ook nu nog ten volle zou willen handhaven, werd door hoofd en leerkrachten van de L.O.-onderwijs bestreden. Hun opvatting was. dat elk kind dat geacht moest worden het U.L.O.- onderwijs te kunnen volgen, deze school moest bezoeken. Een stand punt, dat blijkens het verslag in N.H.D. ook door dr Hemel rijk ingenomen blijkt te worden, wanneer hij zegt dat 40 der kinderen het U.L.O.-onderwijs ■moet kunnen volgen en hij daarbij' suggereert, dat B. en W. er nu maar voor moet zorgen, dat dit ook in Bergen gebeurt. Dit standpunt getuigt van kort zichtigheid. Laat het juist zijn, dat 40 der leerlingen het U.L. O.-onderwijs moet kunnen vol gen, op geen enkele manier volgt daaruit, dat dit ook gewenst zou zi.in, 't Is immers niet ondenk baar, dat er andere schooltypen zijn, die beter aansluiten bij 'aan leg en capaciteit van deze leer lingen en die hen meer mogelijk heden bieden voor hun toekomst. Zou men werkelijk al deze kinde ren ^willen verplichten naar een U.L.CT-school te gaan? Weet men bovendien niet. dat er in vak kringen nog steeds een discussie gaande is of de U.L.O.-school wel voldoet aan de eisen die ons maatschappelijk leven stelt? Leerlingen, die eindonderwijs moeten hebben, leerlingen, die van plan zijn naar het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs te gaan of die een huishoudschool of ambachtschool willen volgen, horen op de U.L.O.-school niet thuis. Naar de U.L.O.-school be horen die leerlingen te gaan, die in staat geacht mogen worden dit onderwijs met vrucht te kunnen volgen en die van plan zijn het U.L.O.-diploma te halen. In het schooljaar 1945-'46 na men hoofd en leerkrachten van onze U.L.O.-school, om mij niet bekende redenen een ander stand punt in en bestreden zij o.a. miin pleidooi voor V.G.L.O.-onderwijs voor die kinderen, waarvan zeker was, dat zij eindonderwijs moes ten hebben en waarvan men wist dat zij nimmer van plan waren een U.L.O.-diploma te halen. Het mag bekend verondersteld wor den, dat van deze onhoudbare op vatting, kinderen uit onze ge meente de dupe zijn geworden omdat zij tegen alle adviezen in °o de U.L.O.-school genlaatst zijn. Dit meningsverschil kwam slechts niet in de openbaarheid, omdat bij de opgave voor de U.L. O.-school bleek, dat 24 kinderen dit onderwijs zouden gaan volgen. Op dat moment werd van de zii- de der U.L.O.-school de discussie gestaBkt omdat dit aantal ruim voldoende was. Een vveinig prin cipieel standpunt, dat .bij mij de indruk wekte, dat het minder ging om het belang van elk kind -en zim toekomstmogelijkheden, dan wel om een zó groot aantal leer lingen in de eerste klas. dat men in gehele school het gewenste gemiddelde kon halen. De bewering van dr Hemelrijk (zie het N.H.D.), dat voorheen de verstandhouding tussen U.L.O. en D.fJ. prima was, is voor het door ,aanVeHaade jaar dan ook perse onjuist. vrii™ 1 ik bovendien de ui™- waarop de discussie over thnHo^aaa' 1S gevoerd en de me- m«; bii het beslech te r^iï„uKe?chl1 heeft gemeend mï Hafj fn' Het is opval lend. dat de sprekers, die zo posi tieve beweringen en gedurfde uit- RPrenew^teKen het standpunt van B. en W en het hoofd der OL.- school hebben, geuit, blijkbaar weinigdoor feitenkennis zijn ge hinderd. Het is mij anders onver klaarbaar, hoe men anno 1953 in een bestuurscollege, dat een ver antwoordelijkheid voor het locale onderwijs draagt, tot zulke onver antwoorde en onverantwoordelij ke uitspraken kan komen, als blijkens de krantenverslagen het geval is geweest. Het is vanzelfsprekend, dat niet elk raadslid specialist kan zijn in ale zaken, die in de raad aan de orde komen, maar wanneer men zich ten onrechte een deskundig heid aanmeet, wordt het geheel ietwat belachelijk, als de zaak zelf niet zo ernstig was. Dr Hemelrijk zegt. dat het hui dige schoolhoofd aan de ouders verkeerde adviezen geeft. Kan Dr Hemelrijk dat bewijzen? Kan hij aantonen, dat de selec tie van leerlinge^ op de O.L.- school tekort schiet? Dezelfde spreker zegt tot de voorzitter van de raad: „De U.L.O.-school gaat te gronde door de heer Nijdam met uw steun." Neen, dr Hemelrijk, niet daar door. Wanneer dr Hemelrijk zegt, maling te hebben aan de deskun digheid van de inspecteur L.O., wanneer, deze achter het stand punt van B. en W. staat, dan zegt hij alleen maar, zelf van hetgeen zich in ons L.O. sinds tientallen jaren heeft ontwikkeld, niets af te weten. Wanneer deze spreker zegt, dat de kinderen op de school van de heer Nijdam niet alle mogelijkhe den krijgen, dan is dat een perti nente onwaarheid en dr Hemel rijk kan dat weten. Wanneer het juist is wat dr Hemelrijk beweert, n.l. dat het klachten regent over dit nieuwe onderwijs, (N.H.D.) dan moet het heel eenvoudig zijn een lijstje van die klachten over te leggen. „De goede ouderwetse school is bewezen nog steeds de juiste te zijn," (dr Hemelrijk volgens het N.H.D. van 30 Juni 1953). Adieu psychologen, wetenschap pelijke onderzoekers, practici. De hele vakwereld en alles deskun- dingen vergissen zich al tiental len jaren in alle ontwikkelde lan den van de wereld en dr Hemel rijk heeft gelijk. Of niet mis schien? Dat uit een dergelijke op vatting alleen maar een ondeskun dige motie (zie N.H.D.) kan voortkomen, behoeft nu niemand meer te bewonderen. De heer van Rees Vellinga zegt: „Het gaat niet goed met het open baar lager onderwijs": hij vindt het taken systeem ondeugdelijk (N.H.D.). Beweringen, die niet waar gemaakt kunnen worden en kennelijk voor de publieke tri bune bedoeld zijn. Er zijn slechts twee verklarin gen voor deze en andere onjuist heden mogelijk. Of de sprekers zijn onjuist voorgelicht en men heeft niet de moeite genomen de verstrekte gegevens te controle ren, of men doet bewust mee aan een onjuist en gekleurde voorlich ting. Waar ik laatste niet mag ver onderstellen, moet ik protesteren tegen de slordigheid, waarmee deze zaak door een aantal raads leden in het openbaar behandeld is. Het valt te betreuren, dat de discussies op een zo felle toon ge voerd zijn. maar missohien is het in dit stadium beter een aantal harde dingen ook scherp te zeg gen. Alle juiste cijfers, omtrent de bestemming van de leerlingen van de O.L.-school had men zeker van het hoofd der school kunnen krij gen, Het beeld was dan anders ge- «jveest ,dan_-. men nu trachtte te suggereren. Of paste dat mis schien niet in de opzet en specu leerde men op het niet voldoende geinformeerd zijn van de overige raadsleden en van het publiek? Het valt in de hele discussie trou wens op. dat er zeer weinig vol ledige gegevens verstrekt worden en dat men vragen stelt, waarop men zelf het antwoord gemakke lijk zou kunnen geven. Als dr. Hemelrijk zegt, dat voor de achteruitgang van het aantal ULO-leerlingen geen motivering mogelijk is, als de heer Ellis zegt, dat de teruggang van het aantal ULO-leerlingen bij een toenemen de bevolking toch een oorzaak moet hebben, dan behoeven beide heren, als het hen werkelijk om een antwoord te doen is, naar een motivering en oorzaak van het gesignaleerde verschijnsel toch waarlijk niet ver te zoeken. We kennen sinds enkele jaren in Bergen een Middelbare Meis jesschool en een ULO-afdeling van de Bergerschoolvereniging, die voor een aantal meisjes betere schooltypen zijn, dan de ULO- sehool. Een deel van de vroegere ULO-leerlingen vindt daar een plaats. Sinds een aantal jaren bestaat in Alkmaar een voortreffelijke VGLO-school, die tot een streek school is uitgegroeid, dank zij de uitstekende reputatie, welke deze school zich heeft weten te ver werven, Deze school trekt vele leerlingen, die vroeger op de ULO-school „hun tijd uitdienden" maar nu een onderwXs krijgen, dat geheel aan hun behoeften is aangepast. Deze school heeft bo vendien een afdeling die opleidt voor het Middelbaar Onderwijs. Bovendien vinden we in Alk maar zeer goede nijverheidsscho len, zowel voor jongens als voor meisjes, die, en dit is een ver heugend verschijnsel, steeds meer leerlingen, die vroeger enkele ja ren ULO-onderwijs volgden, tot zich trekken. En is er misschien nog een oor zaak? Zou het niet verhelderend werken, wanneer de leiding van de ULÓ-school eens de officiële cijfers zou verstrekken van het leerlingenverloop sinds b.v. 1935? Hoe was sinds dat jaar de klassebeizetting bij het begin van elk schooljaar en hoe aan het eind? Hoeveel leerlingen behaal den in deze jaren het volledige ULO-diploma A en hoeveel het volledige ULO-diploma B? Hoe veel leerlingen behaalden een on volledig diploma en voor welke vakken hadden de leerlingen vrij stellingen. Hoeveel leerlingen doubleerden een of meer keren? Het moet voor de betrokken schoolleiding eenvoudig zijn uit het archief deze gegevens te ver strekken. Zou de leiding van de ULO- school dan ook een principiële uitspraak willen doen over de vraag, welke leerlingen naar haar overtuiging naar de ULO-school moeten worden gezonden? Alleen met deze controleerbare gegevens en duidelijke uitspraak is m.i. een vruchtbare discussie mogelijk. Dat hoofd en leerkrach ten deze gegevens mogen ver strekken. Volledige openbaarheid van alle gegevens van alle partijen, lijkt mij de enige mogelijkheid dit slepende conflict tot een bevre digend eind te brengen. Hiertoe zou aan een onpartijdige commis sie van werkelijk deskundigen op het gebied van het L.O. een rap port gevraagd kunnen' worden. Een tweede mogelijkheid zou liggen in een openbare vergade ring, waarin alle belanghebben den en belangstellenden hun me ning zouden kunnen geven en ieder de gelegenheid zou hebben zich van onverdiende'blaam te zuiveren. Een dergelijke demo cratische gezindheid zouden we moeten kunnen opbrengen in het belang van het gehele' onderwijs in onze gemeente. Voor de houding en het stand punt van B. en W. in deze zaak past één woord: Hulde. Voor dat van de opponenten passen twee woorden: Kleingees tige dorpspolitiek. J. SCHEKKERMAN A. v. Scheltemaweg, Bergen N.H. (Advertentie) CP o - OCQ 4, 5 en 6 Augustus a.s. HEILOO. Op 4, 5 en 6 Augustus a.s. wordt het zieken triduum gehouden op het ge nadeoord van Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo. Voor de zjeken is het een ge not deze dagen in zo'n uitzonder lijk mooie omgeving te mogen meemaken. Hoe blij en opge wekt keerden ze telkens weer huiswaarts! Mochten er zieken of ouden van dagen zijn, die deze mooie dagen willen meemaken, dan kunnen zij zich opgeven bij de pastoor van hun parochie, aan wie, ifh aanvrage, het aantal be nodigde aanmeldingsformulieren zal worden toegezonden. Voor zieken, die zeer moeilijk op en neer kunnen reizen, be staat een beperkte gelegenheid tot overnachten. Dit geldt echter alleen voor ernstige zieken of voor hen, die zo ver af wonen, dat het te bezwaarlijk is heen en terug te reizen. Vraag zo spoedig mogelijk for mulieren aan. Het comité voor ziekenbede vaarten: J. VAN MUYEN, pastoor te Heiloo, voorzitter P. KUYPER, Zevenhuizerlaan 40, Heiloo, secretaris. Bij vonnis van de Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar is het faillissement van B. v. d. Velde, schilder te Wijde-Wormer, opgeheven; het faillissement van Th. J. Kaandorp, veehouder te Uitgeest, is, na gedaan verzet, vernietigd. CALLANTSOOG. Ten raad- huize is Donderdagmorgen het slopen en bouwen van een on derwijzerswoning. alsmede het verbouwen van de openbare lagere school aanbesteed. Uitslag: P. Vos en Zonen te Callantsoog ƒ26.250.-: W. J, de Leeuw te 't Zand ƒ26.600.-; firma P de Vries en Zn. te Callants oog ƒ27.680.-; firma T. Bos te Callantsoog 27.800.-; J. Heits- ma en Zn. te Noord-Scharwoude ƒ28.150.-; B. P. Veeman te Scha- gerbrug ƒ28.500.-; W. Lont te Hippolytushoef ƒ28.750.-; D. Boe- "kei te Schagen ƒ28.850.-; H. Toes te De Stolpen ƒ28.900.-; firma Gebr. Tuin te 't Zand ƒ29.300.-; Van Eekeren te Keinsmerbrug ƒ32.603.-. De gunning is aangehouden. De bedevaart naar Heiloo van de R.K. rijwielclubs in Noord- Holland boven het IJ, St. Christo- phoor is, naar wij vernemen af gelast, en zal thans gehouden worden op Zondag'26 Juli a.s. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen inzake de besteding van een gedeelte van het saldo van de speciale reke ning bij de Nederlandse Bank, waarop de tegenwaardegelden worden gestort, voortvloeiende uit de economische en militaire hulpverlening. Hieraan is het volgende ont leend: Met de regering van de Ver enigde Staten van Amerika is overeenstemming bereikt over de besteding van een bedrag van 288.600.- aan tegenwaardegel den voor de opvoering van de productiviteit in Nederland. Een bedrag van 156.000.- is bestemd voor de stichting „Sme- coma". praktijkcentrum voor tractoren en 'landbouwwerktui gen. Deze stichting stelt zich ten doel smeden, jonge boeren en landarbeiders vertrouwd te ma ken met het' gebruik van trac toren en landbouwwerktuigen. Deze praktische opleiding zal geschieden in eejl opleidings centrum te Oostwaardhoeve in de Wieringermeerpolder. De le vensduur van tractoren en werk tuigen kan door een deskundiger gebruik worden verlengd, waar door een kostenbesparing kan worden verkregen. Reeds eerder werd voor de „Smecoma" een bedrag van 50.000.- aan tegenwaardegelden beschikbaar gesteld voor de in richtingskosten van het praktijk centrum. Het thans goedgekeurde bedrag ad 156.000.- is bestemd voor het dekken van de exploi tatiekosten van het centrum ge durende een periode van drie jaar. ALKMAAR 3 Juli J. P. K. te Spanbroek, onvoorzichtig met tractor de openbare- weg opgere den, en daardoor botsing veroor zaakt; eis f 100 of 30 dagen; stukken in handen gesteld van de Rechter Commissaris. W. J. G. D. te Hoorn, als boek houder verduistering gepleegd; eis 6 maanden voorwaardelijk met 'n proeftijd van 3 jaar onder toezicht der Reclassering, vonnis conform. N. J. S. te Beverwijk, door on voorzichtig passeren verkeerson geval veroorzaakt; vonnis f 40 of 20 dagen. J. N. te Wervershoof, vrouw met mes bèdreigd, els 10 maanden waarvan 3 maanden onvoorwaar delijk met aftrek, proeftijd 3 jaar; vonnis conform. C. J. te Enkhuizen, gejaagd zonder vergunning voor terrein waar hij zich bevond.; ontslag van rechtsvervolging gevraagd, en toegewezen. BARNEVELD, 2 Juli. Aan voer ca 130 stuks. Handel rede lijk. Prijzen: biggen f 44—55, 3 drachtige zeugen f275340, alles per stuk. VUGHT Het Nationaal Bu reau tot Samenstelling van Ne derlandse Bedevaarten deelt offi cieel mede: De Nationale Bede vaart naar Lourdes, welke op 4 Augustus vertrekt en tot 10 Aug. zal duren, is volgeboekt, zodat daarvoor geen pelgrims meer kun nen worden geboekt. Deze bede vaart zal staan onder leiding van de bisschop van Haarlem, Z,H. Ëxc. Mgr. J. P. Huibers. Voor de grote nationale bedevaart, welke van 10 tot 17 September gaat, staat inschrijving nog steeds open en wel tot 16 Juli. Z.H. Exc. Mgr.W. Mutsaerts, bisschop van 's-Herto- genbosch, zal deze bedevaart ver gezellen. -AWd,d2Dii en en enenen DELFT Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur: J. F. A. Diederen, Leeuwarden; A. J. Ingen-Housz, Beverwijk; H. C. Kappelhof, Groningen; H. J. van Oort, Den Helder; F. Staudt, Leeuwarden; J. S. Terpstra Wijt- gaerd (Fr); R. L. Timmerman, Heiloo; W. Veldman Hoogeveen. Voor het ingenieursexamen voor natuurkundig ingenieur: F. P. v. Groningen. Deventer. Ex-koning Talal van Jordanië heeft Donderdag een auto-onge luk gehad op de weg van Alexan dre naar Cairo. De ex-koning is naar een ziekenhuis in Cairo ver voerd, waar een hersenschudding werd geconstateerd. De ex-koning reed met grote snelheid toen zijn wagen over de kop sloeg en in een sloot terecht kwam. Zijn adjudant kwam bij het ongeluk om. Donderdagavond heeft de West- Duitse bondskanselier Adenauer van de coalitiepartijen in zitting de parlementaire fractieleiders bijeengeroepen om hen te over tuigen van de noodzaak om het gistermiddag genomen besluit om de schulden aan Frankrijk niet te betalen, te herzien. De herziening van het besluit is noodzakelijk om de Frans- Duitse betrekkingen, waarvan al le plannen, die te maken hebben met de eenmaking van Europa af hankelijk zijn,, niet te schaden. ALKMAAR: Cinema - Americain De vier veren, 14 j. Harmo nie-theater, In de greep van de angst; Bongo de beer, alle; Blin de ogen, 14 jaar. Rex-theater, De drie piraten, 18 j. Victo ria-theater, Mamma. 14 jr. ANDIJK: Sarto-theater, On moon light bay, alle. DEN HELDER: Tivoli, Zondige levens, 18 j.; Douane boem, alle; De bankrovers, 14 j. Witte, Mamma, 14 j.; In de klauwen der Maffia, 18 j. TEXEL: Don Camillo, alle. ENKHUIZEN: Munt-bioscoop, Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren, alle;. Wie is K. M.? 14 jaar; De geveltoerist, 14 jaar. HOOÈN: Victoria, Er kan nog meer bij. 14 jaar. Winston, In de greep van de Morphine, 18 j. LUTJEBROEK: City - theater, Mannen van staal, 14 j.; De fidele boer, alle. MEDEMBLIK: Scala-theater, Een vreemde eend in de bijt; Schip per naast God, 14 jaar. WIERINGEN: Bioscoop de Haan, Wispering Smith, 14 jr.; The greatest show on earth, 14 jaar. In zeer besloten kring is Woens- pitein-luitenant ter zee Baron de dag het radiostation Noordwijk, een baken en mijlpaal voor wan delaars langs het strand tussen Noordwijk en Zandvoort, aan de Marine Verbindingsdienst overge dragen. Dit radiostation was eertijds als „Nora" in dienst van de P.T.T., die echter enige tijd geleden naar Nederhorst den Berg verhuisde. Sindsdien zijn de te Oegstgeest gevestigde Marine electronische bedrijven, het electronische ze nuwstelsel van de Marine, doende geweest met het inrichten van het Noordwijkse station, dat thans een zeer moderne ontvangstappa- ratuur verkreeg. Het radio ont vangst station van de Kon. Ma rine was tot dusver gevestigd in de Marine electronische bedrijven te Oegstgeest, dat vooralsnog wel als marine zendstation gehand haafd blijft. In het complex van Radio Noordwijk is sinds enige tijd ook het ontvangstcentrum van de Rijksluchtvaartdienst gehuisvest. De overdracht aan de Marine verbindingsdienst geschiedde door het hoofd van de Marine electro nische bedrijven, kapitein luite nant ter zee Focke. Het ont vangststation is namens de Ma rine verbindingsdienst aanvaard door de chef van deze dienst, ka- KAATSHEUVEL, 3 Juli. Tij dens een onweer dat zich gister avond boven Kaatsheuvel ont lastte, is het 15-jarige meisje M, van D. uit de gemeente Sprang- kapelle, door de bliksem getrof fen en gedood. Zij fietste niet haar 19-jarig zusje en een vrien dinnetje op het zgn. Horstpad naar Kaatsheuvel, om voor 't on weer te schuilen. Het zusje liep lichte verwondingen op, terwijl het vriendinnetje ongedeerd bleef. Dokter Reedijk te Avenhorn, tel. K 2294—225; Dokter d'Arnand te Wervershoof- Andijk, tel. K 2289—425; Dokter van Meurs te Medemblik, tel. K 2274—334. Dokter Twisk te Obdam, tel. K 2264—212; Doktêr Bloem te Spierdijk, tel. K 2296—204; Dokter Boeckhorst te Wognum, tel. K 2297—215; Dokter Ferwerda te Twisk, tel. K 2274—434. BARNEVELD, 2 Juli. Pluim- veemarkt. Handel kalm. Aanvoer ca 38.000 stuks. De aanvoer van witte jonge was groot, de prijzen van dit pluimvee waren laag. Prijzen: slachtkippen, witte 1.70 1.80, andere rassen 1.601.70, jonge hanen, witte 22.20, andere rassen 1.75—1.95, N.H. blauwe kuikens 2.402.60, alles per kg; overige per stuk: oude hanen 2.75—4.25, oude eenden 11.80, tamme konijnen 3.257.25, tamme jonge duiven 0.650.75. Eiermarkt. Handel redelijk met trage afloop. Aanvoer ca 900.000 stuks. Prijzen: kippeneieren 13.90 14.10 per 100 stuks, kiloprijs 2.30. Henneneieren 710.per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Juli. De aanvoeren van vroege aardappelen hebben deze week ongeveer 250 ton per dag bedra gen. Ofschoon de prijs langzaam verder afbrokkelt worden toch merendeels redelijke opbrengsten behaald. De gop.de consumptie- soorten waren ruim 2 cent per kg duurder dan de gewone eer stelingen. Ook de prijs van de kleinere maten bleef op een be hoorlijk peil. De middelsoort eersteling bracht de laatste da gen 15—17 cent op met een neiging tot verdere daling. De aankopen voor export overzee bleven beperkt tot enkele par tijen. De nieuwe rode kool kon ter nauwernood geplaatst worden. Enkele wagons werden verladen naar West-Duitsland en Frank rijk. Men verwacht binnenkort wel iets meer vraag: dit is ook nodig aangezien op bet ogenblik de aanvoeren nog klein zijn. De aantasting van het te velde staande aardapoelgewas door Dhytoohora was groter, ook wer den in verschillende partijen reeds zieke aardappelen gevon den, T.uinders gaan on vele plaat sen reeds over tot doodspuiten van het loof om verdere aantas ting van de knollen te voor komen. Men kan hierdoor reke nen op een beperkt aanbod van grove maten voor export. Vos van Steenwi.ik. Het station komt onder beheer te staan van de luitenant ter zee vakdiensten tweede klasse L. C. Weeda. NOORD-SCHARWOUDE, 92000 kg aardappelen, Eerstelingen 14 17; Bonken 13.4014.80; Rode eersteling 1718.20; d' Oré 21.50; Eigenheimers 20.6021; Blauwe eigenheimers 20.40; drielingen 7.70 —12.60; kleine 2.90—8.80;; 41 slof aardbeien 1.421.71; 240 kg bie ten A 8.10—8.60. LANGEDIJK, 3 Juli 200.000 kg aardappelen 13.5015.90, Doré 16.2019.30, rode Schotten 18.10 -18.90, Sachsia 13.70-14.30, Eigen heimers 22.70; blauwe id. 19.40 21.40, grof 12.1013.80, drielingen 8.60—12.70, kleintjes 3—11.40; 17000 kg rode kool' 6.20-8.70; 5500 kg witte kool 15; 1200 kg bieten a 11.8012.90; 225 kg tomaten a 67„ b 58, c 56, 300 bloemkolen a 24.80, 300 bos peen 14.9015. WOGNUM, 3 Juli. Vroege aard appelen middel 14.2016.20, gro ve 13.4014.60, drielingen 9.60 12.70, kriel 3.70—7.30; rode Eer stelingen 16.8017.60, Doré grove 18, aanvoer 30.000 kg; slabonen 109122, aardbeien 5390. rode bessen 30—63, perziken 324, knolbieten 511.50. tomaten 42 62, bloemkool 821. peulen 18 52, rabarber 1416, sla 2.50 7.10, bospeen 1318, bosselderie 46. tuinbonen 1315, waspeen 1416, komkommer 19. HEM, 3 Juli Grove schots 13.90—14.40, midd. 14.70—17.10. klein lü-14.20, kriel 8.30—9.60, midd. rode Schots 17.1019.10. midd. Doré 17.5021.60. aanvoer 93.000 kg. ALKMAAR, 3 Juli. Kaasmarkt Aanvoer 22000 kg. 10 stapels; 3 stapels! fabriekskaas 1.71 per kg; boerenkaas 1.72 per kg; handel stug. MEDEMBLIK. 2 Juli Vroege aardappelen aanvoer 257.000 kg: groot 15.10—15.80: grof 14.70— 15 39: driel 11.60—13.20; kriel 5.90 6.70; rode eerstelingen groot 17.5020.50: bloemkool 850 st. A 1 23 nn- A 2 16.00. AVENHORN, 2 Juli 33.000 kg grove Sohot 14.2015: middel 15,3016- drieling 10.5011,10; kriel 7,80—8,90; Rode grof 16,70- 17,20; middel 17,80—19,40; driel. 11,80. 1250 kg bieten I rond 9,50 —10,60. HOOGKARSPEL, 2 Juli 210.000 kg aardappelen grof 14.30 —15; groot 14,50—16.20: klein 12,50—13,80; kriel 9—11,50; doré 20—21,50. GROOTEBROEK Eersteling grof 13.60-1—15.20: groot 5.30—16.90; klein 12.60—15.00; kriel 8.70—11.30 rode eerst, grof 14.9016.20; groot 18.50—20.50; klein 15.20: doré erof 14.30—16.00; groot 19.80—23.60; klein 13.10—15.10: kriel 9.20—11.10 saskia grof 13.6014.70; groot 14.1015.30: bl. eigenh. groot 22.40 —23.80: klein 14.00—14.70 aan- voer 880.000 kg. SCHAGEN. 2 Juli. 1 paard 975.00. 39 vette geldekoeien 675.001000.00. 15 kalfkoeien 700.00950.00. 47 nuchtere kal veren 35.0070.00, 20 vette scha pen 80.00110.00, 36 overhouders 70.0090.00. 126 lammeren: voor het leven 40.0053.00, voor de dood 50.0065.00, 2 zeugen 250.00 —300.00. 110 biggen 35.00—65.00. 8 konijnen 0.755.00, 5 kippen 2.50. WARMENHUIZEN, 3 Juli 12.600 kg aardappelen: eerstelin gen 13.8015.40; grove 14.70; drie lingen 11.8013.70; kleine 8.50 9.70; doré 18.40—18.80. SCHAGEN. De publieke be langstelling op de veemarkt was. overigens geheel in overeenstem ming met het jaargetijde, maar matig. De hooitijd is aangelfëb- ken en daar er bovendien nog kans op onweer bestond kon men van de ziide der boeren weinig of geen belangstelling verwachten. Op de vetmarkt was de aan voer redelijk te noemen en de handel was er beter dan elders in het land. Dank zij de gros- sierskooplust kan er van een vrii goede handel gesproken worden. De prijzen varieerden van 675.00 tot 1000.00. De hoogste notering oer kg slachtgewicht kwam op 2.80. Op de gebruiksveemark.t was slechts een zeer beperkte aanvoer, met als gevolg dat ook zeer weinig handei werd gedre ven. Prijzen van 700.00950.00 De handel in nuchtere kalve ren was goed en deze blijven dan ook nog steeds hoog ge noteerd staan. n.l. van 35.00 tot 70.00. Ou de paardenmarkt was hoe genaamd geen aanvoer, terwijl de handel in wolvee aan de stugge kant was. De Zuidhollandse kooplieden waren niet aanwezig De handel op de varkens- en biggenmarkt. was maar matig en de notering lager dan de vorige week.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7