Laffe roofoverval F. de Boer bij Ommelanden teruggekeerd Hoorn was in rep en roer door demonstratief optreden Sovjet-tanks trekken in allerijl uit Oost-Duitsland weg op 91-jarige tuinder Pellenaars: ,,Zo'n kans krijgen we niet meer mm Dagblad voor Alkmaar en omgeving Doodgewaande keert terug... Everest-expeditie in Londen 71-Jarige bromfietser achterhaalt jeugdige Amsterdamse misdadigers dhiMrtMS De Tour begonnen Nieuwe kieswet in West-Duitsland Boete van f 42.000 aan A.N.A.B. betaald Dramatisch hoogtepunt in woning-aifaire Revolver en gummistokken kwamen er aan te pas Weg door grote keien versperd Oost-Berlijn weer rustig NOORDHOLLANDS I Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, f 2,07 per maand, 0,48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God ia 'l nergens veilig (Vondel) Zaterdag 4 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12821 OPSTAND IN POLEN BERLIJN, 4 Juli. Poolse par tizanen hebben een spoorlijn, welke voor de bevoorrading van de Russische troepen van groot belang is, afgesneden en Russische tanks uit Oost-Duiteland zijn in allerijl naar Polen gebracht om anti-communistische opstanden te onderdrukken, aldus hebben vluchtelingen, die Vrijdagavond in West-Berlijn aangekomen zijn, verklaard. Volgens deze berichten heeft de opstand, die op 17 Juni in Oost- Duitsland uitbrak, zich op gevaar lijke wijze tot Moskou's aangren zende satelliet uitgebreid. Volgens mededelingen van de Noordwestdeutsche Rundfunk zou den Russische treinen met her stelbetalingsgoederen uit Oost- Duitsland de reis te Frankfort aan de Oder hebben moeten on derbreken. Volgens de Poolse spoorweg directie hebben Poolse partizanen de spoorlijn naar Brest-Litowsk verbroken. De herstelbetalings tremen zullen thans een omweg over Stettin moeten maken, aldus de Noordwestdeutsche Rundfunk. EAST LOFTUS. (Engeland) 3 Juli— Herbert Armsby is de eerste naam, die op het gedenk teken voor de gevallenen van de tweede wereldoorlog in het dorp East Loftus in Engeland voorkomt. Gisteren, echter, meer dan acht jaar geleden sinds hij als ver mist in Frankrijk werd opge geven. keerde de thans 28-iarige Armsby in het ouderlijke huis terug. Armsby vertelde, dat hii zijn geheugen verloren had, na in Februari 1945 in een hospitaal in Ghent behandeld te zijn, we gens een zenuwschok, op het slagveld opgelopen. Hij was door een familie in Aalst in huis opgenomen en had daar sindsdien gewoond. Begin dit jaar kreeg hij zijn geheugen terug, maar hij durfde niet naar Engeland te gaan. uit vrees door het leger als deser teur te worden beschouwd. En kele dagen geleden echter, ver nam hij. dat de Koningin bij gelegenheid van haar kroning de amnestie voor deserteurs had uitgevaardigd. Hij werd door zijn 70-jarige ouders met vreugde begroet. De namen van hun beide an dere zoons staan ook op het ge denkteken. John sneuvelde in 1942 op Sicilië, William in 1945 in Birma. Duizenden waren ter begroeting aanwezig LONDEN, 3 Juli (Reuter). De leden van de Everest-expedi- tie, onder wie kolonel Hunt, de leider en de Sjerpa Tensing en de Nieuw-Zeelander Hillary, die de top van de Mount Everest bestegen, zijn Vrijdag per vlieg tuig in Londen aangekomen. Vooral de beide laatsten werden door de duizenden, die ter be groeting aanwezig waren, toege juicht. De klimmers werden ontvan- sen door de minister van Oorlog, Anthony Head, als vertegenwoor diger van de rfigering. Vertegenwoordigers van vier landen Engeland, India, Nw.- Zeeland en Nepal en de leider van vorige expedities Eric Ship- ton, waren ter begroeting aan wezig. Kantoor Amerikaanse vliegtuigfabriek in Amsterdam? AMSTERDAM, 3 Juli Naar uit New York gemeld wordt is de Amerikaanse fabriek van mo toren- en vliegtuigbouw Curtiss- Wright Corporation voornemens een filiaal in Europa op te rich ten. De naam van de nieuwe ves tiging zou worden Curtiss-Wright Europa N V. en het hoofdkantoor van deze onderneming zou ko men in Amsterdam. Krijgsgevangenen in Zuid-Koreaans leger POESAN, 3 Juli. Honderden ontsnapte Nrd-Koreaanse krijgs gevangenen hebben Vrijdag dienst genomen in het Zuid-Koreaanse leger. Ook gisteren heeft een aantal zich laten inschrijven. Churchill gaat vooruit WESTERHAM, 3 Juli Vol gens kringen, die in nauw con tact met de Britse eerste minis ter staan, blijft de toestand van sir Winston goed vooruitgaan. I Volgens mededelingen van vluchtelingen, welke door de Noordwest Deutsche Rundfunk uitgezonden werden, zijn in het afgelopen weekend in het Poolse gedeelte van' Frankfort aan de Oder, Kuestrin en vele andere Poolse grensplaatsen ongeregeld heden uitgebroken. De Russische troepen, die aan de Duitse zijde van de grens ge legerd waren, haastten zich over de rivier om de opstanden de kop in te drukken. Volgens de radio plunderden de opstandelingen communistische levensmiddelen- bedrijven en bestormden zij een bioscoop, waar een Russische film vertoond werd. Het is nog niet bekend of de opstanden onder drukt werden of nog voortduur den. Van geen van deze berichten was officiële bevestiging te ver krijgen, maar volgens de Geal lieerde autoriteiten is gisteren in derdaad een groep Russische tanks uit Oost-Berlijn „in Noord- Oostelijke richting" vertrokken. FRANKRIJK KOMT INDO-CHINA TEGEMOET Laniel overhandigt nota's PARIJS, 3 Juli (Reuter). De Franse premier, Joseph Laniel, heeft de diplomatieke vertegen woordigers van Vietnam, Cam bodja en Laos nota's overhandigd, waarin Frankrijk zijn bereidheid te kennen geeft, de drie landen groter zelfbestuur te verlenen. Volgens betrouwbare kringen verklaart de regering in haar no ta's, dat zij bereid is de Indochi- nese grieven te bestuderen en een overeenkomst na te streven, welke Indo-China grotere onaf hankelijkheid zou geven, terwijl ook de Franse militaire en eco nomische belangen gegarandeerd zouden worden. HOORN, 3 Juli. Vanmiddag te kwart over vier hebben te Scharwoude bij Hoorn, twee Am sterdammers, J. van Z., oud 21 jaar, en F. IJ. B,, oud 19 jaar, een 91-jarige tuinder, de heer P. Broer, neergeslagen, vermoedelijk met het doel hem te beroven. De heer Broer, die buiten het dorp aan de IJselmeerdijk woont, bij een viswater, schreef juist, op verzoek van de jongelui, een hengelvergunning uit, toen de jongens hem ieder met een knup pel op het hoofd sloegen. Maar de oude man raakte niet bewuste loos en schreeuwde luid om hulp, waarop de aanvallers de vlucht namen. De 71-jarige heer M. Kind uit Hoorn ging de overvallers op 'n bromfiets achterna en achterhaal de hen in het dorp Scharwoude. Hij sommeerde hen te stoppen en had succes. Door andere henge laars en dorpsbewoners werden de twee aanranders omsingeld en in een auto van de zoon van de heer Broer zijn ze, bewaakt door enige hengelaars, naar het raad huis te Avenhorn overgebracht. De rijkspolitie heeft hen nader hand naar Hoorn vervoerd. Zij bleken een verre van blanco strafregister te hebben. De oude man was niet ernstig gewond en verklaarde zijn aan vallers te hebben herkend. METZ, Vrijdagavond. „Kees Pellenaars moest de Fransen een beetje meer vertrouwen", zuchtte Thijs Roks vanavond na de aan komst in Metz. „Hij waarschuwde mij in Straatsburg nog, dat ik op moest passen met de cijfers langs de weg. Als er in de buurt van de finish 400 staat, reken dan maar dat het nog 1000 meter is", zei de Pel. „Nou", zegt Thijs, „ik zie 400 staan en ik denk; dat is nog een kilometer. Ik wacht nog even met Schaer aan te vallen en daar zie ik plotseling dat die afstand wèl klopte. Toen was het natuurlijk te laat". Thijs vindt het nog erger dan dat geval aan de overweg, hoewel daar toch ook een dikke winstkans in school. Wagtmans was niet te spreken over Schaer, die zo listig zijn beurt afwachtte om op het be slissende moment zijn eindstoot te plaatsen. „Als hij het op een sprint had laten aankomen, had ik het gehad", en de Bredase prof veegt het stof uit zijn ogen. Hein van Breenen, die nog voor geen klein geruchtje vervaard is, rilde nog over het onweer. „Als je met zo'n klein groepje bent is dat veel angstiger dan in het grote peloton. Ik dacht: „temet" slaat de bliksem in mijn stuur", roept hij in onvervalst Amster dams uit. Sjef Jansen was erg voldaan over de eerste etappe. Toen hij Stevens geholpen had, moest er hard gejaagd worden om weer bij te komen, maar dat ging de Lim burger best af. De andere Nederlanders heb ben zich in het peloton rustig gehouden. Toen Wagtmans en Roks, twee van de sterksten uit de ploeg, in de aanval waren, zijn van Est, de Voortings, Suy- kerbuyk en de drie Limburgers liever koest gebleven. Waarom alle troeven al in het eerste potje op tafel gooien, oordeelt Pelle naars. Hij vindt overigens en heeft er spijt van, dat het niet gelukt is, dat zijn manschappen hadden moeten winnen. „Zeg nou zelf", zegt de Pel en in zijn ogen worden weer de kooltjes vuur zichtbaar, „zo'n kans komt er misschien de hele Tour niet meer". (Voor onze speciale Tour reportage verwijzen wij naar pagina 6). KATHOLIEKE ACTIE EN POLITIEK Zal het denkbeeld van Geert Ruijgers, om de Katholieke Actie in Nederland te be schouwen als een vast plat form voor het bespreken van de politieke verschillen tus sen de K.V.P. en de beide andere Katholieke politieke groeperingen, voor uitvoering vatbaar zijn? Hoe is historisch en in de praktijk de verhou ding tussen K.A. en politiek, en hoe moet dit vraagstuk worden bezien tegen de ach tergrond van de jongste uit spraken van het Kerkelijk Gezag? Hierover geeft de Kroniek van Zaterdag in dit nummer een beschouwing. Partijen met minder dan 5 pet. uitgeschakeld BONN, 3 Juli. De Bonds raad, de Eerste Kamer van het Westduitse parlement, heeft Vrijdag eenstemmnig de nieuwe kieswet, volgens welke de ver kiezingen op 6 September zullen verlopen, aanvaard. De „vijf-procent-clausule" van. de nieuwe kieswet diskwalificeert een partij voor het verkrijgen van zetels volgens het evenre digheidssysteem tenzij deze par tij ofwel vijf procent van het totaal aantal stemmen op zich verenigd heeft ofwel bij recht streekse verkiezing een zetel heeft gekregen. Volgens de nieuwe procedure zal elke kiezer twee stemmen uitbrengen, namelijk een recht streeks voor een met name ge noemde parti.jcandidaat in zijn district en een voor een partij lijst naar het evenredigheids systeem. ERNSTIGE OVERSTROMINGEN IN JAPAN Japan is geteisterd door overstromingen, de ergste uit zijn ge schiedenis. Het aantal doden op het eiland Kioesjioe bedraagt bijna 500. Er zijn meer dan 800 gewonden, bijna 600 vermisten. Een millioen mensen zijn dakloos. De schade wordt geraamd op 280.000.000 dollars. Het Amerikaanse leger biedt hulp. Honderden Amerikaanse militai ren zijn bezig met het herstel van doorgebro ken dijken van de ri vier Ongagawa, hef- schroef vliegtuigen speuren naar mensen, die door het water zijn geïsoleerd. Hier zien we hoe iemand, die naar het dak van zijn huis was uitgeweken,, door middel van een hefschroefvliegtuig in veiligheid wordi ge bracht. (Telefoto) GRONINGEN, 3 Juli Bestuur en commissarissen van de coöperatieve fabriek voor melk- en zuivelproducten „De Ommelanden" hebben de lieer F. de Boer, oud directeur van „De Ommelanden", aangesteld als waar nemende beheerder en algemeen adviseur. Voorlopig krijgt de heer De Boer weer dezelfde bevoegdhe den als voorheen, terwijl de al gemene ledenvergadering van ,De Ommelanden" straks haar keus zal doen uit een voordracht van het bestuur, bestaande uit een drietal. Aan de heer J. Th. Wierenga is décharge verleend als waarnemend beheerder van „De Ommelanden". Met onmid dellijke ingang heeft de heer Wierenga zijn functie neergelegd. Voorts vernemen wij, dat „De Ommelanden" vandaag de door de arbitragecommissie toegewe zen boete van f 42.000 aan de Algemene Nederlandse Agrari. sche Bedrijfsbond (ANAB) heeft voldaan. Er zal binnenkort onder leiding van de dispensatiecom missie een bespreking worden gehouden tussen „De Ommelan den' en de ANAB over een door „De Ommelanden" aanhangig ge maakte dispensatie-aanvraag. De door het oude bestuur enkele maanden geleden aangestelde technische adviseur van ,De Om melanden", de heer C. Jelsma, heeft besprekingen met het nieu. we bestuur gevoerd over zijn positie bij „De Ommelanden". Ér zijn over en weer voorwaarden gesteld die door de heer Jelsma thans nader zullen worden be studeerd. Van het accepteren van de voorwaarden zal afhangen of de heer Jelsma in zijn functie gehandhaafd blijft. Brits koninklijk paar uit Ierland teruggekeerd LONDEN. 3 Juli Koningin Elizabeth en de hertog van Edin burgh zijn Vrijdagavond per vliegtuig te Londen teruggekeerd van hun bezoek van drie dagen aan Noord-Ierland. HOORN Hoorn beleefde gisteravond een enorme rel. De straatmuzikant Piet Oerlemans, die enkele weken geleden uit een woning aan het Gerritsland werd gezet, waar hij zonder toestemming van de eigenaar was inge trokken, heeft sindsdien met vrouw en 3 kinderen ge bivakkeerd in een tent van zeildoek. Hij had deze op geslagen aan de straat, tegen het onbewoonbaar verklaar de perceel aan de Kuil, waarin hij vóór de clandestiene verhuizing woonde. Deze onverkwikkelijke zaak heeft gisteravond een dramatisch hoogtepunt gekregen, door dat Oerlemans zijn hele hebben en houwen op een wagen laadde, daarmee een demonstratieve tocht door Hoorn maakte en tenslotte, ten aanschouwe van vele honderden nieuwsgierigen, moest ervaren dat de verstoring van de openbare orde de oorzaak was dat zijn inboedel tijde lijk althans in beslag genomen werd en op het belt terrein van de Gemeentereiniging werd neergezet. Een en ander ging met veel tumult gepaard, o.a. doordat tegen de politie verzet geboden werd. Een agent loste een revol verschot in de lucht, anderen moesten van de gummistok ge bruik maken om opposanten tot bedaren te brengen. De toegang tot het beltterrein was door lie den die met Oerlemans sympa thiseerden met grote keien ver sperd. De vrouw van Oerlemans kreeg ter plaatse een zenuw inzinking en werd voor enkele uren in het Stadsziekenhuis op genomen. Politiek en sentiment Het is aan geen twijfel onder hevig, dat Oerlemans zich bij zijn optreden heeft laten raden door elementen, die uit deze zaak politieke munt wildenslaan. Ook het sentiment speelde een grote rol. Oerlemans had de wo ning aan het Gerritsland van B. en W. toegewezen gekregen, maar moest haar verlaten toen de eigenaar hier geen genoegen mee nam. Het is begrijpelijk dat tegen de formeel juiste gang van zaken, hier en daar verzet rees. ook bij degenen die uitsluitend het gevoel laten spreken en niet van de achtergrond der genomen beslissingen, noch van de rede nen waarom B. en W. en Wo ningcommissie terughoudendheid betrachtten, op de hoogte waren. Gisteravond trok de man, die zoveel sensatie veroorzaken zou, aan de lemoenen van de wagen zijn huisraad door de straten, eerst op weg naar de woning van de burgemeester, waar hij voornemens was enige tijd post te vatten. Dit werd hem door de politie verhinderd. Toen ging hij verder, naar het centrum van de stad. Op het Dal had hij zo veel bekijks getrokken, dat de politie van oordeel was dat hij de openbare rust verstoorde. Dies trachtte zij hem te bewegen mee te gaan naar het bureau, maar niet lang daarna was Oerlemans van het toneel verdwenen. Ar beiders van de Gemeentereini ging kregen toen de opdracht, de wagen naar het beltterrein te rij den. Zij deden dit ten aan schouwe van een snel aangroei ende menigte, die in drommen achter de wagen aanliep. Verzet Bij het woonwagenkamp, begin van de weg naar het beltterrein, kwam Oerlemans weer op de proppen. Hevig geagiteerd trachtte hij de doortocht verder te beletten. Inmiddels hadden belhamels ettelijke stenen, af komstig van grondwerk dat in de onmiddellijke nabijheid wordt uitgevoerd, voor de toegangsweg gesmeten. De keien werden door de agenten terzijde gelegd. En terwijl de menigte sterk op drong, hielden Oerlemans en en kele kornuiten de wagen tegen. Er klonk gejoel. Opgewonden kreten uit de menigte golden de. politiemannen. Het werd zo cri- tiek, dat een waarschuwingsschot moest worden afgevuurd. De gummistokken werden getrokken en er vielen klappen. De echt genote van Oerlemans zocht met een baby op de armen haar toe vlucht in een woonwagen. Een ander kind, jongetje van een jaar of drie, zat boven op de berg huisraad, luidkeels huilend en roepend om pappie Onbehoorlijk De weg was vrij. Langs het ABC en om de woonwagens stonden de toeschouwers druk redenerend af te wachten, hoe de ontknoping in deze ongeluk kige affaire zou zijn. De politie mannen hadden het zwaar te verduren. Met zijn vieren moes ten zij de menigte op een af stand houden en horen hoe aller lei onbehoorlijke opmerkingen van het publiek hen naar het hoofd werden geslingerd. Plotseling rende de vrouw van Oerlemans uit de woonwagen naar buiten, haar man achterna, die verderop nog in een alles behalve genoeglijk onderhoud met een der agenten gewikkeld was. De vrouw werd toen de emotie te machtig. Ze kreeg een zenuwinzinking. Gillend werd ze weggedragen en voor een der 'woonwagens neergelegd, waar getracht werd haar tot bedaren te brengen. Dit gelukte maar ten dele. Dokter Eelkema, die ge ruime tijd later werd gewaar- ZUID-KOREAANSE KWESTIE VOOR V.N.? SEOEL, 3 Juli. De Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken Robertson, die als speciale afgezant van president Eisenhower president Syngman Rhee poogt te bewegen, zijn ver zet tegen een bestand op te ge ven, heeft de Zuid-Koreaanse president laten weten, dat de V.S. bereid zijn, de kwestie aan de Algemene Vergadering der V.N. voor te leggen. Tanks teruggetrokken BERLIJN, 3 Juli (Reuter). De Russische tanks zijn uit Oost- Berlijn teruggetrokken en gecon centreerd op bepaalde punten rond de stad. Op 2 Juni werd gemeld, dat ongeveer 100 tanks de stad verlaten hadden en na dien werden iedere avond groe pen pantserwagens en troepen teruggetrokken, aldus hebben vertegenwoordigers van de West- Duitse regering in Berlijn mee gedeeld. Geruchten in West-Berlijn leg gen verband tussen het terug trekken van de tanks en berich ten over onrust aan de Poolse grens. De „Neue Zeitung", het blad van de Amerikaanse Hoge Com missie, schreef, dat „werd ge loofd", dat de tanks met spoed op weg waren naar de grens. Geallieerde functionarissen in Berlijn hebben berichten over moeilijkheden langs de Poolse grens niet kunnen bevestigen. Reizigers verklaren, dat in Oost-Berlijn en de Oostduitse ste den de rust geheel is hersteld. schuwd, nam haar in zijn auto mee naar het Stadsziekenhuis, waar ze werd gekalmeerd. In de loop van de avond kon ze het ziekenhuis verlaten. Ondanks herhaalde aansporin gen van de politie om niet langer toe te geven aan de zucht naar sensatie, bleef de menigte waar ze was. Ze verspreidde zich lang zaam, toen Oerlemans het belt terrein verliet en rustig met de adjudant der gemeentepolitie meeging naar het bureau. Na te zijn verhoord door de inspec teur-korpschef, kon hii gaan Vrouw en kinderen hebben de nacht bij familie doorgebracht. Hijzelf zou trachten onderdak te vinden in een'logement. Ziin in boedel is vrijgegeven en staat weer voor hem ter beschikking. Piet toonde zich er tijdens het verhoor van bewust te zijn, ver keerd te hebben gehandeld. Hii bood de politie zijn excuus aan voor zijn optreden. Hoe zal het verder gaan met het gezin? Als Oerlemans ingaat op het aanbod van de gemeente, hebben man, vrouw en kinderen binnen afzienbare tijd in een nieuw huis een dak boven het hoofd Dan moeten ze nog een week of wat wachten in de woning aan de Kuil waaruit in middels „door onbekende oor zaak" de ruiten verdwenen zijn totdat een van de z.g. C- woningen aan de Veenenlaan is afgebouwd. Maar ofschoon Oerle mans zelf verklaart, dat die wo ningen bést zijn. weigert hij daarheen te gaan. Waarmee hij ziin gezin beslist geen dienst be wijst.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1